@@chwilanarowerwłaśnie tak zrobiłem tylko że na odwrót czyli włożyłem gravelowe koła z opona 35mm do szosy. Wiem że 35mm to w dzisiejszych czasach niewiele ale do mojej ramy endurance więcej raczej nie wejdzie a pozwoliło mi to na swobodne jeżdżenie po lesie i polnych drogach. Z kaseta 11-34 i kompaktowa korba nawet przełożeń nie brakuje. Dałem opony Schwalbe G-One i nawet na szosie daje radę.. Chociaż i tak częściej jeżdżę na szosowych kołach. PS. Miałem w starym rowerze koła fulcrum 5 i miały głośny bębenek teraz mam fulcrum 4 i faktycznie bębenek jest dużo cichszy i w sumie mi to nie przeszkadza a chyba nawet wolę ciszej. Pozdrawiam
@@tooreck79 Też zastanawiałem się, czy zamiast gravela nie pójść w endurance... z hamulcami tarczowymi i takim prześwitem jak u Ciebie... Może taki będzie koleiny rower :P Pozdrawiam!
Ależ się super Pana słucha. Co prawda dzięki Panu już sobie odpowiedziałem na pytanie, ale pozwolę się poradzić. Mam obecnie koła Shimano RS171 DB z oponą 38mm, czyli w zasadzie idealna na tę porę roku oraz na drogi leśne. Zastanawiam się nad drugim kompletem kół na sezon wiosna-lato z przewagą jazdy po asfalcie. I tutaj zdecydowałem się na wybór DT Swiss GR 1600, do których planuję wrzucić oponę 32mm. Osprzęt mam na GRX600 z kasetą Shimano 105, 11-36 12s ( chyba :D). I teraz, aby korzystać swobodnie z drugiego zestawu, powinienem dokupić do tych kół tarcze i tutaj też pewnie kilka rozmiarów, ale zakładam, że 160/140 jest rozmiarem standardowym, plus kaseta. I tutaj myślę nad Ultegra CS-R8101 11-34 11 , tylko nie wiem, czy taka może być, czy też musi być jak obecna 12s. Dziękuję z góry za poradę i czy jeszcze coś powinienem dokupić, osie??
Miło mi! Drugi komplet kół to super opcja! Wcześniej zmieniałem opony, ale to dużo mniej wygodne... a teraz kiedy koła do "gravelowania" zalałem mlekiem to już przy zmianie opon ufafluniłbym się po łokcie :P Rozmiar tarcz trzeba koniecznie sprawdzić, bo jeśli klocki będą łapać w złym miejscu to będzie Pan musiał butami dohamowywać :P (no i większa tarcza np 160 raczej nie wejdzie do szczęk 140) Kasetę też kupiłbym z identyczną ilością zębatek. Teoretycznie można ustawić ograniczniki przerzutki w napędzie x12, żeby działała w x11, po pierwsze konieczna jest regulacja ograniczeń przerzutki (żeby zapomniawszy się nie zrzucić łańcucha na szprychy...) a po drugie umiejętne założenie kasety (z podkładkami), żeby nie trzeba było regulować przerzutki do innego położenia zębatek. Pewnie doszedł Pan do podobnych wniosków :) Pozdrawiam!
Wszedłem tu przypadkowo i stwierdzam, że fajnie Pan opowiada o swojej pasji. Skupiam się na kanałach, które coś wnoszą, pokazują, porównują, zalecają (poza lokowaniem oczywiście) Jest milion kanałów, gdzie oprócz szumu wiatru, bełkotania o pogodzie, pokazywania dziurawych asfaltów i trzęsiawki na drodze nie ma nic poznawczego. Zatem łapka w górę i proszę o więcej.
Cieszę się, że film przypadł Panu do gustu :) Niestety mi również zdarza mi się wrzucić film "o niczym" :/, ale mam nadzieję, że będzie ich śladowa ilość :) Pozdrawiam!
Mam Eskera 6.0 gen. 1 i również używam dwóch kompletów kół. Standardowe koła wyposażyłem w opony Tufo Thundero 44mm, a nowe bardziej "szosowe" to DT GR531 + DT350 straightpull (rachet 36T) na oponach Hutchinson Overide 38mm i dętkach TPU od Pirelli. Nie chciałem iść w węższą oponę, bo zwykle zjadę gdzieś w jakąś ścieżkę :)
@@chwilanarower myślałem o tym, ale doszedłem do wniosku, że szybsze koła niekoniecznie muszą być najszybszą możliwą opcją - zwłaszcza, że gravel to uniwersalna maszyna i nie chciałem zatracić całkiem jego uniwersalności. Stąd opona z symbolicznym bieżnikiem, o rozsądnej szerokości :)
Ja kupiłem karbonowe koła ze stożkiem 30 czy 35mm jako drugi komplet. Oponki 35mm. Rewelacja! Polecam pokombinować z oponami. Miałem wittorie tereno zero 35mm. Dziwne ale.radziły sobie też w piachu. Teraz mam panaracery gravelkingi slick 35 mm. To jest to jeśli chodzi o asfalty. Pięknie idą i bdb amortyzują pomimo wyższego ciśnienia.
Fajny materiał. Zgadzam się z tezą że jeśli nie ciśniemy na rekordy to inwestowanie dużych kwot w koła (i nie tylko koła) nie ma uzasadnienia. Koła oczywiście powinny być solidne, ale walka o 100 gram za tysiaka nie ma żadnego sensu :) A propos wagi, to jednak muszę się przyczepić ;) Strasznie ciężki ten Kross :( A co do dętek tpu od majfrendów to masz wybitnego pecha. Co prawda używam zielonych które mają metalowe wentyle, ale zero problemów. Tzn. był pewien problem gdyż po założenieniu po dosłownie kilku dniach powietrze zeszło do zera, ale okazało się że po prostu złapałem kapcia :) Zastosowałem łatkę która była w pakiecie z dętką i jeżdżę od kilku miesięcy bez problemów. Oczywiście można pójść w Pirelli albo Tubolito, ale nie wiem czy ma to ekonomiczne uzasadnienie.
Przy własnej wadze powyżej 90kg pół kilo na wadze roweru nie robi zauważalnej różnicy :P Kiedy kupowałem Krossa widziałem w specyfikacji wagę ok 10kd, ale dla mniejszego rozmiaru i na węższych oponach. Dyskusyjna jest teź wiarygodność użytej przeze mnie wagi. Ale lekki jak piórko to Esker nie jest :P. Spróbuję znaleźć jeszcze te tpu z metalowymi wentylami, dzięki! Pozdrawiam!
@@chwilanarower Również jeżdzę na różowych RideNow TPU. Przy zamawianiu kolejnej partii zwróć uwagę aby wentyl był czarny a nie przeźroczysty - jak dla mnie jest różnica w trzymaniu ciśnienia. Trzeba też uważać przy zakładaniu aby nie przyciąć oponą bo czasami różnie się układają na obręczy. Też mam eskera 6 z 2023 r. i w głowie plan na przyszly sezon: zmiana samych kół czy całego framesetu :D Pozdrawiam
No cześć mam na imię Olla i nie jeżdżę od kilku godzin.. 😂FAJNY odcinek i widzę spełniłeś swój pomysł 😊Frajda z jazdy i wolność wyboru najważniejsza 👌🙂Każda zmiana, która przynosi fun z jazdy jest warta. Pozdooower
Właśnie kiedy widzę ile masz czasu na rower to Ci zazdroszczę :) Ale już zastanawiam się nad jakimś wyjazdem rowerowym, więc też jeszcze skorzystam :D Pozdrowionka!
Większy sens by miało kupno karbonowych kół na wyższym stożku, które można by używać zarówno z oponami gravleowymi jak i szosowymi. I taka zmiana faktycznie by była odczuwalna.
Słyszałem, że wysoki, karbonowy stożek szybko niszczą odpryskujące kamienie, więc trochę szkoda :) Ale miałem kiedyś faktycznie koła na wysokim stożku i mimo, że były aluminiowe i dość ciężkie to jakoś łatwiej było utrzymać prędkość... Pozdrawiam!
Mi to "cudowne tyrkanie" dało popalić, kiedy byłem w Calpe z szosowcami :P Jadąc w grupie nie da się porozmawiać bez krzyku. Po dłuższej jeździe po prostu dzwoni w uszach i boli głowa :P Pozdrawiam!
Mam tak. Rower Rose Xeon Cross. Taki gravel, ale wg tych co się znają, o charakterystyce raczej przelaja. Oryginalne koła gravelowe Rose DX 1650 z 30mm stożkiem i opony Conti TerraSpeed 42mm. Drugi komplet na Vision TriMAX 30MM z prostymi i płaskimi szprychami w ograniczonej liczbie. Na nich Conti GP5000 28mm. Oba komplety na mleku. Różnica wyraz ze wzrastającą prędkością jest coraz bardziej wyraźna. Nie mówiąc o zachowaniu opony szosowej na asfalcie w szybkich zakrętach w porównaniu do takiej z bieżnikiem w postaci „kropek”. Nie ma przy tym problemu z pozycją tarcz hamulcowych, ale na kasecie wymaga delikatnej korekty tylnej przerzutki.
