Witaj jak miło było popatrzeć na tą pracę którą nagrałeś. Dzięki Tomaszowi. Mi kiedyś przyszło taki klimatyzator montować. Próżnie zrobiłem pompka ręczną i dopiero odkręciłem te kątowe zaworki. Jak na pierwszy raz trochę obaw było. Ale fajnie to pracowało. Z tą próżnia to ciekawa sprawa wykorzystałem ja w wielu innych projektach np. Czujnik tem. W starych traktorach. Pozdrawiam i życzę dużo słoneczka jak to kolega Żyłka mówi.
Hej, Bardzo ciekawy materiał! A tak swoją drogą to jak wyglada procedura napełania takiej instalacji, z której został ściągniety cały czynnik, z agregatu i instlacji freonowej? Pozdrawiam
Mam małe pytanko. Otóż mam klimatyzator z rozbiórki i jest pusty (brak czynnika) jak napełnić urządzenie czynnikiem? Tak jak na filmie? Dopiero zaczynam przygodę z klimatyzacja (uprawnienia są). Bardzo prosiłbym o pomoc.
Jeśli masz pusty klimatyzator w którym znalazło się powietrze a olej dostał wilgoci to nawet jesli dobijesz czynnik to sprężarka ostro dostanie po głowie
Chciałem się z tego filmu nauczyć Jak uzupełnić czynnik kiedy instalacja jest dłuższa niż przewiduje to producent. Cóż według mnie materiał fatalny. Kamera lata jak pijany mistrz 😏. Nie powiedziałeś który przewód do którego przyłącza. Nie podałeś kolejności działań. Początkowe ważenie gazu załączyłeś na końcu. Dla kogoś takiego jak ja kto chciałby się tego nauczyć to muszę ten film obejrzeć kilka razy. Może spróbuj nakręcić jeszcze raz taki sam instruktaż ze statyczną kamerą, gdzie wszystko po kolei wyjaśnisz.
Год назад
Jeśli chcesz się nauczyć montować klimatyzację zapraszam ciebie na szkolenie stacjonarne tam nauczę ciebie jak to się robi krok po kroku. ;) Szczegóły poszukaj na: facebook.com/profile.php?id=100071909891516
Filmik nieprzydatny dla tych którzy umieją to zrobić, a dla tych którzy chcą się nauczyć to robić też nie przydatny bo zdjęcia i opis czynności dla świeżaka nic nie pomogą. Albo robić porządnie albo wcale
Fajnie że robisz próżnię na tym bocznym zaworku i ściągasz powietrze z przewodów. Rzadki widok, często dmuchają tylko czynnikiem w przewód. Pytanie mam jednak o dobijanie czynika gdy już jest wpuszczony ten z agregatu i nie ma próżni na układzie a on sam nie zasysa. Co wtedy robisz? czy wystarcza po prostu dobijać na włączonym urządzeniu na chłodzenie? Pytam bo różne już słyszałem sposoby. Pozdrawiam
Ciekawy materiał. Fajnie jakbyś poruszył kiedyś temat oparty o próby szczelności i proces próżniowania układu. Wiele ludzi wykonuje próżnię, następnie wypina całkowicie węże z zaworków serwisowych a następnie odkręca zawory kątowe.
Ja robie tak ze po probie azotowej zostawiam z 1 bar azotu i zapinam pompe i prozniuje tak ze powietrze znow nie dostanie sie do ukladu a azot tez osusza instalacje 😎
Panie Przemku, a to nie jest tak, ze jesli jest jednostka multisplit i mamy po 7,5m do jednostek czyli łącznie 15m to dobijamy czynnika na 10 metrow? (Uklad 5 + 10 brakujacych) ?
Świetny materiał, miło że dzielisz się swoim doświadczeniem/wiedzą, a czy możesz powiedzieć o czym świadczy oszroniony zawór na cienkiej rurze jednostki zewnętrznej?
3 года назад
Hej dzięki za słowa pochwały. Chętnie odpowiem na każde twoje pytanie na mojej grupie, link masz w opisie filmu, znajdziesz tam odpowiedzi na dużo więcej pytań które nie raz jako instalatora ciebie zastaną. Zapraszam.
