Chciałbym dodać, że jestem studentem informatyki i mam za sobą już wszystkie potrzebne zagadnienia, które poruszyłeś (włącznie z testami integracyjnymi, Dockerem i Azure). Mimo to, znalezienie pracy jest dla mnie wyzwaniem (jeśli w ogóle zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną, to już wielkie osiągnięcie!). Niektórzy mogliby stwierdzić, że mam słabe projekty, ponieważ nikt nie zaprasza mnie na rozmowy, jednak moje projekty to nie tylko proste aplikacje CRUD, lecz rozbudowane aplikacje oparte na architekturze mikroserwisów z wykorzystaniem Eureki i RabbitMQ, testami oraz CI/CD .... Uważam, że tematy które poruszyłeś w tym video to podstawy, które każdy powinien znać, podobnie jak umiejętność porozumiewania się w języku polskim. Nie mam nic do Ciebie, lubię Twój kontent, ale muszę szczerze powiedzieć, że obecnie programowanie powinno być bardziej hobby niż drogą do "lepszego życia", jak wielu ludzi myśli.
Najwiekszym problemem jest to ze wysłanego CV na 90% nikt nie zobaczy by albo nie bedzie miał czasu albo dostanie ich tak duzo ze poprostu to oleje. Przez te wszystkie bootcampy i filmy typu "zarabiaj 40k miesiącznie programując bez studiów", wylało za dużo programistów dość słabych i bez pasji (nie mówię ze wszystkich), którzy patrzą tylko na pieniądze. Moim zdaniem aktualnie stopień inżyniera powinien być wymagany do rekrutacji by odsiać cały wylew, bo jeśli kogoś to aż tak interesuje to i tak pójdzie na studia
To zupełnie nie mój temat, więc niestety nie jestem w stanie nic doradzić, ale zapytaj na naszym Discordzie: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/discord. Jest duża szansa, że znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie coś konkretnego powiedzieć 💪
@@JakNauczycSieProgramowania Już mi odpowiedział chatGPT. Jest tego trochę. Oprogramowanie obrabiarek CNC (Computer Numerical Control) tworzy się w różnych językach programowania w zależności od poziomu oprogramowania, jego przeznaczenia oraz używanych kontrolerów. Oto niektóre z najczęściej używanych języków programowania w kontekście obrabiarek CNC: G-code: Jest to standardowy język używany do bezpośredniego sterowania maszynami CNC. G-code to zestaw poleceń, które określają ruchy narzędzia, operacje cięcia, wiercenia, itp. G-code jest używany do programowania ścieżki narzędzia bezpośrednio. C/C++: C i C++ są często używane do tworzenia oprogramowania sterującego dla maszyn CNC, szczególnie na poziomie firmware i oprogramowania systemowego. Języki te pozwalają na precyzyjne kontrolowanie sprzętu i są wydajne pod względem wydajności. Python: Python jest używany do tworzenia oprogramowania wspierającego, takiego jak symulacje CNC, interfejsy użytkownika czy narzędzia do generowania G-code. Ze względu na prostotę i czytelność, Python jest często wybierany do szybkiego prototypowania. Java: Java może być używana do tworzenia oprogramowania wspierającego, jak np. interfejsy użytkownika dla aplikacji CNC, szczególnie w przypadku aplikacji wieloplatformowych. PLC (Programmable Logic Controller) languages: Języki programowania dla sterowników PLC, takie jak ladder logic, są używane do automatyzacji i kontrolowania procesów w systemach CNC. Visual Basic, C#: Języki te są często używane do tworzenia interfejsów użytkownika (UI) i innych aplikacji wspomagających w środowiskach Windows. MATLAB: MATLAB jest używany w zaawansowanych aplikacjach do analizy i symulacji procesów CNC. Embedded systems languages: Języki takie jak Ada, VHDL, Verilog są używane do programowania systemów wbudowanych w niektórych zaawansowanych maszynach CNC. Proprietary languages: Niektóre maszyny CNC mogą używać własnych, zastrzeżonych języków programowania dostarczanych przez producentów. Tworzenie oprogramowania obrabiarek CNC może wymagać znajomości więcej niż jednego języka programowania, w zależności od specyfiki projektu i wymagań systemu. Pozdrawiam.
I dokładnie taki temat pojawił się w aktualizacji Roadmapy! Zdecydowanie należy nauczyć się pracować z AI bo zarówno nauka jak i samo programowanie idzie sprawniej. Zresztą programowanie nie jest jedyną dziedziną, w której trzeba nauczyć się wykorzystywać AI. Człowiek + sztuczna inteligencja to połączenie, które już staje się standardem i trzeba umieć się w tym odnaleźć.
