Jak zwykle świetny, merytoryczny i nasączony wiedza materiał. Dziekuje bardzo. Czekam na książkę. Zakup z mojej strony to forma podziękowania za ciężka prace i edukacje nas Wszyskich 😉
Bardzo dziękuję. Mam jednak szczerą nadzieję, że książka będzie dla Ciebie czymś więcej niż podziękowaniem za moje treści. Naprawdę zamieszczę tam sporo nowinek i rzeczy, których na blogu nie było :).
@@krzysiekrog5103 Dzięki, ale jak wyżej. Mam jednak szczerą nadzieję, że książka będzie dla Ciebie czymś więcej niż podziękowaniem za moje treści. Naprawdę zamieszczę tam sporo nowinek i rzeczy, których na blogu nie było :).
Cześć Mateusz, super wpis, utwierdziłeś tylko mnie w przekonaniu, że to co robię ze swoim PPK ma sens. Natomiast z Twojej wypowiedzi też trochę widać, że jesteś w bardziej wielkomiejskiej bańce. W Polsce naprawde jest mnóstwo małych firm, gdzie płaci sie premie uznaniowe pod stołem. Zapisujesz sie do PPK? Nie ma problemu, ale premi uznaniowej juz nie zobaczysz. Mam mnóstwo znajomych którzy nie sa w ppk bo w ich firmie patrzy sie krzywo na ppk i samo zapisanie sie do programu przynosi więcej strat niż korzyści, przez pogorszenie relacji z szefostwem. Januszy biznesu nie brakuje :( Pozdrawiam! :)
Jestem w bańce? Może, ale znam treść ustawy. Pracodawca ma obowiązek, aby wprowadzić PPK, jeśli pracownik tego chce. Oczywiście rozumiem, że są Janusze i współczuję wszystkim, którzy dla nich pracują... :(
To nie był żaden pocisk, kazdy zyje w jakiejś swojej bańce :) po prostu czasami normalnym ludziom pracującym w uczciwych firmach gdzie wszystko wypłaca się legalnie, którzy nigdy nie spotkali się z takimi przekrętami, ciężko uwierzyć, że takie praktyki mają miejsce w Polsce i to wcale nie rzadko. Ludzie w obawie o pracę się po prostu na to godzą.
Dzięki! Świetny materiał. Zabrakło mi tylko zestawień dla krótszych okresów inwestowania. Albo chociaż informacji słownej ile lat trzeba oszczędzać przy danych zarobkach aby pobić PPK.
Hej, dzięki! Akurat nie jest to aż tak istotne (wbrew pozorom). Myślę, że mówiłem o tym w podcaście, a jeśli nie to we wpisie dodałem na końcu paragraf.
Bardzo mi miło. Psychofanów nigdy zbyt wiele ;). A tak serio to lepiej być normalną fanką, bo wtedy to i podyskutować można. Plus: krytyczne oko odbiorcy przydaje się także mi:). Witaj na kanale!
Co do częstotliwości wypłat, pragnę zauważyć że jest jeszcze jeden powód żeby nie robić tego co miesiąc - otóż obsługa w wielu spośród TFI w zakresie 3 filara jest delikatnie mówiąc nienowoczesna. W skrajnych przypadkach, może wymagać odwiedzenia instytucji finansowej aby wypełnić druk, ewentualnie może wymagać wysłania listu (pomijam koszt poczty). Jeśli nie jesteś osobą która czerpie przyjemność z chodzenia do banku lub na pocztę, szkoda zachodu - zwłaszcza że godziny obsługi TFI lub banków z obsługą TFI są zwykle mało komfortowe dla osób pracujących w standardowych godzinach.
@@Inwestomat nikt tego chyba nie poruszył, ale jedna rzecz mnie nurtuje. Przy wypłacie z PPK 30% idzie do ZUS i teraz pytanie, czy kwota ta będzie się liczyła do maksymalnej 30 krotności składki ZUS?
@@Taki_tam_ktos Czemu smuteczek? To pozytywna informacja (w sumie), bo w ZUS się więcej zmieści :D. Rozumiem że chciałeś by to sprawiło, że mniej składek płacisz w ciągu roku?
Jak zwykle ciekawy i wartościowy materiał 👍 Można podejść jeszcze inaczej do kwestii PPK, jest do podwyżka z której głupio nie skorzystać. Poza tym przy wypłacie dopłacamy do ZUSu i tym samym zwiększamy potencjalną emeryturę od państwa. Więc tak naprawdę mając oszczędności na emeryturę to warto wejść w PPK i traktować je jako skarbonkę, by skonsumować środki np na wyjazdy wakacyjne 🌴
Świetny materiał! Na pewno wrócę tu z prośbą aktualizacji tabelek potencjalnych zysków po wprowadzeniu ike w xtb w 3 kwartale. Jeżeli wprowadzą ten produkt i wciąż utrzymają zerowe prowizje to transfer będzie już chyba nie do pobicia. Fakt super jakby ludzie trzymali środki na ppk i jak najwięcej ich było by gpw rosła, lecz obawa o to że nie jestem w stanie sam dbać o to co ma wchodzić w skład takiego portfela zachęca do wypłat. Dzięki za Twoją pracę!
@@Inwestomat wydaje mi się, że opłatę za przewalutowanie w xtb można ominąć poprzez wymianę pln /eur np. w Revolut, a następnie podpięcie karty Revolut do PayPal i przelew na xtb. Popraw mnie proszę, jeśli się mylę.
Ja wypłacam raz do roku i wpłacam na ikze maklerskie. Kupuję spółek dywidendowych. Podwójna korzyść: odliczam wpłatę bezpośrednio od podatku (32 proc) plus dywidenda a czasem niezły zarobek. To wszystko bez podatku...
Czyli w przypadku wypłaty z PPK należy to robić kiedy horyzont inwestycyjny jest większy niż w przecięciu wykresu. W innym przypadku nie ma sensu tego robić. Sam mocno się zastanawiałem co z tym PPK robić i dzięki tobie już wiem😊
Kurcze w sumie ten podcast trochę dał mi do myślenia. Bo faktycznie jak patrzę u siebie to niby PPK ma do 0,7% opłaty roczne, a fundusze biorą 1,3% rocznie ... prawie drugie tyle dodatkowych kosztów Od początku byłem w ppk, trochę to traktowałem jako ekspozycja na wig20 ( której nie mam, bo u mnie na IKE albo małe spółki z swig80 albo trochę z mwig40), ale w sumie po odsłuchaniu podcastu zacząłem się zastanawiać czy nie będzie lepiej przenieść te pieniądze do jakiegoś taniego funduszu pasywnego typu SCHD i te dywidendy w przypadku FIRE możnaby konsumować od razu w razie potrzeby. Choć z drugiej strony stopa zwrotu mojego funduszu za 3 lata to 33% więc coś koło 9% rocznie, więc bardzo dobrze. Choć to dzięki ostatniej hossie na wigu20 ( 20%YTD funduszu), która niewiadomo jak długo się utrzyma
Hej Damian, Miło słyszeć, że podcast uruchomił własną analizę :). Stopa zwrotu jest wysoka, bo WIG20 ma dobry rok (i w ogóle polska giełda ma dobry rok). Nie spodziewaj się takich stóp zwrotu w długim terminie - patrz - podcast, w którym odtwarzam taki fundusz w przeszłości.
Tak, ale PPE jest obiektywnie lepsze, bo otrzymuje się od pracodawcy więcej niż w PPK. Jedyny minus - można wypłacić tylko przy zmianie pracodawcy i tylko poprzez transfer na IKE.
@@Inwestomat u mnie w pracy 6% pensji brutto daje firma a ja płacę tylko podatek dochodowy (bez ZUS). I faktycznie lepiej tak. Ale jakby firma dodatkowo założyła PPK to bym też przystąpił ale nie ma takiej opcji by mieć obydwa programy.
