Комментарии •

  • @targstarocimiastko7959
    @targstarocimiastko7959 5 лет назад +2

    Ciekawe interesujące te testy, sam kiedyś podobne cuda próbowałem.

  • @PiotrKe
    @PiotrKe 7 лет назад

    4:15 1,5 raza dłużej powiadasz? Ale względem jakiej ładowarki? 0,5A, 0,8A, 1A, 1,5A, 2A, a może Quick Charge 2.0 lub QC 3.0? Panel za oknem w moim przypadku ładowałby tak samo jak ładowarka sieciowa, bo mój telefon przyjmie max. 0,8A, a realnie bierze 0,72A, więc to 1,5 to nie wiadomo skąd.

  • @pigzip
    @pigzip 6 лет назад

    W powerbanku mało kiedy 2/4 kropki oznaczają połowę bateri wiec radzę Ci to sprawdzać bo te wskaźniki czesto oszukują

  • @piotrzas4248
    @piotrzas4248 6 лет назад

    Z tego panela więcej nie wyciągniesz, u mnie w super słoneczny dzień ok 550 mA, lepsze są te panele składane jeśli nie patrzysz na wage. Awaryjnie takie coś na rower OK podratuje :) no i kwestia ceny.

  • @Tyr_32
    @Tyr_32 5 лет назад +6

    Patrzę na miniaturkę i się zastanawiam
    "Jakąś dziwną ta deska do krojenia..."

    • @LabFun
      @LabFun 5 лет назад +1

      :D :D To było dobre ;)

  • @kapanator
    @kapanator 7 лет назад +13

    Witam. Kolego LabFun test całkiem niezły...jest jednak duże Ale...
    Twoje wyniki nie są miarodajne. Nie wiem czy wiesz, ale od tego jakim prądem będziesz ładował cokolwiek poprzez zwykłą ładowarkę, czy to przez twój panel słoneczny, bardzo dużo zależy od kabla jakim podłączasz urządzenie do źródła zasilania. Ten kabel widoczny na filmie jest tragiczny, przede wszystkim bardzo długi, ma chyba ze 2 albo 3 metry,co ? Pewnie kiepskiej jakości i ma cieniutkie kabelki które są w środku i stawiają twojemu panelowi duży opór i przez to napięcie oraz natężenie prądu spada... Proponowałbym powtórzyć test używając 1m jakiegoś sprawdzonego kabla.Miernik masz, wiec najlepiej sprawdź swoje kable które masz w domu i zobaczysz jaka jest różnica w ładowaniu telefonu różnymi kablami... Chińskie najgorsze kable puszczają ok 300 - 500ma bez względu na to jaką ładowarką ładujesz... W miare dobry kabel powinien dawać minimum 1A , im wiecej tym lepszy. Oczywiście jest jeszcze jeden aspekt, odbiornik... Np moj tel bez względu na to jaką ładowarką go ładuje (min. 1A) pobiera podczas ładowania 0.93 A także nawet jak mam najlepszy kabel i najlepszą ładowarkę to wiecej prądu nie pójdzie.... Miernik masz, tableta, różne tel. pewnie też, różne kable pewnie masz, także do dzieła! Wtedy zrób test miarodajny panelu. Powodzenia
    Pozdrawiam

