Przejrzyście i wyczerpująco o temacie i mimo, że w większości znam zagadnienia, o których mówisz to i tak z przyjemnością oglądam. Tak na marginesie to nie wiedziałem, że sag jest także skrótem, który można rozwinąć a nie tylko po prostu z angielskiego ugięciem/zwisem.
Tradycyjnie doskonały poradnik! Mimo, że wiedziałem wszystko, co jest zawarte w filmie, obejrzałem cały z ciekawością. Czekam na kolejne odcinki, pozdrawiam :)
Bardzo dobrze przekazana wiedza. Warto "kombinować" z ustawieniami amora. Osobiście bardzo pozytywnie zaskoczył mnie mój amortyzator po zmianie ciśnienia na niższe.
Naprawdę warto "kombinować". Poznanie możliwości amortyzacji i wpływu zmian na działanie ma kluczowe znaczenie. Kto "pozna" się ze swoją amortyzacją wyciśnie z niej maksimum, zmusi ja do pracy "na maxa". Chyba o to chodzi w korzystaniu ze sprzętu.
Dominik z onthebikecom Zgadzam się. Szkoda, że RS odszedł od Dual Air w Rebach. Tam to były możliwości ustawienia :D Teraz wszystko solo air wychodząc z zasady "my wiemy lepiej czego potrzebujesz"
Obejrzałem cały filmik wnikliwie plus przeczytałem chyba wszystko co jest na ten temat w polskim internecie, a i tak mam pewne wątpliwości. Skok mojego amortyzatora to 130 mm (mowa o rzeczywistym), teraz żeby ustawić SAG musze napompować go do 120 psi żeby uzyskać wymagany SAG, to jest więcej o 20 psi niż mówi tabela. problem teraz jako się pojawia to taki że po wejściu na rower jestem w stanie maksymalnie ugiąć amortyzator maksymalnie tylko ok 60mm, podczas gdy pozostałe 50 się marnuje. Wiem że amortyzator musi mieć bufor zabezpieczający przed dobiciem do końca ale wydaje mi się że 20 mm powinno wystarczyć. Większe wartości to według mnie strata powierzchni roboczej. Czy to normalne że tyle skoku jest marnowane? Mój amortyzator to Rock Shox Recon Silver TK, SAG to 20 procent czyli dla mnie ok 25mm. Proszę o poradę bo nie daje mi to spokoju.
+Antase Dość dziwne bo z reguły wartości podane przez producenta są mocno zawyżone. Niewykluczone, że "ten model tak ma". Moja sugestia - zmniejszyć ciśnienie co nieco zwiększy SAG ale pozwoli pracować amortyzatorowi pełnią skoku a po sezonie dać go do przeglądu by mieć pewność, że wszystko z nim OK.
Tak też zrobiłem. Starałem się jak najmniej zwiększyć wymagany SAG i doszedłem tym sposobem do 80 psi. Teraz SAG to jakieś 25-30 mm ale musze naprawdę delikatnie schodzić z roweru, praktycznie z aptekarską precyzją żeby mieścić się w tym przedziale. w każdym bądź razie teraz podczas jazdy zostaje tylko 20 mm bufora, a nie 50. Dzięki za odpowiedź i gratuluję filmików bo są naprawdę rzetelne i dokładnie opisują wszystkie zagadnienia związane z tematem. Chyba nie przesadze jeżeli napisze że to najlepsze tego typu filmiki w polskim internecie. Dobra robota
Tak też zrobiłem. Starałem się jak najmniej zwiększyć wymagany SAG i doszedłem tym sposobem do 80 psi. Teraz SAG to jakieś 25-30 mm ale musze naprawdę delikatnie schodzić z roweru, praktycznie z aptekarską precyzją żeby mieścić się w tym przedziale. w każdym bądź razie teraz podczas jazdy zostaje tylko 20 mm bufora, a nie 50. Dzięki za odpowiedź i gratuluję filmików bo są naprawdę rzetelne i dokładnie opisują wszystkie zagadnienia związane z tematem. Chyba nie przesadze jeżeli napisze że to najlepsze tego typu filmiki w polskim internecie. Dobra robota
Co wy towarzyszy z tym zapewnieniem trakcji. Jeżdżę czasami na sztywnym widelcu i trakcja jest najmniejszym problemem, choć amortyzacja przyczepność oczywiście poprawia. Ważniejszy jest jednak komfort i zapobieganie urazom, bo bez amortyzacji można sobie nadgarstki połamać jak się nie zauważy przeszkody. Dla ścigających się najważniejsze jest, że dzięki amortyzacji na nierównościach, szczególnie przy dużej prędkości, traci się znacznie mniej energii. Bez amortyzacji cały rower i rowerzysta na nierównościach jest unoszony do góry, a na to trzeba energii tak jak jazdę pod górkę; względnie trzeba amortyzować ciałem co wymaga dodatkowej pracy; z amortyzacją unoszone jest głównie tylko przednie koło z ruchomą częścią widelca, a część energii jest nawet odzyskiwana dzięki sprężystości amortyzatora. Krótko mówiąc jedzie się szybciej przy tym samym wydatku energii. Ale Przy jeździe pod górkę amortyzator często pogarsza sprawę, bo rower z rowerzystą zaczyna się bujać góra-dół i dlatego blokuje się amortyzator.
iowa406 Dzieki za hinta. Niemnie jednak uwazam ze to jest troche niebezpieczne rozwiazanie (za latwo mozna sobie zrobic kuku). Sam preferuje gumke recepturke - to na pewno nie uszkodzi goleni.
