Ásásmentes kertészkedés - Kreatív Farmer

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 ноя 2024

Комментарии • 31

  • @DiscoveryChannel-novakarpi
    @DiscoveryChannel-novakarpi 2 месяца назад

    Jó napot kívánok. Külföldi videókban a nedves kartonra a komposztot helyezték és fával alakítottak ki ágyást, a réteg vastagsága 25 cm ha jól értettem. Gyönyörű szép paradicsomokat termesztettek. Jó, van aki szalmával/ gyeppel takarta a frissen elültetett palántákat

  • @tamasdomonkos1024
    @tamasdomonkos1024 3 года назад +2

    Én tennék a szalma fölé 20-30 cm vastagon trágyás szalmát,majd megint egy réteg sima,akár 1-2 éves ,töredezett szalmát (amit talán ingyen odaad,akinek lova vagy tehene van,mert etetni már nem jó ) Így biztosítva van ezzel a későbbi minőségi talaj.

    • @kreativfarmer3074
      @kreativfarmer3074  3 года назад +2

      Kedves Tamás!
      Jó ötlet! Még akár komposzttal is lehet mulcsozni, a szalma nem kötelező elem, a folyamatosa mulcsozás maga a lényeg. :)

  • @zsuszannaszendrei6030
    @zsuszannaszendrei6030 Месяц назад

    A szalma alá aláfészkel a pocok,a csupasz csiga, a madarak nem tudják kiszedni a különböző lárvákat. Ebben az esetben mit lehet tenni? A pocok az szaporodik még akkor is ha ásva van a föld.

  • @tamastoth8254
    @tamastoth8254 3 года назад +3

    A szalmatakarásból nálam a szalmában lévő apró kalászok szemei kihajtottak. Megelőzhető ez valahogy?

    • @kreativfarmer3074
      @kreativfarmer3074  3 года назад +2

      Kedves Tamás!
      Javasoljuk, hogy gyommentes mulcsot használj. Nem kötelező a szalma, lehet fűnyesedék, egyéb nem virágzó növények szárai, levelei aprítva. Az alábbi cikkünk, segítségedre lehet: kreativfarmer.hu/mulcs/ :)

    • @tamastoth8254
      @tamastoth8254 3 года назад +2

      @@kreativfarmer3074 A szalmatakarásból nem gyommag, hanem maga a kalász magja kelt ki. Ennek megelőzése érdekelt volna, ha létezik rá megoldás. Fűvel és gyomnövénnyel nem mulcsolok, locsolás után penészedik.

  • @Chriss84
    @Chriss84 3 года назад +5

    Érdekes és hiánypótló videó! 👍👌
    Erről a témáról mindig Routh Stout jut eszembe, mindig is ki akartam próbálni, most megkaptam hozzá a kedvet, úgyhogy köszönöm Önnek is és Diának is😃Valamint érdeklődnék, hogy hügelkultur dombágyást nem terveznek?

    • @kreativfarmer3074
      @kreativfarmer3074  3 года назад +2

      Kedves Christopher! Köszönjük szépen! Nagyon örülünk, hogy sikerült kedvet csinálnunk hozzá, sok sikert kívánunk! :) Kövesse a csatornánkat, nagyon sok mindennel készülünk még! :)

  • @barokeszter
    @barokeszter 2 года назад +1

    Érdeklődni szeretnék, hogy ha nem sikerül szalmát szerezni, másfajta mulccsal - pl. kéregmulcs - helyettesíthető a szalma?

    • @kreativfarmer3074
      @kreativfarmer3074  2 года назад +2

      Kedves Vnv!
      Mulcsozásnál kreatívnak kell lenni, azzal mulcsozunk, ami rendelkezésre áll. A szalma azért jó, mert gyorsan bomlik, szellőzik, mégis jól zár, így a talaj nedvességtartalma megmarad, a gyomokat lefojtja. De ezen kívül lehet használni fűkaszálékot (gyommagmentesen és vékonyan, mert ez könnyen befülled), faforgácsot stb. A kéregnél két dologra kell figyelni: ha fenyő, akkor savanyítja a talajt, ami a legtöbb zöldségnek nem tesz jót, nem fognak tudni megfelelően tápanyagot felvenni savanyú közegben. A másik, hogy ne legyen túl durva, mert ebben az esetben a szerepét nem fogja betölteni, azaz a talaj alatta ugyanúgy kiszárad. Javasoljuk zárt Facebook csoportunkat, ahol jó sok bevált ötletet kaphat.
      :)

  • @laszi
    @laszi 2 года назад +3

    A kartonppir tele van cián alapú ragasztóanyaggal és nehézfémekkel, jóétvágyat az így termelt ételhez. Szóval a kartont felejtsétek már el.

