Wydłuż żywotność baterii! Jak ładować, przechowywać, dbać o swój akumulator do Ebike'a. drebike

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 ноя 2024

Комментарии • 110

  • @zlotuptaka5199
    @zlotuptaka5199 8 месяцев назад +3

    Bardzo dobry film zawierający prawie wszystkie istotne informacje na temat baterii.
    Zabrakło mi jedynie informacji, aby odczekać po intenwnej jeździe/użytkowaniu pakietu, aby ostygnął, zanim przystąpimy do procesu ładowania.
    Oraz że zimny pakiet także należy najpierw doprowadzić do temperatury pokojowej zanim zaczniemy ładować.

    • @drebike
      @drebike  8 месяцев назад

      Tak. Masz rację. Ważne punkty! Zapomnieliśmy. Ciekawostka: SmartSystem jest na to przygotowany. Ładowała nie ruszy jak bateria jest za ciepła albo za zimna, albo jak napięcie w sieci jest za niskie. W SmartSystem komunikacja jest dwukierunkowa:
      - Ładowarka: cześć, czy mogę Ciebie naładować? 🤔
      - Bateria: tak, jestem gotowa😀
      - Ładowarka: OK, to puszczam prąd⚡️

    • @zlotuptaka5199
      @zlotuptaka5199 8 месяцев назад +2

      @@drebike w takim razie jest to super ładowarka. Zapewne dużo kosztuje, ale dla ludzi nie majcyh czasu ciągle o tym myśleć i nie wiedzących o tym zbyt wiele, to idealne rozwiązanie.
      Coś podobnego wymyśliła pewna popularna firma produkująca drony. Inteligentny system monitorowania stanu baterii, sam rozpoznaje stan naładowania i po pewnym czasie nie używania jej, obniża napięcie do stanu przechowywania.
      Pozdrowionka, hej.

  • @JustFor-dq5wc
    @JustFor-dq5wc 6 месяцев назад +2

    Super. Ja wiem o bateria liotwo-jonowy tyle, że ich żywotność znacznie skraca wysoka temperatura, a pełne rozładowanie zabija. 2-6A na dziesiątki ogniw jednocześnie - nawet nie rozgrzeją pojedynczego ogniwa.
    Trochę dziwi, że producenci często wkładają ogniwa w czarne pojemniki. Lepiej nie zostawiać tego na słońcu. Obecnie można się spotkać ze srebrnymi pojemnikami na ogniwa.
    Ja robię tak, że po dłuższej wyprawie doładowuję przez chwilę, by zasilić te najbardziej rozładowane ogniwa, a pełne ładowanie na dzień przed dłuższą jazdą. Mam akumulatory 20 i 24Ah przy 48V.

    • @drebike
      @drebike  6 месяцев назад +2

      Hej. Tak, masz racje z tą temperaturą i pełnym rozładowaniem. Miej jednak na uwadze, że to, że na wyświetlaczu Bosch-a zobaczysz 0% zupełnie nie oznacza pełnego rozładowania. BMS nie pozwala na pełne rozładowanie, przy 0% bateria ciągle ma 32 Volty a system nie pozwala jej dalej rozładowywać, bo chroni ogniwa. Dziękuję za Twój komentarz.

  • @marcinpiatkowski4728
    @marcinpiatkowski4728 9 месяцев назад +2

    Odcinek petarda!❤

    • @drebike
      @drebike  9 месяцев назад

      Cześć Marcin. Włożyliśmy sporo serducha , po to aby taki był:). Celem było dostarczyć widzowi sporo wartościowych informacji. Pozdrawiam. 🫡

  • @zestawydokonwersji
    @zestawydokonwersji 9 месяцев назад +6

    Super odcinek :)

    • @drebike
      @drebike  9 месяцев назад +3

      Dziękuję dobry człowieku. Krotki, ale troszkę się przy nim urobiłem. Pozdrowienia.

  • @tomo-6286
    @tomo-6286 9 месяцев назад +1

    Krótko i treściwie w temacie baterii .

    • @drebike
      @drebike  9 месяцев назад

      W czasach tiktaków to wcale nie tak krótko🙂dziękuję, że poświęciłeś swój czas na obejrzenie i skomentowanie materiału. 👍

  • @TockiPL
    @TockiPL 25 дней назад +1

    Konkretnie i na temat! SUB

    • @drebike
      @drebike  24 дня назад +1

      Dzięki Marcin, zapraszam, do obejrzenia innych materiałów. Do zobacznia!

  • @slawomirgierek
    @slawomirgierek 9 месяцев назад +1

    Mega pomocny odcinek❤

    • @drebike
      @drebike  9 месяцев назад

      Dzięki Sławek. Sam byłem zaskoczony pewnymi informacjami.

    • @slawomirgierek
      @slawomirgierek 9 месяцев назад

      @@drebikeNo właśnie. Wydawało mi się że wiem wszystko co potrzeba o bateriach, a jednak mogłem sobie wyczyścić i uporządkować informacje w głowie.