Marek Kasztelnik Proszę bardzo. A kuku sobie nie zrobisz. Po prostu łapiesz ostrzami zamek zapiętego paska i tniesz go. Małe takie do 2,5mm szerokości to i dużymi nożyczkami rozetniesz. To nie sprężyna więc po rozcięciu nic nie odskoczy z taką siłą aby uszkodzić skórę. Goleni też nie uszkodzisz bo ostrza będą szły po zewnętrznej stronie paska, bez kontaktu z goleniem.
iowa406 A ja to podsumuję krótko - żeby uszkodzić goleń czy też jej powierzchnię przy zdejmowaniu / rozcinaniu opaski trzeba się bardzo postarać chociaż wiem, że znajdą się tacy którzy będą chcieli rozcinać za pomocą noża itp. Cążki, obcinaczki do kabli itp i spokojnie można opaskę usunąć i nie ma co się rozwodzić nad tematem. Powierzchnia goleni wcale nie jest tak delikatna jak się niektórym wydaje choć ostrożność zawsze wskazana.
Witam mam problem z blokadą amortyzatora Rock Shok blokada dziala w jednym kierunku nie odbija powrot. Czjest jakas spręzynka ktora powoduje powrit blokady .moze ktos pomóc . Dzieki
Opaskę zakładasz tylko do ustawiania, później delikatnie i ostrożnie usuwasz. Zaciskając także nie robisz tego na siłę a jedynie tak, by sama nie zmieniała położenia.
Dzięki za odpowiedź. Tak właśnie kombinuję czy da się zrobić "o-ring" który będzie mógł zostać na stałe. Myślałem o zawiązaniu paska z wełny, jest delikatna i raczej nie zaszkodzi anodzie i nie będzie musiał każdorazowo używać trytek ustawiając SAG w teren leśny/górzysty/asfalt. Dodatkowo to pomocna informacja w terenie, jak bardzo dobijam zawieszenie i czy nie trzeba podpompować amora.
Witam, mam pytanie, słyszałem ze nie można smarować amortyzatorów smarem litowym, wo szkodzi to uszczelką. Chciałbym się dowiedzieć czy to jest prawda.
Bloodmaro Oj tam, oj tam. W żargonie mojego zawodu to są "paski" , a na wesoło "cipaski" ;) A najczęściej przez producentów używana nazwa to "opaska zaciskowa"
Dzień dobry. Mam pytanie. Mam Amortyzator Fox RLC talas. chciałem ustawić sag. Spuściłem do końca powietrze i zwolniłem wszystkie blokady. Niestety widelec wszedł tylko na 11,5 cm . na goleni mam naklejkę na której opisie wyczytałem że 90 110 130. Amortyzator ma kilka lat ale jest w bardzo dobrym stanie i po przeglądzie w serwisie Fox w Warszawie. Możliwe że w którejś goleni goleni jest np. za dużo oleju. Nie kręciłem dolnym pokrętłem w prawej goleni ( tej w której reguluje się tłumienie odbicia i tłumienie powrotu. Dziękuje za pomoc Robert
cześć,mam pytanie.posiadam dumper manitou isx6,jest to mój pierwszy rower z takim damperem i nie wiedziałem,że komorę przed napompowaniem trzeba ustawić w pozycji 1.następnie go napompowałem i przesadziłem bo było w nim psi 250 i pokrętło nie było ustawione w pozycji 1.jezdziłem tak przez około 1h,i nie wiem czy go uszkodziłem czy nie??
Edward Rumun Nie sądzę, aby cokolwiek złego stało się z damperem. 250psi to dużo ale nie jest to zabójstwo dla amora. Zacznij ustawianie od nowa, wyreguluj jak trzeba i jedź w teren sprawdzić czy wszystko hula jak powinno.
Witam...posiadam dumper Manitou 3Way w ktorym sa 2 zawory, jeden do komory powietrznej, drugi do SPV.+reczna reg SPV,jesli ustawie juz SAG to jakie cisnienie pompowac do SPV,
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi - ciśnienie musisz dostosować do swoich preferencji. Zwiększanie ciśnienia w tej komorze zwiększa odporność na bujanie jednocześnie zmniejszając czułość na małe nierówności i tylko od ciebie zależy jaki "złoty środek" znajdziesz. Pamiętaj tylko, żeby nie zostawiać komory pustej i nie przekraczać dopuszczalnych ciśnień.