    • @LabFun
      @LabFun 7 лет назад +1

      Witaj,
      Pokrótce: masz 100% racji. :)
      W rozwinięciu: test w pierwszej wersji miał wyglądać inaczej. Grzebiąc coś tam (choć amatorsko) od dłuższego czasu w elektronice, zdaję sobie sprawę z wpływu przewodów (długości i ich przekroju) na wynik pomiaru. Dlatego też test miał odbyć się całkowicie bez przewodów, po prostu bezpośrednio: panel-miernik-obciążenie. Niestety w takim układzie nie było możliwości obracania miernika w stronę kamery (jak wiadomo gniazdo USB nie jest obrotowe ani symetryczne z obu stron), a filmowanie układu pod słońce dawało takie kontrasty, że na wyświetlaczu nie było widać żadnych wartości. Gołym okiem mogłem odczytać wartość, ale nie o to chodziło w filmie, dlatego musiałem użyć przedłużacza USB. Znając wartość natężenia prądu w układzie bez przewodu i z przewodem widziałem, że jego wpływ jest pomijalny jak na amatorskie zastosowanie. Większe różnice dawało lekkie zamglenie Słońca, niż wprowadzona rezystancja przewodu. Same płytki, których używam jako obciążenia, także były testowane najpierw na zasilaczu laboratoryjnym w celu sprawdzenia. Można było oczywiście do wtyczki USB dolutować duży ceramiczny rezystor i obciążenie gotowe, ale nie wygląda to już tak ładnie w oku kamery jak gotowa, fabryczna płytka. Poza tym chcę także w filmach pokazać, że znając kilka podstawowych praw fizyki i dysponując miernikiem za kilka złotych, każda osoba może sama taki test zrobić i wcale nie musi posiadać umiejętności lutowania.
      Aby nie być gołosłownym, zrobiłem przed chwilą test dokładnie tego samego przewodu na zasilaczu laboratoryjnym. Zasilanie 5,0V, bez przewodu pobór prądu 0,93A, po założeniu przewodu prąd 0,87A z napięciem na rezystorze 4,78V. Nie jest tragicznie myślę. :)
      Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za uwagi.

    • @kapanator
      @kapanator 7 лет назад

      A no chyba że tak ;) w takim razie zwracam honor :) Mam jeszcze na myśli jedną niejasność i ciekawi mnie czy twoje sztuczne obciążenie zachowuje się podobnie jak np. telefon, tablet. Chodzi mi o to czy to sztuczne obciążenie nie oszukuje wyników na tym długim kablu. Wydaje mi się że to obciążenie może pobierać ~1A bez względu na napięcie w dużym zakresie... Ciekawi mnie czy telefon podlączony przez orginalny kabel, a przez ten przedłużacz usb któego używasz będzie ładował się takim samym prądem jaki pobiera twoje sztuczne obiciążenie?? Mógłbyś to sprawdzić? Wiadomo że przy sz. obciążeniu spadek natężęnia jest 0.06A to bardzo mało, względem napięcia ok. 0.25V to już sporo. Ciekawe jak zachowa się np telefon przy takim spadku napięcia, jaki bedzie spadek natężenia. Dlatego warto sprawdzić czy to sztuczne obciążenie odwzorowuje prawdziwe urządzenie podłączone do ładowarki. Pozdrawiam

    • @LabFun
      @LabFun 7 лет назад

      Nie bardzo załapałem:
      - Dlaczego sztuczne obciążenie by miało pobierać ~1A bez względu na napięcie? To zwykły rezystor drutowy 5Om/10W (o licho wie jakiej tolerancji).
      - Na tym samym kablu telefon na pewno będzie się ładował innym prądem niż pobiera sztuczne obciążenie. Co więcej każdy telefon będzie się ładował innym. Na dodatek dany, konkretny, dany telefon ładuje się innym prądem w zależności od momentu w którym punkcie ładowania się znajdujemy. Ogniwa Li-Ion ładowane są najpierw stałym prądem, a po osiągnięciu (przeważnie) 4,2V stałonapięciowo ze spadkiem prądu.
      Przepraszam, jest ranek i mogę być niekumaty. :)

    • @kapanator
      @kapanator 7 лет назад

      Z tym prądem ładowania ogniw li-ion to zdaję sobie z tego sprawę ;) A co do sztucznego obciążenia myślałem że tam jest jeszcze jakaś elektronika która steruje stałym poborem prądu, nie zależnie od napięcia w dużym zakresie (np przy napięciu 3-6V pobór zawsze w granicy 1A) a rezystor ma 1 ohm :)
      W takim razie test panelu jest OK :)
      Pozdrawiam

    • @LabFun
      @LabFun 7 лет назад

      Bardzo dziękuję. :) Polemika była bardzo miła. :)

  • @jakubstrzyzewski9845
    @jakubstrzyzewski9845 5 лет назад

    Gdzie ten owy panel można kupić

    • @LabFun
      @LabFun 5 лет назад

      Kupowałem dość dawno (o ile mnie pamięć nie myli) na Allegro.