Dzień dobry Panie człowieku. Pooglądałem, i poczytałem komentarze, w których często udzielasz dodatkowych odpowiedzi, albo podpowiedzi. Wiem już, że długość instalacji liczy się jako długość obu przewodów razem, a nie każdej rurki z osobna. Czyli jak ma mieć instalacja długość 5 metrów to trzeba kupić 5 metrów rurki 1/4 i 5m rurki 3/8. Niby banalne, ale jednak było to też dla mnie, jako amatora logiczną zagowstką. Jednak nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz dotycząca długości instalacji - długości podstawowej, lub wydłużonej. Chodzi mianowicie o jednostkę wewnętrzną, która dociera ze sklepu pusta, i po podłączeniu wypełni się gazem z agregatu. Czy uwzględnia się długość rurek zawartych w jednostce wewnętrznej? Pytam dlatego, że moja jednostka wewnętrzna ma takich rurek całkiem sporo, co daje na pewno bardzo dużo metrów dodatkowej długości, a ja chcę podłączyć agregat nie do tej jednostki wewnętrznej, a do wymiennika płytowego, "gaz-woda", i mam wątpliwości, czy jeśli nie uwzględnię jego mniejszej pojemności gazowej, to czy prawidłowa będzie ilość gazu w instalacji o standardowej długości np. 5m? Czy nie należałoby wtedy wydłużyć instalację dodając kilka metrów rurek?
Kontrola urządzeń klimatyzacyjnych jest zalecana generalnie co roku, natomiast czynnika chłodniczego nie ma prawa ubywać wcale. Nawet w instalacjach samochodowych z jednym parownikiem dopuszczalny ubytek w skali roku to ledwie 40g czynnika, powyżej instalacja powinna być sklasyfikowana jako nieszczelna i naprawiona. Dobrze przygotowana instalacja stacjonarna jest jak lodówka - szybciej coś się zepsuje niż ubędzie czynnika.
Uciekł czynnik przez zaworek, mam pytanie jak go teraz dodac (zaworek naprawiony) podlaczyc się do zaworu serwisowego i dodac gaz i czy klima ma być wl czy nie?
Witam Czy przy dobijaniu klimatyzacji liczy sie długość dwoch rur czy tylko jednej. To znaczy czy jeseli mam w instrukcji ze gazu jest na 5m. To maksymalna odległość jednostek to 5m czy 2.5m?
Witam jestem poczatkujący i mam kilka pytań Czy próżnie robimy na dwóch rurkach dla każdej osobno , w jaka rurkę dopuszczamy czynnik i czy kilimatyzator ma jakieś oznaczenia w jakiej postaci dopuszczamy czynnik chodzi tu o nową klime R32
4 месяца назад
Zapraszam do grupy na fb Przedszkole klimatyzacji i pomp ciepła
Dzień dobry . Mam zasadnicze pytanie. Z butli w jakiej postaci wychodzi gaz? Ciekłej czy gazowej?. Drugie pytanie. Czy nie należy uwzględnić w obliczeniach ilości wtłoczonego gazu, że część tego gazu została w przewodach połączeniowych? Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.
2 года назад
Jeśli jest to butla jednozaworowa taka jak na filmie i w tej pozycji jak na filmie to czynnik wychodzi z niej w postaci ciekłej. U mnie gaz jaki jest w wężach po uzupełnieniu zawsze wciągam do układu zamykając zawór kątowy na cienkiej rurce.
@ Reasumując uruchamia Pan klimatyzator i otwiera zawór kątowy na cienkiej rurce tak aby pompa mogła wciągnąć gaz z przewodów. Nie zrozumiałem: "zawsze wciągam do układu zamykając zawór kątowy na cienkiej rurce." Raczej otwieram przy pracującej pompie.
