6:10 argon jest radioaktywny? O którym z izotopów mowa, bo zasadniczo te radioaktywne raczej nie występują naturalnie. Argon ( Ar, liczba atomowa 18 ) ma 24 izotopy znane, w zakresie od 30 Ar 53 Ar i izomer jądrowego ( 32m Ar). Trzy z tych izotopów są stabilne , 36 Ar, 38 Ar i 40 Ar, przy czym ten ostatni stanowi większość na Ziemi, ponieważ pochodzi z rozpadu 40 K, podczas gdy we wszechświecie 36 Ar występuje najliczniej. Standardowa masa atomowa argonu wynosi 39,948 (1) u . Najdłużej żyjącym radioizotopem argonu jest 39 Ar z okresem półtrwania 269 lat, następnie 42 Ar z okresem półtrwania 32,9 lat i 37 Ar z okresem półtrwania 35 dni. Wszystkie inne radioizotopy mają okres półtrwania krótszy niż dwie godziny, a większość z nich krótszy niż jedna minuta. Najmniej stabilnym radioizotopem jest 30 Ar z okresem półtrwania poniżej 20 nanosekund.
Mnie zastanawia, czy nie ma to powiązania z tym, że Wenus jako jedyna planeta obraca się z wchodu na zachód, i robi to bardzo powoli. W trakcie kosmicznej katastrofy woda mogła zostać najzwyczajniej w świecie wyrzucona w przestrzeń kosmiczną, i już nie wrócić z powrotem na planetę.
Zgadzam się z tym twierdzeniem. Katastrofa zderzenia Wenus z jakąś planetą nie utworzyła księżyca, tylko zmieniła obrót Wenus na przeciwny i bardzo powolny. Woda mogła wtedy zostać wyrzucona.
Obejrzałbym odcinek o załogowej misji na powierzchnię Wenus. Oczywiście wiem o pomysłach kombinezonu typu skrzyżowanie ADS z egzoszkieletem plus wózek na przewożenie baterii, ale jestem ciekawy, co ma do powiedzenia ktoś bardziej technicznie ogarnięty
Masa i ciężar to nie to samo. Masa jest niezależna od grawitacji, to tylko ilość materii, ciężar to siła ciężkości, którą wyliczamy ze wzoru z siłą grawitacji. Więc masa się nie zmienia na różnych planetach ;)
Hejka. Mój kolega z roboty jest zwolennikiem teorii spiskowych, więc nie wierzy, abyśmy w 1969 r. wylądowali na księżycu. Jego argumentem było to, że w 69. nie było technologi umożliwiającej przesył obrazu z księżyca na Ziemię. Chodzi o ten live stream (sygnał wysłany z Księżyca nie mógłby przebić Ziemskiej atmosfery). Czy mógłby ktoś się coś wypowiedzieć w tej kwestii? Im więcej szczegółów tym lepiej. Pozdrawiam całą ekipę i widzów Astro.
Nie mógł przebić ziemskiej atmosfery? Przecież to fale radiowe, czyli promieniowanie elektromagnetyczne o falach dłuższy od podczerwieni. Bez problemy możemy od wielu dekad odbierać mikrofalowe promieniowanie tła - to ten magiczny szum w TV po wpięciu analogowej anteny. Tak, wystarczy zwykła antena tv, aby odbierać promieniowanie reliktowe, promieniowanie, które jest pozostałością po narodzinach wszechświata. Niestety takie argumenty nie przemówią do foliarza. Skoro kolega uważa, że "stream" nie mógł przebić atmosfery to taka rozkmina: atmosfera zaczyna się już przy naszych stopach, przy powierzchni jest ona najgęstsza. Zgodnie z gradientem ciśnienia wraz z wysokością ciśnienie spada, mówiąc prościej atmosfera robi się coraz rzadsza. Więc tak na "chłopski" rozum komunikowanie się na lini "góra- dół" powinno być prostrze niż komunikacja naziemna a tą znamy już z IX wieku. Fala radiowa po powierzchni ziemi napotyka mnóstwo przeszkód a mimo to potrafimy od dekad komunikować się na setki km. Nadal komunikujemy się z sondami Voyager, które są już w przestrzeni międzygwiazdowej. Jeszcze raz powtórzę, że ten obraz przesyłany z Księżyca to był sygnał radiowy! W taki sam sposób przesyłane są zdjęcia z łazików na Marsie, rozwiązanie techniczne w tym aspekcie nie uległo zmianie. Jeśli kolega tego nie rozumie, to podważa lądowanie na księżycu mając zaległości z fizyzyki na poziomie szkoły podstawowej.
