Balun 1:1, choke balun - i z drutu i z kabla

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 окт 2024

Комментарии • 58

  • @pasjeihobby
    @pasjeihobby 11 месяцев назад +1

    Baluny i unuuny to chleb powszedni zabawy z radiem, więc dzięki za propagowanie wiedzy. 73 💪👍

  • @krzysztofsoja5301
    @krzysztofsoja5301 11 месяцев назад +4

    Hej. Dziękuję za materiał. Poruszyłeś ważny temat :)
    Pozwól proszę, że podzielę się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.
    1) bardzo się cieszę, że poruszyłeś temat SWR choke-balunów; można mieć świetny choke z bardzo kiepskim SWR.
    2) wspomniałeś, że masz nanoVNA; zmierz proszę SWR choke-baluna z drutu nawojowego za pomocą nano-VNA (sztuczne obciążenie podlączone za balunem) dla zakresu częstotliwości docelowych. Robiłem ostatnio podobny balun z drutu nawojowego i wyszedł naprawdę bardzo zły SWR. Zdrowo się namęczyłem z szukaniem odpowiedniego materiału do nawinięcia aby uzyskać dobry SWR choka;
    3) linka vs drut nawojowy do balunów; dla prądów w.cz. linka jest lepsza (efekt naskórkowości, linka ma większy przekrój efektywny niż pojedynczy drut) ale za drutem przemawia to, że jest sztywny i nie będzie pracował przenosząc duże moce (powstają wtedy duże siły elektrodynamiczne);
    4) pomiar baluna multimetrem - to tylko sprawdzenie poprawności połączeń dla prądu stałego; dla w.cz. zrób proszę pomiary nanoVNA, może wyjść ciekawy materiał :) zwłaszcza dla choka z drutu, bo RG316 zadba o poprawny SWR sam z siebie;
    5) rdzeń tego typu nie przewodzi prądu, stąd nie ma potrzeby owijania go taśmą (w kontekście ewentualnego uszkodzenia emalii drutu i zwarcia uzwojenia przez rdzeń); spotkałem się z opinią, że owijanie rdzenia przez dodatkowe odsunięcie uzwojenia od rdzenia pogarsza sprzężenie magnetyczne tych dwóch elementów; brzmi nawet sensownie ale trzeba by pomiarami ogarnąć temat.
    6) miałbyś ochotę zrobić materiał z badań skuteczności obu choke-balunów za pomocą nanoVNA?
    Pozdrawiam Cię serdecznie i jeszcze raz dziękuję za materiał. 73!

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  11 месяцев назад +1

      Masz rację, że choke zmierzony nano pokaże wyższy SWR na drucie niż na kablu i żeby zrobić taki który ma 1:1 jest wyczynem z tym, że po podłączeniu do anteny suma summarum nie zepsuje nam niczego, a ewentualna różnica będzie malutka. Fakt przy większej mocy (takiej naprawdę dużej) ta różnica w rezystancji będzie powodowała odkładanie mocy na rdzeniu grzejąc go i trochę się tłumiąc. Sposób z miernikiem jest mojego kolegi który zrobił więcej balunów niż ja w życiu zjadłem chleba i twierdzi, że śmiało będzie działać.
      Bardzo jestem ciekaw jakim materiałem w końcu nawinąłeś żeby mieć bardzo niski SWR?
      Co do linki to w środowisku toczy się gigantyczna dyskusja czy linka czy drut. Wolę używać drut ze względów mechanicznych no i ze względu na to, że nie ciągnie wody co w lince się zdarza kiedy jest problem z hermetyzacją obudowy.
      Na pewno zrobię film z eksperymentu: dipol z i bez baluna.
      Dzięki za wpis i pozdrawiam

