Nagyon tetszik, hogy nem csak azt mondod el mi a probléma, hanem hogy az mit fog okozni és hogyan kellett volna csinálni! Ez így tökéletesen érthető, köszönöm!
Néhány éve úgy gondoltam, legyen végzettségem is a gépészethez. Beiratkoztam egy technikusi képzésre. Ott a melegítést még tanítják PVC cső esetében. Sőt, azt is, hogy nem gond, ha nem KG csővel szerelsz talajban. Akkor mégis mit várunk? Egyébként pedig teljesen megtiltanám a termőföldek beépítését, ahogy a vízpartokét is!
"A csövek 32-110 mm-es átmérőkben és 2, 1, 0,5 m-es szálakban tömör PVC és habosított középső rétegű fallal is elérhetők. A tömör PVC csövek szükség esetén melegítéssel tokozhatóak, majd ragasztással köthetők." pájplájf
Na itt hiteledet vesztetted a szememben gépészeti tudásban. Aki nekem azt mondja, hogy az áttolókarmanytyúval szakszerű a csövek toldása, az nem ért hozzá. A gumi benne eloregszik és ami nem folyásiránnyal ellentétesen van, az folyni fog, ha tetszik ha nem.
Mint jól tudod , nem vagyok gepesz . Ha belém akarsz kötni, egeszsegedre ! Amint láttad, itt ragasztottak . Azt Mondani, az is jobb lett volna! De a teljesen ok az a karmantyús csődarab
Szerintem meg ha normálisan meg van ragasztva Vinilfixel, akkor annak sose lesz semmi baja, ellenben a gumival ami eloregszik. A méretezéssel én sem értek egyet, és azzal sem, hogy nem egy kétszerrostált ágyásba került bele. Nem kötekedni szerettem volna, de aki nekem azt mondja, hogy az attolokarmantyu erre jó, az egyszerűen nem ért hozzá. Meg kell nézni a 10-15evvel ezelőtti társasházakat, legtobbnek folyik a garázsban az összes strang, kivétel nélkül.
Szakszerűbb mint ragasztva. Nézz utána mennyi idő kell a guminak hogy UV nélkul lebomoljon. Masrészt én se merném olyan helyre betenni ahol ,ha gond van szét kell verní az egész házat. Rendes szakemberek gyári tokos csöveket használnak, hiszen van 25 ,50,100,200,300 cm-es (van 5m-es is de mi nem használjuk ,nem fér be a furgonba).
Ugye nem mondod komolyan, hogy az attolo szakszerubb, mint egy tokot képezni és megragasztani. Ott nincs olyan lehetőség, hogy megakadjon akármi is. Gondolkozzunk markereeem
Ilyen kontár munkát én még nem láttam! 😱 1. Csak KG PVC idom kerülhet a talajba 2. Ragasztani máshol se ragasztunk, nemhogy a talajban 3. Az áttoló karmantyú jobb megoldás a ragasztásnál, de inkább legyen rendes tokos cső mindenhol 4. A betöltés előtt kell megszerelni, hogy legyen fölötte teherviselő réteg, ne a beton nehezedjen rá valamint így lehet rögzíteni és a lejtéseket beállítani 5. Ha lehet, akkor a mosogató ne végponton legyen, hanem egy jól átöblített (pl WC) szakaszon
Igazából szabvány szerint, vasbeton lemez alá tokos kötés nem szerelhető. Persze mindenki megszereli és működik is, de egy családi házas méretben azért a tompahegesztett és elektrokarmantyús kötés már nem olyan nagy összeg. Vastagfalú PE csőből készül az igazán jól kivitelezett hálózat, amit aztán épületen kívül valóban KG-PVC-re lehet váltani. Sok kivitelező már ilyen kis léptékben is alkalmazza a technikát (ha a tervező ezt rja ki :)). Otthon, műhelyben néhány csomópontot lehegeszt, a többit a helyszínen el.karmantyúval toldja-köti. A képen látható hálózat esetén talán 40-50 E Ft lehetett volna a különbözet, viszont atombiztos megoldás lett volna.
A lefolyó alapvezetéket, betöltés és tömörítés után kell szerelni! Mert ha fordított a sorrend, a beállított lejtés elmegy a betöltés és tömörítés végére!
Jelentem amatőrként így jártam el :-) És geotex majd kulé kavics réteg lapvibráslva tüskézés betonrácshallok kötegelése és szerelő beton kiöntése .......Én egy bunkert építek aztán majd rákerül 15cm eps ..elötte vízszigetelés majd esztrich de lehet ott is esztichezés előtt fólió ...hőszigetelésnél el tudnak menni az 50 es csövek ...Aztán belső válasz falak gipszkarton szerelt falak fűtés pedig elektromos padló szőnyeg és klíma lesz nyaralómba..azért jó látni ..más rosszabban él mint amilyen a nyaralom lesz..de legalább gyakorlok Bp kertes házamra..is ..Mondjuk sajnos itthon fa födémes stukatúr nádas tető ..e helyett jó lenne beton monolit födém szerkezet koszorú és egy uj tető szerkezet mivel tető tér alapterülete 160m2 erre kicsit nehezebben szánom rá magam anyagilag nem könnyű ..
Sziasztok. Ezek az építkezések pont a telkünk végén vannak, szoktunk kíváncsiságból sétálni egyet. Van itt minden: az ipari csarnoktól, a "szocpol"-t idéző építkezésig. Tisztelt @szakiellenőr rákukantottál-e a többire kíváncsiságból ? Szerintem ezen az oldalon a most készülő ( álló fal szerűség ) utolsó, mindent visz.
Biztos valami öreg szaki csinálta, régen 30-40 éve amikor még nem volt kg csak a szürke pvc akkor azzal szereltek földbe, betonba, mindenhol, sőt még korábban a zöld ragasztós pvc-vel, ez ma már nem opció nyilván. Az viszont nem gond hogy több kiállás van kötve az 50-es csőre, mosogatónál még jó is ha plusz egy mosdó, mosogép vagy bármi rá van kötve, mert átöblíti a csövet. Itt kíváncsi lennék hogy ha ilyen magasra szerelte hogy lesz bevasalva az alapbeton....
ilyen szintezésnél és tróger munkánál kizárt a jó áteresztő képesség, inkább hajlik 3-4 cm-t és majd néz, hogy miért szortyog a mosogató, hát még ha a vasalásnál meg is tapossák egy kicsit
Én külsős szemmel nem értek hozzá de víz csövet nagyon elbasztak védő cso nélkül nekünk ezért a művelet miatt 600 köbméter ment a ház alá és nem jelentkezett a hiba csak mikor leolvastak az órát.
hogyha a mosogatot közvetlen a 110esbe kötöd akkor nagyon gyorsan dugulás lesz mivel lassan folyik a viz igy lefog rakodni a szennyezödés illetve a kitokozott ragasztott csövel nincs semmi baj ha jol van megcsinálva
@@imrekoreny9355 szegedi kutat csak tokolt kötésekkel fúrják, 60 métert lehet így megfúrni, még egy cső sem tört el a tokolásnál, egy JÓL elkészített tokolás erősebb mint a cső
Pontosan így van. Nem tudom, az itt okoskodók mit kezdenének egy pl. ólom, kőagyag, eternit, forrcső stb. lefolyóval, pláne ezek találkozásával. Ja tudom, gumibugyit rá, oszt jóvanazúgy' A tokos, ragasztásos technológia nagyon régi, és amennyiben a szerelő szakszerűen dolgozott, hosszú évtizedekig működőképes volt. Tavaly bontottam egy zöld színű, hegesztett idomokkal összerakott PVC-s rendszert, mely legkevesebb 40 éves. Ezt abból bátorkodtam kikövetkeztetni, hogy 1980-ban dolgoztam utoljára hegesztett idomokkal. A ragasztást ott baszcsizzák el a "mesterek", hogy PVC-t szeretnének, PP-vel házasítani. :D Írta itt valaki, hogy a ragasztott kötés rideg és emiatt eltörik. Nos hát, gumis tokot elég sokat láttam már eltörve, ragasztottat ezidáig nem. :) Szét sem lehet szaggatni, ugyanis ott dupla falvastagság mellett, már már kohéziós, azaz hegesztett kötés jön létre. Ismerek egy zsenit, aki egyetlen egy mosogatógépnek 110-es lefolyót épített ki, mert nem értette meg amit fentebb már jól leírtál, ez még nem is akkora baj, de az azért bántó volt picit, hogy szerinte én vagyok a hülye. :D
Ez elég gány. Én sárga agyagos földet hozattam anno, és betömörítettem békával. Utána próbaképp megpróbáltam leszúrni az ásót a 120 kilómmal. Olyan kemény lett mint a beton.
Igen tudom, ami nem elektrofittinges hegesztett Geberit az csak rossz lehet :D. Azért volnánk mérnökök, hogy csak azt tervezzük be ami indokolt. Indokolatlanul túltervezés is szakszerűtlen. Mitől tilos KA-PVC itt? [DN50 KG PVC eleve nem is létezik.] Gondolom én, nem olyan nagy a lakásban a forgalom tengelyterhelése hogy KG-PVC indokolt lenne :D. És miért nem ragasztunk? Uszodatechnikában, nyomó PVC nél is ragasztunk. Max abba lehet belekötni, hogy gyárilag tokosra van tervezve, de hogy ne lehetne ezt is jól megcsinálni a gyakorlatban az kizárt. Ha 4bar t kibír, talán 0,2-t is. [Meg kellene nézni az idom anyagát, mert ha nem PVC, hanem PP azt nem fogja a ragasztó.] Olyan meg nincs, hogy vagy folyik vagy nem, le kell nyomáspróbázni. 2m vízoszlop az előírás. És igen szerves anyagot tartalmazó rosszul tömörített homok nem jó szintezésre, mert elmászik idővel. De még abba is belekötni, ami még a gyártói előírásnak is megfelel kicsit durva :O.
A SzakiEllenőr régebben kivitelező volt, aztán rájött hogy az túl fáradságos, meg nem is ért hozzá, úgyhogy elment szakérteni. Ezért jó videózgatni, ez akkor is fizet ha hülyeségeket beszél...
