Köszi szépen.! Hasznos volt.! És nem is tudtam, hogy a főtt étel, meg az állati eredetű dolgok nem mehetnek bele a komposztba.. Igaz kicsit gyanús volt, hogy jó-e az, mert hogy csúnyán rohad és penészedik... Tényleg jobb kihagyni.! Köszönettel : P. R. Szegedről
Nekem egy kis domb formájú van, idén tavasztól gyűjtögetve, főleg nyári fűnyesedékkel, most ősszel lehullott lombokkal, némi konyhai hulladékkal. (néhány vékony réteg termőfölddel keverve, illetve huminsavas oldattal belocsolva, kb 2m3 az egész) Tavaszra szeretnék kialakítani magaságyásokat, illetve egy komolyabb virágágyást. A kérdésem az volna, hogy már elég érett lesz-e a komposzt tavaszra, hogy felhasználhassam? Mi lesz akkor, ha hamarabb kerül ki, akkor év közben a földbe keverve nem bomlik tovább és nem lesz elegendő az a bomlás a növények táplálásához? Tavasszal úgyis vennék jópár zsák trágyát, ne vegyem meg inkább most és keverjem bele, lenne értelme? Köszönöm
Már régóta keresek megoldást szerves trágyázásra. A kérdésem az lenne, hogy erkélyen lehet-e komposztálni? Szoktam palántákat, növényeket nevelni. Köszönöm a válaszát.
Köszönöm, nagyon hasznos ismeretterjesztő videó. Én is sokat tanultam belőle. Csupán egy kérdésem lenne, ami lehet, hogy butaság, de a baromfitrágyáról jutott eszembe: nekünk két tengerimalacunk van, az alóluk kiszedett használt forgács almot lehet tenni a komposztálóba?
Tiszteletem! Nagyon jók a videók, köszönöm a tanácsokat! Egy kérdésem lenne: nálunk hatalmas mennyiségű szelídgesztenye levél és fondor keletkezik minden ősszel, azokat beletehetem a komposztba?
A konyhai zöld nyesedékekkel kapcsolatban lenne kérdésem: tekintettel hogy a komposztálás 1-2 éves folyamat, ellenben a konyhai nyesedék folyamatosan termelődik, mi a pontos menete? 1 évig gyűjti az ember a nyesedéket, s akkor alakít ki vele újabb komposzt dombot? Ez esetben addig milyen körülmények között érdemes tárolni? (nedvesség, pára, hő tekintetében) nem fog így elrohadni? Ha folyamatosan fel kell használni, akkor hetente ezt a réteget mindig hozzáadjuk a komposztdombhoz? Hogy oldható így meg, h azonos komposztálódás menjen végbe a régebbi s a frissebbek között?
Kedves Permaculture! A konyhai hulladék vegyesen tartalmaz szén- és nitrognhangsúlyos elemeket is, ezért ezt lehet gyűjteni folyamatosan attól függetlenül, hogy van-e fűnyesedék. De ha biztosra szeretne menni, érdemes a konyhai hulladéknak beltéri komposztálót beüzemelni, ami lehet bokashi vagy vermikomposztáló is. :)
KEdves András! Köszönjük a hozzászólást! :) A faágakat, gallyakat általában külön szoktuk komposztálni, mert más a bomlási sebességük és annak folyamata. De finomra aprított, vagy már korhadt faaprítékot lehet a komposztra tenni, ez a szenet biztosítja a bomlási folyamathoz. A komposztáláshoz megfelelő szén és nitrogén is szükséges. Üdv.
Nagyon jó az előadás. Tehát amit adnak a kertesházakban élöknek, biohulladék tároló, fekete, hordószerű, kalapos műanyagtároló. Az ebben a formában erre egy hülyeség?
Fantasztikus, jegyzeteltem, és nemsokára én is felállítom a saját komposztálómat. Köszönöm, és további jó tartalmakat kívánok mindannyiunknak!
Köszi szépen.! Hasznos volt.!
És nem is tudtam, hogy a főtt étel, meg az állati eredetű dolgok nem mehetnek bele a komposztba.. Igaz kicsit gyanús volt, hogy jó-e az, mert hogy csúnyán rohad és penészedik...
Tényleg jobb kihagyni.!
Köszönettel : P. R. Szegedről
Nagyon szépen köszönöm a sok hasznos tanácsot!
Várom a további hasonló videókat!
Osszad és osszad, ritkán hallasz ilyen hasznos véleményt.
Köszönőm szépén!👍
Szép napot! Köszönöm a videót, sokat segített! Egy kérdés még. Fűresz"port" kihagyjam? Ugye az kicsit érintkezik a láncolajjal.
Tetszett a videó. Volna egy kérdésem, a főtt tojás héja mehet a komposztba?
Szárítsd 1 hétig és utána igen. Ha teheted, daráld le, úgy sokkal jobb 😊
Köszönöm 💚
Szuper lett a videó....
El is készítettem a komposzt dombomat.
Rétegen ként
mennyi vizzel 💦
célszerű meglocsolni ??
