PŘIROZENÉ VČELAŘENÍ - Jarek Bajko a jeho SPOKOJENÉ VČELY

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 дек 2024
  • Jarek Bajko: V letech 2014-18 absolvoval celkem 13 měsíční stáž v Austrálii pod vedením profesionálního včelaře a lektora Timothy Malfroye, průkopníka přirozeného včelaření v Austrálii a chovatele v úlech Warré. Od roku 2015 je členem a aktuálně předsedou Mendelovy společnosti pro včelařský výzkum, kde se zabývá vývojem biologických a technických adaptační metod pro udržitelný chov včel. Vede rodinnou, organickou a experimentální farmu na Tišnovsku. Více na jejich webu:
    prirozenevcelar...
    / prirozenevcelareni
    Video vytvořil: Jaroslav Svoboda, ekozahrady.com

Комментарии • 19

  • @Ekozahrady1
    @Ekozahrady1  4 месяца назад +4

    Máte vlastní zkušenosti s přirozenějším, přírodnějším či permakulturnějším chovem včel? Jak se vám daří, co děláte, co neděláte, co nejvíc řešíte?
    Budeme rádi, pokud se zde podělíte o své poznatky.

  • @lubochovan3236
    @lubochovan3236 3 месяца назад +2

    Pěkný přístup k přírodě, pěkné video, děkujeme😊

  • @Radek-de8qt
    @Radek-de8qt 3 месяца назад +1

    Super, parádní přístup k důležité problematice!

  • @janveber2676
    @janveber2676 3 месяца назад +2

    Kazdy ul zvlast a ne v rade, to je to, co bychom do budoucna take moc radi dotahli do konce, uz jsme zacali a je to skvely 👍😉 krasne video

  • @emaspork4260
    @emaspork4260 4 месяца назад +2

    úžasné. díky za takovéto hodnotn= osobnosti.

  • @petrvysokomensky971
    @petrvysokomensky971 3 месяца назад +1

    Zajímavé a motivační video. Otázkou je, za jakých podmínek a kde je přírodní včelaření u nás vůbec dosažitelné. Byl bych moc rád, kdyby podobných včelařů bylo více, i když cesta to není pro každého. Především je třeba si uvědomit, že stříkaná pole v okolí 5 km jsou pro včely pohromou. Také zavedené postupy včelařských svazů vč. SVS, které se snaží mít nad chovem dohled přírodním principům moc nefandí, nemluvě o pozornosti sousedů včelařů, kteří se bojí, že vaše "špatně ošetřené" včely jsou zdrojem přenosu varroázy, kterou přenesete k nim. Pokud se s tímto dokážete vypořádat, pak bude pro začátek dobré pořídit si rovnou více včelstev, které budou eliminovat případné úhyny nebo úbytky včel dané přírodními vlivy a začátečnickými chybami. Připočítejte nabytí teoretických znalostí z kurzů, knih a od přátel, ale také docela vysoké pořizovací náklady na včelstva a úly za desítky tisíc. Pokud bych žil daleko od lidí, i stříkaných polí v lůně čisté přírody, dávalo by mi to smysl. Ale takových asi není mnoho. Pak je zde otázka do jaké míry experimentovat. Není nic horšího, než se dívat, jak vám včely umírají a poslouchat, že vlastně umírají všude. Můžu se ale plést. V každém případě držím všem nadšeným palce a věřím, že se podaří časem vyšlechtit odolné včely, které zásahy člověka přežijí.

  • @jaroslavmarek2285
    @jaroslavmarek2285 3 месяца назад +2

    Dobrý den, děkuji za toto video a téma. Momentálně se snažím naučit pozorovat dění a aktivitu na česně úlu, abych zjistil stav a náladu včelstva bez otevření úlu. Doporučuji knížku Na česně od Heinricha Storcha, kde je vysvětleno, které jevy lze na česně pozorovat a co znamenají. A pak už jen pozorovat a naslouchat.

    • @Ekozahrady1
      @Ekozahrady1  3 месяца назад +1

      Díky za tip na knihu!

  • @Muhammad80008
    @Muhammad80008 4 месяца назад +1

    Zajímavé :)

  • @zuzanasvobodova2803
    @zuzanasvobodova2803 4 месяца назад +4

    To je nadhera jak klidne Jarek pracuje se vcelami a jak klidne vcely ma! Zajimalo by me jak resi varoazu, jestli ma nejaky system, nebo opravdu pouziva jen rakosovy vnitrnek ulu a to staci. V posledni dobe me dost zaujaly termosolarni uly, kde se prave nemusi pouzivat chemie. Kazdopadne se vcelami jsme jen ve fazi vzdelavani se, zatim mame pred "chovem" respekt :)

    • @jcvcelar
      @jcvcelar 4 месяца назад +2

      On říká, že včelstvo je přemetené.

    • @prirozenevcelareni6368
      @prirozenevcelareni6368 4 месяца назад +2

      Rákosová uteplivka sama o sobě určitě nestačí. Varoózu řešíme komplexně v průběhu celého roku. Do hloubky se tomuto tématu věnujeme na kurzu "Včelaření s roztočem".

  • @Iva-xv8rv
    @Iva-xv8rv 3 месяца назад +2

    Inspirativní video, děkuji :-) Zaujala mě rákosová uteplivka - zmínění štirci se tam nastěhují přirozeně sami?

    • @karelpalenik3494
      @karelpalenik3494 3 месяца назад +2

      Ano, nějací štírci, rybenky a další členovcr běžně najdete někde ve škvirach úlu, ale zároveň si je můžete koupit.

  • @ZuzanaKrulichova
    @ZuzanaKrulichova 4 месяца назад +3

    Sice jen krátké nahlédnutí, otazek by bylo hodně...ale moc se mi libil ohleduplný přístup ke včelám 👍❤️

  • @grafickajihlava
    @grafickajihlava 4 месяца назад +2

    Krásné, chovám včely ve warre 4. rok, jen s horní loučkou se startovacím proužkem vosku nebo vlastnoručně vyrobenou mezistěnkou zastrčenou do drážky. Zaujalo mě a (překvapilo) na vašem videu, že vám včely neprostaví (nespojí) plásty skrz dva nebo více nástavků. Já když bych chtěl nadveznout nebo otočit nástavek, musím jej nejprve od sebe odříznout např. drátěnou strunou, což se mi nedaří při sebevětší snaze bez zachycení a usmrcení nějaké té včelky. Bez odříznutí by se mi při odtržení nástavků plásty potrhaly. Myslím, že jen to, že vy máte rámky bez spodní loučky na to vliv mít nemůže. Máte na to prosím nějakou radu?

    • @Ekozahrady1
      @Ekozahrady1  3 месяца назад

      Jarek Bajko zde pravděpodobně jednou za čas dotazy zodpoví. Mě konkrétně toto také zajímá.

    • @jaroslavbajko994
      @jaroslavbajko994 3 месяца назад +2

      Prostavování nástavků je hodně individuální včelstvo od včelstva a mění se podle jeho stáří - čím je včelstvo větší, tím více tmelí a propojuje. Nejvíce na toto pomáhají ze začátku pravidelné prohlídky - rozebírání nástavků a odstraňování můstků. Pokud je včely znovu postaví, tak jsou z panenského vosku a v dalším rozběru už se případný nový můstek snadněji odtrhne.

    • @grafickajihlava
      @grafickajihlava 3 месяца назад

      @@jaroslavbajko994 Děkuji