Bardzo przykre jest to ze te filmiki mają po pare komentarzy i niewiele lajków. Gdyby tu byla półnaga dupa wszystko by się zmieniło. Polecam ogladnac ze zrozumieniem film Idiokracja.
Może zastanów się nad sobą samym. Dlaczego inni mają być tacy jak ty? Czemu ty nie będziesz jak ci co lubią dla przykładu pisać wiersze? Albo tych co oglądają filmy o uprawie roślin? Każdy żyje po swojemu i robi co chce, a ty widzę starasz się innym narzucać swój styl życia. Jak nie chcą fizyki, to nie oglądają , tyle w temacie.
@@ernestkapka Odwracasz kota ogonem. To ty atakujesz , w tym przypadku wszystkich ludzi, którzy żyją sobie i w nosie mają fizykę. Chociaż może i atakuję ciebie, w odpowiedzi na twój atak na wszystkich innych ludzi.
Piękny materiał. Nic tylko teraz pokazać w ten sposób że to nie od temperatury a od ilości energii zależy podgrzewanie przedmiotów. żeby podgrzać 1 l wody potrzeba konkretnej energii i (pomijają straty) nie ma znaczenia czy będziemy gotować ją na małym palniku czy na dużym - zawsze zużyjemy tyle samo gazu (albo prądu przy kuchence elektrycznej) bo liczy się ilość energii dostarczanej przez palnik a nie temperatura palnika. Bardziej rozgrzany palnik będzie działał szybciej ale całkowita ilość zużytej energii będzie ta sama.
@@MrGummbi Masz rację. Natomiast założenia o pomijaniu strat pozwala pokazać i lepiej zrozumieć główny mechanizm zjawiska, który potem można komplikować o dodatkowe okoliczności. Intuicyjnie wydaje się, że to od temperatury zależy podgrzewane przedmiotów a w rzeczywistości zależy od ilości dostarczonej energii - dużo łatwiej to wytłumaczyć uczniowi w szkole z pominięciem strat i następnie wytłumaczyć co się zmieni jak je uwzględnimy.
hehe, wreszcie ktoś zaczyna w fajnej formie pokazywać fizyke:D btw ciekawe jest, że temperatura czerwonych i niebieskich w zakresie 0s-20s najpierw szybko się zrównywała, ale potem był moment, gdy różnice między ich temperaturami znowu rosły:)
Dobra uwaga. Na początku czerwone kule popchały niebieskie kule w lewo i czerwone kule straciły energię. Niebieskie kule po odbiciu od ściany, zaczęły uderzać w czerwone i teraz czerwone zyskały energię. Dlatego na początku pojawiają się oscylacje. Po pewnym czasie system dochodzi do równowagi (równowaga termodynamiczna) i wtedy mamy wspólną temperaturę.
To w takim razie co powoduje u nas ból jeżeli dotkniemy coś gorącego? Czy są to po prostu bardzo szybko poruszające się cząsteczki niszczące nam końcówki nerwowe?
W skórze są receptory, które reagują na różne zakresy temperatur. Receptorem, który uruchamia się przy temperaturze powyżej 52 stopni Celsjusza jest TRPV2. Na niższe temperatury reagują inne receptory. Nie mam głębszej wiedzy o tym jak nasze ciało reaguje na temperaturę. Tutaj można poczytać na ten temat (po angielsku) bio.libretexts.org/Bookshelves/Introductory_and_General_Biology/Biology_(Kimball)/15%3A_The_Anatomy_and_Physiology_of_Animals/15.09%3A_Senses/15.9F%3A_Heat_Cold_and_Pain_Receptors
I teraz na takie coś trafiam? Gdy już dawno temu mam za sobą fizykę z nauczycielem, który tylko odliczał do emerytury. Takie filmiki powinny być chelbem powszednim na lekcjach fizyki. Czasami jedna animacja z dobrym komentarzem wyjaśnia więcej niż cała strona szkolnego podręcznika.
ostatnio czytałem ze w szklance wody zachodza reakcje termonuklearne, ze pojedyńcze atomy moga mieć taka energie by doszło do fuzji, jest to możliwe? w sensie teoretycznie rozumiem ze jest rozkład prawdopodobieństa jest niezerowey nawet przy bardzo dużych energiach poszczególnych atomów, natomiast czy w praktyce takie zajwisko ma miejce? czy jednak nie ma miejsca właśnie ze wzgledu na zbyt niskie prawdopodobieństwo? da się to policzyć?