Nekem egy kis domb formájú van, idén tavasztól gyűjtögetve, főleg nyári fűnyesedékkel, most ősszel lehullott lombokkal, némi konyhai hulladékkal. (néhány vékony réteg termőfölddel keverve, illetve huminsavas oldattal belocsolva, kb 2m3 az egész)
Tavaszra szeretnék kialakítani magaságyásokat, illetve egy komolyabb virágágyást.
A kérdésem az volna, hogy már elég érett lesz-e a komposzt tavaszra, hogy felhasználhassam? Mi lesz akkor, ha hamarabb kerül ki, akkor év közben a földbe keverve nem bomlik tovább és nem lesz elegendő az a bomlás a növények táplálásához?
Tavasszal úgyis vennék jópár zsák trágyát, ne vegyem meg inkább most és keverjem bele, lenne értelme? Köszönöm
Már régóta keresek megoldást szerves trágyázásra. A kérdésem az lenne, hogy erkélyen lehet-e komposztálni? Szoktam palántákat, növényeket nevelni. Köszönöm a válaszát.
Köszönöm, nagyon hasznos ismeretterjesztő videó. Én is sokat tanultam belőle. Csupán egy kérdésem lenne, ami lehet, hogy butaság, de a baromfitrágyáról jutott eszembe: nekünk két tengerimalacunk van, az alóluk kiszedett használt forgács almot lehet tenni a komposztálóba?
Hát persze🕊!
Azok ugyanolyan jók a komposztba, mint a levágott fű, vagy a krumlihéj.
ez egy nagyon jó kérdés, akkor nálunk nyuszi WC és szénamaradványok is mennek majd a komposztba :)
A föld maradjon nedves és sötét helyen. Különben elpusztulnak a mikroorganizmusok.
Köszönöm a "fejtágítást". A szalmát ki lehet váltani avarral? 🤔
Az avart inkább külön érdemes feldolgozni.🕊
Tiszteletem!
Nagyon jók a videók, köszönöm a tanácsokat!
Egy kérdésem lenne: nálunk hatalmas mennyiségű szelídgesztenye levél és fondor keletkezik minden ősszel, azokat beletehetem a komposztba?
Kedves Kucus8!
Kis mennyiségben keverve bele lehet tenni, de ha nagy mennyiség, érdemes külön komposztálni.
:)
Köszönöm, akkor készítek neki egy külön komposztálót!
Szemléletes..Mindenki tanulhat belőle..
Sosem értettem, hova ez a nagy siettség a komposzt érlelésével. Nekünk van folyamatosan 2-4 ládánk, 1-2 évente el is készül egy mindig.
A fémháló hól vásárolható? Mivel én úgy láttam hogy vagy saválló vagy horganyzott!
Kedves János!
Webshopunkban elérhető: kreativfarmer.hu/termek/borb-gabion-cube500lkulteri-komposztalo-keret/
:)
A konyhai zöld nyesedékekkel kapcsolatban lenne kérdésem: tekintettel hogy a komposztálás 1-2 éves folyamat, ellenben a konyhai nyesedék folyamatosan termelődik, mi a pontos menete? 1 évig gyűjti az ember a nyesedéket, s akkor alakít ki vele újabb komposzt dombot? Ez esetben addig milyen körülmények között érdemes tárolni? (nedvesség, pára, hő tekintetében) nem fog így elrohadni?
Ha folyamatosan fel kell használni, akkor hetente ezt a réteget mindig hozzáadjuk a komposztdombhoz? Hogy oldható így meg, h azonos komposztálódás menjen végbe a régebbi s a frissebbek között?
Kedves Permaculture!
A konyhai hulladék vegyesen tartalmaz szén- és nitrognhangsúlyos elemeket is, ezért ezt lehet gyűjteni folyamatosan attól függetlenül, hogy van-e fűnyesedék. De ha biztosra szeretne menni, érdemes a konyhai hulladéknak beltéri komposztálót beüzemelni, ami lehet bokashi vagy vermikomposztáló is. :)
🌅🏞️A retegzésben 10 cm-enként kerti földet is lehet hozzáadni***!
👨🌾⛏️💪
Egészséget! Penészes lucerna balottok bedolgozásaból lehet gond a komposztba? Aflatoxin miatt kérdem. Vagy lebomlik
A citromhélyat sem tette bele,szerintem a penészt se tedd .🕊
fűrészpor nem jó?
Én azt hittem, hogy meg kell forgatni, mint a rubik kockát és nem kell vasvillázni.
Az jó lenne!🕊
Fadarabok nem jok komposztalashoz, mert a reszecskemeret is fontos, ami ezesetben tul nagy.
KEdves András!
Köszönjük a hozzászólást! :)
A faágakat, gallyakat általában külön szoktuk komposztálni, mert más a bomlási sebességük és annak folyamata. De finomra aprított, vagy már korhadt faaprítékot lehet a komposztra tenni, ez a szenet biztosítja a bomlási folyamathoz. A komposztáláshoz megfelelő szén és nitrogén is szükséges.
Üdv.
Nagyon jó az előadás. Tehát amit adnak a kertesházakban élöknek, biohulladék tároló, fekete, hordószerű, kalapos műanyagtároló. Az ebben a formában erre egy hülyeség?
Ennyi felesleges lafatyolást 😡