Dobrá cena, 3 a pol až 4 tisíc Kčs.... Moja mater vtedy priniesla z národného podniku Medika 500,- Kčs na zálohu a 1950,- Kčs na výplatu, tzn.: 2450,- Kčs netto. A okrem toho, že mala dve atestácie v odbore farmácia a titul PhMr, tak sa ešte aj kvalitne nadrela fyzicky, pekne vlastnými rukami, cez ktoré jej denne prešla asi tona surovín a následne tona hotového výrobku. Ale za boľševikov bolo lepšie, cena rádia bola 1/20 ceny auta. A na trhu nebolo ani rádio a už vôbec nie auto (ak teda nepočítame poradovník firmy Mototechna). A ľudia mali k sebe akosi bližšie, hlavne keď sa mačkali vo fronte a v MHD...
@@janpapan-zz1ui No ... cena nájmu 50 940 korun. Plat 231 300 korun. Cestuju si jako král. Můžu ject do Německa za kamarády, do Maďarska za rodinou na víno do Tokaje, Do Mikulova za dalšími kamarády, Do Turecka “na chatu“. A k našim do Jeseníků, aniž by mne někdo na hranici zastřelil, jako třídního nepřítele nebo diverzanta :) Tož tolik asi k tomu.
Tohle rádio měl táta ve Škodě 120 LX. Stál prý na něj dvoudenní frontu a vydělával na něj půl roku. Bylo ale neuvěřitelně spolehlivé a když začala někdy kolem roku 1994 televize Nova, dala se na něj dokonce chytit.
To by mě teda zajímalo na jaký frekvenci startovala TV nova že to šlo naladit na auto rádiu, i kdyby to mělo FM, tak rozsah tenkrát byl nižší než dnešní FM a nejnižší televizní frekvence jsou pořád o dost vejš, to asi musela bejt nějaká vada že to omylem chytalo jiný pásmo.
@@peckinovadilna Tak teď koukam že kdysi se tyhle frekvence ve VHF pásmu pro TV fakt používaly, případně může jít o nějaký balastní frekvence co to chytá i když by nemělo.
Cena nebyla mimo, jenom dnešní člověk už si nepamatuje co to je reálně vyvinout a vyrobit vysoce technicky vyspělej výrobek, dneska se všechno dělá sériově v megafabrikách v číně a většinu logiky řešej standardizovaný čipy který se už jenom naprogramujou, tenkrát to tak jednoduchý nebylo. Zkuste si dneska postavit rádio bez použití moderních dílů, budete to pájet několik dní a to ještě podle návodu, ale oni to museli i vyvinout a odladit aby to fakt fungovalo.
@@edgarkoterle Ale prd, to jsou snobský kecy, spousta lidí ani pořádně neví co kupuje, ale halvně že je to supr šupr micro mini hyper cosi led, akorát že je to všechno obyčejnej IPS panel s různejma ochcávkama který jsou stejně k ničemu a akorát prasej obraz. Samozřejmě cena záleží na úhlopříčce kterou člověk chce, ale dneska se dá do 30 koupit dost solidní 65" televize. Jako jediný co by asi stálo za pořádnou investici je OLED. Já mam projektor za 20 000 Kč a nějaký ty vaše dynamický kontrasty mam někde, já mam nativní kontrast 16 000:1 na DLP projektoru, IPS panel má tak max 2000:1 a všechno ostatní jsou jenom kecy a dokonalá černá neznamená dobrej kontrast, často spíš naopak, udělat dokonalou černou zas tak těžký neni, ale že pak člověk ve stínu nic nevidí a ve světlech taky neni žádná kresba, to už ty lidi neviděj.
To autorádio byl strašný krám možná jedné co fungovalo byla ta kazetová mechanika z dovozu co pak došla a tak to doprodávali s nalepenou záslepkou a pak z toho udělali tu šedivou hrůzu 2116B co už vůbec neměla smysl.