  • @pablox11NEW
    @pablox11NEW 6 лет назад +1

    Samemu można zrobić wyjdzie taniej allegro.pl/panel-sloneczny-18v-12v-4-2w-5w-130mmx200mm-polska-i7014334839.html

  • @grzybekpolska1245
    @grzybekpolska1245 7 лет назад

    Mam pytanie gdzie to kupiłeś

    • @LabFun
      @LabFun 7 лет назад

      Kupiłem na Allegro, ale widziałem też taniej na eBay.

    • @kamilnowak9750
      @kamilnowak9750 6 лет назад

      Ile kosztował? Jaka firma? Bo na allegro są za 10zl, 50zl, 150zl, 300zl

    • @LabFun
      @LabFun 6 лет назад

      Kurka, nie bardzo pamiętam, ale chyba koło 50zł.

    • @grzybekpolska1245
      @grzybekpolska1245 6 лет назад

      Dzięki

  • @naszatv8261
    @naszatv8261 5 лет назад

    Gdzie moge to kupic ?

    • @LabFun
      @LabFun 5 лет назад

      Kiedyś były na Allegro i chińskich portalach.

  • @automoto95
    @automoto95 3 года назад

    Czy ten panel jest w stanie ładować telefon lub powerbank przy zamkniętym oknie postawiony na parapecie? pod kątem przy pochmurnej pogodzie? czy jest lepiej kupić coś mocniejszego z trzema panelami rozkładanymi?

    • @LabFun
      @LabFun 3 года назад +1

      Trochę czasu już minęło, ale z tego co pamiętam, przy pochmurnej pogodzie nie bardzo działał. Ja bym stawiał na opcję z większym panelem.

    • @automoto95
      @automoto95 3 года назад

      @@LabFun aha czyli odpada, ja znalazłem taki RAVPower RP-PC118 widziałem że działa ok nawet przy pochmurnej pogodzie

    • @LabFun
      @LabFun 3 года назад

      @@automoto95 Trzeba będzie zobaczyć :)

    • @automoto95
      @automoto95 3 года назад

      @@LabFun będę ją zamawiał za tydzień a za dwa dam znać czy daje radę aktualnie są na allegro łatwo dostępne

    • @LabFun
      @LabFun 3 года назад

      @@automoto95 Koniecznie napisz jak testy. Jestem bardzo ciekawy wyniku.

  • @DamianChirek
    @DamianChirek 3 месяца назад +1

    🐂🐂🐂🐸🐸🌛🌛🌄🌄🕛🕛🛌🛌🕒🕒🛏️🛏️🐌🐌 0:29 0:32

  • @roberttata8104
    @roberttata8104 5 лет назад +2

    Wyprodukowanie takich paneli pochłania więcej energii niż są one w stanie dać przez cały cykl swojego żywota...
    To może ekologia?
    Wyprodukowanie takich paneli emituje do atmosfery więcej zanieczyszczeń (skumulowanych!) niż są one uchronić atmosferę od zanieczyszczeń w całym okresie swojego żywota. A do tego dochodzi jeszcze recykling (kolejne zanieczyszczenia atmosfery) oraz zużycie energii do tego recyklingu...
    Można podsumować tak: CYGAŃSTWO I OBŁUDA A Z EKONOMICZNEGO PUNKTU WIDZENIA... ZERO SPEKTAKULARNYCH KORZYŚCI EKONOMICZNYCH ("PLUSY UJEMNE" 😊).

    • @LabFun
      @LabFun 5 лет назад +2

      To samo czytałem gdzieś o produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych.