Gdy coś idzie źle, wykonaj odejście! Dlaczego czasem warto nie lądować? Procedura odejścia.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 сен 2024
  • Gdy coś idzie źle, wykonaj odejście! Dlaczego czasem warto nie lądować? Procedura odejścia.
    Zapraszam na film o zaniechanym lądowaniu. Warto omówić i przemyśleć, a nade wszystko przećwiczyć sobie ten manewr, aby umieć wykonać go, gdy zajdzie taka potrzeba. Przejście z konfiguracji do lądowania na wznoszenie wymaga umiejętnego pilotażu ze względu na bliskość ziemi.
    Film powstał dzięki życzliwości Szkoły Lotniczej Embry-Riddle Aeronautical University. Zapraszam do obejrzenia oryginalnej wersji anglojęzycznej.
    • Go Around
    Każdy lot kończy się lądowaniem, ale decyzja kiedy i jak to lądowanie zostanie wykonane należy do pilota. Ważne, by to dobrze rozumieć. To, że wykonasz podejście, nie znaczy, że musisz wylądować.
    Jest wiele powodów, aby zdecydować o zaniechaniu lądowania. Podejście może być nieustabilizowane, może pojawić się na pasie jakieś zagrożenie dla samolotu, możesz zdecydować o zmianie pasa ze względu na kierunek wiatru lub kontroler może nakazać Ci odejście. Niezależnie od powodu, odejście lub inaczej mówiąc zaniechanie lądowania jest zawsze dostępną opcją.
    W skrócie, celem tego manewru jest przejście samolotu z konfiguracji do lądowania na wznoszenie i w pewnym sensie to prawie jak wykonanie touchandgo bez dotknięcia pasa.
    Ważne jest, by decyzja o odejściu została podjęta jak najszybciej, aby zminimalizować prawdopodobieństwo, że samolot dotknie pasa.
    Pamiętaj: gdy coś idzie źle wykonaj odejście!
    Procedura odejścia jest całkiem prosta. Podejście musi być bezpiecznie przerwane i trzeba przejść na wznoszenie. Aby to zrobić jednocześnie ustal pochylenie dla prędkości vx lub vy, upewnij się, że mieszanka jest bogata i dodaj pełną moc. Klapy również muszą być stopniowo chowane. Uważaj, by nie zadzierać za bardzo lub zbyt szybko. Jeśli samolot był odpowiednio wytrymowany na podejściu, będzie chciał utrzymać prędkość, którą leciał. Gdy dodasz moc będzie trzeba odepchnąć wolant do przodu dopóki nie dostosujesz trymeru, inaczej samolot będzie miał sporą tendencję do podnoszenia nosa. Jednocześnie, zwiększy się również tendencja samolotu do skręcania w lewo, więc musisz wychylyć ster kierunku w prawo, aby utrzymać samolot w osi. Po wykonaniu tych czynności pilot powinien zgłosić: odejście na krąg.
    Dodatkowym powodem dlaczego nie powinno się gwałtownie zadzierać nos samolotu jest to, że znajduje się on blisko prędkości przeciągnięcia. Zbyt gwałtowna zmiana pochylenia może spowodować niebezpieczne zbliżenie się do krytycznego kąta natarcia. Ostatnią rzeczą jaką chciałbyś zrobić to przeciągnąć samolot blisko ziemi. Steruj z wyczuciem gdy jesteś blisko prędkości przeciągnięcia, aby nigdy do niego nie doszło w sposób niezamierzony. Kluczem jest tzw bycie przed samolotem i przewidywanie jego reakcji zanim nastąpią.
    Gdy przerwiesz zniżanie samolotu, schowaj klapy na 20 stopni, a gdy wariometr pokaże wznoszenie powiedz pozytywne wznoszenie.
    Gdy prędkość wzrośnie do 60 węzłów schowaj klapy na 10 stopni. Trzymaj pochylenie vx z prędkością 62 węzły lub vy z prędkością 74 węzły. Profil wznoszenia zależy od przeszkód terenowych. Jeśli jest bliskość przeszkód, zastosuj prędkość vx, w innym razie standardowa prędkość vy będzie odpowiednia podczas odejścia.
    Musisz skierować samolot na stronę wolną od kręgu, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych samolotów na kręgu. Jeśli wykonujesz na lotnisku kontrolowanym, może być tam określona procedura odejścia, więc uważnie słuchaj kontrolera i wykonuj jego instrukcje.
    Gdy samolot jest już na wznoszeniu, dostosuj trymer i utrzymuj odpowiednie poprawki na wiatr, aby nie zostać zniesionym z zamierzonego kursu i nie wejść w konflikt z innym ruchem.
    Jeśli przyczyną odejścia był startujący samolot, obserwuj go podczas wznoszenia po starcie.
    Powyżej prędkości 65 węzłów możesz całkowicie schować klapy i jeśli wznosisz z prędkością vx, gdy unikniesz przeszkód opuść nos, aby sprawdzić czy nie ma kolizyjnego ruchu i przejdź na prędkość vy. Gdy osiągniesz 500 stóp nad lotniskiem opuść nos, aby ustalić wznoszenie z prędkością 85 węzłów.
    Nie zapominaj o obserwacji ruchu poprzez delikatne opuszczanie nosa i sprawdzanie czy nie ma zagrożenia.
    Jeśli chcesz pozostać na kręgu wykonaj pierwszy zakręt 300 stóp poniżej wysokości kręgu lub gdy nakaże to kontroler. Jeśli jesteś na lotnisku niekontrolowanym i opuszczasz krąg zgłoś swoje zamiary. Opuść krąg i wykonaj checklistę na wznoszeniu.
    Gdy osiągniesz 1000 stóp i jesteś na lotnisku kontrolowanym, wykonaj instrukcje kontrolera.
    Decyzja o odejściu nigdy nie powinna być postrzegana jako ujma dla pilota, przeciwnie dowodzi ona na to, że pilot potrafi podejmować dobre decyzje. Gdy nie jest przekonany o bezpieczeństwie podejścia nie powinien kontynuować. Pas nigdzie nie ucieka, a kolejny krąg daje Ci możliwość doskonalić swoje czynności na kręgu.

Комментарии • 7

  • @bartomiejczubacki4728
    @bartomiejczubacki4728 3 года назад +1

    Materiał jak za każdym razem, na najwyższym poziomie, intro robi robotę :)

    •  3 года назад

      Dzięki! Praca nad rozwojem kanału trwa 😀

  • @michuplayer8296
    @michuplayer8296 3 года назад +1

    Świetny materiał, oby więcej takich na kanale :)

    •  3 года назад +1

      Dzięki! Zapraszam co tydzień na kolejny materiał 😀

  • @arkadiuszk92
    @arkadiuszk92 3 года назад

    3:00 - Podane charakterystyczne prędkości nie zależą od typu samolotu ?

    •  3 года назад

      Prędkości zależą od typu. Film opracowany jest dla typu Cessna 172.

    • @arkadiuszk92
      @arkadiuszk92 3 года назад

      @ rozumiem