Cześć! Mam ptanie: Nabyłem rower z amortyzatorem Rockshox PIKE 409 nie wiem czy mogę go regulować tak jak pokazales na filmiku. Ogolnie amortyzator jest dla mnie za miekki . W serwisie powiedziano mi ze trzeba wymienic sprężyne na inny kolor - czyli sztywniejsza - problem ze ich juz nie produjkuja. Czy jest sposob na usztywnienie go?
szydzone Amor jest sprężynowy i twardość regulujesz napięciem wstępnym sprężyny. Jeżeli sprężyna jest zbyt miękka musisz wymienić na twardszą a to że ich nie produkują nie oznacza, że nie da się ich kupić - używka albo zapasy magazynowe bankowo się znajdą.
Czesc,mam pytanie. Mierzac skok tylnego dampera od uszczelni do konca goleni jak wychodzi ci 150mm? Ja mam podobno skok 130mm ale mierzac ten odcinek wychodzi okolo 50mm. Nawet na pomiarce od SAGu 10% to okolo 5mm, wiec 100% daje owe 50mm a nie 130. Zreszta wizualnie nawet u ciebie porownujac golenie na widelcu a tylnim damperze jest roznica golym okiem. Dzieki za wyjasnienie tego i pozdrawiam.
Adrian B Mylisz dwa pojęcia mianowicie skok dampera ze skokiem tylnego zawieszenia / koła a to dwie różne sprawy. U Ciebie skok zawieszenia czy też koła to 130mm a skok dampera to 50mm. Spróbuj spuścić powietrze z amortyzatora i zmierz o ile przemieszcza się tylne koło przy w pełni schowanym tłoku dampera a w pełni wysuniętym - odnajdziesz swoje 130mm.
(P) Zastanawiam się nad zakupem amortyzatora DT Swiss XMM 100 15 TS 29" ale naczytałem się wiele złego o nim. I nie wiem czy jest sens przesiadać się z RS Xc32 solo air na DT Swiss'a..
Witam, mam amortyzator RST 801-7 i problem jest taki że wychodzą jedne golenie z drugich, nie widzę żadnych zabezpieczeń przed wypadaniem, czy powinny zmajdowac się jakieś śruby pod zaślepki górnymi?
kamila02014 Pod korkami górnymi są śruby mocujące wkłady w postaci sprężyn a zabezpieczenia przed wypadaniem faktycznie nie ma - taka konstrukcja amortyzatora.
Witam Panie Dominiku, Opisuje Pan, żeby aby poprawnie ustawić SAG spuścić całe powietrze i napompować 30-40 psi, no 50 psi z tego co widzę na filmie, czyli jest to mniej więcej połowa tego co np. zaleca tabelka dla mojej wagi ( 75kg) i mojego typu amorka. Czy pompować od razu do wstępnej wartości z tabelki, a potem ew. dobijać lub odpuszczać wg prób?
Marek Ptaszyński Tabelki na amorach mają to do siebie, że w 99% przypadków się nie sprawdzają i są mocno przesadzone. Oczywiście nie robi różnicy czy napompujesz mniej i będziesz ewentualnie dopompowywał czy też na początek nadmuchasz więcej i będziesz odpuszczał. Liczy się efekt końcowy a nie sposób w jaki go osiągniesz.
Dominik z onthebikecom A co w przypadku gdy ustawie sag 20% u siebie, to stojąc w miejscu, jestem w stanie dobić go do samego końca, mam się tym przejmować? Gdzieś wyczytałem, że nie powinno się dobijać bo może to zniszczyć amortyzator. Co śmieszne, u mnie w sumie niby 100mm skoku, a faktycznie schodzi po spuszczeniu powietrza do jakiś 80mm, więc sag licze od 80
Andrzej Stolarek Skok amora licz od pełnego wysunięcia (czyli napompowany) do zupełnego domknięcia amora (czyli spuszczone powietrze i dociśnięty amor). Jak znam życie będziesz miał te 100mm i od tego licz SAG. Amor nie powinien dobijać do końca a przynajmniej nie powinno się to zdarzać zbyt często. Dobrze wyregulowany powinien korzystać z praktycznie całego skoku a jego charakterystyka pracy musi Ci pasować - nie ma sztywnych wytycznych i to tobie musi pasować praca amortyzacji.
