Wielki szacun i wiekie dzięki za pomoc w decyzji. Dzięki twoim prezentacjom zdecydowałem się i kupiłem miernik HT Macrotest G3 i powiem, żejestem bardzo zadowolony.
Masz mojego Suba - bardzo fajna prezentacja i wytłumaczenie. Chciałbym żeby ktoś to mi to tak wykładał kiedy zaczynałem naukę. Dziękuję za dodatkowe wytłumaczenia jak "bliskość podziału przewodu PEN" zamiast kończyć tylko na tym że jesteś blisko rozdzielni lub to że wspomniałeś dlaczego stosuje się dwie żyły o mniejszym przekroju za miast jednej dużej. Wartościowe uwagi dla początkujących a i starszym może odświeżyć się pamięć. Dzięki za wartościowy materiał.
@@bartekelektryk8542 czy w takim układzie miernik weźmie pod uwagę, że zabezpieczeniem powinna byc różnicówka i weźmie pod uwagę odpowiedni wzór i dane rożnicówki ? Mierzymy wtedy wartość dla której? Dla bezzwłocznej 30mA czy np. Selektywnej 500mA? Na logikę dla wyższej co stawiałoby wymóg dla R maks 100 Ohm. Jeśli dobrze myślę to jak wpisujemy w protokół? Jako spełnienie wymaganego R czy U nizszego niż 50? Proszę o wyjaśnienie tej kwestii. Pozdrawiam o dziękuję za wspaniały kanał i ogrom przekazanej wiedzy.
@@DziadT1 Tak, miernik bierz pod uwagę parametry RCD, w skrócie : wybierasz rodzaj układu sieciowego, rodzaj zabezpieczenia np. RCD, wpisujesz prąd RCD i rodzaj opóźnienia np. G, S, D - a miernik testuje i pokazuje czy pomiar mieści się w normach. I tak, np. w układach TT uziemienie tylko dla ochrony porażeniowej realizowane przez RCD może mieć wyższą wartość niż 10 omów. :) Pobierz sobie instrukcję do miernika i w niej Masz kompletne wzory :) i wyliczenia wg. których miernik liczy :) - konsultowałem się z paroma ludźmi, w tym projektantami i wykładowcami i potwierdzają, że liczy dobrze :)
@@bartekelektryk8542 jasne, te mityczne 10 ohm to jak się nie mylę wymóg ze względu na ograniczniki przepięć. Podobnie jak przewód uziemiający 16 mm2. Także i tak warto się tego trzymać. Pozdrawiam.
@@DziadT1 Nie tylko, w normach są zalecenia by uziom "ogólnego" przeznaczenia miał poniżej 10 omów. Inna sprawa to to, że musimy dokonać oceny wystąpienia ryzyka przepięcia, a niemal zawsze wychodzi nam :) konieczność zastosowania ochronników. Producenci wymagają mniej niż 10 omów - więc i tak musimy mieć te "nieszczęsna" :) 10 omów lub mniej. Przewody to inna sprawa - normy tu wymagają określonych przekrojów jak główne przewody wyrównawcze minimum 6 mm2 - zaś 16 mm2 to też wymóg dla ochronników T1 ale z tego co pamiętam jak mamy odgrom podłączony do uziomu to połączenie między uziomem a GSU musi być minimum 16 mm2. Więc lepiej się trzymać tych 10 omów czy 16 mm2 :) :)
Wielkie dzięki raz jeszcze, że dzielisz się swoją wiedzą i robisz to w sposób otwarty i jasny a nie "elektrodowy". Mam pytanie co do pętli. Sytuacja: układ TN-C, złącze kablowe w granicy z ulicą, potem ok 150m ziemią 4x35 YAKY, potem RG, uziemienie ok 2 Ohm bez współczynników, przejście na TN-C-S i powrót w okolice załącza 3x2,5 YKY czyli ok 150m celem zasilenia małych odbiorów przy bramie (światło, automat, kamera, domofon - wyjdzie mniej niż 1kW racze 0,5kW). W RG pod ten odcinek topik 16A gG. Przy bramie mała podrozdzielnica z RCD i B16 MCB i odbiory. Pytanie gdzie mierzymy pętle dla takiego przypadku? Dla których odcinków muszą być zachowane parametry? Dziękuję z góry!
Pętlę mierzymy zawsze przy odbiornikach. Czyli musisz mierzyć przy bramie bo odbiorniki tam musimy zabezpieczyć. Kolejna sprawa to zabezpieczenie - lepiej dać zwykły MBC czyli zwykły "automat" - oczywiście dajemy różnicówkę, możesz dać też RCBO czyli różnicówkę z członem nadprądowym.
@@bartekelektryk8542dzięki, przy bramie jak nic MBC tak zaplanowane + różnicowka. Zgadza się. Topiki przy RG dla zapewnienia selektywność. Jeśli nie uziemie dodatkowo PE przy bramie to będzie to długa pętla po niskim przekroju. Obawiam się o wynik. Pytanie czy doziemienie PE coś pomoże?
Witam serdecznie przepraszam że pewnie nie w temacie dziękuję za odpowiedź w sprawie pomiaru rezystanci ale mam groźbę bo chodzę na kurs pomiarowy ale na tym kusie to szczerze nic niema więc moja proźba jest tak czy jest mozliwość wytlumaczenia pełnego protokołu do odbioru i czesciowego odbioru np jakiś rysunek protokołu i do tego np.pokój kniazda oświetlenie dwa bespieczniki rożnicowka wiem że zadużo proszę ale z góry dziękuję za odpowiedź
Bo w sekwencji Auto nie wykonuje x2, norma zaleca x5. Ręcznie można wykonać x2. Wiele mierników tak ma, tani, ale zgodny z normami UT593 w ogóle nie mierzy x2.
Najprawdopodobniej tak, zakąłdanją, że mierzyłeś przy całkowicie "rozkręconych i luźnych" przewodach. Jeśli RCD jest sprawny to raczej będzie to przewód.
@@bartekelektryk8542 tak mierze przy wypiętym przewodzie fazowym z bezpiecznika a listwą gdzie są wpięte wszystkie przewody PE. Multimetr pokazuję 30k. Różnicowka myślę że sprawna bo na niej są 4 obwody i tylko wywala różnicowka kiedy jest włączony ten felerny obwód oświetlenia piętra. Jak przyspiesznik opuścimy od tego obwodu różnicowki nie wywala. Przejrzałem wszystkie kostki przy lampach wsztylko wyglądało dobrze. Dom ma 7 lat i dopiero teraz ujawniła się ta usterka. Różnicowka wywala zawsze w powtarzalny sposób po około minucie nigdy nie odrazu. Nie wiem co jeszcze mogę spr. Słabo bo wszystkie poszli są zagipsowane a jest 5 pokoju i łazienka a przy rozdzielni tylko jeden przewód wcześniej musza się gdzieś łączyć tylko gdzie.