@@renehrubos9158 ano , ale bol v podstate tvoj a byval si. Za 1000 EUR si mal velky trojizbak , ktory dneska stoji 200.000 EUR a viac. Ale zase dneska mozes cestovat a mat lacne autoradio :)
@@Bet-vx3fg Byt nebol tvoj, bol si tam v podnájme. Nič také ako kúpa vlastného bytu neexistovala. Po ďalšie - bežne sa na byt čakalo aj 10 rokov, ak si nemal známosti alebo financie na podplatenie. Takže ži si svoju predstavu o "lacných vlastných bytoch za socializmu" aj naďalej, ale skôr si radšej zisti realitu, aby si sa nestrápňoval pred staršími, ktorí to naozaj zažili. Lebo to čo píšeš je opis toho, čo si niekedy niekde čítal v diskusiách zrejme.
@@tomaskovac2349 netrep, ked si vyplatil predchadzajucemu majitelovi 1000E odstupil to na teba, trvale si tam byval, z bytu ta nevyhodil ziaden exekutor. Po prevrate si si to mohol dat napisat na seba za 600 korun.
To rádio malo viac negatív ako pozitív. Za prvé malo síce predvolby ale zvyklo sa rozľaďovať , lebo sa niekde spravil stuďák na plošáku preto že kvalita bola poplatná dobe a technologickej "vyspelosti". Za druhé s tými reproduktormi to hralo žalostne a na tú super "modernú LEDkovú stupnicu" sa dalo pozerať a niečo vidieť len počas jazdy v noci. Cez deň a hlavne ak sa tam oprelo slnko tie LEDky boli absolútne nečitateľné a presnosť zobrazovania bola celkovo na zaplakanie. Samozrejme vtedy nebolo tak veľa staníc k naladeniu ako dnes ale aj tak to rádio prišlo na trh veľmi neskoro a hlavne za prestrelenú cenu. Po revolúcii po nich ani pes neštekol a to sa predávali vo výpredaji v Tesle Eltos na Robotníckej v BA za zlomok pôvodnej ceny. .....A že hralo výborne ...áno, všetky výrobky tej doby boli dobré až výborné, ale to len zvyčajne preto, lebo sme ich tu v tom našom "robotníckom raji" nemali tak nejako s čím moc porovnať. A reklamné kecy o bezečnosti autoreverzu sú dosť tendenčné. Samozrejme je to výhoda ,ale ja ako bežný človek a šofér som si vždy vedel kazetu prehodiť (a neskorej aj CDčko) na bezreverznej mechanike bez toho že by som spustil oči z cesty a len pohmatom . Takže ano ak je niekto nemehlo mohlo sa stať že najprv musel nadviazať očný kontakt s autorádiom, potom sa mu možno že aj stalo že mu kazeta vypadla z paprče a možno že aj padla pod brzdový pedál a mohol spraviť aj autonehodu že mu auto slabo brzdilo. Šoféri sú všelijaký aj dnes a boli aj vtedy.
Když starý rádio, tak neni nad 100% analog včetně analogovýho ladění s analogovou stupnicí. Tyhle hybridy z doby kdy se začínala používat digitální technika taky nemam rád. Vemte si jak dlouho trvá najít nějakou stanici na modernim rádiu s digitálnim lazením, zatimco u analogovýho ladění to projedu za pár vteřin, takže pro případ nějakýho blackoutu nebo války doporučuju určitě mít doma nějaký 100% analogový rádio, protože budete často muset projíždět frekvence a hledat jestli někdo něco důležitýho nevysílá, u moderního rádia než to naladíte, tak vysílání skončí.
@@edgarkoterle Digitální ladění najde jenom stanice s dobrym signálem, ale ucho slyší víc, v případě nějaký krize je prostě digitální ladění nesmysl, já tam potřebuju najít i to co je sotva slyšet a pak najít lepší signál. Na některejch vyspělejších rádiích to fakt může trvat sekundu než to přeskočí na další stanici, ale zase - najde to jenom to co má silnej signál a doladění často nemá dostatečný rozlišení jako mam já když kroutim analogovym voličem, samozřejmě nějaká čína za 150 to asi taky nebude mít ideální, ale když to projedu za pár vteřin, tak slyšim že se tam nějakej signál mihnul, digitální ladění tam nenajde nic, takže do auta dobrý, jako nouzový rádio pro případ katastrofy nebo války k ničemu.