Trudno mi sobie to wyobrazić. Teoretycznie istnieje jakieś fenomenalnie małe prawdopodobieństwo, że nagle dwie cząsteczki wody uzyskają ogromne energie (kosztem innych cząsteczek wody) i dojdzie do procesu fuzji, ale myślę, że to się w praktyce nigdy nie zdarzy. Chętnie spojrzałbym na tekst, który twierdzi, że zachodzą takie procesy.
Temperatura odnosi się do średniej energii, nie prędkości cząstek, mam rację? Jeśli powietrze o temperaturze zero Celsjuszy podgrzeję do około 273.15 Celsjuszy, to mogę powiedzieć, że mam "dwa razy większą temperaturę"? Nie muszę uwzględnić faktu, że mówimy o energii kinetycznej, czyli mamy we wzorku "v^2", więc podwojenie temperatury sprawi zwiększenie prędkości o pierwiastek z 2? Innymi słowy, żeby zaszaleć i powiedzieć coś w stylu "dwa razy cieplej" potrzebuję prędkość cząstek zwiększyć o pierwiastek z dwóch, a temperaturę podwoić? Czy tak to działa?
O takie szorty nic nie robiłem ❤ No może trochę się siedziało na muszli. Ps. Gdzie leży granica pomiędzy materią a energią? W znaczeniu ludzkiej percepcji.
Materia jest tam gdzie gęstość energii jest wielka. Gaz cząstek powietrza w pokoju ma energię kinetyczną, ale gęstość tej energii jest mała. Pole elektryczne ma w sobie energię i tutaj gęstość energii też jest zwykle mała. Ale dla ekstremalnie silnych pół elektrycznych, zachodzi mechanizm Schwingera, tzn. powstają pary elektron antyelektron en.wikipedia.org/wiki/Schwinger_effect (po angielsku)
@@fizyka.nietylkodlaorlow bardziej chodzi mi o zrozumienie kiedy energia "zmienia" się w materię. Fotony to energia, elektrony też tak jakby, ale już atomy to materia. Choć z fotonami to tak na dwoje babka wróżyła. Generalnie elektrony wizualizowane są jako takie kulki które krążą wokół jądra, lecz tak na prawdę może one są tylko energią, a jądro atomu to materia. Skoro e=mc² to jest pewnie jakiś moment w którym energia zmienia się w materię i na odwrót. Jak właśnie w spalaniu albo syntezie.
To jest trudne pytanie. Trzeba zdefiniować czym jest dokładnie materia. Można powiedzieć, że materia to są wszystkie obiekty o niezerowej masie. Wtedy elektrony, protony itp. to jest materia a fotony nie są materią. Ale można powiedzieć, że materia to jest wszystko co ma energię lub pęd i wtedy foton jest materią. W procesie anihilacji elektronu i antyelektronu znikają dwie cząstki masywne i powstają dwa fotony. Można powiedzieć, że znika materia i powstaje energia, ale to zależy od definicji słowa materia. E=mc2 mówi, że masie spoczywającego układu odpowiada energia i energia spoczywającego układu ma masę.
@@fizyka.nietylkodlaorlow dziękuję za odpowiedź, muszę zaznaczyć że fizyką interesuję się czysto amatorsko - i moja wiedza jest nikła. Dziękuję za tak ciekawy kanał 🙂
Jeśli pominiemy efekty związane z teorią względności, to masa gazu w pojemniku nie zależy od temperatury. Teoria względności wprowadza tutaj poprawkę i mówi, że jeśli dodamy do gazu energię o wartości E, to masa rośnie o czynnik E/c^2, gdzie c jest prędkością światła. Gdy gaz oddaje energię, to maleje jego temperatura i masa minimalnie maleje. Jest to bardzo mały efekt, praktycznie niemierzalny.