Super pomysł też mam te same koła są najlepsze za tę kasę, toczą się wyjątkowo lekko i są bardzo komfortowe, bo ma jeszcze koła karbonowe gravlelowe i są bardzo sztywne i przez to nie wygodne, pozdrawiam Wojtek
O! Pierwszy raz spotkałem się z niejednoznaczne pozytywną opinią o kołach karbonowych. I chyba cieszę się że nie porwałem się na karbon, bo wolę raczej komfortowo, i pewnie bym żałował 🤪 Pozdrawiam!
OKI ociepliło się mocno więc ide na rower przy okazji upoewnić się, że moje TPU NXT Barbieri na szosowych kaarbonach FFWD działają dalej:) A tak z mojej obserwacji efekt będzie na asfalcie - średnie sa jednak szybsze ale co najważniejsze mniej zmęczonym się jest po dłuższej trasie. W gravelowych mam 38C z bueżnikiem szutrowym a w szosowych 32C i slick.
Dobrej zabawy! Ja chyba przesadziłem z szerokością tych slików, bo na szybkich łukach mam wrażenie, że opona niemal spada z obręczy i nie czuję się pewnie. Muszę zmienić na 32mm... Pozdrawiam!
Ja po prostu zmieniłem fabryczne kowadła w Eskerze 6.0 gen2 na koła z piastami DT350 + obręcze GR531db. Opony zostały fabryczne - WTB Riddler 45 mm + nowe koła okleiłem taśmą tubeless (ale nadal w kołach są dętki butylowe). Różnica w masie kół (500g+) jest wyraźnie wyczuwalna, głównie przy podjazdach i przyspieszaniu. Ja często jeżdżę totalnie spontanicznie - tj. jadę w jakimś kierunku, mam do navi wgraną trasę, po czym w pewnym momencie pojawia się myśl - a gdyby tak pojechać tamtędy? - i już jadę w inną stronę zupełnie. Przy okazji niejako nie wiem w takiej sytuacji, na jaką nawierzchnię trafię i wolę w miarę bez stresu i utraty komfortu jechać po szutrze, gruntówce, czy bruku. No i kolejna kwestia... Ja 80% przebiegu robię będąc w pracy, tj. gdzieś daleko od domu (i znowu - trasy w nieznane, brak rozsądnej kategoryzacji dróg pod względem nawierzchni itp. itd.). Logistycznie - wożenie dwóch rowerów (takie mam hobby... jeździ gravel i MTB, chyba, że wiem, że w danym miejscu dróg typowo pod np. MTB nie ma, wtedy jedzie jeden rower), całego mobilnego serwisu i jeszcze dodatkowo kół zaczynałoby się ocierać o konieczność przesiadki na jakiegoś busa 🤪
O! To jakaś fajna praca musi być :) Ja sparzyłem się kilka razy takim odbijaniem z wytyczonej trasy... nagle ścieżka w lesie znikała w zaroślach i trzeba było wracać :/ Czasem sobie myślę, że jednak mtb jest lepszy do takich eksploracji, bo więcej zniesie :) Pozdrawiam!
@@chwilanarower czasem w kość taka praca daje 😉 Ścieżki kończące się "niczym" często przytrafiają się też różnym aplikacjom. Mnie kilka razy w przedziwne miejsca wyprowadzały, uparcie twierdząc, że jestem na trasie a te zarośla, to np. europejski szlak rowerowy 🤪 Po prostu ktoś, kiedyś miał fundusze do wykorzystania, termin się kończył, więc wytyczono trasę rowerową, nawet tabliczki się pojawiły a że trasa wiodła znikąd do nikąd, to nikt nią nie jeździł i sobie spokojnie zarosła. Dzięki temu np. raz na Dolnym Śląsku przedzierając się przez gęste zarośla, niemalże nadepnąłem na spokojnie śpiącego dzika, który akurat był (na szczęście) skierowany w moją stronę końcem przeciwnym do ryjka i obudzony głośno zaprotestował, po czym wykonał sprint przed siebie, czyli oddalając się ode mnie...
Dlatego do swojego elektryka fulla mam 3 komplety kół :) Nie chce mi sie wymieniać opon, każdy zestaw ma sens i każdy inaczej się zachowuje zmieniając charakterystykę roweru. 1 oryginalne z oponami Smart Sam 2.6 w moje okoliczne bardziej leśne tereny, drugie do miasta Big Apple 2.35, które też zupełnie inaczej brzmią niż pozostałe z racji, że są prawie gładkie, i 3 w trudny teren jak jadę w góry Nobby Nic 2.6. Zastanawiam sie czy to jeszcze pasja czy już uzależnienie ;) PS też wkurzają mnie głośne piasty.
Nie no teraz to wypada wybrać odcinek z 10 km i zrobić pomiar czasu przejazdu :) Ja na co dzień jeżdżę na w miarę gładkich oponach 32 mm bo jeżdżę głównie po asfalcie. Ale jak jadę na ultra maraton w terenie to zakładam 40 mm z dużym bieżnikiem - różnica na asfalcie nie ma co ukrywać jest na prawdę spora. Pozdrowienia z Kielc :)
W moim Boreas 2 2022 zmieniłem koła z fabrycznych na DT Swiss RR 521 z piastami DT Swiss exp 240, ratchet 36t - opony 700x32c Pirelli P7 Sport lub typowo pod gravel 700x42C Pirelli Cinturato Gravel M. Nawet tarcze wrzuciłem ultegra. Czy to się opłaca - no raczej nie, bo jeżdżę solo, tylko for fun, nie ścigam się nigdzie, bo zdecydowanie więcej biegam i startuję w zawodach. Ale czasami warto kupić nawet to, co się totalnie nie opłaca, bo na tym chyba polega pasja.
Najważniejsze, że jesteś zadowolony. Ja jednak stara szkoła jestem i szosa na oponach 25, po niemieckich asfaltch tylko to. Ale gravel jest i MTB również. Rowerów nigdy za wiele, kół też. Pozdrowery.
No wiec tak ! Taka zmiana dala by "cos" przy np rozmiarze opony 28 mm. Tu zrobiles tylko kosmetyke, a na dodatek mniej ci jest z taka oppona wygodnie ! Czy warto miec drugi komplet kol ? Jak najbardziej ! Jest jednak kilka ale, a najwazniejsze wedle mojego doswiadcznia, to jak masz dwa blaty to to ma jeszcze sens. Natomiast jak juz przeszedlem na jeden blat, a i z czasem na rozmiar 38 z przodu, to juz nie ! Wtedy postawilem na drugi komplet " gladkich" 40stek, czyli podobnie jak u ciebie ! Bez jakiejkolwiek napinki, ze bedzie cos szybciej, ale zdecydowanie mniejsze opory toczenia itd No i kluczowe ! Zadna opona nie zrobi roboty, jesli kiepskie bada piasty i obrecze kol ! Tu brawo za wybor sprawdzonej marki !
Kiedy popatrzyłem na koła z oponami 36mm to uświadomiłem sobie, że chyba zbyt zachowawczo wybrałem szerokość ... takie 28mm faktycznie dało by bardziej odczuwalną różnicę :/ Pozdrawiam!
Ja również do swojego eskera 2 po przejechaniu 10 tys na wtb 37mm włożyłem węższe opony bez zmiany kół na 32 mm panaracer gravel king bez bierznika i zrobily robote srednia wzrosla o 2 km/h i wzrosla chęć wyjscia na rower
Właśnie rozważam taki sam ruch, a więc zakup drugiego kompletu kół, z tym, że opony szosowe (myślę, że max.32mm) założę na stare obręcze (szer.wew.17mm), a zakup grawelowych obręczy (szer.wew.24mm) ma posłużyć do opon 40-42. Z ciekawości podłącz link do tych kół. Pozdrawiam
Też mi przyszło do głowy, że te fabryczne lepiej nadają się na węższe opony :) www.centrumrowerowe.pl/komplet-kol-fulcrum-rapid-red-5-db-pd31635/?v_Id=195768 Pozdrawiam!
co to za model torebki na gónej rurze ? Czy ma jakieś delikatne usztywnienie którejś ze ścianek? Widzę na filmach że wcześniej miałeś tam JackPack Płetwa - jak wypada ta nowa torebka w porównaniu do poprzedniej? Właśnie się zastanawiam nad wyborem podobnej do swojego eskera 6.
Niestety nie ma wzmocnionych ścianek i na Eskerze otwory nie pasują :/ Popełniłem film porównujący torby, których używałem: ruclips.net/video/7I9ot0HF0e4/видео.html Pozdrawiam!
@@chwilanarower Może inaczej - tych dwóch na pewno bym się nie pozbył 😁 Z dwoma kompletami opon do grawela - sam się zastanawiałem nad taką koncepcją. Ale za mało jeżdżę, żeby to się opłacało. Żeby poprawić sobie samopoczucie - zamontowałem adapter, w jednym mocowaniu na ramie mogę przewieźć dwa litrowe bidony 😅
6 месяцев назад
@@tomaszfelinski6729 hm.... noo... nie do końca. Oczywiście to zależy od terenu i dróg, po których jeździsz, ale u mnie np. są drogi, na których gravel nie daje rady, a MTB XC radzi sobie bez problemu i daje sporo frajdy. I żeby nie było, to nie Tartry. 🙂 Gravela mam takiego samego, jak Paweł - z fabrycznymi kołami od DT Swiss i oponami WTB 37, a góral to Scott Scale 960 ale z napędem Exagle GX (koła 2.25", opony Maxxis).