Dzięki za super material. Jestem w PPK od początku 2020 roku i dotychczas jstem zadowolony. Jednak widzę jeden bardzo duży minus, ktorego nie poruszyłeś w podcascie. Jest to moja czysto hipotetyczna obawa na podstawie obserwacji obecnej rzeczywistości w tym Kraju. Mianowicie, za 40 lat, gdy będę chcial przejsc na emeryturę i uzbieram kwotę X na ppk, to kochane Państwo zrobi swój standardowy trik: "Pan ma emeryturę i "drugą emeryturę" z PPK, a połowa Polaków nie oszczędzała na PPK, więc trzeba im pomóc, dostaną 13, 14, 15 i lepsze waloryzację, a Panu to sie nie należy. Pan sobie oszczędził i sobie poradzi." W skrócie, państwo opiekuńcze w czystej postaci. Mam nadzieję, że w miarę prosto wyjaśniłem moje wątpliwości 😂 Co o tym sądzisz? Pozdrawiam
Cześć Mateuszu, dziękuję za wartościowy materiał. Chciałbym jednak zapytać o możliwość dołożenia jednego wyliczenia. Wypłaty z PPK i inwestowanie tych pieniędzy w ramach OIPE (co prawda OIPE jeszcze nie ma, ale znamy już cennik w finax - 0,72%). Jestem w sytuacji w której IKE oraz IKZE zapełniam corocznie, natomiast na OIPE chyba już mi nie wystarczy. Super byłoby wiedzieć w jakich warunkach to mogłoby się opłacać. Przy okazji gdzie znalazłeś całkowite koszty funduszy w PPK? Mam w Pekao TFI, ale inny fundusz niż 2060 i jestem ciekawy czy, a jeśli tak to ile przeplacalbym względem OIPE.
Super materiał, poruszył kwestię nad którą w sumie się nigdy nie zastanawiałem. Nie będzie to chyba zaskoczeniem, że niemal wszystkie dyskusje jakie miałem na temat PPK dotyczyły tego czy wgl. w nim być czy nie. Argumenty, że to się po prostu matematycznie opłaca, że to taki jakby fundusz TFI a nie jakieś magiczne rządowe konto i jakby mi z niego zabrali, to równie dobrze mogą mi zabrać ze zwykłego konta, niemal do NIKOGO nie trafiał.
Problem jaki widzę, to to, że jeśli mało osób ostatecznie będzie w systemie, to naprawdę przyjdzie partia, która stwierdzi, że skoro tak mało osób tam jest, to nie będzie duży ubytek elektoratu jeśli tych pieniędzy im się "trochę" skubnie
@@Inwestomat zgadza się. Ale chciałbym zobaczyć też statystyki tych rachunków w podziale na kohorty wielkości zarobków. Dla niektórych partii to może być decydująca informacja.
@@marekszymanski5367 Jest statystyka średnich środków w IKE/IKZE oraz ich liczby. Wiadomo dokładnie, ile tam jest $ i nie jest jej zbyt dużo :P. Za 10 lat w PPK będzie wielokrotność środków na IKE i IKZE.
wpłacaj co miesiąc 1000 PLN i załużmy że rocznie zarobisz 5 % po 20 latach masz 415 000 PLN - wartość 40 metrowego mieszkania SUPER! ale zaraz zaraz za 20 lat to będzie 1/4 ceny 40 metrowego mieszkania xD, zdecydowanie bardziej sie oplaca wziąść kredyt na 20 lat i wynajmować mieszkanie i za 20 lat je sprzedać za 1.6 mln. ;) taka perspektywa
Nie, ponieważ nie znamy wzrostu cen mieszkań w przyszłości. Przyjąłeś założenie, że będzie wielokrotnie wyższy niż wzrost cen akcji, a historia temu zaprzecza (W USA około 9% rocznie akcje, 4% rocznie ceny nieruchomości). Jeśli weżmiesz pod uwagę koszt kredytu (obecnie w Polsce wysoki) to może wyjść jeszcze gorzej.
@@Inwestomat mam operat mojego mieszkania z 2005 r. 100k, dzisiaj 400k, pieniądze ciągle tracą na wartości za te powiedzmy 20 lat mieszkanie na 95 % kwotowo będzie droższe, sprawdź ceny domów w USA w latach 1900 albo 1950 i obecnie, tylko jakieś wydarzenie jak wojna lub inne dziwne zapobiegną temu
@@Inwestomat mieszkanie z 2005 r. a z 2023r. kosztuje tyle samo !! Przelicz ile pensji minimalnych lub średnich za metr musisz musiałeś zapłacić, tyle samo!
@@roymakkaypl Powyższe świadczy o tym, że sprawdziłem ceny mieszkań. Przejrzyj raport "The Age of Disorder", bo masz tam pięknie wszystko przedstawione.
@@roymakkaypl Nie można podchodzić tak do statystyki. W 2005 minimalnej nie było, a średnia nie jest reprezentatywna, bo w każdym roku coraz mniej osób zarabia przynajmniej średnią (obecnie około 33% Polaków).
Ja zostawiam środki na ppk zawsze coś urośnie. Osobno inwestuję w akcję Dywidendowe GPW i mam pakiet obligacji Edo i jestem jak najbardziej zadowolony. Na GPW jak na razie dobra passa 37 dni na zielono
@@Inwestomat dlatego trzeba nie słuchać innych którzy straszą że to zabiorą tylko trzymać do emerytury o ile jeszcze będzie.Niestety ja 2 lata temu posłuchałem i się wystraszyłem teraz jestem i trzeba zaczynać gdzie się jest. Wesołego nowego roku!
jestem w PPK od 1,5roku. Załuję tylko jednego....tego że nie zaufałem i nie zapisałem się od samego początku jego powstania. Fajnie odkłada się kasa na koncie i nawet trche jest z tego zysku. Miałem zamiar wypłacać co roku ale nie bede tego robił na pewno poki co. Zasatanawiam sie nawet by zwiększyc swój wkład o 0,5%. Mam 43 lata i widze ze tutaj fundusz juz nie robi agresywnego inwestowania wiec nie ma obaw o straty ale tez duzy zysk nie bedzie. Ja po ok 1,5roku odkładania mam o ok 1200 zł wiecej nizeli suma wpłat moich+pracodawca+państwo, wiec chyba całkiem spoko. Szkoda tylko że pracodawcy niechetnie chcą podwyżsać pracownikowi swoj wkład i raczej jest to ustawowe 1,5%...a przynajmniej u mnie tak własnie jest.
Cześć. Fajny materiał. Jak zawsze podoba mi się też jasna rekomendacja, co radzisz dla kogo. Mam specyficzna sytuację, której tu nie poruszasz, ale myślę po tym podcascie, że mam już pomysł na to. Napiszę może mnie ktoś wyprowadzi z błędu. Byłem kilka lat w PPK pracując na etacie. Zebrałem tam ładnych paręnaście tysięcy złotych. Nigdy nie wypłacałem. Od paru miesięcy mam JDG, więc ani ja, ani były już pracodawca nic nie dopłaca. Niedawno była doplata od Państwa... no i chyba czas się zwijać? W sensie TFI cały czas będzie mi zjadał kasę vs. tanie etf a żadnych nowych środków od nikogo już nie dostanę, a nawet gdybym zatrudnił się na etacie to i tak pewnie wpadnę do innego PPK.
Dzięki, Andrzej! No ja bym się zwinął na Twoim miejscu, ale oczywiście nie musisz. Dużo zależy od tego, czy samodzielnie wypełniasz limity IKE i IKZE. Jeśli nie, to przenieś środki z PPK tam (mimo kary).
@@Inwestomat hey. Dzięki za odpowiedź (mimo że materiał sprzed kilku miesiecy). Tak. Wypełniam limit IKE, IKZE przy moim podatku 8,5% na JDG średnio mi się opłaca. W każdym razie przeliczyłem i wyszło mi, że opłaca mi się wyciągnąć, a po 10 latach przy Twoich zalozeniach wychodzę na plus i to nie licząc 30% od pracodawcy w ZUS.
Nawet jakby TFI nic nie zarobiło w tym czasie to same dopłaty dają już nam zysk. Podobne programy cieszą się dużą popularnością za granicą ale u nas politycy doprowadzili do tego że nawet dobre programy nie przekonują naszych rodaków.
Oszczędzanie na własna reke jest dosyc ryzykowne, chyba że ktos bedzie sie trzymał regularnosci. W ppk to jest własnie najlepsze, że wpłaty sa automatycznie co miesiac przelewane na konto bez angażowania uczestnika
No wpłaty są automatyczne, ale koszty wysokie. Oszczędzanie nie jest ryzykowne, jeśli się oszczędza na lokacie (do limitu BFG) lub obligacjach detalicznych - nominalnie nie stracisz.
Mieszkam w Irlandii i mam coś w rodzaju ppk, ja płacę 4% i pracodawca 4%. Moja żona ma jeszcze lepiej bo ona płaci 6% a pracodawca 10% i nie mamy zamiaru rezygnować.
Wady ppk: - pracownicy zwykle nie potrafią zrozumieć czemu mają zrezygnować z części wypłaty teraz na rzecz mglistej przyszłości, - ppk obniża zdolność pracodawcy do wprowadzania podwyżek płac, Zalety ppk: - ponieważ posiadam portfel akcji na warszawskiej giełdzie liczę że zakupy dokonywane przez ppk długofalowo doprowadzą do wzrostu wartości mojego portfela. - duży homebias bo to nasza giełda potrzebuje napływu pieniędzy a nie amerykańska
- duży homebias bo to nasza giełda potrzebuje napływu pieniędzy a nie amerykańska Tym sugerowałem się zapisując się do PPK (miedzy innymi) Wydaje mi się ,że GPW dopiero może się naprawdę rozwinąć. Świadomość ludzi o rynku rośnie w PL.
Nie wiem, czy brak zrozumienia pracowników jest wadą PPK. Obiektywnie są to dla nich darmowe pieniądze. PPK obniża zdolność wykonywania podwyżek - really? To jest 1,5% wynagrodzenia brutto, a nie 15%.
Cześć Mateusz, jak zwykle świetny materiał. Właśnie sie zastanawiałem nad przenoszeniem środkow z ppk ale nie do ikze czy ike bo nie mam, natomiast do xtb. Czy ma to sens ? Coś nie jestem przekonany do ike i ikze z racji takiej że napewno będę te środki wyciągał przed 60 rokiem zycia o ile dożyję. Czy jest sens transferować te pieniażki raz w roku do xtb i ładowac je np. w ISLN srebro bądź w IGLN zloto ? To nie jest portfel long term. Rozumiem że akcje calego swiata etc trzyma sie do końca więc tutaj rozumiem sens posiadania ike i ikze oraz liczyc na brak podatku przy emeryturze.Jak myślisz ? Chciałbym poprostu zbudowac małe portfolio oparte na metalach szlachetnych no i liczę na to, że w pewnym momencie bede chciał sprzedać te aktywa a srodki zainwestowac w jakies indexy na caly swiat o ile będzie większe tąpniecie na co licze.
Ta dopłatą 200 zł to chyba tylko w pierwszym roku jest (tak mi się wydaje). Nie u każdego ta dopłata od pracodawcy to taka "ekstra podwyżka" bo słyszałem z pewnego źródła że niektórzy pracodawcy informowali tych co się zapisywali że mogą zapomnieć o podwyżkach pensji przez dwa lata. Inni z kolei będą płacić tym pracownikom odpowiednio mniej. U mnie księgowa się nie zapisała, żona kolegi też księgowa, tak samo. Ręce opadają.
Dokładniej dopłata 250 zł w pierwszym roku (po pierwszym roku), a 240 zł w każdym kolejnym. Niedawanie podwyżek przez PPK jest nielegalne i naganne z perspektywy moralnej.
Jeśli ktoś się dalej zastanawia a zapewne i tak już inwestuje - weźcie pod uwagę, że te środki powiększą wpłaty które i tak już dokonujecie na swoje IKE, IKZE, zwykłe konta i dzięki nim potencjalnie może udać wam się "oszczędzić" prowizje które i tak płacicie. Jeśli masz wpłacić 4000zł na IKE i kupić zagraniczny ETF a zwrot z PPK powiększy twoją potencjalną wpłatę o 500zł, do 4500, to zyskujecie czysty kapitał, zmniejszając udział prowizji, którą i tak byście zapłacili.
Tak, ale to jest mały uzysk co do potencjalnej straty 30% wpłaty pracodawcy, która idzie na subkonto w ZUS. Osoby, które otrzymają tylko minimalne emerytury, efektywnie stracą te środki.
Już raz skomentowałem ten materiał, ale mam pewne przemyślenie A gdyby tak stworzyć własne PPK, poprzez zakup 3 ETFów od Bety, na WIG20TR, mWIG40TR i sWIG80TR. I samemu ustalić proporcję, zamiast przeważania państwowych molochów?
Można tak zrobić, ale proporcję indeksów będą uznaniowe. Powiem więcej: ja od lat inwestuję na GPW kompletnie omijając państwowe molochy (samodzielna selekcja akcji).
Przeciez nie trzeba sie zapisywać jesli ktod wcześniej zrezygnowal bo zapis jest automatyczny, wystraczy sie nie wypisywac. W podcascie mowisz "jesli wcześniej rezygnowales to zapisz sie ponownie" pozdrawiam
Witam, a jak wyglądałyby wyniki analizy dla osoby najwięcej zarabiającej, wypłacającej środki na IKE z założeniem, że środki przekazane do Zus przepadaja? Pozdrawiam
Hej Mati. Może nie na temat ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Mieszkam obecnie w Niemczech, mam fundusze na giełdzie XTB, w Polsce już nie płacę podatków, nie pracuje itp. czy jest to jakaś przeszkodą, żebym inwestował na polskiej giełdzie? Czy u Ciebie mogę znaleźć informacje na dany temat? Pozdrawiam
Hej Mati#2 :), Jeśli mieszkasz w Niemczech, to masz tam obowiązek podatkowy. Możesz inwestować na GPW, ale XTB/inny broker musi być poifnormowany o Twojej rezydencji podatkowej. A Ty musisz sprawdzić, ile wynosi podatek giełdowy w Niemczech i nauczyć się go płacić. W innym przypadku będzie to nielegalne.
Może nie zrozumiałam - jeśli wypłace kasę raz w roku to tracę dopłaty od państwa z jednego roku czy ze wszystkich lat uczestniczenia w ppk. Trochę szkoda mi tych dopłat , patrząc na niewielkie zyski z giełdy które mam do tej pory na ikze .
Ze wszystkich lat uczestniczenia. Co do zysków na IKZE to pamiętaj o tym, że (prawdopodobnie) krótko inwestujesz i (prawdopodobnie) kurs waluty zjadł Ci większość zysku od 2022.
@@Inwestomat ehh tak dokładnie. Zaczęłam inwestować w listopadzie 2022. Niby wiem w teorii ze minimum trzymania etf to 5 lat( i pewnie bardziej konkretnych zysków) ale mózg/emocje robią swoje. Co do walut - czy mam na to jakiś wpływ?
@@joannab6426 Masz duży wpływ na kurs walut - kupując co miesiąc/kilka miesięcy/co roku uśredniasz nie tylko kurs zakupu funduszu, ale i kurs walutowy zakupu :).
@@Inwestomat dzięki - upewniłem się właśnie ze wszystko robie Ok. Jako młoda stażem wciąż jednak pojawiają się wątpliwości od czasu do czasu. Dziękuje za Twój czas 🙂
Dziękuje za świetny materiał, @Inwestomat mam pytanie bo nie słyszałem aby było to poruszone, przy zwrocie tracimy cześć pieniędzy ale jest tez możliwa wypłata transferowa i normalnie dla takich wypłat nie traci się pieniędzy, jak jest w tym przypadku?
Naprawdę to w PPK zależy dużo od pracodawcy, małe firmy nie chcą dopłacać za pracownika.4 lata temu mój zeszły pracodawca zwolnił wyłącznie tych pracowników które nie zrezygnowali z PPk.Rok temu w mojej nowej firmie pracodawca przy mnie prosił nowych pracowników zrezygnować z PPK pod powodem "żeby nie dodawać księgowej roboty"
Jak dla mnie PPK jest tak pomyślane żeby w każdym scenariuszu zarabiało... państwo. Przy wypłacie poza podatkiem belki potrącane jest 30% od wpłat pracodawcy... Ot kolejny sposób na dojenie obywatela.
@@piotrromanowski354 Całe 30 proc. trafiają na konto w ZUS. Jest to korzyść pracownika. Państwo "zarabia" na składce ZUS, ale i tworzy sobie przyszłe zobowiązanie wobec Ciebie.