@@bolej9 Trzeba by było wypiąć wszystko i zmierzyć rezystancję izolacji. Lub "prześledzić" trasę przewodu, jak mamy puszki to rozpinać w puszkach i sprawdzać który odcinek jest wadliwy. Rozumiem, że RCD wywala nawet jak nie mamy nic podłączone? Niestety czeka Cię bardzo wredna i wqr.... robota, naprawdę współczuję. :) :)
@@bartekelektryk8542 Byłem u sąsiada i wypisałem ten PE od tego obwodu. Różnicowki nie wywala udało mi się znaleźć puszkę i wygląda na to te problemy jest z górnym przewodem który idzie z rozdzielnicy do tej puszki. Jest jakiś miernik co namierzy to przywarcie? Jak na złość padła mi baterią w multimetrze.
@@AC400V W moim przypadku też spotykam "popalone" styczniki - bo w fotowoltaice jest możliwość awaryjnego zasilania z falownika PV - a tam mamy zwykle 2 styczniki, które "odcinają" nas od sieci. Źle dobrane lub kiepskiej jakości i padają :) :)
Panie Bartku, jak pan realizuje w praktyce badanie rezystancji izolacji jak należałoby odłączyć wszystkie odbiorniki prądu (duży dom , setki opraw oświetleniowych, gniazdek z urządzeniami itp.) bo mogą zafałszować wynik pomiarów lub je uszkodzić ...?
Witam, super film, bardzo pomocny przy obsłudze tego miernika, mam natomiast pytanie z innych pomiarów tym miernikiem , chodzi o pomiar rezystancji uziemienia, trochę jest rozbieżność pomiędzy instrukcją obsługi papierową a Help który jest w mierniku. Chodzi mi o pomiar 2P ,czy miernik ustawiamy jak do pomiarów 3P , i dokonujemy pomiar rezystancji uziemienia? P roszę o pomoc jeśli ktoś robił już takie pomiary tym miernikiem.
Ja zawsze robię pomiar metodą 4P - jest najdokładniejsza i nie musze się martwić o rezystancję przewodów pomiarowych. Bo w metodzie 4P jest ona automatycznie kompensowana. Jak będę miał trochę czasu to w przyszłym tygodniu spróbuję zrobić pomiar 2P.
@@bartekelektryk8542 Zgadzam się z tym tylko w książce jest rysunek jak wykonać pomiar przy rozdzielnicy za pomocą 2P i nie jest opisane jak musi być ustawiony miernik, czy tak jak do 3P, a nie zawsze jest gdzie rozciągnąć przewody. Będę czekał na wyniki pomiarów które Pan przeprowadzi. Pozdrawiam
Jest to droga jaką płynie prąd w czasie zwarcia - a mierzymy ja po to by płynący pętlą prąd był na tyle duży by zadziałały zabezpieczenia i to w odpowiednim czasie. A że prąd jest wprost zależny od Impedancji/Rezystancji - stąd jej pomiar. A to zwarcie następuje gdy np. mamy przebicie i na obudowie pralki pojawia się napięcie - obudowa jest połączona do PE i tam się pętla zamyka. Zapraszam na transmisję na żywo początkiem Lutego - jak poprosi Pan to wyjaśnię to bardziej szczegółowo i prosto równocześnie :) - bo nie bardzo mi się chce pisać dość długą epopeję :)
Szanowny Panie Bartku Jak sie spisuje multi miernik ? Korzystałem z Metrela, Ethosa,Meggera ( wadliwy z fabryki😢) Kewtecha i Sonela ( duży,multi i dobry) drogi ale robi swoje 8 pomiarów na Roznicowo pradowy , oraz różne typy , do 1kV izolacji . Tylko Kewtech , Sonel i Megger kolegi byly zdolne w pełni zrobic pomiar RCD . A,AC,B,F , zwloczne i na różne prądy upływu , chińskie aparaty przechodzily pomiar Ethosem i Metrelem? Lecz dobrymi mimo ustawien byly wadliwe Szkoda ze nie wszyski sa certyfikowane do tego samego standaru Co by pan polecał z nowych multi na instalacje domowe? Kalibracja czasem droższa niż miernik! Adrian
Spisuje się bardzo dobrze, jest to poziom Sonela, z tym, że MacroTest G3 v2 ma więcej funkcji dodatkowych w tej samej cenie. MacroTest mierzy RCD - AC, A/F, B/B+ i DD, zwłoczne, prądy upływu też zmierzymy cęgami. Ogólnie jest to bardzo ciekawy i atrakcyjny miernik - a ja na dodatek kupiłem go w promocji za 4800 zł :) :) Proszę sobie wejść na stronę tomtronix.pl - oficjalnego dystrybutora i tam jest pełna charakterystyka - dodam, że prawdziwa :) a nie bajki jak u "maj frendów" z Ali :) :)
Panie Bartku mam takie pytanie, czy w auto zawsze mierzy RCD czy można ustawić np zabezpieczenie mcb. Pytam bo muszę wykonać pomiary a wyrzuca w pierwszej kolejności różnicowke która jest przed.
Zmiana na MCB nic nie da. W czasie pomiaru miernik "robi" sztuczny upływ, swoiste "zwarcie" , które nie przekracza 15 mA - ale jeśli w obwodach z daną róznicówką występują jakieś upływy to po zsumowaniu ich z tymi "generowanymi" przez tester, RCD może zadziałać. W skrajnym przypadku trzeba "zmostkować" RCD, pominąć ją i wtedy przeprowadzić pomiar.
Witam serdecznie, Panie Bartku mam takie pytanie odnosnie IPZ, wyłacznik nadpradowy b16, pomiar między L-N pokazuje 1,45 ohma, a miedzy L-PE pokazuje 15 ohmów. Czy tj okej, czy tylko znaczy ze uziemienie w domu jest slabo wykonane? Jak te pomiary zinterpretować? Dziękuję z góry za odpowiedź, pozdrawiam.
Pierwsza sprawa : Układ TT czy TN ?? Jeśli TT to na szybko - BEZ szczegółowej analizy jest OK - pod warunkiem, że mamy zabezpieczenie przez RCD (różnicówka) jeśli mamy SWZ realizowane przez wyłącznik nadprądowy to NIE. Jeśli zaś mamy tam układ TN to - Masz OGROMNY problem kolego - obstawiam, że nie dokonano podziału PEN - typowy błąd : ktoś "wjechał" PEN na szynę N a uziemieniem na szynę PE. Tymczasem powinno to wyglądać np. być tak : PEN na szynę PE, Uziemienie na PE, z szyny PE mostek na szynę N. Sprawdź rodzaj układu TT czt TN, jak TN to sprawdzamy punkt podziału PEN. Od tego bym zaczął.
@@bartekelektryk8542 zapomnialem podać, uklad tn. Dom budowany 10 lat temu, elektryka robiona przez renomowaną firme, ja pojechalem tylko na naprawe bo wywala nadprądowy (nie rcd) do indukcji
@@piotrk.1054 To do sprawdzenia : Punkt Podziału, ciągłość PE, połączenia PE czy nie ma "luzów na stykach". Bo nawet przy braku uziemienia IPZ powinna być niższa.