Cześć Kamil :) Chciałbym zapytać, w jaki sposób można otrzymać zaprezentowaną w filmie mapę myśli - jestem zapisany na mailing, ostatnio dostałem 2 wiadomości - 04.03 z info o aktualizacji "Roadmapy programisty" i promocji oraz dzisiaj (09.03) - o nauce w czasach AI, gdzie na dole podlinkowałeś ten film, ale nie ma załącznika w postaci pliku PDF czy linka. "Roadmapę programisty" wykupiłem jeszcze w 2020 roku, więc w Panelu Kursanta mam dostęp do niej w pliku PDF, ale mapy myśli nigdzie nie widzę :) Poproszę zatem o naprowadzenie, pozdrawiam :)
Cześć! To moje niedopatrzenie:) Mapa myśli jest do ściągnięcia od razu po zapisaniu na mailing. Miałem ją też wysłać do tych osób, które już są na mailingu, ale wypadło mi to z głowy ; ) Nadrobię to na początku tygodnia, a tymczasem odezwij się do mnie mailowo kamil@programujodpodstaw.pl i podrzucę Ci PDF-a bezpośrednio :)
Kilka dni temu jeden z uczestników mojego kursu Javy zapytał o to, czy na poziomie juniorskim niezbędna jest znajomość Spring Security. Odpowiedziałem w następujący sposób: "Generalnie to nigdy nie jest lista wymagań typu obowiązkowe i opcjonalne. Chodzi raczej o ogólne wrażenie, jakie sprawiasz - jak solidną masz wiedzę z różnych tematów, jakie projekty masz na koncie, jak podchodzisz do rozwiązywania problemów. Oczywiście im więcej technologii znasz, tym lepiej, a Spring Security to na pewno bardzo ważna rzecz i jeżeli ją ogarniesz to super. Ale jednocześnie trzeba zawsze pamiętać o podstawach, tej wiedzy fundamentalnej. Bo jeżeli podczas rozmowy zaczniecie rozmawiać na przykład o REST API, a Ty nie będziesz w stanie wymienić metod HTTP albo wskazać, kiedy korzystać z POST a kiedy z GET (przykład odrobinę przerysowany, ale chodzi mi o kierunek myślenia) i ogólnie Twoja wiedza z większości tematów będzie na poziomie, że coś tam słyszałeś, ale za bardzo nie potrafisz o tym rozmawiać, to nawet bardzo dobra znajomość Spring Security (czy jakiejkolwiek innej technologii) nie pomoże. Ale na pewno warto ten temat ogarnąć!" I dokładnie tak samo odpowiedziałbym w przypadku chmury. Nie jest to rzecz, za którą bierzesz się na pierwszym etapie nauki i na pewno nie jest są to takie absolutne podstawy, o które na 100% zostaniesz zapytany podczas rozmowy, ale oczywiście też warto ten temat poznać.
Szczerze to ja jestem po około 1,5 roku nauki - i znam na dosyć dobrym poziomie 95% wszystkiego co zostało wymienione w tym filmie. Po jakimś czasie nie wydaje się tego aż tak dużo.
I bardzo dobrze. Sprzedawanie łopat to ciężka, konsekwentna praca. Szukanie złota to liczenie na łut szczęścia, na szybki i łatwy zarobek. A nauka programowania ma dużo więcej wspólnego właśnie ze sprzedawaniem łopat. Jeżeli ktoś liczy na szczęście i szybkie wejście do branży IT minimalnym nakładem pracy, jego szanse na sukces są praktycznie zerowe.
@@JakNauczycSieProgramowania Obecnie jeśli ktoś chce zostać programistą bez studiów informatycznych to jego szanse są praktycznie zero-owe. Wraca sytuacja sprzed 2010 roku kiedy to pracodawcy praktycznie nie zatrudniali ludzie bez studiów kierunkowych. Okres w którym bez studiów można było znaleźć pierwszą pracę jako "programista" trwał mniej więcej od 2012 do 2022 obecnie się już zakończył i nie wiadomo czy kiedykolwiek wróci.
@@WojennyMlotek Problemem są wciąż wysokie stopy procentowe w USA, a tym samym mniej pieniędzy na inwestycje czyli mniej projektów. Dokładając do tego nadmierne zatrudnienie w czasach pandemii, efekt mamy taki, że dzisiaj zapotrzebowanie na programistów jest dużo niższe. Okres, o którym wspominasz (2010 - 2012) to również był trudny okres, w którym świat zmagał się z konsekwencjami kryzysu finansowego i to również przekładało się na mniejszą liczbę inwestycji. Zawsze jednak mamy okresy wzrostów i spadków, więc dobra koniunktura wróci. Oczywiście pozostaje pytanie, czy wydarzy się to pod koniec tego roku, w 2025 czy jeszcze kolejnym.