Witam, Mam pytanie dotyczące ilości dodanego czynnika do samej jednostki zewnętrznej. Jednostka zewnetrzna utraciła cały czynnik chodzący z powodu pęknięcia przewodu. Jest możliwość uzyskania takiej informacji? Z góry dziękuje Pozdrawiam Łukasz
Witam, mam pytanie odnośnie klimatyzacji multisplit. W instrukcji jest napisane że dodatkowa ilość czynnika to 12 g na każdy dodatkowy metr instalacji (powyżej 37,5 m instalacji). Mam rozumiec, że jeżeli łączna długość do 5 jednostek wewnętrznych to 50 metrów to muszę dopuścić 12g x 12,5m = 150g ? Jednostka zewnętrzna ma 5 zaworów serwisowych, czy moge te 150 g czynnika wpuścić do obojętnie którego czy muszę obliczyć osobno długość poszczególnych instalacji i wpuszczać w każdy zawór osobno? Czy jeżeli mam 5 wejść w jednostce zewnętrznej to muszą być wszystkie podłączone żeby uruchomić na tą chwilę 4 klimatyzatory? Pierwszy raz montuje multisplita więc proszę o wyrozumiałość i pomoc.
2 года назад+1
Tak dobrze wyliczyłeś. Tak, możesz wpuścić obojętnie którym. Nie, nie muszą być wszystkie podpięte.
Cześć, a co jeśli podczas montażu uciekło trochę czynnika i słabiej grzeje. Czy trzeba wyciągnąć najpierw cały gaz z układu i nabić od nowa czy dobić tyle ile jest w specyfikacji? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
2 года назад+1
Z uwagi na to ze nie wiadomo ile uciekło powinno się zważyć ilość czynnika. Jeśli urządzenie jest na czynniku jednorodnym (np r32) można uzupełnić jeśli to mieszanina gazów (np r410 czy r407) to należy odciągnąć cały czynnik i nabić świeżego.
W dtr jak i na klapce od złączy elektrycznych jest opisane że przewody komunikacyjne między jednostkami mają być ekranowane. Pytanie jak się sprawują urządzenia bez tego ekranu jak na filmie?
Tak wywnioskowalem, ze po prostu czynnik ktory byl w jednostce, to jego ilosc jest nie wystarczajaca na tak dlugie przewody? I po prostu trzeba go bylo dopakowac zeby zrekompensowac ich dlugosc?
W jednostce zewnetrznej jest ilosc czynnika na 5m lub 15m w przypadku multisplita. Powyzej tej wartosci trzeba dodawac ilosc w gramach na kazdy metr biezacy rur ponad 5 lub 15 mb. Caly czas mnie zadziwia fakt, ze w multisplicie jest np. 1,2 kg na 15 mb. A majac np. 21 mb instalacji trzeba dodac 72 gramy, aby prawidlowo dzialalo...
Uruchomić w trybie chłodzenia, Zamknąć zawór na cienkiej rurce wessać wszystko do agregatu, odpiąć węże, odkręcić cienką rurkę, wyłączyć urządzenie - to tak w skrócie
Widzę tylko chaos na tym filmie. Od "latającej " kamery można dostać ataku epilepsji. Fatalnie to świadczy o nagrywającym, jak nie dba o jakość przekazu , to podobna niedbałość moze byc na montażu.
Год назад
Jesteś w błędzie. Nie zajmuje się profesjonalnie nagrywaniem filmów - robię to hobbystycznie za to profesjonalnie montuje klimatyzacje i inne urządzenia z branży HVAC.
Instalatorem jesteś dobrym, ale filmowcem do dupy ... 🙂, ogólnie dostałem oczopląsów i nic nie widać np "zobaczcie - ciśnienie rośnie, mamy 8 barów ... a na filmie bok obudowy manometru" itd itp he he he, PS oglądałeś ten film ???
Oglądam Twoje filmy. Bardzo fajnie przekazujesz wiedzę, ale postaraj się tak nie merdać kamerą i bardziej szczegółowo pokazywać gdzie który wąż do którego portu podłączasz. Dla Ciebie jako fachowca jest to rzeczą oczywistą ale Twoje filmy oglądają osoby dla których to jest nowość i jesli już tworzysz dla nich filmy (chwała Ci za chęci) to postarają się to pokazać dokładniej.