Pytanie co chcemy tutaj zaobserwować. Np. nie da się bezpośrednio zobaczyć cząsteczki powietrza. Można przekonać się o ich istnieniu w pośredni sposób. Można np. zaobserwować, że jak zmieszamy zimną i gorącą wodę, to po chwili ustala się wspólna temperatura.
Nie wiem czy rozumiem pytanie. Wzorów jest oczywiście wiele. Np. znając temperaturę gazu można wyliczyć średnią energię kinetyczną ruchu postępowego jego cząsteczek. Energia ta wynosi (3/2)*k*T, gdzie k jest stałą Boltzmanna a T jest temperaturą w skali bezwzględnej.
To prawda. Np. symulacja wody wymaga wprowadzenia przyciągających sił pomiędzy cząstkami. W przedstawionej symulacji gazu, kulki tylko zderzają się ze sobą.
A to też nie będzie działać w temacie entropi? Takie ludzkie porównanie, wszystko jest już długo, długo w porządku, aż tu nagle jedno zdarzenie (nawet mało wpływowe, mało ważne) i chuj się zaczyna sypać wszystko w koło...
Niestety ale atomy wraz ze wrostem energi ...nie wibruja kinetycznie ....tylko ROZSZERZAJA SIE ..zgodnie z klasycznymi modelami Boyla, Lavoisiera, Bohra i Einsteina (wiecej informacji : thermonuclear scattering ). W tym temacie polecam do obejrzenia takze arcydzielo zwane : "Race for absolute zero"
Temperatura jest wielkością fizyczną, która mierzy średnią energię kinetyczną cząsteczek. Średnia energia kinetyczna cząsteczek gazu wynosi (3/2)*k*T, gdzie T jest temperaturą mierzoną w kelwinach a k jest stałą Boltzmanna wynoszącą około 1.38*10^(-23) J/K. Z tego wzoru można wyliczyć temperaturę znając średnią energię kinetyczną (i odwrotnie).
Niebieskie kule mają 10 razy większą masę. Średnie energie kinetyczne kul niebieskich i czerwonych się wyrównują. To oznacza, że gaz kul czerwonych ma taką samą temperaturę jak gaz kul niebieskich. Energia kinetyczna ciała to 0.5 * masa * prędkość do kwadratu. To oznacza, że prędkości kul niebieskich są odpowiednio mniejsze.
W jednym dzbanku mam gorącą herbatę, w drugim zimną. Mieszając w odpowiednich proporcjach otrzymuję dokładnie taką temperaturę, która mi najbardziej odpowiada, bez zbędnego długiego czekania.
Jesteś kolegą pewien że średnią energię a nie prędkość cząsteczek...?? Jeżeli masz substancję której cząsteczki będą 500 razy cięższe niż gazu.. to poruszając się dziesiątki razy wolniej będą miały tą samą energię kinetyczną.. ale gdy przyłożysz rękę zamarznie ona natychmiast ponieważ ich prędkość jest bardzo mała i odbierze z chęcią energii od twojej dłoni.. chyba coś pomyliłeś.. :)
Tak, jestem pewien. Temperatura gazu jest określona przez średnią energię kinetyczną jego cząsteczek, a nie przez średnią wartość prędkości. To jak my odczuwamy temperaturę, to jest trochę inne zagadnienie.
Na początku mówisz, że energia kinetyczna niebieskich kul wynosi zero. Nie może wynosić 0 bo to sugerowałoby iż te kule są w temp. zera absolutnego. To był, jak rozumiem taki skrót myślowy z Twojej strony
Na samym początku kule niebieskie są nieruchome i ich energia kinetyczna wynosi dokładnie zero. A to oznacza, że na początku temperatura kul niebieskich wynosi zero absolutne. To są klasyczne rozważania i nie biorę pod uwagę mechaniki kwantowej.