Fulcrum to moje największe rozczarowanie w całej mojej kolarskiej przygodzie. Konkretnie to szosowe Racing 6. Mimo że chuchanie i dmuchane, rower trzymany w mieszkaniu cały rok, to łożyska zardzewiały. Mimo że nyple i szprychy w stanie fabrycznym to obręcz pęka w otworach na nyple. Najtańsze koła Giant OEM dłużej mi służyły. Oczywiście reklamacja odrzucona a sposób w jaki zostałem potraktowany przez przedstawiciela Fulcruma na Polskę (a jest tylko jeden) sprawił, że w życiu nie chcę mieć nic wspólnego ani z produktami tej marki ani z jej przedstawicielami. Każdego znajomego odwodzę od zakupu kół tej marki. W słowniku ludzi kulturalnych brak słów na określenie tego co o nich myślę. Ale Tobie kolego życzę jak najlepiej. Wiele radości i przejechanych kilometrów
U... przykro mi słyszeć takie relacje... Mój model to FULCRUM Rapid Red 5 i czas pokaże czy też "wdepnąłem"... Wady niestety zdarzają się przy masowej produkcji... ostatnio mechanik wyjął spory, poprodukcyjny kawałek aluminium z ramy mojej Orbei a większość łożysk wyglądała jakby była składana na sucho :/ I dolne łożysko sterów też przerdzewiało ... Ale z kolei nasłuchałem się, że Eskery (i generalnie krossy to łajno...) a z moim nic złego się nie dzieje... Za to chwalone dętki TPU już parokrotnie mnie zawiodły ... Oby jak najrzadziej towarzyszył nam pech :P Pozdrawiam!
Mam 4 różne chińskie komplety dętek TPU (Rideon, Cycplus, Cyclami i coś jeszcze) od ponad roku i z żadną nie było problemów. Napompuj samą dętkę poza felgą (tylko delikatnie) i sprawdź czy równo dokręcasz zaworek wentyla.
@@chwilanarower jeszcze jedna mała podpowiedź pod TPU. Warto co jakiś czas z nich całkowicie spucic powietrze, rękami, przez oponę ja "pougniatać" i napompować ponownie. Tę dętki lubią się skleić z oponą.
Używam różowych Ridenow na szosie i nie mam problemów. Ale Cyclami w MTB własnie poległo - mam luz na zaworku i tam ucieka mi powietrze. Ale wiecie - takie problemy rozwiązuje się tak samo jak kiedyś w czasach butyli - kupuje się kilka dętek i jak uszkodzą to się je wyrzuca ;)
Czemu nie zaszalałeś i nie wziąłeś Rapid Red 3? Łożyska klasyki montowane w najwyższych modelach.. u mnie taki zakup zakończył się DT AR 1600 ale z powodów "niezależnych" 😂
Jeśli oryginalnie miałeś w gravelowych piasty shimano to każda zmiana na maszynowe czy to dt czy fulcrum robi robotę. Myślę że te same odczucia byś miał przy kołach typowo gravelowych ale po prostu lekkich.
Kiedy już założyłem opony to stwierdziłem, że chyba zbyt zachowawczo wziąłem oponki 36mm, powinienem wziąć węższe i może faktycznie wyższy stożek :) Pozdrawiam!
Jaki to model Fulcrumów? Myślę o modelu Rapid Red 3. Słyszałem o jich dobre opinie, że bardzo pancerne. Trochę martwią mnie w nich piasty na regulowanych łożyskach kulkowych.
Cześć. Możesz napisać jakie dokładnie kupiłeś te koła 🙂 ? Szukam właśnie pod podobna przekładkę jak Twoja, nawet rower chyba taki sam. Z góry dzięki i pozdrawiam ze świętokrzyskiego
Cześć! To dokładnie te koła: www.centrumrowerowe.pl/komplet-kol-fulcrum-rapid-red-5-db-pd31635/ . Trzeba zwrócić uwagę na rozmiar sztywnych osi i rodzaj bębenka. Pozdrawiam!
A jak taki komplet sobie zorganizować? Na co patrzeć? Skąd mam wiedzieć czy będą pasować. Chciałbym drugi komplet 27,5 do Marina i nie wiem jak to ugryźć
Mam niewielkie doświadczenie, ale na pewno musi zgadzać się rozmiar piast, tzn u mnie są to piasty dla sztywnych osi 12x142 mm tył i 12x100 mm przód. potem typ bębenka, powinien być taki jak masz teraz, żeby dało się założyć taką samą kasetę i żeby biegi działały bez kombinowania ze zmianą przerzutki. Potem rozmiar i rodzaj tarcz hamulcowych tarcze są mocowane na 6 śrub lun na centerlock i mogą być różnej średnicy (w eskerze mam obie 160mm, ale w górskim może być np. 180mm lub różne nap przód 200mm a tył 180mm). I to chyba tyle. Mam nadzieję, że coś rozjaśniłem :) Pozdrawiam!
Hej, wydawało mi się, że mówiłeś kiedyś, iż masz rower szosowy. Więc dlaczego szosowe koła do gravela? Szkoda, że się zmówiliśmy. Mam nowe, absolutnie nigdy nieużywane koła fulcrum z mojej szosówki Orbea (przy zakupie roweru od razu włożyłem karbonowe ze stożkiem 50mm). Dobrych przejazdów :)
Ach... no to przeszła mi okazja na dobre koła koło nosa :/ Miałem Canyona Endurace ze szczekowumi hamulcami a chciałem jeździć na tarczach. Sprzedałem tą szosówkę, ale po kilku tygodniach zatęskniłem za szosą :P Pozdrawiam!
Myslalem nad tym ale sposób w jaki jeżdżę i gdzie jeżdżę spowodowały, ze mam karbonowe kola na stozku 45 i opony semi slicky 40mm . Większość asfalty i ubite ścieżki wiec styka.
Tak się zastanawiam czy gdybym miał jeden karbonowy komplet to czy w ogóle przyszłoby mi do głowy, że potrzebuję czegoś innego :) Bo na lekkim karbonie to już wrażenia z górnej półki :) Pozdrawiam!
@@chwilanarower moja koła nie są ultralekkie ale i tak wyszło kilogram mniej od seryjnych kowadel i opon. Nie jestem prosem a nawet się nie ścigam ale dokładnie tak jak w filmie gadżet i cieszy oko.
Szkoda, że nie postawiłeś na coś z wyższym stożkiem. Nawet amator, jak ja, jest w stanie odczuć różnicę. Przy niskim jak na dzisiejsze standardy stożku 35mm, czuję, że rower chętniej jedzie 32km/h niż 29 km/h. Płasko, ta sama pozycja na rowerze, 28-29 km/h, przyciskam mocniej dwie, trzy korby, i nagle jest jakoś łatwiej. Jest jakiś taki "sweet spot" w okolicach 30-31 km/h. Niestety nie mam pomiaru mocy, żeby to poprzeć twardymi liczbami, ale takie właśnie mam odczucia. I to na gravelowych oponach 40mm, które dość słabo "licują" się z obręczą o zewnętrznej szerokości 25mm. No dobra, ale czy mi to coś daje? Nie startuję w wyścigach, jeżdżę dla przyjemności i "przewietrzenia głowy", ale jakaś tam satysfakcja jest, że można pojechać trochę szybciej. Dlatego mi też ostatnio chodzi po głowie, żeby spróbować jakichś szosowych oponek (bo ostatnio coraz więcej czasu spędzam na asfalcie).
Ech... no właśnie wszystko zależy... w świętokrzyskim nieczęsto jest długo po płaskim gdzie najbardziej przydaje się wysoki stożek. Kiedy wspomniałeś o licowaniu to zdałem sobie sprawę, że fabryczne koła mają 19mm szer.wew. a Fulcrumy 23mm , więc szerokie gumy lepiej układały by się na nowych kołach... oj chyba będzie przekładka :P Pozdrawiam!
Zgadzam się. W szosogravelu mam road off (25 mm wew. Hakowe) od evenlite na oponie gp5000 s TR 30 mm. Cudnie niesie na mleku. A w gravelu dandy horse pulsar 45 (25 mm bezhakowe) na tufo Gravel Speedero i mam codziennie dylemat, czym i gdzie pojechać
@@pej0s A jak Twoje doświadczenia z odpornością na przebicia w tych GP5000 S TR? Bo właśnie o nich myślę, też na mleku, tylko w rozmiarze 32. Rozważam też wersję All Season - grubsza guma, więc też trochę cięższa i wolniejsza. No i tu dylemat, bo jak już iść w szybkie opony, to na całego. No ale z drugiej strony częste łapanie kapci by zniechęcało. Co prawda w mojej okolicy asfalty raczej dobre, no ale wiadomo, nawet na najlepszym asfalcie czasem jakiś drut, kolec, szkło czy ostry kamyczek zawsze się trafi...