4 месяца назад
Jeśli chcesz wszystko dokładnie zobaczyć zapraszam na moje szkolenia.
Bez sensu, skoro autor mowi że zasysa czynnik z wezy zakrecajac cienka rurke to po co ja rozkreca jak ją zaraz będzie zakrecał i zasysał czynnik ktory przed chwilą wypuscił na dodatek w dwa obiegi. W teorii na ssaniu nie napełniamy cieczą... Ogólnie to wiecej pytań niz odpowiedzi dla poczatkujacych z tego filmiku. Autor mowi ze zassalo czynnik a ciśnienie rośnie nie każdy to ogarnie. Rozmawiałen ostatnio z regionalnym akurat rotenso mowił, że instalatorzy nie czytają instrukcji i kart katalogowych Pan dodaje czynnik a hiro na dwa przyłącza jest załadowany fabrycznie do 15m...
2 года назад
Jak pojedziesz kilka razy na serwis bo klima nie grzeje w zimę albo za dużo pobierze energii to również przestaniesz słuchać regionalnych i czytać instrukcje.
@ Widać na nagraniu z jakich powodów chcesz dopełniać układ, teraz zmiana frontu ze to pod czapke bo klientowi ucieka czynnik... Jak ucieka czynnik to albo dziura albo zle zasrubowane. Jeszcze mozesz napisac ze na pewno chińczyk pożałował czynnika i dlatego. Ja bym w takie tłumaczenia nie brnął. Pozdrawiam
@ trzeba wziąć manometry i termometr i tabelkę i użyć matmy z podstawówki :) lub nie musisz matmy i tabelki używać jeśli masz dobre manometry elektroniczne z sondami temperatury, ale to tam tego trochę kosztuje ;) ale warto :) dochłodzenie i dogrzanie - prosta a mimo to skomplikowana sprawa :)
Film przemega ,dziękuję za wskazówki...Dzięki Tobie będę wiedział jak ściągnąć czynnik z węża. Pozdrawiam Tomek
Dzięki za film przydało by się podłączenie tego wszystkiego w zwolnionym tępię krok po kroku Pozdrawiam 👍
Witaj jak miło było popatrzeć na tą pracę którą nagrałeś. Dzięki Tomaszowi. Mi kiedyś przyszło taki klimatyzator montować. Próżnie zrobiłem pompka ręczną i dopiero odkręciłem te kątowe zaworki. Jak na pierwszy raz trochę obaw było. Ale fajnie to pracowało. Z tą próżnia to ciekawa sprawa wykorzystałem ja w wielu innych projektach np. Czujnik tem. W starych traktorach. Pozdrawiam i życzę dużo słoneczka jak to kolega Żyłka mówi.
Dobra robota, zawsze warto poszerzać swoją wiedzę. Pozdrawiam
A jak przypadkiem uciekło Ci trochę czynnika i nie wiesz ile. Jak uzupelnic odpowiednią ilość? Liczyć przegrzanie?
Super materiał :)
Dzięki
Dobra robota!
Fajny film ciekawy temat dobra robota
Po kilku razach oglądnięcia wydaje się proste 🙂
Całe chłodnictwo jest proste jak się zna zasadę całego układu od kuchni.
Super ! bardzo fajny materiałów
Ja jeszcze nienapełniałem ale wypadało by się nauczyć pzdr.
Hej,
Bardzo ciekawy materiał!
A tak swoją drogą to jak wyglada procedura napełania takiej instalacji, z której został ściągniety cały czynnik, z agregatu i instlacji freonowej?
Pozdrawiam
Mam małe pytanko. Otóż mam klimatyzator z rozbiórki i jest pusty (brak czynnika) jak napełnić urządzenie czynnikiem? Tak jak na filmie? Dopiero zaczynam przygodę z klimatyzacja (uprawnienia są). Bardzo prosiłbym o pomoc.
