Dziękuje za Pańskie filmy. Wiedza bardzo ważna, przekazana w ciekawy sposób. Chce się pana słuchać. Żałuję, że dopiero teraz trafiłem na Pański kanał (kiedy otrzymałem diagnozę o przepuklinie krążka międzykręgowego w wieku 31 lat) . Pozdrawiam i czekam na nowe filmy.
W końcu na polskim RUclips ktoś mówi sensownie. Sam od wielu lat powtarzam to samo tyle, że ja dla wielu jestem jedynie gówniarzem, który coś tam sobie gada. Nie mam wystarczającego autorytetu aby traktować moje słowa poważnie, tym bardziej cieszę się, że pojawił się ktoś taki jak dr Biernat. Jeśli kogoś interesuję pogłębienie wiedzy w tym temacie to zapraszam na mój blog, w którym już od kilku lat piszę o kulturze fizycznej, metodach treningowych i ruchu: outsidersathletes.blogspot.com/2017/02/wszystko-co-wato-wiedziec-o-kregosupie.html
Na kursie treningu medycznego u pana Marka Purczyńskiego było wiele informacji, które pan tu ujął. Świetnie, że to się pokrywa i uzupełnia , czekam na więcej ciekawych materiałów. Pozdrawiam :)
Czytałem niedawno artykuł o tym, że jest pewna zależność między mięśniem gruszkowatym, a haluxem ( w takim sensie, że większość osób z takim zaburzeniem miała zbyt napięty gruszkowaty). I po tym co Pan powiedział w 8:40 by się to zgadzało, bo gruszkowate rotują do zew w pozycji stania. Jak wysunąłem złe wnioski to proszę mnie poprawić :)
Doktorze Biernat mam problem ze stawami, bo przy USG wykryto, ze nie mam mazi stawowej w barkach(zero). Generalnie boli(przy cwiczeniach barków, nawet klatki piersiowej i czasem bicepsu), strzela, przeskakuje lewy bark, ale prawemu tez czasem się zdarzy. Biorę arthryl + kolagen. RTG + USG nie stwierdziły zmian patologicznych, a ból przy ćwiczeniach nadal jest. Czy wykonywać ćwiczenia nie angażujące staw ramienny?(izolować inne partie mięśni?). Chciałbym się uporać z tym problemem. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!
Świetny film. Dziękuję bardzo. A co jeśli pacjent ma już średniej wielkości paluch koślawy? Praktycznie niemożliwe jest wykonanie głębokiego przysiadu bez rozstawienia stóp. Czy mimo wykonywania tych wszystkich ćwiczeń i pracy nad konkretnymi mięśniami do końca jest skazany na złą biomechanikę a co za tym idzie złą technikę każdego ruchu?
Pierwsze. Jeśli już są paluchy koślawe, to już będą. Możemy tylko zwolnić proces pogłębiania się problemu. Jeżeli chodzi o przysiad, nie ma jednego, idealnego. Są różne, w zależności od budowy. Ważne, żeby potraktować przysiad głęboki jako coś naturalnego, niewymuszonego, codziennie stosowanego, przy każdej okazji. I ruszać się w pozycji przysiadu. Poprawia to mobilność. Potraktujmy przysiad nie jako ćwiczenie, ale jako coś zwykłego, jak filiżanka kawy rano. dr Ryszard Biernat.
czekam na ból kolana :D. Już jakieś 10 lat temu miałem problem z bólem kolana przy graniu w piłkę nożną (treningi zakończone, później tylko rower). Teraz siłownia staż około roku weszły w końcu większe ciężary (przysiad, martwy ciąg) ból pojawia się zazwyczaj wieczorem nie przy samym przysiadzie, natomiast przy martwym ciągu przy pierwszej fazie ruchu przy odrywaniu sztangi od ziemi (ból rzepki). Pytanie jak wzmocnić to kolano? nie chce rezygnować z tych ćwiczeń, przerwy tygodniowe/miesięczne nic nie dały.
