Czas wybudzić pelargonie po zimie. Jak to najlepiej zrobić?
HTML-код
- Опубликовано: 24 янв 2025
- Pelargonie po zimie! 💚 Jeżeli zdecydowaliśmy się na zimowanie pelargonii, czas je wybudzić z zimowego snu i pobudzić do kwitnienia, żeby już w maju były kolorowe i zachwycające. Jak to zrobić? O tym przypominamy w dzisiejszym filmie z cyklu "Balkony i Tarasy". Zapraszam!
Wybudzanie pelargonii z zimowego snu to nic innego jak zachęcenie jej do rozpoczęcia nowego sezonu wegetacyjnego, ponownego wzrostu i kwitnienia, poprzez zapewnienie im odpowiedniej temperatury, systematycznego podlewania i odżywiania. A jak to zrobić zależy w dużej mierze od warunków, w jakich przechowywaliśmy nasze okazy zimą.
Najlepiej byłoby, gdyby pelargonie w czasie zimy były trzymane w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 5-10 stopni Celsjusza. W praktyce najczęściej takiego miejsca nie mamy, więc stawiamy te byliny w miejscach, gdzie jest chłodno, ale gdzie temperatura nie spada poniżej zera, w lekko ogrzewanych szklarniach, domkach, garażach, piwnicach czy na klatkach schodowych. Czasami decydujemy się też na zimowanie ich w domach i mieszkaniach. Pelargonie są niezwykle wytrzymałe i jeżeli ich zimą nie przelejemy oraz uszanujemy ich czas spoczynku, niemal w każdych warunkach są w stanie przetrzymać do wiosny czy też do przedwiośnia.
Nawet jeżeli po przyniesieniu do domu prezentują się niezwykle słabo, wcale nie oznacza, że będą słabo rosnąć i kwitnąć latem. Dopóki widać zawiązujące się nowe przyrosty, a także to, że po przycięciu łodyga wewnątrz jest pełna i żywa, a nie uschnięta, możemy liczyć już niedługo na piękne kwitnienie. Taką pelargonię warto jednak nieco przyciąć, w ten sposób później się zagęści. Ale o przycinaniu i robieniu sadzonek z odciętych fragmentów pelargonii opowiem więcej w kolejnym filmie z cyklu „Balkony i Tarasy” w przyszłym tygodniu.
Wracając do dzisiejszego tematu wybudzania tych wspaniałych roślin, robimy to najczęściej przynosząc je pod koniec lutego lub w marcu do ciepłego domu i stawiając w jasnym miejscu. Możemy je też wystawić z miejsca zimowania na dwór, jeżeli do tej pory były trzymane w chłodzie i są przyzwyczajone do niskich temperatur. Wtedy mogą przebywać w ogrodzie lub na balkonie, o ile oczywiście temperatura nie spada poniżej zera i same stopniowo będą się wybudzać, wraz z przyrodą dookoła. Gdy jednak będą zapowiadane wiosenne przymrozki, pelargonie należy wnieść z powrotem w miejsce zimowania. I w tym wypadku należy się liczyć także z tym, że w taki sposób rośliny będą wybudzać się dłużej i prawdopodobnie nieco później zakwitną. Jest to jednak metoda dla tych, którzy nie mają w domu miejsca dla tych roślin, np. z uwagi na to, że parapety zajęte są przez rozsady lub domowe rośliny doniczkowe. Jeżeli zależy nam na tym, by nasze pelargonie kwitły już w maju, przeniesienie je w ciepłe miejsce w marcu jest konieczne.
I co robimy dalej? Pierwszą rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę, to stan w jakim są rośliny po zimowaniu, czy nie widać na nich oznak chorób lub żerowania szkodników. Wszystkie uschnięte, brązowe, przegniłe czy z plamami części roślin wycinamy i usuwamy. Jeżeli zauważymy obecność szkodliwych owadów, np. mszyc, które często również budzą się wiosną i są widoczne na zimowanych pelargoniach, należy się ich jak najszybciej pozbyć.