Jeśli masz pusty klimatyzator w którym znalazło się powietrze a olej dostał wilgoci to nawet jesli dobijesz czynnik to sprężarka ostro dostanie po głowie
Chciałem się z tego filmu nauczyć Jak uzupełnić czynnik kiedy instalacja jest dłuższa niż przewiduje to producent. Cóż według mnie materiał fatalny. Kamera lata jak pijany mistrz 😏. Nie powiedziałeś który przewód do którego przyłącza. Nie podałeś kolejności działań. Początkowe ważenie gazu załączyłeś na końcu. Dla kogoś takiego jak ja kto chciałby się tego nauczyć to muszę ten film obejrzeć kilka razy. Może spróbuj nakręcić jeszcze raz taki sam instruktaż ze statyczną kamerą, gdzie wszystko po kolei wyjaśnisz.
Jeśli chcesz się nauczyć montować klimatyzację zapraszam ciebie na szkolenie stacjonarne tam nauczę ciebie jak to się robi krok po kroku. ;) Szczegóły poszukaj na: facebook.com/profile.php?id=100071909891516
Filmik nieprzydatny dla tych którzy umieją to zrobić, a dla tych którzy chcą się nauczyć to robić też nie przydatny bo zdjęcia i opis czynności dla świeżaka nic nie pomogą. Albo robić porządnie albo wcale
Po takim filmiku wiem że nie skorzystam
Super Robota👍
Fajnie że robisz próżnię na tym bocznym zaworku i ściągasz powietrze z przewodów. Rzadki widok, często dmuchają tylko czynnikiem w przewód. Pytanie mam jednak o dobijanie czynika gdy już jest wpuszczony ten z agregatu i nie ma próżni na układzie a on sam nie zasysa. Co wtedy robisz? czy wystarcza po prostu dobijać na włączonym urządzeniu na chłodzenie? Pytam bo różne już słyszałem sposoby.
Pozdrawiam
Ciekawy materiał. Fajnie jakbyś poruszył kiedyś temat oparty o próby szczelności i proces próżniowania układu. Wiele ludzi wykonuje próżnię, następnie wypina całkowicie węże z zaworków serwisowych a następnie odkręca zawory kątowe.
Ja robie tak ze po probie azotowej zostawiam z 1 bar azotu i zapinam pompe i prozniuje tak ze powietrze znow nie dostanie sie do ukladu a azot tez osusza instalacje 😎
jest ok leci subik
Panie Przemku, a to nie jest tak, ze jesli jest jednostka multisplit i mamy po 7,5m do jednostek czyli łącznie 15m to dobijamy czynnika na 10 metrow? (Uklad 5 + 10 brakujacych) ?
Nie , bo do jednej jednostki masz 5 metrów czynnika, a na tym multi było 2 jednostki czyli 10 metrów, więc brakuje 5 metrów
Świetny materiał, miło że dzielisz się swoim doświadczeniem/wiedzą, a czy możesz powiedzieć o czym świadczy oszroniony zawór na cienkiej rurze jednostki zewnętrznej?
Hej dzięki za słowa pochwały. Chętnie odpowiem na każde twoje pytanie na mojej grupie, link masz w opisie filmu, znajdziesz tam odpowiedzi na dużo więcej pytań które nie raz jako instalatora ciebie zastaną. Zapraszam.
Jeśli dopuszczamy czynnika do pompy ciepła to aby wciągało czynnik z weża do pompy musimy uruchomić ja w trybie chłodzenia ?
Tak
Dzień dobry Panie człowieku.
Pooglądałem, i poczytałem komentarze, w których często udzielasz dodatkowych odpowiedzi, albo podpowiedzi. Wiem już, że długość instalacji liczy się jako długość obu przewodów razem, a nie każdej rurki z osobna. Czyli jak ma mieć instalacja długość 5 metrów to trzeba kupić 5 metrów rurki 1/4 i 5m rurki 3/8. Niby banalne, ale jednak było to też dla mnie, jako amatora logiczną zagowstką. Jednak nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz dotycząca długości instalacji - długości podstawowej, lub wydłużonej. Chodzi mianowicie o jednostkę wewnętrzną, która dociera ze sklepu pusta, i po podłączeniu wypełni się gazem z agregatu. Czy uwzględnia się długość rurek zawartych w jednostce wewnętrznej? Pytam dlatego, że moja jednostka wewnętrzna ma takich rurek całkiem sporo, co daje na pewno bardzo dużo metrów dodatkowej długości, a ja chcę podłączyć agregat nie do tej jednostki wewnętrznej, a do wymiennika płytowego, "gaz-woda", i mam wątpliwości, czy jeśli nie uwzględnię jego mniejszej pojemności gazowej, to czy prawidłowa będzie ilość gazu w instalacji o standardowej długości np. 5m? Czy nie należałoby wtedy wydłużyć instalację dodając kilka metrów rurek?