Celem filmu jest pokazanie, że kule czerwone i niebieskie wyrównują swoje średnie energie kinetyczne (co nie jest oczywiste). Nie ma znaczenia czy niebieskie kule są w idealnym spoczynku na początku, czy nie. Mógłbym np. wprowadzić bardzo małą prędkość kul niebieskich na początku i nic by to nie zmieniło.
Ta piszcie sobie fajny film ale do tego trzeba znać fizykę a przynajmniej jak w tym filmie to wiedzieć co to energia kinetyczna no i aerostatyka no i na upartego 1,2,3 zasady dynamiki Newtona ale nie ma żadnej wzmianki na filmie no na upartego da się tą wzmiankę wywnioskować a cholera czego się nie da na upartego a i termodynamika też jets wzmianka w filmie
@@awesomegraczgie2131 piszę na szybko zawsze i po co mam się starać i te znaki wstawiać jest po polsku jest odczytać się da da się owszem wiem że to ludzi wnerwia ale pisze jak chce a tak mi się chcę stawiać znaki że mi się nie chce proste
@@1bar__760mmHgno nie wiem, mógłbyś np się starać, żeby twoje komentarze były zrozumiałe dla innych. Na tym polega komunikacja. Bo na razie to bełkot, z którego nic nie wynika 🫡
@@MrGummbi z twojego nic nie wynika a po co mam się starać skoro i tak masz litery i chyba potrafisz czytać no chyba że masz niedojebanie mózgowe to się nie dziwię
Bardzo przykre jest to ze te filmiki mają po pare komentarzy i niewiele lajków. Gdyby tu byla półnaga dupa wszystko by się zmieniło. Polecam ogladnac ze zrozumieniem film Idiokracja.
dobrze jest jak jest ... pomyśl co by się stało gdyby wszyscy stali się Einsteinami ....
Może zastanów się nad sobą samym. Dlaczego inni mają być tacy jak ty? Czemu ty nie będziesz jak ci co lubią dla przykładu pisać wiersze? Albo tych co oglądają filmy o uprawie roślin? Każdy żyje po swojemu i robi co chce, a ty widzę starasz się innym narzucać swój styl życia. Jak nie chcą fizyki, to nie oglądają , tyle w temacie.
Wypowiedź traktuje o niepokojącym trendzie społecznym. Bartosz dlaczego atakujesz personalnie?
Lapidus. Ciekawy zwrot akcji 🙂. Gdyby tak sie stało... Politycy stracili by wladze nad ludem.
@@ernestkapka Odwracasz kota ogonem. To ty atakujesz , w tym przypadku wszystkich ludzi, którzy żyją sobie i w nosie mają fizykę. Chociaż może i atakuję ciebie, w odpowiedzi na twój atak na wszystkich innych ludzi.
Dziękuję za takie filmy. Nie ważne czy się wie czy nie wie, to naukę zawsze dobrze się słucha
W szkole mamy świeckie dogmaty na pamięć, a nie rozumienie tematu... ale żeby coś komuś wytłumaczyć, to generalnie trzeba najpoerw samemu zrozumieć..
Ta symulacja jest po prostu piękna! ❤
Piękny materiał.
Nic tylko teraz pokazać w ten sposób że to nie od temperatury a od ilości energii zależy podgrzewanie przedmiotów.
żeby podgrzać 1 l wody potrzeba konkretnej energii i (pomijają straty) nie ma znaczenia czy będziemy gotować ją na małym palniku czy na dużym - zawsze zużyjemy tyle samo gazu (albo prądu przy kuchence elektrycznej) bo liczy się ilość energii dostarczanej przez palnik a nie temperatura palnika.
Bardziej rozgrzany palnik będzie działał szybciej ale całkowita ilość zużytej energii będzie ta sama.
Dziękuję za komentarz. Rzeczywiście, jeśli pomijamy straty, to liczy się tylko ilość dostarczonej energii.