@@Pidalin Tak především při blackoutu vám FM rádio bude na dvě věcí - dosah vysílačů je v řádech desítek kilometrů a pokud nebude energie, nepojedou ani vysílače.
Tesla 1902B, mám ho doma a co na něj říct... na svoji dobu takové asi průměrné rádio, za dosti naprůměrnou cenu (3620 kčs), kterou tak o 1000 kčs zvyšovala přítomnost kazeťáku, který byl myslím z dovozu, design docela povedený, zvukově to nebylo zlé, jen chybí jakákoli tonová clona, když nepočítám tlačítko ''řeč'' na potlačení basů, a ty plastové bedýnky s širokopásmovým reprákem tomu moc nepřidaly...po roce 89, kdy začal dovoz čínských kazeťáků tohle rádio hlavně cenou nemohlo konkurovat 🙂
Aha, takže před 40 lety věděli, že obracení kazety odpoutává pozornost. Po 40 letech do aut začnou cpát dotykové displeje, přes které si musíte za jízdy hledat nastavení prakticky všeho. A jet v provozu řádově desítky až stovky metrů naslepo. Tak ať žije bezpečnost silniční dopravy.
Tak premyslaj dalej. Ale trochu napoviem. tranzistory v tej dobe (ak si ich zohnal) sa pohybovali v desiatkach korun, vykonove staly aj 200-300 korun. a taka MBA810 to uz bol iny luxus.
No asi vývoj, navíc neměli dnešní čipy co se dělaj v megafabrikách v číně a pak to taky někdo musel všechno spájet a sestavit ručně. A jak píše kolega níž, tak ta základní elektronika asi byla pěkně drahá.
@@tomaskiss523 To ne. Tak drahé už tranzistory nebyly a MBA810 stála 64 Kč MOC. Tady bylo ale hodně integrovaných obvodů (A277D, pak MAS561 na to "efektní" přepínání rozsahů a předvoleb, hodně drahá byla kazetová mechanika, která byla jako komplet dovážená z NSZ)
Cena autorádia vo výške platu riaditeľa strednej úrovne , alebo predsedu JRD v tej dobe. Čo potom televízor vo farbe alebo ten žigulák 1200 za nejakých 62000+ ? ...
Moj otec vtedy ako robotník zarábal cca 5500KČS a ku koncu okolo 7000. O čom to furt melete? Ano mama mala iba 2000 ,ale byt bol za "hubičku" podnokové a mladomanželské pozžicky napohodu. Dovolenka v juhoslávii , auto , všetko bolo. A to sme boli tá "robotnícka" trieda.
In der DDR war das auch nicht viel anders. Ein Farbfernseher kostet ab 5500 Mark aufwärts. Was in etwa 7 Monatsgehältern eines Facharbeiters entsprach.
Mám ho v mojej Škode 130L ako dobový doplnok. Kvalita? Na vtedajšie pomery by sa dala označiť za dobrú. Je síce fajn, že auroreverz funguje, ale výstup nemá žiadne korekcie basov a výšok, okrem jedného tlačidla, ktoré ich akože "dvihnú". Po rokoch vyschol jeden elyt v ľavom kanáli rádovej časti, čo som opravil jeho výmenou. Tuším C117 či ktorý to bol (podľa schémy). Autorádio asi rovnako kvalitné ako vozidlo, v ktorom ho mám zabudované. Možno keby som ho pripojil k moderným reproduktorom, tak by hralo lepšie, ale to by už nebolo origo.
Nevim proč, ale ušetřit se dalo nějak snáz. Jako mladej svobodnej po vojně jsem koupil walkmana sony za 1300 bez problému. Bral jsem kolem 2500. Barevnou televizi měli rodiče na půjčku přes nějakej multiservis. Tskže telky asi byly, když to šlo na půjčku.
Na konci osmdesátek se dal barevný televizor přes multiservis pořídit už vcelku běžně. Pár let předtím to bylo podpultové zboží. Dostupné byly hlavně ruské rubíny na systém secam. Tesly color byly ale poměrně poruchové.