    • @krzysztofsoja5301
      @krzysztofsoja5301 11 месяцев назад +2

      @@gotowy_sp9adc Hmmm powiem Ci jak to pojmuję: kabel antenowy ma impedację 50 Ohm, w momencie gdy trafi na balun mający zdecydowanie inną, niedopasowaną impedację to część sygnału (tym większa im gorzej dopasowany balun) odbije się od miejsca połączenia i wróci do radia tworząc falę stojącą w feederze. I w ten sposób można mieć super dopasowaną antenę ale kiepski balun psuje całą sytuację.
      Balun, który robiłem był na KF, nawinany inaczej - dwa bifilarne uzwojenia przeciwbieżne na obu połówkach rdzenia. Żeby był dopasowany każda z połówek musi mieć impedację falową 100 omów (impedancję, nie rezystancję), po połączeniu ich równolegle sumarycznie wychodzą dwa uzwojenia przeciwbieżne o impedancji 50 Ohm. Nawinięty drutem nawojowym - dramat, SWR minimum 1:2,3 w całej rozciągłości pasm KF. Próbowałem mnóstwo różnych rodzajów drutów, linek. W końcu skojarzyłem, że ...skrętka ma impedację falową w okolicy 100 omów, a że balun póki co do pracy QRP to ją zastosowałem. Próby, pomiary, łamanie sobie głowy - ostatecznie wyszło, że trzeba było zrobić kwadryfilarie oba uzwojenia i wyszło pięknie. Do pracy QRO podobno idealna jest linka posrebrzana w izolacji teflonowej (w sensie nawinięta bifilarne daje 100 Ohm impedancji). Tylko jej cena...
      W przypadku baluna, który Ty robisz impedancja falową uzwojenia powinna być blisko 50 Ohmow, ponieważ tu nie łączysz uzwojeń równolegle. Wiec tu prawdopodobnie kwadryfilne nawinięcie wspomnianą linka w teflonie powinno dać około 50 omów impedancji falowej.
      Jeżeli masz ochotę zerknij na kanał TRX lab, w materiale o tytule "Balun part 2" jest dużo bardzo cennych informacji, wskazówek i pomiarów. W odróżnieniu od wielu innych filmów tam gość mierzy wszystko co tworzy i pokazuje, że robienie na ślepo z czyichś opisów daje małe szanse na sukces.
      *To nie jest próbą przekonania Cię do linki :) po prostu gosciowi z TRXlab wyszedł idealny SWR z jej użyciem ... ale na pasmach KF i innym stylu choke-baluna.

  • @liamkaloy
    @liamkaloy 11 месяцев назад +4

    Jesli mierniki mierza rezystancje uzywajac pradu stalego taki pomiar jak na koncu filmu jest troche bez zensu. Mierzysz tak naprade rezystancje opornika 50ohm + rezystancje drutu albo koncentryka (na filmie widac ze konenctryk ma wieszka rezystancje). Imho taki test zeby mial sens chyba powinien byc wykonany na czetotliwosiach radiowych a nie pradem stalym.

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  11 месяцев назад +1

      Masz rację, ale praktyka pokazuje, że jeśli tak zmierzony balun oscyluje przy 50om to na antenie też będzie działał. Nie mierzyłem analizatorem po to żeby pokazać dla większości osób nie mających go, że też da się skontrolować pracę

    • @robert12160
      @robert12160 11 месяцев назад

      ​@@gotowy_sp9adcale to tylko daje pewność braku zwarcia ,tylko pomiar z analizatorem da jakieś przybliżone odzwierciedlenie.Plus że ty też wrzucasz parę lat temu było z tym kiepsko 😅

  • @BisMarc0
    @BisMarc0 11 месяцев назад

    Wielkie dzięki za wykonaną robotę..

  • @V-Tm
    @V-Tm 11 месяцев назад

    Dzięki za kolejną dawkę wiedzy👍

  • @m44g5
    @m44g5 10 месяцев назад +1

    Przy drugim pomiarze z przewodem masz większą rezystancję tylko dlatego że żyła przewodu i ekran same w sobie mają większą rezystancję od 2 żył miedzianego drutu z pierwszego przypadku rdzeń niemiał żadnego wpływu na to. Tym bardziej że budujesz to na wyrze częstotliwości a nie na prąd stały z multimetru dla którego ta cewka jest tylko i wyłączne rezystorem.