Obejrzałem cały filmik wnikliwie plus przeczytałem chyba wszystko co jest na ten temat w polskim internecie, a i tak mam pewne wątpliwości. Skok mojego amortyzatora to 130 mm (mowa o rzeczywistym), teraz żeby ustawić SAG mmusze napompować go do 120 psi żeby uzyskać wymagany SAG, to jest więcej o 20 psi niż mówi tabela. problem teraz jaki się . pojawia to taki że po wejściu na rower jestem w stanie maksymalnie ugiąć amortyzator maksymalnie tylko ok 60mm, podczas gdy pozostałe 50 się marnuje. Wiem że amortyzator musi mieć bufor zabezpieczający przed dobiciem do końca ale wydaje mi się że 20 mm powinno wystarczyć. Większe wartości to według mnie strata powierzchni roboczej. Czy to normalne że tyle skoku jest marnowane? Mój amortyzator to Rock Shox Recon Silver TK, SAG to 20 procent czyli dla mnie ok 25mm. Proszę o poradę bo nie daje mi to spokoju
Witam! Posiadam amortyzator sprężynowo-olejowy, jest to Suntour XCR 32 RL Coil. Mam pytanie, mianowicie czym mam owy amorek smarować? Jakim olejem bądź też smarem? Z góry dziękuję i pozdrawiam
+Michał G Sugeruję środki przeznaczone do amortyzatorów a więc smary typu RSP Slick Kick, Rock Shox Judy Butter i podobne z tym, że są to smary używane podczas serwisu amora. Do stosowania na codzień podobno dobry jest Brunox Deo na golenie choć sam nie potwierdzam bo nie stosuję takich specyfików. Generalnie warto zerknąć co zaleca producent (strona Suntoura ) i przestrzegać interwałów serwisowych (warto zerknąć do środka raz na sezon).
+Dominik z onthebikecom A co Pan sądzi o tym oleju: rowerowy.com/sklep/narzedzia-serwis/serwis-amortyzatorow/oleje-smary/prod/weldtite-suspension-fork-oil Nadawałby się? Albo taki spray: rowerowy.com/sklep/narzedzia-serwis/oleje-i-smary/preparaty-w-aerozolu/prod/finish-line-max-suspension
+Michał G Olej do tłumików a więc do zastosowania podczas serwisu amortyzatora choć w przypadku Suntoura masz tam zapewne zamknięty kartridż olejowy więc olej będzie zbędny. Spray jak najbardziej można stosować.
+Piter Mar A czym ten rower różni się od innych ??? Niektórzy ustawiają SAG w pozycji "zjazdowej" (czyli mniej więcej w takiej jaką masz podczas zjazdu) ale na stojąco to raczej słaba opcja.
+Dominik z onthebikecom chodzi mi właśnie o pozycje zjazdową, może źle się wyraziłem mówiąc na stojąco. Tak wyczytałem w tym artykule - www.1enduro.pl/regulacja-zawieszenia-poradnik/ i zacząłem się zastanawiać. Tutaj nazywają tą pozycję "atakujący tygrys" :) Tak czy siak oczywiście brawo za filmik, bardzo pomocny.
+Piter Mar Filmik dobry ale faktycznie jedni polecają ustawiać na siedząco inni na stojąco, a to ogromna różnica.U mnie gdy siądę na rower to SAG mam na 17 %, jeśli stanę to około 40 %...i teraz nie wiem...
+Lukas Loboda Jeśli jeździsz na stojąco to ustawiaj na stojąco, jeśli nastawiasz się wyłącznie na zjazd możesz ustawiać przyjmując na rowerze pozycję jak do zjazdu a jeśli chcesz by było maksymalnie uniwersalnie ustawiaj na siedząco - od lat robi się to w taki sposób.
Przejrzyście i wyczerpująco o temacie i mimo, że w większości znam zagadnienia, o których mówisz to i tak z przyjemnością oglądam. Tak na marginesie to nie wiedziałem, że sag jest także skrótem, który można rozwinąć a nie tylko po prostu z angielskiego ugięciem/zwisem.
Jak zwykle najwyższy poziom. Czekam na następny materiał.
Tradycyjnie doskonały poradnik! Mimo, że wiedziałem wszystko, co jest zawarte w filmie, obejrzałem cały z ciekawością. Czekam na kolejne odcinki, pozdrawiam :)
Bardzo dobrze przekazana wiedza. Warto "kombinować" z ustawieniami amora. Osobiście bardzo pozytywnie zaskoczył mnie mój amortyzator po zmianie ciśnienia na niższe.
Naprawdę warto "kombinować". Poznanie możliwości amortyzacji i wpływu zmian na działanie ma kluczowe znaczenie. Kto "pozna" się ze swoją amortyzacją wyciśnie z niej maksimum, zmusi ja do pracy "na maxa". Chyba o to chodzi w korzystaniu ze sprzętu.
Dominik z onthebikecom
Zgadzam się. Szkoda, że RS odszedł od Dual Air w Rebach. Tam to były możliwości ustawienia :D Teraz wszystko solo air wychodząc z zasady "my wiemy lepiej czego potrzebujesz"
daje cy like Dominik dobre video kolego...Sorri dobze nepise po polsku ale gadam tak jak pan :)
Brawa za przekazanie wiedzy.
Cholernie pomocny materiał. Dzięki!
