@@PiranOfficial A jeszcze mam pytanie o długość rowka wiórowego, żeby ograniczyć go do minimum , o którym mówisz na początku 6.00 minuty, czyli ,że ono jest bardziej sztywne, jak mam rowek wiórowy krótki, a mimo to muszę mieć długie wiertło ,żebym miał dojście ? I czy to samo się ma w przypadku frezów, bo ja pracuję na długich frezach, ze względu na dojście, to lepiej, żeby mieć jak najkrótszą długość roboczą ?
Zapomniałeś o wiertłach ze stali proszkowej HSS PM, które również mogą mieć kanały doprowadzające chłodziwo. Jeśli chodzi o polerowanie i oksydowanie to wszystko zależy w jakich materiałach pracujesz i wcale nie jest to prawdą że ,,czarne" wiertło jest lepsze, bo wiertła ze stali szybkotnacej wykonywane są najczęściej dwiema metodami albo walcowane albo szlifowane. Z doświadczenia wiem że wiertła szlifowane są wykonane dokładniej. Geometrię wiertła też opowiedziałeś bardzo skrótowo... kąt wierzchołkowy to tylko jeden z wielu parametrów odpowiadających za pracę wiertła. Bardzo ważny jest również kąt natarcia jak również ścin o którym powiedziałeś tylko że jak jest podcięty to można wiercić bez nawiertaka z czym nie do końca się zgodzę a pamiętaj że podstawową cechą jaką daje ścin jest opór skrawania i dlatego im mniejszy jest ścin tym wiertło łatwiej ,,wchodzi" w materiał. Mogłeś wspomnieć jeszcze że znaczna część wierteł ma zmienną grubość rdzenia co poprawia ich sztywność. Ogólnie materiał na słabe 3
Ja jednak zapytam, bo już połamałem 3 wiertła kobaltowe wielkości 3mm, 3,5 i 4mm. Ale teraz potrzebuje wiertło rozmiaru 2,4 wiem, że te malutkie są delikatne jakie mam wybrać budżet do 40zł.
Świetny materiał, warto było by wspomnieć jeszcze o prawidłowym chłodzeniu w warunkach domowych(woda, emulsja czy jakieś dobrane specyfiki) , oraz o poprawnym ostrzeniu na szlifierce.
Hejo, może kiedyś odezwie się jakaś firma, która produkuje chłodziwo i będzie okazja o zrobieniu o tym odcinka :D szczerze to bardzo bym chciał gdyż to też jest ciekawy temat! :)
Woda w żadnym wypadku! Skoroduje Ci zarówno narzędzie, jak i detal. Możesz zamówić olej do obróbki i sporządzać mieszaninę 5-10% z wodą, lecz do wiercenia w trudnych materiałach, czy do gwintowania radzę użyć skoncentrowanego oleju.
Z ostrzeniem wierteł jest taki myk, że możesz obejrzeć sto tysiecy filmików, a nauczysz się je ostrzyc dopiero po spędzeniu kilku ładnych godzin przy szlifierce i po zrobieniu kilkunastu otworów o srednicy o 0,7mm większej niż średnica wiertła
@@strzaua123 no lepiej bym tego nie ujął dlatego filmów tego typu nigdy nie za wiele bo nie da się inaczej niż przez własną praktykę ale bez teorii to i tak można sobie ołówki ostrzyc. ..
Jestem konstruktorem w firmie produkującej linie montażowe dla branży samochodowej. Niedawno musiałem użyć dużego łożyska... z zaprojektowanymi przez nas i wykonanymi przez naszego podwykonawcę otworami :p
Zastanawia mnie, czy któraś kobieta będzie wiedziała o co chodzi jeśli jej partner zacznie ostentacyjnie ostrzyć wiertła? Świetny film instruktażowy! Jak bym oglądał wyprodukowany za wory cebulionów przez Bardzo Ważne i Poważne Międzynarodowo-Korporacyjne Studio Filmowe materiał szkoleniowy na kursy zawodowe. Choć przydałoby się odrobinę humoru w treść wstawić. Poza tym o ostrzeniu wierteł :)Rewelacja!
Pitan mam pytanie odnoście spawania, chce napawać stary młotek i zastanawiam sie czy da sie tak go uleczyc za pomoca elektrody zasadowej (rutylowa to sie do tego wogole nie nadaje moim zdaniem) czy może migomat ? Doradził byś cos ? Poza tym odcienk o jak ostrzyc wiertla był by pomocny bo jakoś sobie radze, ale tak naprawdę nikt mnie tego pożądanie nie nauczył.
Są jeszcze wiertła HSS-E PM, czyli spiekany z proszku hss. Taka pośrednia opcja między zwykłym HSS a węglikiem. Dużym plusem jest to że wykonuje się je też z otworami chłodzącymi. Kto wie jak wykonuje się takie otwory chłodzące?
Racja, tylko na co przeciętnemu kowalskiemu lepsze wiertła? Z mojego doświadczenia najważniejsze są parametry oraz dobre zaostrzenie - w firmie mieliśmy świetną ostrzałkę, posiadała 3 fazy ostrzenia. Naostrzylem sobie nią komplet gówno-wierteł z obi za 9zł i teraz wiercą w stali aż miło. Szkoda że zdjęc nie można wstawiać to bym pokazał przykład.