@@bartekelektryk8542 Witam, muszę pochwalić za dużą wiedzę oraz doświadczenie i mam pytania związane z tematem filmu. 1. Czy przy układzie TT pomiar IPZ pomiędzy parą L-PE nie powinien być mniejszy niż 10 Omów? 2. W przypadku gdy przekracza to należy zmniejszyć Re uziemienia np. dobijając szpile w grunt? 3. Jak określić graniczną wartość IPZ dla L-PE w układzie TT oczywiście gdy SWZ jest realizowane przez RCD?
@@OgrodowyGaszcz_PLW skrócie : Jeśli w Układzie TT stosujemy RCD jako SWZ - to Rezystancja Uziemienia nie może przekraczać 1667 Omów dla RCD 30 mA, 500 Omów dla RCD 100mA i 167 Omów dla RCD 300mA. Rezystancja Uziemienia wynika z wzoru : Ra*In≤50V - gdzie: Ra = Suma Rezystancja uziemienia i przewodu PE, In - wartość prądu różnicowego gwarantującego wyłączenie w zadanym czasie. Jeśli stosujesz Ochronniki Przepięciowe to musisz mieć rezystancję uziemienia mniejszą niż 10 Omów - bo tak wymaga większość producentów. Tak więc jeśli Masz rezystancję uziemienia mniejszą niż 10 Omów z "automatu" spełniasz warunek SWZ dla RCD 30mA. PAMIĘTAJ - w układzie TT należało by dać dugi RCD - np. obwody zabezpieczamy RCD 30mA a całą rozdzielnicę RCD 100 lub 300 mA. Mierząc IPZ L-PE w układzie TT de-facto mierzysz : twoje uziemienie, uziom energetyki, impedancję przewodów oraz impedancję uzwojenia trafa :) Dokonaj pomiaru Rezystancji Uziemienia i jeśli Masz je mniejsze niż podane wartości to wszystko jest OK.
Witam, kupiłem sobie miernik po Pana filmikach o mierniku. Mam taki problem, miernik nie chce wykonać pomiaru impedancji pętli zwarcia i RCD, co może być przyczyną takiego zachowania miernika. Jeżeli jest możliwość mogę wysłać filmik na e-mail jak zachowuje się miernik.
Dla 230 - 400 V wynosi 0.2 s - a że często mierzę 400V (międzyfazowe) mam ustawione 0.2s - w końcu jak mam spełniony warunek dla 0.2 to dla 0.4 też :) - tak na serio to nie chce mi się przestawiać miernika z 0.2 na 0.4 :)
Bartku, jak Macrotestem wykonać badanie pętli zwarcia w układzie TNC lub w gniazdach bez bolca??. Przy zadtosowaniu wtyczki shuko mam komunikat brak PE. A chce dokonac pomiaru miedzy L i N. Proszę o odpowiedz
Po prostu zewrzyj PE z N. Możesz użyć przewodu Zielonego bo na nim masz wtyczkę z dodatkowym gniazdem. Wetknij przewód od Shuko do wtyczki na zielonym przewodzie a samą wtyczkę do niebieskiego gniazda, drugi koniec zielonej do zielonego. I Masz sprawę załatwioną. :)
Tak, zmierzona IPZ dla C32 musi być mniejsza niż 0.72 Oma. Liczymy to tak : dla MCB o charakterystyce C jak Twój C32 mnożymy 32 * 10 - bo współczynnik dla C wynosi 10. Następnie 230 / przew powyższy wynik. Mamy więc 230/320 = 0,71875 i zmierzona IPZ musi być mniejcza od tej wartości czyli 0.71 bo zawsze zaokrąglamy w dół.
Jak zmierzyć przewód WLZ, gdy mamy ogranicznik mocy, a zanim bezpiecznik gG? Przewód WLZ nie zawsze spełni wymóg na np.: 50A, a ogranicznik np.: 25A tak, ale ogranicznik mocy nie jest zabezpieczeniem.
Wtam, mam pytanko jeśli można :) Chodzi o pomiar impedancji pętli zwarcia z różnicówką 3f typ AC 30mA. Pomiar wykonałem w gniazdku zabezpieczonym wyłącznikiem nadprądowym B16 więc 5x16=80 i to będzie prąd Ia do wyliczenia impedancji dopuszalnej? tj. impedancję Z dopuszczalną = U0/Ia = 230V/80=2,87 ohm liczę w taki sposób? Z pomiaru otrzymałem wartość impedancji 1,45 ohm, w układzie tn-c-s, czy to będzie w porządku pomiar?
@@bartekelektryk8542 Panie Bartku, dziękuję za wartosciowe informacje, które Pan nam przekazuje. Mam te same pytanie co kolega wyżej. Czy jeśli w gniazdku jest zmieniony przewód L z N czy na urządzeniu MacroTest G3 trzeba przepinać przewody pomiarowe? Czy tester sam to "odwraca" i wykonuje pomiar? Z góry dziękuję za odpowiedź
@@AC400V Jacek H07 też mówi o 300ms, "nasi" projektanci też :) w kartach katalogowych i tabelach wszędzie 300 ms :) Także ja będę się trzymał 300 ms - jak znajdę czas to może zajrzę w normy.
Odłączam RCD od obwodu, zostawiam zasilanie i mierzę. Jak nie mogę odłączyć - bo np. rozdzielnica jest kijowo obszyta - to odłączam wszystkie odbiorniki i mierzę w kilku gniazdach, porównuję wyniki i zapisuję najgorsze. Mierzymy IPZ w każdym gnieździe, więc pomiar RCD jest nie potrzebny dla każdego gniazda.
Pamiętaj, że w układzie TN RCD jest pomocnicze, głównym zabezpieczeniem jest Samoczynne Wyłączenie Zasilania (SWZ) dzięki odpowiednio niskiej Impedancji Pętli Zwarcia (IPZ). Tak więc Masz dwa poziomy : wysokoczułą RCD oraz SWZ. W układzie TT zaś mamy (powinniśmy mieć) 2 lub nawet 3 RCD - pierwszy 30 mA, drugi np. 100 mA i ew. trzeci 300 mA - więc też mamy 2 lub 3 poziomy. Dzięki temu jeśli jeden nawali to zadziała drugi. W prawidłowo wykonanym układzie TN-S-C - który jest obecnie obowiązujący - zwykle IPZ jest tak niska a prądy tak wysokie, że nawet jak nie zadziała RCD i wyłącznik obwodu to zadziała np. zabezpieczenie licznikowe. Tak więc prawidłowo wykonana instalacja jest bardzo bezpieczna i pewna.
@@grzesoffg4523 Nie rozumiem Twojego pytania. Zabezpieczenia nas chronią, przed porażeniem, pożarem. To nam dają. I musza spełniać okreśone wymogi stąd mamy badanie IPZ, RCD i odpowiedni dobór zabezpieczeń.