Problem polega na tym, że AI może samo wytworzyć łopaty, obsadzić trzonki i zacząć sprzedawać. W dodatku niektóre aspekty jej wezmą tą łopatę i zaczną kopać złoto. Mało tego. Produkcja i sprzedaż tych łopat zaleje całkowicie rynek, przez co same łopaty będą niewiele warte. A ona będzie je trzepać 24h/7 dni w tygodniu.
@@polskizwiazeknaczelnychhej1100 Domyślam się, że nie masz zbyt dużego doświadczenia z programowaniem i to jest jak najbardziej ok. W takiej sytuacji faktycznie możesz mieć wrażenie, że zastąpienie człowieka przez maszynę jest już o krok. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Odeślę więc do tych kilku filmów: Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów? ruclips.net/video/rwdtok38jMw/видео.html Nie, sztuczna inteligencja NIE ZASTĄPI juniorów ruclips.net/video/8EVUbyk9l_c/видео.html Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do nauki programowania? ruclips.net/video/UWRnP2XPQ6E/видео.html Czym właściwie jest programowanie? ruclips.net/video/HPZIO6C8s1Q/видео.html Google Gemini - przełom w świecie AI? ruclips.net/video/qu9-aPDoStc/видео.html
Taki "słownikowy" film w oderwaniu od kontekstu nie miałby większego znaczenia praktycznego, wszystkie te pojęcia wyjaśniam w odpowiednim momencie w filmach wprowadzających do programowania w Javie: ruclips.net/video/_mgat8Fw5SI/видео.html&pp=gAQB i w Pythonie: ruclips.net/video/eB3r2NQwNi4/видео.html
@@JakNauczycSieProgramowania konkretnie uczę się Javy. Jeżeli chodzi o Kotlina jest możliwość zrobienia REST API jako aplikacje mobilną natywną. A Java wykorzystać do Spring Boota jako warstwę backendu?
@@bartomiejkania5106 Co dokładnie chcesz zrobić? Bo jak wystawiasz REST API to jest właśnie backend. Czy chcesz wystawić oparty o REST API backend w Javie, a z poziomu apki mobilnej napisanej w Kotlinie wysyłać zapytania do tego API?
A czy będziesz robił tutoriale poświęcone językowi C# WPF? Bardzo chciałbym, żeby takie kursy były, ponieważ jest ich bardzo mało po polsku, natomiast chciałbym, żeby ich było bardzo dużo zarówno dla początkujących jak i średnio zaawansowanych 🙂
Odnosiłem się do tego w filmie "Czy dzisiaj Junior musi umieć tyle samo co Mid kilka lat temu?": ruclips.net/video/nwPteQbtU6s/видео.html W skrócie - do nauczenia się jest X razy więcej materiału, ale dzisiejszy dostęp do wiedzy plus możliwości dzisiejszych narzędzi sprawiają, że uczysz się też X razy szybciej. To, nad czym kiedyś siedziałeś tydzień, dzisiaj robisz w kilka godzin. Koniec końców wychodzi mniej więcej na to samo 🔥
Roadmapa programisty 🚀 to plan rozwoju 📈, który pokazuje kolejne kroki 🚶♂, umiejętności 🧠 i technologie 💻, które należy opanować, aby stać się ekspertem 👨💻 w danej dziedzinie programowania.
Wiele zależy od tego, na jakim poziomie poznasz wymienione w tym filmie zagadnienia i - przede wszystkim - przy pomocy jakich projektów zaprezentujesz swoje umiejętności. A co byś jeszcze dołożył do tej listy?
Jest sporo ofert, gdzie wystarczy tylko jeden język, oraz SQL .NET i kilka innych. Nie trzeba od razu wszystkiego. Mnóstwo programistów pracuje bez studiów.