Tak napisze z własnej perspektywy, wiertła z węglika spiekanego wybierają zazwyczaj osoby które robią zazwyczaj na swojej maszynie bo o nią się dba, problem z wierłami z węglika jest taki że łamią się niemiłosiernie jeżeli maszyna nie jest dobrze wycentrowana. W większości zakładów bierze się najtańsze z powłoką (zazwyczaj kobaltową), w hurcie kupowane za jakieś śmieszne pieniądze, wymienia się co godzinę.
Fajnie. Ale. Ostatnie... Kontaktowania się z przedstawicielami handlowymi polecam w tym samym stopniu co rozmowa z pierwszą lepsza napotkana osoba na ulicy o fizyce kwantowej.
Potrzebuję wywiercic otwory o srednicy 4mm i 6mm w nożach od strugarki marki globus ktorych twardosc to 62 hrc.No i niestety niczym nie moge tego ruszyc.Jakie wiertlo do takiej stali?
Wszystko to co powiedział można przeczytać w każdym katalogu producentów narzędzi, gdzie dowiemy się też że tylko narzędzia ich produkcji spełniają wymagania jakościowe i wytrzymałościowe. Jedynie Sandvik pokusił się o stworzenie katalogu porównawczego, który nazwał "Selektor" i który daje jako takie wyobrażenie o parametrach narzędzia, które nas interesuje. Ale to tylko wartość wstępna. Resztę musimy sami dobrać, bo nie ma sztywnych wartości że to do tego, a tamto do tamtego. Wystarczy że kupimy materiał niby tego samego gatunku, ale innego producenta i zdarzy się ze wszystkie kalkulacje biorą w łeb.
mogę chyba tu odpowiedzieć co słyszałem, kiedyś facet w sandviku powiedział mi że wiertła z kanałami robi się na prosto (kanały idą równolegle do osi wiertła), potem wiertła się skręca żeby kanały był spiralne (inaczej przy robieniu rowków by były poprzerywane), dopiero potem robi się rowki i krawędzie tnące, pewnie to nie jest jedyna metoda
Dla amatora, to poszukaj na giełdach wierteł z Huty Baildon, walają się ich całe masy. Co do profesjonalnych zastosowań, to marki masz na wyciągnięcie ręki, lub poszukaj przedstawiciela.
Już po osobowości, standardowy schemat. Jest w miarę ciekawy youtuber, przyciąga ileś tam tysi subskrybentów, potem idzie w stronę hajsu, więc zaczyna się bardziej przykładać merytorycznie. Potem dokleja się sponsor i wtedy już film jest zalany tekstem z kartki przeplatany masą reklam.
A kto nie ma? Diss jest tak żenujący że w tytule było ,,mikroskop cos tak 1000 razy powienksza" gdzie w rzeczywistości ten mikroskop powiększal maks 20 razy.
Zabrakło informacji o wiertłach składanych, czy o wiertłach stopniowanych. Dla wierteł HSS bez żadnej super powłoki w S355 optymalna Vc=17,5m/min, a dla spieka 75-100m/min. To wystarczy, by uwidocznić różnice w pracy tychże wierteł. Kilka uwag: - wiertła HSS najlepiej sprawdzą się tam, gdzie liczy się ekonomia (takie wiertło można łatwo naostrzyć), gdzie liczy się odporność na udar (np. przy wierceniu rurek gorącowalcowanych lub innych materiałów wyjętych ze śmietnika, czy niezbyt stabilnym zamocowaniu, np. na wiertarce ręcznej), gdzie jest dosyć marne smarowanie. Wiertla ze spieków za to najlepiej nadadzą się w automatach tokarskich (prędkość skrawania i samocentrujący ścin deklasuje HSS), czy przy produkcji jednostkowej w narzędziowniach ze względu na możliwość obróbki twardych materiałów. - zwykły spiek w ogóle nie nadaje się do amelinium, wióry skleją się z wiertłem i zdechnie z hukiem. Należy zaopatrzyć się w odpowiednie wiertło do obróbki amelinium, lecz należy pamiętać, że MINIMALNE prędkości skrawania są bardzo duże i może się okazać, że na naszej maszynie nie ma wystarczającej prędkości obrotowej, wtedy niestety jesteśmy skazani na HSS. - przy obróbce stali stopowych (np. 40H, stale nierdzewne, NCx itd.) warto chłodzić skoncentrowanym olejem - zdarzy się, że jakieś chińskie albo pseudo-chińskie wiertło (czyli polskie) może fabrycznie rozbić dosyć mocno, więc nie należy się sugerować tym, że jeśli ma oznaczenie Fi5, to rzeczywiście będzie wiercić fi5 z akceptowalną (jak na wiertło) odchyłką in plus. - tolerancja wykonania wierteł ze spieków jest dosyć wąska, przez co można się pokusić o wiercenie w tolerancji H7 lub (prędzej) H8. Dodatkowo, przy dobraniu odpowiednich parametrów, można uzyskać niskie chropowatości (1,25-0,63) - średnice wierteł pełnowęglikowych są ograniczone (do ~17,5-20), powyżej zostają już tylko wiertła składane - z wymiennymi ostrzami ze spieków, trzonek z ulepszonej stali narzędziowej. Wada - łatwość uszkodzenia gniazd mocujących płytki, uzależnienie od jednego producenta (jeden producent - jeden standard: trzonki, płytki, części zamienne typu śruby mocujące)
