Jeden dzięcioł i jeden sposób na łatwiejsze łapanie ostrości !

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 июл 2024
  • 00:00 - StaRT
    00:35 - ZNOWU BRAK SÓWECZEK?
    04:20 - Sony a7iii do zdjęć w locie....
    07:10 - bębnienie
    09:10 - dzięcioł pozwala mi podejść na 3m
    09:50 - zszedłem z gór i cała karta pełna
    12:04 - Sposób ostrzenia na kciuk!
    13:38 - metoda back button w praktyce
    17:12 - Wybrane fotki + zdjęcia z archiwum
    Instagram: kacprzak.fotografia
    Portfolio: www.kacprzak-foto.com
    Facebook: kacprzak.fotografia
    Główny Aparat: Sony A7III
    Główny Obiektyw: Sony 200-600
    Obiektyw do portretów: Samyang 135mm
    Obiektyw szerokokątny: Viltrox 13mm
    Aparat do nagrywania: Sony a6400
    Plecak: Shimoda Action x70
    Statyw: Benro Mach 3
    Głowica: Kulowa Benro

Комментарии • 68

  • @birdwatcherlubuski
    @birdwatcherlubuski 5 месяцев назад

    Dzięki za odpowiedzi odnośnie siatek w poprzednim filmie 😊 Super fotki trópalczaka. Odnośnie BBF, sam przez długi czas pstrykałem w ten sposób, ale już jakiś rok temu zrezygnowałem z tej mody (nie oszukujmy się - tym właśnie jest BBF: jeden fotograf to wylansował, a potem wszyscy zaczęli to mniej lub bardziej bezmyślnie naśladować, "bo tak pstrykają profesjonaliści"); BBF nie ma jakichś niepowtarzalnych, inherentnych zalet, ale wiele osób po prostu się do tego sposobu przyzwyczaiło. To samo można osiągnąć stosując np. przycisk Focus hold. Główną zaletą dla fotografa przyrody miała być możliwość błyskawicznego przejścia od fotografowania statycznego zwierzaka (gdzie normalnie, dla celów uzyskania lepszej kompozycji trzeba by się przełączyć w tryb AF-S by móc 'zamrozić' focus w miejscu i przekadrować zdjęcie wg naszego smaku, technika 'focus and recompose') do focenia go w ruchu, bo cały czas jesteśmy w AF-C. Dzisiaj już mało kto się przy tej rzekomej wyższości upiera, nawet Steve Perry jest od dawna wielkim orędownikiem focenia w ciągłym AF-C nawet statycznych zwierzaków. Paul Miguel z kolei nigdy się nie przekonał do tej metody ze względów czysto ergonomicznych, w jego ogromnym body było to niewygodne. Dzisiaj chyba większość 'profesjonalnych' fotografów przyrody prezentuje podejście 'tak, jak tobie wygodniej'. 😊
    Osobiście upierałem się przez długi czas przy BBF z zupełnie innego powodu niż reklamowane. Otóż mając obiektyw 200-600 ale body z matrycą APS-C, zwł. focąc ptaki w locie, czasem bardzo ciężko utrzymać ptaka w wizjerze przy tak wielkim powiększeniu (ekwiwalent 900 mm na pełnej klatce), dlatego stabilizacja obiektywu jest nieodzowna. Mając rozdzielone funkcje ostrzenia i wyzwalania migawki, mogłem użyć stabilizacji kiedy ptak był jeszcze daleko, by móc go płynnie śledzić obiektywem, jednocześnie nie zużywając niepotrzebnie baterii ciągłym ostrzeniem, kiedy ptak był jeszcze zbyt daleko by zacząć pstrykać. To zdecydowanie pomagało zaoszczędzić baterię. Dzisiaj chyba po prostu mam już ciut lepszą technikę i nie muszę zaczynać celowania z tak daleka. 😂 Pozdrawiam

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад +1

      Jestem ogromnym orędownikiem metody ''tak jak komu wygodniej" :D Wszystkie zalety i wady BBF oczywiście miałem w głowie kręcąc ten materiał, ale jak to ja- chaotycznie i wybiórczo je potraktowałem.. Dzięki za świetne rozłożenie problemu na części- podepnę komentarz jak się uda! :) Pozdrawiam!