@@JakNauczycSieProgramowania No i za to Cię szanuję i oglądam. Nawet pomimo tego że nie tak dawno w familiadzie nie znałes nawet nazw jezyków programowania ! A nawet tablica Strasburgera wiedziała że Java to inaczej Java Script! Pozdro byku , rób swoje
@@sebastiannieroda9022 Haha znałem aż za dużo ;D Gdybym nie mówił o C i C++ tylko wskazał od razu jeden z nich, odpowiedź by przeszła, a my byśmy przeszli do finału 😅
@@JakNauczycSieProgramowania Ciekawe było to że tam chyba na drugim miejscu był HTML , a C nie było ( czy C++ , juz nie pamiętam ) . HTML , jako jezyk programowanie na drugim miejscu a poczciwego PHP nie było . Tych ankietowanych to chyba pod bootcampami łapali :)
@@sebastiannieroda9022 Tutaj jest zapis tego pytania: ruclips.net/video/dLVUcVgt_68/видео.html Ale oni się mega spoko zachowali, bo wkrótce po programie dostaliśmy ponowne zaproszenie! I wystąpiliśmy w trzech odcinkach dwukrotnie przechodząc do finału:)
Tak, zazwyczaj rekrutacja na staż wygląda bardzo podobnie jak rekrutacja na juniora (najpierw CV, potem test, czasem też rozmowa), tak więc Ty również powinieneś podejść do tego w podobny sposób. Zobacz też ten film, w którym opowiadałem o swoich doświadczeniach z poszukiwaniem praktyk / stażu, gdy zaczynałem: ruclips.net/video/11pcNTgOYfg/видео.html. Sporo lat minęło, ale sporo rzeczy jest wciąż aktualnych:)
I tak większość nie będzie programistami chyba że hobby-stycznie np. W embedded, BE czy devops bez studiów nie ma szans ... po liceum czeka biedronka i fabryki nie IT.
Masz na myśli ogolnie wykształcenie wyższe? Czy studia informatyczne koniecznie musza byc? Co jesli ktos ma skończone studia z innego kierunku ale uzupełnia sobie studiami podyplomowymi wiedze z IT i kursami? Będę wdzięczny za wyrażanie zdania na ten temat. Pozdrawiam
Bez znaczenia kiedy IT pęka w szwach a większość firm zwalnia ludzi ... Jeżeli masz wykształcenie techniczne ok ale jak jesteś kolejnym niespełnionym humanistą bojącym się matmy to daj spokój bo bootcamp za 100k ani mentor nie pomoże. A nawet jeżeli ogarniesz potrzebny stack w 2 lata to już trzeba będzie ogarniać inne rzeczy. Każdy chce być programistą a niedługo nie będzie elektryka do wymiany żarówki w sklepie 😂 ale najważniejsze że Polskie Bootcampy koszą kasę bo ludzie nie potrafią ogarnąć udemy i szukać informacji w przeglądarce.
Zawsze jest sens uczyć się programowania chociażby z tego względu żeby ćwiczyć umysł i myślenie logiczne 🎉
Dokładnie, to są uniwersalne umiejętności, przydatne w wielu aspektach życia, których uczymy się dzięki nauce programowania 🔥
Chciałbym dodać, że jestem studentem informatyki i mam za sobą już wszystkie potrzebne zagadnienia, które poruszyłeś (włącznie z testami integracyjnymi, Dockerem i Azure). Mimo to, znalezienie pracy jest dla mnie wyzwaniem (jeśli w ogóle zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną, to już wielkie osiągnięcie!). Niektórzy mogliby stwierdzić, że mam słabe projekty, ponieważ nikt nie zaprasza mnie na rozmowy, jednak moje projekty to nie tylko proste aplikacje CRUD, lecz rozbudowane aplikacje oparte na architekturze mikroserwisów z wykorzystaniem Eureki i RabbitMQ, testami oraz CI/CD .... Uważam, że tematy które poruszyłeś w tym video to podstawy, które każdy powinien znać, podobnie jak umiejętność porozumiewania się w języku polskim. Nie mam nic do Ciebie, lubię Twój kontent, ale muszę szczerze powiedzieć, że obecnie programowanie powinno być bardziej hobby niż drogą do "lepszego życia", jak wielu ludzi myśli.
Najwiekszym problemem jest to ze wysłanego CV na 90% nikt nie zobaczy by albo nie bedzie miał czasu albo dostanie ich tak duzo ze poprostu to oleje.
Przez te wszystkie bootcampy i filmy typu "zarabiaj 40k miesiącznie programując bez studiów", wylało za dużo programistów dość słabych i bez pasji (nie mówię ze wszystkich), którzy patrzą tylko na pieniądze. Moim zdaniem aktualnie stopień inżyniera powinien być wymagany do rekrutacji by odsiać cały wylew, bo jeśli kogoś to aż tak interesuje to i tak pójdzie na studia
Ciekawa i cenna kompilacja, well done :)
Bardzo dobry materiał
Super materiał.
Będę brutalnie szczery. Nie ma sensu uczyc sie teraz na deva, próg wejścia bedzie wysoki i duzo zwolnien nastepuje wsrod mid i senior
Lekarzem i prawnikiem jest zostać jeszcze trudniej niż programistą, a mimo to rzadko można usłyszeć, że nie warto iść w tę stronę 💁♂️
Lekarza nikt nie zastąpi, programistę/deva owszem :) @@JakNauczycSieProgramowania
@@merteld Domyślam się, że masz na myśli zastąpienie przez sztuczną inteligencję?