    • @kreativfarmer3074
      @kreativfarmer3074  2 года назад +1

      Szívesen veszünk természetes és nem káros alternatív megoldásokat, addig is a permakultúra, mélymulcs és egyéb ökológiai szemléletű gazdálkodás témakörében mozgó, nálunk profibb szakemberek javaslatait követjük.

    • @laszi
      @laszi 2 года назад +3

      Egyszerű. Veszel egy vastag fekete fóliát. Leteríted a veteményesnek kijelölt helyre, 3 hét múlva nincs több gyom, elteszed a fészerbe, mert még vagy 10 évig jó.

    • @youTanod
      @youTanod 2 года назад

      @@laszi Ez akkor is jó, ha tarackos a terület?

    • @laszi
      @laszi 2 года назад

      @@youTanod igen, természetesen az is kipusztul, de magról bármi kihajt, ezért szokták ismételni is.

    • @youTanod
      @youTanod 2 года назад

      @@laszi Köszönöm. Kipróbálom.

  • @juditpapp505
    @juditpapp505 Год назад

    A szén/nitrogén aránnyal mi a helyzet?

  • @Fesztusz
    @Fesztusz 3 года назад +3

    Miért kellett a földet vasvillával megkaparni? Szerintem elég lett volna rögtön a karton arra a mulcs, nem?

    • @kreativfarmer3074
      @kreativfarmer3074  3 года назад +3

      Kedves Kérdező!
      A földet nem "megkapartuk", hanem meglazítottuk, mivel a több éve zárttá alakult gyep elzárja a talajt a rá helyezett földrétegtől. :) A cél az, hogy a ráhordott 15cm föld mielőbb integrálódjon az eredeti talajjal, mivel mi nem közvetlenül a gyepre helyeztük a kartont. Ez is egyfajta módszer, nem kifejezetten a Charles Dowding féle "no dig", ahogy azt az általunk készített videókban is hangsúlyozzuk. Mindenki alkalmazzon olyan módszert, ami számára kézenfekvő és szimpatikus, nekünk ez tűnt a legmegfelelőbbnek, mivel a talajunk egyébként lebontó szervezetekben és tápanyagban igen gazdag. Azzal, hogy ásóvillával meglazítottuk, lehetővé tettük, hogy levegőzzön a talaj, bejusson az eső és az oxigén, ami élénkíti a talajélőlények működését. Ezt követően építettük rá azt a föld+mulcs réteget, amelybe palántákat helyezünk és reményeink szerint jövőre már az altalaj is egy kellemes, jó szerkezetű ültetőközeg lesz. :)
      Szép napot kívánunk!

  • @SzaSzaesBerci
    @SzaSzaesBerci 3 года назад +1

    A szalmat bokashi komposzt teas vizzel locsolnam. Tele van mikroorganizmusokkal (em) mik segitenek hamarabb komposztalodni a szalmat es a talajnak meg a novenyeknek is jot tenne.

  • @markgudics5639
    @markgudics5639 3 года назад +1

    Érdeklődnék hogy fóliasátorban is alkalmazható ez a technológia?

    • @kreativfarmer3074
      @kreativfarmer3074  3 года назад +2

      Kedves Márk!
      Biztosan. Nem láttam még rá precedenst, de ahogy utólag a no dig ágyásra fóliát lehet húzni, úgy valószínűleg visszafelé is működik. Csak legyen megoldva a nyári szellőztetés. :)

  • @evarimoczi4891
    @evarimoczi4891 Год назад +1

    Számoljuk össze mennyibe kerül a papír, a termőföld, a szalma, a trágya! És akkor még a vetőmag, palánta, víz.
    Ennél drágább már csak a magaságyás.

  • @juhaszgyorgyjuhaszgyorgy7089
    @juhaszgyorgyjuhaszgyorgy7089 Год назад

    Az a csodálatos fekete föld a belekeverték koromtól az, nem érett komposzt. Aki látott már ilyen földet előállítani az tudja.