Świetna merytoryczna robota. I nie tylko ten materiał ale też wiele innych z 2021 i już 22 roku.Ludzie sobie nawet sprawy nie zdają ile wiedzy za darmo można znalezć w necie.
@@InwestomatMam pytanie odnośnie podatku do zapłaty w ramach osiąganych dywidend kwartalnych z rynków zagranicznych z siedzibą w USA. Czy w ramach formularza W8-BEN zostanę tylko obciążony stawką podatku 15% u źródła w USA czy również jak mam konto IKE muszę pozostałe 4% odprowadzić do naszego fiskusa.? Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.Bede wdzieczny za odpowiedź. Oczywiście proszę o wzięcie pod uwagi zarówno dywidendy akumulacyjnej jak i dystrybuującej.
11:50 inwestowanie dywidendowe ma inne zalety, przede wszystkim spokój psychiczny. Nie trzeba się szarpać z rynkiem, to raz, a dwa że zjesz ciastko w postaci dywidendy i dalej masz ciastko w postaci aktywa. Wiesz też, za za chwilę dostaniesz kolejne ciastko i nie masz presji na wyniki z inwestycji, tylko płyniesz… A odcinanie kuponu id wyceny spółki + podatek od dywidendy, to jest koszt tego spokoju.
Tak, tylko w inwestowanu dywidendowym nie mamy gwarancji, że wszystkie spółki będą ciągle wypłacać dywidnendy. Zwłaszcza w czasie recesji. Do tego dywidenda odcinana jest od kursu, więc często takie spółki w ujęciu całkowitym nie rosną. Coś za coś :).
Chyba uzależniłem się od Twoich materiałów. Świetna robota. Już jestem na etapie tworzenia swoich Excelów na podstawie Twoich materiałów. Wiem, Ty też udostępniasz ale tworząc samemu łatwiej mi zrozumieć pewne mechanizmy. Super :)
38:15 A mi to nie przeszkadza, co prawda nie żyję póki co z dywidend, ale patrząc na mój portfel mam 3 duże wypłaty w Czerwcu, wrześniu i październiku. Co prawda będę starał się trochę złagodzić, ale nie widziałbym problemu gdyby miało tak zostać. I tak w przypadku bycia rentierem raczej nie wyobrażam sobie nie mieć jakiejś poduszki finansowej na nieprzewidziane wydatki, albo gdyby odpukać jakaś spółka przestała wypłacać dywidendę. Więc w sumie na prawdę nie robi mi to różnicy czy dostaję 5000 co miesiąc czy po 20000 3 razy w roku.
Hej Damian, No właśnie nie wszystkim to przeszkadza, ale większość osób woli równomiernie rozłożone przepływy, bo dywidendy ich motywują i sprawia to uczucie posiadania "drugiej pensji". Sam potrafię zrozumieć obydwie strony, bo nie skupiam się aż tak bardzo na równomiernym rozkładzie dywidend w ciągu roku.
ja tam założyłem, że dywidendy zbieram na koncie oszczędnościowym przez cały rok, a potem 31 grudnia zlecam 12 przelewów na cały przyszły rok na pierwszy dzień każdego miesiąca. Wtedy nie zależę od wysokości dywidend w poszczególnych miesiącach
Czy badałeś sensowność (finansową) tego podejścia? Oczywiście rozumiem w kwestii regularności wypłat ("pensji"), ale może to byś nieoptymalne finansowo. Zależy oczywiście od oprocentowania konta oszczędnościowego.
@Inwestomat w przypadku średniej inflacji na poziomie 2,25% można stracić średnio ok 1% wartości nabywczej kapitału. W zamian dostajesz gwarancję wypłat co miesiąc. Wydaję się, że to warte swojej ceny. Oczywiście, można to podbić kupując krótkoterminowe obligacje, ale na razie nie zakładam tego. Poczucie, że finanse zawsze dają 100% bezpieczeństwa wydaję mi się najważniejsze
@@patrykbaszak Spoko, rozumiem to podejście. Żyjesz w 100% z kapitału? Pytam, bo być może niedługo mnie to też czeka i myślałem o takim podejściu (lub właśnie alternatywach w postaci schodkowania obligacji, będzie o tym podcast niedługo).
Mając cały portfel w PLN ryzyko walutowe jest, bo przecież znaczna część produktów które kupujemy jest importowana. Pytanie tylko na ile polskie spółki które wybierzemy do portfela osiągają dochody za granicą (i nie są one zheadgowane).
REIT to jeden fundusz/jedna firma, a ETF na REIT-y to zwykle zbiór kilkuset takich firm. W co lepiej inwestować? Mam nawet podcast o tytule "REIT (4/5) - Lepiej kupić REIT bezpośrednio czy poprzez ETF?", więc zapraszam do oglądania.
Jak inwestuje w akcję firm dywidendoeych z usa poprxez mbank to dywidendy wypłacane są w skromnych kwotach w porównaniu do naszego rynku, ciekaw jestem jak to się ma w innych bankach czy też większą część dywidendy zżerają koszty?
Ale tu nie ma problemu z kosztami. Dostajesz niewielkie dywidendy, bo stopa dywidendy (dividend yield) jest w Stanach na ogół dużo niższa od polskiej. XTB/DM BOŚ/BM mBanku umożliwiają złożenie W8-BEN, a więc zredukowanie podatku u źródła (WHT) od dywidend z 30% na 15%. Płacisz więc 15% u źródła i 4% w Polsce (musisz samodzielnie rozliczyć w PIT-38 w kolejnym roku), więc w sumie tak samo jak w Polsce (tu makler odciąga 19% od razu przy wypłacie dywidendy). Po prostu u nas to "normalne", że spółka płaci 4-5% ceny akcji w dywidendzie. W USA "normalne" jest raczej 1-2%.
Ogólnie wtdaje mi się jako laikowi ze bardziej oplaca się inwestować w dywidendowe spółki w kraju bo mozna sobie pensje wyrobic w miesiącu, a z dywidend w USA raczej wyżyć się nie da.
@@ArekSychta Ale spójrz na to inaczej: całkowity wzrost kapitału był dużo lepszy dla USA niż dla polskich spółek. Nie tylko stopa dywidendy się liczy. + dywidenda jest odcinana od kursu akcji, czyli obniża go.