V 85 som si tiež kúpili walkman Sony, bol červenej farby, typ si nepamätám, síce spod ruky za 800 , lenže to bol aj na západe kultový walkman, veľmi kvalitný, proste nezmar, išiel v kuse, lebo aj kamaráti chceli počúvať, no dobre , ale baterky si zabezpečte, no čistý Terminátor, ešte sme si myslím skrutkovačom nastavovali hlavu /nie svoju/podľa pásky.
Táta vyprávěl jak hned po revoluci jel do Německa do elektra koupit tape deck a tyhle věci a jak byl z toho v šoku že tma zákazníkovi všechno vysvětlovali, předvedli mu že to funguje a podobně. Tady za bolševika vám prej jenom hodili bednu a táhni, takže v podstatě jako dneska. 😀
@@Pidalin Není to pravda, i za bolševika zboží v obchodech předváděli. Bohužel ne každý prodavač byl na takové úrovni, že to uměl a to i přes to, že prodavači a prodavačky měli od školy specializace na druh prodejny. Nejhorší bylo, když se snažili rozbalené zboží vrátit zpět do krabice. Jednou jsem musel prodavači zboží sebrat a složit si to sám, jinak by to zničil.
Přehazování kazety odpoutává pozornost řidiče....kdyby věděli co přijde. A ta cena v poměru k platu...brutal 😳
to aj hladkanie velkej dotykovej obrazovky v dnesnych autach..
@@stefankovac9500 Přesně i na to jsem právě narážel :-/
@@stefankovac9500Staci si nekupovat sracku a ovladat vse po hmatu cudliky nebo na volantu.
Prinejhorsim se da pouzit hlas jako treba u tesly.
@@rybaluc ja to mam mne to vravet nemusite, to vravte tym co radi hladkaju displej
Dobrá cena, 3 a pol až 4 tisíc Kčs....
Moja mater vtedy priniesla z národného podniku Medika 500,- Kčs na zálohu a 1950,- Kčs na výplatu, tzn.: 2450,- Kčs netto.
A okrem toho, že mala dve atestácie v odbore farmácia a titul PhMr, tak sa ešte aj kvalitne nadrela fyzicky, pekne vlastnými rukami, cez ktoré jej denne prešla asi tona surovín a následne tona hotového výrobku.
Ale za boľševikov bolo lepšie, cena rádia bola 1/20 ceny auta.
A na trhu nebolo ani rádio a už vôbec nie auto (ak teda nepočítame poradovník firmy Mototechna).
A ľudia mali k sebe akosi bližšie, hlavne keď sa mačkali vo fronte a v MHD...
Neplač, hlavne že dnes si môžeš kúpiť lacné radijko z číny a ekonomicky podporovať čínskych boľševikov :)
Lžeš, to autorádio jsem tehdy normálně koupil v Elektru, žádná podpultovka to nebyla...
kolko si platil za byvanie vtedy a teraz?
@@janpapan-zz1ui No ... cena nájmu 50 940 korun. Plat 231 300 korun. Cestuju si jako král. Můžu ject do Německa za kamarády, do Maďarska za rodinou na víno do Tokaje, Do Mikulova za dalšími kamarády, Do Turecka “na chatu“. A k našim do Jeseníků, aniž by mne někdo na hranici zastřelil, jako třídního nepřítele nebo diverzanta :) Tož tolik asi k tomu.
@@Konipas01 este si zabudol napisat ze si mozes kupit banany
aspon jednu vyhodu mal ten komunizmus....ze teraz mozme pozerat taketo videa :DDD diki jaffarski
Přesně tohle autorádio jsem měl, hrálo výborně. 👍
takze ono naozaj existovalo?
V rakúsku stálo polovicu čo u nás 😢
Autoreverse bolo super.
Tohle rádio měl táta ve Škodě 120 LX. Stál prý na něj dvoudenní frontu a vydělával na něj půl roku. Bylo ale neuvěřitelně spolehlivé a když začala někdy kolem roku 1994 televize Nova, dala se na něj dokonce chytit.