@@bartekelektryk8542 Czyli jeżeli mieszkam w domu który został wybudowany 50 lat temu i jest stara instalacja elektryczne, gdzie nawet nie ma uziomu, to idąc tym tokiem myślenia już dawno powinno dość do nieszczęścia. Ja pracuje w energetyce, gdzie przez lata wiele się zmieniło odnośnie zabezpieczeń, BHP. Ale wcale to nie oznacza że wysokie procedury działają, wręcz czasami utrudniają życie.
@@grzesoffg4523 To, że nie doszło do nieszczęścia to fart. Pamiętaj, że dawniej leczono wsadzając do pieca na 3 zdrowaśki :) - dziś się tak raczej nie leczy: W Polsce za "komuny" były różne cuda - ALE - nie znaczy, że mamy je dalej robić. Starą instalację należy przy okazji przebudować i tyle. W takiej Austrii w 1998 wymuszono stosowanie układu TN na zasilaniu - dano na to 10 lat. Więc da się - jeśli się chce. U moich rodziców była instalacja z "amelinium" i bez PE, etapami, pomieszczenie po pomieszczeniu razem z Tatą dokonaliśmy wymiany na miedź z przewodem PE, dało się to zrobić przy minimalnych "zniszczeniach> Tak więc zawsze powinniśmy równać w górę - Masz starą instalację? To jak robisz remont ją wymień. Zawsze można to jakoś zrobić.
Obecnie mamy promocję i Macrotest G3 kosztuje 4900 zł z Vatem. Po czym poznać rodzaj sieci : w warunkach technicznych Zakładu Energetycznego, lub dzwonimy i po adresie Energetyka nam powie jaki mamy rodzaj. Jeśli zaś mamy podział PEN na PE i N czy to w rozdzielnicy lub w złączu to mamy sieć TNC - pomijam przypadki partactwa gdy ktoś z TT robi TN - czego nie wolno. Z TN na TT tak - odwrotnie NIE. Sieć od trafa do budynku jest TNC - następnie mamy podział PEN i przechodzimy na TN-C-S. W Polsce nie spotyka się układu TN-S - bo energetyka nie "da" 5 przewodów:) :)
Może byłem nie precyzyjny - tak, przepisy mówią nie rzadziej niż 5 lat - ALE - de facto w domach i mieszkaniach nikt częściej nie robi :) Stąd moje uproszczenie. Zresztą większość nie robi w ogóle- i się dziwi jai im mówię, że co 5 lat trzeba robić.
@@barteksienkiewicz7856 To prawda, że się dziwią a zwłaszcza jak coś się stanie i ubezpieczyciel chce protokół z pomiarów. Przykład katedry Gorzowskiej. Ukarano byłego proboszcza i obecnego za to, że nie był wykonywany przegląd instalacji elektrycznej w odpowiednich terminach. Tam chodziło o szczególne warunki i częściej powinien być przegląd robiony jeszcze w mniejszych odstępach.
@@barteksienkiewicz7856 U mnie robię co roku bo ubezpieczenie tego wymaga 🙄 Tyle pkt w domu, że jakbym miał robić co rok to bym się zapłakał, latać rozłączać wszystko...
@@barteksienkiewicz7856 witam panie Bartku, mam zapytanie odnośnie tego Miernika Macrotest G3 zakupiłem taki miernik i po podłączeniu wtyczką schuko, próbuję zrobić pomiar Impedancji pętli zwarcia, miernik nie startuje, próbuje wystartować, ale tak jakby cos mu przeszkadzało zrobić test, co może powodować że wraca do ekranu przed rozpoczęciem pomiaru, jakieś urządzenie co ewentualnie odłączyć pzdr
Wielki szacun i wiekie dzięki za pomoc w decyzji. Dzięki twoim prezentacjom zdecydowałem się i kupiłem miernik HT Macrotest G3 i powiem, żejestem bardzo zadowolony.
Masz mojego Suba - bardzo fajna prezentacja i wytłumaczenie. Chciałbym żeby ktoś to mi to tak wykładał kiedy zaczynałem naukę. Dziękuję za dodatkowe wytłumaczenia jak "bliskość podziału przewodu PEN" zamiast kończyć tylko na tym że jesteś blisko rozdzielni lub to że wspomniałeś dlaczego stosuje się dwie żyły o mniejszym przekroju za miast jednej dużej. Wartościowe uwagi dla początkujących a i starszym może odświeżyć się pamięć. Dzięki za wartościowy materiał.
Super prezentacja i wartościowy przekaz.
Bardzo ciekawy film, dużo informacji.
Dziękuję.
W przyszłym tygodniu postaram się nagrać coś z montażu fotowoltaiki.
Panie Bartku zakupiłem takowy miernik Macrotest G3 ale coś mu przeszkadza w sieci TNC żeby dokonać pomiarowe impedancji petli zwarcia
Bardzo wartościowy materiał, który szczegółowo opisuje wszystkie czynności. Czy ktoś wykonywał IPZ tym miernikiem w układzie TT?
Tak, bez problemu zrobimy pomiar. Zmieniasz układ sieci na TT w ustawieniach i robisz pomiar a miernik Ci pokaże czy wartości są zgodne z wymogami.
@@bartekelektryk8542 czy w takim układzie miernik weźmie pod uwagę, że zabezpieczeniem powinna byc różnicówka i weźmie pod uwagę odpowiedni wzór i dane rożnicówki ? Mierzymy wtedy wartość dla której? Dla bezzwłocznej 30mA czy np. Selektywnej 500mA? Na logikę dla wyższej co stawiałoby wymóg dla R maks 100 Ohm. Jeśli dobrze myślę to jak wpisujemy w protokół? Jako spełnienie wymaganego R czy U nizszego niż 50? Proszę o wyjaśnienie tej kwestii. Pozdrawiam o dziękuję za wspaniały kanał i ogrom przekazanej wiedzy.
@@DziadT1 Tak, miernik bierz pod uwagę parametry RCD, w skrócie : wybierasz rodzaj układu sieciowego, rodzaj zabezpieczenia np. RCD, wpisujesz prąd RCD i rodzaj opóźnienia np. G, S, D - a miernik testuje i pokazuje czy pomiar mieści się w normach.
I tak, np. w układach TT uziemienie tylko dla ochrony porażeniowej realizowane przez RCD może mieć wyższą wartość niż 10 omów. :)
Pobierz sobie instrukcję do miernika i w niej Masz kompletne wzory :) i wyliczenia wg. których miernik liczy :) - konsultowałem się z paroma ludźmi, w tym projektantami i wykładowcami i potwierdzają, że liczy dobrze :)
@@bartekelektryk8542 jasne, te mityczne 10 ohm to jak się nie mylę wymóg ze względu na ograniczniki przepięć. Podobnie jak przewód uziemiający 16 mm2. Także i tak warto się tego trzymać. Pozdrawiam.
@@DziadT1 Nie tylko, w normach są zalecenia by uziom "ogólnego" przeznaczenia miał poniżej 10 omów.
Inna sprawa to to, że musimy dokonać oceny wystąpienia ryzyka przepięcia, a niemal zawsze wychodzi nam :) konieczność zastosowania ochronników. Producenci wymagają mniej niż 10 omów - więc i tak musimy mieć te "nieszczęsna" :) 10 omów lub mniej.