Może jakiś słoneczny rozbłysk zdmuchnął wcześniejszą atmosferę i wodę po odparowaniu , ewentualnie zmieniła swoją orbitę po tym jak Ziemia prawdopodobnie zderzyła się z Teją ?
Szukamy czy istniało życie na Marsie a jak wiemy w naszym układzie planety ulegają ocieplaniu więc większa szansa że to na Wenus istniało życie, a na Marsie może dopiero się pojawić
Kiedyś na Wenus żyli Wenusjanie ale Unia Wenusjańska stwierdziła, że wszystko będzie EKO na baterie. Teraz mamy efekty ich decyzji bo zapomnieli ile CO2 potrzeba do produkcji, utylizacji i regeneracji baterii. Wiatraczki i panele fotowoltaiczne też się nie sprawdziły ponieważ ich żywotność była krótka i powodowała te same problemy CO2 w produkcji i utylizacji. Ważne, że wnuk prezydenta Wenus mógł to wszystko produkować, a żeby być jeszcze bardziej EKO to nie dawał do pudełek ładowarek, które trzeba było kupować osobno. :)
Jeśli to możliwe to proszę o linki do wyliczeń ile np. CO2 zużywa wyprodukowanie i utylizacja takich paneli w porównaniu do tego co zaoszczędzą. Z góry dziękuję.
Tego nie mam ale mam wyliczenia ze ten "potezny" efekt cieplarniany na wenus to 20kilka stopni a reszta to kwestia cisnienia. Zenujace sa te bzdury o efekcie cieplarnianym na wenus. Adiabatyczna przemiana gazow jest w liceum.
Witam, a to nie jest tak, że Wenus miała wodę jak nasze słońce było mniejesze?, bo chyba nie jest tak, że słońce od razu uzyskało taki rozmiar i masę. Pozdro 600
No niestety znowu puste teorie. Wenus jest jak najbardziej zamieszkana, klimat tropikalny, dużo zieleni,dżungla no i 5 gęstość, więc o wiele lepiej niż na Ziemi. ...hmmm dla przebudzonych oczywiście
W ciągu 9 minut pan Piotrek nakarmił mnie kosmosem. Tak trzymać! Od siedmiu lat oglądam Astrofazę i chyba nigdy nie przestanę. Super robota.
Człowiek nie zdąży starych materiałów nadrobić, a tu następny... ❤
Dzięki za polecajke
6:10 argon jest radioaktywny? O którym z izotopów mowa, bo zasadniczo te radioaktywne raczej nie występują naturalnie.
Argon ( Ar, liczba atomowa 18 ) ma 24 izotopy znane, w zakresie od 30 Ar 53 Ar i izomer jądrowego ( 32m Ar). Trzy z tych izotopów są stabilne , 36 Ar, 38 Ar i 40 Ar, przy czym ten ostatni stanowi większość na Ziemi, ponieważ pochodzi z rozpadu 40 K, podczas gdy we wszechświecie 36 Ar występuje najliczniej. Standardowa masa atomowa argonu wynosi 39,948 (1) u .
Najdłużej żyjącym radioizotopem argonu jest 39 Ar z okresem półtrwania 269 lat, następnie 42 Ar z okresem półtrwania 32,9 lat i 37 Ar z okresem półtrwania 35 dni. Wszystkie inne radioizotopy mają okres półtrwania krótszy niż dwie godziny, a większość z nich krótszy niż jedna minuta. Najmniej stabilnym radioizotopem jest 30 Ar z okresem półtrwania poniżej 20 nanosekund.
7:25 " Voyage to the Planets (1989)" - o ten chodziło?, bo jest jeszcze "Journey to the Planets for the Atari 8-bit family" ;)
Chociaż w opisie byście dali o jaki film chodzi...
muzyka w tle super
No i szort wjechał jak złoto 👌
Zrobiłeś kiedyś całą serię o planetach U. S.
Mówiłeś że na końcu zrobisz o Ziemii. Uda się kiedyś?
Mam pytanie,o jakim filmie była mowa w odcinku?
Na której platformie można znaleźć wspomniany film ?
Widziałem na CDA z polskim lektorem
Mnie zastanawia, czy nie ma to powiązania z tym, że Wenus jako jedyna planeta obraca się z wchodu na zachód, i robi to bardzo powoli. W trakcie kosmicznej katastrofy woda mogła zostać najzwyczajniej w świecie wyrzucona w przestrzeń kosmiczną, i już nie wrócić z powrotem na planetę.