@@micktheshaggy3977 Nie mam doświadczenia tak bogatego jak bajkszoł czy inni najwięksi rowerowi RUclipsrzy, ale jeździłem już na vittoria, Schwalbe po 25 mm, starsze gp5000 tr 28 mm, panaracer ss 38mm, SK 42mm, ext+ 33mm noiz wspomniane Tufo ( już jeden komplet styrany i wróciłem do nich po panaracer) oraz nowe Continental. Ważę 80 i rowery raczej niezbyt lekkie. Gp5000s tr 30 mm na obręczy o wewnętrznej 25 realnie mają 32 mm. Ciśnienie 3,5 - 4. Dość mocno je katuje. Zdarzyło się że nie zauważyłem krawężnika i pełnym gwizdkiem 30 km/h wjechałem niego, drobne szutry, kostki brukowe. czasem pojawi się jakaś kropelka na powierzchni ale ubytki ciśnienia znikome. Dla mnie bezawaryjne i idealne. Wszystkie poprzednie opony szosowe nie wytrzymały nawet 1000 km przebiegu przez ilość uszkodzeń na powierzchni. Panaracer niestety też nie wytrzymały zbyt długo (z wyjątkiem ext +) dlatego wróciłem do Tufo
musialbys sie przejechac na prawdziwych szosowych kołach 25 na 8 barach zeby poczuc wrazenia szosy, roznica jest duza na plus bardzo wąskich opon na b. wysokim cisnieniu, chodzi o responsywnosc, moment i masz 35km/h na szafie pare ruchow korba takich nawet od niechcenia (((: ja juz nie przesiade sie na nic innego probowalem 28mek ktore juz do mojego roweru wygladaly ekstremalnie za duży balon obcieraly mi widelec od gory, max u mnie to 25 i naprawde moze poczatki nie byly latwe ale bylo to 45 kg temu, teraz nic mi juz nie przeszkadza i ta przyjemnosc z jazdy jest naprawde niesamowita
Kiedyś 25mm wydawało mi się normą, potem pojeździłem na 28mm i było bardziej komfortowo (mniej wstrząsów). Na tych oponach jest bardzo wygodnie, ale faktycznie rower niespecjalnie ma ochotę gwałtownie się rozpędzać... Może mi jeszcze odbije i wrócę do szosy :P Pozdrawiam!
@@chwilanarower Kupiłem w tym roku szosę przesiadając się z crossa, i się uzależniłem od jazdy, prędkości 35-40 na oponce 25mm to jest to 😁 Pozdrawiam ze Sko-Kam
Miałem awangardowe 26mm w czasach, gdy większość szos miała 23mm. Teraz na szosie mam 28mm i całkiem przyjemnie się jeździ. Pytanie też ile waży opona, bo to może robić różnicę.
Chcesz mieć rower do wszystkiego, bedziesz miał taki ... do niczego . Gravel juz idzie w kierunku mtb bo za twardy w teren. W poprzednim (jakos 8 miesięcy temu) mówiłeś ze miałeś szosę, co sie z nią stalo ?
Sprzedałem szosę, bo miała hamulce szczękowe a ja chciałem mieć tarczowe... potem stwierdziłem, że szosę zastąpi mi gravel... a teraz znowu tęsknie za szosą i coraz mniej podoba mi się telepanie gravelem po wybojach :P Ciągle mi się zmienia :) Pozdrawiam!
kupić rower crosowy z prostą kierownicą do szutrów ,lasów, i piach i z amortyzacją , a drugi do szosy rower lekki szosowy i tyle w temacie nie kombinować z kołami
Cześć.Niestety ten gravel Kross jest powolny słaba geometria stworzony raczej by się toczyć i nie ma "tego czegoś" zrywnośći i przyśpieszenia wielu ludzi którzy przeszli z szosy zawiodło się na nim.Ostatnio testowałem Unibike,Orbea,Scott,Kross,Bianchi nie będę pisał jaki wypadł najsłabiej😁Napisze o najlepszym to była magia szybkość na asfalcie jak szosa opony Pirelli Centurato Gravel H 40c a szybkość zrywność zero odgłosu tarcia no ale koła karbon i rower karbon waga poniżej 9 kg i to naprawde było czuć w lesie na ścieżkach ta sama magia jakby jechało się po szosie w lesie a to były szutry i ubite drogi taki rower daje ogromná radość z jazdy nic nie trzeba zmieniać żadnych kół,opon niczego no ale niestety to nie był Kross sam bym chciał żeby rodzima firma robiła takie rowery ale czy to kiedyś nastąpi?Pozdrawiam🚴🖐️
Waga na pewno robi robotę... ostatnio ważyłem mojego Eskera i pokazało 12.5kg (z pedałami, płetwą i podsiodłówką z zapasem). Ale trzeba też potrafić docenić różnicę, ja nie widziałem jakiejś znaczącej różnicy pomiędzy Canyonem Endurace 6 (aluminiak na Tiagrze) a karbonowym Willierem na Ultegrze :P Może dlatego, że na lżejszym rowerze byłem w górach... grawitacja i tak ciągnie w dół :) Pozdrawiam!
@@chwilanarower No to nie zła waga! Mój stary rower juz chyba pełnoletni/18/Giant X sport 2.0 waży 12,90 z pedałami i z amorem z przodu bo to cross z oponami Continental 32c śmiga szybko. Pozdrawiam .
Kup porządne dętki TPU, czyli Tubolito czy Pirelli i nie będziesz mieć problemów z nietrzymaniem ciśnienia. PS ciężki ten Kross, mój stalowy Gravel na pasku jest lżejszy .
Właśnie gdzieś słyszałem o tpu z metalowymi wentylami, może takich powinienem poszukać kolejnym razem... To rozmiar L aluminiowego gravela... musi ważyć :P A jaki masz model roweru? Pozdrawiam!
Czy zastanawialiście się nad dodatkowym zestawem kół do swoich rowerów? Czy takie "przerabianie" gravela na szosówkę ma sens?
A do szosówki koła geavelowe?
@@2adasadas W tą stronę to z prześwitem może być kłopot...
@@chwilanarowerwłaśnie tak zrobiłem tylko że na odwrót czyli włożyłem gravelowe koła z opona 35mm do szosy. Wiem że 35mm to w dzisiejszych czasach niewiele ale do mojej ramy endurance więcej raczej nie wejdzie a pozwoliło mi to na swobodne jeżdżenie po lesie i polnych drogach. Z kaseta 11-34 i kompaktowa korba nawet przełożeń nie brakuje. Dałem opony Schwalbe G-One i nawet na szosie daje radę.. Chociaż i tak częściej jeżdżę na szosowych kołach. PS. Miałem w starym rowerze koła fulcrum 5 i miały głośny bębenek teraz mam fulcrum 4 i faktycznie bębenek jest dużo cichszy i w sumie mi to nie przeszkadza a chyba nawet wolę ciszej. Pozdrawiam
MTB - na maratonyXC i z kolegami w góry
Szosa- na lato i z kolegami
Gravel - na zimę i z kolegami
Mieszkam w płaskopolsce 😉
@@tooreck79 Też zastanawiałem się, czy zamiast gravela nie pójść w endurance... z hamulcami tarczowymi i takim prześwitem jak u Ciebie... Może taki będzie koleiny rower :P Pozdrawiam!
Ależ się super Pana słucha. Co prawda dzięki Panu już sobie odpowiedziałem na pytanie, ale pozwolę się poradzić. Mam obecnie koła Shimano RS171 DB z oponą 38mm, czyli w zasadzie idealna na tę porę roku oraz na drogi leśne. Zastanawiam się nad drugim kompletem kół na sezon wiosna-lato z przewagą jazdy po asfalcie. I tutaj zdecydowałem się na wybór DT Swiss GR 1600, do których planuję wrzucić oponę 32mm.
Osprzęt mam na GRX600 z kasetą Shimano 105, 11-36 12s ( chyba :D). I teraz, aby korzystać swobodnie z drugiego zestawu, powinienem dokupić do tych kół tarcze i tutaj też pewnie kilka rozmiarów, ale zakładam, że 160/140 jest rozmiarem standardowym, plus kaseta.
I tutaj myślę nad Ultegra CS-R8101 11-34 11 , tylko nie wiem, czy taka może być, czy też musi być jak obecna 12s.
Dziękuję z góry za poradę i czy jeszcze coś powinienem dokupić, osie??
Miło mi! Drugi komplet kół to super opcja! Wcześniej zmieniałem opony, ale to dużo mniej wygodne... a teraz kiedy koła do "gravelowania" zalałem mlekiem to już przy zmianie opon ufafluniłbym się po łokcie :P Rozmiar tarcz trzeba koniecznie sprawdzić, bo jeśli klocki będą łapać w złym miejscu to będzie Pan musiał butami dohamowywać :P (no i większa tarcza np 160 raczej nie wejdzie do szczęk 140) Kasetę też kupiłbym z identyczną ilością zębatek. Teoretycznie można ustawić ograniczniki przerzutki w napędzie x12, żeby działała w x11, po pierwsze konieczna jest regulacja ograniczeń przerzutki (żeby zapomniawszy się nie zrzucić łańcucha na szprychy...) a po drugie umiejętne założenie kasety (z podkładkami), żeby nie trzeba było regulować przerzutki do innego położenia zębatek. Pewnie doszedł Pan do podobnych wniosków :) Pozdrawiam!
Wszedłem tu przypadkowo i stwierdzam, że fajnie Pan opowiada o swojej pasji. Skupiam się na kanałach, które coś wnoszą, pokazują, porównują, zalecają (poza lokowaniem oczywiście) Jest milion kanałów, gdzie oprócz szumu wiatru, bełkotania o pogodzie, pokazywania dziurawych asfaltów i trzęsiawki na drodze nie ma nic poznawczego. Zatem łapka w górę i proszę o więcej.
Cieszę się, że film przypadł Panu do gustu :) Niestety mi również zdarza mi się wrzucić film "o niczym" :/, ale mam nadzieję, że będzie ich śladowa ilość :) Pozdrawiam!
fajny filmik, dobrze sie ogladalo, pozdrowienia z Radomia 🙋♀️
Dzięki, cieszę się! Pozdrawiam!
