Czas pracy kierowcy w porze nocnej - wersja 2.0

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 июл 2024
  • Czy wiesz, że zmieniła się interpretacja rozliczania czasu pracy kierowców w porze nocnej? To o tyle ważny temat, że jego błędne zrozumienie, może sporo Was - przedsiębiorców kosztować.
    Wg artykułu 2 ust. 6a Ustawy o czasie pracy kierowcy z dnia 16 kwietnia 2004 r.:
    „pora nocna - okres czterech godzin pomiędzy godziną 00:00 i godziną 07:00; definicję pory nocnej zawartą w tym przepisie stosuje się wyłącznie do celów ustalania czasu pracy"
    Oznacza to, że każde przedsiębiorstwo transportowe w dokumentacji wewnątrz zakładowej musi zdefiniować w jakich godzinach występuje okres czterech godzin i z jakich przepisów on wynika. Najczęściej stosowany okres czterech godzin przypada na godziny od 00:00 do 04:00.
    Ważne! Kierowców obowiązuje również druga pora nocna, która wynika z Kodeksu pracy (wybrane 8 godzin pomiędzy 21:00 a 7:00), ale występuje ona niezależnie i dotyczy rozliczenia wynagrodzenia, np. dodatku za czas pracy w porze nocnej.
    W tej samej ustawie, w artykule 21 dowiadujemy się, że:
    „W przypadku gdy praca jest wykonywana w porze nocnej, czas pracy kierowcy nie może przekraczać 10 godzin w danej dobie”.
    W definicji pracy w porze nocnej do czasu pracy będziemy zaliczać tylko i wyłącznie zdarzenia jazdy i zdarzenia innej pracy z tachografu.
    #czaspracykierowców #czaspracywporzenocnej #transport
    Akademia czasu pracy kierowców ➡ akademiaczasupracy.pl/
    Sklep ➡ sklep.install.pl/
    Więcej informacji o firmie ➡ www.install.pl
    Facebook ➡ / zteinstall
    Instagram ➡ / zteinstall
    Jesteś zainteresowany bezpłatną prezentacją systemu?
    Zapraszamy do kontaktu!
    ☎ Maciej Kabaciński - 602 125 917
    ☎ Bartłomiej Kabaciński - 789 461 141
    ☎ Tobiasz Guzik - 666 851 257
    📧 e-mail: biuro@install.pl
  • Авто/МотоАвто/Мото

Комментарии • 14

  • @rafalkolodziej2647
    @rafalkolodziej2647 3 года назад +1

    Dziękuje za szybka odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie 16 luty zacząłem prace o 2:00 skończyłem o 14:00 17 luty zacząłem o 1:00 w nocy kończę o 13:00 ( 9 godz odpoczynek dzienny) w obydwu przypadkach łączny czas pracy plus młotki jest 8 godzin na dzień o której najwcześniej mogę wystartować dnia 18 luty zakładając ze mój dzień będzie również 8 godzin jazdy plus młotki i 4 godziny przerwy Dziękuje i pozdrawiam Rafał

    • @akademiaczasupracy
      @akademiaczasupracy  3 года назад

      Rafał. Startować możesz zawsze po prawidłowo wykonanym odpoczynku 9 lub 11 godzinnym. Jeżeli chodzi o prace w porze nocnej to musisz pilnować tylko sztywnych dób 24-godzinnych, żeby suma jazd i młotków nie przekroczyła 10 godzin. Jak chcesz, to możemy wykonać Ci analizę. Zamawiasz tutaj: sklep.install.pl/usluga-analizy-naruszen

  • @rafalkolodziej2647
    @rafalkolodziej2647 3 года назад +1

    Pytanie zaczynam o 2 w nocy jazda plus młotki to 8 godz plus przerwa 4 godz koniec pracy to 14:00 11 godzin odpoczynku co daje 1 w nocy czy mogę zacząć nową dobę o 1 w nocy ? Moim zdaniem nie przekroczę 10 godzin nocnych. Stara doba kończy się o 2 w nocy nowa zaczyna o 1:00 jadę znowu 8 godz z inna pracą to teraz godziny nocne będą się liczyć od 2:00 w nocy ?

    • @akademiaczasupracy
      @akademiaczasupracy  3 года назад +1

      W tym przykładzie nie będzie przekroczenia pracy w porze nocnej i tyłko dla tego przepisu doba jest sztywna 24-godziina tak więc dla twojego przypadku, ta druga doba dla celów liczenia pracy w porze nocnej zacznie się o 2:00

  • @skeverest
    @skeverest 2 года назад +1

    Kiedy ja jeżdżę po całej unii europejskiej mnie też to dotyczy. Czy nocna jazda liczy się tylko po kraju?