Dlaczego przywiązuje Pan Doktor tak dużą wagę do postawy statycznej? Badania nie pokazują jednoznacznego związku przyczynowo skutkowego nieprawidłowej postawy statycznej z nieprawidłowym wzorcem ruchowym chodu^1, z ryzykiem kontuzji podczas biegu^2, czy też z ryzykiem wystąpienia dolegliwości bólowych^3,4,5. Nie sugeruję, że postawa statyczna na pewno nie ma znaczenia, ale że zdecydowanie przeceniamy jej znaczenie. Oprócz powiedzenia, że jeżeli prawidłowo stoję to może prawidłowo chodzę, biegam, skaczę jest też powiedzenie, że najlepszą postawą jest nasza kolejna postawa (ciągle zmieniająca się postawa) - zostało to świetnie podkreślone pod koniec filmu. Chciałbym zapytać też, dlaczego uważa Pan, że nasza postawa determinuje to jak będziemy wykonywać daną aktywność fizyczną? Często widzę wręcz, że dopiero po zastosowaniu adekwatnego obciążenia/treningu oporowego i jego stopniowej progresji na bądź, co bądź wcześniej istniejącej nieprawidłowej postawie (dysfunkcji?), postawa statyczna ulega poprawie. Czy warto, więc przejmować się postawą statyczną zamiast po prostu zachęcić pacjenta do aktywności fizycznej? Chciałbym też dowiedzieć się jaki jest Pana stosunek do efektu nocebo jaki wywołuje przeświadczenie pacjenta, że jego postawa jest patologiczna (biopsychosocial model of pain vs biomechanical model), gdy tak naprawdę ciągle brakuje dowodów na istnienie czegoś takiego jak prawidłowa postawa?^6 Wg mnie często to postawa jest wynikiem już istniejącego bólu, a nie postawa ten ból powoduje. Nie piszę tutaj o nieprawidłowej postawie wynikającej z zaburzeń strukturalnych kości, ale o "wrodzonym lenistwie", o którym Pan mówił. 1 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25035185 2 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27312709 3 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27475532 4 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27174256 5 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19028253 6 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27771788
dzień dobry, oczywiście, nie ma jednego wzorca postawy. to jasne. każdy jest inny, nie wdając się w szczegóły. co do wpływu pozycji stojącej, którą określam jako wyjściową, startową do ruchu opieram na Oatis, Neumann, Sahrmann, Kendall i swoich doświadczeniach klinicznych. odchylenie (ale nie wiem, gdzie rozpoczyna się granica) od standardu powoduje zmianę napięć na tkankach. jedne zwiększają swoje fizjologiczne napięcie, inne tkanki zmniejszają. to jest udowodnione i szeroko opisywane jako wpadnięcie w grupę ryzyka urazu. oczywiście nie jest jednoznaczne z urazem. widać często np. podczas biegu maratońskiego "totalne kaleki" dobiegające do mety bez bólu i problemu - ale są w grupie ryzyka. widzę też często, kiedy po korekcie sylwetki problemy (bóle) znikają i pacjent egzystuje zdrowo. według Cholewickiego konieczne jest uświadomienie sobie siebie i oddziaływanie na korę mózgową w celu zmiany mapy ruchowej, co ma się przełożyć na trwałe efekty. dodam jeszcze jedno powiedzenie: jeżeli na zaburzenie w statyce dodamy obciążenie, to pogłębimy zaburzenie. tego się trzymam i dlatego przywiązujemy wagę to pozycji statycznej (może określmy ją jako neutralną). dziękuję za dyskusję! …
Witam, ja mam z kolei takie pytanie, czy pozycja do spania tez jest wazna ? W jednej ksiazce czytalem ze prawidlowo powinnismy spac na plecach, wyprostowani na w miare twardym podlozu. Przy takiej pozycji najlepiej odpoczywamy i eleminujemy nawet rozne bole. Czy jest to faktycznie tak wazne ? Pozdrawiam
U osób z pogłębioną lordozą należy ćwiczyć na neutralnym ustawieniu kręgosłupa - trzeba jednak najpierw określić, czy pogłębiona lordoza jest efektem nadmiernego przodopochylenia miednicy czy "wypychania" żeber ku górze, a może te dwie rzeczy równocześnie? Dopiero po określeniu tego, co dokładnie jest problemem należy nacelować ćwiczenia, jednak nie ulega wątpliwości, że głębokość lordozy lędźwiowej podczas czynności dnia codziennego i przy większości ćwiczeń powinna być mniej więcej na szerokość palców ręki/dłoni osoby ćwiczącej.