W NN PPK nasze jutro 2050 jest 0,93% w skali roku, a 2060 1,5% informacje z KID,chociaż opłaty wynosza 0,42% 🙂? Ciekawe, że młodsi maja pod górkę :D, a inwestycja w to samo. Część udziałowa = 65% x WIG-Poland + 25% x S&P 500 Price Return Index PLN + 10% x EURO STOXX 50 Price Index PLN Część dłużna = 100% x TBSP.Index
Ppk już mam i sobie chwalę i zapewne będę trzymał do emerytury. Chcę jeszcze rozszerzyć swój portlef oszczędnościowy o coś kolejnego równie pewnego, bez ryzyka i jakiś zyskiem. IKE czy Obligacje ROS 6letnie (pobieram od początku 500+ więc trochę już się uzbierało )?????
Nie kupuj ROS, bo ROD są od nich o wiele lepsze. Za "jedno prawo do 500+" otrzymujesz 12-letnią obligację, której państwo nie wymusza sprzedaży/zakończenia, gdy tracisz prawa do kolejnych świadczeń 500+ (np. gdy dzieci dorosną). ROD > ROS, zawsze. IKE i IKZE - podobnie, zawsze warto je mieć, zwłaszcza z tanimi funduszami ETF.
Wiem, że są osoby, które na papierze zarabiają najniższą krajową ale ich szef jest też dodatkowo "łaskawy" w inny sposób, warunkiem jest to, że nie będą chciały zapisywać się do PPK. Ta dodatkowa "łaskawość" w teorii ma przewyższać korzyści z zapisania się do PPK. Nie wiem tylko czy te osoby to wszystko sobie policzyły, czy uwierzyły na słowo szefowi...
Hmm, ciekawe. Nigdy nie słyszałem o przekupstwie po to, aby szef nie musiał dokładać 1,5% pensji brutto. Nie przesadzajmy, bo nie jest to aż tak dużo ;).
@@Inwestomat serio mówię. Pracownik obok minimalnej dostaje poza nią dodadkowe kilka procent ale poza systemem natomiast szef mówi wyraźnie, że nie życzy sobie, żeby taki pracownik był w PPK a jeśli będzie chciał to tego "dodatku" pozasystemowego dostanie odpowiednio mniej.
@@Inwestomat Niestety są pracodawcy i "pracodawcy". W moim otoczeniu znam kilka osób które mają umowę na najniższą (do ręki dostają więcej) i pracodawca przyniósł druki rezygnacji z PPK (innej opcji nie było) i żadnego bonusu poza tym nie dostają.
Nic z tych rzeczy, miałeś taki moment zawachania, szukałeś słowa i użyłes upaństwowi. A jest na to moim subiektywnym zdaniem lepsze słowo, nacjonalizacja.😉 Merytorycznie jak zawsze świetna robota❤
@@Inwestomat Tylko że Ci co świadomie przeważają GPW na tym programie zyskają. Ja w PPK być nie mogę ale bardzo ciesze się że takie coś powstało. Żona na tym zyskuje ja pośrednio również.
Mateusz - profesorze moich ciułanych inwestycji dziękuję za kolejną lekcję :)
Dziękuję, ale do profesora mi daleko. Jestem jedynie magistrem :).
A co do "ciułanych" to grosz do grosza i będzie .
Jak zwykle świetny, merytoryczny i nasączony wiedza materiał. Dziekuje bardzo. Czekam na książkę. Zakup z mojej strony to forma podziękowania za ciężka prace i edukacje nas Wszyskich 😉
Też planuję ją kupić w podzięce za edukację z bloga. Niezależnie co w niej będzie. Może puszczę ją w świat 😀
Bardzo dziękuję.
Mam jednak szczerą nadzieję, że książka będzie dla Ciebie czymś więcej niż podziękowaniem za moje treści. Naprawdę zamieszczę tam sporo nowinek i rzeczy, których na blogu nie było :).
@@krzysiekrog5103 Dzięki, ale jak wyżej.
Mam jednak szczerą nadzieję, że książka będzie dla Ciebie czymś więcej niż podziękowaniem za moje treści. Naprawdę zamieszczę tam sporo nowinek i rzeczy, których na blogu nie było :).
@@Inwestomat Przeczytam z uwagą :)
@@krzysiekrog5103 Bardzo dziękuję.
Cześć Mateusz, super wpis, utwierdziłeś tylko mnie w przekonaniu, że to co robię ze swoim PPK ma sens. Natomiast z Twojej wypowiedzi też trochę widać, że jesteś w bardziej wielkomiejskiej bańce. W Polsce naprawde jest mnóstwo małych firm, gdzie płaci sie premie uznaniowe pod stołem. Zapisujesz sie do PPK? Nie ma problemu, ale premi uznaniowej juz nie zobaczysz. Mam mnóstwo znajomych którzy nie sa w ppk bo w ich firmie patrzy sie krzywo na ppk i samo zapisanie sie do programu przynosi więcej strat niż korzyści, przez pogorszenie relacji z szefostwem. Januszy biznesu nie brakuje :( Pozdrawiam! :)
Dokładnie, dobry powód by iść po podwyżkę. Pozdrawiam.
Jestem w bańce? Może, ale znam treść ustawy. Pracodawca ma obowiązek, aby wprowadzić PPK, jeśli pracownik tego chce.
Oczywiście rozumiem, że są Janusze i współczuję wszystkim, którzy dla nich pracują... :(
To nie był żaden pocisk, kazdy zyje w jakiejś swojej bańce :) po prostu czasami normalnym ludziom pracującym w uczciwych firmach gdzie wszystko wypłaca się legalnie, którzy nigdy nie spotkali się z takimi przekrętami, ciężko uwierzyć, że takie praktyki mają miejsce w Polsce i to wcale nie rzadko. Ludzie w obawie o pracę się po prostu na to godzą.
@@pawel7702 Ja wierzę, ale wewnątrz odczuwam pogardę wobec takich przedsiębiorców.
Dzięki! Świetny materiał.
Zabrakło mi tylko zestawień dla krótszych okresów inwestowania. Albo chociaż informacji słownej ile lat trzeba oszczędzać przy danych zarobkach aby pobić PPK.
Hej, dzięki!
Akurat nie jest to aż tak istotne (wbrew pozorom). Myślę, że mówiłem o tym w podcaście, a jeśli nie to we wpisie dodałem na końcu paragraf.
Bardzo dziękuję za ten merytorycznych komentarz dotyczący PPK 🙂
Bardzo mi miło. Cieszę się, że materiał się przydał!
profesjonalna robota!! dziekuję
Dzięki! Miło mi!
Trafiłam tu dzisiaj i zostanę psychofanką! Świetne materiały!
Bardzo mi miło. Psychofanów nigdy zbyt wiele ;).
A tak serio to lepiej być normalną fanką, bo wtedy to i podyskutować można. Plus: krytyczne oko odbiorcy przydaje się także mi:). Witaj na kanale!
@@Inwestomat jak moja wiedza już będzie na takim poziomie, żeby dyskutować to oczywiście chętnie podejmę dyskusję :)
@@szablicka Nie mogę się doczekać! Przyjemnego słuchania/lektury!
Co do częstotliwości wypłat, pragnę zauważyć że jest jeszcze jeden powód żeby nie robić tego co miesiąc - otóż obsługa w wielu spośród TFI w zakresie 3 filara jest delikatnie mówiąc nienowoczesna. W skrajnych przypadkach, może wymagać odwiedzenia instytucji finansowej aby wypełnić druk, ewentualnie może wymagać wysłania listu (pomijam koszt poczty). Jeśli nie jesteś osobą która czerpie przyjemność z chodzenia do banku lub na pocztę, szkoda zachodu - zwłaszcza że godziny obsługi TFI lub banków z obsługą TFI są zwykle mało komfortowe dla osób pracujących w standardowych godzinach.
Dobry komentarz. Co roku/dwa spokojnie wystarczy.
Dobrze wyjaśnione, dzięki za odcinek! 🙂
Dzięki za miły komentarz!
@@Inwestomat nikt tego chyba nie poruszył, ale jedna rzecz mnie nurtuje. Przy wypłacie z PPK 30% idzie do ZUS i teraz pytanie, czy kwota ta będzie się liczyła do maksymalnej 30 krotności składki ZUS?
