Suzuki V-Strom 800DE - najbardziej uniwersalny? Test podczas porównania 9 pomysłów na adventure
HTML-код
- Опубликовано: 17 ноя 2024
- Kiedy Suzuki ogłosiło, że na rynek trafi kolejny model z rodziny V-Strom nikt się tym jakoś specjalnie nie przejął. W końcu jaki V-Strom jest, każdy widzi. Odrobinę konsternacji wprowadziła informacja, że V-Strom 800 DE ma mieć przednie koło w typowo off-roadowym rozmiarze 21 cali i silnik o pojemności 800 ccm. Ci, którzy historię Suzuki znają, zapytali wprost - czy na rynek trafia następca Suzuki DR BIG?
Poznajcie zdobywcę drugiego miejsca w naszym porównaniu!
motovoyager.ne...
Wczoraj latałem 800de w terenie do pary z Tenerą 700. Ciekawe bo właśnie w wolnych sekcjach gdzie np trzeba zawrócić bo niegdyś legalna droga leśna zarosła, to znacznie łatwiej zrobić to Vstromem niż Tenerką. Jest dużo zwinniejszy niż Tenerka która leci ciężarem na boki. Dodatkowo Suzuki ma , o czym nikt nie wspomina, spory zakres skrętu kierownicy, mega to pomaga przy kombinowanych manewrach. Wszyscy ekscytują się silnikiem. Ma mniej dołu niż CP2 (na T7 można z 2 ruszać praktycznie normalnie, w Suzuki aż tak dobrze nie jest) ale sporo więcej od połowy obrotów. Tylko, że po zmianie na kostki (80 na 20 u mnie E09, nie wyobrażam sobie jazdy w terenie na Scorpionach) na asflacie ta większa moc praktycznie nie do wykorzystania, więc silnik owszem jest OK ale jest inna rzecz która zachwyca. Zawieszenie. To nie jest tylko kwestia dodanej pełnej regulacji (co sie przydaje bo na tyle trzeba zwiekszyć rebound) ale tego jakie jest zaworowanie. Ono pracuje genialnie. Tenerka miała upgrade zawieszenie (z przodu wymienione kartridge z tyłu cały shock ) i nie miała porównania. Zawias w 800DE pracuje bardzo dobrze i w połączeniu z dobrym wyważeniem i skrętnością motocykl prowadzi się naprawdę fajniej i łatwiej od Tenerki (odczuciu jak lżejszy a nie cięższy ). Tym razem przetestowałem tryb Gravel w kopnym piachu i o ile zakładałem, że będzie trzeba go w nim wyłączyć, to tak nie jest (fakt, że nie było bardzo sucho, być może w mega głębokim i sypkim tak trzeba będzie robić). Co ciekawe zauważyłem, że kontrola trakcji ułatwia także wyjechanie z opresji. Przy objeździe powalonych na drodze drzew, wpakowałem się kołami w koleiny. I przednie i tylnie stały w poprzecznych sporych koleinach (na dodatek pod górkę) gdzie o zgrozo zatrzymałem się. Byłem pewny się moto się zakopie przy próbie ruszenia. Maneta i zerwanie przyczepności z pewnością do tego by doprowadziło, ale kontrola trakcji w trybie G o dziwo sprawiła, że on wyjechał na strzała. Z wad jedno małe ledowe światło jest niewidoczne przez kierowców w ciągu dnia, wyjeżdżają. Generalnie motocykl bardziej zaskoczył mnie tym co potrafi w terenie na kostkach niż się spodziewałem.
cenna uwaga z przednim światem - kilka dni temu jechałem sobie przez Czechy i koło Pardubic, mniej więcej w południe w pełnym słońcu, mijałem się z 800 DE - serio przednia lampa jest widoczna gorzej, niż większość przednich świateł w rowerach (inna rzecz, że większość przednich świateł rowerowych nie spełniłaby standardów dopuszczenia do ruchu), więc dla własnego bezpieczeństwa będzie trzeba doposażać się w dodatkowe światła na przód.