  • @heilingML093
    @heilingML093 10 месяцев назад

    Fajny film, fajnie że tłumaczyłeś "dlaczego" jak dlaczego taki kabel lub dlaczego izolować rdzeń przed nawinięcie drutu. Uważam że takie filmy są bardziej merytoryczne niż zwykła instrukcja często spotykana w sieci "jak zrobić balun" gdzie zapewne sami instruktorzy nie wiedzą dlaczego. Ja takie baluny używam dwa ale do innych celów, jest to kabel koncentryczny od mojej anteny KF nawinięty na dwóch rdzeniach amidon ft240-43, jeden około 2,5m od anteny a drugi między rozdzielaczem antenowym a radiem.
    Pozdrawiam 72

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  10 месяцев назад

      Kiedyś musiałem odciąć kabel od zakłóceń bo mocno zbierał syf i właśnie umieszczenie i na górze i na dole dało efekt. Jeśli tylko ci się nie grzeje taka ilość przewodu (bo by to znaczyło że się mocno indukuje) to jest git👍

    • @heilingML093
      @heilingML093 10 месяцев назад

      @@gotowy_sp9adc ja miałem wysokie zakłócenia na 80m (end feed lubi zbierać zakłócenia z koncentryka) i zmniejszyły się o około 2S poprawiło się też troszkę na 40m i 20m choć tam przed modyfikacją i tak miałem niskie tło.

  • @pokrec
    @pokrec 5 месяцев назад

    Przy tych częstotliwościach, to średnica drutu praktycznie nie ma znaczenia ze względu na efekt naskórkowy. Idealnie byłoby uzyć licy wcz, można po prostu równolegle nawinąć kilka - kilkanaście drutów w emalii o przekroju 0,3 - 0,5 mm.

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  5 месяцев назад

      Tak, jedynie chodzi właściwie o moc przenoszenia.

  • @movecizetodobryfilm
    @movecizetodobryfilm 10 месяцев назад

    Hej! Mam pytanie natury radiotechnicznej. Pomyślałem, że mając sporą wiedzę i jednocześnie doświadczenie w eksperymentach (czyli praktyk), możesz coś podpowiedzieć o antenie. Mianowicie co sądzisz o skuteczności anteny na pasmo 70cm (430-440MHz) samochodowej z podstawą magnetyczną i promiennik 1/4 Lambda, czyli około 16,5cm versus promiennik na pasmo 2m czyli 49cm (bo często anteny takie są dwupasmowe 2m/70cm)??? Czy ta wersja 49cm pracująca jako ćwiartka na 145Mhz będzie dobrze działać na trzeciej harmonicznej czyli 70cm? Dłuższy promiennik może tutaj mieć bardziej korzystną charakterystykę promieniowania oraz zysk? Może jednak jeśli typowo chcemy pracować na 430-440MHz to lepiej się sprawdzi z tych dwóch możliwości ćwiartka na 70cm? Co uważasz? Ps wiem, że są anteny mega rozne, 5/8 fali i inne, natomiast o tych opcjach co myślisz? Pozdrawiam, 73 :)

  • @ArturSN7I
    @ArturSN7I 7 месяцев назад +1

    Czemu akurat "około 7 zwojów" może być np.9 albo 10?

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  7 месяцев назад

      7 to optimum. Dla tego rdzenia (43) na te częstotliwości wystarczy choć owszem może być 10 i więcej, kwestia upchania i późniejszych pomiarów.

    • @kubamiszczz
      @kubamiszczz 2 месяца назад

      ​@@gotowy_sp9adc czyli im więcej tym lepiej?

  • @kubamiszczz
    @kubamiszczz 2 месяца назад

    Czy nanovna jest w stanie pokazać różnice z balunem i bez? Niby pokazuje tam impedancję więc powinno być widać różnice

  • @JanBubel
    @JanBubel 6 месяцев назад

    Witam czy ten balun zmienia co kolwiek rezystancje lub swr anteny czy jest tylko po to zeby fider kabla nie promieniowal

  • @marianbarczak694
    @marianbarczak694 3 месяца назад

    dzięki 73

  • @user-qm5vs3ik3b
    @user-qm5vs3ik3b 6 месяцев назад +1

    to teraz trzeba zmierzyc ich paramety tak z ciekawosci ,najlepiej na VNa...ale skoro rdzenie sa oryginalne to all gra. Film super. Pozdro

  • @viking9294
    @viking9294 10 месяцев назад

    Hejka. Świetny film i nowa wiedzą. Może byś zrobił film jak ogarnąć antenę linowa na pasmo 11m. Chodzi mi o antenę którą zwinę i wrzucę do plecaka by w górach nadawać.
    Pozdrawiam

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  10 месяцев назад

      Chcesz jak rozumiem polaryzację pionową?