    • @birdwatcherlubuski
      @birdwatcherlubuski 5 месяцев назад

      Dzięki, fajnie, że mogłem się na coś przydać :D @@wysokieiso

    • @photographerwithawalker
      @photographerwithawalker 5 месяцев назад +1

      @@birdwatcherlubuski Toc jest jedna bardzo ważna zaleta, jeśli poprawisz af i do ostrzysz ręcznie wciskając spust migawki af ci przyostrzy, a jak masz na B-AF to nie będzie takiej sytuacji. i nie jest to jakaś tam wylansowana metoda kogoś tam, bo miał taki kaprys. W wielu wypadkach jest to lesze rozwiązanie, bo daje nam większą kontrolę. To tak jak powiedzieć ze tryb M został wylansowany przez kogoś tam i ze teraz ludzie normalnie od tego odchodzą i robią na auto. Nie każdy musi te metodę stosować, ale nie każdy musi robić zdjęcia aparatem, bo kiedyś ktoś powiedział, że profesjonaliści nie robią telefonem i wylansował te tezę. Z tego co piszesz można by pomyśleć ze producenci dodali te opcje, bo ktoś ją wylansował. Coraz większe grono fotografów w erze bez luster i AF na oko w portrecie ostrzy manualnie pomimo najbardziej precyzyjnego AF w historii fotografii dla czego? Bo ktoś to wylansował? Nie po prostu przyczyna jest bardzo prosta. Są osoby co chcą mieć większą kontrolę nad tym co robią. Automatyka potrafi irytująco przeszkadzać.

    • @birdwatcherlubuski
      @birdwatcherlubuski 5 месяцев назад +1

      @@photographerwithawalker Może za słabo to wybrzmiało w komentarzu, ale generalnie przychylam się do zdania wielu zawodowych fotografów, czyli "co kto lubi". Wydaje mi się natomiast cokolwiek dziwne faworyzowanie tej czy tamtej metody, podczas gdy zamierzony efekt można osiągnąć na wiele sposobów, dlatego próbuję ten mit prostować. Co do pierwszej części twojego komentarza, to nie jestem pewien czy rozumiem. Być może zależy to od producenta, ale w moim aparacie wciskam po prostu spust migawki do połowy, żeby złapać początkową ostrość i nie puszczając go kręcę pierścieniem ostrości. Wtedy aparat nie 'zresetuje' mi ręcznie ustawionego focusa, gdy wcisnę spust do końca (Sony nazywa to bodajże Direct Manual Focus, DMF). Także nie widzę problemu ze stosowaniem tej techniki bez BBF.

    • @photographerwithawalker
      @photographerwithawalker 5 месяцев назад

      @@birdwatcherlubuski Ja używam obu technik. Mam kilka ustawień aparatu w zależności od tego co robię mam ustawiony spust migawki domyślnie jak i na B-FA. Jeśli celujesz gdzieś dłuższy czas i czekasz aż ptak usiądzie w danym miejscu naciśnięcie spustu migawki spowoduje przepatrzenie nie będziesz 15-20 min trzymał wciśniętego do połowy spustu. Nagle modna się zrobiła walka z wiatrakami i wszędzie doszukiwania się zabobonów. Jeśli w tym co robisz domyślenie ustawienia są dla ciebie lepsze bo przetestowałeś obie metody super nikt nie ma na myśli cię od tego odwodzić. Ale skoro domyślne ustawie stosuje każdy z automatu bo jest domyślne to nic dziwnego że namawia się go do przetestowania alternatywnego sposobu. Jeśli B-AF by był domyślny to wszyscy by mówili by spróbować połączyć AF ze spustem migawki. I nie ma to nic wspólnego z moda a pokazanie widzowi alternatywy niż domyślne ustawienia aparatu. Na prawdę jest to zbyt trudne? „ jeśli używasz domyślnych ustawień aparatu to przy tym pozostań nie będę ci mówił do alternatywnych sposobach bo jest to zabobon bo ktoś o tym mówił na YT”? Poważnie? Oczywiście czym innym jest zachęcanie do przetestowania a czym innym mówienie że masz tak robić i już. Ale tego na nagraniu nie było. Ale też przekazując wiedzę nie mamy wpływu na to co kto z nią zrobi. Dam ci przykład osoba udowadniała mi że portret gdzie włosy zasłaniają oko to nie portret bo: „ W portrecie się ostrzy na oko i jak Sony ostrzy na oko to jak włosy zasłaniają oko to Sony nie wyostrzy na oko i dla tego to nie jest portret”. I przekonany jestem że po mimo tego że wielka rzesza ludzi starała się tej osobie przekazać cenną wiedzę to ona byla w stanie wyciągnąć z niej ot taką logiczną zasadę w fotografii. Ale to nie jest wina strikte tej zasady a systemu edukacji gdzie od logicznego myślenia przeszliśmy do zdawania pod klucz testu. I ludzie robią check listę i wszystko dopasowują do tego wzorca bez odrobiny refleksji. Czy mi to pomaga czy mi to przeszkadza. Na liście tak jest ✅ i tak ma być.