Jako świeży na rynku zadam pewnie banalne pytanie jak spojrzeć na liczby , biorąc kapitał wkładu 1mln zl mamy około 50 tys netto zysku w rok , natomiast jak jest wyliczana wartość brutto oraz gdzie w tym wszystkim jest inflacją którą obecnie mamy ponad 10%? Proszę o chwilę objaśnienie na podane w liczbach . pozdrawiam
Hej Damian, Brutto w przypadku zysku z inwestycji to zawsze netto/0,81 :) Po prostu podziel i znajdziesz. A gdzie jest inflacja? W ujęciu 100-letnim akcje amerykańskie pokonywały ją o około ~7,5% rocznie. Przeciętnie. Nie musisz wliczać inflacji do inwestowania, bo ona już "zrobi swoje", korodując wartość kapitału. Może inaczej: co z tego, że inflacja wyniosła w Polsce 18% r/r, jeśli przez większość lat będzie oscylować wokół 3-4%? Nie musisz każdego roku pobijać inflacji, aby przez 40 lat pobić inflację. Ma to sens? :)
Czym różni się wyplacanie dywidendy samodzielne, z etf typu acc kontra odpowiadajacy mu etf typu dist? Poza tym, ze w pierwszym wariancie masz wybór, w drugim nie.
Masz o tym osobny podcast - wyszukaj accumulating na moim kanale. Wybór masz, ale już nie masz wyboru, które jednostki sprzedajesz (FIFO), więc z acc zwykle zaczniesz od sprzedaży tych z największym osiągniętym zyskiem.
Czesc Mateusz Mówisz dużo o częstotliwości wypłat dywidend w ciągu roku. Czy jest jakaś rożnica czy dostanę dywidende 4 razy w roku czy 12 razy ? Jeśli nawet będą 4 wypłaty w roku to na koniec grudnia przelewam 60 tys na inne konto i z tego wyciagam co miesiąc. Czy dobrze myślę ? Na GPW bardziej bym sie martwił nie tym że nieregularnie dywidendy sa wypłacane tylko aby te dywidendy w systematycznie były płacone rok w rok.
Hej Tomasz, Nie ma różnicy, ale wielu inwestorów wymaga od swojego portfela swoistej "drugiej wypłaty", więc jest to dla nich bardzo ważne. Dla GPW ważna jest systematyka (roczna), bo 99% spółek i tak wypłaca dywidendy raz do roku. Zupełnie jak piszesz.
@Inwestomat Jeżeli jesteśmy blisko emerytury lub FIRE, myślałem o tym jako o dodatku, żeby podbić trochę stopę zwrotu z dywidendy lub akurat w tym przypadku również premii opcyjnych. Takie ETFy chodza podobnie co akcje, więc nie uważam ich też za zamiennik dla obligacji lub jako główny składnik portfela. QYLD ma najdłuższa historie i bez dywidend prezentuje się kiepsko. JEPI póki co wygląda ok, ale pytanie czy nie podzieli losu poprzedniego - chyba, że po prostu wypłacalibyśmy tylko część premii, a reszte reinwestowali z głową. Większość tych high yield dywidendowych akcji lub REITow jedyne co ma do zaoferowania to właśnie wysokie dywidendy, jeżeli nie kupiliśmy ich za przyzwoita cenę z odpowiednim buforem bezpieczeństwa np. PZU. mam nadzieję, że nie sieje głupot 😅, a jeżeli tak to przepraszam Pozdrawiam 👍
Na justetf w zakładce dividents(Historic dividend yields) kwota która jest podana za np rok 2022 -1,95 eur to jest to wypłacona dywidenda za jedną akcje (jednostke) ? i brutto czy netto?
Czy inwestując na rynkach finansowych istnieje opcja inwestowania w np. Rynek USA tak by dywidendy wracały do nas właśnie w tej walucie „USD”. Tak bym sam decydował kiedy wychodzę do PLN ? Skoro i tak muszę podjąć decyzję o przewalutowaniu „PLN do USD „( rozumiem, iż mam tutaj pełną wolność gdyż mogę przejść do dolara np. pół roku wcześniej przy dobrym kursie ) to w drugą stronę już to nie działa ( tutaj ta wolność jest nam zabierana ) ?
Tak, ale musisz znaleźć ETF na spółki amerykańskie z "fund currency" równą USD. Jeśl w DM BOŚ (w tym na IKE/IKZE) kupisz coś za wymienione wcześniej USD, to dywidendy (jeśli wypłacane w USD) będą trafiać na konto w USD. Podobnie w XTB, jeśli masz konto w USD. W Interactive Brokers tak samo.
Dobrze rozumuję, że w przypadku wprowadzenia (miejmy nadzieję, że prędzej niż później) W8-BEN np w eMaklerze IKE da to super możliwość do inwestycji w spółki dywidendowe z USA z jedynie 15% podatku co mega uatrakcyjnia stopę zwrotu z tamtych rejonów świata ?
@@Inwestomat Ok, rozumiem, dzięki za odpowiedź, czyli trochę nieopłacalne inwestowanie w te spółki z USA, z tego co czytałem w jednym z twoich artykułów to lepiej inwestować w spółki brytyjskie lub spółki z Singapuru i Tajwanu chociaż te chyba ciężej kupić przez polskiego inwestora.
@@tomaszkwiatkowski4068 Pod względem podatku u źródła od dywidend tak (UK poza REIT-ami, bo te 20% zatrzymują u źródła). Pamiętaj, że sporo amerykańskich firm nie płaci dywidend, więc w ich przypadku niczego nie tracimy.
Obligacje to też przedsiębiorstwa, ale ich dług. Dodam, że są mniej ryzykowne, bo przy bankructwie spółki obligatariusze są w kolejce po majątek przed akcjonariuszami.
@@Inwestomat długoterminowo akcje są bezpieczniejsze, obligacje nie posiadają żadnego majątku jedynie wierzytelność finansową, myślę że jakbyś porównał akcje Coca-Coli a obligacje skarbu państwa lub obligacje Coca-Coli w ciągu ostatnich 50 lat to akcje Coca-Coli wygrywają, myślę że podobnie by było z General Electric
@@ParafiniukTV Oczywiście, że akcje wygrywają pod względem stopy zwrotu. Jednak obligacje skarbowe USA nie bez powodu uznawane są jako najbezpieczniejsze aktywa świata. Nie będę się spierał, bo to nie moja opinia, a fakty.
jak ktoś chce budować majątek to lepsze są kryptowaluty albo CFD a jak ktoś ma kapitał i nie chce już nic robić to myślę że najlepiej inwestować dywidendowo
Ilu znasz ludzi, którzy zbudowali (i utrzymali) majątek na krypto lub CFD (czyli ogólnopojętym tradingu)? Ja bardzo niewielu. Co do nicnierobienia to akurat 100% pasywnie w globalny indeks akcji typu accumulating wypada prościej niż 40 spółek dywidendowych, jeśli te dywidendy trzeba ręcznie reinwestować.