Miałem okazję pojeździć tym tworem przy okazji pewnej imprezy. O ile wyglad... Bez komentarza:) o tyle łatwość w prowadzeniu i wyważenie Genialne! Posiadam Vstroma 650 I gen i góruje w kilku aspektach nad DE ale ogólne wrazenia z jazdy super. Tryb A bardzo żwawy:D ale sam silnik dość mocno grzeje prawą nogę. Imitacja szyby do wymiany i od razu jakies ledy na gmole dla poprawy widoczności.
Jak dla mnie numer 1! 😁 Na ten motocykl trzeba wsiąść i nim pojeździć żeby zrozumieć skąd ten zachwyt. On taki jest, na papierze przeciętny, a jak się wsiądzie to banan na twarzy. Jeśli ktoś się zastanawia nad kupnem i budżet na to pozwala, to pozycja obowiązkowa. Pozdrawiam.
U niemieckiego tuner la HRT mozna zmienić koło z tyłu na 18 cali w zestawie z mniejszą zębatką przednią i większą tarczą ABS żeby zachować fabryczne ustawienia elektroniki.
Hej, świetny film. Zmienialiście felgi pod Pirelli Scorpion Rally STR?
Nie, a po co?
@@motovoyagerpl fabrycznie są dętkowe, a z tego co widziałem to Pirelli tylko bezdętkowa i się zastanawiałem nad dopasowaniem tej opony w feldze
@ nie ma to żadnego znaczenia. 🤗 Można zawsze założyć dętki do opony bezdetkowej...
@ litości chłopie, co ty wypisujesz
Super ❤
Co to z adventure jak destki w kole ma porazka
I❤my Suzuki V-Strom 800 Dessert Express by HRT Hessler Rallye Team
Kiedy film z porównania 9 adv ??
Do końca sierpnia będzie 😉
Brzoza, czy po zmianie zawieszenie w twoim DE zwiększył się skok i prześwit?
@@przemekdudek2018 tak, plus 3.5 cm
@@motovoyagerpl ale że skoki tył i przód +35mm?
@@przemekdudek2018 tak
Szkoda że nawet słowa na temat wydajności świecenia tego cyklopa. Jak dla mnie to dyskwalifikuje ten świetny motocykl.
Nie jeździliśmy nim po nocy...
@@motovoyagerpl nie trzeba jeździć w nocy. Wystarczy ciemne pomieszczenie.
@@jarosawgasiorowski7544 niestety to za mało
@@motovoyagerpl Luz. Zobaczymy co klienci na to.
Po przeczytaniu tej opinii aż go wziąłem ostatnio na nocne jeżdżenie i stwierdzam że opinia totalnie z .... Czytając to można odnieść wrażenie że lampy praktycznie nie świecą a ja porównując do mojej XJ6 z 2010 stwierdzam że to jest technologiczna przepaść na korzyść Suzuki, świat poszedł do przodu, znacznie sprawniejsze są te lampy ledowe, nie wiem zupełnie skąd takie twierdzenia.
Konrad Bartnik..błagam nie powielajcie marketingowego bełkotu o bezwibracyjnym działaniu tego silnika ("absolutnie gładki") 🤣, bo drga on jak każdy rzędowy Twin zwłaszcza powyżej 5'500 obr/min, a wałki wyrównoważające ma także konkurencja w tym Hornet / Transalp, który de facto mniej wibruje, a jego silnik charakteryzuje się większą dynamiką.
Dętki to największa wada Suzuki V-strom 800 DE, mówisz.. "dętki są pomyślane po to by na jakiejś tam kamienistej drodze gdzieś daleko od cywilizacji móc sobie po prostu z przebiciem opony jakoś tam poradzić"
Jakoś tam - oznacza konieczność wożenia dętek, łatek, łyżek do opon i czasochłonnej naprawy poprzez demontaż uszkodzonego koła, a po takiej naprawie w rowie po prostu zniszczymy te piękne aluminiowe ranty felgi.
Znacznie prostszą i szybszą metodą naprawy przebitego ogumienia bezdętkowego jest zastosowanie kołkowania, taki zestaw waży tyle co nic, a naprawa potrwa zaledwie kilka minut, niestety Suzuki takich felg umożliwiających zastosowanie opon bezdętkowych nie oferuje w tym modelu.