  • @mmarciningg
    @mmarciningg 9 месяцев назад +2

    Przydatne informacje, dzięki!

    • @drebike
      @drebike  9 месяцев назад

      Cześć Marcin, takie mam założenie, aby dawać widzowi wartość. Dziękuję za Twój komentraz.

  • @ThePancypis
    @ThePancypis 9 месяцев назад +1

    Zdzisław na prezydenta!!!

    • @drebike
      @drebike  9 месяцев назад

      To raczej nie jest dobry pomysł. Kto by wtedy serwisantów szkolił? 🙂

  • @marekkurowskiable
    @marekkurowskiable 9 месяцев назад +2

    Pytanko , można w każdej chwili doładować baterie czy lepiej ją całkowicie wylądować, co lepsze i czy to ma wpływ na baterię

    • @tomo-6286
      @tomo-6286 9 месяцев назад +3

      Baterie nie lubią być wyładowane do 0%. 20-30% to już bym doładował. Baterie nie lubią być też doładowane w górę jak mają 80-90% (raz na jakiś czas się nic nie stanie). Każda bateria ma określoną liczbę cykli. Cykle ładowania liczy się od iluś tam do 100%. Nawet od 95 to 100% to cały cykl. Już lepiej ładować do 90 - 95% to wydłuża jej żywotność ale może powodować rozzbalansowanie ogniw. Ogniwa się balansują (wyrównują przy ok. 99%). Dlatego co kilka cykli warto nabić do setki.

    • @drebike
      @drebike  9 месяцев назад +3

      @@tomo-6286, wybacz, ale nie zgadzam się z kilkami Twoimi informacjami. Nie chcę się wypowiadać za innych producentów, ale ładowanie od 90-100% to NIE jest pełen cykl a jedynie 0,1 cykla. Można śmiało rozładowywać baterię do 0%, bo to 0% nie oznacza wcale, że bateria jest rozładowana do zera, ciągle ma w Boschu 32 Volty, ale wyświetlacz pokazuje 0%, bo oddała odpowiednią energie do układu napędowego. Dzięki temu baterie służą latami. BMS czyli (Battery Management System) zarządza procesami rozładowania/ładowania w baterii. Nie ma czegoś takiego, jak określona ilość cykli żywotności, są na rynku baterie 10 -letnie, które cały czas działają i mają po 60% bazowej pojemności. Co do balanosowania/rozbalansowania się nie wypowiadam, bo nie wiem nic na ten temat. Pozdrawiam.

    • @lwslwieserce
      @lwslwieserce 8 месяцев назад +1

      @@drebike Jak nie wiesz nic na temat balansowania i rozjazdów cell w bateriach to jak ty doradzasz przechowywanie takiej baterii ?

    • @zlotuptaka5199
      @zlotuptaka5199 8 месяцев назад +1

      Odpowiem ci Panie Marku, bo pierwszy komentarz to pomieszanie z poplątaniem i informacje wyssane z palca, jedynie w końcówce wiadomości widać że coś dzwoni...ale nie wiadomo gdzie..
      A ostatni komentarz typu: wiem ale nie powiem... też nic nie wnosi.
      Powiem w skrócie:
      Ładuj często ale nie do pełna (gdzieś od 30 do 70-80procent) nawet do połowy jeśli ci na daną wyprawę wystarczy.
      (Ogółem rzecz biorąc: Czym mniej naładowana przez jazdą tym lepiej dla baterii)
      Z tym że 30 procent po zakończonej jeździe, to około 44,4V czyli gdzieś 3.41V na cele, a więc nie pozostawiaj takiej baterii zbyt długo i na dodatek w zimnych warunkach.
      Rozładowanie jak ci pasuje (bo zero czy jeden procent na wyświetlaczu, nie oznacza tyle w rzeczywistości dla baterii.) choć to prawda że przy końcu, czyli ta jedna kreska - u nie których jest to 10 procent, bateria traci już swoją wydajność i zażynanie jej nie jest dobre. Ale i tak kontroluje to za nas BMS.
      Pamiętaj że 0 na wyświetlaczu to około 39V-41V, to jest 3V - 3.15V na cele/ogniowo, czyli bezpieczna wartość aby ogniwo nie uległo uszkodzeniu. Po ostygnięciu od razu należy poddać baterię ładowaniu.
      Ładowanie niepełne, to nie jest jeden cykl !!! To tak jakbyś wszedł do zimnej wody w rzece tylko nogami, czy jest to pełne zanurzenie ??? Nie!!! Oczywiście niektóre systemy zliczają takie ładowania jako cykl. Ale równocześnie ilość takich cykli się zwiększa i bateria zamiast wytrzymać 500cykli, wytrzyma 1000.
      Jeżeli często robisz niepełne ładowania, raz na jakiś czas, powiedzmy co 10te ładowanie zbalansuj cały pakiet, czyli rozladuj do przysłowiowego ZERA, (miernik ci pokaże na wyjściu baterii 39V), a potem naładuj do pełna aż zapali ci się zielona dioda na zasilaczu. Lub full na wyświetlaczu rowera - 54,6V)