Przewody to inna sprawa - normy tu wymagają określonych przekrojów jak główne przewody wyrównawcze minimum 6 mm2 - zaś 16 mm2 to też wymóg dla ochronników T1 ale z tego co pamiętam jak mamy odgrom podłączony do uziomu to połączenie między uziomem a GSU musi być minimum 16 mm2.
Więc lepiej się trzymać tych 10 omów czy 16 mm2 :) :)
dla 10 A bedzie wieksza dopuszczalna impedancja anie wieksza...chyba ze zle zrozumialem :) pozdrawiam...swietna maszynka
Wielkie dzięki raz jeszcze, że dzielisz się swoją wiedzą i robisz to w sposób otwarty i jasny a nie "elektrodowy". Mam pytanie co do pętli. Sytuacja: układ TN-C, złącze kablowe w granicy z ulicą, potem ok 150m ziemią 4x35 YAKY, potem RG, uziemienie ok 2 Ohm bez współczynników, przejście na TN-C-S i powrót w okolice załącza 3x2,5 YKY czyli ok 150m celem zasilenia małych odbiorów przy bramie (światło, automat, kamera, domofon - wyjdzie mniej niż 1kW racze 0,5kW). W RG pod ten odcinek topik 16A gG. Przy bramie mała podrozdzielnica z RCD i B16 MCB i odbiory. Pytanie gdzie mierzymy pętle dla takiego przypadku? Dla których odcinków muszą być zachowane parametry? Dziękuję z góry!
Pętlę mierzymy zawsze przy odbiornikach. Czyli musisz mierzyć przy bramie bo odbiorniki tam musimy zabezpieczyć.
Kolejna sprawa to zabezpieczenie - lepiej dać zwykły MBC czyli zwykły "automat" - oczywiście dajemy różnicówkę, możesz dać też RCBO czyli różnicówkę z członem nadprądowym.
@@bartekelektryk8542dzięki, przy bramie jak nic MBC tak zaplanowane + różnicowka. Zgadza się. Topiki przy RG dla zapewnienia selektywność. Jeśli nie uziemie dodatkowo PE przy bramie to będzie to długa pętla po niskim przekroju. Obawiam się o wynik. Pytanie czy doziemienie PE coś pomoże?
Ale genialny film !
Witam serdecznie przepraszam że pewnie nie w temacie dziękuję za odpowiedź w sprawie pomiaru rezystanci ale mam groźbę bo chodzę na kurs pomiarowy ale na tym kusie to szczerze nic niema więc moja proźba jest tak czy jest mozliwość wytlumaczenia pełnego protokołu do odbioru i czesciowego odbioru np jakiś rysunek protokołu i do tego np.pokój kniazda oświetlenie dwa bespieczniki rożnicowka wiem że zadużo proszę ale z góry dziękuję za odpowiedź
Dziękuje ,proszę o pomiary fotowoltaniki
Co jeśli w sieci TT wyskakuje mi komunikat „system dwufazowy” jeżeli próbuje zrobić test pętli ?
9:29 Dzień dobry, dlaczego miernik nie wykonał pomiaru prądem nominalnym x2?
Bo w sekwencji Auto nie wykonuje x2, norma zaleca x5. Ręcznie można wykonać x2.
Wiele mierników tak ma, tani, ale zgodny z normami UT593 w ogóle nie mierzy x2.
Dziękuję za odpowiedź chce nabyć miernik nie wiedziałem jaki jest zakres pomiarowy
Mam taki przypadek u sąsiada między PE a L jest 30k ohm przejścia i wywala rownicowke po około 1 minucie. Uszkodzony przewód w ścianie?
Najprawdopodobniej tak, zakąłdanją, że mierzyłeś przy całkowicie "rozkręconych i luźnych" przewodach. Jeśli RCD jest sprawny to raczej będzie to przewód.
@@bartekelektryk8542 tak mierze przy wypiętym przewodzie fazowym z bezpiecznika a listwą gdzie są wpięte wszystkie przewody PE. Multimetr pokazuję 30k. Różnicowka myślę że sprawna bo na niej są 4 obwody i tylko wywala różnicowka kiedy jest włączony ten felerny obwód oświetlenia piętra. Jak przyspiesznik opuścimy od tego obwodu różnicowki nie wywala. Przejrzałem wszystkie kostki przy lampach wsztylko wyglądało dobrze.
Dom ma 7 lat i dopiero teraz ujawniła się ta usterka. Różnicowka wywala zawsze w powtarzalny sposób po około minucie nigdy nie odrazu. Nie wiem co jeszcze mogę spr. Słabo bo wszystkie poszli są zagipsowane a jest 5 pokoju i łazienka a przy rozdzielni tylko jeden przewód wcześniej musza się gdzieś łączyć tylko gdzie.
@@bolej9 Trzeba by było wypiąć wszystko i zmierzyć rezystancję izolacji. Lub "prześledzić" trasę przewodu, jak mamy puszki to rozpinać w puszkach i sprawdzać który odcinek jest wadliwy.
Rozumiem, że RCD wywala nawet jak nie mamy nic podłączone?
Niestety czeka Cię bardzo wredna i wqr.... robota, naprawdę współczuję. :) :)
@@bartekelektryk8542 Byłem u sąsiada i wypisałem ten PE od tego obwodu. Różnicowki nie wywala udało mi się znaleźć puszkę i wygląda na to te problemy jest z górnym przewodem który idzie z rozdzielnicy do tej puszki. Jest jakiś miernik co namierzy to przywarcie? Jak na złość padła mi baterią w multimetrze.
Panie Bartku jak interpretować taki wynik pomiaru:
9,0mA 19,5mA
x1 18ms 9ms
x5 12ms 7ms
x1/2 38ms ---- ,przy ponownym pomiarze podobnie tylko x1/2 999ms 999ms
Witaj Bartku. A co sądzisz o wersji Macrotest 5035? Mam okazję kupić wzorcowany.
Super 100% Best... thanks.
Bartku czy mozesz mi podac adres priv. Mam do Ciebie pytanie
Wybuchła Tobie kiedyś różnicówka od samego przycisku test? Dziś tak klient miał. Ciekawe rzeczy.
Nie, ale spotkałem takie z "zaspawanymi" stykami, które się nie wyłączały :) :)
@bartekelektryk8542 O widzisz to jest standard, jak jak w stycznikach czy też czujkach ruchu większych... 😃
@@AC400V W moim przypadku też spotykam "popalone" styczniki - bo w fotowoltaice jest możliwość awaryjnego zasilania z falownika PV - a tam mamy zwykle 2 styczniki, które "odcinają" nas od sieci. Źle dobrane lub kiepskiej jakości i padają :) :)
Panie Bartku, jak pan realizuje w praktyce badanie rezystancji izolacji jak należałoby odłączyć wszystkie odbiorniki prądu (duży dom , setki opraw oświetleniowych, gniazdek z urządzeniami itp.) bo mogą zafałszować wynik pomiarów lub je uszkodzić ...?