Zgadzam się z tym twierdzeniem. Katastrofa zderzenia Wenus z jakąś planetą nie utworzyła księżyca, tylko zmieniła obrót Wenus na przeciwny i bardzo powolny. Woda mogła wtedy zostać wyrzucona.
Obejrzałbym odcinek o załogowej misji na powierzchnię Wenus.
Oczywiście wiem o pomysłach kombinezonu typu skrzyżowanie ADS z egzoszkieletem plus wózek na przewożenie baterii, ale jestem ciekawy, co ma do powiedzenia ktoś bardziej technicznie ogarnięty
Kiedy będzie astrofaza o stacji w chmurach na Wenus?
Komentarz dla statystyk❤
Co to za film o którym mówi na końcu? Nie mogę znaleźć niczego takiego.
Znalazłem tylko Space Odyssey
nie wiem czy o to chodzi, ale jest na YT " Voyage to the Planets (1989)"
Chyba chodzi o Space Odyssey: Voyage to the Planets (2004)
2:40 tyle kg wyjdzie ważąc tę masę na Wenus czy na Ziemii ??
Masa i ciężar to nie to samo. Masa jest niezależna od grawitacji, to tylko ilość materii, ciężar to siła ciężkości, którą wyliczamy ze wzoru z siłą grawitacji. Więc masa się nie zmienia na różnych planetach ;)
no i fajnie :)
3:00 Ocean cieczy przegrzanej.
👍👍👍👍
Hejka. Mój kolega z roboty jest zwolennikiem teorii spiskowych, więc nie wierzy, abyśmy w 1969 r. wylądowali na księżycu. Jego argumentem było to, że w 69. nie było technologi umożliwiającej przesył obrazu z księżyca na Ziemię. Chodzi o ten live stream (sygnał wysłany z Księżyca nie mógłby przebić Ziemskiej atmosfery). Czy mógłby ktoś się coś wypowiedzieć w tej kwestii? Im więcej szczegółów tym lepiej.
Pozdrawiam całą ekipę i widzów Astro.
A czego to niby nie było wtedy, co jest teraz, takie przełomowe?
Przecież to zwykłe promieniowanie elektromagnetyczne 😂
Nie mógł przebić ziemskiej atmosfery? Przecież to fale radiowe, czyli promieniowanie elektromagnetyczne o falach dłuższy od podczerwieni. Bez problemy możemy od wielu dekad odbierać mikrofalowe promieniowanie tła - to ten magiczny szum w TV po wpięciu analogowej anteny. Tak, wystarczy zwykła antena tv, aby odbierać promieniowanie reliktowe, promieniowanie, które jest pozostałością po narodzinach wszechświata. Niestety takie argumenty nie przemówią do foliarza. Skoro kolega uważa, że "stream" nie mógł przebić atmosfery to taka rozkmina: atmosfera zaczyna się już przy naszych stopach, przy powierzchni jest ona najgęstsza. Zgodnie z gradientem ciśnienia wraz z wysokością ciśnienie spada, mówiąc prościej atmosfera robi się coraz rzadsza. Więc tak na "chłopski" rozum komunikowanie się na lini "góra- dół" powinno być prostrze niż komunikacja naziemna a tą znamy już z IX wieku. Fala radiowa po powierzchni ziemi napotyka mnóstwo przeszkód a mimo to potrafimy od dekad komunikować się na setki km. Nadal komunikujemy się z sondami Voyager, które są już w przestrzeni międzygwiazdowej. Jeszcze raz powtórzę, że ten obraz przesyłany z Księżyca to był sygnał radiowy! W taki sam sposób przesyłane są zdjęcia z łazików na Marsie, rozwiązanie techniczne w tym aspekcie nie uległo zmianie. Jeśli kolega tego nie rozumie, to podważa lądowanie na księżycu mając zaległości z fizyzyki na poziomie szkoły podstawowej.
Dzięki serdeczne za wszystkie odpowiedzi
Po co w ogóle go przekonujesz, strata czasu i energii.
Może jakiś słoneczny rozbłysk zdmuchnął wcześniejszą atmosferę i wodę po odparowaniu , ewentualnie zmieniła swoją orbitę po tym jak Ziemia prawdopodobnie zderzyła się z Teją ?
😊😊😊😊
❤
witam
Około 10 tys. lat temu wywołaliśmy mega efekt cieplarniany i uciekliśmy na Gaję.
Znowu straszenie efektem cieplarnianym. Dobra robota.
Niechaj UFO będzie z Tobą 😂 pozdro Panie super temat
Ktoś zna może i da link do filmu Voyage to the Planets and Beyond 2004?