    • @dziadWSZEWIED
      @dziadWSZEWIED 4 месяца назад

      @@lwslwieserce jak to jak ? spontanicznie , wg pierwszego prawa internetów nic nie wiem to sie wypowiem ważne żeby profacjonalene wrażenie robić no i dbać o beśpieczęństwo ;)

  • @artur1ism
    @artur1ism 2 месяца назад +2

    Witam wszystkich a przede wszystkim prowadzących mianowicie potrzebuję przerobić baterie z roweru 36 V 250 W taki Otóż mam silnik do wózka który Chcę zamontować taką baterię Czy jest możliwe przerobić baterie Chodzi mi o gniazda Kupiłem na AliExpress napęd i teraz potrzebuję baterie a nie chcę bawić się w trzy akumulatory 12 V taka z roweru 36 V by mi pasuje Wyjmij jak najbardziej pasowała

    • @drebike
      @drebike  2 месяца назад

      Hej, są firmy, które zajmują się naprawą/modyfikacją baterii, ale jest to dosyć śliski temat, co pokazała ostatnia tragedia w Poznaniu. Może warto rozejrzeć się za baterią od tego producenta co masz silnik? Te lepsze baterie mają BMS, który współpracuje z silnikiem. Opcjonalnie, możesz poszukać dobrego elektronika, który "siedzi" w temacie, bo wszystko jest do zrobienia, kwestia czasu i ceny.

  • @saleemsaffarini3325
    @saleemsaffarini3325 8 месяцев назад +1

    Husa Bikes pozdrawia!!!

    • @drebike
      @drebike  8 месяцев назад

      Siemano, też pozdrawiam!

  • @gomolkagrzegorz
    @gomolkagrzegorz 6 месяцев назад +1

    Wiecie może, czy smarowanie wtyczki, pinów smarem np. litowym może poprawić żywotność gniazda?

    • @drebike
      @drebike  6 месяцев назад

      Hej nie polecam. Ja czasami pryskam WD, poczyszczę pędzelkiem i przedmuchuję sprężonym powietrze. DOt. wtyczki i gniazda. Jeśli pozostawisz smar, to będzie się do niego łapał kurz i piach. Zdecydowanie polecam suche gniazdo, ewentualnie jakiś contact spray. Pozdrawiam🫡

  • @czilo
    @czilo 2 месяца назад +1

    Każda bateria z czasem traci swoją pojemność nawet jak nie jest używana. Jak to się ma do cykli ładowania? Mogę jeszcze być w normie cykli ładowania przed stratą pojemności a czas i tak spowoduję że bateria już nie będzie mieć pierwotnej pojemności?

    • @drebike
      @drebike  2 месяца назад

      Hej, z tego co pamiętam, bo Bosch gwarantuje 80% pojemności baterii w czasie 2 lat użytkowania lub podczas 500 cykli ładowania. Z doświadczenia wiem, że te baterie dobrze trzymają pojemność. Realną pojemność warto sprawdzić na CapacityTesterze

  • @lwslwieserce
    @lwslwieserce 8 месяцев назад +23

    Im częściej doładowuje się akumulator do pełna tym większa szansa, że popracuje wiele lat. Tak działają BMSy i ich moduły balansujące.To co mówi w filmie można zrobić z jednym ogniwem ale nie,jak w środku jest ich więcej.Jak będziecie mieli duże rozjazdy na celach z powodu niskiego naładowania i tak będzie przechowywany akumulator, to jak ma wam potem wyrównać te ogniwa ? będziecie potrzebować ładowarkę modelarską i każdy pakiecik wyrównywać a to praca czasochłonna i nie każdy zrobi w warunkach domowych. Pamiętajcie że firmy wam nie podpowiedzą jak postępować prawidłowo bo sprzedaż baterii im spadnie.Nie zapominajcie również o kalibracji ładowarek co jaki czas,też o tym nie było ani słowa ale firma dysponuje odp sprzętem CapacityTester 😂

    • @zlotuptaka5199
      @zlotuptaka5199 8 месяцев назад +2

      Co za bzdury. Po co to wprowadzanie ludzi w błąd..
      Niby napisał Pan że ma wiedzę na temat BMS, a takie rzeczy wygaduje.
      To po co ten system jest tam zamontowany? Przecież z ładowarki nie idzie bezpośrednio 54,6V na główne złącze baterii.
      I jeszcze jako pierwsze zadanie, to to że ładowanie do pełna wydłuża żywotność.
      Jedynie zgodzę się że pozostawienie rozładowanego pakietu, dodatkowo rozbalansowanego na dłuższy czas, grozi uszkodzeniem poszczególnych cel/ogniw już nie odwracalnie, a w najlepszym przypadku widocznym zmniejszeniem pojemności.