nie dowiesz się..materiał klickbajtowy typowy. Kolega odpowiada tylko na podziękowania za wyświetlony filmik...bardzo wygodne :)))
Witam mam pytanie odnośnie przyłącza od strony pompy próżniowej, jakie użyłeś redukcji zaworek itp.
Fajny masz stół, tez chcialbym taki
A co ile sprawdzać poziom gazu czy nie brakuje? Rok dwa? I czy może coś ubyc np w skali roku jakiś mały procent?
Kontrola urządzeń klimatyzacyjnych jest zalecana generalnie co roku, natomiast czynnika chłodniczego nie ma prawa ubywać wcale. Nawet w instalacjach samochodowych z jednym parownikiem dopuszczalny ubytek w skali roku to ledwie 40g czynnika, powyżej instalacja powinna być sklasyfikowana jako nieszczelna i naprawiona. Dobrze przygotowana instalacja stacjonarna jest jak lodówka - szybciej coś się zepsuje niż ubędzie czynnika.
Uciekł czynnik przez zaworek, mam pytanie jak go teraz dodac (zaworek naprawiony) podlaczyc się do zaworu serwisowego i dodac gaz i czy klima ma być wl czy nie?
Witam
Czy przy dobijaniu klimatyzacji liczy sie długość dwoch rur czy tylko jednej. To znaczy czy jeseli mam w instrukcji ze gazu jest na 5m. To maksymalna odległość jednostek to 5m czy 2.5m?
5m instalacji nie 2,5m
Gaz został wpuszczony do rur oraz zegarow a później dopiero zassany? Dobijanie czynnika bylo na zamkniętych zaworach?
Tak
Witam jestem poczatkujący i mam kilka pytań Czy próżnie robimy na dwóch rurkach dla każdej osobno , w jaka rurkę dopuszczamy czynnik i czy kilimatyzator ma jakieś oznaczenia w jakiej postaci dopuszczamy czynnik chodzi tu o nową klime R32
Zapraszam do grupy na fb Przedszkole klimatyzacji i pomp ciepła
Dzień dobry .
Mam zasadnicze pytanie. Z butli w jakiej postaci wychodzi gaz? Ciekłej czy gazowej?. Drugie pytanie. Czy nie należy uwzględnić w obliczeniach ilości wtłoczonego gazu, że część tego gazu została w przewodach połączeniowych?
Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.
Jeśli jest to butla jednozaworowa taka jak na filmie i w tej pozycji jak na filmie to czynnik wychodzi z niej w postaci ciekłej. U mnie gaz jaki jest w wężach po uzupełnieniu zawsze wciągam do układu zamykając zawór kątowy na cienkiej rurce.
@ Reasumując uruchamia Pan klimatyzator i otwiera zawór kątowy na cienkiej rurce tak aby pompa mogła wciągnąć gaz z przewodów. Nie zrozumiałem: "zawsze wciągam do układu zamykając zawór kątowy na cienkiej rurce." Raczej otwieram przy pracującej pompie.
Czyli ?
Witam, super instruktaż :) Na jakiej podstawie obliczyłeś, że należy dobić 60g czynnika? Czy jest jakiś wzór i zależności do obliczania tego?
W dokumentacji jest ilość w gramach na metr.
Witam,
Mam pytanie dotyczące ilości dodanego czynnika do samej jednostki zewnętrznej.
Jednostka zewnetrzna utraciła cały czynnik chodzący z powodu pęknięcia przewodu.
Jest możliwość uzyskania takiej informacji?