@@ParafiniukTV Liczba osób, którym wyszło (albo ich odsetek w całej populacji) powinien być wyznacznikiem wyboru strategii przez rozsądną osobę. Dlatego inwestowanie indeksowe działa.
@@Inwestomat każdy człowiek jest inny, każdy ma inne preferencje, bardziej chodzi o to czy się to lubi i ma się właściwą strategię czy nie, jeżeli jara się to że jesteś rozsądny i się z tym dobrze czujesz to jak najbardziej powinieneś w tym kierunku iść, długoterminowość ma oczywiście ogromną zaletę ponieważ nie musisz cały czas przy tym siedzieć, masz dużo czasu żeby odpocząć i zająć się czymś innym i to mi się akurat bardzo podoba, sam nie próbowałbym nawet CFD gdybym wiedział że znajdę gema który w ciągu max 2 lat da mi x1000 pomnożyć kapitał i to by była najlepsza opcja niestety już takich okazji na rynku krypto może nie być a na rynku akcyjnym zdarzały się bardzo rzadko
No dobrze. Publikacja rok stara. Obecnie te 6-7% mamy na lokatach czy obligach. Bez stresu i kombinowania, dobierania itd. Nawet 6% na lokacie rentierskiej stałe oprocentowanie na 3 lata. Żeby to było warte gmerania w arkuszach kalkulacyjnych czy wynikach warto by liczyć na minimum 10% za rok. Ja bym się skłaniał do założenia lokat/obligów na średnio 6-7% i tyle. I to że inflacja 20% to jedno, ale zarobienie 10% rocznie przy pomocy giełdowych instrumentów jest tak samo ciężkie jak było lata temu.
Bardzo krótkowzroczne spojrzenie na temat inwestowania. Dlaczego? Otóż stopy procentowe nie będą wysokie wiecznie, a szukając dywidendowych okazji w spółkach / ETF-ach kupujesz potencjał na przyszłość, a nie "obecne 7-10%". Myślenie dywidendowca: może i teraz spółka wypłaci 3%, ale przy wzroście działalności za 20 lat będzie to 20% (wobec mojej ceny zakupu). Myślenie lokaciarza: chcę jak najwięcej teraz, więc biorę lokatę na 7% rocznie.
@@Inwestomat To jest wszystko wróżenie z fusów. Owszem lokaty nie przyniosą ci przez powiedzmy kolejne 5-10 lat stałej stopy zwrotu ok.10%. Ale Wybierając ETF na cokolwiek też trzeba się liczyć ze spadkami i chudymi latami. No chyba że się wie kiedy wyjść. Zobacz na to wychwalane złoto. Można było na ostatnich dwóch szczytach zarobić, ale większość pewnie siedzi na tym swoim złotym nocniku dalej i pluje sobie w brodę. Ja wiem że złoto to na dekady się bierze, szczególnie jak się ma na imię Warren. Mi chodzi głównie o to co się w tym roku porobiło z lokatami i obligami. Żeby je pobić trzeba wykręcić te 10% żeby to miało sens. Ty jesteś dobry w żonglowaniu ETFami i sobie poradzisz. Ja posłuchałem twoich nagrań i ma to wszystko sens, ale przy lokatach poniżej 5%. Taki mi się nasuwa wniosek.
@@mareckymarek7131 Jeśli 100+ lat historii notowań obligacji i akcji na giełdzie amerykańskiej to wróżenie z fusów, to ja nie wiem na podstawie czego chcesz inwestować. Uznaniowych opinii "ekspertów" z internetu? "Fachowców" z banków? Oczywiście ETF na akcje wiążę się z ryzykiem, co podkreślam na każdym kroku. Wątpię, że ktoś słuchający moich podcastów jeszcze się o tym ryzyku nie dowiedział, ale bez ryzyka nie ma (nawet przeciętnych) stóp zwrotu. A polecanie złota to kuriozum, bo przecież miewało nawet 27 lat (!!) "pod wodą". Instrument zmienny i nie generujący żadnej wartości "samej w sobie". Nie ma co porównywać do akcji.
@@Inwestomat My się chyba nie rozumiemy. Ja twierdzę że na ten czas od połowy tego roku łatwiej i spokojniej jest włożyć kasę w obligi i lokaty. Mając średnio nawet 7%. Do twoich ETFów wróciłbym przy lokatach poniżej 5%. Pewną przewagą są IKE i IKZE, ale w drugim przypadku jest to zamrożenie kasy na lata. No z myślą o emeryturze, ale dwie sprawy mnie zniechęcają. Wspomniane zamrożenie kasy i szukanie okazji żeby dorównać lokatom. Jak to dobrze ujął Marcin Iwuć portfel najlepiej skonstruować tak żeby czuć się komfortowo. Jeden będzie miał złoto i dolary inny mieszkania na wynajem, a jeszcze inny akcje i etfy.
@@mareckymarek7131 Ja nie mówię, że nie mamy konstruować portfeli tak, by czuć się komfortowo. Ja nie rozumiem aktywnego "wychodzenia z rynku całością portfeli, bo wydaje nam się, że będzie kryzys". Kontrolę ryzyka załatwia się w inwestowaniu pasywnym zwykłym stosunkiem akcji do obligacji w portfelu, więc jeśli nie chcesz ryzykować to prowadź 40/60 i tyle :).
A czy nie możemy osiągnąć podobnego efektu na etfach akumulujacych poprostu sprzedając rok do roku część swoich aktywów (w zależności od rocznego zysku by nie wyczerpać źródełka)? Ps: wiem, że moje nazwisko wciąż Ci się pewnie pojawia w komentarzach pod Twoimi podcastami ale interesuje się tematem inwestowania od niedawna, nadrabiam zaległości, a że tematyka jest obszerna stąd mam dość dużo pytań... Mam nadzieję, że nie staje się to uciążliwe. Pozdrawiam.
@@plckr To prawda, ale jako że Przemo o to tutaj nie pytał, to nie pisałem. Na blogu w kółko o tym "trąbię", jednoczesnie czekając aż BOSSA/mBank też wprowadzą W8-BEN.
Wow, zazdroszczę kosztów życia... Rocznie wychodzi mi około 50 tysięcy netto (ponad 60 tysięcy brutto) złotych z dywidend i odsetek. Prawie tyle, co w klipie, ale daleko mi do pokrycia moich wydatków.