Walter ma wiertła węglikowe 50xD Rzeczywiście brakuje wzmianki o wiertłach na płytki, szkoda bo o tym można zrobić oddzielny odcinek (wiertła na płytkę centralną, wiertła dwu płytkowe) Co do S355 to też nie do końca tak. Vc: HSS 15-17m/min HSS Co 22-25 VHM/jedno płytkowe 90-110 Wiertło dwu płytkowe 150-180 Nie mówiąc już o posuwie
W przybliżeniu to samo :) dodam, że u nas niestety standardem są zwykłe, oksydowane wiertła z Huty Baildon, spieki (które nota bene też nie są jakieś super hiper - Fanar, Pramet bez żadnych wodotrysków) mamy tylko na detale, które "idą", a o wiertle składanym mogę pomarzyć : /
Pracuje w największej firmie w Europie zajmująca się produkcja narzędzi skrawających z weglika spiekanego jeżeli bedziesz czegoś potrzebował daj znac (wiedzy również )
Tak zauważyłem że to kanał raczej dla początkujących i amatorów w związku z tym raczej wiedza o powłokach i wiertłach pełnogłoskowych się nikomu nie przyda. Bardziej by się przydała wiedza z zakresu ostrzenia. Dane producentów z katalogów to sobie każdy może przeczytać. Cudowność wierteł pełnogłoskowych i to jeszcze z kanałem do chłodzenia ciśnieniowego to raczej obrabiarki CNC a to raczej nie zakres amatorów. Może wspomnieć by pasowało o tym że do obróbki aluminium i jego stopów nie stosuje się narzędzi z powłokami oprócz TiAlN - dedykowana do tego materiału. Do lepszych i droższych wierteł trzeba mieć sztywną maszynę. Na amatorskiej wiertarce ciężko będzie zauważyć korzyści płynące z powłok zwiększających trwałość narzędzi. Można by wspomnieć o nawiertakach, aż trudno mi uwierzyć że "tokarz" nie powiedział nic o nawiertakach. To co nazywacie wiertłami samocentrującymi nazwał bym wiertłami korygowanymi czyli bez lub z mniejszym ścinem co zmniejsza opory skrawania i jest przydatne do materiałów "trudno obrabialnych". Najczęściej amator spotka się z takimi wiertłami z korekcją ścina przy wiertłach HSS Co czyli kobaltowymi i dedykowane są one do stali nierdzewnej. Do materiałów typu "zwykła" stal też się nadają ale ich ostrzenie wymaga bardzo dużej wprawy i ściernicy diamentowej więc lepiej jest je oszczędzać na stal nierdzewną (można je ostrzyć na szlifierce stołowej zwykłym kamieniem szlifierskim ale trudno wtedy skorygować je podobnie jak fabryczne więc korzyści z geometrii ostrza tracimy, nie mniej jednak i tak takie wiertło jest "lepsze"od zwykłego hss). Jak by ktoś chciał mogę coś nagrać o tym.
Upatrzyłem sobie całą walizkę wierteł w dobrej cenie. Skontaktowałem się z przedstawicielem handlowym i zapytałem czy to dobry wybór? Pani w Biedronce powiedziała że doskonały! Po kilku wierceniach mam wiertła prawo i lewoskrętne w jednym! Skontaktowałem się ponownie z przedstawicielem handlowym. Pani z Biedry powiedziała że jest OK i tak ma być. Ha ha od razu wiedziałem że robię zaje interes! Mam sto wierteł w cenie jednego, niby markowego! A wy Janusze dalej przepłacajcie! I chwalcie się jakie drogie wiertła macie :-)
Bo to jest marne w odbiorze i nie przekonujące a sponsor płaci to można się postarać. Ludzie mają oczy potrafią czytać katalogi. Wiedza zdobyta doświadczeniem byłaby też mile widziana a tego mi zabrakło. Nie żebym twierdził iż "tokarz" nie ma doświadczenia tylko się nim nie dzieli.
Ha ha ha kontaktować się z przedstawicielami handlowymi dowcip roku. Tak cię przekręcą, że zapłacisz pięć razy tyle za badziew który wywalisz do kosza.
Rewelacyjny, konkretny odcinek! Skondensowana wiedza. :)
Wincyj Tokarza Seweryna!
z kartki ;)
Kurde, Seweryn mnie już więcej nauczył o obróbce skrawaniem niż technikum!
@@TJagla1989 Mega mi miło! :)
@@sewerynapaj1772 Aha, i pracuję na Mazakach ;) VCS-530C i VTC-760C.
@@devcio9107 Niestety, trudno było nie zauważyć. Zawodowy tokarz inaczej by opowiadał, bardziej od strony praktycznej.
Serio aż przyjemnie się słuchało. I przekaz też niezwykle ciekawy. Szacun proszę o więcej.