Możemy postarać się jak najdokładniej oczyścić z nich rośliny ręcznie, w miarę możliwości, lub pod prysznicem. Następnie warto ustawić je w miejscu odosobnionym od pozostałych roślin w domu, żeby mszyce nie przeniosły się przypadkiem na inne okazy, przeprowadzić im kwarantannę połączoną z leczeniem wybranym domowym sposobem lub wybranym środkiem ochrony roślin. Może być to np. oprysk naturalnym preparatem na bazie oleju rydzowego, który jest nietoksyczny, bezpieczny dla środowiska, ludzi i zwierząt i który możemy nabyć w formie koncentratu lub gotowego do użycia sprayu. Można go stosować interwencyjnie i zapobiegawczo. Jak każdy preparat olejowy, należy nanieść go dokładnie na rośliny, żeby oprysk dotarł do wszystkich szkodników.
Dalsze postępowanie przy wybudzaniu pelargonii, jak już wspomniano, zależy od sposobu ich zimowania i od tego, jak rośliny je przeszły.
Jeżeli warunki były idealne, mają prawdopodobnie zwarty pokrój i ciemnozielone liście. Jeżeli brakowało im światła i były trzymane w niskiej temperaturze, prawdopodobnie wypuściły żółte wybiegnięte młode przyrosty, a zielone liście zrzuciły i są praktycznie w bezlistnej formie. Okazy trzymane w ciepłych pomieszczeniach zachowują zazwyczaj zielony kolor i liście, ale tracą swój zwarty pokrój, ich pędy są mocno wydłużone.
Co robimy w każdym z tych przypadków?
Najmniej pracy mamy oczywiście z pelargoniami przechowywanymi...
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : / izabella.schick
Blog : ogrodnacodzien...
Instagram : / ogrod_na_co_dzien
#pelargonie #pelargonia #kwiaty #balkon #taras #działka #ogród #ogrod_na_co_dzien
Dzięki za masę cennych informacji przyda się gdyż w tym roku zostawiłam na przezimowanie pozdrawiam serdecznie 😘☕☀️
Pani ma najpiękniejszy głos...
🥰🥰🥰
No to co - biorę mój sekator z cellfastu do ręki i biorę się do roboty! Dziękuje za film i pozdrawiam serdecznie 😊
Dziękuję za rewelacyjny material.
Głos lektorki nr dwa po Krysi Czubównej.
Dziękuję za bardzo pomocne informacje 💚. Pozdrawiam 🤗
Pozdrawiam! 😊
Nie zimuje bo nie mam gdzie😢ale filmik chętnie obejrzałam ❤
Jaka ziemia jest najlepsza do pelargonii w doniczkach?
Od lat zimuje 😊 Mam gotowe , tanie sadzonki. A rozsadzanie jest prosciutkie, odrywam ped, maczam w ukorzeniaczu i do ziemi, przyjmuja sie bardzo latwo, pieknie kwitna cale lato, az do mrozow. A przechowuję w mieszkaniu na parapecie, jest swiatlo i cieplo. Od lat tak robie, mam duzo sadzonek i do skrzynek i do ogrodu😊😊😊😊
🥰
Grazynka za dużo mówisz i wydalasz ten śmiertelny gaz CO2 nie dbasz o środowisko koniecznie musisz jechać do Holandii oni będą mieli dla ciebie propozycję a ty zasłużysz się dla klimatu😂😂😂😂😂😂
@@smieszekPolskaswo
Wystarczy , ze ty dbasz, nie smiej sie tyle , bo i baki wypuszczasz, czyli dwoma otworami wydalasz dwutlenek wegla😅😅😅
@@wandakuprel3730 czuję polskojezyczną lewicowską dzicz 🤣🤣🤣🤣🤣
@@smieszekPolskaswo
Nie dosc ,ze smieszny, to jeszcze ma psi wech, pasuje do tfuuuusku🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
W tym roku z czterech sadzonek została mi tylko jedna. Chyba zalęgły się w ziemi jakieś szkodniki albo za późno schowałam do zimowania. Pierwszy raz też zimuję ołownik, kiedy można zacząć go wybudzać?
Moje geranium jest w dobrej formie i stoi cały czas na poludniow -zachodnim oknie w temperaturze 19 stopni C ❤❤❤☘️☘️☘️🏵️🏵️🏵️💌💋🕊️🥰
Geranium jest bardzo wytrzmale i malo.wymagajace, uroslo na moim parapecie bardzo duze, ostatnio poskracalam maksymalnie, juz wypuscilo nowe galazki i pieknie rosnie , zapach jest przepiekny, jak sie porusza galazkami😂😂😂
🥰🥰🥰
2
🥈😊