Dzwony rotundy św. Prokopa w Strzelnie

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 окт 2024
  • Dzwony strzeleckiej rotundy zostały odlane w 1716 przez Henricha (Henryka) Wredena ludwisarza toruńskiego.
    Mały i duży posiadają na swojej szyi inskrypcje "Gloria in excelsis Deo et in terra pax hominibus bonae voluntatis." wraz z motywem roślinnym , natomiast średni posiada inny napis "Sit nomen Domini benedictum ex hoc nunc et usque in saeculum" również z motywem roślinny oraz miejscem odlewu i wykonawcą- które wskazują na odlew na miejscu w Strzelnie. Ponadto średni instrument posiada długą inskrypcję opisującą czasy w jakich został odlany tj. panującego papieża, króla, cesarza etc. oraz w jakim celu go wykonano- aby wychwalał Boga.
    Dzwon największy jest poświęcony Świętej Trójcy i Św. Pawłowi, średni Św. Józefowi z Dzieciątkiem i Św. Norbertowi, a najmniejszy Świętym Janowi (Chrzcicielowi) i Andrzejowi. Mały instrument posiada także jedną inskrypcję zapisaną po staropolsku- "Jednego Jana szczento nie na miecz dano dla głosy nas obydwuch Janów pokarano".
    Niestety mały dzwon jest pęknięty i stracił swój głos, także dźwięk dużego został nieodwracalnie zmieniony przez nieumiejętne spawanie. Jedynie średni dzwon zachował swój oryginalny klang.
    Dzwon duży ma 125cm średnicy i 112cm wysokości, dzwon średni 108cm średnicy i 101 wysokości, a dzwon mały ma 78cm średnicy i 70cm wysokości. Zatem ich przybliżone wagi to około 1100kg, 650kg i 350kg, a ich dźwięki to dis/1, fis/1 i najprawdopodobniej było a/1, ale ton małego jest niedookreślenia z powodu jego uszkodzenia.
    Z powodu złego stanu technicznego średni dzwon nie był kołysany, lecz uderzany sercem przez Igora Paluszczaka natomiast dużym dzwoniłem z jak najmniejszym kątem wychylenia.
    Dzwonienie uwiecznione na tym filmie było pierwszym dzwonieniem tych dzwonów od 10-ciu lat-
    odbyło się ono podczas uroczystości pogrzebowych.
    Serdeczne Bóg Zapłać dla Ks. Proboszcza i Pana Kościelnego za udostępnienie wieży!
    Na początku filmu można usłyszeć dźwięk największego dzwonu kościoła pw. Krzyża Świętego w Krakowie

Комментарии • 20

  • @natanielzawlik
    @natanielzawlik Год назад

    Przepiękne barokowe dzwony! Bardzo mi szkoda najmniejszego oraz największego z nich - że ich pierwotnego dźwięku nie da się przywrócić. Średni jest piękny jeśli chodzi o aspekty muzyczne, ponieważ alikwoty są świetnie zestrojone. Jedyne co teraz zrobić to mały i duży dać na plac kościelny, a średniego najwyżej zostawić i wyremontować go. Czekam niecierpliwie na film z Kruszwicy, pozdrawiam serdecznie!

    • @mateuszsobon1488
      @mateuszsobon1488  Год назад

      Jestem ciekaw czy można by było naprawić w jakichś sposób dużego, ale w to wątpię. Drugim dyskusyjną metodą jest jego przelanie. To co jest pewne to zakup przynajmniej jednego nowego dzwonu i remont generalny dzwonnicy.

    • @natanielzawlik
      @natanielzawlik Год назад

      @@mateuszsobon1488 Małego można zespawać bo pęknięcie nie jest zalane

  • @karolbalinskidzwony6998
    @karolbalinskidzwony6998 Год назад

    Dzwon bardzo mi się podoba. Jest bardzo podobny dźwiękowo do dzwonu kościoła św. Krzyża w Krakowie.

    • @mateuszsobon1488
      @mateuszsobon1488  Год назад

      Podkład do pierwszej części filmu to właśnie ten krakowski dzwon. ;-)

    • @karolbalinskidzwony6998
      @karolbalinskidzwony6998 Год назад

      ​​@@mateuszsobon1488Bardzo przepraszam, nie doszedłem jeszcze do części dzwonienia tego dzwonu, kiedy pisałem komentarz, ale nie zmienia to zdania, że dzwony na tej wieży również bardzo ładne.

  • @DzwonyWlkp-Kuj
    @DzwonyWlkp-Kuj Год назад

    Ciekawe dzwony, fajnie że udało się je nagrać 🙂 Szkoda, że mały jest pęknięty. Osprzęt kiepski, dobrze że nie są używane.

    • @mateuszsobon1488
      @mateuszsobon1488  Год назад +2

      Dobrze by było jeśliby przeszły generalkę i były używane.

    • @DzwonyWlkp-Kuj
      @DzwonyWlkp-Kuj Год назад

      @@mateuszsobon1488 oczywiście, ale generalkę przeprowadzoną tylko przez porządną firmę 😉

  • @dzwonykoscielne-churchbells
    @dzwonykoscielne-churchbells Год назад

    Dzwon krakowski ma ciekawą barwę dźwięku. Jeżeli chodzi o dzwony rotundy to średni dzwon brzmi całkiem ładnie. Mały i duży niestety ze względu na swój dźwięk nie mogą być używane. Szkoda, że uległy uszkodzeniu. Dobrze by było zdjąć je z wieży i umieścić gdzieś na placu przed kościołem. Ich miejsce powinny zastąpić nowe instrumenty, pasujące do sprawnego dzwonu. Osprzęt oczywiście w całości do wymiany.

    • @mateuszsobon1488
      @mateuszsobon1488  Год назад +1

      Duży ma podobny dźwięk do dzwonu Tenebrat z Krakowa, jednak jego głos jest dużo gorszy przez ten felerny spaw...

  • @paweandryszewski9129
    @paweandryszewski9129 Год назад

    Strzelno, blisko kruszwicy, to może by tak nagrać dzwon kolegiaty w Kruszwicy

  • @mikosdzwony8771
    @mikosdzwony8771 Год назад

    No no, słychać wiekowe brzmienie. Specyficzne ale ładne i pasujące do tego miejsca.

    • @mateuszsobon1488
      @mateuszsobon1488  Год назад

      Duży brzmiałby lepiej jakby został umiejętnie zespawany.

  • @AdamUjda
    @AdamUjda Год назад

    Straszna, przestraszliwa bieda, aż piszczy. Duży dzwon ma tak żałosny dźwięk, że aż się przykro robi. Ciekawi mnie, na ile możliwe jest ponowne, pomyślne zespawanie go, a na ile ryzyko większego uszkodzenia instrumentu przemawia za przemianowaniem go na muzealny eksponat (bo wiadomo, że nie każda naprawa się opłaca). Niemniej jednak, pięknie by było usłyszeć przynajmniej rekonstrukcję tego zestawu, a na ile się da, to ocalić coś z istniejących dzwonów. Średni instrument jest słabo słyszalny, ale ma przecudny głos - to już zapowiedź czegoś dobrego

  • @PixelBells
    @PixelBells Год назад

    Osprzęt to jakaś fatalna katastrofa, a dzwony to brzmią poprostu garnki i wyglądają jak były pęknięte. Ponadto zestrojenie to zbyt gorzej... :(