No no coraz bardziej profesjonalne oddzinki Panowie.. To się chwali oby tak dalej👍
Uczę się majsterkowania. Kupiłem mieszkanie i chcę je samemu wyremontować. Dziękuję za ten materiał - był bardzo pomocny.
Krótko , zwięźle i na temat takie materiały są ok
Rewelka porada Sewciu, czekam na kolejne !
Polecam odcinek o gwintownikach ruclips.net/video/gB50TlxG-Fg/видео.html
@@PiranOfficial A jeszcze mam pytanie o długość rowka wiórowego, żeby ograniczyć go do minimum , o którym mówisz na początku 6.00 minuty, czyli ,że ono jest bardziej sztywne, jak mam rowek wiórowy krótki, a mimo to muszę mieć długie wiertło ,żebym miał dojście ?
I czy to samo się ma w przypadku frezów, bo ja pracuję na długich frezach, ze względu na dojście, to lepiej, żeby mieć jak najkrótszą długość roboczą ?
Zapomniałeś o wiertłach ze stali proszkowej HSS PM, które również mogą mieć kanały doprowadzające chłodziwo. Jeśli chodzi o polerowanie i oksydowanie to wszystko zależy w jakich materiałach pracujesz i wcale nie jest to prawdą że ,,czarne" wiertło jest lepsze, bo wiertła ze stali szybkotnacej wykonywane są najczęściej dwiema metodami albo walcowane albo szlifowane. Z doświadczenia wiem że wiertła szlifowane są wykonane dokładniej. Geometrię wiertła też opowiedziałeś bardzo skrótowo... kąt wierzchołkowy to tylko jeden z wielu parametrów odpowiadających za pracę wiertła. Bardzo ważny jest również kąt natarcia jak również ścin o którym powiedziałeś tylko że jak jest podcięty to można wiercić bez nawiertaka z czym nie do końca się zgodzę a pamiętaj że podstawową cechą jaką daje ścin jest opór skrawania i dlatego im mniejszy jest ścin tym wiertło łatwiej ,,wchodzi" w materiał. Mogłeś wspomnieć jeszcze że znaczna część wierteł ma zmienną grubość rdzenia co poprawia ich sztywność. Ogólnie materiał na słabe 3
Można też spłaszczać powierzchnię przyłożenia, sprawdza się w obróbce stali wysokowęglowych (np. 45/40H, NC6+).
to samo o powłokach, zabrakło regularnego azotku boru i polikrystalicznego diamentu, a budowa wiertła to za długo by mówić czego tam zabrakło
nagraj uzupełnienie.
To materiał dla osób początkujących, laików nie dla osób które produkują i ostrzą wiertła zawodowo.
@@motogodlech834 To po co tgen debilny clckbaitowy tytuł?
Bardzo przydatny odcinek z niezwykle przystępnym przekazem! :)
Konkret materiał! Dzięki :)
No nareszcie😂 ogladam w pracy😁
Super 👌bo muszę wiertła kupić sobie na urodzinki. A przy tej ilości to człowiek nie wie co wybrać a tak już podstawowa wiedza- jest. Dzięki
Podoba mi się, więcej podobnych filmików
Seweryn ma świetny głos i dobrą dykcję, dobry film, dobrze się słucha 😃
Do końca roku z Seweryna zrobię gwiazdę :D
Super odcinek! Może kiedyś coś opowiesz o pogłębiaczach i rozwiertakach :)
Dzięki! :)
I to mi się podoba koleś wie co mówi 🧨👍👍
To było naprawdę fajne 👍👍👍Pozdrawiam!
Super. Dzięki za info. 👍
Bardzo ciekawe informacje.
Podoba mi się, tak trzymać! ;)
Ja jednak zapytam, bo już połamałem 3 wiertła kobaltowe wielkości 3mm, 3,5 i 4mm. Ale teraz potrzebuje wiertło rozmiaru 2,4 wiem, że te malutkie są delikatne jakie mam wybrać budżet do 40zł.
Seweryn, dobry matriał. Pozdro ;)
Temat wierteł pozytywnie mnie zakręcił :P
Łapka w górę.
A jak zawsze polecam wiertła składane np Mitsubishi czy Sumitomo czy też multifunkcyjne wiertła Wódka lub lite Karnasch
Bardzo Dobry film 👍
Świetny materiał, warto było by wspomnieć jeszcze o prawidłowym chłodzeniu w warunkach domowych(woda, emulsja czy jakieś dobrane specyfiki) , oraz o poprawnym ostrzeniu na szlifierce.
Najlepsze do chłodzenia są koncentraty np emulgol
Hejo, może kiedyś odezwie się jakaś firma, która produkuje chłodziwo i będzie okazja o zrobieniu o tym odcinka :D szczerze to bardzo bym chciał gdyż to też jest ciekawy temat! :)
@@hondzio Terebor, do gwintowania.
Woda w żadnym wypadku! Skoroduje Ci zarówno narzędzie, jak i detal. Możesz zamówić olej do obróbki i sporządzać mieszaninę 5-10% z wodą, lecz do wiercenia w trudnych materiałach, czy do gwintowania radzę użyć skoncentrowanego oleju.