  • @LunaMariaArt
    @LunaMariaArt 5 месяцев назад +1

    Zdjęcia fantastyczne. Taka forma bardzo mi się podoba, lubię vlogi z wypraw fotograficznych. Pozdrawiam i życzę udanych fotołowów na sowy.

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад +1

      Dzięki, że tu wpadasz tak często!

  • @saldo124
    @saldo124 5 месяцев назад +3

    Dzięki za radę! Od niedawna fotografuje ptaki i nie pomyślałem, żeby zmienić te ustawienia, a AF na migawce dość często mnie drażni

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад

      No to koniecznie sprawdź, czy Ci tak wygodniej! :) Dzięki za komentarz!

  • @sebastianmochalak2576
    @sebastianmochalak2576 5 месяцев назад

    Super odcinek ! Tak trzymaj Pozdro

  • @karolinowe
    @karolinowe 2 месяца назад

    Świetny kanał! Dzisiaj wróciłam z Baryczy i już żałuję, że wcześniej nie natrafiłam na Pana. Tyle cennych porad.. ale przydadzą się na przyszłość. Bardzo ciekawie Pan opowiada 👍🙂

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  2 месяца назад

      Bardzo dziękuję! Pozdrawiam!

  • @77danielm
    @77danielm 5 месяцев назад

    Jak zawsze świetny materiał i super zdjęcia to jak dzięcioł siedzi na wierzchołku drzewa sztos!. Jeśli chodzi o back focus ja się jakoś nie przestawiłem ale nie do końca... mam ostrzenie pod tym przyciskiem i dopóki go trzymam to aparat nie ostrzy poprzez spust migawki dodatkowo mam przypisane pod klawisz nagrywania zmianę na MF a drugi przycisk obok od zmiany pola AF u mnie się to sprawdza :)

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад

      To jest właśnie świetna cecha aparatów- pozwalają dopasować sterowanie dla każdego według upodobań :D Dzięki za komentarz!

  • @mioszmiosz7486
    @mioszmiosz7486 5 месяцев назад +1

    Super materiał, czekamy na film o OM system, niedawno odbyła się premiera tele150-600mm

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад +1

      Oglądałem już recenzje! Rewelacyjny zasięg na m43.

  • @LoveLas
    @LoveLas 5 месяцев назад +1

    Jak zwykle świetny materiał! Potwierdzam, odpięcie AF ze spustu to dobra decyzja. Również przy reportażu.

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад +1

      Pozdrawiam serdecznie!

  • @bronislawszajdecki
    @bronislawszajdecki 5 месяцев назад

    Trójpalczastego jeszcze nie widziałem. Kiedyś udało mi się znaleźć miejsce gdzie latał zielony, miał dziuple w tamtej okolicy. Bardzo egzotycznie wygląda.

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад

      Prawda, bardzo nasycone kolory!

  • @marekkuciak
    @marekkuciak 5 месяцев назад

    Świetna alternarywa z tym fokusem jak jest pokrętło z przodu jak w nikon z50,wtedy jeden palec wskazujący wystarczy do kręcenia i migawki bo nie trzeba focusa trzymać.

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад +1

      O właśnie- to też jest ważne info, że z punktu ergonomii użytkowania w jednych body będzie to wygodniejsze niż w innych.

  • @Zywczok6
    @Zywczok6 5 месяцев назад

    Pod wskazującym ostrzenie na pkt a pod kciukiem wykrywanie oka :)

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад +1

      o, to to! Obecnie coraz więcej możliwości tych ustawień dają nam producenci :)

  • @Jarecky23
    @Jarecky23 5 месяцев назад

    Ten sposób focusowania sprawdza się też zwłaszcza w miejscach, gdzie fotografujemy coś między trawami, gałęziami itp. Ustawiamy raz ostrość na wybranym celu a potem juz tylko wyzwalamy migawkę spustem i zawsze mamy ostrość na tym punkcie, gdzie ustawiliśmy (oczywiście jeśli zwierze się nie rusza);) Gdybyśmi mieli af pod spustem migawki, za kazdym razem autofocus by szukał znów punktu ostrości i błądził, łapiąc zazwyczaj ostrość na wspomniane trawy, gałęzie ;)

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад +1

      Ja muszę zacząć dokładniej się wysławiać bo komentujący mi dużo materiałów uzupełniają xD Tak, podpisuję się pod tym całkowicie!