Z góry dziękuje
Pozdrawiam Łukasz
Na tabliczce znamionowej jest podane ile czynnika powinno być w układzie.
Witam, mam pytanie odnośnie klimatyzacji multisplit. W instrukcji jest napisane że dodatkowa ilość czynnika to 12 g na każdy dodatkowy metr instalacji (powyżej 37,5 m instalacji). Mam rozumiec, że jeżeli łączna długość do 5 jednostek wewnętrznych to 50 metrów to muszę dopuścić 12g x 12,5m = 150g ?
Jednostka zewnętrzna ma 5 zaworów serwisowych, czy moge te 150 g czynnika wpuścić do obojętnie którego czy muszę obliczyć osobno długość poszczególnych instalacji i wpuszczać w każdy zawór osobno?
Czy jeżeli mam 5 wejść w jednostce zewnętrznej to muszą być wszystkie podłączone żeby uruchomić na tą chwilę 4 klimatyzatory?
Pierwszy raz montuje multisplita więc proszę o wyrozumiałość i pomoc.
Tak dobrze wyliczyłeś.
Tak, możesz wpuścić obojętnie którym.
Nie, nie muszą być wszystkie podpięte.
@ Dzięki za odpowiedź. Napisz mi proszę jeszcze jakie powinno być ciśnienie w układzie podczas pracy sprężarki?
Jak liczymy dlugosc ukladu? Liczymy dlugosc cienkiej 2,5m, grubej 2,5m razem daja 5m ukladu. Dobrze mysle?
Nie liczymy tylko jedną rurę.
Czy dobicie 40g czynnika może mieć duży wpływ , różnice na grzaniu????
Może dużego wpływu i nie ma ale zawsze ta sprężarka może mniej razy czynnikiem obrócić aby przetransportować ciepło. Czyli napewno daje oszczędności.
Cześć, a co jeśli podczas montażu uciekło trochę czynnika i słabiej grzeje. Czy trzeba wyciągnąć najpierw cały gaz z układu i nabić od nowa czy dobić tyle ile jest w specyfikacji? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Z uwagi na to ze nie wiadomo ile uciekło powinno się zważyć ilość czynnika. Jeśli urządzenie jest na czynniku jednorodnym (np r32) można uzupełnić jeśli to mieszanina gazów (np r410 czy r407) to należy odciągnąć cały czynnik i nabić świeżego.
@ dziękuję na r32 jest więc spróbujemy dobić. Pozdrawiam
Mam pytanie posiadam klime na r 32 i czy mogę uzupełnić braki czynnikiem r290
Nie to są dwa różne czynniki o różnych charakterystykach.
W dtr jak i na klapce od złączy elektrycznych jest opisane że przewody komunikacyjne między jednostkami mają być ekranowane. Pytanie jak się sprawują urządzenia bez tego ekranu jak na filmie?
Bez problemowo, nic się nie dzieje
Tak wywnioskowalem, ze po prostu czynnik ktory byl w jednostce, to jego ilosc jest nie wystarczajaca na tak dlugie przewody? I po prostu trzeba go bylo dopakowac zeby zrekompensowac ich dlugosc?
W jednostce zewnetrznej jest ilosc czynnika na 5m lub 15m w przypadku multisplita. Powyzej tej wartosci trzeba dodawac ilosc w gramach na kazdy metr biezacy rur ponad 5 lub 15 mb. Caly czas mnie zadziwia fakt, ze w multisplicie jest np. 1,2 kg na 15 mb. A majac np. 21 mb instalacji trzeba dodac 72 gramy, aby prawidlowo dzialalo...
Ogólnie dość ciekawe, że dopuszczasz 12g/mb czynnika skoro specyikacja Rotenso a także Gree mówi o 18g/mb
Rotenso mówi o 12g
jeszcze żeby był zastosowany szerokokątny obiektyw i operator nie szalał jak pijany zając w kapuście.
Jak usunąć czynnik z wężyków po napełnieniu
Uruchomić w trybie chłodzenia, Zamknąć zawór na cienkiej rurce wessać wszystko do agregatu, odpiąć węże, odkręcić cienką rurkę, wyłączyć urządzenie - to tak w skrócie
Rozumiem że ściągamy czynnik do agregatu na chłodzeniu?