Tak, tylko założenie o pomijaniu strat jest bez sensu. W praktyce zawsze są straty 😊
@@MrGummbi Masz rację. Natomiast założenia o pomijaniu strat pozwala pokazać i lepiej zrozumieć główny mechanizm zjawiska, który potem można komplikować o dodatkowe okoliczności. Intuicyjnie wydaje się, że to od temperatury zależy podgrzewane przedmiotów a w rzeczywistości zależy od ilości dostarczonej energii - dużo łatwiej to wytłumaczyć uczniowi w szkole z pominięciem strat i następnie wytłumaczyć co się zmieni jak je uwzględnimy.
Bardzo przydatny materiał. Łapa w górę i sub leci
Fajny film
I tak powinno się uczyć w szkołach...
hehe, wreszcie ktoś zaczyna w fajnej formie pokazywać fizyke:D
btw ciekawe jest, że temperatura czerwonych i niebieskich w zakresie 0s-20s najpierw szybko się zrównywała, ale potem był moment, gdy różnice między ich temperaturami znowu rosły:)
Dobra uwaga. Na początku czerwone kule popchały niebieskie kule w lewo i czerwone kule straciły energię. Niebieskie kule po odbiciu od ściany, zaczęły uderzać w czerwone i teraz czerwone zyskały energię. Dlatego na początku pojawiają się oscylacje. Po pewnym czasie system dochodzi do równowagi (równowaga termodynamiczna) i wtedy mamy wspólną temperaturę.
Zajebiste 😍
Bardzo fajny szort. I fajna muzyka w podkladzie. Co to za utwor?
No.4 Piano Journey - Esther Abrami, RUclips Audio Library, ruclips.net/video/50dk4hPZXnI/видео.html
Super
Ciekawszym wnioskiem jest ten, że w powietrzy cząsteczki azotu statystycznie poruszają się szybciej od cząsteczek tlenu.
Zajebisty materiał pozdrawiam.
To w takim razie co powoduje u nas ból jeżeli dotkniemy coś gorącego? Czy są to po prostu bardzo szybko poruszające się cząsteczki niszczące nam końcówki nerwowe?
W skórze są receptory, które reagują na różne zakresy temperatur. Receptorem, który uruchamia się przy temperaturze powyżej 52 stopni Celsjusza jest TRPV2. Na niższe temperatury reagują inne receptory. Nie mam głębszej wiedzy o tym jak nasze ciało reaguje na temperaturę. Tutaj można poczytać na ten temat (po angielsku) bio.libretexts.org/Bookshelves/Introductory_and_General_Biology/Biology_(Kimball)/15%3A_The_Anatomy_and_Physiology_of_Animals/15.09%3A_Senses/15.9F%3A_Heat_Cold_and_Pain_Receptors
I teraz na takie coś trafiam? Gdy już dawno temu mam za sobą fizykę z nauczycielem, który tylko odliczał do emerytury. Takie filmiki powinny być chelbem powszednim na lekcjach fizyki. Czasami jedna animacja z dobrym komentarzem wyjaśnia więcej niż cała strona szkolnego podręcznika.
A dziwisz mu się jak musiał uczyć takich debilów 😂
ostatnio czytałem ze w szklance wody zachodza reakcje termonuklearne, ze pojedyńcze atomy moga mieć taka energie by doszło do fuzji, jest to możliwe? w sensie teoretycznie rozumiem ze jest rozkład prawdopodobieństa jest niezerowey nawet przy bardzo dużych energiach poszczególnych atomów, natomiast czy w praktyce takie zajwisko ma miejce? czy jednak nie ma miejsca właśnie ze wzgledu na zbyt niskie prawdopodobieństwo? da się to policzyć?
Trudno mi sobie to wyobrazić. Teoretycznie istnieje jakieś fenomenalnie małe prawdopodobieństwo, że nagle dwie cząsteczki wody uzyskają ogromne energie (kosztem innych cząsteczek wody) i dojdzie do procesu fuzji, ale myślę, że to się w praktyce nigdy nie zdarzy. Chętnie spojrzałbym na tekst, który twierdzi, że zachodzą takie procesy.