@@Taki_tam_ktos Nie, ta kwota nie liczy się do 30-krotności.
@@Inwestomat smuteczek, ale dzięki za info.
@@Taki_tam_ktos Czemu smuteczek? To pozytywna informacja (w sumie), bo w ZUS się więcej zmieści :D. Rozumiem że chciałeś by to sprawiło, że mniej składek płacisz w ciągu roku?
Super temat dobrałeś.
Podobało się 😅
Bardzo mi miło, dzięki!
Dzięki za analizę.
Dzięki za miły komentarz!
Jak zwykle ciekawy i wartościowy materiał 👍
Można podejść jeszcze inaczej do kwestii PPK, jest do podwyżka z której głupio nie skorzystać. Poza tym przy wypłacie dopłacamy do ZUSu i tym samym zwiększamy potencjalną emeryturę od państwa. Więc tak naprawdę mając oszczędności na emeryturę to warto wejść w PPK i traktować je jako skarbonkę, by skonsumować środki np na wyjazdy wakacyjne 🌴
Dziękuję. W materiale mówię o tym, że jest to podwyżka (darmowe pieniądze).
Świetny materiał! Na pewno wrócę tu z prośbą aktualizacji tabelek potencjalnych zysków po wprowadzeniu ike w xtb w 3 kwartale. Jeżeli wprowadzą ten produkt i wciąż utrzymają zerowe prowizje to transfer będzie już chyba nie do pobicia. Fakt super jakby ludzie trzymali środki na ppk i jak najwięcej ich było by gpw rosła, lecz obawa o to że nie jestem w stanie sam dbać o to co ma wchodzić w skład takiego portfela zachęca do wypłat. Dzięki za Twoją pracę!
IKE/IKZE w XTB nie będą takie super, jeśli utrzymają wysoką opłatę za przewalutowanie (0,5%). RObiłem kiedyś takie porówananie.
@@Inwestomat podpowiesz jak się nazywał podcast/wpis?
@@RotAndRollDevil To nie wpis. Po prostu wrzuciłem post na fb / tutaj. Poszperaj. To było w tym roku. Taka duża tabelka.
@@Inwestomat wydaje mi się, że opłatę za przewalutowanie w xtb można ominąć poprzez wymianę pln /eur np. w Revolut, a następnie podpięcie karty Revolut do PayPal i przelew na xtb. Popraw mnie proszę, jeśli się mylę.
@@WiderOZS To dotyczy USD. Oczywiście, że to tak działa. Kiedyś na social media to opisałem :).
EUR się wpłaca za darmo (przelew SEPA).
Ja wypłacam raz do roku i wpłacam na ikze maklerskie. Kupuję spółek dywidendowych. Podwójna korzyść: odliczam wpłatę bezpośrednio od podatku (32 proc) plus dywidenda a czasem niezły zarobek. To wszystko bez podatku...
Przy 32% PIT IKZE to podstawa, jeśłi nie konieczność. Dobra robota :).
Czyli w przypadku wypłaty z PPK należy to robić kiedy horyzont inwestycyjny jest większy niż w przecięciu wykresu. W innym przypadku nie ma sensu tego robić. Sam mocno się zastanawiałem co z tym PPK robić i dzięki tobie już wiem😊
bardzo ważna uwaga, a to nie padło w materiale
Jesteś pewny, że nie padło? Myślałem, że wyjaśniałem to :).
Słuszna uwaga. Cieszę się, że materiał pomógł!
@@Inwestomat muszę przesłuchać ponownie ;)
@@ww-so1bj Zapraszam :)
Kurcze w sumie ten podcast trochę dał mi do myślenia. Bo faktycznie jak patrzę u siebie to niby PPK ma do 0,7% opłaty roczne, a fundusze biorą 1,3% rocznie ... prawie drugie tyle dodatkowych kosztów
Od początku byłem w ppk, trochę to traktowałem jako ekspozycja na wig20 ( której nie mam, bo u mnie na IKE albo małe spółki z swig80 albo trochę z mwig40), ale w sumie po odsłuchaniu podcastu zacząłem się zastanawiać czy nie będzie lepiej przenieść te pieniądze do jakiegoś taniego funduszu pasywnego typu SCHD i te dywidendy w przypadku FIRE możnaby konsumować od razu w razie potrzeby.
Choć z drugiej strony stopa zwrotu mojego funduszu za 3 lata to 33% więc coś koło 9% rocznie, więc bardzo dobrze. Choć to dzięki ostatniej hossie na wigu20 ( 20%YTD funduszu), która niewiadomo jak długo się utrzyma
Hej Damian,
Miło słyszeć, że podcast uruchomił własną analizę :).
Stopa zwrotu jest wysoka, bo WIG20 ma dobry rok (i w ogóle polska giełda ma dobry rok). Nie spodziewaj się takich stóp zwrotu w długim terminie - patrz - podcast, w którym odtwarzam taki fundusz w przeszłości.
@@Inwestomat O jaki podcast chodzi, nie znalazłem za bardzo nic na yt, bo nie wiem jak to wyszukać :D
@@damianmysciak3264 Wyszukaj TFI na moim kanale.
Cześć pracujących nie ma PPK bo jak firma ma PPE i min 25% pracowników się zapisało to firma nie ma obowiązku zakładania PPK. 😊
Tak, ale PPE jest obiektywnie lepsze, bo otrzymuje się od pracodawcy więcej niż w PPK. Jedyny minus - można wypłacić tylko przy zmianie pracodawcy i tylko poprzez transfer na IKE.
@@Inwestomat u mnie w pracy 6% pensji brutto daje firma a ja płacę tylko podatek dochodowy (bez ZUS). I faktycznie lepiej tak. Ale jakby firma dodatkowo założyła PPK to bym też przystąpił ale nie ma takiej opcji by mieć obydwa programy.
@@adamkomarnicki5632 Wow, 6%. Ja dostawałem 4% i się cieszyłem :).
Dzięki za super material. Jestem w PPK od początku 2020 roku i dotychczas jstem zadowolony. Jednak widzę jeden bardzo duży minus, ktorego nie poruszyłeś w podcascie. Jest to moja czysto hipotetyczna obawa na podstawie obserwacji obecnej rzeczywistości w tym Kraju. Mianowicie, za 40 lat, gdy będę chcial przejsc na emeryturę i uzbieram kwotę X na ppk, to kochane Państwo zrobi swój standardowy trik: "Pan ma emeryturę i "drugą emeryturę" z PPK, a połowa Polaków nie oszczędzała na PPK, więc trzeba im pomóc, dostaną 13, 14, 15 i lepsze waloryzację, a Panu to sie nie należy. Pan sobie oszczędził i sobie poradzi." W skrócie, państwo opiekuńcze w czystej postaci. Mam nadzieję, że w miarę prosto wyjaśniłem moje wątpliwości 😂 Co o tym sądzisz? Pozdrawiam
Hej Konrad,
Dzięki! Podałem to w podcaście (patrz: wątpliwość tego że PPK przetrwa w obecnym kształcie).
Też mam takie obawy.
@@Artur... Paradoksalnie im więcej środków w PPK, tym bardziej zagrożone są "reformą".
Cześć Mateuszu, dziękuję za wartościowy materiał. Chciałbym jednak zapytać o możliwość dołożenia jednego wyliczenia. Wypłaty z PPK i inwestowanie tych pieniędzy w ramach OIPE (co prawda OIPE jeszcze nie ma, ale znamy już cennik w finax - 0,72%). Jestem w sytuacji w której IKE oraz IKZE zapełniam corocznie, natomiast na OIPE chyba już mi nie wystarczy.
Super byłoby wiedzieć w jakich warunkach to mogłoby się opłacać.
Przy okazji gdzie znalazłeś całkowite koszty funduszy w PPK? Mam w Pekao TFI, ale inny fundusz niż 2060 i jestem ciekawy czy, a jeśli tak to ile przeplacalbym względem OIPE.
Cześć, dziękuję!
Przygotuję wpis/podcast o OIPE w daszej części roku.
Całkowite koszty PPK są w KIID funduszy.
@@pawelk.8325 Żartujesz? Koszt PPK to 1,5% lub więcej. Masz na blogu tabelkę.