@@Pawel_Agro Niby z IKE też mogę dokonywać zwrotu, ale nie chcę, bo byłoby to kompletnie nielogiczne. IKE uaktywnię po 60 roku życia, by nie tracić na podatku Belki, wypłacając z głównego portfela.
A co nie jest pewną stratą przy inflacji 8-10%? Jeśli byłaby jakaś alternatywa do obligacji antyinflacyjnych to z pewnością bym o niej napisał/powiedział :).
Hej, obecnie jestem dość początkujący w inwestowaniu, ale zainteresował mnie bardzo temat dywidend. Obecnie pieniądze lokuję w ETF(akumulujących) na caly świat oraz obligacjach polskich. Co sądzisz o przejściu z takiego portfela na portfel rentierski po jakimś czasie lub połączyć część instrumentów dywidendowych z akumulującymi, czy może im wcześniej zacznie się go budować tym lepiej? Pewnie głupie pytanie, bo wiadomo, że później będzie trzeba płacić prowizje i podatki przy zmianach w aktualnyn portfelu 😅 Na razie nie chcę wchodzić w to rozwiązanie w ciemno, najpierw chciałbym dowiedzieć się dużo więcej, jak rozliczać podatki, wybierać odpowiednie instytucje itp. Pozdrawiam (i w nawiasie tworzysz super materiały!)
Mam o tym osobny klip na kanale - poszukaj accumulating distributing wśród moich podcastów, a znajdziesz. A i dziękuję za docenienie moich materiałów, dobry człowieku :).
Tak, teraz cofnij się o 2, 3, 4 i 5 lat i spójrz na to w perspektywie: Lokata w latach 2015-2020 - praktycznie zerowy zwrot. Akcje spółek dywidendowych (w PLN) - ponad 100% wzrostu i ponad 3% rocznie co roku z dywidend. Jakbyś kupił wtedy indeks akcji dywidendowych z USA, to po cenie zakupu miałbyś dziś... 7% dywidendy rocznie. Także argument z lokatą jest nietrafiony, a ona sama zależna od stóp procentowych, które nigdy nie pozostają wysokie przez długi czas (zgadnij czemu? Bo hamuje to rozwój gospodarczy i rządom na tym nie zależy).
@@jaroszron7478 Bo tak w oderwanu od czegokolwiek, to możesz wysnuć błędny wniosek, że lokaty są lepsze od akcji. Oddal wykres o nawet 20 lat i okazuje się, że lokaty nawet nie wygrywają z inflacją, obligacje skarbowe wygrywają lekko, a akcje i nieruchomości bardzo mocno.
Świetna merytoryczna robota. I nie tylko ten materiał ale też wiele innych z 2021 i już 22 roku.Ludzie sobie nawet sprawy nie zdają ile wiedzy za darmo można znalezć w necie.
Hej Rafał. Pewnie dlatego, że ludzie wolą tzw. "dramy", ale liczę, że dzięki osobom, którym materiały się przydają, wpadnie tu coraz więcej osób :).
Potwierdzam
@@Inwestomatkanał będzie polecany ;)
@@chichiki4893 dzięki
@@InwestomatMam pytanie odnośnie podatku do zapłaty w ramach osiąganych dywidend kwartalnych z rynków zagranicznych z siedzibą w USA. Czy w ramach formularza W8-BEN zostanę tylko obciążony stawką podatku 15% u źródła w USA czy również jak mam konto IKE muszę pozostałe 4% odprowadzić do naszego fiskusa.? Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.Bede wdzieczny za odpowiedź. Oczywiście proszę o wzięcie pod uwagi zarówno dywidendy akumulacyjnej jak i dystrybuującej.
11:50 inwestowanie dywidendowe ma inne zalety, przede wszystkim spokój psychiczny. Nie trzeba się szarpać z rynkiem, to raz, a dwa że zjesz ciastko w postaci dywidendy i dalej masz ciastko w postaci aktywa. Wiesz też, za za chwilę dostaniesz kolejne ciastko i nie masz presji na wyniki z inwestycji, tylko płyniesz…
A odcinanie kuponu id wyceny spółki + podatek od dywidendy, to jest koszt tego spokoju.
Tak, tylko w inwestowanu dywidendowym nie mamy gwarancji, że wszystkie spółki będą ciągle wypłacać dywidnendy. Zwłaszcza w czasie recesji.
Do tego dywidenda odcinana jest od kursu, więc często takie spółki w ujęciu całkowitym nie rosną. Coś za coś :).
Chyba uzależniłem się od Twoich materiałów. Świetna robota. Już jestem na etapie tworzenia swoich Excelów na podstawie Twoich materiałów. Wiem, Ty też udostępniasz ale tworząc samemu łatwiej mi zrozumieć pewne mechanizmy. Super :)
Hej, bardzo mi miło i cieszę się, że masz dzięki mnie zajawkę do inwestowania i że sam odtwarzasz Excele (bo dzięki temu faktycznie się uczysz).
38:15 A mi to nie przeszkadza, co prawda nie żyję póki co z dywidend, ale patrząc na mój portfel mam 3 duże wypłaty w Czerwcu, wrześniu i październiku. Co prawda będę starał się trochę złagodzić, ale nie widziałbym problemu gdyby miało tak zostać.
I tak w przypadku bycia rentierem raczej nie wyobrażam sobie nie mieć jakiejś poduszki finansowej na nieprzewidziane wydatki, albo gdyby odpukać jakaś spółka przestała wypłacać dywidendę. Więc w sumie na prawdę nie robi mi to różnicy czy dostaję 5000 co miesiąc czy po 20000 3 razy w roku.
Hej Damian,
No właśnie nie wszystkim to przeszkadza, ale większość osób woli równomiernie rozłożone przepływy, bo dywidendy ich motywują i sprawia to uczucie posiadania "drugiej pensji".
Sam potrafię zrozumieć obydwie strony, bo nie skupiam się aż tak bardzo na równomiernym rozkładzie dywidend w ciągu roku.
@@Inwestomat 50 akcji roznych spółek dywidendowych i mamy codziennie prawie dywidendy xD
@@zyziek2926 Tylko ciężko to tak ustawić, by spływały faktycznie codziennie + w zasadzie po co mają spływać codziennie? Co miesiąc by wystarczyło.
Świetny kanał, dużo merytorycznej i praktycznej wiedzy. Gratulacje i szacun! 🙂
Bardzo dziękuję!