    • @lwslwieserce
      @lwslwieserce 8 месяцев назад +14

      ​@@zlotuptaka5199 Bzdury to wy piszecie w internecie bo jeden pisze,że przechowywanie baterii najlepiej między 30-50% a drudzy na full i bądź tu mądry.Wytłumacz zatem ale konkretnie i żeby miało to sens logiczny jak postępować z baterią a dokładnie jej przechowywaniu aby ogniwa nie ulegały degradacji? Bo z tego co piszesz sam sobie zaprzeczasz w pewnych kwestiach.
      Zacznijmy od pierwszej bzdury:
      " Ładuj często ale nie do pełna (gdzieś od 30 do 70-80procent) nawet do połowy jeśli ci na daną wyprawę wystarczy."
      - ja nie kupuje elektryczny rower po to,żeby nie wykorzystać jego potencjał lub bawić się w wycieczkową matematykę.Telefon też ładujesz na 10min rozmowy ?.Totalny bezsens to nie chipsy że masz pół torebki chipsów a reszta powietrza.Planuję wycieczkę na 5km to lepiej na nogach się przejść zamiast ładować akumulator.
      Kolejny sprzeczny temat: Nie zgadzasz się z ładowaniem na full ale z pozostawieniem rozładowanego pakietu dodatkowo rozbalansowanego już tak a niby skąd ma pobrać ten prąd do balansowania?
      Kłania się zasada działania od podłączenia ładowarki i pracy BMS - do pełnego ładowania,zatem CV - po osiągnięciu napięcia 4.2V na ogniwach prąd ładowania spada do 50mA po czym ładowarka zostaje odłączona a akumulator jest w pełni naładowany,proces balansowania kończy się ok 1-1,5 godziny po pełnym naładowaniu.W momencie zakończenia ładowania napięcie z 54,6V spadnie do poziomu nie niżej 53.5V po pewnym czasie bo BMS zbija nieco energię do poziomu wyrównania wszystkich celi czyli z 4.2V do 4.14V.Efekt taki sam zauważysz w akumulatorze samochodowym,który z 14.2V stabilizuje się na poziomie 12.6V
      Czyli dla akumulatora 13S w pełni naładowanego poprawne napięcie oscyluje 53.5V-54.6V a w moim jest 54.4V na baterii a nie na LCD-które zawyżają napięcie.
      Temat rozkalibrowanej ładowarki nie będę poruszał bo mi się nie chce a nikt o niej nie wspomniał,co również jest ważne i mało który zwraca na to uwagę.
      To teraz omówmy diagnozę problemów z akumulatorem,dokładnie nieprawidłowości w napięciach poszczególnych cel i połączmy dwa tematy z ładowaniem pełnym i wniosek nasuwa się sam.Załóżmy że rozjazd celi nie jest tak drastyczny i nie trzeba użyć ładowarki modelarskiej,dla większości sposób nie praktyczny.Zatem chcielibyśmy wyrównać akumulator za pomocą BMSa.Myślę że tłumaczyć więcej nie trzeba i dlaczego pełne ładowanie jest wskazane żeby BMS miał jak najwięcej okazji do balansowania ogniw bo rozjazdy nie powoduje pełne ładowanie chyba logiczne.

    • @zlotuptaka5199
      @zlotuptaka5199 8 месяцев назад

      @@lwslwieserce a jednak masz wiedzę jakąś i potrafisz coś od siebie przekazać.
      Cieszę się, jest progress :) Naprawdę :)
      Ładowanie do pełna skraca żywotność baterii i jest to udowodnione naukowo badaniami i testami. Nawet miałem to na egzaminie z wiedzy o ogniwach litowo jonowych i li- polimerowych. Tak traktowana bateria posłuży krócej - mniej lat.
      Lecz faktem jest także, że ładownie do pełna jest potrzebne, a wręcz konieczne co jakiś czas aby zbalansować wszystkie cele do jednakowego poziomu.
      Ba, powiem nawet więcej, na niezbalansowanej baterii w ogóle nie latam, ze względu na wiele błędów odczytu i nierównym a przede wszystkim skokowym napięciu na poszczególnych celach podczas lotu, a to grozi awarią, lub przymusowym lądowaniem. No chyba że w ramach testów i sprawdzenia czegoś, zazwyczaj krótko i w bezpiecznej okolicy, to wtedy wyjątkowo używam pakietów z poziomem naładowania 70 procent.
      Ale rower to nie dron, raczej nie poleci, a przede wszystkim nie spadnie. Co najwyżej braknie prądu i wrócimy o własnych nogach.
      Ale zacznijmy od początku.
      Czy jest sens ładować do pełna powiedzmy na 80-100 kilometrów, jeśli do pracy masz dziesięć i dziesięć z powrotem, czy nie wystarczy naładować na powiedzmy 50 kilometrów. No okej, jeśli zaplanowałeś od razu po pracy dłuższą wycieczkę, to tak.
      Teraz odp na Pytanie 1,
      chodzi w końcu o przechowywanie baterii przez dłuższy okres czasu, czy normalne codziennie użytkownie. Bo to dwie różne rzeczy.
      I nie wiem czemu się tak przejmujesz tym drobnym ewentualnym rozbalansowaniem poszczególnych cell. Jeżeli pakiet nie będzie miał zbyt niskiego napięcia przed odstawieniem, to nic mu nie grozi. Degradacja ogniw jest dopiero poniżej 3V na celę, (czyli poniżej 39V na cały pakiet rowerowy, tkzw.0 procent) a często ogniwa są przystosowane do rozładowania na poziomie 2,7V a nawet 2,5V. Dlatego zalecane jest rozładowanie baterii nie niżej niż 10 procent, mając na uwadze to ewentualne rozbalansowanie.