Mądre słowa z tym przygasaniem hobby. Czasem po prostu trzeba coś w rowerze zmienić.
Tak i wystarczy gdy tylko Ty sam wiesz o tym drobiazgu, żeby wróciła motywacja :) Pozdrawiam!
@@chwilanarower wystarczy i nawet sam zakup nowej lampki :D
Mam Eskera 6.0 gen. 1 i również używam dwóch kompletów kół. Standardowe koła wyposażyłem w opony Tufo Thundero 44mm, a nowe bardziej "szosowe" to DT GR531 + DT350 straightpull (rachet 36T) na oponach Hutchinson Overide 38mm i dętkach TPU od Pirelli. Nie chciałem iść w węższą oponę, bo zwykle zjadę gdzieś w jakąś ścieżkę :)
Myśląc podobnie też założyłem 36mm, ale nie wiem czy nie lepiej byłoby na 30-32mm ... czas pokaże na razie jest fajnie! Pozdrawiam!
@@chwilanarower myślałem o tym, ale doszedłem do wniosku, że szybsze koła niekoniecznie muszą być najszybszą możliwą opcją - zwłaszcza, że gravel to uniwersalna maszyna i nie chciałem zatracić całkiem jego uniwersalności. Stąd opona z symbolicznym bieżnikiem, o rozsądnej szerokości :)
Fajny film, widzę ze kolega🚴♂️ w formie. Pozdro
Dzięki! Mało ostatnio czasu na rower 🫤 więcej jeździłem w zimę 😭 ale lato jeszcze się nie kończy więc forma może będzie lepsza 😀 Pozdrawiam!
Ja kupiłem karbonowe koła ze stożkiem 30 czy 35mm jako drugi komplet. Oponki 35mm. Rewelacja! Polecam pokombinować z oponami. Miałem wittorie tereno zero 35mm. Dziwne ale.radziły sobie też w piachu. Teraz mam panaracery gravelkingi slick 35 mm. To jest to jeśli chodzi o asfalty. Pięknie idą i bdb amortyzują pomimo wyższego ciśnienia.
Na pewno będę kombinował z oponami, bo te w ostrych zakrętach piszczą jakby miał stracić przyczepność i trochę obawiam na nich zjeżdżać :) Pozdrawiam!
Fajny materiał. Zgadzam się z tezą że jeśli nie ciśniemy na rekordy to inwestowanie dużych kwot w koła (i nie tylko koła) nie ma uzasadnienia. Koła oczywiście powinny być solidne, ale walka o 100 gram za tysiaka nie ma żadnego sensu :) A propos wagi, to jednak muszę się przyczepić ;) Strasznie ciężki ten Kross :( A co do dętek tpu od majfrendów to masz wybitnego pecha. Co prawda używam zielonych które mają metalowe wentyle, ale zero problemów. Tzn. był pewien problem gdyż po założenieniu po dosłownie kilku dniach powietrze zeszło do zera, ale okazało się że po prostu złapałem kapcia :) Zastosowałem łatkę która była w pakiecie z dętką i jeżdżę od kilku miesięcy bez problemów. Oczywiście można pójść w Pirelli albo Tubolito, ale nie wiem czy ma to ekonomiczne uzasadnienie.
Przy własnej wadze powyżej 90kg pół kilo na wadze roweru nie robi zauważalnej różnicy :P Kiedy kupowałem Krossa widziałem w specyfikacji wagę ok 10kd, ale dla mniejszego rozmiaru i na węższych oponach. Dyskusyjna jest teź wiarygodność użytej przeze mnie wagi. Ale lekki jak piórko to Esker nie jest :P. Spróbuję znaleźć jeszcze te tpu z metalowymi wentylami, dzięki! Pozdrawiam!
@@chwilanarower Te których ja używam są marki Cyclami :)
@@chwilanarower Również jeżdzę na różowych RideNow TPU. Przy zamawianiu kolejnej partii zwróć uwagę aby wentyl był czarny a nie przeźroczysty - jak dla mnie jest różnica w trzymaniu ciśnienia. Trzeba też uważać przy zakładaniu aby nie przyciąć oponą bo czasami różnie się układają na obręczy. Też mam eskera 6 z 2023 r. i w głowie plan na przyszly sezon: zmiana samych kół czy całego framesetu :D Pozdrawiam
@@jacsantana9028 dzięki, poszukam :)
No cześć mam na imię Olla i nie jeżdżę od kilku godzin.. 😂FAJNY odcinek i widzę spełniłeś swój pomysł 😊Frajda z jazdy i wolność wyboru najważniejsza 👌🙂Każda zmiana, która przynosi fun z jazdy jest warta. Pozdooower
Właśnie kiedy widzę ile masz czasu na rower to Ci zazdroszczę :) Ale już zastanawiam się nad jakimś wyjazdem rowerowym, więc też jeszcze skorzystam :D Pozdrowionka!
@@chwilanarower zwyczajnie dobre gospodarowanie czasem 😉 Coś za coś, bo znajomi ciągle skargi piszą 🤣Myśl i działaj, kiedy jak nie teraz 🙂👌
@@olawoj2914 No właśnie myśli dojrzewają i chyba kolejny zimowy wypad będzie na mtb... czas pokaże :)
Cześć Olla 🙂
@@JakZwykle cześć 🙂👋
Większy sens by miało kupno karbonowych kół na wyższym stożku, które można by używać zarówno z oponami gravleowymi jak i szosowymi.
I taka zmiana faktycznie by była odczuwalna.
Słyszałem, że wysoki, karbonowy stożek szybko niszczą odpryskujące kamienie, więc trochę szkoda :) Ale miałem kiedyś faktycznie koła na wysokim stożku i mimo, że były aluminiowe i dość ciężkie to jakoś łatwiej było utrzymać prędkość... Pozdrawiam!
@@chwilanarower jak na razie po ponad 6 tyś moje dandyhorsy nie mają problemów z kamieniami 😉
Za nie!!!pierdzącą piastę 👍💪 Już myślałem że jestem jedyny którego irytuje terkocząca piasta😉✋
Mi to "cudowne tyrkanie" dało popalić, kiedy byłem w Calpe z szosowcami :P Jadąc w grupie nie da się porozmawiać bez krzyku. Po dłuższej jeździe po prostu dzwoni w uszach i boli głowa :P Pozdrawiam!
Mam tak. Rower Rose Xeon Cross. Taki gravel, ale wg tych co się znają, o charakterystyce raczej przelaja. Oryginalne koła gravelowe Rose DX 1650 z 30mm stożkiem i opony Conti TerraSpeed 42mm. Drugi komplet na Vision TriMAX 30MM z prostymi i płaskimi szprychami w ograniczonej liczbie. Na nich Conti GP5000 28mm. Oba komplety na mleku. Różnica wyraz ze wzrastającą prędkością jest coraz bardziej wyraźna. Nie mówiąc o zachowaniu opony szosowej na asfalcie w szybkich zakrętach w porównaniu do takiej z bieżnikiem w postaci „kropek”. Nie ma przy tym problemu z pozycją tarcz hamulcowych, ale na kasecie wymaga delikatnej korekty tylnej przerzutki.
Przy mojej przekładce tarcze i przełożenia działają od razu, ale na niektórych biegach słuchać łańcuch... pewnie jest już rozciągnięty... Pozdrawiam!
Super pomysł też mam te same koła są najlepsze za tę kasę, toczą się wyjątkowo lekko i są bardzo komfortowe, bo ma jeszcze koła karbonowe gravlelowe i są bardzo sztywne i przez to nie wygodne, pozdrawiam Wojtek
O! Pierwszy raz spotkałem się z niejednoznaczne pozytywną opinią o kołach karbonowych. I chyba cieszę się że nie porwałem się na karbon, bo wolę raczej komfortowo, i pewnie bym żałował 🤪 Pozdrawiam!
OKI ociepliło się mocno więc ide na rower przy okazji upoewnić się, że moje TPU NXT Barbieri na szosowych kaarbonach FFWD działają dalej:) A tak z mojej obserwacji efekt będzie na asfalcie - średnie sa jednak szybsze ale co najważniejsze mniej zmęczonym się jest po dłuższej trasie. W gravelowych mam 38C z bueżnikiem szutrowym a w szosowych 32C i slick.
Dobrej zabawy! Ja chyba przesadziłem z szerokością tych slików, bo na szybkich łukach mam wrażenie, że opona niemal spada z obręczy i nie czuję się pewnie. Muszę zmienić na 32mm... Pozdrawiam!
Ja po prostu zmieniłem fabryczne kowadła w Eskerze 6.0 gen2 na koła z piastami DT350 + obręcze GR531db. Opony zostały fabryczne - WTB Riddler 45 mm + nowe koła okleiłem taśmą tubeless (ale nadal w kołach są dętki butylowe). Różnica w masie kół (500g+) jest wyraźnie wyczuwalna, głównie przy podjazdach i przyspieszaniu. Ja często jeżdżę totalnie spontanicznie - tj. jadę w jakimś kierunku, mam do navi wgraną trasę, po czym w pewnym momencie pojawia się myśl - a gdyby tak pojechać tamtędy? - i już jadę w inną stronę zupełnie. Przy okazji niejako nie wiem w takiej sytuacji, na jaką nawierzchnię trafię i wolę w miarę bez stresu i utraty komfortu jechać po szutrze, gruntówce, czy bruku. No i kolejna kwestia... Ja 80% przebiegu robię będąc w pracy, tj. gdzieś daleko od domu (i znowu - trasy w nieznane, brak rozsądnej kategoryzacji dróg pod względem nawierzchni itp. itd.). Logistycznie - wożenie dwóch rowerów (takie mam hobby... jeździ gravel i MTB, chyba, że wiem, że w danym miejscu dróg typowo pod np. MTB nie ma, wtedy jedzie jeden rower), całego mobilnego serwisu i jeszcze dodatkowo kół zaczynałoby się ocierać o konieczność przesiadki na jakiegoś busa 🤪
O! To jakaś fajna praca musi być :) Ja sparzyłem się kilka razy takim odbijaniem z wytyczonej trasy... nagle ścieżka w lesie znikała w zaroślach i trzeba było wracać :/ Czasem sobie myślę, że jednak mtb jest lepszy do takich eksploracji, bo więcej zniesie :) Pozdrawiam!
@@chwilanarower czasem w kość taka praca daje 😉 Ścieżki kończące się "niczym" często przytrafiają się też różnym aplikacjom. Mnie kilka razy w przedziwne miejsca wyprowadzały, uparcie twierdząc, że jestem na trasie a te zarośla, to np. europejski szlak rowerowy 🤪 Po prostu ktoś, kiedyś miał fundusze do wykorzystania, termin się kończył, więc wytyczono trasę rowerową, nawet tabliczki się pojawiły a że trasa wiodła znikąd do nikąd, to nikt nią nie jeździł i sobie spokojnie zarosła. Dzięki temu np. raz na Dolnym Śląsku przedzierając się przez gęste zarośla, niemalże nadepnąłem na spokojnie śpiącego dzika, który akurat był (na szczęście) skierowany w moją stronę końcem przeciwnym do ryjka i obudzony głośno zaprotestował, po czym wykonał sprint przed siebie, czyli oddalając się ode mnie...
@@andrzejwolkowicz7867 To się dzik zdziwił :P
@@chwilanarower ja też 🫣
Dlatego do swojego elektryka fulla mam 3 komplety kół :) Nie chce mi sie wymieniać opon, każdy zestaw ma sens i każdy inaczej się zachowuje zmieniając charakterystykę roweru. 1 oryginalne z oponami Smart Sam 2.6 w moje okoliczne bardziej leśne tereny, drugie do miasta Big Apple 2.35, które też zupełnie inaczej brzmią niż pozostałe z racji, że są prawie gładkie, i 3 w trudny teren jak jadę w góry Nobby Nic 2.6. Zastanawiam sie czy to jeszcze pasja czy już uzależnienie ;) PS też wkurzają mnie głośne piasty.
Granica pasji i uzależnienia jest bardzo rozmyta :P Niech żyją ciche piasty! Pozdrawiam!
Nie no teraz to wypada wybrać odcinek z 10 km i zrobić pomiar czasu przejazdu :) Ja na co dzień jeżdżę na w miarę gładkich oponach 32 mm bo jeżdżę głównie po asfalcie. Ale jak jadę na ultra maraton w terenie to zakładam 40 mm z dużym bieżnikiem - różnica na asfalcie nie ma co ukrywać jest na prawdę spora. Pozdrowienia z Kielc :)
Endorfin wystarczyło na pierwsze kilkanaście km :P Potem wróciłem do trybu turystycznego :D Z Kielc? To pewnie już się kiedyś mijaliśmy :) Pozdrawiam!
W moim Boreas 2 2022 zmieniłem koła z fabrycznych na DT Swiss RR 521 z piastami DT Swiss exp 240, ratchet 36t - opony 700x32c Pirelli P7 Sport lub typowo pod gravel 700x42C Pirelli Cinturato Gravel M. Nawet tarcze wrzuciłem ultegra. Czy to się opłaca - no raczej nie, bo jeżdżę solo, tylko for fun, nie ścigam się nigdzie, bo zdecydowanie więcej biegam i startuję w zawodach. Ale czasami warto kupić nawet to, co się totalnie nie opłaca, bo na tym chyba polega pasja.
Ekonomicznie słabo się to spina :P Ale nie wszystko co się opłaca warto robić i nie wszystko co warto robić będzie się opłacać :) Pozdrawiam!
Najważniejsze, że jesteś zadowolony. Ja jednak stara szkoła jestem i szosa na oponach 25, po niemieckich asfaltch tylko to. Ale gravel jest i MTB również. Rowerów nigdy za wiele, kół też. Pozdrowery.
Wiele lat temu miałem 25mm, mając Canyona Endurace przekonałem się do opon 28 mam a teraz mam frajdę na 36mm ... Dziwny jest ten świat! 🤪 pozdrawiam!
No wiec tak ! Taka zmiana dala by "cos" przy np rozmiarze opony 28 mm. Tu zrobiles tylko kosmetyke, a na dodatek mniej ci jest z taka oppona wygodnie ! Czy warto miec drugi komplet kol ? Jak najbardziej ! Jest jednak kilka ale, a najwazniejsze wedle mojego doswiadcznia, to jak masz dwa blaty to to ma jeszcze sens. Natomiast jak juz przeszedlem na jeden blat, a i z czasem na rozmiar 38 z przodu, to juz nie ! Wtedy postawilem na drugi komplet " gladkich" 40stek, czyli podobnie jak u ciebie ! Bez jakiejkolwiek napinki, ze bedzie cos szybciej, ale zdecydowanie mniejsze opory toczenia itd No i kluczowe ! Zadna opona nie zrobi roboty, jesli kiepskie bada piasty i obrecze kol ! Tu brawo za wybor sprawdzonej marki !
Kiedy popatrzyłem na koła z oponami 36mm to uświadomiłem sobie, że chyba zbyt zachowawczo wybrałem szerokość ... takie 28mm faktycznie dało by bardziej odczuwalną różnicę :/ Pozdrawiam!
Ja również do swojego eskera 2 po przejechaniu 10 tys na wtb 37mm włożyłem węższe opony bez zmiany kół na 32 mm panaracer gravel king bez bierznika i zrobily robote srednia wzrosla o 2 km/h i wzrosla chęć wyjscia na rower
Automotywacja! Właśnie chyba te fabryczne lepiej się nadadzą do węższych opon :) Pozdrawiam!
Tez lubię fulcrumy
Właśnie rozważam taki sam ruch, a więc zakup drugiego kompletu kół, z tym, że opony szosowe (myślę, że max.32mm) założę na stare obręcze (szer.wew.17mm), a zakup grawelowych obręczy (szer.wew.24mm) ma posłużyć do opon 40-42. Z ciekawości podłącz link do tych kół. Pozdrawiam
Też mi przyszło do głowy, że te fabryczne lepiej nadają się na węższe opony :) www.centrumrowerowe.pl/komplet-kol-fulcrum-rapid-red-5-db-pd31635/?v_Id=195768 Pozdrawiam!
Mam nadzieję, że w weekend będziesz kręcił na gravelowych 😅.
Już odliczam czas do następnego spotkania.
Pozdrawiam
Trasa będzie mieszana i gravelowe się przydadzą :P Do zobaczenia!
co to za model torebki na gónej rurze ?
Czy ma jakieś delikatne usztywnienie którejś ze ścianek?
Widzę na filmach że wcześniej miałeś tam JackPack Płetwa - jak wypada ta nowa torebka w porównaniu do poprzedniej? Właśnie się zastanawiam nad wyborem podobnej do swojego eskera 6.
Niestety nie ma wzmocnionych ścianek i na Eskerze otwory nie pasują :/ Popełniłem film porównujący torby, których używałem: ruclips.net/video/7I9ot0HF0e4/видео.html Pozdrawiam!
Ja kupiłem szosę. Rowerów nigdy za wiele!
Miałem w pewnym momencie 5 rowerów... hardtail, full, szosa, gravel i rower poziomy... i mnie to przesosło, bo ciągle musiałem wybierać 😜 Pozdrawiam!
@@chwilanarower
Zostawił bym grawela i poziomy.
Grawel zastąpi każdy z powyższych, poza poziomym 😁
@@tomaszfelinski6729 🤣może i racja :P
@@chwilanarower
Może inaczej - tych dwóch na pewno bym się nie pozbył 😁
Z dwoma kompletami opon do grawela - sam się zastanawiałem nad taką koncepcją. Ale za mało jeżdżę, żeby to się opłacało.
Żeby poprawić sobie samopoczucie - zamontowałem adapter, w jednym mocowaniu na ramie mogę przewieźć dwa litrowe bidony 😅
@@tomaszfelinski6729 hm.... noo... nie do końca. Oczywiście to zależy od terenu i dróg, po których jeździsz, ale u mnie np. są drogi, na których gravel nie daje rady, a MTB XC radzi sobie bez problemu i daje sporo frajdy. I żeby nie było, to nie Tartry. 🙂 Gravela mam takiego samego, jak Paweł - z fabrycznymi kołami od DT Swiss i oponami WTB 37, a góral to Scott Scale 960 ale z napędem Exagle GX (koła 2.25", opony Maxxis).