Mateusz Józefiak - dokładnie tak, do smarowania amortyzatorów najlepiej używać smarów do nich przeznaczonych
Obejrzałem cały filmik wnikliwie plus przeczytałem chyba wszystko co jest na ten temat w polskim internecie, a i tak mam pewne wątpliwości. Skok mojego amortyzatora to 130 mm (mowa o rzeczywistym), teraz żeby ustawić SAG musze napompować go do 120 psi żeby uzyskać wymagany SAG, to jest więcej o 20 psi niż mówi tabela. problem teraz jako się pojawia to taki że po wejściu na rower jestem w stanie maksymalnie ugiąć amortyzator maksymalnie tylko ok 60mm, podczas gdy pozostałe 50 się marnuje. Wiem że amortyzator musi mieć bufor zabezpieczający przed dobiciem do końca ale wydaje mi się że 20 mm powinno wystarczyć. Większe wartości to według mnie strata powierzchni roboczej. Czy to normalne że tyle skoku jest marnowane? Mój amortyzator to Rock Shox Recon Silver TK, SAG to 20 procent czyli dla mnie ok 25mm. Proszę o poradę bo nie daje mi to spokoju.
+Antase Dość dziwne bo z reguły wartości podane przez producenta są mocno zawyżone. Niewykluczone, że "ten model tak ma". Moja sugestia - zmniejszyć ciśnienie co nieco zwiększy SAG ale pozwoli pracować amortyzatorowi pełnią skoku a po sezonie dać go do przeglądu by mieć pewność, że wszystko z nim OK.
Tak też zrobiłem. Starałem się jak najmniej zwiększyć wymagany SAG i doszedłem tym sposobem do 80 psi. Teraz SAG to jakieś 25-30 mm ale musze naprawdę delikatnie schodzić z roweru, praktycznie z aptekarską precyzją żeby mieścić się w tym przedziale. w każdym bądź razie teraz podczas jazdy zostaje tylko 20 mm bufora, a nie 50. Dzięki za odpowiedź i gratuluję filmików bo są naprawdę rzetelne i dokładnie opisują wszystkie zagadnienia związane z tematem. Chyba nie przesadze jeżeli napisze że to najlepsze tego typu filmiki w polskim internecie. Dobra robota
Tak też zrobiłem. Starałem się jak najmniej zwiększyć wymagany SAG i doszedłem tym sposobem do 80 psi. Teraz SAG to jakieś 25-30 mm ale musze naprawdę delikatnie schodzić z roweru, praktycznie z aptekarską precyzją żeby mieścić się w tym przedziale. w każdym bądź razie teraz podczas jazdy zostaje tylko 20 mm bufora, a nie 50. Dzięki za odpowiedź i gratuluję filmików bo są naprawdę rzetelne i dokładnie opisują wszystkie zagadnienia związane z tematem. Chyba nie przesadze jeżeli napisze że to najlepsze tego typu filmiki w polskim internecie. Dobra robota
Jest pan moim idolem ! :)
Bardzo dobry poradnik! Dzięki!!!
Co wy towarzyszy z tym zapewnieniem trakcji. Jeżdżę czasami na sztywnym widelcu i trakcja jest najmniejszym problemem, choć amortyzacja przyczepność oczywiście poprawia. Ważniejszy jest jednak komfort i zapobieganie urazom, bo bez amortyzacji można sobie nadgarstki połamać jak się nie zauważy przeszkody. Dla ścigających się najważniejsze jest, że dzięki amortyzacji na nierównościach, szczególnie przy dużej prędkości, traci się znacznie mniej energii. Bez amortyzacji cały rower i rowerzysta na nierównościach jest unoszony do góry, a na to trzeba energii tak jak jazdę pod górkę; względnie trzeba amortyzować ciałem co wymaga dodatkowej pracy; z amortyzacją unoszone jest głównie tylko przednie koło z ruchomą częścią widelca, a część energii jest nawet odzyskiwana dzięki sprężystości amortyzatora. Krótko mówiąc jedzie się szybciej przy tym samym wydatku energii. Ale Przy jeździe pod górkę amortyzator często pogarsza sprawę, bo rower z rowerzystą zaczyna się bujać góra-dół i dlatego blokuje się amortyzator.
W końcu! Świetnie! :)
dobry poradnik . pozdrawiam :)
B. fajny materiał. Jedyne czego mi na filmiku brakuje to pokazania jak bezpiecznie usunąć zipa z golenia, tak aby go nie uszkodzić.
Marek Kasztelnik Rozcinasz zamek tuż nad linią paska nie dotykając paska dotykającego golenia. Najlepiej kombinerkami lub cęgami bocznymi.
iowa406 Dzieki za hinta. Niemnie jednak uwazam ze to jest troche niebezpieczne rozwiazanie (za latwo mozna sobie zrobic kuku). Sam preferuje gumke recepturke - to na pewno nie uszkodzi goleni.
Marek Kasztelnik Proszę bardzo. A kuku sobie nie zrobisz. Po prostu łapiesz ostrzami zamek zapiętego paska i tniesz go. Małe takie do 2,5mm szerokości to i dużymi nożyczkami rozetniesz. To nie sprężyna więc po rozcięciu nic nie odskoczy z taką siłą aby uszkodzić skórę. Goleni też nie uszkodzisz bo ostrza będą szły po zewnętrznej stronie paska, bez kontaktu z goleniem.
iowa406 A ja to podsumuję krótko - żeby uszkodzić goleń czy też jej powierzchnię przy zdejmowaniu / rozcinaniu opaski trzeba się bardzo postarać chociaż wiem, że znajdą się tacy którzy będą chcieli rozcinać za pomocą noża itp. Cążki, obcinaczki do kabli itp i spokojnie można opaskę usunąć i nie ma co się rozwodzić nad tematem. Powierzchnia goleni wcale nie jest tak delikatna jak się niektórym wydaje choć ostrożność zawsze wskazana.