Tak, niestety musimy wszystko wyłączyć, bo wyniki będą zafałszowane. Lub co gorsza możemy uszkodzić sprzęt, nawet jak mierzymy 500V napięciem.
Dziękuje,
Witam, super film, bardzo pomocny przy obsłudze tego miernika, mam natomiast pytanie z innych pomiarów tym miernikiem , chodzi o pomiar rezystancji uziemienia, trochę jest rozbieżność pomiędzy instrukcją obsługi papierową a Help który jest w mierniku. Chodzi mi o pomiar 2P ,czy miernik ustawiamy jak do pomiarów 3P , i dokonujemy pomiar rezystancji uziemienia? P roszę o pomoc jeśli ktoś robił już takie pomiary tym miernikiem.
Ja zawsze robię pomiar metodą 4P - jest najdokładniejsza i nie musze się martwić o rezystancję przewodów pomiarowych. Bo w metodzie 4P jest ona automatycznie kompensowana.
Jak będę miał trochę czasu to w przyszłym tygodniu spróbuję zrobić pomiar 2P.
@@bartekelektryk8542 Zgadzam się z tym tylko w książce jest rysunek jak wykonać pomiar przy rozdzielnicy za pomocą 2P i nie jest opisane jak musi być ustawiony miernik, czy tak jak do 3P, a nie zawsze jest gdzie rozciągnąć przewody. Będę czekał na wyniki pomiarów które Pan przeprowadzi. Pozdrawiam
Może pan w jakimś materiale wyjaśnić prostymi słowami co to jest impedancja pętli zwarcia i po co ją mierzymy?
Jest to droga jaką płynie prąd w czasie zwarcia - a mierzymy ja po to by płynący pętlą prąd był na tyle duży by zadziałały zabezpieczenia i to w odpowiednim czasie. A że prąd jest wprost zależny od Impedancji/Rezystancji - stąd jej pomiar. A to zwarcie następuje gdy np. mamy przebicie i na obudowie pralki pojawia się napięcie - obudowa jest połączona do PE i tam się pętla zamyka.
Zapraszam na transmisję na żywo początkiem Lutego - jak poprosi Pan to wyjaśnię to bardziej szczegółowo i prosto równocześnie :) - bo nie bardzo mi się chce pisać dość długą epopeję :)
RDC? Czy RCD (z ang. residual current device)?
Poprawione :) - pewnie, że RCD - dzięki.
Szanowny Panie Bartku
Jak sie spisuje multi miernik ? Korzystałem z Metrela, Ethosa,Meggera ( wadliwy z fabryki😢) Kewtecha i Sonela ( duży,multi i dobry) drogi ale robi swoje 8 pomiarów na Roznicowo pradowy , oraz różne typy , do 1kV izolacji .
Tylko Kewtech , Sonel i Megger kolegi byly zdolne w pełni zrobic pomiar RCD . A,AC,B,F , zwloczne i na różne prądy upływu , chińskie aparaty przechodzily pomiar Ethosem i Metrelem? Lecz dobrymi mimo ustawien byly wadliwe
Szkoda ze nie wszyski sa certyfikowane do tego samego standaru
Co by pan polecał z nowych multi na instalacje domowe?
Kalibracja czasem droższa niż miernik!
Adrian
Spisuje się bardzo dobrze, jest to poziom Sonela, z tym, że MacroTest G3 v2 ma więcej funkcji dodatkowych w tej samej cenie.
MacroTest mierzy RCD - AC, A/F, B/B+ i DD, zwłoczne, prądy upływu też zmierzymy cęgami.
Ogólnie jest to bardzo ciekawy i atrakcyjny miernik - a ja na dodatek kupiłem go w promocji za 4800 zł :) :)
Proszę sobie wejść na stronę tomtronix.pl - oficjalnego dystrybutora i tam jest pełna charakterystyka - dodam, że prawdziwa :) a nie bajki jak u "maj frendów" z Ali :) :)
Panie Bartku mam takie pytanie, czy w auto zawsze mierzy RCD czy można ustawić np zabezpieczenie mcb. Pytam bo muszę wykonać pomiary a wyrzuca w pierwszej kolejności różnicowke która jest przed.
Zmiana na MCB nic nie da. W czasie pomiaru miernik "robi" sztuczny upływ, swoiste "zwarcie" , które nie przekracza 15 mA - ale jeśli w obwodach z daną róznicówką występują jakieś upływy to po zsumowaniu ich z tymi "generowanymi" przez tester, RCD może zadziałać. W skrajnym przypadku trzeba "zmostkować" RCD, pominąć ją i wtedy przeprowadzić pomiar.
Witam serdecznie, Panie Bartku mam takie pytanie odnosnie IPZ, wyłacznik nadpradowy b16, pomiar między L-N pokazuje 1,45 ohma, a miedzy L-PE pokazuje 15 ohmów. Czy tj okej, czy tylko znaczy ze uziemienie w domu jest slabo wykonane? Jak te pomiary zinterpretować? Dziękuję z góry za odpowiedź, pozdrawiam.
Pierwsza sprawa : Układ TT czy TN ??
Jeśli TT to na szybko - BEZ szczegółowej analizy jest OK - pod warunkiem, że mamy zabezpieczenie przez RCD (różnicówka) jeśli mamy SWZ realizowane przez wyłącznik nadprądowy to NIE.
Jeśli zaś mamy tam układ TN to - Masz OGROMNY problem kolego - obstawiam, że nie dokonano podziału PEN - typowy błąd : ktoś "wjechał" PEN na szynę N a uziemieniem na szynę PE. Tymczasem powinno to wyglądać np. być tak : PEN na szynę PE, Uziemienie na PE, z szyny PE mostek na szynę N.
Sprawdź rodzaj układu TT czt TN, jak TN to sprawdzamy punkt podziału PEN. Od tego bym zaczął.
@@bartekelektryk8542 zapomnialem podać, uklad tn. Dom budowany 10 lat temu, elektryka robiona przez renomowaną firme, ja pojechalem tylko na naprawe bo wywala nadprądowy (nie rcd) do indukcji
@@piotrk.1054 To do sprawdzenia : Punkt Podziału, ciągłość PE, połączenia PE czy nie ma "luzów na stykach".
Bo nawet przy braku uziemienia IPZ powinna być niższa.
@@bartekelektryk8542 Witam, muszę pochwalić za dużą wiedzę oraz doświadczenie i mam pytania związane z tematem filmu. 1. Czy przy układzie TT pomiar IPZ pomiędzy parą L-PE nie powinien być mniejszy niż 10 Omów? 2. W przypadku gdy przekracza to należy zmniejszyć Re uziemienia np. dobijając szpile w grunt? 3. Jak określić graniczną wartość IPZ dla L-PE w układzie TT oczywiście gdy SWZ jest realizowane przez RCD?
@@OgrodowyGaszcz_PLW skrócie : Jeśli w Układzie TT stosujemy RCD jako SWZ - to Rezystancja Uziemienia nie może przekraczać 1667 Omów dla RCD 30 mA, 500 Omów dla RCD 100mA i 167 Omów dla RCD 300mA.