Fulcrum to moje największe rozczarowanie w całej mojej kolarskiej przygodzie. Konkretnie to szosowe Racing 6. Mimo że chuchanie i dmuchane, rower trzymany w mieszkaniu cały rok, to łożyska zardzewiały. Mimo że nyple i szprychy w stanie fabrycznym to obręcz pęka w otworach na nyple. Najtańsze koła Giant OEM dłużej mi służyły. Oczywiście reklamacja odrzucona a sposób w jaki zostałem potraktowany przez przedstawiciela Fulcruma na Polskę (a jest tylko jeden) sprawił, że w życiu nie chcę mieć nic wspólnego ani z produktami tej marki ani z jej przedstawicielami. Każdego znajomego odwodzę od zakupu kół tej marki. W słowniku ludzi kulturalnych brak słów na określenie tego co o nich myślę. Ale Tobie kolego życzę jak najlepiej. Wiele radości i przejechanych kilometrów
U... przykro mi słyszeć takie relacje... Mój model to FULCRUM Rapid Red 5 i czas pokaże czy też "wdepnąłem"... Wady niestety zdarzają się przy masowej produkcji... ostatnio mechanik wyjął spory, poprodukcyjny kawałek aluminium z ramy mojej Orbei a większość łożysk wyglądała jakby była składana na sucho :/ I dolne łożysko sterów też przerdzewiało ... Ale z kolei nasłuchałem się, że Eskery (i generalnie krossy to łajno...) a z moim nic złego się nie dzieje... Za to chwalone dętki TPU już parokrotnie mnie zawiodły ... Oby jak najrzadziej towarzyszył nam pech :P Pozdrawiam!
Mam 4 różne chińskie komplety dętek TPU (Rideon, Cycplus, Cyclami i coś jeszcze) od ponad roku i z żadną nie było problemów. Napompuj samą dętkę poza felgą (tylko delikatnie) i sprawdź czy równo dokręcasz zaworek wentyla.
Sprawdzę to sobie, dzięki! Pozdrawiam!
@@chwilanarower jeszcze jedna mała podpowiedź pod TPU. Warto co jakiś czas z nich całkowicie spucic powietrze, rękami, przez oponę ja "pougniatać" i napompować ponownie. Tę dętki lubią się skleić z oponą.
@@MK-rv3co O! Dzięki!
Używam różowych Ridenow na szosie i nie mam problemów. Ale Cyclami w MTB własnie poległo - mam luz na zaworku i tam ucieka mi powietrze. Ale wiecie - takie problemy rozwiązuje się tak samo jak kiedyś w czasach butyli - kupuje się kilka dętek i jak uszkodzą to się je wyrzuca ;)
Ja śmigam na szosie z oponą crossową 38x700. Nie ma mocnych na chodnikach, krawężnikach, miejskich dziurach czy w parkach.
Jeśli się sprawdza i nie ma kapci to trafiony wybór! :) Pozdrawiam!
Bębenek bardzo zacnie cyka❤
Takie subtelne tyrkanie :P Pozdrawiam!
Czemu nie zaszalałeś i nie wziąłeś Rapid Red 3? Łożyska klasyki montowane w najwyższych modelach.. u mnie taki zakup zakończył się DT AR 1600 ale z powodów "niezależnych" 😂
Nie chciałem wydawać na koła równowartości roweru :P Przednie koło Rapid Red 3 kosztuje ponad 2tys a komplet moich kupiłem za 1500 :) Pozdrawiam!
Jeśli oryginalnie miałeś w gravelowych piasty shimano to każda zmiana na maszynowe czy to dt czy fulcrum robi robotę. Myślę że te same odczucia byś miał przy kołach typowo gravelowych ale po prostu lekkich.
Może tak być... faktycznie fabryczne koła są na piastach shimano... Pozdrawiam!
Tak, nowy sprzęt kupuję się dla lepszej psychy, ale, jak już wymieniać koła do szosy to jednak bym się skłaniał ku wyższemu stożkowi.
Kiedy już założyłem opony to stwierdziłem, że chyba zbyt zachowawczo wziąłem oponki 36mm, powinienem wziąć węższe i może faktycznie wyższy stożek :) Pozdrawiam!
@@chwilanarower zdecydowanie, ja kupiłem koła 38mm i opony 30mm tubeless. Jest spoko.
Jaki to model Fulcrumów? Myślę o modelu Rapid Red 3. Słyszałem o jich dobre opinie, że bardzo pancerne. Trochę martwią mnie w nich piasty na regulowanych łożyskach kulkowych.
To model Rapid Red 5 DB z uszczelnianymi łożyskami maszynowymi. Dopiero dwa razy miałem okazję przejechać w mokrych warunkach i jest ok. Pozdrawiam!
Dobrze kojarzę...okolice Oblęgorka i Strawczyna?
Tak jest! To taka moja krótka pętelka :) Pozdrawiam!
@@chwilanarower swietny kanał. Pozdrawiam rowniez
@@Sebastian-elo320 Dzięki! 👋
@@chwilanarower moje rejony. Tez cos tam jezdze😉
@@Sebastian-elo320 To może na siebie wpadniemy! Pozdrawiam!
Mi od zeszłego roku chodzi po głowie aby kupić drugi zestaw kół do mojego geosa :) .
To niebezpieczna myśl i prowadzi do odchudzenia portfela :P Ale należy inwestować w przyjemności! :) Pozdrawiam!
Cześć. Możesz napisać jakie dokładnie kupiłeś te koła 🙂 ? Szukam właśnie pod podobna przekładkę jak Twoja, nawet rower chyba taki sam. Z góry dzięki i pozdrawiam ze świętokrzyskiego
Cześć! To dokładnie te koła: www.centrumrowerowe.pl/komplet-kol-fulcrum-rapid-red-5-db-pd31635/ . Trzeba zwrócić uwagę na rozmiar sztywnych osi i rodzaj bębenka. Pozdrawiam!
Ja założyłem dętki RideOn w kwietniu i trzymają ciśnienie lepiej niż butylowe. Po 2 tyg postoju spada 0.5-0.7 ciśnienia
W moim przypadku kłopot jest ewidentnie z wadliwym wentylem... 🫤 Pozdrawiam!
A jak taki komplet sobie zorganizować? Na co patrzeć? Skąd mam wiedzieć czy będą pasować. Chciałbym drugi komplet 27,5 do Marina i nie wiem jak to ugryźć
Mam niewielkie doświadczenie, ale na pewno musi zgadzać się rozmiar piast, tzn u mnie są to piasty dla sztywnych osi 12x142 mm tył i 12x100 mm przód. potem typ bębenka, powinien być taki jak masz teraz, żeby dało się założyć taką samą kasetę i żeby biegi działały bez kombinowania ze zmianą przerzutki. Potem rozmiar i rodzaj tarcz hamulcowych tarcze są mocowane na 6 śrub lun na centerlock i mogą być różnej średnicy (w eskerze mam obie 160mm, ale w górskim może być np. 180mm lub różne nap przód 200mm a tył 180mm). I to chyba tyle. Mam nadzieję, że coś rozjaśniłem :) Pozdrawiam!
Hej, wydawało mi się, że mówiłeś kiedyś, iż masz rower szosowy. Więc dlaczego szosowe koła do gravela? Szkoda, że się zmówiliśmy. Mam nowe, absolutnie nigdy nieużywane koła fulcrum z mojej szosówki Orbea (przy zakupie roweru od razu włożyłem karbonowe ze stożkiem 50mm). Dobrych przejazdów :)
Ach... no to przeszła mi okazja na dobre koła koło nosa :/ Miałem Canyona Endurace ze szczekowumi hamulcami a chciałem jeździć na tarczach. Sprzedałem tą szosówkę, ale po kilku tygodniach zatęskniłem za szosą :P Pozdrawiam!
Myslalem nad tym ale sposób w jaki jeżdżę i gdzie jeżdżę spowodowały, ze mam karbonowe kola na stozku 45 i opony semi slicky 40mm . Większość asfalty i ubite ścieżki wiec styka.
Tak się zastanawiam czy gdybym miał jeden karbonowy komplet to czy w ogóle przyszłoby mi do głowy, że potrzebuję czegoś innego :) Bo na lekkim karbonie to już wrażenia z górnej półki :) Pozdrawiam!
@@chwilanarower moja koła nie są ultralekkie ale i tak wyszło kilogram mniej od seryjnych kowadel i opon. Nie jestem prosem a nawet się nie ścigam ale dokładnie tak jak w filmie gadżet i cieszy oko.
Część. Z jakich okolic świętokrzyskiego jesteś bo widziałem na jednym znaku Pępice.
Hej! Mieszkam 300 metrów od zalewu w Umrze (ostatnie ujęcia w filmie). Ty też ze świętokrzyskiego? Pozdrawiam!
@@chwilanarower Dokładnie to same Kielce. Pewnie nie raz przejeżdżałem niedaleko ciebie. Również pozdrawiam. Moze się kiedyś spotkamy na trasie ✌️
@@szymczoch94 Może kiedyś się uda! Do zobaczenia! :D
A co to za torba na ramie ? Fajna bo dość pakowna z tego co widzę ?
To Restrap, tutaj robiłem filmik o płetwach, których używałem: ruclips.net/video/7I9ot0HF0e4/видео.html
Pozdrawiam!
