Anton Kooviti loeng sarjast "Millal on disain?"

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024
  • Anton Koovit on Berliinis tegutsev tähedisainer ja kirjadisainistuudio Fatype kaasasutaja. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini osakonna (2005) ja õppinud Amsterdamis Gerrit Rietveldi Akadeemias (2004), Pariisis ESAGis (École Supérieure d’Arts Graphiques) (2004) ning omandanud magistrikraadi tähedisainis Haagi Kuninglikus Kunstiakadeemis (2006). Lõpetamise järel asutas Koovit oma stuudio Khork ning 2007. aastal kolis ta Berliini.
    Kirjatüüpe on Koovit loonud nii ettevõtetele kui ka näiteks Eesti riigile. Tema üks esimesi kirjatüüpe on Adam (2007), mis on loodud spetsiaalset kunstimanifestide trükkimiseks. Koos Yassin Baggariga asutas Koovit 2012. aastal digitaalse fondistuudio Fatype, et luua ja levitada oma töid. Fatype on kujundanud kirjatüüpe klientidele, nagu Balenciaga, Lancel, Condé Nast, Google, Eesti Vabariik, Kennwert, Derzeit, MBAL Museum ja teised. Fatype kujundas kirjatüübi Baton (2013), mille tellis prantsuse GQ ajakiri. See on seriifideta kitsaste proportsioonidega kiri, mille puhul on inspiratsiooni võetud prantsuse vernakulaarsest tüpograafiast. Batonit on kasutatud ka legendaarse ameerika telesketšisaade Saturday Night Live tiitrite kujunduses. Pikemal uurimustööl Berliini vanadest metroojaama siltidest põhineb kirjatüüp U8 (2013), mida ongi hiljem kasutatud renoveeritud metrojaamade siltidel. Anton Koovit kuulus ka Eesti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) loodud Eesti Disainimeeskonda, kus töötati välja Eesti bränd, mille ametlik kirjatüüp on Kooviti loodud Aino (2016). Tema kujundatud on ka järgmised fondid: UCity, Laplace Mono, Aleksei, Allan, Bal10 (Balenciaga), Arvo, Robusto, Baton Turbo, GQ Slab, GQ Serif, Velo, Tontfont ja Kandi.
    Tähedisaini juurde jõudis Koovit tänu gümnaasiumiaegsele kalligraafia ja grafiti huvile. Tema loodud on näiteks grafiti Narva mnt 32 seinal 1998. aastal koos AA meeskonnaga. Ta on osalenud mitmetel näitustel ja konkurssidel. 2016. aastal lõi ta võistluse tulemusel mastaapse tüpograafilise lahenduse, mille aluseks on font Arvo Bold, Mustamäel Akadeemia tee 34 maja otsaseinal koos Rémi Boisbourdini, Veiko Liisi, Carl-Robert Kagge, Uku Sepsivarti, Kert Viiartiga. Koovit on õpetanud Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini osakonnas külalisõppejõuna ning juhendanud töötubasid Berliini Weißensee Kunstiakadeemias.
    Tähedisainer Anton Koovit pidas loengu sarjas „Millal on disain?“ neljapäeval, 8. juunil Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis (ETDM).
    Graafiline disain: Indrek Sirkel
    Sarja kureerivad Kai Lobjakas ja Sandra Nuut
    Toetab Eesti Kultuurkapital

Комментарии • 1