Le betonozott padló alatti lefolyó csönél a hegesztett PE cső az igazi megoldás (nem feltétlenül elektro fitting) Az is látszik, hogy a cső végek nincsenek lezárva. Azaz garantált a dugulás a bejutó szeméttől. A zsalu kő is tele van humusszal! Semmi beton meg kiálló be.ton vasak? Lehet, hogy ez csak egy lego ház? Egyébbként a csőnek a fagy határ alatt kell kijönnie az alapból. Nem úgy mint itt.
Szépen látszik 1:50-től többször is, hogy a háttérben lévő alapban is ott figyel a föld. Én még nem láttam olyan építkezést, ahol ne rakták volna vissza legalább egy részét a kiásott földnek az alapba. Ezzel is sok pénzt meg lehet spórolni.
Mennyi értelme van azon spórolni, egy manapság alsó hangon 50 millióba kerülő ház esetén azon, hogy olyan anyagot rakok az épület alá amit nem lehet teljesen betömöríteni, szerves anyag van benne ami egy idő után eltűnik, besüpped az egész. Még ha vasalt háló is van az aljzatban, azért akkor is nah. 50 Misiből nincs pénz 30 m3 kavicsra?..
Segítettem már olyan háznál szétkapni mindent, ahol ez az 5 cm átmérőjű cső vezette el a szennyvizet a konyhából . DE az utcáig! 10 év után végleg eldugult.
Megjegyezném, hogy a melegített, és a ragasztás tökéletes is lehet, mivel a ragasztó anyagában oldja meg a csövet, és valóban szinte összeolvasztja a két anyagot. Tehát ez azért nem rossz.
Vártam, hogy egy elvi tervezési szempontot is figyelembe veszel a videóban vagy a hozzászólásokban. De nem. A szempont pedig az, hogy az épület tengelye felé gépészetet ha lehet nem viszünk. A víz nem a vizes helyiségekbe lett beállva(hiba) a csatorna az épület széléről a tengely felé vezetve (újabb hiba). Ha valahol gáz van akkor lehet újra felverni mindent. Ez még orvosolható probléma mind a víz mind a csatorna esetében DE őszintén kiváncsi lennék, hogy van e gépészeti terv-ami ugye viszont nem kötelező, ha jól tudom. Köszönöm a videóidat, tanulok belőlük.
Nem igazán tudom megítélni a hátsó telekhatári távolságot, de talán az lehetett a vezér elv, hogy ne a szomszédon keresztül kelljen elvezetni a szennyvizet. Igazából amit fent írtam, hegesztett PE csővel ez nem is okozott volna gondot, hiszen ipari csarnokokban 30-40 hosszon is elvezetjük ( az épület méretéből adódóan) a kitörésig a szennyvizet. Családi házas szinten tényleg az a fő szempont, hogy a legrövidebb úton kimenjünk az épület alól, pont az ilyen rosszul megválasztott anyagok miatt.
Nem lehet tervezési hiba, mert egyszerű bejelentéses házhoz nem kell épületgépészeti terv. Mérnökkamara megmondta, mi kell minimum a lehetséges hibamentes építéshez, tervtartalom jogszabályból politicus hungarikus kihúzta. Nemkell, mert így egyszerűbb és gyorsabb az építtetőnek. Gyorsan olcsón hibásat. De vannak ismét központi állami mintatervek, abban nem ismerem a részletezettséget.
Tatai házam amatőrként narancssárga vastagfalu csatornával láttam el .....és rétegrend a következő volt ...Geotex Kulé kavics réteg lap vibrálva 10 cm ..tüskézés beton rácsháló aztán 10 cm betonrétegbe ágyazva ...vízszigetelés aztán következik csövezés eps ...lépésálló hőszigetelés esztrichezés
Udv Peter. Nagyon szepen koszonom a videokat! Nagyon sokat tanulok beloluk. Amit szeretnek kerdezni, hogy termofoldet ugymond "feltoltesre" se lehet alkalmazni es annak a tetejere tenni a teherviselo reteget? Vagy az se vezet tul johoz? Nem sporolasbkl kerdem csak szeretnem megtudni ezeket egy szakitol, hogy ha barki az ellenkezojevel probal meggyozni akkor nem fogom hagyni magam :) Elore is koszonom a valaszat, csak igy tovabb! :)
It is van egy szaki aki 90 fokos 110 es szenyvizelvezető csövet ami aházon belűl volt élvezete, ami gyakran eldugult, 90 f rá cserélte, mondván mire eldugult ő már nem fog élni.
Tiszta, egyet kivéve, az áttolókarmantyú a legújabb mánia, de ne. Gumigyűrű van, amire szembe érkezik a cucc a lefolyón, én be se engedem tenni. Zavarja az áramlást, fenntakadhatnak dolgok, eldugulhat emiatt, sőt, a mosdólefolyóknál ilyennel már találkoztam kétszer is. Rakjatok rendes tokot, de egyébként ehhez a csőhöz a vinílfix ragasztó tökéletesen tömít😉
A vékony falú KPE csövet szerintem kibas*ásból találták fel. egyszer én is vettem tévedésből, furcsálltam is, hogy le lehetne fújni az asztalról, aztán nem építettem be. A múltkor a futós növényt akartam vele kikötni a kertbe, de kiderült, hogy még arra se jó
Sajnos ez tendencia hogy,termékeny földeken építkeznek ebben a bevásárló központok járnak az élen msot is épül egy ilyen (szépség ) a közelben úgyan evvel a szisztémával .
Azért mert több évtizedik nincs földművelésre használva, nem jelenti azt, hogy az a föld rossz minőségű, sőt a földnek jót is tesz a pihentetés. A beépítendő területek értékére rákeresve megtalálható, hogy 30-40 aranykorona a földek értéke (25 aranykorona felett kiváló minőségről beszélünk). A föld humusz tartalmát nagyon nehéz visszaállítani a termelés alatt álló műtrágyázott területeken, ami tovább növeli a szóban forgó területek értékét, mivel nincsenek kiszipolyozva. Mezőgazdasági szempontból borzasztó pazarlást követnek el, ha ide gyárakat építenek. Megint csak rövidtávban (20-30 év) gondolkoznak a döntéshozók, ahol minél nagyobbat tudnak szakítani. Az országban rengeteg olyan hely van, ahol a talaj mezőgazdaságra nem jó, gyárnak viszont igen, viszont infrastruktúra sincs kiépítve amit szintén ki kellene a gyárakkal építeni, de akkor csökken az egyszeri haszon és több időbe is telik. :( @@johny.tayl.7325
Szerencséd van, fiatal még a ház.... Én öreg házban élek, és látom, hogy mennyi baj van abból, hogy ócsón, fusiban, félselejtből kókányolták. (Ja a nagyapám csinálta, aki azért rendes ember volt, de szegény) Repednek a falak, sűlyed az épület sarka, vizesedik, a tetőt a pókháló tartja, mert elgombásodott. A vízvezetékhez pedig nem merek hozzányúlni, mert a vízóráig kellene visszabontanom... a házat meg nem alapig, hanem teljesen .... bocs. Egyébként nekem volt szerencsém padlófűtést javítani "garanciában" Hát élmény volt felverni az olasz járólapot, alatta a betont (jól megcsinálták, kemény volt mint a fagyott ... nagyon) Miközben felváltva a tulaj, vagy a felesége állt mögöttem összevont szemöldökkel, karbafont kézzel. (Ja, és nem én raktam le a csövet) :) Ha valamelyik cső reped, itt is hasonló vidámság lesz. Ja javítottam még gyerekszoba alatt "szétcsúszott " 120 as (hasonlóan bebetonozott) szennyvízcsövet a változatosság kedvéért szalagparketta alatt, a megfelelő rétegrenddel ... :D
@@BL-wo9xc Jogot keresel? Látszik, hogy mire koncentrálsz. Milyen okból? Egy nemes cél: okuljon belőle, aki szeretne. És az egyszerű magán érdek : a tartalomgyártó érdeke, és az önreklám. És akkor megkérdezem, neked miért fáj ez, talán rokonod, aki ilyen munkát csinál, vagy te magad vagy az?
@@tok-tcfm Dehogy fáj! Ott csinálja a dolgát, ott keresse a hibát ahol fizetik! Bemenne hozzád és az udvaron vagy a lakásodba a hibát keresné, neked tetszene?Nem! Amugy én nem vitatkozni kommentelek, csak a véleményemet irom, mert jogom van hozzá!Neki nincs joga magánterültre bemenni engedély nélkül! Ennyi!
De tulajdonos ilyenkor mit csináljon? Pl én, aki nem ért semmihez, ezt így prezentálják a kivitelezők, majd az ellenőr azt mondja, hogy az egész kuka. Ebbe már benne lehet 1-2 millió. Akkor el kéne bontani, újrakezdeni az egészet? Ki fogja kifizetni? Hogy lehet rávenni a kivitelezőt, hogy javítsa az egészet, úgy, hogy ne évekig tartó pereskedés meg milliós bukta legyen a végén az évekig csúszó építkezésről nem is beszélve..
ha a épületgépész, és a kőműves néha beszélne egymással.... csak az unalmas, ehhez lusták etc etc... pedig ha az egymásra épülő munkák esetében összebészélnének a bandák, akkor mindenkinek királyság lenne a élete.
@@SzakiEllenor Köszönöm a választ. 3 sor zsalukő fal alapnak, közé menne a föld több rétegben tömöritve, tetejére 15 cm osztályozatlan kavics, rá a dupla hálós beton. Igy sem szabályos? Tisztelettel: Tamás
Azt sem értem, hogy a szennyvizet miért az épület közepe felé vezetik? Hova? Onnan merre tovább? Nem szakszerűbb lett volna a fal mellett, az épületen kívül azonnal kiállni az épület mellé, és ott földárokban elkészíteni a gyűjtővezetéket idomokkal együtt? Persze ahhoz szakszerűen acél védőcsőben kellett volna az alapon átvezetni valami terv szerint.