Szkoda, że nie postawiłeś na coś z wyższym stożkiem. Nawet amator, jak ja, jest w stanie odczuć różnicę. Przy niskim jak na dzisiejsze standardy stożku 35mm, czuję, że rower chętniej jedzie 32km/h niż 29 km/h. Płasko, ta sama pozycja na rowerze, 28-29 km/h, przyciskam mocniej dwie, trzy korby, i nagle jest jakoś łatwiej. Jest jakiś taki "sweet spot" w okolicach 30-31 km/h. Niestety nie mam pomiaru mocy, żeby to poprzeć twardymi liczbami, ale takie właśnie mam odczucia. I to na gravelowych oponach 40mm, które dość słabo "licują" się z obręczą o zewnętrznej szerokości 25mm. No dobra, ale czy mi to coś daje? Nie startuję w wyścigach, jeżdżę dla przyjemności i "przewietrzenia głowy", ale jakaś tam satysfakcja jest, że można pojechać trochę szybciej. Dlatego mi też ostatnio chodzi po głowie, żeby spróbować jakichś szosowych oponek (bo ostatnio coraz więcej czasu spędzam na asfalcie).
Ech... no właśnie wszystko zależy... w świętokrzyskim nieczęsto jest długo po płaskim gdzie najbardziej przydaje się wysoki stożek. Kiedy wspomniałeś o licowaniu to zdałem sobie sprawę, że fabryczne koła mają 19mm szer.wew. a Fulcrumy 23mm , więc szerokie gumy lepiej układały by się na nowych kołach... oj chyba będzie przekładka :P Pozdrawiam!
Zgadzam się.
W szosogravelu mam road off (25 mm wew. Hakowe) od evenlite na oponie gp5000 s TR 30 mm. Cudnie niesie na mleku.
A w gravelu dandy horse pulsar 45 (25 mm bezhakowe) na tufo Gravel Speedero i mam codziennie dylemat, czym i gdzie pojechać
@@pej0s A jak Twoje doświadczenia z odpornością na przebicia w tych GP5000 S TR? Bo właśnie o nich myślę, też na mleku, tylko w rozmiarze 32. Rozważam też wersję All Season - grubsza guma, więc też trochę cięższa i wolniejsza. No i tu dylemat, bo jak już iść w szybkie opony, to na całego. No ale z drugiej strony częste łapanie kapci by zniechęcało. Co prawda w mojej okolicy asfalty raczej dobre, no ale wiadomo, nawet na najlepszym asfalcie czasem jakiś drut, kolec, szkło czy ostry kamyczek zawsze się trafi...
@@pej0s Ano właśnie 🤣też zwykle męczę się decyzją, który rower objechać... a tu sobie jeszcze opcję kół dodałem... samozaoranie :P 😅
@@micktheshaggy3977 Nie mam doświadczenia tak bogatego jak bajkszoł czy inni najwięksi rowerowi RUclipsrzy, ale jeździłem już na vittoria, Schwalbe po 25 mm, starsze gp5000 tr 28 mm, panaracer ss 38mm, SK 42mm, ext+ 33mm noiz wspomniane Tufo ( już jeden komplet styrany i wróciłem do nich po panaracer) oraz nowe Continental. Ważę 80 i rowery raczej niezbyt lekkie.
Gp5000s tr 30 mm na obręczy o wewnętrznej 25 realnie mają 32 mm. Ciśnienie 3,5 - 4. Dość mocno je katuje. Zdarzyło się że nie zauważyłem krawężnika i pełnym gwizdkiem 30 km/h wjechałem niego, drobne szutry, kostki brukowe. czasem pojawi się jakaś kropelka na powierzchni ale ubytki ciśnienia znikome. Dla mnie bezawaryjne i idealne. Wszystkie poprzednie opony szosowe nie wytrzymały nawet 1000 km przebiegu przez ilość uszkodzeń na powierzchni. Panaracer niestety też nie wytrzymały zbyt długo (z wyjątkiem ext +) dlatego wróciłem do Tufo
musialbys sie przejechac na prawdziwych szosowych kołach 25 na 8 barach zeby poczuc wrazenia szosy, roznica jest duza na plus bardzo wąskich opon na b. wysokim cisnieniu, chodzi o responsywnosc, moment i masz 35km/h na szafie pare ruchow korba takich nawet od niechcenia (((: ja juz nie przesiade sie na nic innego probowalem 28mek ktore juz do mojego roweru wygladaly ekstremalnie za duży balon obcieraly mi widelec od gory, max u mnie to 25 i naprawde moze poczatki nie byly latwe ale bylo to 45 kg temu, teraz nic mi juz nie przeszkadza i ta przyjemnosc z jazdy jest naprawde niesamowita
Kiedyś 25mm wydawało mi się normą, potem pojeździłem na 28mm i było bardziej komfortowo (mniej wstrząsów). Na tych oponach jest bardzo wygodnie, ale faktycznie rower niespecjalnie ma ochotę gwałtownie się rozpędzać... Może mi jeszcze odbije i wrócę do szosy :P Pozdrawiam!
@@chwilanarower Kupiłem w tym roku szosę przesiadając się z crossa, i się uzależniłem od jazdy, prędkości 35-40 na oponce 25mm to jest to 😁
Pozdrawiam ze Sko-Kam
@@RafcioH22A ja się przy takich prędkościach czuję prawdziwym sportowcem :) Dopóki tchu i sił wystarczy... a potem wracam w tryb turystyczny :P
Miałem awangardowe 26mm w czasach, gdy większość szos miała 23mm. Teraz na szosie mam 28mm i całkiem przyjemnie się jeździ. Pytanie też ile waży opona, bo to może robić różnicę.
Chcesz mieć rower do wszystkiego, bedziesz miał taki ... do niczego .
Gravel juz idzie w kierunku mtb bo za twardy w teren. W poprzednim (jakos 8 miesięcy temu) mówiłeś ze miałeś szosę, co sie z nią stalo ?
Sprzedałem szosę, bo miała hamulce szczękowe a ja chciałem mieć tarczowe... potem stwierdziłem, że szosę zastąpi mi gravel... a teraz znowu tęsknie za szosą i coraz mniej podoba mi się telepanie gravelem po wybojach :P Ciągle mi się zmienia :) Pozdrawiam!
kupić rower crosowy z prostą kierownicą do szutrów ,lasów, i piach i z amortyzacją , a drugi do szosy rower lekki szosowy i tyle w temacie nie kombinować z kołami
Koła już kupione... ale na piastach, które będą pasować do większości szos :) A kupno jakiegoś endurance ciągle chodzi mi po głowie ... :P Pozdrawiam!
Cześć.Jadąc dłuższe trasy o zmieniającej się nawierzchni dróg bierzesz wtedy dwa rowery? Pozdrawiam🚴🖐️
@@mariuszkarasinski-k6z za rowerzystą zawsze powinien jechać wóz serwisowy z rowerami na różne trasy! Pozdrawiam!
@@chwilanarower O tak! I żeby pełne bidony przez okienko z samochodu podawali😁😄😃😀🚴🖐️
Cześć.Niestety ten gravel Kross jest powolny słaba geometria stworzony raczej by się toczyć i nie ma "tego czegoś" zrywnośći i przyśpieszenia wielu ludzi którzy przeszli z szosy zawiodło się na nim.Ostatnio testowałem Unibike,Orbea,Scott,Kross,Bianchi nie będę pisał jaki wypadł najsłabiej😁Napisze o najlepszym to była magia szybkość na asfalcie jak szosa opony Pirelli Centurato Gravel H 40c a szybkość zrywność zero odgłosu tarcia no ale koła karbon i rower karbon waga poniżej 9 kg i to naprawde było czuć w lesie na ścieżkach ta sama magia jakby jechało się po szosie w lesie a to były szutry i ubite drogi taki rower daje ogromná radość z jazdy nic nie trzeba zmieniać żadnych kół,opon niczego no ale niestety to nie był Kross sam bym chciał żeby rodzima firma robiła takie rowery ale czy to kiedyś nastąpi?Pozdrawiam🚴🖐️
Waga na pewno robi robotę... ostatnio ważyłem mojego Eskera i pokazało 12.5kg (z pedałami, płetwą i podsiodłówką z zapasem). Ale trzeba też potrafić docenić różnicę, ja nie widziałem jakiejś znaczącej różnicy pomiędzy Canyonem Endurace 6 (aluminiak na Tiagrze) a karbonowym Willierem na Ultegrze :P Może dlatego, że na lżejszym rowerze byłem w górach... grawitacja i tak ciągnie w dół :) Pozdrawiam!
@@chwilanarower No to nie zła waga! Mój stary rower juz chyba pełnoletni/18/Giant X sport 2.0 waży 12,90 z pedałami i z amorem z przodu bo to cross z oponami Continental 32c śmiga szybko. Pozdrawiam .
Kup porządne dętki TPU, czyli Tubolito czy Pirelli i nie będziesz mieć problemów z nietrzymaniem ciśnienia.
PS ciężki ten Kross, mój stalowy Gravel na pasku jest lżejszy .
Właśnie gdzieś słyszałem o tpu z metalowymi wentylami, może takich powinienem poszukać kolejnym razem... To rozmiar L aluminiowego gravela... musi ważyć :P A jaki masz model roweru? Pozdrawiam!
@@chwilanarower Hultaj, rama stalowa, napęd - pasek + Rohloff, waga 10.81 na aluminiowych kołach i oponach 700x40C.
@@dariuszsterczewski4249 Stylowo! Pierwszy raz byłem na stronie Hultaja... ciekawe te rowery... Pozdrawiam!
Chinskie dętki tpu to tylko z metalowymi wetylami nic nie będzie uciekać
Do trzech razy sztuka :P Spróbuję! Pozdrawiam!