    • @lwslwieserce
      @lwslwieserce 8 месяцев назад +3

      @@zlotuptaka5199 Skoro jest to udowodnione badaniami i testami to poproszę,chętnie zapoznam się z materiałem.

    • @zlotuptaka5199
      @zlotuptaka5199 8 месяцев назад +1

      @@lwslwieserce odpowiem na pytanie zadane przed edycją komentarza...a mianowicie w jakim stanie zostawić baterię na dłuższy okres.
      Zalecane napięcie 50-60 procent, czyli 3,70 - 3,80V na ogniwo, jeśli chodzi o długotrwałe przechowywanie. To daje nam około 48-49V na nasz akumulator.
      Jeśli chodzi o kilkudniowe do tygodnia pozostawienie baterii, wystarczy że będzie ona miała minimum 3.30V na cele.
      Apropo, posiadam także ładowarkę modelarską IMAXa B6 i wiem co to jest balanser, ale nigdy by mi nie przyszło do głowy aby nią ładować baterię w rowerze, niby po co.
      Ładowanie balansujące nie uzdrowi już padnietych ogniw baterii, jeśli są mocno rozjechane, jedynie wyrówna poziom napięcia na celach aby był jednakowy, a to samo zrobi też BMS, jeśli pozwolimy mu doładować do końca.
      Aaa i wcale nigdzie nie napisałem że popieram pozostawienie baterii rozladowanej, a tym bardziej jeśli mamy podejrzenie, że niektóre ogniwa mogą być już wyeksploatowane/rozbalansowane. Jak najbardziej trzeba wtedy ją bezwzględnie podładować.
      W zasadzie nie wiem po co ta dyskusja, jak i tak przeciętny użytkownik rowera elektrycznego nawet nie będzie sobie tym głowy zawracał, tylko kupi kolejną baterię, jak mu obecna padnie.

  • @rreekkddaa
    @rreekkddaa День назад

    A czy muszę baterię zawsze do 100% ładować, mogę zaprzestać na 95% lub tych 99% ?
    Najpierw podłączamy baterie do ładowarki a potem ładowarkę do sieci? Czy najpierw ładowarka do sieci a potem baterie do ładowarki ?

  • @rafagrotkowski3874
    @rafagrotkowski3874 9 месяцев назад +2

    Duzo informacji jest spoko,i tu kolejne pytanie jak bateria radzi sobie na mrózie np w - 10.czyli naladowana w cieplym pomieszczeniu i uzytkowana przez dajmy na to 1 h później wraca do temp pokojowej.czy ma to negatywny wplyw na jej trwałość w dluzszym okresie?

    • @drebike
      @drebike  9 месяцев назад +1

      Cześć Rafał. Jeśli jedziesz autem w góry na rower i wiesz, że będziesz jeździł w mocno ujemnych temperaturach, to sugeruję na czas transportu mieć baterię w samochodzie aby nie zmarzła. Potem, założyć przed jazdą i heja. Podczas pracy już się nie wyziębi. Dziekuje za dobre pytanie. Z prądem🤟

    • @szymonk1741
      @szymonk1741 8 месяцев назад

      Kiedyś zostawiłem telefon na mrozie. Tel się nie włączył. Delikatnie ogrzany włączył się ale pokazywał rozładowaną baterię. Po osiągnięciu kilku stopni wszystko wróciło do normy :) Nic się im nie stanie na chwilowym mrozie

  • @piotrhorodenski2626
    @piotrhorodenski2626 26 дней назад +1

    Thx

    • @drebike
      @drebike  24 дня назад

      Polecam się na przyszłość.

  • @piotrek1369
    @piotrek1369 6 месяцев назад +2

    Witam,mam pytanie co do podłąnczenia ładowarki do sieci i rowera czy to prawda,że trzeba najpierw ładowarke podłąnczyć do gniazdka a potem do rowera ? Pozdrawiam 🙂

    • @drebike
      @drebike  6 месяцев назад +2

      Hej Piotrek, jako elektryk (z wykształcenia) tak właśnie robię. Czytałem dzisiaj instrukcję ładowarki bosch-a i wg producenta to bez znaczenia. Różne rowery, różne napędy, różne ładowarki, warto zawsze zajrzeć do instrukcji obsługi.