Ebben az esetben úgy néz ki, hogy a főcsatorna iránya az a vizes helységekkel ellenkező irányba lehet. Akkor hülyeség lenne a házat körbe kerülni kívülről. Különben sokszor azért csinálnak kókler munkát mert a tulaj úgy kéri. Pénzt akarnak spórolni rajta. Ha van termőföld, nem akar drágán töltő anyagot vásárolni. A platni úgy is kap vasalást gondolják. Én a szigetelést is hiányolom a platni alatt. Ausztriában szoktak rakni kemény lépésálló szigetelést még nagyobb boltok alá is, mint például a Zipunkt. Kivéve ha pince platni van. És igen Platniban soha nem visznek hosszába csatorna csövet. A földbe rakott cső csak is vastagabb lehet 100mm-nél. 150-es sem ritka kint. Függőleges szakaszoknál, mindig kell nagyobb védőcső!
Nem így szerelünk alapvezetéket!!! Fal mellett állunk fel(fogyasztóknál) kg csővel!!!kint szedjük össze,tisztító idomokkal!!!És csak min.110es kgval....azután lehet szűkűlgetni!!! Alap!!!Illetve gépészrajz nem volt?Anyag+nyomvonal!!!!Mert akkor ez egy házi kivitelezésű fos!!!
Így van! Mindenhol 110 KG a felállás, amit a szerelőbeton szintjén elvágok és mehet bele a 110/50 rejtett szűkítő. Van külön KGPVC és PVC csőbe való, igaz kb 4-5.000 Ft/db.
Az hogy azsalúköre támaszkodik fel a PVC cső, és mellette nincs alá dolgozva azt fogja eredményezni, hogy ott a cső meg fog hajolni, és egy dugó fog keletkezni. A KPE cső az 10 BAR nyomású, legalábbis én ugy tudom, hogy a kék jelöléső az ívóvízre van és minimum 10 BAR-t tud. A zöld csikos az MG-PE cső, és csak 4-6 BAR nyomást bír.
Egyet értek, viszont nem vagyok benne biztos, hogy ragasztva lett. Hasonló megoldásra már én is fanyarodtam: konyhából vezettem ki a szennyvizet az udvar közepéig felástam a szennyvízcsőig. Namost elvileg el kellett volna vágnom 2 helyen a 120-as szennyvíz csövet, oda akkor be kellett volna birkóznom egy 120/60-as T-t és egy anya-anya idomot, majd erre kellett volna rákötnöm... ppfff. maradt a koronás fúró , majd beragaszt ráhagyással.
Sajnos a mai PVC már nem is PVC :( a cső az PVC az idomok pedig pp mi tudom én És Ugye a PVC ragaszt ható vinilfixel de az idom az nem PVC ezért nem fog össze ragadni :(
tanultak a doktorminiszterelnöqúrtól, 30 éve is így építkeztünk, most is így építkezünk, ezután is így fogunk építkezni, jóvanazúgy! különben is, CSOK !
@@janosmr.3015 Hivatalosan egyébként nem lőnek ki semmit. De itthon nem csak a termőföldet adták el, hanem az egész mezőgazdaságot és ipart is. Aztán azon csodálkozunk, hogy bérmunkát végzünk külföldi cégeknek.
Az ilyen kontárok miatt kellene egy normális, hiteles, naprakész szakember adatbázis. A megrendelő általában nem ért hozzá, mi alapján választ kivitelezőt? Jön az ilyen szaki, megcsinálja olcsón “egy huszasért”, mert ez kb 1 órás munka. Én megcsinálom megfelelően ötször annyi idő alatt kétszer annyiért, de így nem engem választanak mert drága vagyok. Persze hosszú távon ez lesz a drágább, de akkor már mit tehet a megrendelő? Sajnos a jó műszaki vezető/ellenőr is ritka
Csak nekem látszik úgy, mintha némelyik szürke cső valami napszívta kukázott darab lenne? teljesen más színük van, mint a könyököknek. Komolyan ezen sprórolni, ez a legolcsóbb része az egész háznak. Pár méter műanyag cső, még a sarki barkácsban is csak párezer forint.
rétegelt lemez alá különösen jó választás egy humuszos termőtalaj, tele mindenféle élősködővel :D Éjszaka meg arra ébredsz, hogy a Kisvakond rágcsálja a lábujjadat.
Geberit PP vagy PE a legjobb bebetonozni, azt a magyar kóklerást nem is bírom megnézni.. a sárga KG PVC is rossz, mert csak 40 fokig bírja a meleg vizet, deformál…
Nálunk is volt lent szürke 1982-től 2014-ig probléma nélkül, de én úgy érzem, hogy az keményebb, és talán vastagabb anyagból is volt, mint a mai szürkék. Valószínűleg amíg nem volt nálunk elérhető a narancssárga cső, addig erősebbre gyártották a szürkéket. A mostani szürkék nagyon gyengék, semmiképp sem tenném föld alá.
Épület alá nem rakunk semmilyen tokos kötést pláne nem PVC csövet csak Tompán vagy karmantyúval hegesztett Pe csövet . Szerelő betonba pvc vagy pe cső Alap alá csak pe cső Földbe kg cső Ez minden terven és kiírásban így van amit eddig láttam és csináltam
Azért szerintem azt fontos lenne kihangsúlyozni, hogy ez egy generál építkezés vagy sem. Többször előfordult már, hogy a tulajdonos kérte hogy az ott található föld legyen beletöltve (és ez gyakran humuszos földet jelent) és ne legyen hozatva töltésföld mert spórolni szeretne rajta. Ugyan ez igaz más felhasznált anyagokra is mert gyakran a tulaj szűk költségvetése miatt olyan anyagot vásárol meg ami olcsóbb és nem feltétlen arra való.
Akkor nem kell elvállalni. 1 sor zsalukő van, akár az egészet fel lehetett volna tölteni kaviccsal, az építkezés költségének a töredéke. Földre nem betonozunk.
@@ip3243 sajnos azt hiszik sporolnak vele de sajna nem. Az Usa ban találkoztam ezzel a kivitelezési formával baknak egy gyenge minolit alaplemezt aztán rá a könnyű szerk szart millliók ert
@@ip3243 Ha a szerződés megvan kötve akkor már nem túl egyszerű visszalépni. Továbbá tisztába vagyok, hogy nem lehet de más dolog az, hogy mit kér a megrendelő.
Pontos részletek hiányában merész kijelentések. Nézőpont 2, ha itt vasárnapi családi programként, költséghatékonyságból, 2 youtube videót megnézve felbátorította a tulajt, hogy ezt mi is megtudjuk csinálni???? Volt már hasonló a történelemben.
Nyilvánvaló, ezt is így hagyják, mint számtalan esetben. (remélhetőleg látták a videót a megrendelők, így talán cserélik) Ez így okés, ez így látszik és még így ezzel a megoldással, akár évekig is működőképes lesz. Aztán. Jön a feketeleves. A javítás. Mert lesz. Hiszen bármi tönkre mehet. És fog is. Dugulás. Ezt a csőrendszert úgy szét kapja a woma, hogy öröm lesz újra építkezni. A homokágy hiánya pedig majd terhelésnél jön elő. Hiszen elég egy kis éles, hegyes kavics, ami idővel lyukat üt a csövön, ami évek alatt szépen elszivárgó víz miatt gyakorlatilag az egész házat áztatni fogja. Ami piaci áron nem pár tíz ezer többletköltség , hanem több 10 milliós kár is lesz. De mi lesz 10 év múlva? Jön a gyanútlan új vásárló. Ezeket a hibákat senki se látja, ha házat vásárol. És még a tulajdonos is jóhiszeműen azt mondhatja, hogy semmi hiba a működésben eddig. Majd elkezdődik a hibák sorozata vagy a már a létező hibák csak fokozódnak. No, majd az akkori nm árak mellett egy ilyet kijavítani. Ez így simán a vételár 10%-át felemészti. Vagy akár többet is. És az új lakóknak tuti nem lesz elkülönítve, 5-10 milliója, arra az esetre, hátha hibákat kell kijavítani. És arról már ne is beszéljünk, hogy ezt valakinek el is kell végezni. Szakember? 10-15 év múlva? Ha szerencséje lesz, talál egyet, aki kb. így csinálja meg. Álláspontom szerint továbbra sem szakmai kérdés, hanem társadalmi probléma, amit a videóban látunk. Újfent....
Tény hogy ez egy kókány munka de azért az elég merész kijelentés idézem hogy "a szürke cső nem alkalmas talajban való építésre" akkor mégis mire alkalmas ?? Én úgy tanultam hogy a PVC "szürke" csővel az épületen belül és a KG "sárga" cső az pedig az épületen kívűl szerelünk. Ja és rengeteg videóban halottam már hogy KGPVC csőnek nevezed amit nem értek mert ez a megnevezés NEM MEGFELELŐ.
Hát akkor mi a jó megnevezés?sunikft.hu/kg-pvc-cso-tokos-kgem-1102fm?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwtqmwBhBVEiwAL-WAYcScJQMOuqth_OyluNCPY_hvIrhkmSS9wGJY2dD9W6jJiPRHGz3v2xoCOkIQAvD_BwE
@@SzakiEllenorKG cső vagy PVC cső 2 külön kategória. Más az alapanyaguk és emiatt a szinük is.Ez az egyben KGPVC megnevezés a téves köznyelv miatt terjedt el. sajnos.
@@rockerfilms7382 Valószínűleg amíg nem volt narancssárga cső, addig a szürkét erősebb/vastagabb anyagból gyártották. Rokonok is szürkét tettek le 2000-ben a ház és az utca közé szennyvíz csőnek. Közel 20m, és a csatorna jó mélyen van, az utca felől már vagy 2,5m föld van felette a telekhatáron belül is. ~15 évvel később cserélhették az egészet, mert megrogyott a cső a terhelés alatt. A verdikt az volt, hogy biztos megtaposták a csövet a lerakásakor. A csere alkalmával ismét szürke cső került be... Fogtam a fejem, amikor megtudtam... Pedig közöm nincs a gépészethez és az építőiparhoz, de még és is tudtam, hogy föld alá csak narancssárgát szabad rakni. De vigyázni kell, mert narancssárga csőből is van gagyi, ami kívülről és belülről sárga, de az anyaga egyébként szürke, ha elvágod, akkor látszik. Ha jól emlékszem, szlovén gyártmány. Nem tudom, milyen lehet a teherbírása, lehet, hogy tudja azt, amit a magyar KG, de mindenesetre gyanús...