To by mě teda zajímalo na jaký frekvenci startovala TV nova že to šlo naladit na auto rádiu, i kdyby to mělo FM, tak rozsah tenkrát byl nižší než dnešní FM a nejnižší televizní frekvence jsou pořád o dost vejš, to asi musela bejt nějaká vada že to omylem chytalo jiný pásmo.
@@Pidalin To už si nepamatuju, byl jsem dítě, ale opravdu to šlo. Když jsem to poprvé slyšel, tak dávali seriál Stefanie.
Potvrzuji, Nova šla chytit i v naší Š120 na polském rádiu Unitra 😊
Také potvrzuji, chytit se dala někde mezi 60 a 70 MHz. Na vef 206 jsme poslouchali pobřežní hlídku a odpadlíka😂
@@peckinovadilna Tak teď koukam že kdysi se tyhle frekvence ve VHF pásmu pro TV fakt používaly, případně může jít o nějaký balastní frekvence co to chytá i když by nemělo.
Panejo, to jsme tady měli šunty. Na západě to měli už dávno. Už nikdy v týhle zemi levičáky nechci vidět.
Toto radio mám a zatím nějak pořád funguje
bože môj. tá cena v tých rokoch je ako za slušné jazdené auto dnes...
Počítám,že soudruzi v Tesle Bratislava tento úžasný přístroj vyrábějí dodnes ..
Urcite,😂hlavne ked ju zburali tak 30 rokov dozadu a teraz je tam Lidl.🤣
Autorádio za cenu nadprůměrného platu... Ale zase s kazeťákem, kdo to dneska má?!
Naštěstí už nikdo😂
Cena je totálně mimo, asi jako dnes dát za televizi 100k. Takových za měsíc moc neprodají.
Predali, lebo iné na trhu veľmi neboli.
Cena nebyla mimo, jenom dnešní člověk už si nepamatuje co to je reálně vyvinout a vyrobit vysoce technicky vyspělej výrobek, dneska se všechno dělá sériově v megafabrikách v číně a většinu logiky řešej standardizovaný čipy který se už jenom naprogramujou, tenkrát to tak jednoduchý nebylo. Zkuste si dneska postavit rádio bez použití moderních dílů, budete to pájet několik dní a to ještě podle návodu, ale oni to museli i vyvinout a odladit aby to fakt fungovalo.
Keď chceš nejakú novinku s kvalitným obrazom a rozlíšením, tak na 100k to len začína. Ale áno hnoj kúpiš aj za 10k.
@@edgarkoterle Ale prd, to jsou snobský kecy, spousta lidí ani pořádně neví co kupuje, ale halvně že je to supr šupr micro mini hyper cosi led, akorát že je to všechno obyčejnej IPS panel s různejma ochcávkama který jsou stejně k ničemu a akorát prasej obraz. Samozřejmě cena záleží na úhlopříčce kterou člověk chce, ale dneska se dá do 30 koupit dost solidní 65" televize. Jako jediný co by asi stálo za pořádnou investici je OLED.
Já mam projektor za 20 000 Kč a nějaký ty vaše dynamický kontrasty mam někde, já mam nativní kontrast 16 000:1 na DLP projektoru, IPS panel má tak max 2000:1 a všechno ostatní jsou jenom kecy a dokonalá černá neznamená dobrej kontrast, často spíš naopak, udělat dokonalou černou zas tak těžký neni, ale že pak člověk ve stínu nic nevidí a ve světlech taky neni žádná kresba, to už ty lidi neviděj.
Nádhera!
V roku 1984 hovorili v terminatorovi o autonómii počítačových programov a strojov o umelej inteligencii a tu takáto jednoduchá technológia
To autorádio byl strašný krám možná jedné co fungovalo byla ta kazetová mechanika z dovozu co pak došla a tak to doprodávali s nalepenou záslepkou a pak z toho udělali tu šedivou hrůzu 2116B co už vůbec neměla smysl.