    • @viking9294
      @viking9294 10 месяцев назад

      Tak. Potrzebuję w teren i do ciężarówki antenę by robić konkretne qso

  • @marcinbaraczynski6164
    @marcinbaraczynski6164 11 месяцев назад

    Dzieki za film, świetny kanał :) Czy te baluny są 1:1 ? Czy jest sens robić taki balun tylko do anteny odbiorczej? Jak bardzo tak naprawdę balun poprawia parametry anteny w porównaniu do "surowego" dipola bez niego. Na ile w ogóle gra jest warta świeczki?

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  11 месяцев назад +1

      Szkoły są dwie. Jedna mówi, żeby stosować baluny wszędzie i nawet do dipola, a druga szkoła mówi, że nie trzeba tego robić bo też będzie działać. Jestem zdania żeby dodawać balun bo nie popsuje, a może pomóc. Osobiście na przykładzie anteny CB zauważyłem po dodaniu baluba, że poziom szumów spadł. Prawdopodobnie kabel zbierał po oplocie.

    • @karolpauk4336
      @karolpauk4336 6 месяцев назад

      O ile wiem to właśnie taka jest rola tego typu dławika (common mode choke) w celu wyeliminowania zakłóceń asymetrycznych. Bardziej mnie zastanawia powtarzana w sieci jak mantra informacja, że balun jest potrzebny przy min. dipolu do transformacji z obwodu symetrycznego na niesymetryczny. Nie do końca to czuję.

  • @Jarek_M
    @Jarek_M 10 месяцев назад

    Ile mocy da sie przepuścić przez taki balun na rg316? Pod pasmo 27Mhz, chyba lepiej owinąc rg58?

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  10 месяцев назад

      Śmiało 500W, rg 58 jest znacznie gorszym kablem or eg316

    • @Jarek_M
      @Jarek_M 10 месяцев назад

      jeszcze zobaczymy@@gotowy_sp9adc

  • @Krzysztof-SP5WOZ
    @Krzysztof-SP5WOZ 11 месяцев назад

    Dzięki za twój film świetnie wszystko wytumaczyłeś tylko szkoda że nie mam radia kf bo bym porobił takie anteny.

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  11 месяцев назад +1

      Zawsze możesz na CB😁

    • @Krzysztof-SP5WOZ
      @Krzysztof-SP5WOZ 11 месяцев назад

      @@gotowy_sp9adc tylko skrzynka antenowa kosztuje 1500 + 2000 radio to lepiej kupić kf

  • @Krzysztof-SP5WOZ
    @Krzysztof-SP5WOZ 10 месяцев назад

    Część jakiej wielkości ma być te pudełko ochronne pod taki rdzeń?

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  10 месяцев назад +1

      rozmiar nie ma znaczenia byle sie tylko zmieściło. Możesz użyć np czegoś takiego: www.tores.eu/pl/p/OBUDOWA-HERMETYCZNA-115X90X55MM/8032

    • @Krzysztof-SP5WOZ
      @Krzysztof-SP5WOZ 10 месяцев назад

      @@gotowy_sp9adc Dziękuję za pomoc ja kupiłem za małe

  • @krzysztofsas
    @krzysztofsas 6 месяцев назад

    konkret panie, 11:40-12:15

  • @djrevers2
    @djrevers2 11 месяцев назад

    Może to głupie pytanie ale może jest jakiś baloon 75ohm na 50 ohm RX only żeby qwaczenga pod domową instalacje RTV podpiąć? Za linki będę wdzięczny.

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  11 месяцев назад

      Jeśli tylko do odbioru(bo nie wiem jakim cudem chcesz nadawać to możesz bezpośrednio bez baluna. Jeśli jednak się uprzesz to zrób balun 1.5:1. Wszystko opisane w filmie poniżej albo na blogu na którym jest schemat też
      ruclips.net/video/ncQn1Xc3obw/видео.htmlsi=IYk5DjEhYdLNJtxw
      www.sp2fp.profimot.pl/Balun_1-1_rdzenie_dwutorowe/indexbal.html

  • @krzysztofsas
    @krzysztofsas 6 месяцев назад

    UC1 jak wlutujesz?