Ten temat interesuje mnie od dawna :D . Łapka w góre :D
Dzięki za komentarz!
Super materiał, dzięki Mateusz! :)
Dzięki za komentarz
Mateusz, jesteś wielki!
Konkretnie i na temat.Łapa w górę.
W 2022 będę miał docelowo 100 tys na akcjach dywidendowych. Liczę, że otrzymam solidną dodatkową wypłatę. Zobaczymy jak to pójdzie.
No zależnie od "rodowodu" i jakości akcji, które posiadasz możesz pewnie spodziewać się między 1500, a 7000 zł brutto z dywidend.
Super wiedza 👌
Dzięki!
Gratuluję rozwoju kanału👍😉
Dzięki, choć jest to rozwój dość powolny i organiczny :).
Swietny materiał, dzięki
Miło słyszeć, dzięki, Robert!
ja tam założyłem, że dywidendy zbieram na koncie oszczędnościowym przez cały rok, a potem 31 grudnia zlecam 12 przelewów na cały przyszły rok na pierwszy dzień każdego miesiąca. Wtedy nie zależę od wysokości dywidend w poszczególnych miesiącach
Czy badałeś sensowność (finansową) tego podejścia? Oczywiście rozumiem w kwestii regularności wypłat ("pensji"), ale może to byś nieoptymalne finansowo. Zależy oczywiście od oprocentowania konta oszczędnościowego.
@Inwestomat w przypadku średniej inflacji na poziomie 2,25% można stracić średnio ok 1% wartości nabywczej kapitału. W zamian dostajesz gwarancję wypłat co miesiąc. Wydaję się, że to warte swojej ceny. Oczywiście, można to podbić kupując krótkoterminowe obligacje, ale na razie nie zakładam tego. Poczucie, że finanse zawsze dają 100% bezpieczeństwa wydaję mi się najważniejsze
@@patrykbaszak Spoko, rozumiem to podejście. Żyjesz w 100% z kapitału? Pytam, bo być może niedługo mnie to też czeka i myślałem o takim podejściu (lub właśnie alternatywach w postaci schodkowania obligacji, będzie o tym podcast niedługo).
Według moich założeń jeszcze 6-7 lat inwestowania przede mną, zanim będę mógł przejść na życie wyłącznie z kapitału.
@@patrykbaszak No to trzymam kciuki za powodzenie planu i gratuluję!
Mając cały portfel w PLN ryzyko walutowe jest, bo przecież znaczna część produktów które kupujemy jest importowana. Pytanie tylko na ile polskie spółki które wybierzemy do portfela osiągają dochody za granicą (i nie są one zheadgowane).
Pośrednie tak. Jest nawet, gdy pracujesz i Twój pracodawca osiąga dochody za granicą lub kupuje usługi/produkty zza granicy.
Czym różni się REIT od ETF-ów na REIT-y? Czy ETF na REIT-y składa się z wielu różnych REIT-ów? W co lepiej inwestować Twoim zdaniem?
REIT to jeden fundusz/jedna firma, a ETF na REIT-y to zwykle zbiór kilkuset takich firm.
W co lepiej inwestować? Mam nawet podcast o tytule "REIT (4/5) - Lepiej kupić REIT bezpośrednio czy poprzez ETF?", więc zapraszam do oglądania.
i tak rynek jest oparty na dolarze więc ryzyko walutowe zawsze jest
Obym się dorobił na Twoich naukach🙂
Tylko nie oczekuj cudów i nie badaj wyniku po 1-2 latach. Daj sobie czas.
Jak inwestuje w akcję firm dywidendoeych z usa poprxez mbank to dywidendy wypłacane są w skromnych kwotach w porównaniu do naszego rynku, ciekaw jestem jak to się ma w innych bankach czy też większą część dywidendy zżerają koszty?
Ale tu nie ma problemu z kosztami. Dostajesz niewielkie dywidendy, bo stopa dywidendy (dividend yield) jest w Stanach na ogół dużo niższa od polskiej.
XTB/DM BOŚ/BM mBanku umożliwiają złożenie W8-BEN, a więc zredukowanie podatku u źródła (WHT) od dywidend z 30% na 15%. Płacisz więc 15% u źródła i 4% w Polsce (musisz samodzielnie rozliczyć w PIT-38 w kolejnym roku), więc w sumie tak samo jak w Polsce (tu makler odciąga 19% od razu przy wypłacie dywidendy).
Po prostu u nas to "normalne", że spółka płaci 4-5% ceny akcji w dywidendzie. W USA "normalne" jest raczej 1-2%.
@@Inwestomatahh teraz rozumiem, dziękuję
Ogólnie wtdaje mi się jako laikowi ze bardziej oplaca się inwestować w dywidendowe spółki w kraju bo mozna sobie pensje wyrobic w miesiącu, a z dywidend w USA raczej wyżyć się nie da.
@@ArekSychta Ale spójrz na to inaczej: całkowity wzrost kapitału był dużo lepszy dla USA niż dla polskich spółek. Nie tylko stopa dywidendy się liczy.
+ dywidenda jest odcinana od kursu akcji, czyli obniża go.
@@Inwestomatto też racja
Fajnie opowiadasz, całkiem mądrze 🙂
Dziękuję za miły komentarz.
Jako świeży na rynku zadam pewnie banalne pytanie jak spojrzeć na liczby , biorąc kapitał wkładu 1mln zl mamy około 50 tys netto zysku w rok , natomiast jak jest wyliczana wartość brutto oraz gdzie w tym wszystkim jest inflacją którą obecnie mamy ponad 10%? Proszę o chwilę objaśnienie na podane w liczbach . pozdrawiam
Hej Damian,
Brutto w przypadku zysku z inwestycji to zawsze netto/0,81 :) Po prostu podziel i znajdziesz.
A gdzie jest inflacja? W ujęciu 100-letnim akcje amerykańskie pokonywały ją o około ~7,5% rocznie. Przeciętnie.
Nie musisz wliczać inflacji do inwestowania, bo ona już "zrobi swoje", korodując wartość kapitału.
Może inaczej: co z tego, że inflacja wyniosła w Polsce 18% r/r, jeśli przez większość lat będzie oscylować wokół 3-4%? Nie musisz każdego roku pobijać inflacji, aby przez 40 lat pobić inflację. Ma to sens? :)
Czym różni się wyplacanie dywidendy samodzielne, z etf typu acc kontra odpowiadajacy mu etf typu dist? Poza tym, ze w pierwszym wariancie masz wybór, w drugim nie.