    • @Jarecky23
      @Jarecky23 5 месяцев назад

      @@wysokieiso właśnie wiem, że chciałeś to powiedzieć jak najprościej, ale nowicjusz mógł się zagubić;)) ale i tak jest git :)

  • @leszekruta9868
    @leszekruta9868 5 месяцев назад

    Trójpalczasty extra- w jakim rejonie robione zdjęcia? okolica? Dzięki za podpowiedź z autofocusem. Zaraz sprawdzam w praktyce. Pozdrawiam

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад

      Dzięki! Mój rejon to Beskidy. Pozdrawiam!

    • @leszekruta9868
      @leszekruta9868 5 месяцев назад

      a coś bliżej? jaka okolica z dzięciołem? @@wysokieiso

    • @leszekruta9868
      @leszekruta9868 5 месяцев назад

      nie chodzi mi o pinezkę 🙂@@wysokieiso

  • @jarekciezki2681
    @jarekciezki2681 5 месяцев назад

    Fajny kanał, dobrze prowadzony, tylko muzyczka ciszej. Pozdrawiam

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад +1

      Dziękuję! Skoryguję muzykę w kolejnych materiałach :)

  • @boguslawrymar2029
    @boguslawrymar2029 3 месяца назад

    Kiedyś ,w bardzo dużym mieście, widziałem dzięcioła walącego dziobem w metalową skrzynke elektryczną.Echo niczym z karabinu maszynowego szło po całym osiedlu.Myślałem,że zwariował.Dopiero później dowiedziałem się ,że tak zaznacza swój teren i ostrzega konkurentów.

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  2 месяца назад

      Kurcze, muszę sobie to zapisać bo mega ciekawa obserwacja :D

  • @gregjar7281
    @gregjar7281 5 месяцев назад

    ..czyli ciagle aparat jest na afc czy śledzenie i pojedynczy punkt oatrości w twojej konfiguracji?

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад

      Stale AF-C, ale raz śledzenie po oku, a raz cały kadr.

  • @Cyrsaw89
    @Cyrsaw89 5 месяцев назад

    Źle zrobiłeś z tymi rękawiczkami. Wystarczy zrobić nacięcia żeby można było wysuwać i chować palce. Ale też tak kiedyś zrobiłem i musiałem wyrzucić 😄

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад

      I ja już dokładnie wiem, że zmierzam w tym samym kierunku xD Ale może zrobię im szew ręcznie na zakończeniach cięcia.

    • @Cyrsaw89
      @Cyrsaw89 5 месяцев назад

      @@wysokieiso spróbuj, może się uda😄 moje kosztowały ok 5zł więc nawet nie myślałem o „naprawie” 😄

  • @piterus732
    @piterus732 5 месяцев назад

    Budki dla ptaków dzięcioł tez lubi 😂

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад

      Niszczyć xDDD Ale ten gustuje raczej w korze. Nie ma tak twardego dzioba żeby rozłupywać lite drewno.

    • @piterus732
      @piterus732 5 месяцев назад

      @@wysokieiso idzie w drzewo jak dłuto ale na budkę jak trafił to jak bęben 😉

  • @velfranko
    @velfranko 5 месяцев назад

    Nie mam kontaktu z tym typem fotografii, ale czy w przypadku kręcenia video nie można później w postprodukcji jakoś ustabilizować tych kadrów?? Obrazek ładny, ale to bujenie kamerą powoduje chorobę morską. No offence, po prostu jestem ciekawy czy z takiego materiału można później jeszcze zrobić jakiegoś kropa czy coś byle tak nie kiwało. Pozdrawiam!

  • @Cyrsaw89
    @Cyrsaw89 5 месяцев назад

    A na sóweczkę mam miejsce ale na DŚ 😁

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад +1

      W karkonosze wcześniej czy później się wybiorę. Raz spałem w Samotni parę dni podczas rykowiska. Świetne kadry by były gdybym miał aparat... Jelenie schodzą do małego stawu w ogromnych ilościach!

  • @l.d.9994
    @l.d.9994 5 месяцев назад

    A co to jest "warun?".

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад

      warunki pogodowe 🤣🤣

  • @photographerwithawalker
    @photographerwithawalker 5 месяцев назад

    haha kierownik 1/400 sigma 200-600 6.3 i iso 3200 to ja latem nie mam u mnie zima w południe f-6.3 1/250 i iso 26000 - 51200 haha . Zebym ja miał iso 3200 to musi byc słonce haha.