Super materiał, poruszył kwestię nad którą w sumie się nigdy nie zastanawiałem.
Nie będzie to chyba zaskoczeniem, że niemal wszystkie dyskusje jakie miałem na temat PPK dotyczyły tego czy wgl. w nim być czy nie. Argumenty, że to się po prostu matematycznie opłaca, że to taki jakby fundusz TFI a nie jakieś magiczne rządowe konto i jakby mi z niego zabrali, to równie dobrze mogą mi zabrać ze zwykłego konta, niemal do NIKOGO nie trafiał.
Hej Tomek,
Miło słyszeć. Szkoda, że logiczny argument do nikogo nie trafiał, ale zachęcam do podesłania im tego materiału. Może się przekonają.
Problem jaki widzę, to to, że jeśli mało osób ostatecznie będzie w systemie, to naprawdę przyjdzie partia, która stwierdzi, że skoro tak mało osób tam jest, to nie będzie duży ubytek elektoratu jeśli tych pieniędzy im się "trochę" skubnie
@@marekszymanski5367 Ale już jest ponad 2 miliony, czyli o wiele więcej niż prowadzących IKE i IKZE.
@@Inwestomat zgadza się.
Ale chciałbym zobaczyć też statystyki tych rachunków w podziale na kohorty wielkości zarobków.
Dla niektórych partii to może być decydująca informacja.
@@marekszymanski5367 Jest statystyka średnich środków w IKE/IKZE oraz ich liczby. Wiadomo dokładnie, ile tam jest $ i nie jest jej zbyt dużo :P. Za 10 lat w PPK będzie wielokrotność środków na IKE i IKZE.
Dzięki
Dziękuję!
wpłacaj co miesiąc 1000 PLN i załużmy że rocznie zarobisz 5 % po 20 latach masz 415 000 PLN - wartość 40 metrowego mieszkania SUPER! ale zaraz zaraz za 20 lat to będzie 1/4 ceny 40 metrowego mieszkania xD, zdecydowanie bardziej sie oplaca wziąść kredyt na 20 lat i wynajmować mieszkanie i za 20 lat je sprzedać za 1.6 mln. ;) taka perspektywa
Nie, ponieważ nie znamy wzrostu cen mieszkań w przyszłości. Przyjąłeś założenie, że będzie wielokrotnie wyższy niż wzrost cen akcji, a historia temu zaprzecza (W USA około 9% rocznie akcje, 4% rocznie ceny nieruchomości). Jeśli weżmiesz pod uwagę koszt kredytu (obecnie w Polsce wysoki) to może wyjść jeszcze gorzej.
@@Inwestomat mam operat mojego mieszkania z 2005 r. 100k, dzisiaj 400k, pieniądze ciągle tracą na wartości za te powiedzmy 20 lat mieszkanie na 95 % kwotowo będzie droższe, sprawdź ceny domów w USA w latach 1900 albo 1950 i obecnie, tylko jakieś wydarzenie jak wojna lub inne dziwne zapobiegną temu
@@Inwestomat mieszkanie z 2005 r. a z 2023r. kosztuje tyle samo !! Przelicz ile pensji minimalnych lub średnich za metr musisz musiałeś zapłacić, tyle samo!
@@roymakkaypl Powyższe świadczy o tym, że sprawdziłem ceny mieszkań. Przejrzyj raport "The Age of Disorder", bo masz tam pięknie wszystko przedstawione.
@@roymakkaypl Nie można podchodzić tak do statystyki. W 2005 minimalnej nie było, a średnia nie jest reprezentatywna, bo w każdym roku coraz mniej osób zarabia przynajmniej średnią (obecnie około 33% Polaków).
Ja zostawiam środki na ppk zawsze coś urośnie. Osobno inwestuję w akcję Dywidendowe GPW i mam pakiet obligacji Edo i jestem jak najbardziej zadowolony. Na GPW jak na razie dobra passa 37 dni na zielono
No nie do końca prawda, że PPK zawsze będą rosły, ale to pewnie wiesz, tylko użyłeś skrótu myślowego.
@@Inwestomat no tak nie będzie ale zawsze ta wpłata pracodawcy bardzo dużo daje
Pewnie, tylko 70% z niej zostaje przy wypłacie z PPK (przedwczesnej) :)@@Inwestuje_bez_ryzyka
@@Inwestomat dlatego trzeba nie słuchać innych którzy straszą że to zabiorą tylko trzymać do emerytury o ile jeszcze będzie.Niestety ja 2 lata temu posłuchałem i się wystraszyłem teraz jestem i trzeba zaczynać gdzie się jest. Wesołego nowego roku!
@@Inwestuje_bez_ryzyka Tak, nie dać się tym, którzy paniką i zastraszaniem chcą wpłynąć na nasze finanse. Rozsądek jest lepszym doradcą.
jestem w PPK od 1,5roku. Załuję tylko jednego....tego że nie zaufałem i nie zapisałem się od samego początku jego powstania. Fajnie odkłada się kasa na koncie i nawet trche jest z tego zysku. Miałem zamiar wypłacać co roku ale nie bede tego robił na pewno poki co. Zasatanawiam sie nawet by zwiększyc swój wkład o 0,5%. Mam 43 lata i widze ze tutaj fundusz juz nie robi agresywnego inwestowania wiec nie ma obaw o straty ale tez duzy zysk nie bedzie. Ja po ok 1,5roku odkładania mam o ok 1200 zł wiecej nizeli suma wpłat moich+pracodawca+państwo, wiec chyba całkiem spoko. Szkoda tylko że pracodawcy niechetnie chcą podwyżsać pracownikowi swoj wkład i raczej jest to ustawowe 1,5%...a przynajmniej u mnie tak własnie jest.
Nie ma co żałować, dobrze, że teraz dokonujesz wpłat. Obecne wyniki PPK są dobre, ponieważ polskie akcje sobie dobrze radzą.
@@Inwestomat myślę by zacząć jeszcze z ikze
@@strazak79 Jaka stawka PIT?
@@Inwestomat drugi próg, 32%
@@strazak79 To zdecydowanie IKZE i to jako 1. priorytet.
Cześć. Fajny materiał. Jak zawsze podoba mi się też jasna rekomendacja, co radzisz dla kogo. Mam specyficzna sytuację, której tu nie poruszasz, ale myślę po tym podcascie, że mam już pomysł na to. Napiszę może mnie ktoś wyprowadzi z błędu. Byłem kilka lat w PPK pracując na etacie. Zebrałem tam ładnych paręnaście tysięcy złotych. Nigdy nie wypłacałem. Od paru miesięcy mam JDG, więc ani ja, ani były już pracodawca nic nie dopłaca. Niedawno była doplata od Państwa... no i chyba czas się zwijać? W sensie TFI cały czas będzie mi zjadał kasę vs. tanie etf a żadnych nowych środków od nikogo już nie dostanę, a nawet gdybym zatrudnił się na etacie to i tak pewnie wpadnę do innego PPK.
Dzięki, Andrzej!
No ja bym się zwinął na Twoim miejscu, ale oczywiście nie musisz. Dużo zależy od tego, czy samodzielnie wypełniasz limity IKE i IKZE. Jeśli nie, to przenieś środki z PPK tam (mimo kary).
@@Inwestomat hey. Dzięki za odpowiedź (mimo że materiał sprzed kilku miesiecy). Tak. Wypełniam limit IKE, IKZE przy moim podatku 8,5% na JDG średnio mi się opłaca. W każdym razie przeliczyłem i wyszło mi, że opłaca mi się wyciągnąć, a po 10 latach przy Twoich zalozeniach wychodzę na plus i to nie licząc 30% od pracodawcy w ZUS.
@@andrzejpodgorski3709 Tak bym powiedział :). Przynajmniej masz nad tym kontrolę.
Nawet jakby TFI nic nie zarobiło w tym czasie to same dopłaty dają już nam zysk. Podobne programy cieszą się dużą popularnością za granicą ale u nas politycy doprowadzili do tego że nawet dobre programy nie przekonują naszych rodaków.
Hej!
Oczywiście. Dziwię się tym, którzy rezygnują z wpłat, bo to odmowa podwyżki.