Průměrná mzda tehdy okolo 3000 Korun, asi jako by dnes to rádio stálo 50 000.
vtedy stal trojizbak 30.000 Korun , dneska si mozes kupit lacne autoradio a spavat v prenajme 😀
@@Bet-vx3fgTo bude asi tým, že za socializmu sa oficiálne nedal kúpiť byt. Byty boli štátne alebo druztevne. To bolo niečo ako odstupné.
@@renehrubos9158 ano , ale bol v podstate tvoj a byval si. Za 1000 EUR si mal velky trojizbak , ktory dneska stoji 200.000 EUR a viac. Ale zase dneska mozes cestovat a mat lacne autoradio :)
@@Bet-vx3fg Byt nebol tvoj, bol si tam v podnájme. Nič také ako kúpa vlastného bytu neexistovala. Po ďalšie - bežne sa na byt čakalo aj 10 rokov, ak si nemal známosti alebo financie na podplatenie. Takže ži si svoju predstavu o "lacných vlastných bytoch za socializmu" aj naďalej, ale skôr si radšej zisti realitu, aby si sa nestrápňoval pred staršími, ktorí to naozaj zažili. Lebo to čo píšeš je opis toho, čo si niekedy niekde čítal v diskusiách zrejme.
@@tomaskovac2349 netrep, ked si vyplatil predchadzajucemu majitelovi 1000E odstupil to na teba, trvale si tam byval, z bytu ta nevyhodil ziaden exekutor. Po prevrate si si to mohol dat napisat na seba za 600 korun.
To rádio malo viac negatív ako pozitív. Za prvé malo síce predvolby ale zvyklo sa rozľaďovať , lebo sa niekde spravil stuďák na plošáku preto že kvalita bola poplatná dobe a technologickej "vyspelosti". Za druhé s tými reproduktormi to hralo žalostne a na tú super "modernú LEDkovú stupnicu" sa dalo pozerať a niečo vidieť len počas jazdy v noci. Cez deň a hlavne ak sa tam oprelo slnko tie LEDky boli absolútne nečitateľné a presnosť zobrazovania bola celkovo na zaplakanie. Samozrejme vtedy nebolo tak veľa staníc k naladeniu ako dnes ale aj tak to rádio prišlo na trh veľmi neskoro a hlavne za prestrelenú cenu. Po revolúcii po nich ani pes neštekol a to sa predávali vo výpredaji v Tesle Eltos na Robotníckej v BA za zlomok pôvodnej ceny. .....A že hralo výborne ...áno, všetky výrobky tej doby boli dobré až výborné, ale to len zvyčajne preto, lebo sme ich tu v tom našom "robotníckom raji" nemali tak nejako s čím moc porovnať. A reklamné kecy o bezečnosti autoreverzu sú dosť tendenčné. Samozrejme je to výhoda ,ale ja ako bežný človek a šofér som si vždy vedel kazetu prehodiť (a neskorej aj CDčko) na bezreverznej mechanike bez toho že by som spustil oči z cesty a len pohmatom . Takže ano ak je niekto nemehlo mohlo sa stať že najprv musel nadviazať očný kontakt s autorádiom, potom sa mu možno že aj stalo že mu kazeta vypadla z paprče a možno že aj padla pod brzdový pedál a mohol spraviť aj autonehodu že mu auto slabo brzdilo. Šoféri sú všelijaký aj dnes a boli aj vtedy.
Když starý rádio, tak neni nad 100% analog včetně analogovýho ladění s analogovou stupnicí. Tyhle hybridy z doby kdy se začínala používat digitální technika taky nemam rád. Vemte si jak dlouho trvá najít nějakou stanici na modernim rádiu s digitálnim lazením, zatimco u analogovýho ladění to projedu za pár vteřin, takže pro případ nějakýho blackoutu nebo války doporučuju určitě mít doma nějaký 100% analogový rádio, protože budete často muset projíždět frekvence a hledat jestli někdo něco důležitýho nevysílá, u moderního rádia než to naladíte, tak vysílání skončí.
@@Pidalin koľko trvá nájsť stanicu na digitálnom tuneri? No asi tak sekundu? Alebo si nebodaj rýchlejší?