Masz o tym osobny podcast - wyszukaj accumulating na moim kanale. Wybór masz, ale już nie masz wyboru, które jednostki sprzedajesz (FIFO), więc z acc zwykle zaczniesz od sprzedaży tych z największym osiągniętym zyskiem.
Przez jaką platformę najlepiej budować taki portfel dywidendowy/akcyjny?
Masz materiał z rankingiem kont (kilka klipów temu). Ewentualnie wyszukaj rankingi na blogu (osobna zakładka).
Czesc Mateusz
Mówisz dużo o częstotliwości wypłat dywidend w ciągu roku.
Czy jest jakaś rożnica czy dostanę dywidende 4 razy w roku czy 12 razy ?
Jeśli nawet będą 4 wypłaty w roku to na koniec grudnia przelewam 60 tys na inne konto i z tego wyciagam co miesiąc. Czy dobrze myślę ?
Na GPW bardziej bym sie martwił nie tym że nieregularnie dywidendy sa wypłacane tylko aby te dywidendy w systematycznie były płacone rok w rok.
Hej Tomasz,
Nie ma różnicy, ale wielu inwestorów wymaga od swojego portfela swoistej "drugiej wypłaty", więc jest to dla nich bardzo ważne.
Dla GPW ważna jest systematyka (roczna), bo 99% spółek i tak wypłaca dywidendy raz do roku. Zupełnie jak piszesz.
Różnica jest taka że odcięcia od kursu są niemalże niewidoczne co często ma wpływ na mniejszą zmienność kursu
Hej, czy znajdę gdzieś może na Twoim kanale wpis na temat ETFów Covered call?
Niestety nie (jeszcze). Dlaczego interesują Cię te fundusze? Spójrz na wynik łączny (a nie na samą wysokosć dywidend) i szału nie ma.
@Inwestomat Jeżeli jesteśmy blisko emerytury lub FIRE, myślałem o tym jako o dodatku, żeby podbić trochę stopę zwrotu z dywidendy lub akurat w tym przypadku również premii opcyjnych. Takie ETFy chodza podobnie co akcje, więc nie uważam ich też za zamiennik dla obligacji lub jako główny składnik portfela.
QYLD ma najdłuższa historie i bez dywidend prezentuje się kiepsko. JEPI póki co wygląda ok, ale pytanie czy nie podzieli losu poprzedniego - chyba, że po prostu wypłacalibyśmy tylko część premii, a reszte reinwestowali z głową.
Większość tych high yield dywidendowych akcji lub REITow jedyne co ma do zaoferowania to właśnie wysokie dywidendy, jeżeli nie kupiliśmy ich za przyzwoita cenę z odpowiednim buforem bezpieczeństwa np. PZU.
mam nadzieję, że nie sieje głupot 😅, a jeżeli tak to przepraszam
Pozdrawiam 👍
@@arczik123 Tylko dywidenda obniża cenę ETF-u, a całkowity zwrot JEPI itp. jest niższy niż szerokiego indeksu (klasycznego).
Na justetf w zakładce dividents(Historic dividend yields) kwota która jest podana za np rok 2022 -1,95 eur to jest to wypłacona dywidenda za jedną akcje (jednostke) ? i brutto czy netto?
Wypłacana na jedną jednostkę brutto.
@@Inwestomat ok wiec mam etf(irlandia) w ike to od 1,95 eur odliczam ?... (podatek źródłowy 15%?) i tyle
@@andrzej4354 Jakie 15%? Irlandia ma 0% na 2 poziomie.
@@Inwestomat chodziło mi o poziom 1 na s&p500 ( iusa)
@@andrzej4354 No ale tego "nie widzisz", a w Polsce płacisz 19% i tak.
Czy inwestując na rynkach finansowych istnieje opcja inwestowania w np. Rynek USA tak by dywidendy wracały do nas właśnie w tej walucie „USD”. Tak bym sam decydował kiedy wychodzę do PLN ? Skoro i tak muszę podjąć decyzję o przewalutowaniu „PLN do USD „( rozumiem, iż mam tutaj pełną wolność gdyż mogę przejść do dolara np. pół roku wcześniej przy dobrym kursie ) to w drugą stronę już to nie działa ( tutaj ta wolność jest nam zabierana ) ?
Tak, ale musisz znaleźć ETF na spółki amerykańskie z "fund currency" równą USD.
Jeśl w DM BOŚ (w tym na IKE/IKZE) kupisz coś za wymienione wcześniej USD, to dywidendy (jeśli wypłacane w USD) będą trafiać na konto w USD.
Podobnie w XTB, jeśli masz konto w USD. W Interactive Brokers tak samo.
Dobrze rozumuję, że w przypadku wprowadzenia (miejmy nadzieję, że prędzej niż później) W8-BEN np w eMaklerze IKE da to super możliwość do inwestycji w spółki dywidendowe z USA z jedynie 15% podatku co mega uatrakcyjnia stopę zwrotu z tamtych rejonów świata ?
Tak. Wszyscy na to czekamy.
Bez tego W8-BEN jest 30% podatku ?
@@tomaszkwiatkowski4068 Tak.
@@Inwestomat Ok, rozumiem, dzięki za odpowiedź,
czyli trochę nieopłacalne inwestowanie w te spółki z USA, z tego co czytałem w jednym z twoich artykułów to lepiej inwestować w spółki brytyjskie lub spółki z Singapuru i Tajwanu chociaż te chyba ciężej kupić przez polskiego inwestora.
@@tomaszkwiatkowski4068 Pod względem podatku u źródła od dywidend tak (UK poza REIT-ami, bo te 20% zatrzymują u źródła). Pamiętaj, że sporo amerykańskich firm nie płaci dywidend, więc w ich przypadku niczego nie tracimy.
akcje są najmniej ryzykowne bo to są przedsiębiorstwa a nie jakieś pieniądze bez pokrycia
Obligacje to też przedsiębiorstwa, ale ich dług. Dodam, że są mniej ryzykowne, bo przy bankructwie spółki obligatariusze są w kolejce po majątek przed akcjonariuszami.
@@Inwestomat długoterminowo akcje są bezpieczniejsze, obligacje nie posiadają żadnego majątku jedynie wierzytelność finansową, myślę że jakbyś porównał akcje Coca-Coli a obligacje skarbu państwa lub obligacje Coca-Coli w ciągu ostatnich 50 lat to akcje Coca-Coli wygrywają, myślę że podobnie by było z General Electric
@@ParafiniukTV Oczywiście, że akcje wygrywają pod względem stopy zwrotu. Jednak obligacje skarbowe USA nie bez powodu uznawane są jako najbezpieczniejsze aktywa świata. Nie będę się spierał, bo to nie moja opinia, a fakty.