  • @gomolkagrzegorz
    @gomolkagrzegorz 6 месяцев назад +1

    Sporo jest sprzecznych informacji w mediach na temat tych akumulatorów. Ja słyszałem od ekspertów "pro", że np. warto baterie doładowywać na max podczas przechowywania z racji tego, że następuje jakiś proces "konserwacji" ogniw. Niektórzy też mówią, żeby na 80% przechowywać 4na 5 kresek- takie zalecenie dostałem dla mojej baterii BOSCH w rowerze z silnikiem YAMAHA. Tu słyszę, że mniej :)

    • @drebike
      @drebike  2 месяца назад

      Hej, 80 % to za dużo na długie przechowywanie baterii. Zauważ, że jak nowy rower przychodzi z magazynu to ma zwykle "2 kreski/5" i to nie jest przypadek. Ale jeżeli masz zamiar jeździć za kilka tygodni i zostawisz baterię naładowaną na 80% to też jej krzywdy nie robisz. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

  • @10Filip
    @10Filip 9 месяцев назад +1

    Jakies statystki by sie przydaly, ile np realnie sie traci na mroze

    • @drebike
      @drebike  9 месяцев назад +1

      Cześć Filip. Nie widziałem nigdzie dokładnych tabelek, ale odkąd mam dostęp do CapacityTester sprawdzam swoje baterię. Dla przykładu "nieszanowana" bateria 400 Wh, po 18 cyklach rozładowania ma realne 377 Wh. Co jakiś czas będę puszczał test, więc na koniec roku będę miał swoją małą tabelkę. W KrK wiosna, kiedy wpadasz do Wolskiego?

    • @10Filip
      @10Filip 9 месяцев назад +1

      @@drebike Nie szykuje sie kochany:) Ja tu mam Wolskich a Wolskich, trasek mniej ale dluzsze ;) Tesknie za Wolszczakiem ale to za duza impreza obecnie... moze gdy wiatr zawieje w Wasza strone :)

    • @zlotuptaka5199
      @zlotuptaka5199 8 месяцев назад +1

      Napewno zmarznięta bateria (głównie li-pol) traci chwilowo od 25-50 procent swojej wydajności. Niby miernik pokaże odpowiednie napięcie, ale pod obciążeniem będzie duży spadek energii.
      Znaczy, że nie odda ona swojej pełnej mocy. Chodzi o chemię w ogniwach, która nie lubi niskich-ujemnych temperatur, a dokładnie o procesy chemiczne które zachodzą wewnątrz, gdyż ze wzrostem ujemnych temperaturach, wzrasta także rezystancja.

  • @wojciechranosz3838
    @wojciechranosz3838 5 месяцев назад +1

    Spoko loko jedziemy

    • @drebike
      @drebike  4 месяца назад

      Siema Wojtek, racja, nie ma się tu co doktoryzować. Trzeba jeździć i tyle!

  • @tomiakglazurnik8628
    @tomiakglazurnik8628 9 месяцев назад +2

    👍

    • @drebike
      @drebike  9 месяцев назад

      Dzięki 🙏

  • @WordrobeRekordz
    @WordrobeRekordz 9 месяцев назад +1

    Z tym przechowywaniem li-ion w mrozie, bez jej używania, to raczej mało ma wspólnego z prawdą. Właściwie wyklucza to cały rynek samochodów elektrycznych.
    Mówicie coś o 5-letnim akumulatorze... Tylko że one w praktyce tyle nie żyją, choćby ze względu na liczbę cykli. Nie kupujesz sprzętu 2 razy droższego niż analogowy odpowiednik, żeby stał w szopie.

    • @drebike
      @drebike  9 месяцев назад +1

      Cześć. Miej na uwadze, że my nie mówimy, że nie można przechowywać/użytkować baterii na mrozie, tylko, że to skraca żywotność baterii w porównaniu z identyczną, która będzie przechowywana w warunkach optymalnych.
      Akumulatory 5 letnie i starsze nadal jeżdżą w rowerach i oczywiście nie mają już takiej pojemności jak nowe, ale cały czas można ich używać. Z rowerowym pozdrowieniem, Darek.

    • @gvertm3158
      @gvertm3158 9 месяцев назад +1

      Mój pierwszy ebike kupiłem w 2018 a jego bateria działa nadal dobrze. Ma przejechane tylko 5000km, bo w międzyczasie miałem też kilka innych ebików i rowerów więc w moim przypadku sposób przechowywania baterii miał zapewne znaczenie.

    • @drebike
      @drebike  9 месяцев назад +1

      extra. Mój ojciec ma 10 letniego elektryka i "trzyma"

    • @sciezkamotorowerowa8378
      @sciezkamotorowerowa8378 8 месяцев назад +2

      A ja wymieniam baterie co 2-3 lata na nową. Ładuje 2 razy dziennie 5 dni w tygodniu prawie przez cały rok. Ilość cykli robi swoje.

    • @zlotuptaka5199
      @zlotuptaka5199 8 месяцев назад

      Co do pierwszego komentarza... dlatego często w samochodach elektrycznych stosuje się grzałki wokół baterii, które mają doprowadzić ogniwo do optymalnych warunków użytkowania, oraz specjalny płyn chłodzący, aby schodzić gorący pakiet przez intensywne użytkowanie, przed przystąpieniem do ładowania.