Rezystancja Uziemienia wynika z wzoru : Ra*In≤50V - gdzie: Ra = Suma Rezystancja uziemienia i przewodu PE, In - wartość prądu różnicowego gwarantującego wyłączenie w zadanym czasie.
Jeśli stosujesz Ochronniki Przepięciowe to musisz mieć rezystancję uziemienia mniejszą niż 10 Omów - bo tak wymaga większość producentów.
Tak więc jeśli Masz rezystancję uziemienia mniejszą niż 10 Omów z "automatu" spełniasz warunek SWZ dla RCD 30mA.
PAMIĘTAJ - w układzie TT należało by dać dugi RCD - np. obwody zabezpieczamy RCD 30mA a całą rozdzielnicę RCD 100 lub 300 mA.
Mierząc IPZ L-PE w układzie TT de-facto mierzysz : twoje uziemienie, uziom energetyki, impedancję przewodów oraz impedancję uzwojenia trafa :)
Dokonaj pomiaru Rezystancji Uziemienia i jeśli Masz je mniejsze niż podane wartości to wszystko jest OK.
Witam, kupiłem sobie miernik po Pana filmikach o mierniku. Mam taki problem, miernik nie chce wykonać pomiaru impedancji pętli zwarcia i RCD, co może być przyczyną takiego zachowania miernika. Jeżeli jest możliwość mogę wysłać filmik na e-mail jak zachowuje się miernik.
Sprawdź wszystkie połączenia, ustawienia. A jak nie to Wyślij : rhaavir@gmail.com
Mam pytanie, gdzie wykonujesz badania wzorcowania miernika tej firmy?
Ja ostatnio w TomTronix - ale - większość ośrodków je wykona. W końcu jest to typowy miernik.
Witam, dlaczego zastosował Pan czas samoczynnego wyłączenia zasilania 0,2 s, kiedy w normie dla sieci TN czas ten wynosi 0,4 s?
Dla 230 - 400 V wynosi 0.2 s - a że często mierzę 400V (międzyfazowe) mam ustawione 0.2s - w końcu jak mam spełniony warunek dla 0.2 to dla 0.4 też :) - tak na serio to nie chce mi się przestawiać miernika z 0.2 na 0.4 :)
Bartku, jak Macrotestem wykonać badanie pętli zwarcia w układzie TNC lub w gniazdach bez bolca??. Przy zadtosowaniu wtyczki shuko mam komunikat brak PE. A chce dokonac pomiaru miedzy L i N. Proszę o odpowiedz
Po prostu zewrzyj PE z N. Możesz użyć przewodu Zielonego bo na nim masz wtyczkę z dodatkowym gniazdem. Wetknij przewód od Shuko do wtyczki na zielonym przewodzie a samą wtyczkę do niebieskiego gniazda, drugi koniec zielonej do zielonego. I Masz sprawę załatwioną. :)
@@bartekelektryk8542 No tak, świetnie. A jaką opcję wtedy zaznaczam w ustawieniach miernika?? L-N ??
@@pizzamen1 Tak. L-N/PE
Witam panie Bartku mam pytanie czy da się zmierzyć ipz dla bezpiecznika c 32 pr
Tak, zmierzona IPZ dla C32 musi być mniejsza niż 0.72 Oma.
Liczymy to tak : dla MCB o charakterystyce C jak Twój C32 mnożymy 32 * 10 - bo współczynnik dla C wynosi 10. Następnie 230 / przew powyższy wynik.
Mamy więc 230/320 = 0,71875 i zmierzona IPZ musi być mniejcza od tej wartości czyli 0.71 bo zawsze zaokrąglamy w dół.
Super
Jak zmierzyć przewód WLZ, gdy mamy ogranicznik mocy, a zanim bezpiecznik gG? Przewód WLZ nie zawsze spełni wymóg na np.: 50A, a ogranicznik np.: 25A tak, ale ogranicznik mocy nie jest zabezpieczeniem.
Chodzi Ci o pomiar IPZ dla samej tylko WLZ ?
@@bartekelektryk8542 tak, bo od tego zaczynam pomiary zeby mieć pogląd co bedzie dalej w obiekcie.
Wtam, mam pytanko jeśli można :) Chodzi o pomiar impedancji pętli zwarcia z różnicówką 3f typ AC 30mA. Pomiar wykonałem w gniazdku zabezpieczonym wyłącznikiem nadprądowym B16 więc 5x16=80 i to będzie prąd Ia do wyliczenia impedancji dopuszalnej? tj. impedancję Z dopuszczalną = U0/Ia = 230V/80=2,87 ohm liczę w taki sposób? Z pomiaru otrzymałem wartość impedancji 1,45 ohm, w układzie tn-c-s, czy to będzie w porządku pomiar?
TAK - jest to prawidłowa wartość, warto pamiętać o współczynnikach dla różnych bezpieczników :) bo często niektórzy zawsze stosują x5 :)
@@bartekelektryk8542 dziękuję za odpowiedź :)
Jak miernik reaguje na zamianę L i N w gniazdku? Czy możliwe są w tedy pomiary bez zamiany przewodów?
Muszę to sprawdzić :) bo nie pamiętam
@@bartekelektryk8542 Panie Bartku, dziękuję za wartosciowe informacje, które Pan nam przekazuje. Mam te same pytanie co kolega wyżej. Czy jeśli w gniazdku jest zmieniony przewód L z N czy na urządzeniu MacroTest G3 trzeba przepinać przewody pomiarowe? Czy tester sam to "odwraca" i wykonuje pomiar? Z góry dziękuję za odpowiedź
@@przemekpipr5672 Trzeba odwracać.
@@bartekelektryk8542 Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Co ciekawe w oryginalnej wtyczce miernika przewód fazowy jest z prawej strony i fazę w gnieździe podłączoną z lewej miernik traktuje jako błąd.
Witam czy mozesz zrobić filmik z rysunkie i wytłumaczyć jak dokładnie robić pomiary włącznie z tym jak pisać protokół
🤣
Maksymalny czas dla wyłączników RCD to 200ms czy 300ms? Znajduje sprzeczne informacje, a normy w Polsce znaleźć to jest wyczyn..
Dla bez i krótko zwłocznych max to 300ms, a dla selektywnych 500 ms. Tyle przynajmniej wynika z charakterystyk czasowo prądodych.
@@bartekelektryk8542 usłyszałem ostatnio od gościa z SEP że 200ms jest czasem dopuszczalnym.
@@AC400V Jacek H07 też mówi o 300ms, "nasi" projektanci też :) w kartach katalogowych i tabelach wszędzie 300 ms :)
Także ja będę się trzymał 300 ms - jak znajdę czas to może zajrzę w normy.
@@bartekelektryk8542 też się tego trzymam dlatego się zdziwiłem, że gościu z SEP jako egzaminator powiedział taką rzecz.
@@AC400V Z egzaminatorami bywa różnie, SEP nie jest wyrocznią i często się mylą. :)
Trzeba weryfikować w różnych źródłach.