Oszczędzanie na własna reke jest dosyc ryzykowne, chyba że ktos bedzie sie trzymał regularnosci. W ppk to jest własnie najlepsze, że wpłaty sa automatycznie co miesiac przelewane na konto bez angażowania uczestnika
No wpłaty są automatyczne, ale koszty wysokie.
Oszczędzanie nie jest ryzykowne, jeśli się oszczędza na lokacie (do limitu BFG) lub obligacjach detalicznych - nominalnie nie stracisz.
Mieszkam w Irlandii i mam coś w rodzaju ppk, ja płacę 4% i pracodawca 4%. Moja żona ma jeszcze lepiej bo ona płaci 6% a pracodawca 10% i nie mamy zamiaru rezygnować.
Hej Sebastian,
Jest to całkowicie dobrowolne?
Wady ppk:
- pracownicy zwykle nie potrafią zrozumieć czemu mają zrezygnować z części wypłaty teraz na rzecz mglistej przyszłości,
- ppk obniża zdolność pracodawcy do wprowadzania podwyżek płac,
Zalety ppk:
- ponieważ posiadam portfel akcji na warszawskiej giełdzie liczę że zakupy dokonywane przez ppk długofalowo doprowadzą do wzrostu wartości mojego portfela.
- duży homebias bo to nasza giełda potrzebuje napływu pieniędzy a nie amerykańska
- duży homebias bo to nasza giełda potrzebuje napływu pieniędzy a nie amerykańska
Tym sugerowałem się zapisując się do PPK (miedzy innymi) Wydaje mi się ,że GPW dopiero może się naprawdę rozwinąć. Świadomość ludzi o rynku rośnie w PL.
Nie wiem, czy brak zrozumienia pracowników jest wadą PPK. Obiektywnie są to dla nich darmowe pieniądze.
PPK obniża zdolność wykonywania podwyżek - really? To jest 1,5% wynagrodzenia brutto, a nie 15%.
@@Inwestomatja mam 4,5% (chyba taki jest max?).
@@Taki_tam_ktos Tak
Cześć Mateusz, jak zwykle świetny materiał. Właśnie sie zastanawiałem nad przenoszeniem środkow z ppk ale nie do ikze czy ike bo nie mam, natomiast do xtb. Czy ma to sens ? Coś nie jestem przekonany do ike i ikze z racji takiej że napewno będę te środki wyciągał przed 60 rokiem zycia o ile dożyję. Czy jest sens transferować te pieniażki raz w roku do xtb i ładowac je np. w ISLN srebro bądź w IGLN zloto ? To nie jest portfel long term. Rozumiem że akcje calego swiata etc trzyma sie do końca więc tutaj rozumiem sens posiadania ike i ikze oraz liczyc na brak podatku przy emeryturze.Jak myślisz ? Chciałbym poprostu zbudowac małe portfolio oparte na metalach szlachetnych no i liczę na to, że w pewnym momencie bede chciał sprzedać te aktywa a srodki zainwestowac w jakies indexy na caly swiat o ile będzie większe tąpniecie na co licze.
Hej! Dziękuję.
W klipie jest poównanie PPK vs zwykłe konto maklerskie. Po prostu obejrzyj. Trzeba wykręcić wyższą stopę zwrotu.
Ta dopłatą 200 zł to chyba tylko w pierwszym roku jest (tak mi się wydaje).
Nie u każdego ta dopłata od pracodawcy to taka "ekstra podwyżka" bo słyszałem z pewnego źródła że niektórzy pracodawcy informowali tych co się zapisywali że mogą zapomnieć o podwyżkach pensji przez dwa lata. Inni z kolei będą płacić tym pracownikom odpowiednio mniej.
U mnie księgowa się nie zapisała, żona kolegi też księgowa, tak samo. Ręce opadają.
Dokładniej dopłata 250 zł w pierwszym roku (po pierwszym roku), a 240 zł w każdym kolejnym.
Niedawanie podwyżek przez PPK jest nielegalne i naganne z perspektywy moralnej.
Jeśli ktoś się dalej zastanawia a zapewne i tak już inwestuje - weźcie pod uwagę, że te środki powiększą wpłaty które i tak już dokonujecie na swoje IKE, IKZE, zwykłe konta i dzięki nim potencjalnie może udać wam się "oszczędzić" prowizje które i tak płacicie. Jeśli masz wpłacić 4000zł na IKE i kupić zagraniczny ETF a zwrot z PPK powiększy twoją potencjalną wpłatę o 500zł, do 4500, to zyskujecie czysty kapitał, zmniejszając udział prowizji, którą i tak byście zapłacili.
Tak, ale to jest mały uzysk co do potencjalnej straty 30% wpłaty pracodawcy, która idzie na subkonto w ZUS. Osoby, które otrzymają tylko minimalne emerytury, efektywnie stracą te środki.
Ja wyplacam ppk i wpłacam na ikze. Raz do roku
No i słusznie robisz@@piotrromanowski354
Już raz skomentowałem ten materiał, ale mam pewne przemyślenie
A gdyby tak stworzyć własne PPK, poprzez zakup 3 ETFów od Bety, na WIG20TR, mWIG40TR i sWIG80TR. I samemu ustalić proporcję, zamiast przeważania państwowych molochów?
Można tak zrobić, ale proporcję indeksów będą uznaniowe.
Powiem więcej: ja od lat inwestuję na GPW kompletnie omijając państwowe molochy (samodzielna selekcja akcji).
Thx.
Proszę :)
Przeciez nie trzeba sie zapisywać jesli ktod wcześniej zrezygnowal bo zapis jest automatyczny, wystraczy sie nie wypisywac. W podcascie mowisz "jesli wcześniej rezygnowales to zapisz sie ponownie" pozdrawiam
Mam na myśli "nie rezygnuj ponownie" - to był tylko skrót myślowy :). Dzięki! Też pozdrawiam!
Witam, a jak wyglądałyby wyniki analizy dla osoby najwięcej zarabiającej, wypłacającej środki na IKE z założeniem, że środki przekazane do Zus przepadaja? Pozdrawiam
Na korzyść PPK. Przepadające środki w ZUS zawsze przeważają na korzyść PPK.
Hej Mati. Może nie na temat ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Mieszkam obecnie w Niemczech, mam fundusze na giełdzie XTB, w Polsce już nie płacę podatków, nie pracuje itp. czy jest to jakaś przeszkodą, żebym inwestował na polskiej giełdzie? Czy u Ciebie mogę znaleźć informacje na dany temat? Pozdrawiam
Hej Mati#2 :),
Jeśli mieszkasz w Niemczech, to masz tam obowiązek podatkowy.
Możesz inwestować na GPW, ale XTB/inny broker musi być poifnormowany o Twojej rezydencji podatkowej.
A Ty musisz sprawdzić, ile wynosi podatek giełdowy w Niemczech i nauczyć się go płacić. W innym przypadku będzie to nielegalne.
Może nie zrozumiałam - jeśli wypłace kasę raz w roku to tracę dopłaty od państwa z jednego roku czy ze wszystkich lat uczestniczenia w ppk. Trochę szkoda mi tych dopłat , patrząc na niewielkie zyski z giełdy które mam do tej pory na ikze .
Ze wszystkich lat uczestniczenia.
Co do zysków na IKZE to pamiętaj o tym, że (prawdopodobnie) krótko inwestujesz i (prawdopodobnie) kurs waluty zjadł Ci większość zysku od 2022.
@@Inwestomat ehh tak dokładnie. Zaczęłam inwestować w listopadzie 2022. Niby wiem w teorii ze minimum trzymania etf to 5 lat( i pewnie bardziej konkretnych zysków) ale mózg/emocje robią swoje.
Co do walut - czy mam na to jakiś wpływ?
@@joannab6426 Masz duży wpływ na kurs walut - kupując co miesiąc/kilka miesięcy/co roku uśredniasz nie tylko kurs zakupu funduszu, ale i kurs walutowy zakupu :).
@@Inwestomat dzięki - upewniłem się właśnie ze wszystko robie Ok. Jako młoda stażem wciąż jednak pojawiają się wątpliwości od czasu do czasu. Dziękuje za Twój czas 🙂
@@joannab6426 Nie ma sprawy, powodzenia w inwestowaniu!