  • @urszulaczekaj5033
    @urszulaczekaj5033 5 месяцев назад +1

    Moja ladowarka podczas ładowania strasznie jest gorąca czy to jest normalne?mam rower E-SKUTE

    • @drebike
      @drebike  5 месяцев назад

      Hej, ładowarki o dużym prądzie ładowania dosyć mocno się grzeją. Nie powinno się pozostawiać ładowarki bez nadzoru, albo na noc. Jeśli masz obawy, co temperatury pracy ładowarki, to sugeruję skontaktować się ze sprzedawcą/producentem. Pzdr

  • @piotrgawe7156
    @piotrgawe7156 2 месяца назад +1

    Jeżeli nie zaleca się dłuższego przchowywania bateri naładoeanej do pełna, to domniemam, że część ogniw jest łączona równolegle.

    • @drebike
      @drebike  Месяц назад

      Hej. Dla przykładu, system Boscha pracuje na napięciu 36V. 10 ogniw o nominalnym napięciu 3.6V jest połączonych szeregowo w sekcję, co daje 36V na sekcji. W zależności od pojemności mamy w akumulatorze 20, 30, 40 ogniw, co oznacza, że sekcje są połączone równolegle ze sobą. Wszystkim steruje BMS. Pozdrawiam.

    • @piotrgawe7156
      @piotrgawe7156 Месяц назад

      @@drebike Dlatego niezbalansowanie napięcia jest problemem.

  • @Pawel1ww
    @Pawel1ww 9 месяцев назад +5

    Ściema z tymi ładowarkami. Jaka waga, jakie rozmiary? Do tańszych rowerów dodają dwójki (nie nadaję się w trasę ze względu na bardzo długi czas ładowania). Do tych ze średniej półki czwórki. Oczywiście szóstki niby takie ciężkie i nieporęczne można dokupić osobno za woreczek pieniędzy. Szóstka to jedyny słuszny zakup jeżeli chcesz szybko w trasie się podładować. Ja bym zrobił materiał z takim "fachowcem" na temat silników Bosch i ich żywotności w MTB. Mój po niecałych trzech latach i 10k/km wyję jak stara baba. Wszystkie łożyska w bardzo dobrym stanie. Do silnika nie dostała się woda. A jednak CX 4 Gen się rozkraczył.

    • @drebike
      @drebike  9 месяцев назад +2

      Cześć Paweł. Ładowarka 2A ma masę 525g a 4A 700g. 6A jest dostępna tylko do systemu drugiego (swoją używaną mam na sprzedaż). Do SmartSystemu jeszcze nie ma ładowarki 6 amperowej. 2A oczywiście ładuje wolno, ale można ją zabrać na wycieczkę i np naładować rower przez noc w schronisku. Moim zdaniem, każda ma sens i zastosowanie. Wg mnie Bosch jest bardzo żywotny w porównaniu do innych napędów. Czy reklamowałeś swój silnik? Sugeruję się zgłosić do sklepu w którym kupowałeś rower, bo Bosch często pomaga, nawet po gwarancji pod warunkiem, że rower był serwisowany a silnik nie był modyfikowany. Pozdrawiam, Darek.

    • @zlotuptaka5199
      @zlotuptaka5199 8 месяцев назад

      Co oznacza "ściema z tymi ładowarkami" ?
      Oraz jak to silnik się rozkraczył że aż wyje po 10tys kilometrów?

  • @rugbyfan6141
    @rugbyfan6141 9 месяцев назад +1

    dobre info bo ja niestety bateria do fulla i teraz lezy juz 2 miesiac naladowana jak bomba :) najgorsze ze nie ma jak rozladowac bo silnik poza rowerem sobie lezy :(((

    • @drebike
      @drebike  9 месяцев назад

      Witaj w klubie. Ja wyskakuje w niedzielę pojeździć aby „odstresować” ogniwa i swoją głowę🙂Co się stało z silnikiem? Jaki silnik?

    • @rugbyfan6141
      @rugbyfan6141 9 месяцев назад

      @@drebike urwane sruby mocowania tych blaszek do ramy w railu te m5 z jednej strony, urwany kabel do speed sensora ale juz jest nowy zalozony brakuje jeszcze nowego przewodu do hamulca no i prawdopodobnie nowe kolo na tyl niestety nie bylo carbon care bo obrecz alu . Mam nadzieje ze sie to uda nagwintowac bo bosch skasuje mnie za nowy korpus do silnika :( ogolnie mam nadzieje ze ten sezon jeszcze bedzie działac silnik ma 7k przebiegu bez serwisu

    • @zlotuptaka5199
      @zlotuptaka5199 8 месяцев назад

      A połączenie kilku żarówek 12v w szeregu aby uzyskać coś koło 50v, lecz o niskim poborze prądu? Powiedzmy 4 sztuki 12/20W ?
      Tak aby rozładowanie było bardzo powolne ?

    • @rugbyfan6141
      @rugbyfan6141 8 месяцев назад

      rail juz dziala smiga oby jak najdluzej :))

  • @czilo
    @czilo 2 месяца назад +1

    Dlaczego Bosch nie regeneruje swoich baterii skoro zużywają się tylko same ogniwa tylko trzeba kupić nową baterię?

