Proč se vracet ke Karlu Havlíčkovi
HTML-код
- Опубликовано: 9 фев 2025
- Karel Havlíček (1821-1856) je dodnes vnímán jako jedna z nejvýraznějších postav české kultury a symbol českého novinářství. Byly o něm napsány tisíce textů i stovky knih s nejrůznějším záměrem, pro nejrozmanitější příležitosti a pochopitelně v rozdílné kvalitě. To, co ale dodnes zůstává podnětným, to je návrat „k pramenům“ - k jeho literárnímu dílu, k jeho poprvé v kompletu vydávané korespondenci, k jeho dílu publicistickému (Pražské noviny, Národní noviny, Slovan). Sám Havlíček si byl vědom toho, že noviny jsou zbožím velmi pomíjivým, proto sestavil ze svých textů i dva soubory Duch Národních novin a Epištoly kutnohorské. Během svého novinářského působení si získal respekt i oblibu u svých čtenářů, i to se stalo důvodem k obavám úřadů v době, kdy se revoluční vlna po roce 1848 oslabovala. Byl vnímán jako „nejtalentovanější“ a „nejnebezpečnější“ novinář a internován bez soudu ve vzdáleném a od jeho světa tolik odříznutém Brixenu.
Přednáší doc. PhDr. Magdalena Pokorná, CSc.
Video je součástí projektu "Nekřesej do kaše, křesej do troudu ..." 200 let od narození Karla Havlíčka (1821-1856) připraveného v Historickém ústavu AV ČR a zveřejňovaného na sociálních sítích a webu HÚ AV ČR.
Děkuji, zajímavé informace, poutavý přednes.
👍👍👍moc dobré!
Šel k jádru věci a chtěl, aby politice rozumělo, co nejvíce lidí.
Pefektní výklad!
"Zde od nepaměti do roku 1820 žili předkové Karla Havlíčka Borovského". Velká Losenice, čp. 23.
Jiří Morava (Vlk) Disident Karel Havlíček Borovský... Před deportací: Český člověk je politicky nevyzrálý, po návratu z Brixenu: Český člověk nestojí za odplivnutí.