Nie ma innej opcji aby klima chciała ssać po tej stronie :)
@ Dziękuję za odpowiedz.
Widzę tylko chaos na tym filmie. Od "latającej " kamery można dostać ataku epilepsji. Fatalnie to świadczy o nagrywającym, jak nie dba o jakość przekazu , to podobna niedbałość moze byc na montażu.
Jesteś w błędzie. Nie zajmuje się profesjonalnie nagrywaniem filmów - robię to hobbystycznie za to profesjonalnie montuje klimatyzacje i inne urządzenia z branży HVAC.
Bardzo dobrze mu pan odpisał jak ktoś ma wiedzę to widział co Pan w danym momencie robi bardzo dobrze pokazany film👍
@@marekciesielski3851 jak ktos ma wiedze to nie bedzie sie meczyl i ogladal taki filmik.
Dobijamy ciecz ?
Jest Szybciej niż gaz ale jeśli to czynnik wielorodny to tylko cieczą.
A jak by wcale czynnika nie było grzało bym mieszkania?? Co by było,?
Instalatorem jesteś dobrym, ale filmowcem do dupy ... 🙂, ogólnie dostałem oczopląsów i nic nie widać np "zobaczcie - ciśnienie rośnie, mamy 8 barów ... a na filmie bok obudowy manometru" itd itp he he he, PS oglądałeś ten film ???
Oglądam Twoje filmy. Bardzo fajnie przekazujesz wiedzę, ale postaraj się tak nie merdać kamerą i bardziej szczegółowo pokazywać gdzie który wąż do którego portu podłączasz. Dla Ciebie jako fachowca jest to rzeczą oczywistą ale Twoje filmy oglądają osoby dla których to jest nowość i jesli już tworzysz dla nich filmy (chwała Ci za chęci) to postarają się to pokazać dokładniej.
Jeśli chcesz wszystko dokładnie zobaczyć zapraszam na moje szkolenia.
Bez sensu, skoro autor mowi że zasysa czynnik z wezy zakrecajac cienka rurke to po co ja rozkreca jak ją zaraz będzie zakrecał i zasysał czynnik ktory przed chwilą wypuscił na dodatek w dwa obiegi. W teorii na ssaniu nie napełniamy cieczą... Ogólnie to wiecej pytań niz odpowiedzi dla poczatkujacych z tego filmiku. Autor mowi ze zassalo czynnik a ciśnienie rośnie nie każdy to ogarnie. Rozmawiałen ostatnio z regionalnym akurat rotenso mowił, że instalatorzy nie czytają instrukcji i kart katalogowych Pan dodaje czynnik a hiro na dwa przyłącza jest załadowany fabrycznie do 15m...
Jak pojedziesz kilka razy na serwis bo klima nie grzeje w zimę albo za dużo pobierze energii to również przestaniesz słuchać regionalnych i czytać instrukcje.
@ Widać na nagraniu z jakich powodów chcesz dopełniać układ, teraz zmiana frontu ze to pod czapke bo klientowi ucieka czynnik... Jak ucieka czynnik to albo dziura albo zle zasrubowane. Jeszcze mozesz napisac ze na pewno chińczyk pożałował czynnika i dlatego. Ja bym w takie tłumaczenia nie brnął. Pozdrawiam
@ trzeba wziąć manometry i termometr i tabelkę i użyć matmy z podstawówki :) lub nie musisz matmy i tabelki używać jeśli masz dobre manometry elektroniczne z sondami temperatury, ale to tam tego trochę kosztuje ;) ale warto :) dochłodzenie i dogrzanie - prosta a mimo to skomplikowana sprawa :)
Ile bar powinno być w takiej jadnostce do prawidłowego działania?
To jest zależne od temperatur (zew i wew) oraz prędkości sprężarki i zastosowanego elementu rozprężnego.
Kurde Panie gdzie kupiłeś te bezbarwne nie widoczne rękawiczki 😂😂😂
Zajmij się pracą a nie kanałem.
Dziękuje za cenną radę 😊