Do gwintowania używalo się oleju do frytek
Ok. Spoko ale czym naostrzyć wiertła najtańszym sposobem . I jaka maszynka😃🤔
Bardzo przydatny odc. Pozdrawiam
Spoko materiał. Coś o ostrzenia wierteł by się jeszcze przydało. Pizdrawiam
Masz na yt milion filmów na ten temat
@@toks1843 jak o wszystkim
Kanały: Abom79, Jacek Ptasiński
Z ostrzeniem wierteł jest taki myk, że możesz obejrzeć sto tysiecy filmików, a nauczysz się je ostrzyc dopiero po spędzeniu kilku ładnych godzin przy szlifierce i po zrobieniu kilkunastu otworów o srednicy o 0,7mm większej niż średnica wiertła
@@strzaua123 no lepiej bym tego nie ujął dlatego filmów tego typu nigdy nie za wiele bo nie da się inaczej niż przez własną praktykę ale bez teorii to i tak można sobie ołówki ostrzyc. ..
Jestem konstruktorem w firmie produkującej linie montażowe dla branży samochodowej. Niedawno musiałem użyć dużego łożyska... z zaprojektowanymi przez nas i wykonanymi przez naszego podwykonawcę otworami :p
Zastanawia mnie, czy któraś kobieta będzie wiedziała o co chodzi jeśli jej partner zacznie ostentacyjnie ostrzyć wiertła?
Świetny film instruktażowy! Jak bym oglądał wyprodukowany za wory cebulionów przez Bardzo Ważne i Poważne Międzynarodowo-Korporacyjne Studio Filmowe materiał szkoleniowy na kursy zawodowe. Choć przydałoby się odrobinę humoru w treść wstawić. Poza tym o ostrzeniu wierteł :)Rewelacja!
Jo, jakis kawał o toczeniu, albo w tym przypadku o wierceniu ;)
dokładna informacja podana w dostępny sposób jak najwięcej takich filmów
Cześć Seweryn, czy masz swój kanał może o obróbce skrawaniem, lub cnc ?
Ciekawy materiał i br .pozytywny!👍
Super odcinek!!! pozdrawiam
Dzięki, spoko Materiał
Coś się dowiedziałem i zapamiętałem
Wiedzę wynoszę dalej ..
pzdr
Dobry materiał.
świetny odcinek!
Prawda to było fajne :)
Dziękuję za fajny materiał
Pitan mam pytanie odnoście spawania, chce napawać stary młotek i zastanawiam sie czy da sie tak go uleczyc za pomoca elektrody zasadowej (rutylowa to sie do tego wogole nie nadaje moim zdaniem) czy może migomat ? Doradził byś cos ?
Poza tym odcienk o jak ostrzyc wiertla był by pomocny bo jakoś sobie radze, ale tak naprawdę nikt mnie tego pożądanie nie nauczył.
Więcej!!! DeWalt ma fajną serię Extreme wierteł z pilotem ;)
Czas na film o ostrzeniu wierteł!
Cześć. Pomysł na kolejny odcinek, zbudujcie razem jakąś prostą przystawkę do szlifierki stołowej do ostrzenia wierteł :) Pozdrawiam
Są jeszcze wiertła HSS-E PM, czyli spiekany z proszku hss. Taka pośrednia opcja między zwykłym HSS a węglikiem. Dużym plusem jest to że wykonuje się je też z otworami chłodzącymi. Kto wie jak wykonuje się takie otwory chłodzące?
Świetne!
teraz coś o frezach, prosze.
Hejo, mam nadzieję, że uda się zrealizować taki odcinek :)
Super magazyn wiedzy
Łapka w górę prawie poszła ale piran się pokazał
Wiertlo kobaltowe czy tytanowe brac? bo kobaltowa 20mm stoi 75zl, zas tytanowa 30zl?
Good job pozdrawiam
to było zajebiste :)
Jest jeszcze jeden materiał wiertła, gównolit najczęściej podsuwany przeciętnemu Kowalskiemu.
Tylko tym, którzy w sklepach narz. nadziwić się nie mogą "skund taka cena za takie cuś" i wybierają gównolit.
Można je poznać po tym, że po próbie wiercenia w czymś twardszym rowek we wiertle ze spiralnego robi się prosty albo zakręca w drugą stronę
Racja, tylko na co przeciętnemu kowalskiemu lepsze wiertła? Z mojego doświadczenia najważniejsze są parametry oraz dobre zaostrzenie - w firmie mieliśmy świetną ostrzałkę, posiadała 3 fazy ostrzenia. Naostrzylem sobie nią komplet gówno-wierteł z obi za 9zł i teraz wiercą w stali aż miło. Szkoda że zdjęc nie można wstawiać to bym pokazał przykład.
@@ostry599 A jak się nazywa ta ostrzałka ?