Panie Doktorze, podczas ćwiczenia na orbitreku zauważyłem, że prawa stopa skręca mi na zewnątrz. Czy to oznacza, że jakieś mięśnie są słabsze w stopie? Czy utrzymując stopę na wprost podczas tego ćwiczenia mam szansę wyeliminować ten mimowolny skręt stopy?
Populacyjnie większość osób powinna zawsze utrzymywać stopy równolegle prosto - podczas skoku, biegu, jazdy na rowerze jak i orbitreku również. Na skręt stopy może składać się parę czynników - może być to "ciasny" staw skokowy, może to być kwestia skrócenia rotatorów zewnętrznych biodra, a może rotacja jest na samym stawie kolanowym, czyli piszczel rotuje się do zewnątrz względem kości udowej. Tylko wnikliwe badanie może jasno określić co jest dokładnym powodem skrętu stopy.
Niestety Panie Biernat, nie jestesmy maszyną tylko żywym organizmem. Organizm dobrze wie dlaczego ustawia kończynę w dany sposób i walka z tym często ruchem jest walką z nim. To że ktoś bedzie w jeden dzień stał na jednej kończynie a w drugi na drugie zwiększy tylko problem bo organizm będzie szukał kompensacji w innym miejscu, Często trzeba szukać przyczyn poza układem ruchu, który jest tylko wskaźniekiem.
Dziękuje za Pańskie filmy. Wiedza bardzo ważna, przekazana w ciekawy sposób. Chce się pana słuchać. Żałuję, że dopiero teraz trafiłem na Pański kanał (kiedy otrzymałem diagnozę o przepuklinie krążka międzykręgowego w wieku 31 lat) . Pozdrawiam i czekam na nowe filmy.
w takim razie czekamy na odc jak naprawić nieprawidłową postawę ciała ;)
Mega projekt Panie Doktorze
TheFirence no i gdzie ten materiał? :/
Pozdrawiam ze zdalnego WFu 2020 ✌
ja też to oglądam na zdalnym wf
W końcu na polskim RUclips ktoś mówi sensownie. Sam od wielu lat powtarzam to samo tyle, że ja dla wielu jestem jedynie gówniarzem, który coś tam sobie gada. Nie mam wystarczającego autorytetu aby traktować moje słowa poważnie, tym bardziej cieszę się, że pojawił się ktoś taki jak dr Biernat.
Jeśli kogoś interesuję pogłębienie wiedzy w tym temacie to zapraszam na mój blog, w którym już od kilku lat piszę o kulturze fizycznej, metodach treningowych i ruchu:
outsidersathletes.blogspot.com/2017/02/wszystko-co-wato-wiedziec-o-kregosupie.html
Doktorze. Koniecznie muszę Pana odwiedzić. Dziękuję za edukacyjny materiał .
Ten kanał wprowadzi najwięcej merytoryki na Polskim RUclips! :)
Fenomenalny materiał.
Na kursie treningu medycznego u pana Marka Purczyńskiego było wiele informacji, które pan tu ujął. Świetnie, że to się pokrywa i uzupełnia , czekam na więcej ciekawych materiałów. Pozdrawiam :)
Coś dobrego na początek
Bardzo cenne wskazówki, dzięki!