Temperatura odnosi się do średniej energii, nie prędkości cząstek, mam rację? Jeśli powietrze o temperaturze zero Celsjuszy podgrzeję do około 273.15 Celsjuszy, to mogę powiedzieć, że mam "dwa razy większą temperaturę"? Nie muszę uwzględnić faktu, że mówimy o energii kinetycznej, czyli mamy we wzorku "v^2", więc podwojenie temperatury sprawi zwiększenie prędkości o pierwiastek z 2?
Innymi słowy, żeby zaszaleć i powiedzieć coś w stylu "dwa razy cieplej" potrzebuję prędkość cząstek zwiększyć o pierwiastek z dwóch, a temperaturę podwoić? Czy tak to działa?
Tak, aby zwiększyć temperaturę (w skali bezwzględnej) o czynnik 2, potrzeba zwiększyć średnią prędkość cząstek o czynnik pierwiastek z 2.
Nauczyłem się wiecej z tego filmiku niż przez ostatnie 3 lata fizyki razem wzięte
O takie szorty nic nie robiłem ❤
No może trochę się siedziało na muszli.
Ps. Gdzie leży granica pomiędzy materią a energią? W znaczeniu ludzkiej percepcji.
Materia jest tam gdzie gęstość energii jest wielka. Gaz cząstek powietrza w pokoju ma energię kinetyczną, ale gęstość tej energii jest mała. Pole elektryczne ma w sobie energię i tutaj gęstość energii też jest zwykle mała. Ale dla ekstremalnie silnych pół elektrycznych, zachodzi mechanizm Schwingera, tzn. powstają pary elektron antyelektron en.wikipedia.org/wiki/Schwinger_effect (po angielsku)
@@fizyka.nietylkodlaorlow bardziej chodzi mi o zrozumienie kiedy energia "zmienia" się w materię. Fotony to energia, elektrony też tak jakby, ale już atomy to materia. Choć z fotonami to tak na dwoje babka wróżyła. Generalnie elektrony wizualizowane są jako takie kulki które krążą wokół jądra, lecz tak na prawdę może one są tylko energią, a jądro atomu to materia. Skoro e=mc² to jest pewnie jakiś moment w którym energia zmienia się w materię i na odwrót. Jak właśnie w spalaniu albo syntezie.
To jest trudne pytanie. Trzeba zdefiniować czym jest dokładnie materia. Można powiedzieć, że materia to są wszystkie obiekty o niezerowej masie. Wtedy elektrony, protony itp. to jest materia a fotony nie są materią. Ale można powiedzieć, że materia to jest wszystko co ma energię lub pęd i wtedy foton jest materią. W procesie anihilacji elektronu i antyelektronu znikają dwie cząstki masywne i powstają dwa fotony. Można powiedzieć, że znika materia i powstaje energia, ale to zależy od definicji słowa materia. E=mc2 mówi, że masie spoczywającego układu odpowiada energia i energia spoczywającego układu ma masę.
@@fizyka.nietylkodlaorlow dziękuję za odpowiedź, muszę zaznaczyć że fizyką interesuję się czysto amatorsko - i moja wiedza jest nikła. Dziękuję za tak ciekawy kanał 🙂
Odkurzaczem to zrobisz dobrze.😮
Mistrz intelektu z domku drewnianego z ulicy Szkolnej
Temperatura minusowa zwiększa czy zmniejsza masę?
Czy mowa jest o minusowej temperaturze w skali Celsjusza? Czy pytanie o masę dotyczy relacji pomiędzy masą i energią?
@@fizyka.nietylkodlaorlow jeżeli słodzimy kilogram do minus 200 stopni,to nadal jest kilogram?
Jeśli pominiemy efekty związane z teorią względności, to masa gazu w pojemniku nie zależy od temperatury. Teoria względności wprowadza tutaj poprawkę i mówi, że jeśli dodamy do gazu energię o wartości E, to masa rośnie o czynnik E/c^2, gdzie c jest prędkością światła. Gdy gaz oddaje energię, to maleje jego temperatura i masa minimalnie maleje. Jest to bardzo mały efekt, praktycznie niemierzalny.
