Whiskey imperial stout 2/3
HTML-код
- Опубликовано: 4 фев 2025
- Whiskey Imperial Stout 12l 25°Blg
Składniki
---------
3,4kg Słód Pale Ale
1,25kg Słód Monachijski
0,65kg Słód Cofee 500
0,35kg Słód karmelowy 300
0,55kg Jęczmień palony
0,35kg Słód chocolate
0,35kg Płatki owsiane błyskawiczne
3g gips piwowarski
50g płatki dębowe whiskey
50g Chmiel Millenium 15 alfa
5g mech irlandzki
1 litr roztworu cukru kandyzowanego 30Blg
120ml whiskey
drożdże Craft Series yeast M44
Zacieranie
----------
68°C słody jasne 60 minut + gips piwowarski
68°C słody ciemne i palone 10 minut
Chmeilenie
----------
60 minut - 50g Chmiel Millenium + 100ml whiskey
15 minut - mech irlandzki
Maceracja
---------
tydzień płatki dębowe + 20 ml whiskey + 20 ml spirytusu
Burzliwa fermentcja
-------------------
2 tygodnie, w 5 dniu cukier kandyzowany
Cicha fermentacja
-----------------
1 miesiąc z płatkami dębowymi whiskey + dodatkowa porcja drożdży
Wanilina którą wykorzystano do aromatyzowania Twojego cukru prawdopodobnie powstała w wyniku przeróbki drewna. Wydaj mi się, że np waniliowe nuty w whiskey pochodzą właśnie z drewnianej beczki. Btw myślisz, że do Tripla 18 Blg do refermentacji przydałoby się dodać drożdży? Swoją drogą z 18 blg zjechało mi do 2,5.
Tak racja, drewno powinno dać waniliowe nuty. Z tym triplem to to żadnych drożdży nie ma już sensu dodwać. Odfermentowało bardzo dobrze - tylko pogratulować takiego wyniku :)
btw co daje ci pomiar refraktometrem piwa które zawiera już alko? musisz to jeszcze przeliczyć pozdrawiam
+890wer Chodziło mi tylko o zgrubne oszacowanie różnicy przed i po dodaniu cukru kandyzowanego. Wiem, że pomiar brzeczki zawierającej już alkohol obarczony jest dużym błędem. Zwykle robię to balingometrem ale nie chciałem zbyt dużo tracić tego wspaniałego trunku na pomiar. Przed rozlewem zawsze mierzę balingometrem.
W jakiej temperaturze fermentowałeś to piwo? Była stabilna? Od kiedy warzysz (tzn. ile mniej więcej masz warek na koncie)? Bardzo fajnie się ogląda - wszystko krok po kroku bez zbędnego ględzenia.
+Marek 2200 Cała fermentacja odbyła się w temperaturze pokojowej i była raczej stabilna. Fermentowało się w sezonie grzewczym w mieszkaniu więc było mi łatwo utrzymywać stałą temperaturę w mieszkaniu. Pierwszego brewkita uwarzyłem w grudniu 2011 roku czyli teraz będą 4 lata. Warek nie liczę ale mogę oszacować na około 100. Staram się nierozgadywać ale i tak dużo materiału wychodzi.
+Piwna Planeta
Czyli zarówno burzliwa jak i cicha w temperaturze około 18/20 stopni? Chciałbym zabrać się jakoś za RISa ale zastanawia mnie to czy może fermentować w trochę niższej temperaturze (w domu mam zmienną temperaturę i jest dość chłodno, termometr na fermentorze wskazuje teraz 16/18 stopni - zastanawiam się czy nie jest dla RISa za zimno).