Witam mam problem z blokadą amortyzatora Rock Shok blokada dziala w jednym kierunku nie odbija powrot. Czjest jakas spręzynka ktora powoduje powrit blokady .moze ktos pomóc . Dzieki
Dzięki za film, świetnie wytłumaczone! Pytanie - czy trytka na goleni amora nie wyciera powłoki anodowej?
Opaskę zakładasz tylko do ustawiania, później delikatnie i ostrożnie usuwasz. Zaciskając także nie robisz tego na siłę a jedynie tak, by sama nie zmieniała położenia.
Dzięki za odpowiedź. Tak właśnie kombinuję czy da się zrobić "o-ring" który będzie mógł zostać na stałe. Myślałem o zawiązaniu paska z wełny, jest delikatna i raczej nie zaszkodzi anodzie i nie będzie musiał każdorazowo używać trytek ustawiając SAG w teren leśny/górzysty/asfalt. Dodatkowo to pomocna informacja w terenie, jak bardzo dobijam zawieszenie i czy nie trzeba podpompować amora.
Witam, mam pytanie, słyszałem ze nie można smarować amortyzatorów smarem litowym, wo szkodzi to uszczelką. Chciałbym się dowiedzieć czy to jest prawda.
Jedna jedyna uwaga. TRYTYTKA A NIE TYTYRYTKA!
Upieram się przy swoim - zip !! ;-))
Bloodmaro Oj tam, oj tam. W żargonie mojego zawodu to są "paski" , a na wesoło "cipaski" ;)
A najczęściej przez producentów używana nazwa to "opaska zaciskowa"
Dzień dobry. Mam pytanie. Mam Amortyzator Fox RLC talas. chciałem ustawić sag. Spuściłem do końca powietrze i zwolniłem wszystkie blokady. Niestety widelec wszedł tylko na 11,5 cm . na goleni mam naklejkę na której opisie wyczytałem że 90 110 130. Amortyzator ma kilka lat ale jest w bardzo dobrym stanie i po przeglądzie w serwisie Fox w Warszawie. Możliwe że w którejś goleni goleni jest np. za dużo oleju. Nie kręciłem dolnym pokrętłem w prawej goleni ( tej w której reguluje się tłumienie odbicia i tłumienie powrotu. Dziękuje za pomoc Robert
+Robert Zgorzelski Możliwe, że ilość oleju jest za duża. Jeśli amor ma opis 130 to mniej więcej tyle skoku powinien mieć (powiedzmy 125 - 130mm)
goraca prośbę co powiesz mi na temat Manitou M30 Air lepszy jest od Rock Shox XC 32 TK SoloAir ?
+Mirosław MIRO Nic Ci nie powiem bo nie miałem w ręku ani jednego z nich a nie zwykłem się wypowiadać o sprzęcie, na którym nie jeździłem.
cześć,mam pytanie.posiadam dumper manitou isx6,jest to mój pierwszy rower z takim damperem i nie wiedziałem,że komorę przed napompowaniem trzeba ustawić w pozycji 1.następnie go napompowałem i przesadziłem bo było w nim psi 250 i pokrętło nie było ustawione w pozycji 1.jezdziłem tak przez około 1h,i nie wiem czy go uszkodziłem czy nie??
Edward Rumun Nie sądzę, aby cokolwiek złego stało się z damperem. 250psi to dużo ale nie jest to zabójstwo dla amora. Zacznij ustawianie od nowa, wyreguluj jak trzeba i jedź w teren sprawdzić czy wszystko hula jak powinno.
Witam...posiadam dumper Manitou 3Way w ktorym sa 2 zawory, jeden do komory powietrznej, drugi do SPV.+reczna reg SPV,jesli ustawie juz SAG to jakie cisnienie pompowac do SPV,
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi - ciśnienie musisz dostosować do swoich preferencji. Zwiększanie ciśnienia w tej komorze zwiększa odporność na bujanie jednocześnie zmniejszając czułość na małe nierówności i tylko od ciebie zależy jaki "złoty środek" znajdziesz. Pamiętaj tylko, żeby nie zostawiać komory pustej i nie przekraczać dopuszczalnych ciśnień.
Cześć!
Mam ptanie: Nabyłem rower z amortyzatorem Rockshox PIKE 409
nie wiem czy mogę go regulować tak jak pokazales na filmiku.
Ogolnie amortyzator jest dla mnie za miekki . W serwisie powiedziano mi ze trzeba wymienic sprężyne na inny kolor - czyli sztywniejsza - problem ze ich juz nie produjkuja. Czy jest sposob na usztywnienie go?
szydzone Amor jest sprężynowy i twardość regulujesz napięciem wstępnym sprężyny. Jeżeli sprężyna jest zbyt miękka musisz wymienić na twardszą a to że ich nie produkują nie oznacza, że nie da się ich kupić - używka albo zapasy magazynowe bankowo się znajdą.