@@pawenowak4002 dokładnie taka: allegro.pl/oferta/ostrzalka-do-wiertel-magnum-mr-13d-2-1-13-mm-7898779685
Tak napisze z własnej perspektywy, wiertła z węglika spiekanego wybierają zazwyczaj osoby które robią zazwyczaj na swojej maszynie bo o nią się dba, problem z wierłami z węglika jest taki że łamią się niemiłosiernie jeżeli maszyna nie jest dobrze wycentrowana. W większości zakładów bierze się najtańsze z powłoką (zazwyczaj kobaltową), w hurcie kupowane za jakieś śmieszne pieniądze, wymienia się co godzinę.
ja tam lubię takie z wymiennymi płytkami :)
Super filmik. Zwolnij trochę bo chwilami to aż ciężko ogarnąć co nawijasz 😂😅😉
Fajne, merytoryczne
To teraz wiertła wykręcające poproszę :D
Fajnie.
Ale. Ostatnie... Kontaktowania się z przedstawicielami handlowymi polecam w tym samym stopniu co rozmowa z pierwszą lepsza napotkana osoba na ulicy o fizyce kwantowej.
A może coś o wiertłach płytowych??
o wiele lepsze jakościowo wiertła dostaniesz w Quest z Rudy Śląskiej :P i pewnie cena też jest o wiele lepsza.
A gdzie żenujący żart prowadzącego?
Super odcinek, szkoda że nic nie wspomnieliście o smarowaniu wierteł np przy wierceniu aluminium i innych tips/tricków
Do amelinium najlepszy zużyty olej silnikowy ;)
@@zajtoja dobrze wiedzieć, ja używałem też denaturatu
Może teraz o ostrzeniu wierteł?
gdzie wiertła; składane płytkowe, składane gotowe, lufowe+ i ich wersje, trepanacyjne, termo-drill'e, piórowe, stopniowe, wieloostrzowe, diamentowe...? Mogę pomóc dostarczyć Wam takie wiertła
a gdzie suchar sie pytam???
dzień dobry panie sewerynie, mam pytanie co to sie tam krenci?
za panem
No nie wiem ja biore wszystko na czuja.Nawet srednicowke biore na czuja.Pozdrawiam;))
Dobre kurła
Potrzebuję wywiercic otwory o srednicy 4mm i 6mm w nożach od strugarki marki globus ktorych twardosc to 62 hrc.No i niestety niczym nie moge tego ruszyc.Jakie wiertlo do takiej stali?
Wiertło do betonu ;)
Trzeba odpowiednio naostrzyć
nie pokazaliscie jeszcze wierteł płytkowych ;)
Hejo, moze sie uda pokazać. Mam nadzieje, że jakaś firma będzie chciała zrealizować taki odcinek :)
Seweryn gdzieś ty się podziewał tyle czasu. Już się balem że was razem nie zobaczę. Bobry materiał, ale trochę za szybki. Pozdrawiam.
Wszystko to co powiedział można przeczytać w każdym katalogu producentów narzędzi, gdzie dowiemy się też że tylko narzędzia ich produkcji spełniają wymagania jakościowe i wytrzymałościowe. Jedynie Sandvik pokusił się o stworzenie katalogu porównawczego, który nazwał "Selektor" i który daje jako takie wyobrażenie o parametrach narzędzia, które nas interesuje. Ale to tylko wartość wstępna. Resztę musimy sami dobrać, bo nie ma sztywnych wartości że to do tego, a tamto do tamtego. Wystarczy że kupimy materiał niby tego samego gatunku, ale innego producenta i zdarzy się ze wszystkie kalkulacje biorą w łeb.
Jak wykonane są wiertła z kanałami chłodzącymi?
mogę chyba tu odpowiedzieć co słyszałem, kiedyś facet w sandviku powiedział mi że wiertła z kanałami robi się na prosto (kanały idą równolegle do osi wiertła), potem wiertła się skręca żeby kanały był spiralne (inaczej przy robieniu rowków by były poprzerywane), dopiero potem robi się rowki i krawędzie tnące, pewnie to nie jest jedyna metoda
a gdzie, oprócz wierzchołkowego, pozostałe kąty wiertła niezbędne do prze ostrzeń?
Hejo może uda sie zrealizować odcinek o budowie wiertla :) milego dnia! :)
A wiertła koronowe?
Wow bardzo fajny film ale na koniec mogliście podac konkretne marki i produkty dla np amatora , zawansowanego majsterkowicza , tokarza
Dla amatora, to poszukaj na giełdach wierteł z Huty Baildon, walają się ich całe masy. Co do profesjonalnych zastosowań, to marki masz na wyciągnięcie ręki, lub poszukaj przedstawiciela.
Super. Trochę za szybko czytany tekst. Ale super osobowość youtuberowa. Kciuk w góre. Więcej filmików.
Za szybko? Na dla mnie tak prawie idealnie chociaż 1.1 mógłbym prędkość jeszcze włączyć ;D
Już po osobowości, standardowy schemat. Jest w miarę ciekawy youtuber, przyciąga ileś tam tysi subskrybentów, potem idzie w stronę hajsu, więc zaczyna się bardziej przykładać merytorycznie. Potem dokleja się sponsor i wtedy już film jest zalany tekstem z kartki przeplatany masą reklam.
@@mosiondz7997 No jasne, w tym filmie jest masa reklam :)
8.55 czemu na laptopie masz naklejkę JD XDD
A kto nie ma? Diss jest tak żenujący że w tytule było ,,mikroskop cos tak 1000 razy powienksza" gdzie w rzeczywistości ten mikroskop powiększal maks 20 razy.