Jak ja czekałem na ten kanał!!!
super przyda sie profesjonalna wiedza na youtubie Czekam na filmiy o skoliozie\patologiach kompleksu barkowego
pozdro z wf
Mnie teraz 100%
@@mateuszbiaecki4735 nom
@@mateuszbiaecki4735 no jak ciebie jak mnie
@@kaapek5294 mnie
@@kaapek5294 Ale że Bartek Pog
Genialny materiał, kompetentnie, rzeczowo jestem fanem !
Konkret
Czytałem niedawno artykuł o tym, że jest pewna zależność między mięśniem gruszkowatym, a haluxem ( w takim sensie, że większość osób z takim zaburzeniem miała zbyt napięty gruszkowaty). I po tym co Pan powiedział w 8:40 by się to zgadzało, bo gruszkowate rotują do zew w pozycji stania. Jak wysunąłem złe wnioski to proszę mnie poprawić :)
Doktorze Biernat mam problem ze stawami, bo przy USG wykryto, ze nie mam mazi stawowej w barkach(zero). Generalnie boli(przy cwiczeniach barków, nawet klatki piersiowej i czasem bicepsu), strzela, przeskakuje lewy bark, ale prawemu tez czasem się zdarzy. Biorę arthryl + kolagen. RTG + USG nie stwierdziły zmian patologicznych, a ból przy ćwiczeniach nadal jest. Czy wykonywać ćwiczenia nie angażujące staw ramienny?(izolować inne partie mięśni?). Chciałbym się uporać z tym problemem.
Z góry dziękuję za odpowiedź,
pozdrawiam!
Świetny film. Dziękuję bardzo. A co jeśli pacjent ma już średniej
wielkości paluch koślawy? Praktycznie niemożliwe jest wykonanie głębokiego przysiadu bez rozstawienia stóp. Czy mimo wykonywania tych wszystkich ćwiczeń i pracy nad konkretnymi mięśniami do końca jest skazany na złą biomechanikę a co za tym idzie złą technikę każdego ruchu?
Pierwsze. Jeśli już są paluchy koślawe, to już będą. Możemy tylko zwolnić proces pogłębiania się problemu. Jeżeli chodzi o przysiad, nie ma jednego, idealnego. Są różne, w zależności od budowy. Ważne, żeby potraktować przysiad głęboki jako coś naturalnego, niewymuszonego, codziennie stosowanego, przy każdej okazji. I ruszać się w pozycji przysiadu. Poprawia to mobilność. Potraktujmy przysiad nie jako ćwiczenie, ale jako coś zwykłego, jak filiżanka kawy rano.
dr Ryszard Biernat.
świetny kanał, czekam na więcej
dzięki od razu zauważyłem co jest nie tak,prosto i zwięźle wytłumaczone
Świetny materiał, super się Pana słucha ;)
czekam na ból kolana :D. Już jakieś 10 lat temu miałem problem z bólem kolana przy graniu w piłkę nożną (treningi zakończone, później tylko rower). Teraz siłownia staż około roku weszły w końcu większe ciężary (przysiad, martwy ciąg) ból pojawia się zazwyczaj wieczorem nie przy samym przysiadzie, natomiast przy martwym ciągu przy pierwszej fazie ruchu przy odrywaniu sztangi od ziemi (ból rzepki). Pytanie jak wzmocnić to kolano? nie chce rezygnować z tych ćwiczeń, przerwy tygodniowe/miesięczne nic nie dały.
Daafffy otrzymałeś jakaś odpowiedź?
czy wklęsłe plecy mogą być spowodowane przez anterior tilt miednicy a jeśli tak to jak z tym walczyć? pozdrawiam. bardzo ciekawy kanał!
Proponuje poruszyć także temat pozycji za kierownicą lub przy biurku.
odnośnie pracy przy biurku... może to wyglądać tak :) Pracujemy spacerujac ruclips.net/video/cV6G1LnU_Mg/видео.html
Na coś takiego czekałem. Na wiedzę od specjalisty, a nie powtarzanie śmiesznych teorii z for internetowych i artykułów w gazetach..