    • @drebike
      @drebike  2 месяца назад

      Hej, to się prawdopodobnie zmieni w przyszłości. Unia wymusza, aby baterie były naprawialne. Do tej pory z tego co mi wiadomo Bosch starał się produkować baterie lekkie i bezpieczne. Nie jest przewidziana ich naprawa, bo po takiej naprawie metodą chałupniczą nie da się zachować jakości.

  • @martinvogel2173
    @martinvogel2173 2 месяца назад +1

    Co to za elektryczny gravel w tle ?

    • @drebike
      @drebike  2 месяца назад +1

      Cześć Martin. Jest to rama od azjatyckiego producenta, stworzona na potrzeby Boscha, a dokładnie aby można było prezentować nowy silnik SX i baterię CPT400. Nie wiem czy jest do kupienia, ale są już na rynku świetne gravele z Boschem, zerknij np na KTM lub Canyon. Pozdrawiam.

  • @zenonproroczenko6722
    @zenonproroczenko6722 2 месяца назад +1

    Jak uniknąć samozapłonu baterii?

    • @drebike
      @drebike  2 месяца назад

      Najłatwiej stosując dobre baterie z BMS, stosując oryginalne ładowarki, nie modyfikując oraz zwracać uwagę, aby nie uszkodzić baterii mechanicznie.

  • @beniu985
    @beniu985 9 месяцев назад

    Uff ..a już sie bałem ze katuje baterie przy ładowarce 6A😊

    • @drebike
      @drebike  9 месяцев назад

      Hej Beniu, też tak myślałem🙂 Nic jej nie będzie. Pozdrawiam.

    • @beniu985
      @beniu985 9 месяцев назад +1

      @@drebike pozdro😁

    • @zlotuptaka5199
      @zlotuptaka5199 8 месяцев назад +2

      Chodzi głównie o czas ładowania i rozładowania aby nie był zbyt krótki. Baterie litowo-jonowe/ogniwa wysokoprądowe, spokojnie wytrzymują pełne rozładowanie w ciągu 30 minut, a naładować je można także bezpiecznie w ciągu godziny. Ale lepiej dla nich samych gdy trwa to dłużej.

    • @dziadWSZEWIED
      @dziadWSZEWIED 4 месяца назад

      @@drebike też tak myslałes ? przcież masz dr przed nazwom kanału , to ja sie bede tytułował od dzisiak professor elektryfkiacji cyber dziad ,

  • @TWARDOWSKY.
    @TWARDOWSKY. 6 месяцев назад +1

    5:22 Bosch i Made in Malausia?

    • @drebike
      @drebike  6 месяцев назад

      Hej. Bosch ma fabryki w wielu miejscach. Ja zwykle spotykam się z bateriami z Polski albo z Węgier.

    • @TWARDOWSKY.
      @TWARDOWSKY. 6 месяцев назад +1

      @@drebike oczywiście, chodzi mi o to, że Bosch to już nie Made In Germany, jedynie ceny są „Made in Germany”.

  • @dariusz914
    @dariusz914 5 месяцев назад +1

    Bateria to nie człowiek żeby się stresowała.

    • @drebike
      @drebike  4 месяца назад

      Cześć Dariusz. Czepiasz się jak ja często do innych. Pozdrawiam. Darek, czyli Dariusz.

  • @ResetujeWieszasie
    @ResetujeWieszasie 6 месяцев назад +1

    A czy można ją pakować próżniowo między ładowaniami podczas okresu magazynowania zimowego?

    • @drebike
      @drebike  6 месяцев назад +2

      Można, ale uważam, że to nie jest dobry pomysł. Pamiętaj, że baterie puszczają minigazy😬 Poza tym producenci baterie w magazynie przetrzymują w kartonach, gdzie bateria ma wentylacje. Pozdrawiam.

  • @123Santur
    @123Santur 2 месяца назад +1

    Aż się prosi o krótki i rzetelny materiał o ładowaniu samochodów elektrycznych. Bo jaka w sumie to jest różnica❓ Zwłaszcza o bardzo popularnym ostatnio ładowaniu TURBO i wpływie takiego na kondycję/żywotność akumulatorów. Naładuj swoją baterię metodą TURBO w pół godziny. Dla mnie to zwykła ściema przy tak dużej ilości akumulatorów w całym zestawie w samochodzie elektrycznym. Przecież tych pojedyńczych jest tam kilkaset. W jaki sposób można naładować tak duże ogniwo w pół godziny bez skutków ubocznych dla akumulatorów i jakie szaleją tam prądy w takich ogniwach jak np. w rowerach elektrycznych bo w samochodach takie też są stosowane (18650/21700)❓

    • @drebike
      @drebike  2 месяца назад

      Ciekawy temat. Tak, w "rowerówce" są stosowane te same ogniwa. Te ogniwa mogą być tak szybko ładowane, wyzwaniem są duże prądy na obwodach.