@@kolejowydolnyslask5684 kolego ja już o tym kom Zapomiałem.. haha A tak to życzę wesołego Nowego roku.😀
@@kacperbabicz359 nawzajem.
Zabrakło informacji o wiertłach składanych, czy o wiertłach stopniowanych.
Dla wierteł HSS bez żadnej super powłoki w S355 optymalna Vc=17,5m/min, a dla spieka 75-100m/min. To wystarczy, by uwidocznić różnice w pracy tychże wierteł.
Kilka uwag:
- wiertła HSS najlepiej sprawdzą się tam, gdzie liczy się ekonomia (takie wiertło można łatwo naostrzyć), gdzie liczy się odporność na udar (np. przy wierceniu rurek gorącowalcowanych lub innych materiałów wyjętych ze śmietnika, czy niezbyt stabilnym zamocowaniu, np. na wiertarce ręcznej), gdzie jest dosyć marne smarowanie. Wiertla ze spieków za to najlepiej nadadzą się w automatach tokarskich (prędkość skrawania i samocentrujący ścin deklasuje HSS), czy przy produkcji jednostkowej w narzędziowniach ze względu na możliwość obróbki twardych materiałów.
- zwykły spiek w ogóle nie nadaje się do amelinium, wióry skleją się z wiertłem i zdechnie z hukiem. Należy zaopatrzyć się w odpowiednie wiertło do obróbki amelinium, lecz należy pamiętać, że MINIMALNE prędkości skrawania są bardzo duże i może się okazać, że na naszej maszynie nie ma wystarczającej prędkości obrotowej, wtedy niestety jesteśmy skazani na HSS.
- przy obróbce stali stopowych (np. 40H, stale nierdzewne, NCx itd.) warto chłodzić skoncentrowanym olejem
- zdarzy się, że jakieś chińskie albo pseudo-chińskie wiertło (czyli polskie) może fabrycznie rozbić dosyć mocno, więc nie należy się sugerować tym, że jeśli ma oznaczenie Fi5, to rzeczywiście będzie wiercić fi5 z akceptowalną (jak na wiertło) odchyłką in plus.
- tolerancja wykonania wierteł ze spieków jest dosyć wąska, przez co można się pokusić o wiercenie w tolerancji H7 lub (prędzej) H8. Dodatkowo, przy dobraniu odpowiednich parametrów, można uzyskać niskie chropowatości (1,25-0,63)
- średnice wierteł pełnowęglikowych są ograniczone (do ~17,5-20), powyżej zostają już tylko wiertła składane - z wymiennymi ostrzami ze spieków, trzonek z ulepszonej stali narzędziowej. Wada - łatwość uszkodzenia gniazd mocujących płytki, uzależnienie od jednego producenta (jeden producent - jeden standard: trzonki, płytki, części zamienne typu śruby mocujące)
Walter ma wiertła węglikowe 50xD
Rzeczywiście brakuje wzmianki o wiertłach na płytki, szkoda bo o tym można zrobić oddzielny odcinek (wiertła na płytkę centralną, wiertła dwu płytkowe)
Co do S355 to też nie do końca tak. Vc:
HSS 15-17m/min
HSS Co 22-25
VHM/jedno płytkowe 90-110
Wiertło dwu płytkowe 150-180
Nie mówiąc już o posuwie
W przybliżeniu to samo :) dodam, że u nas niestety standardem są zwykłe, oksydowane wiertła z Huty Baildon, spieki (które nota bene też nie są jakieś super hiper - Fanar, Pramet bez żadnych wodotrysków) mamy tylko na detale, które "idą", a o wiertle składanym mogę pomarzyć : /
A jak naostrzyć wiertło?
Wpisz w google/yt. Jest masa poradników.
@@mosiondz7997 poradniki to nie wszystko najlepiej jak ktos pokaże na żywo ;) i pozniej tylko próbowanie i próbowanie
@@tomaszdec4528 Wiem :) sam się parę ładnych miesięcy uczyłem ostrzyć.
polecam wiertła PERFECT
Fajny film 1:1 zerżnięty z zachodu. Pozdrawiam
zabrakło kilu słów o wiertłach płytkowych ;) można było wspomnieć i dać jakieś fotki, na płytkę centralną czy też składanego
ej no nie liczy się odcinek, nie było żadnego dowcipu na początku
żarty się skończyły :D
Pracuje w największej firmie w Europie zajmująca się produkcja narzędzi skrawających z weglika spiekanego jeżeli bedziesz czegoś potrzebował daj znac (wiedzy również )
hejo, odezwij się na maila do Pirana, 5! :)
Te wiertła są do bani. Kiedyś próbowałem rozwiertać nimi górną jedynkę. Krew waliła po ścianach, i musiałem malować całe mieszkanie. Nie polecam.
Bo węglikowe tylko na maszynie. Następnym razem trzeba umocować pacjenta imadłem pod wiertarką kolumnową. A tak to szkoda wiertła.