@@edgarkoterle Digitální ladění najde jenom stanice s dobrym signálem, ale ucho slyší víc, v případě nějaký krize je prostě digitální ladění nesmysl, já tam potřebuju najít i to co je sotva slyšet a pak najít lepší signál. Na některejch vyspělejších rádiích to fakt může trvat sekundu než to přeskočí na další stanici, ale zase - najde to jenom to co má silnej signál a doladění často nemá dostatečný rozlišení jako mam já když kroutim analogovym voličem, samozřejmě nějaká čína za 150 to asi taky nebude mít ideální, ale když to projedu za pár vteřin, tak slyšim že se tam nějakej signál mihnul, digitální ladění tam nenajde nic, takže do auta dobrý, jako nouzový rádio pro případ katastrofy nebo války k ničemu.
@@Pidalin Tak především při blackoutu vám FM rádio bude na dvě věcí - dosah vysílačů je v řádech desítek kilometrů a pokud nebude energie, nepojedou ani vysílače.
@@tomasdasek8808 proto by měl mít každej doma AM rádio, někdo někde určitě něco vysílat bude i kdyby tady všude byli zombíci 😀
Prečo Ruské autorádio nehrá v zákrutách?
Muzikanti sa musia držať
Tesla 1902B, mám ho doma a co na něj říct... na svoji dobu takové asi průměrné rádio, za dosti naprůměrnou cenu (3620 kčs), kterou tak o 1000 kčs zvyšovala přítomnost kazeťáku, který byl myslím z dovozu, design docela povedený, zvukově to nebylo zlé, jen chybí jakákoli tonová clona, když nepočítám tlačítko ''řeč'' na potlačení basů, a ty plastové bedýnky s širokopásmovým reprákem tomu moc nepřidaly...po roce 89, kdy začal dovoz čínských kazeťáků tohle rádio hlavně cenou nemohlo konkurovat 🙂
Tie čínske no name šmejdové prehrávače na ktorých začali bohatnúť šmelinari to už len bola výhra...
Nezbývá doufat, že na ten reverse koupili řádně licenci :-)
Kupodivu jo. Celá mechanika byla licenční.
Aha, takže před 40 lety věděli, že obracení kazety odpoutává pozornost. Po 40 letech do aut začnou cpát dotykové displeje, přes které si musíte za jízdy hledat nastavení prakticky všeho. A jet v provozu řádově desítky až stovky metrů naslepo. Tak ať žije bezpečnost silniční dopravy.
Ale na druhú stranu dnešné autá majú asistenta na držanie v jazdnom pruhu aj antikolízny systém :D
samorejme,ale tu ide o to ohovorit to co bolo stare :D nevadi ze dnes je to 100x horsie..
Staci nekupovat sracku ktera nema cudlikove nastavovani ktere najdete po hmatu nebo na volantu.
V tom case bol som maly, no pamatam si. Bol uzasne ho pocuvat s rodinou❤️
Tyjo i dnes bych ho bral do veterána
Naprosto upřímně by mě zajímalo rozpočtování toho rádia, protože jen naprosto marně přemýšlím, co tam stálo 4k.
Tak premyslaj dalej. Ale trochu napoviem. tranzistory v tej dobe (ak si ich zohnal) sa pohybovali v desiatkach korun, vykonove staly aj 200-300 korun. a taka MBA810 to uz bol iny luxus.
No asi vývoj, navíc neměli dnešní čipy co se dělaj v megafabrikách v číně a pak to taky někdo musel všechno spájet a sestavit ručně. A jak píše kolega níž, tak ta základní elektronika asi byla pěkně drahá.
Už len tie LEDky boli na tom drahé...
@@tomaskiss523 To ne. Tak drahé už tranzistory nebyly a MBA810 stála 64 Kč MOC. Tady bylo ale hodně integrovaných obvodů (A277D, pak MAS561 na to "efektní" přepínání rozsahů a předvoleb, hodně drahá byla kazetová mechanika, která byla jako komplet dovážená z NSZ)
Cena autorádia vo výške platu riaditeľa strednej úrovne , alebo predsedu JRD v tej dobe. Čo potom televízor vo farbe alebo ten žigulák 1200 za nejakých 62000+ ? ...