Tutaj jest troszkę więcej o poprawce wynikającej z teorii względności ruclips.net/video/CV6Rt0S6cKA/видео.html
Fajne, dzięki za film
Najpierw zaprzeczenie potem potwierdzenie, to oczywiste że będą dożyć do osiągnięcia średniej 🤷
I to jest wzrost enteopii czy spadek?
Wymieszanie kul zwiększyło entropię. Kule różnych kolorów bardzo łatwo się mieszają, ale samoistny proces w drugą stronę jest praktycznie niemożliwy.
😮😮
Mozemy to zaobserwować, czy tylko obliczyć?
Pytanie co chcemy tutaj zaobserwować. Np. nie da się bezpośrednio zobaczyć cząsteczki powietrza. Można przekonać się o ich istnieniu w pośredni sposób. Można np. zaobserwować, że jak zmieszamy zimną i gorącą wodę, to po chwili ustala się wspólna temperatura.
@@fizyka.nietylkodlaorlow a są jakieś np. wzory fizyczne?
Nie wiem czy rozumiem pytanie. Wzorów jest oczywiście wiele. Np. znając temperaturę gazu można wyliczyć średnią energię kinetyczną ruchu postępowego jego cząsteczek. Energia ta wynosi (3/2)*k*T, gdzie k jest stałą Boltzmanna a T jest temperaturą w skali bezwzględnej.
@@fizyka.nietylkodlaorlow o to chodziło. Dziękuję 🙂
Świetnie zobrazowane. Szkoła 21 wieku.
ale to nadal nie pokazuje np. jak powstaje tornado albo fala na wodzie
To prawda. Np. symulacja wody wymaga wprowadzenia przyciągających sił pomiędzy cząstkami. W przedstawionej symulacji gazu, kulki tylko zderzają się ze sobą.
warto wspomnieć jak ma się to do układu zamkniętego lub otwartego oraz demon Maxwella
Demon Maxwella to dobry pomysł na osobny short
Niby proste a pewnie zniszczy parę światopoglądów.....
A to też nie będzie działać w temacie entropi?
Takie ludzkie porównanie, wszystko jest już długo, długo w porządku, aż tu nagle jedno zdarzenie (nawet mało wpływowe, mało ważne) i chuj się zaczyna sypać wszystko w koło...
Niestety ale atomy wraz ze wrostem energi ...nie wibruja kinetycznie ....tylko ROZSZERZAJA SIE ..zgodnie z klasycznymi modelami Boyla, Lavoisiera, Bohra i Einsteina (wiecej informacji : thermonuclear scattering ). W tym temacie polecam do obejrzenia takze arcydzielo zwane : "Race for absolute zero"
Atomy się rozszerzają...
Czyli średnica atomu się zwiększa?
Co to za bzdury???
To co to jest ta temperatura? ;)
Temperatura jest wielkością fizyczną, która mierzy średnią energię kinetyczną cząsteczek. Średnia energia kinetyczna cząsteczek gazu wynosi (3/2)*k*T, gdzie T jest temperaturą mierzoną w kelwinach a k jest stałą Boltzmanna wynoszącą około 1.38*10^(-23) J/K. Z tego wzoru można wyliczyć temperaturę znając średnią energię kinetyczną (i odwrotnie).
Powiedziałeś że niebieskie kule mają 10 razy więcej masy niż kule czerwone co przyczynia się że proporcjonalność szybkości kul i temperatur są inne
Niebieskie kule mają 10 razy większą masę. Średnie energie kinetyczne kul niebieskich i czerwonych się wyrównują. To oznacza, że gaz kul czerwonych ma taką samą temperaturę jak gaz kul niebieskich. Energia kinetyczna ciała to 0.5 * masa * prędkość do kwadratu. To oznacza, że prędkości kul niebieskich są odpowiednio mniejsze.
@@fizyka.nietylkodlaorlow dzk
Ciekawe, jednak nie wspomniałeś że to jest 100% zamknięty układ w którym ciepło i energia nie ucieka w otaczającą pustkę kosmosu.
Tak, zakładam, że układ nie traci energii. Dlatego całkowita energia kinetyczna kulek nie maleje w czasie.