@@merteld dopoki nikt nie zrobi hydraulicznego ramienia ktore bedzie w stanie operowac zamiast np chirurga xcD
@@rewiter-5017 tylko, że takie maszyny już są :o
Super materiał
świetna pigułka wiedzy
A co jak ktoś chce się nauczyć pisać oprogramowanie do maszyn CNC, albo programować roboty przemysłowe?
To zupełnie nie mój temat, więc niestety nie jestem w stanie nic doradzić, ale zapytaj na naszym Discordzie: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/discord. Jest duża szansa, że znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie coś konkretnego powiedzieć 💪
@@JakNauczycSieProgramowania Już mi odpowiedział chatGPT. Jest tego trochę.
Oprogramowanie obrabiarek CNC (Computer Numerical Control) tworzy się w różnych językach programowania w zależności od poziomu oprogramowania, jego przeznaczenia oraz używanych kontrolerów. Oto niektóre z najczęściej używanych języków programowania w kontekście obrabiarek CNC:
G-code:
Jest to standardowy język używany do bezpośredniego sterowania maszynami CNC. G-code to zestaw poleceń, które określają ruchy narzędzia, operacje cięcia, wiercenia, itp.
G-code jest używany do programowania ścieżki narzędzia bezpośrednio.
C/C++:
C i C++ są często używane do tworzenia oprogramowania sterującego dla maszyn CNC, szczególnie na poziomie firmware i oprogramowania systemowego.
Języki te pozwalają na precyzyjne kontrolowanie sprzętu i są wydajne pod względem wydajności.
Python:
Python jest używany do tworzenia oprogramowania wspierającego, takiego jak symulacje CNC, interfejsy użytkownika czy narzędzia do generowania G-code.
Ze względu na prostotę i czytelność, Python jest często wybierany do szybkiego prototypowania.
Java:
Java może być używana do tworzenia oprogramowania wspierającego, jak np. interfejsy użytkownika dla aplikacji CNC, szczególnie w przypadku aplikacji wieloplatformowych.
PLC (Programmable Logic Controller) languages:
Języki programowania dla sterowników PLC, takie jak ladder logic, są używane do automatyzacji i kontrolowania procesów w systemach CNC.
Visual Basic, C#:
Języki te są często używane do tworzenia interfejsów użytkownika (UI) i innych aplikacji wspomagających w środowiskach Windows.
MATLAB:
MATLAB jest używany w zaawansowanych aplikacjach do analizy i symulacji procesów CNC.
Embedded systems languages:
Języki takie jak Ada, VHDL, Verilog są używane do programowania systemów wbudowanych w niektórych zaawansowanych maszynach CNC.
Proprietary languages:
Niektóre maszyny CNC mogą używać własnych, zastrzeżonych języków programowania dostarczanych przez producentów.
Tworzenie oprogramowania obrabiarek CNC może wymagać znajomości więcej niż jednego języka programowania, w zależności od specyfiki projektu i wymagań systemu.
Pozdrawiam.
Mega material 🤌
Dzięki! 🔥
Myśle, że w 2024 podstawową kwestią jest włączenie AI do procesu nauczania, jak i samego programowania. Zignorowanie tego tematu to szybka porażka.
I dokładnie taki temat pojawił się w aktualizacji Roadmapy!
Zdecydowanie należy nauczyć się pracować z AI bo zarówno nauka jak i samo programowanie idzie sprawniej. Zresztą programowanie nie jest jedyną dziedziną, w której trzeba nauczyć się wykorzystywać AI. Człowiek + sztuczna inteligencja to połączenie, które już staje się standardem i trzeba umieć się w tym odnaleźć.
Cześć Kamil :)
Chciałbym zapytać, w jaki sposób można otrzymać zaprezentowaną w filmie mapę myśli - jestem zapisany na mailing, ostatnio dostałem 2 wiadomości - 04.03 z info o aktualizacji "Roadmapy programisty" i promocji oraz dzisiaj (09.03) - o nauce w czasach AI, gdzie na dole podlinkowałeś ten film, ale nie ma załącznika w postaci pliku PDF czy linka. "Roadmapę programisty" wykupiłem jeszcze w 2020 roku, więc w Panelu Kursanta mam dostęp do niej w pliku PDF, ale mapy myśli nigdzie nie widzę :)
Poproszę zatem o naprowadzenie, pozdrawiam :)
Cześć! To moje niedopatrzenie:) Mapa myśli jest do ściągnięcia od razu po zapisaniu na mailing. Miałem ją też wysłać do tych osób, które już są na mailingu, ale wypadło mi to z głowy ; ) Nadrobię to na początku tygodnia, a tymczasem odezwij się do mnie mailowo kamil@programujodpodstaw.pl i podrzucę Ci PDF-a bezpośrednio :)
@@JakNauczycSieProgramowania
Dzięki za odpowiedź, wczoraj sobie pobrałem 🙂
A co z AWS? Czy wiedza z zakresu usług chmurowych należy do podstawy, czy raczej to jest to dla specjalistów?
Kilka dni temu jeden z uczestników mojego kursu Javy zapytał o to, czy na poziomie juniorskim niezbędna jest znajomość Spring Security. Odpowiedziałem w następujący sposób:
"Generalnie to nigdy nie jest lista wymagań typu obowiązkowe i opcjonalne. Chodzi raczej o ogólne wrażenie, jakie sprawiasz - jak solidną masz wiedzę z różnych tematów, jakie projekty masz na koncie, jak podchodzisz do rozwiązywania problemów. Oczywiście im więcej technologii znasz, tym lepiej, a Spring Security to na pewno bardzo ważna rzecz i jeżeli ją ogarniesz to super.
Ale jednocześnie trzeba zawsze pamiętać o podstawach, tej wiedzy fundamentalnej. Bo jeżeli podczas rozmowy zaczniecie rozmawiać na przykład o REST API, a Ty nie będziesz w stanie wymienić metod HTTP albo wskazać, kiedy korzystać z POST a kiedy z GET (przykład odrobinę przerysowany, ale chodzi mi o kierunek myślenia) i ogólnie Twoja wiedza z większości tematów będzie na poziomie, że coś tam słyszałeś, ale za bardzo nie potrafisz o tym rozmawiać, to nawet bardzo dobra znajomość Spring Security (czy jakiejkolwiek innej technologii) nie pomoże. Ale na pewno warto ten temat ogarnąć!"
I dokładnie tak samo odpowiedziałbym w przypadku chmury. Nie jest to rzecz, za którą bierzesz się na pierwszym etapie nauki i na pewno nie jest są to takie absolutne podstawy, o które na 100% zostaniesz zapytany podczas rozmowy, ale oczywiście też warto ten temat poznać.
Szczerze to ja jestem po około 1,5 roku nauki - i znam na dosyć dobrym poziomie 95% wszystkiego co zostało wymienione w tym filmie. Po jakimś czasie nie wydaje się tego aż tak dużo.
Ja, jak na to wszystko patrzę to strasznie się gubię, mam wrażenie, że tego jest za dużo. Nawet na kursie CS50x...
No to Cię zasmucę, bo sporo tych rzeczy w materiale potraktował po łebkach xD @@ingloriousmartin4588
@@ingloriousmartin4588
Jak Ci idzie nauka? Zaczynasz od CS50x czy to któryś przerabiany kurs z kolei?
Mam roadmape i naprawde warto
"Na gorączce złota zawsze najlepiej zarabiają sprzedawcy łopat"
I bardzo dobrze. Sprzedawanie łopat to ciężka, konsekwentna praca. Szukanie złota to liczenie na łut szczęścia, na szybki i łatwy zarobek.
A nauka programowania ma dużo więcej wspólnego właśnie ze sprzedawaniem łopat. Jeżeli ktoś liczy na szczęście i szybkie wejście do branży IT minimalnym nakładem pracy, jego szanse na sukces są praktycznie zerowe.
@@JakNauczycSieProgramowania Obecnie jeśli ktoś chce zostać programistą bez studiów informatycznych to jego szanse są praktycznie zero-owe. Wraca sytuacja sprzed 2010 roku kiedy to pracodawcy praktycznie nie zatrudniali ludzie bez studiów kierunkowych. Okres w którym bez studiów można było znaleźć pierwszą pracę jako "programista" trwał mniej więcej od 2012 do 2022 obecnie się już zakończył i nie wiadomo czy kiedykolwiek wróci.
@@WojennyMlotek Problemem są wciąż wysokie stopy procentowe w USA, a tym samym mniej pieniędzy na inwestycje czyli mniej projektów. Dokładając do tego nadmierne zatrudnienie w czasach pandemii, efekt mamy taki, że dzisiaj zapotrzebowanie na programistów jest dużo niższe. Okres, o którym wspominasz (2010 - 2012) to również był trudny okres, w którym świat zmagał się z konsekwencjami kryzysu finansowego i to również przekładało się na mniejszą liczbę inwestycji. Zawsze jednak mamy okresy wzrostów i spadków, więc dobra koniunktura wróci. Oczywiście pozostaje pytanie, czy wydarzy się to pod koniec tego roku, w 2025 czy jeszcze kolejnym.
Problem polega na tym, że AI może samo wytworzyć łopaty, obsadzić trzonki i zacząć sprzedawać. W dodatku niektóre aspekty jej wezmą tą łopatę i zaczną kopać złoto. Mało tego. Produkcja i sprzedaż tych łopat zaleje całkowicie rynek, przez co same łopaty będą niewiele warte. A ona będzie je trzepać 24h/7 dni w tygodniu.
@@polskizwiazeknaczelnychhej1100 Domyślam się, że nie masz zbyt dużego doświadczenia z programowaniem i to jest jak najbardziej ok. W takiej sytuacji faktycznie możesz mieć wrażenie, że zastąpienie człowieka przez maszynę jest już o krok. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Odeślę więc do tych kilku filmów:
Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów?
ruclips.net/video/rwdtok38jMw/видео.html
Nie, sztuczna inteligencja NIE ZASTĄPI juniorów
ruclips.net/video/8EVUbyk9l_c/видео.html
Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do nauki programowania?
ruclips.net/video/UWRnP2XPQ6E/видео.html
Czym właściwie jest programowanie?
ruclips.net/video/HPZIO6C8s1Q/видео.html
Google Gemini - przełom w świecie AI?
ruclips.net/video/qu9-aPDoStc/видео.html
Hej czy mógłbyś proszę powiedzieć w jakim programie wykonałeś tą roadmape? Bardzo fajnie wygląda
Cześć, program to MindNode.
@@JakNauczycSieProgramowania dziękuję!!
Kamil zrób filmik czym jest atrybut, metoda, funkcja ,właściwość itd. Prosze
Taki "słownikowy" film w oderwaniu od kontekstu nie miałby większego znaczenia praktycznego, wszystkie te pojęcia wyjaśniam w odpowiednim momencie w filmach wprowadzających do programowania w Javie: ruclips.net/video/_mgat8Fw5SI/видео.html&pp=gAQB i w Pythonie: ruclips.net/video/eB3r2NQwNi4/видео.html
Pytanie czy naukę Springa lepiej uczyć się z Javy czy z Kotlina
Ucz się z domu!
A uczysz się Javy czy Kotlina?
@@JakNauczycSieProgramowania konkretnie uczę się Javy. Jeżeli chodzi o Kotlina jest możliwość zrobienia REST API jako aplikacje mobilną natywną. A Java wykorzystać do Spring Boota jako warstwę backendu?
@@bartomiejkania5106 Co dokładnie chcesz zrobić? Bo jak wystawiasz REST API to jest właśnie backend.
Czy chcesz wystawić oparty o REST API backend w Javie, a z poziomu apki mobilnej napisanej w Kotlinie wysyłać zapytania do tego API?
@@JakNauczycSieProgramowania dokładnie tak, mam zamiar stworzyć taki prosty projekt w oparciu o stack technologiczny jaki podałem.
Będzie szansa na film o algorytmach, na przykładzie javy/pythona?
Tak, mam taki film w planach:)
@@JakNauczycSieProgramowania dziękuję Ci dobry człowieku! :)
Cześć. Można linka do tego zdjęcia? Super by było.
PDF z całą mapą myśli z odcinka jest dostępny do ściągnięcia po zapisie na mailing: www.programujodpodstaw.pl/mailing/
@@JakNauczycSieProgramowania Jestem już zapisany do listy mailingowej od jakiegoś czasu. Jednak nie mogę znaleźć tego PDF-u.
@@Damian64287 Właśnie wysłałem mailing z linkiem do ściągnięcia mapy myśli:)
9:19 mówiac te słowa wiedziałeś że instaluję mongodb na debianie xd
A czy będziesz robił tutoriale poświęcone językowi C# WPF? Bardzo chciałbym, żeby takie kursy były, ponieważ jest ich bardzo mało po polsku, natomiast chciałbym, żeby ich było bardzo dużo zarówno dla początkujących jak i średnio zaawansowanych 🙂
+1
A po co robić tutki do technologi która już nie jest promowana nawet przez sam Microsoft?
Chodziło mi o WPF które jest najlepsze i na czasie 🙂
UWP lepiej
@@yohanpablos6861A właśnie że jest promowana!
w 2024 chyba trzeba umieć 10x tyle co kilka lat temu :D
Odnosiłem się do tego w filmie "Czy dzisiaj Junior musi umieć tyle samo co Mid kilka lat temu?": ruclips.net/video/nwPteQbtU6s/видео.html
W skrócie - do nauczenia się jest X razy więcej materiału, ale dzisiejszy dostęp do wiedzy plus możliwości dzisiejszych narzędzi sprawiają, że uczysz się też X razy szybciej.
To, nad czym kiedyś siedziałeś tydzień, dzisiaj robisz w kilka godzin.
Koniec końców wychodzi mniej więcej na to samo 🔥
Mam 12 lat czego musze się uczyć
Tego o czym mówię w tym filmie:) Zacznij od wybranego języka programowania, Java albo Python będą idealne na początek.
Roadmapa programisty 🚀 to plan rozwoju 📈, który pokazuje kolejne kroki 🚶♂, umiejętności 🧠 i technologie 💻, które należy opanować, aby stać się ekspertem 👨💻 w danej dziedzinie programowania.
Widzę twardo się produkujesz, mimo drastycznie spadających szans budowlańców na przebranżowienie do IT :D
Bez ciężkiej pracy nie ma sukcesów i dotyczy to zarówno mnie, jak i osób uczących się programowania 💪
Większość z tych rzeczy wymienionych w materiale to podstawy podstaw. Nie sadzę, żeby to wystarczyło.
Wiele zależy od tego, na jakim poziomie poznasz wymienione w tym filmie zagadnienia i - przede wszystkim - przy pomocy jakich projektów zaprezentujesz swoje umiejętności. A co byś jeszcze dołożył do tej listy?
Jest sporo ofert, gdzie wystarczy tylko jeden język, oraz SQL .NET i kilka innych. Nie trzeba od razu wszystkiego. Mnóstwo programistów pracuje bez studiów.
No i wlasnie tego wszystkiego nauczycie sie na 2 - miesiecznym boot campie. Dodatkowo z gwarancja pracy!
Właśnie między innymi po to są filmy takie jak ten, żeby nikt na takie bajki się nie nabierał:)
@@JakNauczycSieProgramowania No i za to Cię szanuję i oglądam. Nawet pomimo tego że nie tak dawno w familiadzie nie znałes nawet nazw jezyków programowania ! A nawet tablica Strasburgera wiedziała że Java to inaczej Java Script! Pozdro byku , rób swoje
@@sebastiannieroda9022 Haha znałem aż za dużo ;D Gdybym nie mówił o C i C++ tylko wskazał od razu jeden z nich, odpowiedź by przeszła, a my byśmy przeszli do finału 😅
@@JakNauczycSieProgramowania Ciekawe było to że tam chyba na drugim miejscu był HTML , a C nie było ( czy C++ , juz nie pamiętam ) . HTML , jako jezyk programowanie na drugim miejscu a poczciwego PHP nie było . Tych ankietowanych to chyba pod bootcampami łapali :)
@@sebastiannieroda9022 Tutaj jest zapis tego pytania: ruclips.net/video/dLVUcVgt_68/видео.html
Ale oni się mega spoko zachowali, bo wkrótce po programie dostaliśmy ponowne zaproszenie! I wystąpiliśmy w trzech odcinkach dwukrotnie przechodząc do finału:)
Hej, czy szukajac platnego stazu powinienem patrzec w tym momencie takimi samymi kryteriami jak na juniora?
Tak, zazwyczaj rekrutacja na staż wygląda bardzo podobnie jak rekrutacja na juniora (najpierw CV, potem test, czasem też rozmowa), tak więc Ty również powinieneś podejść do tego w podobny sposób. Zobacz też ten film, w którym opowiadałem o swoich doświadczeniach z poszukiwaniem praktyk / stażu, gdy zaczynałem: ruclips.net/video/11pcNTgOYfg/видео.html. Sporo lat minęło, ale sporo rzeczy jest wciąż aktualnych:)
I tak większość nie będzie programistami chyba że hobby-stycznie np. W embedded, BE czy devops bez studiów nie ma szans ... po liceum czeka biedronka i fabryki nie IT.
Masz na myśli ogolnie wykształcenie wyższe? Czy studia informatyczne koniecznie musza byc? Co jesli ktos ma skończone studia z innego kierunku ale uzupełnia sobie studiami podyplomowymi wiedze z IT i kursami? Będę wdzięczny za wyrażanie zdania na ten temat. Pozdrawiam
O studiach w kontekście drogi do zostania programistą nagrałem niedawno film: ruclips.net/video/nrJmf5FEu0M/видео.html
Bez znaczenia kiedy IT pęka w szwach a większość firm zwalnia ludzi ... Jeżeli masz wykształcenie techniczne ok ale jak jesteś kolejnym niespełnionym humanistą bojącym się matmy to daj spokój bo bootcamp za 100k ani mentor nie pomoże. A nawet jeżeli ogarniesz potrzebny stack w 2 lata to już trzeba będzie ogarniać inne rzeczy. Każdy chce być programistą a niedługo nie będzie elektryka do wymiany żarówki w sklepie 😂 ale najważniejsze że Polskie Bootcampy koszą kasę bo ludzie nie potrafią ogarnąć udemy i szukać informacji w przeglądarce.