Dziękuje za świetny materiał, @Inwestomat mam pytanie bo nie słyszałem aby było to poruszone, przy zwrocie tracimy cześć pieniędzy ale jest tez możliwa wypłata transferowa i normalnie dla takich wypłat nie traci się pieniędzy, jak jest w tym przypadku?
Dzięki! Ale wypłata transferowa dokąd? Jaki transfer masz na myśli? PPK nie można przenosić do IKE/IKZE.
@@Inwestomat do IKE lub IKZE, zapomniałem dodać, mam zamiar tam teraz zrobić i się zastanawiam ile pieniędzy zostanie przekwzane.
@@A5T0N88 Nie da się zrobić transferu z PPK do IKE lub IKZE. Możesz po prostu wypłacić środki z PPK i samemu je wpłacić na IKE lub IKZE.
Mozna zrobic transfer przy zmianie pracy.
Właśnie tak zrobiłem, ale można albo przy/po zmianie pracodawcy albo jak chcemy przestać oszczędzać w PPK
Jeżeli mam już wypełnione limity na IKE, IKZE, a moje ppk nie jest szczególnie drogie, to czy opłaca się dopłacać dobrowolnie do PPK?
Zależnie od tego, czy ufasz w ciągłość systemu. Ja bym nie dopłacał do 4%.
Tak się zastanawiam, czy podobnie można robić z PPE?
Niestety nie można, bo transfer z PPE robi się tylko przy zmianie pracodawcy i tylko na IKE (z którego potem można wypłacić, jeśli się chce).
Naprawdę to w PPK zależy dużo od pracodawcy, małe firmy nie chcą dopłacać za pracownika.4 lata temu mój zeszły pracodawca zwolnił wyłącznie tych pracowników które nie zrezygnowali z PPk.Rok temu w mojej nowej firmie pracodawca przy mnie prosił nowych pracowników zrezygnować z PPK pod powodem "żeby nie dodawać księgowej roboty"
Prosić to mogą, ale prawnie to pracownik jest chroniony przed takim zachowaniem pracodawcy.
Jak dla mnie PPK jest tak pomyślane żeby w każdym scenariuszu zarabiało... państwo.
Przy wypłacie poza podatkiem belki potrącane jest 30% od wpłat pracodawcy...
Ot kolejny sposób na dojenie obywatela.
Państwo nie zarabia tak wiele. Wiekszą korzyść ma pracownik i TFI (koszty zarządzania).
Ale duża część z tych 30 proc trafia na twoje konto w ZUS...
@@piotrromanowski354 Całe 30 proc. trafiają na konto w ZUS. Jest to korzyść pracownika.
Państwo "zarabia" na składce ZUS, ale i tworzy sobie przyszłe zobowiązanie wobec Ciebie.
W NN PPK nasze jutro 2050 jest 0,93% w skali roku, a 2060 1,5% informacje z KID,chociaż opłaty wynosza 0,42% 🙂? Ciekawe, że młodsi maja pod górkę :D, a inwestycja w to samo. Część udziałowa = 65% x WIG-Poland + 25% x S&P 500 Price Return Index PLN + 10% x EURO STOXX 50 Price Index PLN
Część dłużna = 100% x TBSP.Index
Nawet nie spróbuję wyjasnić, dlaczego tak jest.
Ppk już mam i sobie chwalę i zapewne będę trzymał do emerytury.
Chcę jeszcze rozszerzyć swój portlef oszczędnościowy o coś kolejnego równie pewnego, bez ryzyka i jakiś zyskiem.
IKE czy Obligacje ROS 6letnie (pobieram od początku 500+ więc trochę już się uzbierało )?????
Nie kupuj ROS, bo ROD są od nich o wiele lepsze. Za "jedno prawo do 500+" otrzymujesz 12-letnią obligację, której państwo nie wymusza sprzedaży/zakończenia, gdy tracisz prawa do kolejnych świadczeń 500+ (np. gdy dzieci dorosną).
ROD > ROS, zawsze.
IKE i IKZE - podobnie, zawsze warto je mieć, zwłaszcza z tanimi funduszami ETF.
@@Inwestomat OK. A lepsze ROD czy EDO opakowane w IKE???
@@strazak79 ROD, ponieważ na IKE lepsze są akcje.
@@Inwestomatdlaczego nikt nie wykupuje gdy już praw nie masz? Mógłbyś wyjasnić swój wpis
@@piotrromanowski354 Nie rozumiem komentarza. Wykupuje czego? Praw do czego?
Nie wiem jak dojść do wyniku końcowego PPK. Mi wychodzi 141 739,99 zł.
A jakie liczby podstawiasz i co bierzesz pod uwagę? Najlepiej skomentuj pod wpisem na blogu, bo tam jest czytelniej.
@@Inwestomat Tak zrobię, dzięki.
Trafne wnioski
Dzięki!
Wiem, że są osoby, które na papierze zarabiają najniższą krajową ale ich szef jest też dodatkowo "łaskawy" w inny sposób, warunkiem jest to, że nie będą chciały zapisywać się do PPK. Ta dodatkowa "łaskawość" w teorii ma przewyższać korzyści z zapisania się do PPK. Nie wiem tylko czy te osoby to wszystko sobie policzyły, czy uwierzyły na słowo szefowi...
Hmm, ciekawe. Nigdy nie słyszałem o przekupstwie po to, aby szef nie musiał dokładać 1,5% pensji brutto. Nie przesadzajmy, bo nie jest to aż tak dużo ;).
@@Inwestomat serio mówię. Pracownik obok minimalnej dostaje poza nią dodadkowe kilka procent ale poza systemem natomiast szef mówi wyraźnie, że nie życzy sobie, żeby taki pracownik był w PPK a jeśli będzie chciał to tego "dodatku" pozasystemowego dostanie odpowiednio mniej.
@@grbx4325 Ale pracownik i tak może zarządać zapisania do programu.
@@Inwestomat Niestety są pracodawcy i "pracodawcy". W moim otoczeniu znam kilka osób które mają umowę na najniższą (do ręki dostają więcej) i pracodawca przyniósł druki rezygnacji z PPK (innej opcji nie było) i żadnego bonusu poza tym nie dostają.
Niby nielegalne, ale jak obie strony nie mają nic przeciwko, to nikt Janusza nie złapie
Ja traktuję swoje ppk jako darmowy kredyt hipoteczny, ktory wezme w przyszlosci na mieszkanie
No można i tak, ale nie jest "darmowy", bo płacisz PIT od dodatku pracodawcy ;).
@@Inwestomat chyba że nie masz 26 lat jeszcze i nie zarabiasz ponad 120k :D
@@ClearAngel Oczywiście.
Ja pewnie zostawiam sobie ikze pod giełde ( pod emeryture) a potrzymam jeszcze chwile ike i zamkne konto giełdowe
A PPK prowadzisz?
@@Inwestomat tak i co jakiś czas wypłacał środki
@@vegetassj2259 Wypłacasz z PPK i przenosisz na IKZE?
@@Inwestomat tak stwierdzam ze lepiej zainwestuje srodki gdyż jest to ikze giełdowe ( zagraniczne).( nie wypisuje sie z ppk jesli o to chodzi )
@@vegetassj2259 No i to słuszna decyzja. Pozostać w PPK, ale regularnie dokonywać zwrotu.
Słowo dnia - nacjonalizacja 😅
W sensie obstawiasz to, czy jak?
Nic z tych rzeczy, miałeś taki moment zawachania, szukałeś słowa i użyłes upaństwowi. A jest na to moim subiektywnym zdaniem lepsze słowo, nacjonalizacja.😉
Merytorycznie jak zawsze świetna robota❤
@@grzegorzhanusiewicz7906 Aaa, faktycznie, kojarzę to. Znam słowo nacjonalizacja, ale jakoś nie pasowało mi do kontekstu.
I dobrze że PPK ma duży homebias. Jeśli ktoś ma dość duży udział spółek z GPW to będzie to pompować jego portfel.
Podcast nie jest o tych, którzy (świadomie) przeważają GPW, a o tych, którzy są w PPK i musza to przeważać, bo ktoś maznął tak w ustawie.
@@Inwestomat Tylko że Ci co świadomie przeważają GPW na tym programie zyskają. Ja w PPK być nie mogę ale bardzo ciesze się że takie coś powstało. Żona na tym zyskuje ja pośrednio również.