Sőt sokszor a könyökidomokat is melegített és hajlított pvc csőből csináltuk. Ez volt. " "Ha kicsit szivárog,azt a föld elnyeli." 😊 Ma már semmi sem elég jó, de cserébe nagyon drága.
"Ilyet nem csinálunk." Mármint ki nem csinál ilyet? Mi magyarok vagy valami utopikus nép aki álmainkban itt él és nem az apátia szintjén dölöngél két tüske között?
Az a baj nincs már sehol szakember, ès mindenki èrt mindenhez is. A hab a tortán, amikor már szakács is nyithat èpitőipari vállalkozást! Van még kèrdès? Èn autószerelő végzettséggel szobafestőkènt melózok igaz. De 6 èvig meloztam egy Jehova profi festő szárnya alatt. Kevertem meszes glettet ès készültem is, gitteltem fa ablakot csiszoltam ès festettem újra. Sima volt mint a műanyag mikor lefestették, ma már erre nincs igény. Ùj dolgokkal kihalnak az igènyek, ès lassan mi is akik ezt meg tudtuk csinálni. Szerettem ablakot javítani, most mindenhol csak műanyag vacak van. Ezek után csodálkozunk repkednek a falak süllyednek a házak, ès eltűnnek a fa ablakok ès a mesterek is.
Anyam alapveto dolog hogy szurke lefolyo csovet nem hasznalunk foldbe csak sargat micsoda alap hibak.. Meglep hogy otthon is miket csinalnak azt hittem MO jobb a helyzet de latszik hogy nem pedig otthon elvileg kell a vegzettseg a vallalkozahoz, Angliaban ez megszokott itt barki lehet barmilyen valalkozo nem kerik a papirt azert van itt atlathatatlan ganyolas...
Erre szoktak mondani, hogy ha mindenre odafigyelsz es minoseg akkor 100 emberbol aki most epitkezik 90 nem kezdte volna el, mert annyi penze nem lenne.
Részleges felújításkor nálunk is szürke csövezés lett belül készítve, a régi, ami még működött, az nem lett kidobva. Sőt valahol még az a barna cső fellelhető a zöld mellett, ami állítólag villanyvezeték védőcsöveként volt használatos. Azzal dolgoztak 50 évvel ezelőtt. A mai napig rendben működik. Nem kontár módon rakták össze, annyi a lényege. 125-ös KG jön be 1 méterig, na arra lett rákötve 110-es szürke. Meg nem konkrétan talajtöltés van nálunk, hanem ilyen finomra rostált kavicsos - homokos keverék. Hál isten semmi baja a szerelésnek, csöveknek. Ennyire kókler még én sem voltam, hogy a betont ráöntöttem a tetejére. Engem is meg lehet kövezni. De ha a az ember bemegy a boltba és 110-es csövet kér akkor a szürkét adják. Meg mi van írva a dokumentumban? Épületen belüli szerelésre, kívülre a KG való. De láttam olyan is, mikor bejött a kötelező rákötés a csatornára, hogy valaki az udvarán is szürke csövekkel szerelt egészen az aknáig. Na azon kiakadtam én is. Mindenki holtig tanul. Én is sok mindent megcsináltam, de mégsem mondom, hogy mindent tudok.
huhm. 72- ben épitkeztek nagyapámék. Több ragasztott toldás volt benne. Most, hogy felújitottuk 2019- ben, sehol nem volt folyásnyom. Azért ennyire nem kéne "szakmainak" lenni. Ezer meg egy dolog van, amit a "bízz bennem, mérnük vagyok" típusu ember kitalál, a szaki meg majd megcsinálja ahogy tapasztalati úton megtanulta, és valószínű jobb is úgy (nem minden esetben).
1 haverom felújít, nála csináltuk az aljzatot... jött a vízvezeték szerelő... (felújítás , terv nincs) a vízszerelő (1ébként haver) 1ik héten megcsinálta a szenyvíz beállást az udvarba, másik héten raknánk össze a szennyvizet (vele 1ütt) ahhoz meglegyen a minimális lejtés, kiemelkedtünk a homokból, a sóderágyból, és az eredetileg tervezett nyomvonalon a legtávolabbi szakasz már kijött volna az aljzatbetonból is....🤣🤣🤣
Nagyon tetszik, hogy nem csak azt mondod el mi a probléma, hanem hogy az mit fog okozni és hogyan kellett volna csinálni! Ez így tökéletesen érthető, köszönöm!
Néhány éve úgy gondoltam, legyen végzettségem is a gépészethez. Beiratkoztam egy technikusi képzésre. Ott a melegítést még tanítják PVC cső esetében. Sőt, azt is, hogy nem gond, ha nem KG csővel szerelsz talajban. Akkor mégis mit várunk?
Egyébként pedig teljesen megtiltanám a termőföldek beépítését, ahogy a vízpartokét is!
Brutál mik vannak, én is kijártam pár okj-t higx aztán fingom se legyen rólla mit hogy kell.
"A csövek 32-110 mm-es átmérőkben és 2, 1, 0,5 m-es szálakban tömör PVC és habosított középső rétegű fallal is elérhetők. A tömör PVC csövek szükség esetén melegítéssel tokozhatóak, majd ragasztással köthetők." pájplájf
Nem a házakkal van a probléma, hanem az ipari építményekkel. Bár igaz, ami igaz: régen a legrosszabb földre épített házat a paraszt...
@@HVACtuner l
Beszèld meg orbánnal.. 😂😂
Na itt hiteledet vesztetted a szememben gépészeti tudásban. Aki nekem azt mondja, hogy az áttolókarmanytyúval szakszerű a csövek toldása, az nem ért hozzá. A gumi benne eloregszik és ami nem folyásiránnyal ellentétesen van, az folyni fog, ha tetszik ha nem.
A ragasztásnál jobb az áttoló, de én se használok azt egy ilyen új szerelésnél. Meg kell venni a tokos csövet, az a legjobb.
Mint jól tudod , nem vagyok gepesz . Ha belém akarsz kötni, egeszsegedre ! Amint láttad, itt ragasztottak . Azt
Mondani, az is jobb lett volna! De a teljesen ok az a karmantyús csődarab
Szerintem meg ha normálisan meg van ragasztva Vinilfixel, akkor annak sose lesz semmi baja, ellenben a gumival ami eloregszik. A méretezéssel én sem értek egyet, és azzal sem, hogy nem egy kétszerrostált ágyásba került bele. Nem kötekedni szerettem volna, de aki nekem azt mondja, hogy az attolokarmantyu erre jó, az egyszerűen nem ért hozzá. Meg kell nézni a 10-15evvel ezelőtti társasházakat, legtobbnek folyik a garázsban az összes strang, kivétel nélkül.
Szakszerűbb mint ragasztva. Nézz utána mennyi idő kell a guminak hogy UV nélkul lebomoljon. Masrészt én se merném olyan helyre betenni ahol ,ha gond van szét kell verní az egész házat. Rendes szakemberek gyári tokos csöveket használnak, hiszen van 25 ,50,100,200,300 cm-es (van 5m-es is de mi nem használjuk ,nem fér be a furgonba).
Ugye nem mondod komolyan, hogy az attolo szakszerubb, mint egy tokot képezni és megragasztani. Ott nincs olyan lehetőség, hogy megakadjon akármi is. Gondolkozzunk markereeem
Ilyen kontár munkát én még nem láttam! 😱 1. Csak KG PVC idom kerülhet a talajba 2. Ragasztani máshol se ragasztunk, nemhogy a talajban 3. Az áttoló karmantyú jobb megoldás a ragasztásnál, de inkább legyen rendes tokos cső mindenhol 4. A betöltés előtt kell megszerelni, hogy legyen fölötte teherviselő réteg, ne a beton nehezedjen rá valamint így lehet rögzíteni és a lejtéseket beállítani 5. Ha lehet, akkor a mosogató ne végponton legyen, hanem egy jól átöblített (pl WC) szakaszon
Köszi Imre! Ezek további jó szempontok!
Igazából szabvány szerint, vasbeton lemez alá tokos kötés nem szerelhető. Persze mindenki megszereli és működik is, de egy családi házas méretben azért a tompahegesztett és elektrokarmantyús kötés már nem olyan nagy összeg. Vastagfalú PE csőből készül az igazán jól kivitelezett hálózat, amit aztán épületen kívül valóban KG-PVC-re lehet váltani. Sok kivitelező már ilyen kis léptékben is alkalmazza a technikát (ha a tervező ezt rja ki :)). Otthon, műhelyben néhány csomópontot lehegeszt, a többit a helyszínen el.karmantyúval toldja-köti. A képen látható hálózat esetén talán 40-50 E Ft lehetett volna a különbözet, viszont atombiztos megoldás lett volna.
A lefolyó alapvezetéket, betöltés és tömörítés után kell szerelni!
Mert ha fordított a sorrend, a beállított lejtés elmegy a betöltés és tömörítés végére!
@@ferencharangi4442 így van!
Jelentem amatőrként így jártam el :-) És geotex majd kulé kavics réteg lapvibráslva tüskézés betonrácshallok kötegelése és szerelő beton kiöntése .......Én egy bunkert építek aztán majd rákerül 15cm eps ..elötte vízszigetelés majd esztrich de lehet ott is esztichezés előtt fólió ...hőszigetelésnél el tudnak menni az 50 es csövek ...Aztán belső válasz falak gipszkarton szerelt falak fűtés pedig elektromos padló szőnyeg és klíma lesz nyaralómba..azért jó látni ..más rosszabban él mint amilyen a nyaralom lesz..de legalább gyakorlok Bp kertes házamra..is ..Mondjuk sajnos itthon fa födémes stukatúr nádas tető ..e helyett jó lenne beton monolit födém szerkezet koszorú és egy uj tető szerkezet mivel tető tér alapterülete 160m2 erre kicsit nehezebben szánom rá magam anyagilag nem könnyű ..