Przecież prezentowany w dolnej części jest przebieg nie wykres XD
To zrozumiałe. Nic odkrywczego. Ciekawi mnie w jaki sposób można wykorzystać to zjawisko w praktyce. Pozdrawiam
W jednym dzbanku mam gorącą herbatę, w drugim zimną. Mieszając w odpowiednich proporcjach otrzymuję dokładnie taką temperaturę, która mi najbardziej odpowiada, bez zbędnego długiego czekania.
Możesz ogrzać pokój za pomocą ciepłego kaloryfera. To bardzo użyteczne.
Widzę kropki wiśniowe
Tzn. źle (niewyraźnie) widać?
@@fizyka.nietylkodlaorlow robi się złudzenie optyczne. Kolory się dodają
Tutaj będzie lepiej widać ruclips.net/video/hlaDPBj1v9c/видео.html
Brzmi pan jak Oskar z Chłopaki nie płaczą
Woda podlega stratyfikacji.
ta wiedza nie zmienila mojego zycia..ani nie sprawiła ze podbilismy kosmos. Takze wiedza bezuzyteczna
Jesteś kolegą pewien że średnią energię a nie prędkość cząsteczek...?? Jeżeli masz substancję której cząsteczki będą 500 razy cięższe niż gazu.. to poruszając się dziesiątki razy wolniej będą miały tą samą energię kinetyczną.. ale gdy przyłożysz rękę zamarznie ona natychmiast ponieważ ich prędkość jest bardzo mała i odbierze z chęcią energii od twojej dłoni.. chyba coś pomyliłeś.. :)
Tak, jestem pewien. Temperatura gazu jest określona przez średnią energię kinetyczną jego cząsteczek, a nie przez średnią wartość prędkości. To jak my odczuwamy temperaturę, to jest trochę inne zagadnienie.
Na początku mówisz, że energia kinetyczna niebieskich kul wynosi zero.
Nie może wynosić 0 bo to sugerowałoby iż te kule są w temp. zera absolutnego.
To był, jak rozumiem taki skrót myślowy z Twojej strony
Na samym początku kule niebieskie są nieruchome i ich energia kinetyczna wynosi dokładnie zero. A to oznacza, że na początku temperatura kul niebieskich wynosi zero absolutne. To są klasyczne rozważania i nie biorę pod uwagę mechaniki kwantowej.
@@fizyka.nietylkodlaorlow rozważania czysto hipotetyczne
😁
Celem filmu jest pokazanie, że kule czerwone i niebieskie wyrównują swoje średnie energie kinetyczne (co nie jest oczywiste). Nie ma znaczenia czy niebieskie kule są w idealnym spoczynku na początku, czy nie. Mógłbym np. wprowadzić bardzo małą prędkość kul niebieskich na początku i nic by to nie zmieniło.
Ta piszcie sobie fajny film ale do tego trzeba znać fizykę a przynajmniej jak w tym filmie to wiedzieć co to energia kinetyczna no i aerostatyka no i na upartego 1,2,3 zasady dynamiki Newtona ale nie ma żadnej wzmianki na filmie no na upartego da się tą wzmiankę wywnioskować a cholera czego się nie da na upartego a i termodynamika też jets wzmianka w filmie
na upartego jakoś da się przeczytać ten komentarz ze zrozumieniem ale na upartego lepiej byłoby używać znaków interpunkcyjnych
@@awesomegraczgie2131 piszę na szybko zawsze i po co mam się starać i te znaki wstawiać jest po polsku jest odczytać się da da się owszem wiem że to ludzi wnerwia ale pisze jak chce a tak mi się chcę stawiać znaki że mi się nie chce proste
@@1bar__760mmHgno nie wiem, mógłbyś np się starać, żeby twoje komentarze były zrozumiałe dla innych. Na tym polega komunikacja. Bo na razie to bełkot, z którego nic nie wynika 🫡
@@MrGummbi z twojego nic nie wynika a po co mam się starać skoro i tak masz litery i chyba potrafisz czytać no chyba że masz niedojebanie mózgowe to się nie dziwię