Czesc,mam pytanie. Mierzac skok tylnego dampera od uszczelni do konca goleni jak wychodzi ci 150mm? Ja mam podobno skok 130mm ale mierzac ten odcinek wychodzi okolo 50mm. Nawet na pomiarce od SAGu 10% to okolo 5mm, wiec 100% daje owe 50mm a nie 130. Zreszta wizualnie nawet u ciebie porownujac golenie na widelcu a tylnim damperze jest roznica golym okiem.
Dzieki za wyjasnienie tego i pozdrawiam.
Adrian B Mylisz dwa pojęcia mianowicie skok dampera ze skokiem tylnego zawieszenia / koła a to dwie różne sprawy. U Ciebie skok zawieszenia czy też koła to 130mm a skok dampera to 50mm. Spróbuj spuścić powietrze z amortyzatora i zmierz o ile przemieszcza się tylne koło przy w pełni schowanym tłoku dampera a w pełni wysuniętym - odnajdziesz swoje 130mm.
(P) Zastanawiam się nad zakupem amortyzatora DT Swiss XMM 100 15 TS 29" ale naczytałem się wiele złego o nim.
I nie wiem czy jest sens przesiadać się z RS Xc32 solo air na DT Swiss'a..
Nie mnie tu wyrokować, nie znam żadnego z tych amorów.
Witam, mam amortyzator RST 801-7 i problem jest taki że wychodzą jedne golenie z drugich, nie widzę żadnych zabezpieczeń przed wypadaniem, czy powinny zmajdowac się jakieś śruby pod zaślepki górnymi?
kamila02014 Pod korkami górnymi są śruby mocujące wkłady w postaci sprężyn a zabezpieczenia przed wypadaniem faktycznie nie ma - taka konstrukcja amortyzatora.
Witam panie Dominiku ! Gdzie pan kupił taką osłonę na damper? Szukam ale nie mogę znaleźć. Pozdrawiam
+Lukasz Z Każdy przyzwoity sklep rowerowy znajdzie coś takiego na zapleczu. Rodzimy portal aukcyjny również zaoferuje przynajmniej kilka propozycji.
Przy ustawianiu SAG należy tłumienie powrotu dokręcić (żółw, zwiększenie tłumienia) czy okręcić (królik, brak tłumienia)?
Odkręcić
czy jest szansa ze bedzie seria filmow zajmujaca sie rowerami do extremalnej jazdy DH ? Bardzo bym chcial i jesli masz taka mozliwosc to byloby super
+Maydek Raven DH to zupełnie nie moja bajka choć sam serwis specjalnie nie odbiega od innych rowerów.
szkoda bo nieraz już mi pomogłes a i temat umiesz fajnie wyłożyć
Witam Panie Dominiku,
Opisuje Pan, żeby aby poprawnie ustawić SAG spuścić całe powietrze i napompować 30-40 psi, no 50 psi z tego co widzę na filmie, czyli jest to mniej więcej połowa tego co np. zaleca tabelka dla mojej wagi ( 75kg) i mojego typu amorka. Czy pompować od razu do wstępnej wartości z tabelki, a potem ew. dobijać lub odpuszczać wg prób?
Marek Ptaszyński Tabelki na amorach mają to do siebie, że w 99% przypadków się nie sprawdzają i są mocno przesadzone. Oczywiście nie robi różnicy czy napompujesz mniej i będziesz ewentualnie dopompowywał czy też na początek nadmuchasz więcej i będziesz odpuszczał. Liczy się efekt końcowy a nie sposób w jaki go osiągniesz.
Dominik z onthebikecom A co w przypadku gdy ustawie sag 20% u siebie, to stojąc w miejscu, jestem w stanie dobić go do samego końca, mam się tym przejmować? Gdzieś wyczytałem, że nie powinno się dobijać bo może to zniszczyć amortyzator. Co śmieszne, u mnie w sumie niby 100mm skoku, a faktycznie schodzi po spuszczeniu powietrza do jakiś 80mm, więc sag licze od 80
Andrzej Stolarek Skok amora licz od pełnego wysunięcia (czyli napompowany) do zupełnego domknięcia amora (czyli spuszczone powietrze i dociśnięty amor). Jak znam życie będziesz miał te 100mm i od tego licz SAG. Amor nie powinien dobijać do końca a przynajmniej nie powinno się to zdarzać zbyt często. Dobrze wyregulowany powinien korzystać z praktycznie całego skoku a jego charakterystyka pracy musi Ci pasować - nie ma sztywnych wytycznych i to tobie musi pasować praca amortyzacji.