Nem lehet, hogy ez egy magaságyás lesz, a csövek meg az öntözőrendszer elemei? Mert akkor nagyon pöpec! :-D
looooool
10pontos beszólás :DDD
Én az első néhány mondatig meg voltam győződve róla, hogy ez egy kertnek készül. Hiszen csak így van értelme.@@lacikeri3102
Sziasztok. Ezek az építkezések pont a telkünk végén vannak, szoktunk kíváncsiságból sétálni egyet. Van itt minden: az ipari csarnoktól, a "szocpol"-t idéző építkezésig. Tisztelt @szakiellenőr rákukantottál-e a többire kíváncsiságból ? Szerintem ezen az oldalon a most készülő ( álló fal szerűség ) utolsó, mindent visz.
Biztos valami öreg szaki csinálta, régen 30-40 éve amikor még nem volt kg csak a szürke pvc akkor azzal szereltek földbe, betonba, mindenhol, sőt még korábban a zöld ragasztós pvc-vel, ez ma már nem opció nyilván. Az viszont nem gond hogy több kiállás van kötve az 50-es csőre, mosogatónál még jó is ha plusz egy mosdó, mosogép vagy bármi rá van kötve, mert átöblíti a csövet. Itt kíváncsi lennék hogy ha ilyen magasra szerelte hogy lesz bevasalva az alapbeton....
ilyen szintezésnél és tróger munkánál kizárt a jó áteresztő képesség, inkább hajlik 3-4 cm-t és majd néz, hogy miért szortyog a mosogató, hát még ha a vasalásnál meg is tapossák egy kicsit
Én külsős szemmel nem értek hozzá de víz csövet nagyon elbasztak védő cso nélkül nekünk ezért a művelet miatt 600 köbméter ment a ház alá és nem jelentkezett a hiba csak mikor leolvastak az órát.
Szia Peter, mit gondolsz arrol, hogy kozmu nelkul adnak at lakoingatlant? Udv
hogyha a mosogatot közvetlen a 110esbe kötöd akkor nagyon gyorsan dugulás lesz mivel lassan folyik a viz igy lefog rakodni a szennyezödés illetve a kitokozott ragasztott csövel nincs semmi baj ha jol van megcsinálva
A ragasztás rideg, kis terhelésre eltörhet. A legjobb a tokos kötés
@@imrekoreny9355 szegedi kutat csak tokolt kötésekkel fúrják, 60 métert lehet így megfúrni, még egy cső sem tört el a tokolásnál, egy JÓL elkészített tokolás erősebb mint a cső
@@imrekoreny9355 ha nem ragasztot használsz hanem pl szilikont akkor nem fog elrepedni
@Matyi B A szilikon nem ragasztó hanem tömítő és nem ragad a PVC-hez
Pontosan így van. Nem tudom, az itt okoskodók mit kezdenének egy pl. ólom, kőagyag, eternit, forrcső stb. lefolyóval, pláne ezek találkozásával. Ja tudom, gumibugyit rá, oszt jóvanazúgy' A tokos, ragasztásos technológia nagyon régi, és amennyiben a szerelő szakszerűen dolgozott, hosszú évtizedekig működőképes volt. Tavaly bontottam egy zöld színű, hegesztett idomokkal összerakott PVC-s rendszert, mely legkevesebb 40 éves. Ezt abból bátorkodtam kikövetkeztetni, hogy 1980-ban dolgoztam utoljára hegesztett idomokkal. A ragasztást ott baszcsizzák el a "mesterek", hogy PVC-t szeretnének, PP-vel házasítani. :D Írta itt valaki, hogy a ragasztott kötés rideg és emiatt eltörik. Nos hát, gumis tokot elég sokat láttam már eltörve, ragasztottat ezidáig nem. :) Szét sem lehet szaggatni, ugyanis ott dupla falvastagság mellett, már már kohéziós, azaz hegesztett kötés jön létre. Ismerek egy zsenit, aki egyetlen egy mosogatógépnek 110-es lefolyót épített ki, mert nem értette meg amit fentebb már jól leírtál, ez még nem is akkora baj, de az azért bántó volt picit, hogy szerinte én vagyok a hülye. :D
Péter, szerintem benézted, rossz címre mentél, itt egy üvegház épül:)) Sok mindent megmagyarázna.:)
simán lehet! Bár lassan vége a palántaszezonnak!
Ez elég gány. Én sárga agyagos földet hozattam anno, és betömörítettem békával. Utána próbaképp megpróbáltam leszúrni az ásót a 120 kilómmal. Olyan kemény lett mint a beton.
Igen tudom, ami nem elektrofittinges hegesztett Geberit az csak rossz lehet :D.
Azért volnánk mérnökök, hogy csak azt tervezzük be ami indokolt. Indokolatlanul túltervezés is szakszerűtlen.
Mitől tilos KA-PVC itt? [DN50 KG PVC eleve nem is létezik.]
Gondolom én, nem olyan nagy a lakásban a forgalom tengelyterhelése hogy KG-PVC indokolt lenne :D.
És miért nem ragasztunk? Uszodatechnikában, nyomó PVC nél is ragasztunk.
Max abba lehet belekötni, hogy gyárilag tokosra van tervezve, de hogy ne lehetne ezt is jól megcsinálni a gyakorlatban az kizárt.
Ha 4bar t kibír, talán 0,2-t is.
[Meg kellene nézni az idom anyagát, mert ha nem PVC, hanem PP azt nem fogja a ragasztó.]
Olyan meg nincs, hogy vagy folyik vagy nem, le kell nyomáspróbázni. 2m vízoszlop az előírás.
És igen szerves anyagot tartalmazó rosszul tömörített homok nem jó szintezésre, mert elmászik idővel.
De még abba is belekötni, ami még a gyártói előírásnak is megfelel kicsit durva :O.
Pontosan!
A SzakiEllenőr régebben kivitelező volt, aztán rájött hogy az túl fáradságos, meg nem is ért hozzá, úgyhogy elment szakérteni.
Ezért jó videózgatni, ez akkor is fizet ha hülyeségeket beszél...
Le betonozott padló alatti lefolyó csönél a hegesztett PE cső az igazi megoldás (nem feltétlenül elektro fitting) Az is látszik, hogy a cső végek nincsenek lezárva. Azaz garantált a dugulás a bejutó szeméttől. A zsalu kő is tele van humusszal! Semmi beton meg kiálló be.ton vasak? Lehet, hogy ez csak egy lego ház? Egyébbként a csőnek a fagy határ alatt kell kijönnie az alapból. Nem úgy mint itt.
Jó, hogy a tulajdonosnak elmondtad ezeket a hibákat.
el is akarta vágni a nyakam! .-) Mondjuk, ölég vastag..
Maglódon több száz órányi videót lehetne csinálni csak az alapozásokról.
Szépen látszik 1:50-től többször is, hogy a háttérben lévő alapban is ott figyel a föld. Én még nem láttam olyan építkezést, ahol ne rakták volna vissza legalább egy részét a kiásott földnek az alapba. Ezzel is sok pénzt meg lehet spórolni.
A termőföldet el lehet adni, az árából meg lehet sárgahomokot hozatni.
Igen én is egyből azt néztem. Ha már egy helyen bejött ugye...
@@tonus3depiteszet-belsoepit187 Szerintem 10-ből 9-en így csinálják.
Az lesz a következő videó:-) Jó a szemed!
Mennyi értelme van azon spórolni, egy manapság alsó hangon 50 millióba kerülő ház esetén azon, hogy olyan anyagot rakok az épület alá amit nem lehet teljesen betömöríteni, szerves anyag van benne ami egy idő után eltűnik, besüpped az egész. Még ha vasalt háló is van az aljzatban, azért akkor is nah. 50 Misiből nincs pénz 30 m3 kavicsra?..
Kedves Péter, rosszul tudod. Ott nem ház épül, hanem egy magaságyás. A csövek pedig az öntözőrendszer részei. 😁
Segítettem már olyan háznál szétkapni mindent, ahol ez az 5 cm átmérőjű cső vezette el a szennyvizet a konyhából . DE az utcáig! 10 év után végleg eldugult.
Lehet, hogy visszakerül bele a búza? :D
Én nem értek hozzá, de a csövezés úgy fest, hogy abból készül, ami kéznél volt / megmaradt / sikerült máshonnan "kimenteni".
Megjegyezném, hogy a melegített, és a ragasztás tökéletes is lehet, mivel a ragasztó anyagában oldja meg a csövet, és valóban szinte összeolvasztja a két anyagot. Tehát ez azért nem rossz.
Vajon strangszellőzőt betervezett a "mester"?
Nem értem mit kell kiakadni a termőföld feltöltésen, ez egy öko-szemléletű ház lesz padlószőnyeg helyett gyepszőnyeggel 😀
Melyik videóban van, hogy mi történt a “betonozott” vízcsővel? Előre is köszönöm a segítséget.
Vártam, hogy egy elvi tervezési szempontot is figyelembe veszel a videóban vagy a hozzászólásokban. De nem. A szempont pedig az, hogy az épület tengelye felé gépészetet ha lehet nem viszünk. A víz nem a vizes helyiségekbe lett beállva(hiba) a csatorna az épület széléről a tengely felé vezetve (újabb hiba). Ha valahol gáz van akkor lehet újra felverni mindent. Ez még orvosolható probléma mind a víz mind a csatorna esetében DE őszintén kiváncsi lennék, hogy van e gépészeti terv-ami ugye viszont nem kötelező, ha jól tudom. Köszönöm a videóidat, tanulok belőlük.
Nem igazán tudom megítélni a hátsó telekhatári távolságot, de talán az lehetett a vezér elv, hogy ne a szomszédon keresztül kelljen elvezetni a szennyvizet. Igazából amit fent írtam, hegesztett PE csővel ez nem is okozott volna gondot, hiszen ipari csarnokokban 30-40 hosszon is elvezetjük ( az épület méretéből adódóan) a kitörésig a szennyvizet. Családi házas szinten tényleg az a fő szempont, hogy a legrövidebb úton kimenjünk az épület alól, pont az ilyen rosszul megválasztott anyagok miatt.