Świetny materiał, czekam na więcej! :)
Jak ja czekałem aż Pan zacznie nagrywać :))
Super Super Super! wiecej tego proszę ! :) Mega łebski facet.
Super filmik, z niecierpliwoscia czekam na kolejne i oczywiscie nie inaczej jak lapka w gore:)
Dlaczego przywiązuje Pan Doktor tak dużą wagę do postawy statycznej? Badania nie pokazują jednoznacznego związku przyczynowo skutkowego nieprawidłowej postawy statycznej z nieprawidłowym wzorcem ruchowym chodu^1, z ryzykiem kontuzji podczas biegu^2, czy też z ryzykiem wystąpienia dolegliwości bólowych^3,4,5. Nie sugeruję, że postawa statyczna na pewno nie ma znaczenia, ale że zdecydowanie przeceniamy jej znaczenie. Oprócz powiedzenia, że jeżeli prawidłowo stoję to może prawidłowo chodzę, biegam, skaczę jest też powiedzenie, że najlepszą postawą jest nasza kolejna postawa (ciągle zmieniająca się postawa) - zostało to świetnie podkreślone pod koniec filmu. Chciałbym zapytać też, dlaczego uważa Pan, że nasza postawa determinuje to jak będziemy wykonywać daną aktywność fizyczną? Często widzę wręcz, że dopiero po zastosowaniu adekwatnego obciążenia/treningu oporowego i jego stopniowej progresji na bądź, co bądź wcześniej istniejącej nieprawidłowej postawie (dysfunkcji?), postawa statyczna ulega poprawie. Czy warto, więc przejmować się postawą statyczną zamiast po prostu zachęcić pacjenta do aktywności fizycznej? Chciałbym też dowiedzieć się jaki jest Pana stosunek do efektu nocebo jaki wywołuje przeświadczenie pacjenta, że jego postawa jest patologiczna (biopsychosocial model of pain vs biomechanical model), gdy tak naprawdę ciągle brakuje dowodów na istnienie czegoś takiego jak prawidłowa postawa?^6 Wg mnie często to postawa jest wynikiem już istniejącego bólu, a nie postawa ten ból powoduje. Nie piszę tutaj o nieprawidłowej postawie wynikającej z zaburzeń strukturalnych kości, ale o "wrodzonym lenistwie", o którym Pan mówił.
1 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25035185
2 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27312709
3 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27475532
4 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27174256
5 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19028253
6 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27771788
dzień dobry,
oczywiście, nie ma jednego wzorca postawy. to jasne. każdy jest inny, nie wdając się w szczegóły.
co do wpływu pozycji stojącej, którą określam jako wyjściową, startową do ruchu opieram na Oatis, Neumann, Sahrmann, Kendall i swoich doświadczeniach klinicznych. odchylenie (ale nie wiem, gdzie rozpoczyna się granica) od standardu powoduje zmianę napięć na tkankach. jedne zwiększają swoje fizjologiczne napięcie, inne tkanki zmniejszają. to jest udowodnione i szeroko opisywane jako wpadnięcie w grupę ryzyka urazu. oczywiście nie jest jednoznaczne z urazem. widać często np. podczas biegu maratońskiego "totalne kaleki" dobiegające do mety bez bólu i problemu - ale są w grupie ryzyka. widzę też często, kiedy po korekcie sylwetki problemy (bóle) znikają i pacjent egzystuje zdrowo. według Cholewickiego konieczne jest uświadomienie sobie siebie i oddziaływanie na korę mózgową w celu zmiany mapy ruchowej, co ma się przełożyć na trwałe efekty.
dodam jeszcze jedno powiedzenie: jeżeli na zaburzenie w statyce dodamy obciążenie, to pogłębimy zaburzenie. tego się trzymam i dlatego przywiązujemy wagę to pozycji statycznej (może określmy ją jako neutralną). dziękuję za dyskusję!