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  6 месяцев назад

      Do obudowy przykrece i normalnie cyna wyprowadzenia z baluna do gniazda

  • @kubamiszczz
    @kubamiszczz 2 месяца назад

    Czym się różni rdzeń ft240 od ft140? Oba 43

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  2 месяца назад +1

      @@kubamiszczz dla nas najważniejsza różnica prócz rozmiaru to dopuszczalna moc. Rdzeń 140 będzie pracować realnie do mocy chwilowej (SSB) 150 W, a 240 do mocy chwilowej 400W. Jeśli planujesz nadawać z mocą 50-80 W FM czy AM to lepiej będzie użyć 240, ale jeśli tylko na SSB to wystarczy 140 do 150W

    • @kubamiszczz
      @kubamiszczz 2 месяца назад

      @@gotowy_sp9adc dzięki

    • @kubamiszczz
      @kubamiszczz 2 месяца назад

      @@gotowy_sp9adc a im mniejsze 'mi' tym lepiej? Czyli 140-61 będzie lepszy?

  • @thekeymaker4603
    @thekeymaker4603 10 месяцев назад

    Jakie to jest przykre że tak mądrego człowieka ogląda tak niewielu ludzi a idiotów oglądają setki tysięcy :(

  • @mmario8423
    @mmario8423 9 месяцев назад +2

    Nie rozumiem czemu mierzysz oporność zwykłym omomierzem i na tej podstawie stwierdzasz który balun jest lepszy, przecież on wpływa na impedancję falową a nie na rezystancję - noewielki przyrost rezystancji jest wg mnie tyllko skutkiem ubocznym

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  9 месяцев назад

      Tak, ale dla kogoś kto nie ma analizaotra antenowego to prosty test żeby w miarę określić, że działa. Balun nawinięty koncentrykiem zawsze będzie lepszy bo sam w sobie ma 50om i to widać nawet na multimetrze. Jednak jesli wchodzą duże moce albo nie mamy dobrego koncentryka zostaje drut.

    • @mmario8423
      @mmario8423 9 месяцев назад

      @@gotowy_sp9adc , super dzięki za szybką odpowiedź 😃 , dobry content robisz, rzeczowo i konkretnie - dużo ważnych informacji w jak najkrótszym czasie oby tak dalej 💪

  • @joamarrr
    @joamarrr 11 месяцев назад

    Jak zmierzyc balun 49:1?

    • @gotowy_sp9adc
      @gotowy_sp9adc  11 месяцев назад

      Oczywiście najlepiej analizatorem pod rezystorem 2,4-2,5 kOma

    • @joamarrr
      @joamarrr 11 месяцев назад

      ​@@gotowy_sp9adcpopraw mnie jeżeli się mylę, gdyż laikiem jestem. 49 x 50 Om daje wspomniane przez Ciebie 2450 Om. Więc mierząc analizatorem balun 49:1 po stronie anteny powinno być te około 2,4kOma, z zastosowaniem rezystora po obu stronach powinno być 50 Om? Czy tak?

  • @tomek6003
    @tomek6003 4 месяца назад

    Pomiar multimetrem ma tylko sens dla zbadania ciągłości przewodnika. Te pomiary nie mają żadnego związku z faktyczną impedancją tego transformatora. Składowa rzeczywista ma 50 omów natomiast składowa urojona (impedancja) bliżej nieokreśloną. Trzeba użyć prądu przemiennego o frekwencji, na której ów balun będzie pracował.
    Zapamiętaj: pasywne elementy, jak kondensatory, cewki, transformatory, filtry i dławiki mierzymy na częstotliwości, na której docelowo będą pracować. Tylko wtedy będą odzwierciedlać rzeczywiste parametry. Z powodu szeregu zmiennych czynników na innych częstotliwością mogą ale już nie muszą prawidłowo pracować.
    73!!

  • @Slawek..
    @Slawek.. 10 месяцев назад +1

    Oooo w koncu bedzie fundipol, czekam od wakacji, ale wiadomo jak jest, czas nie dętka, nie rozciągnie się. 😉
    Tak tylko informacyjnie nadmienie że w przy drutach nawojowych używamy średnicy, a przy przewodach/kablach pola powierzchni.
    Pozdro 73

  • @piotrtg_SP9TDC
    @piotrtg_SP9TDC 11 месяцев назад

    Pierwszy