Nem lehet tervezési hiba, mert egyszerű bejelentéses házhoz nem kell épületgépészeti terv. Mérnökkamara megmondta, mi kell minimum a lehetséges hibamentes építéshez, tervtartalom jogszabályból politicus hungarikus kihúzta. Nemkell, mert így egyszerűbb és gyorsabb az építtetőnek. Gyorsan olcsón hibásat. De vannak ismét központi állami mintatervek, abban nem ismerem a részletezettséget.
Tatai házam amatőrként narancssárga vastagfalu csatornával láttam el .....és rétegrend a következő volt ...Geotex Kulé kavics réteg lap vibrálva 10 cm ..tüskézés beton rácsháló aztán 10 cm betonrétegbe ágyazva ...vízszigetelés aztán következik csövezés eps ...lépésálló hőszigetelés esztrichezés
így kell. hány cm eps?
@@fanaticpass ruclips.net/video/Dx5qZX4j54U/видео.html
@@fanaticpassnálam 15cm! A lábazat feltöltés csövezés ugyan ez!
Oksa de erre gondoltál hogy a KG PVC cső max. 40 fokos vízre van?
@@DerGriefer alapbekőtés
Udv Peter. Nagyon szepen koszonom a videokat! Nagyon sokat tanulok beloluk. Amit szeretnek kerdezni, hogy termofoldet ugymond "feltoltesre" se lehet alkalmazni es annak a tetejere tenni a teherviselo reteget? Vagy az se vezet tul johoz? Nem sporolasbkl kerdem csak szeretnem megtudni ezeket egy szakitol, hogy ha barki az ellenkezojevel probal meggyozni akkor nem fogom hagyni magam :)
Elore is koszonom a valaszat, csak igy tovabb! :)
Amiben szerves anyag van, az építésre alkalmatlan- és pazarló is!
és akkor még nem beszéltünk arról,h mennyire stabil a csövek esése.mert ha rámegy a beton az tuti ,h kontrás lesz
Hát az egy katasztrófa lesz. A segédmunkás kétsze átesik rajta, és kampó..
It is van egy szaki aki 90 fokos 110 es szenyvizelvezető csövet ami aházon belűl volt élvezete, ami gyakran eldugult, 90 f rá cserélte, mondván mire eldugult ő már nem fog élni.
Tiszta, egyet kivéve, az áttolókarmantyú a legújabb mánia, de ne. Gumigyűrű van, amire szembe érkezik a cucc a lefolyón, én be se engedem tenni. Zavarja az áramlást, fenntakadhatnak dolgok, eldugulhat emiatt, sőt, a mosdólefolyóknál ilyennel már találkoztam kétszer is. Rakjatok rendes tokot, de egyébként ehhez a csőhöz a vinílfix ragasztó tökéletesen tömít😉
3:58 🤣 És mindegyikre már deponálták a termőtalajt (háttér). Ez üvegházakhoz még jó lesz.
Tetszik a videó.
Rövid, tömör.
Jók a hozzászóló vélemények is.
Jó lenne csinálnod egy mintaépítkezést.
A vékony falú KPE csövet szerintem kibas*ásból találták fel. egyszer én is vettem tévedésből, furcsálltam is, hogy le lehetne fújni az asztalról, aztán nem építettem be. A múltkor a futós növényt akartam vele kikötni a kertbe, de kiderült, hogy még arra se jó
Sajnos ez tendencia hogy,termékeny földeken építkeznek ebben a bevásárló központok járnak az élen msot is épül egy ilyen (szépség ) a közelben úgyan evvel a szisztémával .
Az aksi gyárak hány hektár jó minőségű termőföldet tettek tőnkre? 😢😢
Én Debrecenben lakom. Azt a földet évek óta felveri a gaz, mióta eszemet tudom nincs benne semmi, gondolom ezert telepítik oda..
Azért mert több évtizedik nincs földművelésre használva, nem jelenti azt, hogy az a föld rossz minőségű, sőt a földnek jót is tesz a pihentetés. A beépítendő területek értékére rákeresve megtalálható, hogy 30-40 aranykorona a földek értéke (25 aranykorona felett kiváló minőségről beszélünk). A föld humusz tartalmát nagyon nehéz visszaállítani a termelés alatt álló műtrágyázott területeken, ami tovább növeli a szóban forgó területek értékét, mivel nincsenek kiszipolyozva. Mezőgazdasági szempontból borzasztó pazarlást követnek el, ha ide gyárakat építenek. Megint csak rövidtávban (20-30 év) gondolkoznak a döntéshozók, ahol minél nagyobbat tudnak szakítani. Az országban rengeteg olyan hely van, ahol a talaj mezőgazdaságra nem jó, gyárnak viszont igen, viszont infrastruktúra sincs kiépítve amit szintén ki kellene a gyárakkal építeni, de akkor csökken az egyszeri haszon és több időbe is telik. :( @@johny.tayl.7325
Az én házam is így lett meg csinálva 20 éve! És most is tökéletes😂
Szerencséd van, fiatal még a ház.... Én öreg házban élek, és látom, hogy mennyi baj van abból, hogy ócsón, fusiban, félselejtből kókányolták. (Ja a nagyapám csinálta, aki azért rendes ember volt, de szegény) Repednek a falak, sűlyed az épület sarka, vizesedik, a tetőt a pókháló tartja, mert elgombásodott. A vízvezetékhez pedig nem merek hozzányúlni, mert a vízóráig kellene visszabontanom... a házat meg nem alapig, hanem teljesen .... bocs. Egyébként nekem volt szerencsém padlófűtést javítani "garanciában" Hát élmény volt felverni az olasz járólapot, alatta a betont (jól megcsinálták, kemény volt mint a fagyott ... nagyon) Miközben felváltva a tulaj, vagy a felesége állt mögöttem összevont szemöldökkel, karbafont kézzel. (Ja, és nem én raktam le a csövet) :) Ha valamelyik cső reped, itt is hasonló vidámság lesz. Ja javítottam még gyerekszoba alatt "szétcsúszott " 120 as (hasonlóan bebetonozott) szennyvízcsövet a változatosság kedvéért szalagparketta alatt, a megfelelő rétegrenddel ... :D
Igaza is lehet, de milyen jogon megy be magánterületre és szidja más munkáját! Foglalkozzon a saját épitkezéseivel!
@@BL-wo9xc Jogot keresel? Látszik, hogy mire koncentrálsz. Milyen okból? Egy nemes cél: okuljon belőle, aki szeretne. És az egyszerű magán érdek : a tartalomgyártó érdeke, és az önreklám. És akkor megkérdezem, neked miért fáj ez, talán rokonod, aki ilyen munkát csinál, vagy te magad vagy az?
@@tok-tcfm Dehogy fáj! Ott csinálja a dolgát, ott keresse a hibát ahol fizetik! Bemenne hozzád és az udvaron vagy a lakásodba a hibát keresné, neked tetszene?Nem! Amugy én nem vitatkozni kommentelek, csak a véleményemet irom, mert jogom van hozzá!Neki nincs joga magánterültre bemenni engedély nélkül! Ennyi!
@@BL-wo9xc Honnan veszed, hogy nem volt engedélye?
De tulajdonos ilyenkor mit csináljon? Pl én, aki nem ért semmihez, ezt így prezentálják a kivitelezők, majd az ellenőr azt mondja, hogy az egész kuka. Ebbe már benne lehet 1-2 millió. Akkor el kéne bontani, újrakezdeni az egészet? Ki fogja kifizetni? Hogy lehet rávenni a kivitelezőt, hogy javítsa az egészet, úgy, hogy ne évekig tartó pereskedés meg milliós bukta legyen a végén az évekig csúszó építkezésről nem is beszélve..
ezért kell már a szerződéskötés ELŐTT bevonni az ellnőrt!
ha a épületgépész, és a kőműves néha beszélne egymással.... csak az unalmas, ehhez lusták etc etc... pedig ha az egymásra épülő munkák esetében összebészélnének a bandák, akkor mindenkinek királyság lenne a élete.
Kérdés:
Ha az ilyen fajta talajt tömörítik (békázzák), úgy már alkalmas lehet?
sajnos nem! Szemcsés anyag kell, kavics, vagy zúzottkő, ami tö9mörthető, és a kapilláris felszívódást megakadályozza.
@@SzakiEllenor Köszönöm a választ. 3 sor zsalukő fal alapnak, közé menne a föld több rétegben tömöritve, tetejére 15 cm osztályozatlan kavics, rá a dupla hálós beton. Igy sem szabályos?
Tisztelettel: Tamás
Zsalukő alaptestnek nem igazán lesz jó. A szélesebb beton alaptestről viszont indulhatsz azzal.
nem magas ágyás?
Azt sem értem, hogy a szennyvizet miért az épület közepe felé vezetik? Hova? Onnan merre tovább? Nem szakszerűbb lett volna a fal mellett, az épületen kívül azonnal kiállni az épület mellé, és ott földárokban elkészíteni a gyűjtővezetéket idomokkal együtt? Persze ahhoz szakszerűen acél védőcsőben kellett volna az alapon átvezetni valami terv szerint.
Ebben az esetben úgy néz ki, hogy a főcsatorna iránya az a vizes helységekkel ellenkező irányba lehet. Akkor hülyeség lenne a házat körbe kerülni kívülről. Különben sokszor azért csinálnak kókler munkát mert a tulaj úgy kéri. Pénzt akarnak spórolni rajta. Ha van termőföld, nem akar drágán töltő anyagot vásárolni. A platni úgy is kap vasalást gondolják. Én a szigetelést is hiányolom a platni alatt. Ausztriában szoktak rakni kemény lépésálló szigetelést még nagyobb boltok alá is, mint például a Zipunkt. Kivéve ha pince platni van. És igen Platniban soha nem visznek hosszába csatorna csövet. A földbe rakott cső csak is vastagabb lehet 100mm-nél. 150-es sem ritka kint. Függőleges szakaszoknál, mindig kell nagyobb védőcső!
Nem így szerelünk alapvezetéket!!!
Fal mellett állunk fel(fogyasztóknál) kg csővel!!!kint szedjük össze,tisztító idomokkal!!!És csak min.110es kgval....azután lehet szűkűlgetni!!!
Alap!!!Illetve gépészrajz nem volt?Anyag+nyomvonal!!!!Mert akkor ez egy házi kivitelezésű fos!!!