…
Witam, ja mam z kolei takie pytanie, czy pozycja do spania tez jest wazna ? W jednej ksiazce czytalem ze prawidlowo powinnismy spac na plecach, wyprostowani na w miare twardym podlozu. Przy takiej pozycji najlepiej odpoczywamy i eleminujemy nawet rozne bole. Czy jest to faktycznie tak wazne ? Pozdrawiam
a co z osobami z lordoza? będzie na ten temat wzmianka? jak ćwiczyć by zmniejszyć wygięcie? pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki :)
U osób z pogłębioną lordozą należy ćwiczyć na neutralnym ustawieniu kręgosłupa - trzeba jednak najpierw określić, czy pogłębiona lordoza jest efektem nadmiernego przodopochylenia miednicy czy "wypychania" żeber ku górze, a może te dwie rzeczy równocześnie? Dopiero po określeniu tego, co dokładnie jest problemem należy nacelować ćwiczenia, jednak nie ulega wątpliwości, że głębokość lordozy lędźwiowej podczas czynności dnia codziennego i przy większości ćwiczeń powinna być mniej więcej na szerokość palców ręki/dłoni osoby ćwiczącej.
pozdrawiam klase
Czy istnieje ćwiczenie na skorygowanie wystających żeber?
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia
Może coś o zakresie ruchomości w stawach albo o roli rozciągania? :)
Pozdro z wf bo TAK
Czekam na więcej ;)
Panie Doktorze, podczas ćwiczenia na orbitreku zauważyłem, że prawa stopa skręca mi na zewnątrz. Czy to oznacza, że jakieś mięśnie są słabsze w stopie? Czy utrzymując stopę na wprost podczas tego ćwiczenia mam szansę wyeliminować ten mimowolny skręt stopy?
Populacyjnie większość osób powinna zawsze utrzymywać stopy równolegle prosto - podczas skoku, biegu, jazdy na rowerze jak i orbitreku również. Na skręt stopy może składać się parę czynników - może być to "ciasny" staw
skokowy, może to być kwestia skrócenia rotatorów zewnętrznych biodra, a może rotacja jest na samym stawie kolanowym, czyli piszczel rotuje się do zewnątrz względem kości udowej. Tylko wnikliwe badanie może jasno określić co jest dokładnym powodem skrętu stopy.
👣👣👣
2016 -- odchylona w tył :P
A nie w przód ? 2016 to był jeszcze rok w którym smartfony nie były modne/używane ??
Dzięki wielkie za materiał.
bliżej kamerę bym proponował ;)
Omówi Pan może kiedyś problem z odstającymi łopatkami?
Co może być przyczyną ustaiwania prawej stopy palcami na zewnątrz ? I /
Ja tak mam i mam zrotowana miednice,
pozdro z e-lekcji
3:56 mmm a co pan robi :-)
😏
Niestety Panie Biernat, nie jestesmy maszyną tylko żywym organizmem. Organizm dobrze wie dlaczego ustawia kończynę w dany sposób i walka z tym często ruchem jest walką z nim. To że ktoś bedzie w jeden dzień stał na jednej kończynie a w drugi na drugie zwiększy tylko problem bo organizm będzie szukał kompensacji w innym miejscu, Często trzeba szukać przyczyn poza układem ruchu, który jest tylko wskaźniekiem.
Co z kurzą klatką? Jak ją trenować na siłowni?
pani nam dała do ogl :>
Xd
My jesteśmy polo gang
JD
no dobra ale jak to wyleczyć te leniwe biodra w przód
ej wsm spoko
choroba scheuermanna w odcinku l1-l3 kręgosłupa. jak zapobiegać rozwojowi choroby ?
A prawidłowe siedzenie?
Z calym szacunkiem ale typie sam sie garbisz... wiec walnij wojaka i do domu