Obejrzałem cały filmik wnikliwie plus przeczytałem chyba wszystko co jest na ten temat w polskim internecie, a i tak mam pewne wątpliwości. Skok mojego amortyzatora to 130 mm (mowa o rzeczywistym), teraz żeby ustawić SAG mmusze napompować go do 120 psi żeby uzyskać wymagany SAG, to jest więcej o 20 psi niż mówi tabela. problem teraz jaki się . pojawia to taki że po wejściu na rower jestem w stanie maksymalnie ugiąć amortyzator maksymalnie tylko ok 60mm, podczas gdy pozostałe 50 się marnuje. Wiem że amortyzator musi mieć bufor zabezpieczający przed dobiciem do końca ale wydaje mi się że 20 mm powinno wystarczyć. Większe wartości to według mnie strata powierzchni roboczej. Czy to normalne że tyle skoku jest marnowane? Mój amortyzator to Rock Shox Recon Silver TK, SAG to 20 procent czyli dla mnie ok 25mm. Proszę o poradę bo nie daje mi to spokoju
Witam! Posiadam amortyzator sprężynowo-olejowy, jest to Suntour XCR 32 RL Coil. Mam pytanie, mianowicie czym mam owy amorek smarować? Jakim olejem bądź też smarem? Z góry dziękuję i pozdrawiam
+Michał G Sugeruję środki przeznaczone do amortyzatorów a więc smary typu RSP Slick Kick, Rock Shox Judy Butter i podobne z tym, że są to smary używane podczas serwisu amora. Do stosowania na codzień podobno dobry jest Brunox Deo na golenie choć sam nie potwierdzam bo nie stosuję takich specyfików. Generalnie warto zerknąć co zaleca producent (strona Suntoura ) i przestrzegać interwałów serwisowych (warto zerknąć do środka raz na sezon).
+Dominik z onthebikecom A co Pan sądzi o tym oleju: rowerowy.com/sklep/narzedzia-serwis/serwis-amortyzatorow/oleje-smary/prod/weldtite-suspension-fork-oil
Nadawałby się? Albo taki spray: rowerowy.com/sklep/narzedzia-serwis/oleje-i-smary/preparaty-w-aerozolu/prod/finish-line-max-suspension
+Michał G Olej do tłumików a więc do zastosowania podczas serwisu amortyzatora choć w przypadku Suntoura masz tam zapewne zamknięty kartridż olejowy więc olej będzie zbędny. Spray jak najbardziej można stosować.
+Dominik z onthebikecom Dziękuję bardzo za porady, pozdrawiam :)
Witam;
a czy w rowerze all mountain/trail czy też enduro, nie powinno się ustawiać Sag-u amortyzatora na stojąco, a dampera na siedząco?
+Piter Mar A czym ten rower różni się od innych ??? Niektórzy ustawiają SAG w pozycji "zjazdowej" (czyli mniej więcej w takiej jaką masz podczas zjazdu) ale na stojąco to raczej słaba opcja.
+Dominik z onthebikecom chodzi mi właśnie o pozycje zjazdową, może źle się wyraziłem mówiąc na stojąco. Tak wyczytałem w tym artykule - www.1enduro.pl/regulacja-zawieszenia-poradnik/ i zacząłem się zastanawiać. Tutaj nazywają tą pozycję "atakujący tygrys" :)
Tak czy siak oczywiście brawo za filmik, bardzo pomocny.
+Piter Mar Filmik dobry ale faktycznie jedni polecają ustawiać na siedząco inni na stojąco, a to ogromna różnica.U mnie gdy siądę na rower to SAG mam na 17 %, jeśli stanę to około 40 %...i teraz nie wiem...
+Lukas Loboda Jeśli jeździsz na stojąco to ustawiaj na stojąco, jeśli nastawiasz się wyłącznie na zjazd możesz ustawiać przyjmując na rowerze pozycję jak do zjazdu a jeśli chcesz by było maksymalnie uniwersalnie ustawiaj na siedząco - od lat robi się to w taki sposób.
Witam chciałbym się Pana spytać ile pompować powietrza w Foxie 32 jak waże 67 kg.
Wszystko masz wytłumaczone na filmie - pompka w rękę, tyłek na siodło i próbuj aż znajdziesz ustawienie odpowiednie dla siebie.
+Dominik z onthebikecom dziękuję za poradnik, sag już ustawiłem.
Witaj. Czy Amortyzator można by napompować sprężarką?
Wszystko można pozostaje pytanie o sens takich zabaw bo w komorę amortyzatora tego powietrza za wiele nie wchodzi.
Witam czy mógłbyś podać model pompki jaki użyłeś w tym filmie
Jakieś Beto ale tu pasuje każda pompka do amorów.
A czy dało by się podpompować amortyzator stacjonarną pompką do opon?
czy ten sag mam ustawić w nowym rowerze czy dopiero po jakimś czasie?
W każdym, nie ważne czy wprost ze sklepu czy masz go od lat.
?
brakuje tylko informacji o damperach sprężynowo olejowych :(
Ja niestety mam amortyzator na sprężynie :(
mikrofon jakiś do bluzki poprawi jakos dźwięku
tytyrytka :D
Amortyzator to jest taki rowerowy gimbal 🤔
tytyrytka .... hahahaha