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад

      O właśnie! A weź powiedz fotografowi portretowemu, że iso 3200 to luksus 🤣🤣

    • @photographerwithawalker
      @photographerwithawalker 5 месяцев назад

      @@wysokieiso Raz mnie objechao ze na D700 uzyłem iso 200 hahaha a to natywne iso w tym aparacie. Dopiero mnie objechano na pewnej grupie za szumy . Na kanale dano mi rade zerobie podstawowy bład i fotografuje na czasach 1/2000 konia z grzendą temu kto na krótrzych czsach z fotografuje sikorki czy strzyżyka. 🤣🤣🤣🤣

  • @birdwatcherlubuski
    @birdwatcherlubuski 5 месяцев назад

    P.S. Zdradzisz co to za masyw? A podobno sóweczki mamy tylko w pasmach karpackich... 😂

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад +2

      Napisz proszę na instagramie bo nie chcę publicznie rzucać info tak rzadkiego gatunku, szczególnie, że jego tereny zanikają w strasznym tempie.

    • @birdwatcherlubuski
      @birdwatcherlubuski 5 месяцев назад

      Niestety nie mam insta, ani FB, ale dzięki za propozycję. Byłem tylko ciekawy, czy faktycznie są też w Sudetach, jeśli tak, to mi wystarczy :) Nie jestem tzw. twitcherem -- to tacy ptasiarze-fanatycy, którzy dla 'zaliczenia' nowego/rzadkiego gatunku są w stanie (i mają odpowiednio wysokie środki finansowo-urlopowe, by) pojechać na drugi koniec Polski, gdy tylko dostaną cynk o takim 'rarycie'. @@wysokieiso

  • @wojtkowiakbsm
    @wojtkowiakbsm 5 месяцев назад

    Przełączyłem ustawienia w aparacie. Chyba szybko wejdzie w krew.

  • @photographerwithawalker
    @photographerwithawalker 5 месяцев назад

    Taka moja niechciana uwaga. te twoje logo awatar nie współgra z instagramem. Już wszędzie bys dał swoją uroczą podobizne.

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад +1

      Ale wiesz, że tak naprawdę to nie jest moje zdjęcie? ;p xD

    • @photographerwithawalker
      @photographerwithawalker 5 месяцев назад

      @@wysokieiso No wiem dla tego zacham cie do dania własnej pieknej buzi ;). A montuje nagranie za ispirowała mnie dyskusja na twoim kanale tak wiec i o tobie wspominam. Pozdrawiam.

  • @Marek.Synowiec.PhotoAdventures
    @Marek.Synowiec.PhotoAdventures 5 месяцев назад +1

    To będnienie nie ma nic wspólnego z poszukiwaniem pożywienia - w ten sposób zaznacza swoje terytorium. Dla nas zabawnym może być fakt, że dzięcioł potrafi "pruć" w znak drogowy, blaszany parapet a nawet dach garażu tymczasowego. On natomiast znalazł materiał, który świetnie niesie wiadomość, że teren jest już zajęty. Pozdrawiam!

    • @birdwatcherlubuski
      @birdwatcherlubuski 5 месяцев назад

      Dzięcioły jak najbardziej opukują drzewo w poszukiwaniu pożywienia, w taki sam sposób jak my opukujemy np. ścianę szukając puszki elektrycznej albo innej luki - na zasadzie rezonansu i zmieniającego się w związku z nim dźwięku.

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад

      Muszę te wszystkie informacje katalogować! Dzięki za super wyjaśnienia!

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  5 месяцев назад +1

      Mega cenne informacje! Dzięki za komentarz!

  • @user-ve3gh5xg9q
    @user-ve3gh5xg9q 3 месяца назад

    Dzięcioł. Uderza dziobem w korę drzewa 12 tyś razy dziennie. W całym życiu 8 mln. Przeciążenie mózgu to 1000G. Przeci🏈ążenie futb🇺🇲olistów to 100G gdy zderzają się głowami w kaskach. Dzięcioł nie ma kasku na głowie. Ale ma długi 👅 który jak gumowa opończa owija się wokół jego 🧠 amortyzując wszelkie wstrząsy 😳

    • @wysokieiso
      @wysokieiso  3 месяца назад

      Serio? 1000G!? Wow. Dzięki za fajna ciekawostkę!!

    • @user-ve3gh5xg9q
      @user-ve3gh5xg9q 3 месяца назад

      @@wysokieiso
      Odsyłam do filmu "Wstrząs" z Will Smithem

  • @grohu
    @grohu 5 месяцев назад

    W.gluchym.drewnie latwiej sie dziuple robi, bo pien w srodku jest zjedzony przed robale albo grzyba.