Modus operandi Powstańców: Nie ma, że się nie da | Korzenie pamięci 20 lat Muzeum

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024
  • Z okazji 20-lecia istnienia Muzeum Powstania Warszawskiego, w ramach projektu „Korzenie Pamięci” zrealizowana została wyjątkowa seria wywiadów z potomkami Powstańców Warszawskich, którzy na co dzień pracują w Muzeum.
    Wywiadu udzielił: Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego od 20 lat, wnuczek Jadwigi Wyganowskiej, ps. Daniela, łączniczki i PŻ-TKi w Powstaniu Warszawskim.
    Jadwiga Wyganowska (ur. 20.10.1907, zm. 13.04.1997)
    Życiorys Pani Jadwigi: www.1944.pl/po...
    __________________________
    „Korzenie pamięci” to szereg inicjatyw budujących społeczność potomków Powstańców Warszawskich. Są to rejestracje rozmów z rodzinami Powstańców, cykliczne akcje odsłaniania tablic pamiątkowych przy nowo posadzonych drzewach czy doroczne spotkania dla rodzin Powstańców. Każdy potomek Powstańca, który wypełni ankietę dostępną na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego: www.1944.pl/ar.... będzie otrzymywał informacje o działaniach Muzeum Powstania Warszawskiego, skierowanych do rodzin Powstańców Warszawskich.

Комментарии • 8

  • @przemyslawboniecki1681
    @przemyslawboniecki1681 Месяц назад +3

    Poświęciłem czas i obejrzałem cały wywiad.. muszę przyznać, że Pan Jan to naprawdę fajny facet. Mimo że pełni wysoką funkcję to pozostał po prostu dobrym człowiekiem. Życzę wytrwałości w dalszym szerzeniu i propagowaniu pamięci o Powstańcach. Myślę że kiedyś ludzie będą Pana dobrze wspominać i życzę tego

  • @WiolettaMigas
    @WiolettaMigas 28 дней назад

    Chwała bohaterom 🇵🇱🥀👍🤩 żeby zrozumieć powstanie Warszawskie trzeba było by w nim brać udział i tam, być,by, zrozumieć dlaczego wybuchło i jak,tam, było życzę wszystkiego dobrego tym, którzy jeszcze żyją ❤❤❤

  • @antares85PL
    @antares85PL Месяц назад +2

    Bardzo dziękuję za ciekawą rozmowę. Doceniam jednoczącą postawę Pana Dyrektora - zwłaszcza dziś jest to bardzo nam potrzebne.

  • @boguslawanikolajczuk7197
    @boguslawanikolajczuk7197 Месяц назад +1

    Kiedy wreszcie zacznie się upamiętniać gehennę i bezsensowną śmierć warszawskich cywili w tym bezsensownym powstaniu?
    Zginęło ich przecież ok. 10 razy więcej niż tych całych powstańców!
    Wśród tych cywili był też mój dziadek.
    Zginął a właściwie zaginął bo ciała nigdy nie odnaleziono.
    Pozostawił żonę, moją babcię i osierocił moją mamę, która wtedy miała ok. 6 lat.

  • @Meczyk
    @Meczyk Месяц назад +2

    "Nie ma że się nie da"? Jakoś część AK-owców odpuściła po pierwszej mobilizacji, inne oddziały zrezygnowały z natarć dosłownie tuż przed godziną "W". No i do tego Praga - tam powstanie wygasło po kilku dniach. Więc...całkiem spora grupa żołnierzy AK uznała, że się nie da.

    • @zati_official5994
      @zati_official5994 Месяц назад

      Po pierwsze Praga była odcięta od części Warszawy po drugiej stronie Wisły. Wiązało się to z tym że gdy zostały wysadzone mosty nie dało się podawać meldunków czy też rozkazów. Po drugie nie wszędzie powstanie wybuchło o tej samej godzinie bo np na Żoliborzu powstanie wybuchło o 13. Po trzecie w powstaniu brały udział w większości bardzo młode osoby , które nie miały wcześniejszego doświadczenia z frontem oraz w większości nie posiadali nawet podstawowego uzbrojenia żołnierza. Po czwarte do samego końca nie wiedziano czy powstanie wybuchnie co prowadziło do niepewności. Dodam jeszcze że nie wszyscy powstańcy walczyli w swoich docelowych batalionach.

    • @Meczyk
      @Meczyk Месяц назад +1

      @@zati_official5994 Kiedy wygasło powstanie na Pradze, a kiedy wysadzono mosty? Taki detal ;) A co do reszty - tak, problemów było wiele. I to z ich powodu czasami po prostu rezygnowano z podejmowania pewnych działań. Uznawano, że się po prostu "nie da". Po co więc udawać, że było inaczej?

  • @jozefkowalski1566
    @jozefkowalski1566 Месяц назад +1

    WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ IM DAC PANIE