Z ręki wierciłeś czy na kolumnowej? Głowa była dobrze złapana w imadło? ;)
@@psyhobilly A po co imadło. Tak z ręki. Boję się dentysty, więc sam sobie robię implanty ;)
1f to pewnie i mózg chyba naruszyłeś, bo mylisz pojęcia. Tak to jest, jak z oszczędności i niewiedzy ,nie korzysta się z usług fachowca ).
zrób test wierteł z biedronki sa teraz za 17zl
Mam - nie polecam - chyba, ze jako punktaki. Kupilem kobaltowe i od tego momentu jestem szczesliwym czlowiekiem.
Ekstra odcinek. Muszę zapamiętać te symbole wierteł żeby wiedzieć jak kupować
Tak zauważyłem że to kanał raczej dla początkujących i amatorów w związku z tym raczej wiedza o powłokach i wiertłach pełnogłoskowych się nikomu nie przyda. Bardziej by się przydała wiedza z zakresu ostrzenia. Dane producentów z katalogów to sobie każdy może przeczytać. Cudowność wierteł pełnogłoskowych i to jeszcze z kanałem do chłodzenia ciśnieniowego to raczej obrabiarki CNC a to raczej nie zakres amatorów. Może wspomnieć by pasowało o tym że do obróbki aluminium i jego stopów nie stosuje się narzędzi z powłokami oprócz TiAlN - dedykowana do tego materiału. Do lepszych i droższych wierteł trzeba mieć sztywną maszynę. Na amatorskiej wiertarce ciężko będzie zauważyć korzyści płynące z powłok zwiększających trwałość narzędzi. Można by wspomnieć o nawiertakach, aż trudno mi uwierzyć że "tokarz" nie powiedział nic o nawiertakach. To co nazywacie wiertłami samocentrującymi nazwał bym wiertłami korygowanymi czyli bez lub z mniejszym ścinem co zmniejsza opory skrawania i jest przydatne do materiałów "trudno obrabialnych". Najczęściej amator spotka się z takimi wiertłami z korekcją ścina przy wiertłach HSS Co czyli kobaltowymi i dedykowane są one do stali nierdzewnej. Do materiałów typu "zwykła" stal też się nadają ale ich ostrzenie wymaga bardzo dużej wprawy i ściernicy diamentowej więc lepiej jest je oszczędzać na stal nierdzewną (można je ostrzyć na szlifierce stołowej zwykłym kamieniem szlifierskim ale trudno wtedy skorygować je podobnie jak fabryczne więc korzyści z geometrii ostrza tracimy, nie mniej jednak i tak takie wiertło jest "lepsze"od zwykłego hss). Jak by ktoś chciał mogę coś nagrać o tym.
Mam nadzieję że ,,Piran,, wziął sobie ten filmik głęboko do serca XD
TiAlN nie poleca się do aluminium.
8:27 "popularne wiercenie z łamaniem wióra"? Dobrze słyszę? Chodzi o wyciąganie i ponownie wsadzanie wiertła?
6:57 vice versa czyli, im ostrzejszy materiał tym kąt powinien być miększy... ;]
Dokładnie tak :D
Po thumbmail'u myślałem, że to film o Oscarach :o
Fajnie, tylko lepiej by było jak byś podzielił się podzielił się swoją wiedzą, a nie czytał to co sponsor napisał dając wiertła do filmu (reklama)
Czesc, jest mi mega miło, że napisałeś ten komentarz ponieważ od firmy JD Tools otrzymalismy tylko wiertła. Pozdrawiam i życzę miłego dnia! :)
Idź na lektora :P
Upatrzyłem sobie całą walizkę wierteł w dobrej cenie. Skontaktowałem się z przedstawicielem handlowym i zapytałem czy to dobry wybór? Pani w Biedronce powiedziała że doskonały! Po kilku wierceniach mam wiertła prawo i lewoskrętne w jednym! Skontaktowałem się ponownie z przedstawicielem handlowym. Pani z Biedry powiedziała że jest OK i tak ma być.
Ha ha od razu wiedziałem że robię zaje interes! Mam sto wierteł w cenie jednego, niby markowego! A wy Janusze dalej przepłacajcie! I chwalcie się jakie drogie wiertła macie :-)
Znacznie lepiej wyczerpany temat.
ruclips.net/video/sykjB7fS1Po/видео.html
nie czytamy z kartki nie czytamy z kartki
aaaaa dla czego??????
@@kaacpeeer Bo kanał straci charakter.
Pozwij go.
Bo to jest marne w odbiorze i nie przekonujące a sponsor płaci to można się postarać. Ludzie mają oczy potrafią czytać katalogi. Wiedza zdobyta doświadczeniem byłaby też mile widziana a tego mi zabrakło. Nie żebym twierdził iż "tokarz" nie ma doświadczenia tylko się nim nie dzieli.
@@topidrut1 Większość ludzi nie ma chęci, by czytać katalogi.
Sucha teoria
Fragmentaryczna.
Pewnie i tak nikt z was nie wie jak powstają śrubowe kanały chłodzące w nieskładnych wiertlach VHM.
szybciej nawijaj bo zbyt wolno i nie kumam....
Ha ha ha kontaktować się z przedstawicielami handlowymi dowcip roku. Tak cię przekręcą, że zapłacisz pięć razy tyle za badziew który wywalisz do kosza.