Czemu prawie nie porusza się tematu że dzień jest tam dłuższy niż rok oraz że ruch obrotowy jest przeciwnym niż na Ziemi
Dlaczego aktywność wulkaniczna Wenus miałaby być ograniczona przez ilość radioaktywnego argonu?
Cześć
😮😮😮
Ja kiedyś zamiast AstroSzort czytałem AstroSzrot. 🤣
Zmieńcie czasem tło, ludki. Zróbcie np. odcinek z czerwoną gwiazdą, niczym Illusive Man z Mass Effecta, czy coś.
Wenus jest teraz świetnie widoczna po zachodzie słońca.
Czy planeta moze byc wieksza od swojego slonca?
Ciekawe co by było, gdyby planeta o rozmiarach Wenus, znajdowała się na miejscu Marsa 🤔 ?
Pozdrawiam Wszystkich i zdrówka życzę ✋
Szukamy czy istniało życie na Marsie a jak wiemy w naszym układzie planety ulegają ocieplaniu więc większa szansa że to na Wenus istniało życie, a na Marsie może dopiero się pojawić
Jeśli się tam przeniesiemy uciekając z Ziemii😄
Filmik od SciFuna o Wenus 💗 uwielbiam
SciFun miał film o Tytanie
6:22 Wenus ma tylko jedno na powierzchni... niewiele 😁
Venusjanie + krowy= Metan a metan to gaz cieplarniany.
Biedna venus 😢 nie miała takie UE która by „powstrzymała” ocieplanie się klimatu.
To mamy zagadkę rozwiązana musiało tam być spore stado krów i doprowadziło to do zniszczenia atmosfery na Venus
No ja super 😢
Ale cy Amerykony byli na ksiezycu bo Rus na Venus bel he he
Wszechświat dał mi możliwość dzielenia życia z kobietą i córką. Mega dzięki ❤
Te dwa Skarby są na bank z Wenus😂😂😊
smacznej KAWUSI życzę każdej osobie, która to czyta ;)
Dokładnie BIOTAD PLUS team💪💪
W przeszłości Wenus była jak Ziemia, w przyszłości Ziemia będzie jak Wenus
Nie i nie
Kiedyś na Wenus żyli Wenusjanie ale Unia Wenusjańska stwierdziła, że wszystko będzie EKO na baterie. Teraz mamy efekty ich decyzji bo zapomnieli ile CO2 potrzeba do produkcji, utylizacji i regeneracji baterii. Wiatraczki i panele fotowoltaiczne też się nie sprawdziły ponieważ ich żywotność była krótka i powodowała te same problemy CO2 w produkcji i utylizacji. Ważne, że wnuk prezydenta Wenus mógł to wszystko produkować, a żeby być jeszcze bardziej EKO to nie dawał do pudełek ładowarek, które trzeba było kupować osobno. :)
Albo przez takie wenusjanskich nieuków, jak ty
Jeśli to możliwe to proszę o linki do wyliczeń ile np. CO2 zużywa wyprodukowanie i utylizacja takich paneli w porównaniu do tego co zaoszczędzą. Z góry dziękuję.
Tego nie mam ale mam wyliczenia ze ten "potezny" efekt cieplarniany na wenus to 20kilka stopni a reszta to kwestia cisnienia. Zenujace sa te bzdury o efekcie cieplarnianym na wenus. Adiabatyczna przemiana gazow jest w liceum.
Warunki do zamieszkania na Venus,,,,,dawno,dawno temu w odległej galaktyce
Podoba mi się wstęp. Cóż za przypadek, że Wenus, utożsamiana z kobietami, jest najbardziej toksycznym miejscem w układzie słonecznym. :D
Faceci też są.
@@Rolkowy_Podroznik No nie, faceci są "z Marsa".
🏴☠
Wenus tylko jedno ma w głowie, niewiele
Nie da się zrobić filmu o Wenus bez wspominania o topieniu ołowiu.
Wenus to taka Ziemia w wersji beta
Witam, a to nie jest tak, że Wenus miała wodę jak nasze słońce było mniejesze?, bo chyba nie jest tak, że słońce od razu uzyskało taki rozmiar i masę. Pozdro 600
Wenus jest toksyczna jak moja była
Toksyczna sąsiadka
Kobiety są z Wenus 😅
A transy skąd są?
Polska jest nawet bardziej toksyczna od Wenus, a jakoś życie takie, jakie znamy w Polsce istnieje 😂
No niestety znowu puste teorie. Wenus jest jak najbardziej zamieszkana, klimat tropikalny, dużo zieleni,dżungla no i 5 gęstość, więc o wiele lepiej niż na Ziemi. ...hmmm dla przebudzonych oczywiście
Kur
d