Zauważyłem że niektórzy elektrycy mierzą RCD w każdym gnieździe co wg mnie jest bez sensu. Jak Ty to robisz ?
Odłączam RCD od obwodu, zostawiam zasilanie i mierzę. Jak nie mogę odłączyć - bo np. rozdzielnica jest kijowo obszyta - to odłączam wszystkie odbiorniki i mierzę w kilku gniazdach, porównuję wyniki i zapisuję najgorsze. Mierzymy IPZ w każdym gnieździe, więc pomiar RCD jest nie potrzebny dla każdego gniazda.
I ja się pytam, co nam te zabezpieczenia dają ? skoro mowa jest że mogą się trafić niesprawne RCD, które mogą spowodować pożar, śmierć.
Pamiętaj, że w układzie TN RCD jest pomocnicze, głównym zabezpieczeniem jest Samoczynne Wyłączenie Zasilania (SWZ) dzięki odpowiednio niskiej Impedancji Pętli Zwarcia (IPZ). Tak więc Masz dwa poziomy : wysokoczułą RCD oraz SWZ.
W układzie TT zaś mamy (powinniśmy mieć) 2 lub nawet 3 RCD - pierwszy 30 mA, drugi np. 100 mA i ew. trzeci 300 mA - więc też mamy 2 lub 3 poziomy.
Dzięki temu jeśli jeden nawali to zadziała drugi.
W prawidłowo wykonanym układzie TN-S-C - który jest obecnie obowiązujący - zwykle IPZ jest tak niska a prądy tak wysokie, że nawet jak nie zadziała RCD i wyłącznik obwodu to zadziała np. zabezpieczenie licznikowe.
Tak więc prawidłowo wykonana instalacja jest bardzo bezpieczna i pewna.
@@bartekelektryk8542 Ładnie pięknie technicznie opisane, tyło dalej nie ma odpowiedzi, co nam to daje ?
@@grzesoffg4523 Nie rozumiem Twojego pytania. Zabezpieczenia nas chronią, przed porażeniem, pożarem. To nam dają. I musza spełniać okreśone wymogi stąd mamy badanie IPZ, RCD i odpowiedni dobór zabezpieczeń.
@@bartekelektryk8542 Czyli jeżeli mieszkam w domu który został wybudowany 50 lat temu i jest stara instalacja elektryczne, gdzie nawet nie ma uziomu, to idąc tym tokiem myślenia już dawno powinno dość do nieszczęścia. Ja pracuje w energetyce, gdzie przez lata wiele się zmieniło odnośnie zabezpieczeń, BHP. Ale wcale to nie oznacza że wysokie procedury działają, wręcz czasami utrudniają życie.
@@grzesoffg4523 To, że nie doszło do nieszczęścia to fart. Pamiętaj, że dawniej leczono wsadzając do pieca na 3 zdrowaśki :) - dziś się tak raczej nie leczy:
W Polsce za "komuny" były różne cuda - ALE - nie znaczy, że mamy je dalej robić.
Starą instalację należy przy okazji przebudować i tyle.
W takiej Austrii w 1998 wymuszono stosowanie układu TN na zasilaniu - dano na to 10 lat. Więc da się - jeśli się chce.
U moich rodziców była instalacja z "amelinium" i bez PE, etapami, pomieszczenie po pomieszczeniu razem z Tatą dokonaliśmy wymiany na miedź z przewodem PE, dało się to zrobić przy minimalnych "zniszczeniach>
Tak więc zawsze powinniśmy równać w górę - Masz starą instalację? To jak robisz remont ją wymień. Zawsze można to jakoś zrobić.
👍
Fajne urządzenie ile kosztuje? I skąd wiesz jaka sieć TN-C czy TN-S CZY TN-CS nie rozumiem tego po czym to najłatwiej poznać wchodząc na nowy obiekt
Chyba układ sieci tn i tnc. Popraw wpis
Obecnie mamy promocję i Macrotest G3 kosztuje 4900 zł z Vatem.
Po czym poznać rodzaj sieci : w warunkach technicznych Zakładu Energetycznego, lub dzwonimy i po adresie Energetyka nam powie jaki mamy rodzaj.
Jeśli zaś mamy podział PEN na PE i N czy to w rozdzielnicy lub w złączu to mamy sieć TNC - pomijam przypadki partactwa gdy ktoś z TT robi TN - czego nie wolno. Z TN na TT tak - odwrotnie NIE.
Sieć od trafa do budynku jest TNC - następnie mamy podział PEN i przechodzimy na TN-C-S. W Polsce nie spotyka się układu TN-S - bo energetyka nie "da" 5 przewodów:) :)
@@barteksienkiewicz7856 dziękuję za mega odpowiedź. Pozdrawiam
@@barteksienkiewicz7856 Czy Macrotest G3 wykonuje również pomiar rezystancji uziemienia?
@@wegrzyk
Mamy układ TNC, TNS I TN-C-S:)
Nie robi się pomiarów co pięć lat tylko, nie rzadziej niż pięć lat. Taka formułka jest w przepisach.
Może byłem nie precyzyjny - tak, przepisy mówią nie rzadziej niż 5 lat - ALE - de facto w domach i mieszkaniach nikt częściej nie robi :)
Stąd moje uproszczenie.
Zresztą większość nie robi w ogóle- i się dziwi jai im mówię, że co 5 lat trzeba robić.
@@barteksienkiewicz7856 To prawda, że się dziwią a zwłaszcza jak coś się stanie i ubezpieczyciel chce protokół z pomiarów.
Przykład katedry Gorzowskiej. Ukarano byłego proboszcza i obecnego za to, że nie był wykonywany przegląd instalacji elektrycznej w odpowiednich terminach. Tam chodziło o szczególne warunki i częściej powinien być przegląd robiony jeszcze w mniejszych odstępach.
@@barteksienkiewicz7856 U mnie robię co roku bo ubezpieczenie tego wymaga 🙄 Tyle pkt w domu, że jakbym miał robić co rok to bym się zapłakał, latać rozłączać wszystko...
@@barteksienkiewicz7856 witam panie Bartku, mam zapytanie odnośnie tego Miernika Macrotest G3 zakupiłem taki miernik i po podłączeniu wtyczką schuko, próbuję zrobić pomiar Impedancji pętli zwarcia, miernik nie startuje, próbuje wystartować, ale tak jakby cos mu przeszkadzało zrobić test, co może powodować że wraca do ekranu przed rozpoczęciem pomiaru, jakieś urządzenie co ewentualnie odłączyć pzdr
@@jacekalchimowicz1321 Trzeba ulotki roznosić po kraju z informacją. :)
Panie Bartku, 10 amperów, 20 woltów, 1 amper. Nie 20 amper.
szkoda że żaden miernik na rynku nie mierzy impedancji pętli zwarcia za różnicówką 10mA XD
Pomiar prądem 5 mA ? Miernik musiał by być mega dokładny, i podejrzewam, że zakłócenia by uniemozliwiły pomiar.
To jest bardziej skomplikowane niż sie wydaje.
ruclips.net/video/fwSYyGOvKEQ/видео.html
👍