Mňa skôr udivuje, že napriek cenám boli tieto autá stále vypredané a bol ich nedostatok.. Asi plat nebol jediným príjmom v tej dobe..
Máme schovaný 😆
Ono zas bylo relativně laciné bydlení, nebylo moc kam jezdit… ale samozřejmě se hodně dlouho šetřilo
Moj otec vtedy ako robotník zarábal cca 5500KČS a ku koncu okolo 7000. O čom to furt melete? Ano mama mala iba 2000 ,ale byt bol za "hubičku" podnokové a mladomanželské pozžicky napohodu. Dovolenka v juhoslávii , auto , všetko bolo. A to sme boli tá "robotnícka" trieda.
In der DDR war das auch nicht viel anders. Ein Farbfernseher kostet ab 5500 Mark aufwärts. Was in etwa 7 Monatsgehältern eines Facharbeiters entsprach.
Aký to bol konkrétny typ rádia?
v Rakusku to ale boli vacsinou smejdy ako International, toto autoradio mohlo by fajn
Takový kvíz -kdo pozná jaké to řídí auto? já to vím,jen se ptám.je to myslím jednoduché.
2101
Hadam 2106
Lada 2101
kdo mi péro vyhulí, toho svezu v žiguli
Dongfeng
Mám ho v mojej Škode 130L ako dobový doplnok. Kvalita? Na vtedajšie pomery by sa dala označiť za dobrú. Je síce fajn, že auroreverz funguje, ale výstup nemá žiadne korekcie basov a výšok, okrem jedného tlačidla, ktoré ich akože "dvihnú". Po rokoch vyschol jeden elyt v ľavom kanáli rádovej časti, čo som opravil jeho výmenou. Tuším C117 či ktorý to bol (podľa schémy). Autorádio asi rovnako kvalitné ako vozidlo, v ktorom ho mám zabudované. Možno keby som ho pripojil k moderným reproduktorom, tak by hralo lepšie, ale to by už nebolo origo.
Nevim proč, ale ušetřit se dalo nějak snáz. Jako mladej svobodnej po vojně jsem koupil walkmana sony za 1300 bez problému. Bral jsem kolem 2500. Barevnou televizi měli rodiče na půjčku přes nějakej multiservis. Tskže telky asi byly, když to šlo na půjčku.
Na konci osmdesátek se dal barevný televizor přes multiservis pořídit už vcelku běžně. Pár let předtím to bylo podpultové zboží. Dostupné byly hlavně ruské rubíny na systém secam. Tesly color byly ale poměrně poruchové.
V 85 som si tiež kúpili walkman Sony, bol červenej farby, typ si nepamätám, síce spod ruky za 800 , lenže to bol aj na západe kultový walkman, veľmi kvalitný, proste nezmar, išiel v kuse, lebo aj kamaráti chceli počúvať, no dobre , ale baterky si zabezpečte, no čistý Terminátor, ešte sme si myslím skrutkovačom nastavovali hlavu /nie svoju/podľa pásky.
Táta vyprávěl jak hned po revoluci jel do Německa do elektra koupit tape deck a tyhle věci a jak byl z toho v šoku že tma zákazníkovi všechno vysvětlovali, předvedli mu že to funguje a podobně. Tady za bolševika vám prej jenom hodili bednu a táhni, takže v podstatě jako dneska. 😀
@@Pidalin Není to pravda, i za bolševika zboží v obchodech předváděli. Bohužel ne každý prodavač byl na takové úrovni, že to uměl a to i přes to, že prodavači a prodavačky měli od školy specializace na druh prodejny. Nejhorší bylo, když se snažili rozbalené zboží vrátit zpět do krabice. Jednou jsem musel prodavači zboží sebrat a složit si to sám, jinak by to zničil.
Tesla 1902 B
Čo sa rozčulujete čo je dnez iné iba ak ludia na čo nemás ani dnez to nekúpiš nie.
ty ceny rádií tenkrát, za to dneska máte celýho trabanta 😀
Novinka🤣🤣🤣🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡
zkurvená doba ... co se dostupnosti a cen elektroniky hlavně týká ....