    • @akademiaczasupracy
      @akademiaczasupracy  2 года назад

      Nie ma znaczenia, gdzie jeździsz. Jak będzie kontrola PIP w twojej firmie, ten przepis będzie sprawdzany

  • @bayerischemotorenwerke6606
    @bayerischemotorenwerke6606 2 года назад +1

    Dzień dobry. Rozpoczynam prace o godzinie 18 do której godziny następnego dnia moge pracować łącznie z jazdą? Dziękuję za odpowiedź

    • @akademiaczasupracy
      @akademiaczasupracy  2 года назад +1

      To zależy jak wyglądały poprzednie dni. Generalnie zgodnie z przepisami albo 15 godzin aktywności albo 13 godzin, ale w taki sposób, żeby suma jazd i młoteczków łącznie nie przekroczyła 10 godzin, jeżeli nastąpi praca w porze nocnej.

  • @rafalkolodziej2647
    @rafalkolodziej2647 3 года назад +1

    Ostatnie pytanie już wszystko jest jasne poza jedna sprawa moja doba kończy się o 5 rano załóżmy że dojechałem do celu na 3 rano i jestem na przerwie do 9 rano czy moja doba jest przesunięta na 9 ? Czy zostaje 5 rano ? Dziękuje i pozdrawiam

  • @jacekrosinski7175
    @jacekrosinski7175 3 года назад

    Witam Czy czas nocny jest od ruszenia 24h czy od 00 do 24 czy w danym cyklu ?

  • @dariusandura8177
    @dariusandura8177 3 года назад +1

    uszanowanie.. Zawsze filmikli na youtube sa skierowane do kierowcy. Juz kazdy kierowca wie, jak zaczac i zakonczyc swoja prace. Pozostaje jedna kwestia... Pracodawcy .... !!! Czego pracodawcy musza sie trzymac ? Gdzie jest granica miedzy pracodawca a kierowca ? Czy moge odmowic wyjazdu, pomimo godzin pracy, ktore teoretycznie sie zgadzaja z wyliczeniami dysponenta, (za pomoca komputera) . co w teorii ma zupelnie inne "odzwierciedlenie" ? co znaczy postoj, co znaczy pauza, co znaczy oczekiwanie, co znaczy dyspozucja, co znaczy jestem na czas - odpowiedz "musisz dwie godziny poczekac, "z roznych wzgledow" i tak dalej i tak dalej. Siedzac za biorkiem i w ten sposob dysponowac, to dla kierowcy okropny sztres. Dysponent siedzi za biorkeim i karze kierowcy LATAC po zakladzie, poniewaz on telefonicznie ustalil, ze kierowca ma sie co pietnascie minut zglaszac.
    Tego jest mnostwo.... kierowca nie jest ogarnac tych wszystkich sytuacji jakie go czekaja. Ujmujac... kazdy szuka swobody !!! a cala praca transportu jest na barkach kierowcy. Tym bardziej, ze musi sie koncentrowac nad tym, ze jego "dniowka" nie bedzie skonfiskowana przez URZAD. Tak wiec, wiekszosc kierowcow , a i nawet wszyscy , wykorzystuja przyslowie 4 i pol godziny jazdy i "tna" tymi ciezarowkami dokad sie da: I znow pojawia sie teoria do przepisow... Ustawodawca, nie po to dodal te pol godziny do czterech aby wykorzystac kazda minute ??!! tylko po to , aby przez okres od 4 godzin jazdy mogl kierowca zatrzymac sie w miejscu w ktorym mu jest dogodnym lub dostepnym. Tak wiec po czteerch godzinach jazdy, juz kierowca powinien szukac miejsca POSTOJU, ktore te pol godziny przeznacza na pauze "przerwe" Te 4 i pol godziny jazdy jest absolutnie BLEDNE . Usciskajac... KIerowca jedzie 4 godziny i 20 minut, po tym czasie zaczyna szukac miejsca na postoj. Zostaje mu 10 min, aby gdzies sie zatrzymac. Aby nie przekroczycz "czas jazdy" BLOKIUJE wjazdy i wyjazdy. KROL DROG !!!! poniewaz ma obowiazek . "wedlug przepisow" ta pauze "odbebnic" . A TO JUZ JEST WYKROCZENIE !!
    Tak wiec 4 godziny i pol godziny "dodatkowe" aby skorzystac z przerwy. Dla inspektorow nie ma wytlumaczenia, ze nie znalazl miejsca na postoj. Powinniscie to miec na uwadze aby nie uniknac kary. Wszelkie wydruki i tlumaczenia dla inspektora sa tylko WYMOWKA.

    • @akademiaczasupracy
      @akademiaczasupracy  3 года назад

      Dzięki za dłuższą wypowiedź. Większość naszych filmów na kanale jest właśnie dla przedsiębiorców i osób rozliczających czas pracy. Ale nie zapominamy też o kierowcach. I we wszystkich tych grupach są profesjonaliści, ale też i początkujący. Nam zależy, żeby tłumaczyć wszystkie zawiłości przepisów w sposób jak najprostszy i zrozumiały.