Emerytura łączona z Polski i krajów EU

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 июл 2024
  • Emerytura łączona przysługuje Ci jeżeli pracowałeś w co najmniej dwóch krajach UE np. w Polsce i za granicą. Praca za granicą to często nie tylko doświadczenie zawodowe, ale i możliwość zabezpieczenia finansowego na starość poprzez emeryturę.
    Gdzie składać wniosek o emeryturę łączoną?
    Złóż wniosek o emeryturę w kraju, w którym obecnie mieszkasz. Jeśli mieszkasz w Polsce, właściwym miejscem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), a dokładniej Oddział ZUS w Opolu, Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych. Numer telefonu do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS: (22) 560 16 00
    Jakie dokumenty są potrzebne aby uzyskać emeryturę łączoną?
    Nie ma jednego uniwersalnego dokumentu. Przygotuj wszystkie dokumenty związane z zatrudnieniem i ubezpieczeniem społecznym z każdego kraju, w którym pracowałeś. Ważne są także numery ubezpieczenia społecznego z poszczególnych krajów.
    Proces uzyskiwania emerytury łączonej
    Po złożeniu wniosku, ZUS skontaktuje się z odpowiednimi instytucjami zagranicznymi. Każde państwo, w którym pracowałeś, ustali Twoje uprawnienia emerytalne i poinformuje o nich ZUS na formularzach SED P6000. Ostatecznie otrzymasz zbiorczy dokument SED P7000 z informacjami o Twojej emeryturze.
    Niemiecka emerytura:
    Jeśli pracowałeś w Niemczech krócej niż rok, niemiecka instytucja ubezpieczeniowa nie ustali Twoich uprawnień do emerytury. Jednak ten okres może być uwzględniony przez instytucje innych krajów, w tym Polski. Niemiecka emerytura przysługuje Ci przy minimalnym okresie składkowym 5 lat.
    Więcej szczegółów znajdziesz w artykule na naszej stronie internetowej: asmo-solutions...
    +48 22 123 77 20
    #ASMOSolutions #ASMO #emerytura #niemieckaemerytura #zasiłek #niemcy #pracaniemcy #kierowca #kierowcazawodowy #kierowcaciężarówki #pracawniemczech #kierowcace

Комментарии •