Így van! Mindenhol 110 KG a felállás, amit a szerelőbeton szintjén elvágok és mehet bele a 110/50 rejtett szűkítő. Van külön KGPVC és PVC csőbe való, igaz kb 4-5.000 Ft/db.
Az hogy azsalúköre támaszkodik fel a PVC cső, és mellette nincs alá dolgozva azt fogja eredményezni, hogy ott a cső meg fog hajolni, és egy dugó fog keletkezni. A KPE cső az 10 BAR nyomású, legalábbis én ugy tudom, hogy a kék jelöléső az ívóvízre van és minimum 10 BAR-t tud. A zöld csikos az MG-PE cső, és csak 4-6 BAR nyomást bír.
Most tuti megköveztek, de én a ragasztott toldást nem látom tragikusnak!
Winilfix-el bekened, és franko lesz!
Persze a többi jogos!
Béke!🙂
Egyet értek, viszont nem vagyok benne biztos, hogy ragasztva lett. Hasonló megoldásra már én is fanyarodtam: konyhából vezettem ki a szennyvizet az udvar közepéig felástam a szennyvízcsőig. Namost elvileg el kellett volna vágnom 2 helyen a 120-as szennyvíz csövet, oda akkor be kellett volna birkóznom egy 120/60-as T-t és egy anya-anya idomot, majd erre kellett volna rákötnöm... ppfff. maradt a koronás fúró , majd beragaszt ráhagyással.
Valamiért csak árulják a vinilfixet, ugye....!?
Sajnos a mai PVC már nem is PVC :( a cső az PVC az idomok pedig pp mi tudom én
És
Ugye a PVC ragaszt ható vinilfixel de az idom az nem
PVC ezért nem fog össze ragadni :(
@@attilahun5158 Pontosan! Ha PP ből (Polipropilén) van az idom, mint most már sokszor, akkor nem fog hozzá ragadni a PVC cső ragasztója.
@@zsoltzombory8553 9
ha jól értem akkor itt a szennyvíz csövek összeillesztése a probléma
és még sok más is! pl talajba nem teszünk 50 mm-est, és szürkét sem!
tanultak a doktorminiszterelnöqúrtól, 30 éve is így építkeztünk, most is így építkezünk, ezután is így fogunk építkezni, jóvanazúgy! különben is, CSOK !
Termőfőld köbmétere 2500-3500ft
Darált beton 2800-3800ft/köb
Persze kinek mit ér meg a becsülete és a háza.
Termőföldre lehet építeni? A Mercedes hány hektárat hasított ki,,,
Épp elég baj az!
A rézion ágyúról ne is beszéljünk, amivel szétlövik a felhőket hogy ne legyen csapadék illetve jégeső. A környékén értéktelenek a szántóföldek......
@@janosmr.3015 Hivatalosan egyébként nem lőnek ki semmit. De itthon nem csak a termőföldet adták el, hanem az egész mezőgazdaságot és ipart is. Aztán azon csodálkozunk, hogy bérmunkát végzünk külföldi cégeknek.
Nálunk 400ha. Debrecen BMW.
@@endremurvai6136 ez nagyon durva...Simán lehetne 2-3 szintes üzemet építeni...
Nem az a fontos hogy ennivaló legyen,hanem hogy pár embernek sok pénze.
Zöldmezős beruházás. Vagy zöld is, mezős is, be is, megruházás :)
Ökoturbó fokozat, 2035-ös szabvány, nem csak a tető, de már az alap is zöld lesz! 😆Brüsszel likes this 😂
@@fuckkyt3338 Szóval az árokban alszunk, vagy a fán? :)
Az ilyen kontárok miatt kellene egy normális, hiteles, naprakész szakember adatbázis. A megrendelő általában nem ért hozzá, mi alapján választ kivitelezőt? Jön az ilyen szaki, megcsinálja olcsón “egy huszasért”, mert ez kb 1 órás munka. Én megcsinálom megfelelően ötször annyi idő alatt kétszer annyiért, de így nem engem választanak mert drága vagyok. Persze hosszú távon ez lesz a drágább, de akkor már mit tehet a megrendelő? Sajnos a jó műszaki vezető/ellenőr is ritka
megmutatod ezt a videót!
és küldesz nekem képeket a jó munkáról! .-)
Vicces ahogy a neked nem tetsző hozzászólásokat kitörlöd. Cenzura 2022-ben. Gratula.
Nem törlöm ki . A YT maga blokkolja az ocsmány és rasszista szövegeket!
@@SzakiEllenor Tényleg nem törli, ha másért nem is, ezért valóban becsülendő!
Csak nekem látszik úgy, mintha némelyik szürke cső valami napszívta kukázott darab lenne? teljesen más színük van, mint a könyököknek. Komolyan ezen sprórolni, ez a legolcsóbb része az egész háznak. Pár méter műanyag cső, még a sarki barkácsban is csak párezer forint.
PP lehet, az viszont nem ragasztható. A Vinilfix kizárólagosan PVC ragasztó. :)
Jogos nagyon is..
Tènyleg kókàny munka😔
átmérő 110 alatt létezik "sárga" PVC cső? Vagy mindenhová 110-el kellene kiálllni?
nincs. VB lemez alá a min 110 mm KG PVC (barna)
Belgiumba tudnek ajanlani neked olyan ceget akik 100-nal 1000 hibat kovetnek el :D
Másfél éve írtam egy email önnek, a leírásaiban az szerepel , hogy mindenkinek válaszol , még ha sokára is…. azóta is várok
Mondjuk én sima 110 pvc csövet raktam a háztól az utcáig.
KG jobb lett volna, az új csövek nagyon vékonyak, rámegy egy teherautó , összehorpad.... már láttam ilyet. Vasboltos.
@jutka19550603 remélem nem lesz baja. Mondjuk jó mélyen van meg gép nem jár azon a vonalon.
A tettest ne nevezzük már épületgépésznek kérem (!!)
Most meg kéne látogatni őket! ☝️👍🤣
Ilyet Zsíros Zsolt meg a brigája is csinált Tiszalucrol
Egyébként erre biztos betont terveztek? Nem lehet hogy valami amerikai sítílusú rétegelt lemez padó lesz?
rétegelt lemez alá különösen jó választás egy humuszos termőtalaj, tele mindenféle élősködővel :D Éjszaka meg arra ébredsz, hogy a Kisvakond rágcsálja a lábujjadat.
@@-Odiv- hát a vakond pont nem élősködő.
@@-Odiv- Hát nem laknék ott az biztos. De ha jól tuom ott nem ér össze a talajjal. Más logikus magyarázatot nem látok erre.
@@chosenone2215 Te egy igazán éleslátású gyerek lehecc
Geberit PP vagy PE a legjobb bebetonozni, azt a magyar kóklerást nem is bírom megnézni.. a sárga KG PVC is rossz, mert csak 40 fokig bírja a meleg vizet, deformál…
Felújitáskor mi is szürkèt tettünk le. Nem èrtem... Amit kiszedtünk az is szürke volt csak azt 1983 ban tettek le semmi baja nem volt..
És akkor ez azt jelenti, hogy az jó volt??
Nálunk is volt lent szürke 1982-től 2014-ig probléma nélkül, de én úgy érzem, hogy az keményebb, és talán vastagabb anyagból is volt, mint a mai szürkék. Valószínűleg amíg nem volt nálunk elérhető a narancssárga cső, addig erősebbre gyártották a szürkéket. A mostani szürkék nagyon gyengék, semmiképp sem tenném föld alá.
Halló halló egy dologra nem tértél ki az egész házon keresztül viszi
Épület alá nem rakunk semmilyen tokos kötést pláne nem PVC csövet csak Tompán vagy karmantyúval hegesztett Pe csövet .
Szerelő betonba pvc vagy pe cső
Alap alá csak pe cső
Földbe kg cső
Ez minden terven és kiírásban így van amit eddig láttam és csináltam
Magas ágyásnak elég alacsony :D
Ez aztan az igazi belevalo magyar munka.. Jáóvan az ugy alapon! 🙋🏻♂️😂😂😂
Lehet nem is alap, hanem magaságyás, öntözőcsövekkel.
Azért szerintem azt fontos lenne kihangsúlyozni, hogy ez egy generál építkezés vagy sem. Többször előfordult már, hogy a tulajdonos kérte hogy az ott található föld legyen beletöltve (és ez gyakran humuszos földet jelent) és ne legyen hozatva töltésföld mert spórolni szeretne rajta. Ugyan ez igaz más felhasznált anyagokra is mert gyakran a tulaj szűk költségvetése miatt olyan anyagot vásárol meg ami olcsóbb és nem feltétlen arra való.
Az a kivitelező aki ebbe belemegy az egy kóklerköcsög. Nem kell elvállalni a tulaj bakja össze magának
Akkor nem kell elvállalni. 1 sor zsalukő van, akár az egészet fel lehetett volna tölteni kaviccsal, az építkezés költségének a töredéke. Földre nem betonozunk.
@@ip3243 sajnos azt hiszik sporolnak vele de sajna nem. Az Usa ban találkoztam ezzel a kivitelezési formával baknak egy gyenge minolit alaplemezt aztán rá a könnyű szerk szart millliók ert
@@ip3243 Ha a szerződés megvan kötve akkor már nem túl egyszerű visszalépni. Továbbá tisztába vagyok, hogy nem lehet de más dolog az, hogy mit kér a megrendelő.
Szakszerűtlen utasítást NEM szabad végrehajtani, mert a vállalkozóra rá lehet verni !!
Pontos részletek hiányában merész kijelentések. Nézőpont 2, ha itt vasárnapi családi programként, költséghatékonyságból, 2 youtube videót megnézve felbátorította a tulajt, hogy ezt mi is megtudjuk csinálni????
Volt már hasonló a történelemben.