Suzuki V-Strom 800 DE jest motocyklem pełnym skrajności, w którym widać że inżynierowie Suzuki nie mogli się zdecydować jakim motocyklem ma być ten model, bardziej w teren czy na asfalty.
Szkoda też że w maszynie mającej służyć do pokonywania setek kilometrów nie ma lepszej ochrony przed wiatrem, słabe jest także fabryczne oświetlenie czyli te dwie soczewki LED.
Oczywiście zalety także są, w śród nich przede wszystkim - wygodna pozycja na siedzeniu z odciążonymi rękoma, świetne prowadzenie w zakrętach, stabilne prowadzenie także przy wysokich prędkościach, mały promień skrętu, skuteczne hamulce, dwustopniowy ABS i czytelny 5" wyświetlacz TFT.
Zachęcam widzów kanału Motovoyager do obejrzenia opinii niezależnego testera motocykli jakim jestem, w 54 minucie filmu umieściłem podsumowanie - wad i zalet Suzuki V-strom 800 DE :🙂
ruclips.net/video/f9ysE-bK2FI/видео.html
bezdętkowe służą do czego innego, na kamienistej drodze do jazdy na niskim ciśnieniu co znacznie podnosi przyczepność. Bezdętkowe nie nadają sie do tego. Argument że jak w bezdętkowych ugniemy felgę to możemy mieć kłopot z uszczelnieniem, akurat do mnie nie przemawia, bo każdy na bezdętce kto jedzie w cięższy teren zabiera dętkę na takie awaryjne sytuacje. Ale zwiększanie trakcji za pomocą niskiego ciśnienia jest jakimś argumentem dla dętek.
Tak czy inaczej wolał bym bezdętkowe.
Nie wszystkie uszkodzenie opony bezdętkowej da się naprawić kołkowaniem.
@@79hubu oczywiście, ale 8 na 10 przypadków się da, a to oszczędza kłopotu
@@marceliszp4803 jasne. Jednakże wolę zabrać na wszelki wypadek dętkę i sprzęt do wymiany ze sobą.
@@79hubuzabierac to nie problem, na awaryjne 20%, tez bym tak robil, ale glupie gwozdzie naprawiasz szybko i bez zdejmowania kola jesli masz bezdetkowe
ruclips.net/video/aClEr0b4SE0/видео.html Skutery śnieżne Suzuki 🤣? Przecież Suzuki nie produkuje skuterów śnieżnych od 1976 roku... Owszem dostarczali silniki do skuterów Arctic Cat, ale już tego nie robią od 2013r... Więc na jakim silniku mogli się wzorować? Jedynie co może te łączyć te silniki to układ cylindrów, bo przecież nie skrzynia biegów, wał przestawiony na 270 stopni czy cross balancer - trochę naciągana ta "inspiracja".
To tak jak byt powiedzieć, że Fiat przy produkcji TwinAir 0.9 inspirował się na silniku z malucha - bo jeden i drugi ma dwa cylindry😂
Powiedział tak japoński inżynier na prezentacji dziennikarskiej modelu na Sardynii. Może wtedy wyszedłeś na kawę i nie słyszałeś... Dokładnie powiedział, że nie zaczynali od zera, bo Suzuki w swoim portfolio miało już przygodę z silnikami R2 napędzajacymi skutery śnieżne i mieli opracowane pewne rozwiązania. Także kręcisz bekę bez sensu. - Brzoza
@@motovoyagerplA w którym momencie napisałem nieprawdę? Zaprzeczyłem gdzieś, że nie produkowali siników r2 oraz że się nie wzorowali na nich? Bekę to mam, że skuterów śnieżnych Suzuki bo ich Suzuki nie robi od1976r a na nie się powołuje testujący. Dla tego też przywołałem analogię do małego fiata..przynajmniej powiedzieliście tylko o inspiracji bo inny youtuber w teście powiedział w prost, że jest to silnik że skutera i powoływał się przy tym na Was. Widać więc jak zaczyna rosnąć miejska legenda na temat tego silnika analogicznie jak z silnikiem NC750x. Miłego dnia.