@@Inwestomat tylko czy nie traci się na nich? bo jak się porówna z inflacją to chyba się traci?
jak ktoś chce budować majątek to lepsze są kryptowaluty albo CFD a jak ktoś ma kapitał i nie chce już nic robić to myślę że najlepiej inwestować dywidendowo
Ilu znasz ludzi, którzy zbudowali (i utrzymali) majątek na krypto lub CFD (czyli ogólnopojętym tradingu)? Ja bardzo niewielu.
Co do nicnierobienia to akurat 100% pasywnie w globalny indeks akcji typu accumulating wypada prościej niż 40 spółek dywidendowych, jeśli te dywidendy trzeba ręcznie reinwestować.
@@Inwestomat na dywidendach tak samo niewielu się wzbogaciło, to ma działać, nieważne ile ludzi to robi
@@ParafiniukTV Liczba osób, którym wyszło (albo ich odsetek w całej populacji) powinien być wyznacznikiem wyboru strategii przez rozsądną osobę. Dlatego inwestowanie indeksowe działa.
@@Inwestomat każdy człowiek jest inny, każdy ma inne preferencje, bardziej chodzi o to czy się to lubi i ma się właściwą strategię czy nie, jeżeli jara się to że jesteś rozsądny i się z tym dobrze czujesz to jak najbardziej powinieneś w tym kierunku iść, długoterminowość ma oczywiście ogromną zaletę ponieważ nie musisz cały czas przy tym siedzieć, masz dużo czasu żeby odpocząć i zająć się czymś innym i to mi się akurat bardzo podoba, sam nie próbowałbym nawet CFD gdybym wiedział że znajdę gema który w ciągu max 2 lat da mi x1000 pomnożyć kapitał i to by była najlepsza opcja niestety już takich okazji na rynku krypto może nie być a na rynku akcyjnym zdarzały się bardzo rzadko
No dobrze. Publikacja rok stara. Obecnie te 6-7% mamy na lokatach czy obligach. Bez stresu i kombinowania, dobierania itd. Nawet 6% na lokacie rentierskiej stałe oprocentowanie na 3 lata. Żeby to było warte gmerania w arkuszach kalkulacyjnych czy wynikach warto by liczyć na minimum 10% za rok. Ja bym się skłaniał do założenia lokat/obligów na średnio 6-7% i tyle. I to że inflacja 20% to jedno, ale zarobienie 10% rocznie przy pomocy giełdowych instrumentów jest tak samo ciężkie jak było lata temu.
Bardzo krótkowzroczne spojrzenie na temat inwestowania. Dlaczego? Otóż stopy procentowe nie będą wysokie wiecznie, a szukając dywidendowych okazji w spółkach / ETF-ach kupujesz potencjał na przyszłość, a nie "obecne 7-10%".
Myślenie dywidendowca: może i teraz spółka wypłaci 3%, ale przy wzroście działalności za 20 lat będzie to 20% (wobec mojej ceny zakupu).
Myślenie lokaciarza: chcę jak najwięcej teraz, więc biorę lokatę na 7% rocznie.
@@Inwestomat To jest wszystko wróżenie z fusów. Owszem lokaty nie przyniosą ci przez powiedzmy kolejne 5-10 lat stałej stopy zwrotu ok.10%. Ale Wybierając ETF na cokolwiek też trzeba się liczyć ze spadkami i chudymi latami. No chyba że się wie kiedy wyjść. Zobacz na to wychwalane złoto. Można było na ostatnich dwóch szczytach zarobić, ale większość pewnie siedzi na tym swoim złotym nocniku dalej i pluje sobie w brodę. Ja wiem że złoto to na dekady się bierze, szczególnie jak się ma na imię Warren. Mi chodzi głównie o to co się w tym roku porobiło z lokatami i obligami. Żeby je pobić trzeba wykręcić te 10% żeby to miało sens. Ty jesteś dobry w żonglowaniu ETFami i sobie poradzisz. Ja posłuchałem twoich nagrań i ma to wszystko sens, ale przy lokatach poniżej 5%. Taki mi się nasuwa wniosek.
@@mareckymarek7131 Jeśli 100+ lat historii notowań obligacji i akcji na giełdzie amerykańskiej to wróżenie z fusów, to ja nie wiem na podstawie czego chcesz inwestować. Uznaniowych opinii "ekspertów" z internetu? "Fachowców" z banków?
Oczywiście ETF na akcje wiążę się z ryzykiem, co podkreślam na każdym kroku. Wątpię, że ktoś słuchający moich podcastów jeszcze się o tym ryzyku nie dowiedział, ale bez ryzyka nie ma (nawet przeciętnych) stóp zwrotu.
A polecanie złota to kuriozum, bo przecież miewało nawet 27 lat (!!) "pod wodą". Instrument zmienny i nie generujący żadnej wartości "samej w sobie". Nie ma co porównywać do akcji.
@@Inwestomat My się chyba nie rozumiemy. Ja twierdzę że na ten czas od połowy tego roku łatwiej i spokojniej jest włożyć kasę w obligi i lokaty. Mając średnio nawet 7%. Do twoich ETFów wróciłbym przy lokatach poniżej 5%. Pewną przewagą są IKE i IKZE, ale w drugim przypadku jest to zamrożenie kasy na lata. No z myślą o emeryturze, ale dwie sprawy mnie zniechęcają. Wspomniane zamrożenie kasy i szukanie okazji żeby dorównać lokatom. Jak to dobrze ujął Marcin Iwuć portfel najlepiej skonstruować tak żeby czuć się komfortowo. Jeden będzie miał złoto i dolary inny mieszkania na wynajem, a jeszcze inny akcje i etfy.
@@mareckymarek7131 Ja nie mówię, że nie mamy konstruować portfeli tak, by czuć się komfortowo. Ja nie rozumiem aktywnego "wychodzenia z rynku całością portfeli, bo wydaje nam się, że będzie kryzys". Kontrolę ryzyka załatwia się w inwestowaniu pasywnym zwykłym stosunkiem akcji do obligacji w portfelu, więc jeśli nie chcesz ryzykować to prowadź 40/60 i tyle :).
jaki jest najlepszy europejski odpowiednik etf SCHD?
Jakikolwiek "dividend US" sprawdź na mojej liście ETF-ów.