Nyilvánvaló, ezt is így hagyják, mint számtalan esetben. (remélhetőleg látták a videót a megrendelők, így talán cserélik) Ez így okés, ez így látszik és még így ezzel a megoldással, akár évekig is működőképes lesz. Aztán. Jön a feketeleves. A javítás. Mert lesz. Hiszen bármi tönkre mehet. És fog is. Dugulás. Ezt a csőrendszert úgy szét kapja a woma, hogy öröm lesz újra építkezni. A homokágy hiánya pedig majd terhelésnél jön elő. Hiszen elég egy kis éles, hegyes kavics, ami idővel lyukat üt a csövön, ami évek alatt szépen elszivárgó víz miatt gyakorlatilag az egész házat áztatni fogja. Ami piaci áron nem pár tíz ezer többletköltség , hanem több 10 milliós kár is lesz. De mi lesz 10 év múlva? Jön a gyanútlan új vásárló. Ezeket a hibákat senki se látja, ha házat vásárol. És még a tulajdonos is jóhiszeműen azt mondhatja, hogy semmi hiba a működésben eddig. Majd elkezdődik a hibák sorozata vagy a már a létező hibák csak fokozódnak. No, majd az akkori nm árak mellett egy ilyet kijavítani. Ez így simán a vételár 10%-át felemészti. Vagy akár többet is. És az új lakóknak tuti nem lesz elkülönítve, 5-10 milliója, arra az esetre, hátha hibákat kell kijavítani. És arról már ne is beszéljünk, hogy ezt valakinek el is kell végezni. Szakember? 10-15 év múlva? Ha szerencséje lesz, talál egyet, aki kb. így csinálja meg. Álláspontom szerint továbbra sem szakmai kérdés, hanem társadalmi probléma, amit a videóban látunk. Újfent....
Tény hogy ez egy kókány munka de azért az elég merész kijelentés idézem hogy "a szürke cső nem alkalmas talajban való építésre" akkor mégis mire alkalmas ?? Én úgy tanultam hogy a PVC "szürke" csővel az épületen belül és a KG "sárga" cső az pedig az épületen kívűl szerelünk. Ja és rengeteg videóban halottam már hogy KGPVC csőnek nevezed amit nem értek mert ez a megnevezés NEM MEGFELELŐ.
Hát akkor mi a jó megnevezés?sunikft.hu/kg-pvc-cso-tokos-kgem-1102fm?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwtqmwBhBVEiwAL-WAYcScJQMOuqth_OyluNCPY_hvIrhkmSS9wGJY2dD9W6jJiPRHGz3v2xoCOkIQAvD_BwE
@@SzakiEllenorKG cső vagy PVC cső 2 külön kategória. Más az alapanyaguk és emiatt a szinük is.Ez az egyben KGPVC megnevezés a téves köznyelv miatt terjedt el. sajnos.
@@kajtar85Szakembör hozzászólt. A KG cső miből készül ha nem PVC-ből?
szürkét sokszor látok sóderban,,,miért nem jó?
Mert a mubizonylataban nincs benne, hogy talajban szerelhető. Eldeformálódik.
@@SzakiEllenor koszi,,,
@@SzakiEllenor régen azért mentek amig a narancs KG megnem jelent,,sokan hasznaltak,,valamennyit csak bír,,,nem?
@@rockerfilms7382 Valószínűleg amíg nem volt narancssárga cső, addig a szürkét erősebb/vastagabb anyagból gyártották. Rokonok is szürkét tettek le 2000-ben a ház és az utca közé szennyvíz csőnek. Közel 20m, és a csatorna jó mélyen van, az utca felől már vagy 2,5m föld van felette a telekhatáron belül is. ~15 évvel később cserélhették az egészet, mert megrogyott a cső a terhelés alatt. A verdikt az volt, hogy biztos megtaposták a csövet a lerakásakor. A csere alkalmával ismét szürke cső került be... Fogtam a fejem, amikor megtudtam... Pedig közöm nincs a gépészethez és az építőiparhoz, de még és is tudtam, hogy föld alá csak narancssárgát szabad rakni.
De vigyázni kell, mert narancssárga csőből is van gagyi, ami kívülről és belülről sárga, de az anyaga egyébként szürke, ha elvágod, akkor látszik. Ha jól emlékszem, szlovén gyártmány. Nem tudom, milyen lehet a teherbírása, lehet, hogy tudja azt, amit a magyar KG, de mindenesetre gyanús...
Tény hogy lejjebb kellett volna tenni, de a szakiskolában 20 éve még így tanította a mester. Nem is létezett a gumi tömítéses megoldás itt Erdélyben.
Sőt sokszor a könyökidomokat is melegített és hajlított pvc csőből csináltuk. Ez volt. " "Ha kicsit szivárog,azt a föld elnyeli." 😊 Ma már semmi sem elég jó, de cserébe nagyon drága.
Jó nem a bútorokat is be tette volna már!🤣😂🤣
"Ilyet nem csinálunk." Mármint ki nem csinál ilyet? Mi magyarok vagy valami utopikus nép aki álmainkban itt él és nem az apátia szintjén dölöngél két tüske között?
Gányolás a javából....
Hogy örülnének a holland gazdák, ha ilyen szép fekete földjük lenne. Itt szinte csak agyag van.
Nekik föld helyett tengerfenekük van .. . Pillanatnyilag szárazulaton.
Remélem napi 1000 házat nézelmeg mert túl sok a videó ami elszomorító, epítkezen az ember így hogy 10/5 ház gané :/
A házban akarnak aratni.. azèrt a humusz..😂😂😂
Nincs pènz főnök .Jól van az úgy.😂
Ez igen!
Az a baj nincs már sehol szakember, ès mindenki èrt mindenhez is. A hab a tortán, amikor már szakács is nyithat èpitőipari vállalkozást! Van még kèrdès? Èn autószerelő végzettséggel szobafestőkènt melózok igaz. De 6 èvig meloztam egy Jehova profi festő szárnya alatt. Kevertem meszes glettet ès készültem is, gitteltem fa ablakot csiszoltam ès festettem újra. Sima volt mint a műanyag mikor lefestették, ma már erre nincs igény. Ùj dolgokkal kihalnak az igènyek, ès lassan mi is akik ezt meg tudtuk csinálni. Szerettem ablakot javítani, most mindenhol csak műanyag vacak van. Ezek után csodálkozunk repkednek a falak süllyednek a házak, ès eltűnnek a fa ablakok ès a mesterek is.
Anyam alapveto dolog hogy szurke lefolyo csovet nem hasznalunk foldbe csak sargat micsoda alap hibak.. Meglep hogy otthon is miket csinalnak azt hittem MO jobb a helyzet de latszik hogy nem pedig otthon elvileg kell a vegzettseg a vallalkozahoz, Angliaban ez megszokott itt barki lehet barmilyen valalkozo nem kerik a papirt azert van itt atlathatatlan ganyolas...
Na itt vannak az okosok...
Búza mezőre építeni! Magyarországon mindent lehet. Ha BMW gyárat lehet zsíros földre, akkor az átlag embernek is lehet. SAJNOS!!!!
Idozitett bomba!💀😂
Erre szoktak mondani, hogy ha mindenre odafigyelsz es minoseg akkor 100 emberbol aki most epitkezik 90 nem kezdte volna el, mert annyi penze nem lenne.
Részleges felújításkor nálunk is szürke csövezés lett belül készítve, a régi, ami még működött, az nem lett kidobva. Sőt valahol még az a barna cső fellelhető a zöld mellett, ami állítólag villanyvezeték védőcsöveként volt használatos. Azzal dolgoztak 50 évvel ezelőtt. A mai napig rendben működik. Nem kontár módon rakták össze, annyi a lényege.
125-ös KG jön be 1 méterig, na arra lett rákötve 110-es szürke. Meg nem konkrétan talajtöltés van nálunk, hanem ilyen finomra rostált kavicsos - homokos keverék. Hál isten semmi baja a szerelésnek, csöveknek. Ennyire kókler még én sem voltam, hogy a betont ráöntöttem a tetejére. Engem is meg lehet kövezni. De ha a az ember bemegy a boltba és 110-es csövet kér akkor a szürkét adják. Meg mi van írva a dokumentumban? Épületen belüli szerelésre, kívülre a KG való. De láttam olyan is, mikor bejött a kötelező rákötés a csatornára, hogy valaki az udvarán is szürke csövekkel szerelt egészen az aknáig. Na azon kiakadtam én is. Mindenki holtig tanul. Én is sok mindent megcsináltam, de mégsem mondom, hogy mindent tudok.
👍👌
Majd űltet bele virágot
huhm. 72- ben épitkeztek nagyapámék. Több ragasztott toldás volt benne. Most, hogy felújitottuk 2019- ben, sehol nem volt folyásnyom. Azért ennyire nem kéne "szakmainak" lenni. Ezer meg egy dolog van, amit a "bízz bennem, mérnük vagyok" típusu ember kitalál, a szaki meg majd megcsinálja ahogy tapasztalati úton megtanulta, és valószínű jobb is úgy (nem minden esetben).
Ahhoz egy hibátlan emberi kéz kell! És szív! Ha a gumissal nem megy, miért hagynám kísérletezni a ragasztással?? Erre gondoltál?
ez tuti csak a videó miatt van, vagy tényleg durva :)
1 haverom felújít, nála csináltuk az aljzatot... jött a vízvezeték szerelő... (felújítás , terv nincs) a vízszerelő (1ébként haver) 1ik héten megcsinálta a szenyvíz beállást az udvarba, másik héten raknánk össze a szennyvizet (vele 1ütt) ahhoz meglegyen a minimális lejtés, kiemelkedtünk a homokból, a sóderágyból, és az eredetileg tervezett nyomvonalon a legtávolabbi szakasz már kijött volna az aljzatbetonból is....🤣🤣🤣
Hát, ez bizony cumi...most már ti is tudjátok, hogy szintezéssel kezdünk...
@@SzakiEllenor ezt nem a vizesnek kéne tudnia .... 😅😅😅😅
Íme a Magyar Valóság !!!!!! 😂😂😂😂
Ezt fel kel szedni az egeszet buldoval es ujraindulni zerobol.
Azt a cigányságot, jó hogy nem szarral töltik fel.
Ès utàna az èpìttető rohangàlhat a kidobott pénz utàn. Majd megmagyaràzzàk hogy mi a baj. A màsik.volt hibàs meg az anyag.
Na mondjuk ez tényleg gáz.
Elsőnek nem a falaknak kéne állniuk? Ez mi? :D