A czy nie możemy osiągnąć podobnego efektu na etfach akumulujacych poprostu sprzedając rok do roku część swoich aktywów (w zależności od rocznego zysku by nie wyczerpać źródełka)?
Ps: wiem, że moje nazwisko wciąż Ci się pewnie pojawia w komentarzach pod Twoimi podcastami ale interesuje się tematem inwestowania od niedawna, nadrabiam zaległości, a że tematyka jest obszerna stąd mam dość dużo pytań... Mam nadzieję, że nie staje się to uciążliwe. Pozdrawiam.
Możemy, niektórzy wolą dostawać kupony bez sprzedawania czegokolwiek. Spoko - komentarze mi nie przeszkadzają.
Ale inflacja obecnie to 6-8-10% czasem więcej.
Nagrywałem to kilka miesięcy temu. Niemniej w długim terminie portfel akcji dywidendowych ma wszelkie szanse, by inflację pokonać.
a czy jak ma się dywidendy wypłacene przez ameryskanskei spóki na ikze to chyba nie trzeba doplacac 4%?
Zależnie od interpretacji US/KIS. W internecie są różne.
Tyle że bez formularza W8 płacisz zawsze 30%, a to oznacza że amerykańskie nie powinny być w IKZE.
@@plckr To prawda, ale jako że Przemo o to tutaj nie pytał, to nie pisałem. Na blogu w kółko o tym "trąbię", jednoczesnie czekając aż BOSSA/mBank też wprowadzą W8-BEN.
Ile jesteś w stanie wyciągnąć dywidend na rok aktualnie? Jakbym miał 36k netto, to nie musiałbym pracować na etacie.
Wow, zazdroszczę kosztów życia...
Rocznie wychodzi mi około 50 tysięcy netto (ponad 60 tysięcy brutto) złotych z dywidend i odsetek. Prawie tyle, co w klipie, ale daleko mi do pokrycia moich wydatków.
@@Inwestomat Lecz i tak pracowałbym, bo lubię swój zawód. Super wynik, to wszystko w ike ?
@@Pawel_Agro Coś Ty! Na IKE wpłacam dopiero 6 lat, więc wcale nie tak długo (późno się obudziłem). Ogromną większość środków mam poza IKE i IKZE.
@@Inwestomat To lepiej, bo możesz od razu wykorzystać na biężące potrzeby niż czekać do emerytury.
@@Pawel_Agro Niby z IKE też mogę dokonywać zwrotu, ale nie chcę, bo byłoby to kompletnie nielogiczne. IKE uaktywnię po 60 roku życia, by nie tracić na podatku Belki, wypłacając z głównego portfela.
Akcje ok. Będą rosnąć razem z inflacja. Ale obligacje skarbowe? Przy inflacji 8-10%. Przecież to pewna strata
A co nie jest pewną stratą przy inflacji 8-10%? Jeśli byłaby jakaś alternatywa do obligacji antyinflacyjnych to z pewnością bym o niej napisał/powiedział :).
@@Inwestomat teoretycznie akcje w czasie powinny przenieś wartość, powiększona o inflację.
@@Kamilz85 Mogą też przynieść -50% w krótkim terminie, a obligacje skarbowe detaliczne nie.
Hej, obecnie jestem dość początkujący w inwestowaniu, ale zainteresował mnie bardzo temat dywidend. Obecnie pieniądze lokuję w ETF(akumulujących) na caly świat oraz obligacjach polskich. Co sądzisz o przejściu z takiego portfela na portfel rentierski po jakimś czasie lub połączyć część instrumentów dywidendowych z akumulującymi, czy może im wcześniej zacznie się go budować tym lepiej? Pewnie głupie pytanie, bo wiadomo, że później będzie trzeba płacić prowizje i podatki przy zmianach w aktualnyn portfelu 😅 Na razie nie chcę wchodzić w to rozwiązanie w ciemno, najpierw chciałbym dowiedzieć się dużo więcej, jak rozliczać podatki, wybierać odpowiednie instytucje itp. Pozdrawiam (i w nawiasie tworzysz super materiały!)
Mam o tym osobny klip na kanale - poszukaj accumulating distributing wśród moich podcastów, a znajdziesz.
A i dziękuję za docenienie moich materiałów, dobry człowieku :).
@@Inwestomat dzięki! 🙌
@@diabolo4939 Nie ma sprawy, pozdrawiam :)
30 min. wstępu. Zlituj się chłopie. Gorzej od Glapińskiego.
To nie jest wstęp. Może jest tak nazwany, ale to nie wstęp.
@@Inwestomat przesłuchałem 10 min. i wyłączyłem, przez te 10 min byl wstep, nie wiem jak potem
@@wBacz Potem się kończy. Nowe podcasty są już o wiele konkretniejsze, przysięgam.
Przez 2 lata się czegoś nauczyłeś?
Czego dotyczy komentarz?
Mając 1000000 zakładąjac lokaę na 6% rocznie mamy 60000 czyli miesięcznie 5000 PLN bez żadnych umiejętności. I
Tak, teraz cofnij się o 2, 3, 4 i 5 lat i spójrz na to w perspektywie:
Lokata w latach 2015-2020 - praktycznie zerowy zwrot.
Akcje spółek dywidendowych (w PLN) - ponad 100% wzrostu i ponad 3% rocznie co roku z dywidend.
Jakbyś kupił wtedy indeks akcji dywidendowych z USA, to po cenie zakupu miałbyś dziś... 7% dywidendy rocznie.
Także argument z lokatą jest nietrafiony, a ona sama zależna od stóp procentowych, które nigdy nie pozostają wysokie przez długi czas (zgadnij czemu? Bo hamuje to rozwój gospodarczy i rządom na tym nie zależy).
@@Inwestomat Ok Muszę to przeanalizować w dłuższym okresie
@@jaroszron7478 Bo tak w oderwanu od czegokolwiek, to możesz wysnuć błędny wniosek, że lokaty są lepsze od akcji. Oddal wykres o nawet 20 lat i okazuje się, że lokaty nawet nie wygrywają z inflacją, obligacje skarbowe wygrywają lekko, a akcje i nieruchomości bardzo mocno.
"Kukła inwestycyjna" XD
To cytat z klipu? Nawet nie pamiętam, że tak powiedziałem.
mnie zawsze zastanawia kto inwestuje by dostać 2-5% rocznie to szkoda kapitału marnować. byle co innego da wiecej w skali roku. krypto to juz wgle
Krypto to jest w ujęciu 5-letnim na minusie, więc zastanowiłbym się nad pisaniem takich komentarzy ;).