A tulaj szívni fog! A hőszivattyú biztosan nem! Jó lesz ez így?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 окт 2024

Комментарии • 177

  • @zerkovitzzoltan2182
    @zerkovitzzoltan2182 Год назад +35

    A háztól való távolság megfelelő, 10-15cm már megfelelő. Abban viszont tényleg igazat adok, hogy nem szerencsés a gépet a földre helyezni, mert a leolvasztáskor akár 5-10 liter víz is keletkezik ami mínuszokban néhány másodperc alatt oda is fagy, a gép idővel egy jégtömb lesz és ez kerülendő. Fagyott föld képtelen elszivárogtatni a vizet, ezért szokták vagy belevezetni a csatornába vagy ha ez nem lehetséges akkor a föld alatt egy függőleges szivárogtató rendszert kialakítani ami biztosítja a víz elvezetését. Sajnos sok helyen a kültéri egység vízelvezetésére egyáltalán nem szentelnek figyelmet és víz a járdára vagy úttestre csepeg és nyomban oda is fagy, rendkívül baleset veszélyes.

  • @banlaszlo
    @banlaszlo Год назад +8

    Köszönöm! Én is szeretnék majd hőszívattyút, s jó felkészülni előre, s elkerülni a lehetséges hibákat. A passzív ház könyvet előrendeltem!

  • @CJ4forever
    @CJ4forever Год назад +32

    Hőszivattyú telepítésével, beüzemelésével foglalkozunk. Igaz, hogy nem ezzel a márkával, de gondolom a fizika itt is fizika. A mi 8-10 kW teljesítményű hőszivattyúink esetében a gép háta a faltól minimum 50 centire kell legyen. Már hallom is, hogy túl sok, de minket a megrendelő azért fizet, hogy betartsunk egy adott technológiát, ne pedig véleményezzük.
    A hóhatár nálunk min. 40 cm, amit nem a gépkönyv, hanem a józan ész írt meg.
    Na, most. Miért is baj, ha ilyen szorosan falra tolt gépet találok a helyszínen? Mert megtagadom a beüzemelést.
    Csőszigetelésnek a fent mutatott megoldás nekem kétséges.

    • @igotafastcar
      @igotafastcar Год назад +7

      Ti gyikemberek vagytok, mert itthon mindig "jo lesz az, Belanal is mukodik" a szaktudas teteje. :)

    • @balazsdelpesti56
      @balazsdelpesti56 8 месяцев назад

      Szia! Az én Daikinngépemet a Daikin 20 cm-re rakta a háta mögött lévő falkerítéstől. Lehet, hogy azért hallom hangosnak, illetve a házban is érzem valamilyen szinten a rezgését?

  • @Egovideo1
    @Egovideo1 Год назад +18

    Úgy tudom minden gyártónál garanciális feltétel a "hó határ feletti telepités". Persze nem kötelező. :D
    Én járda elé készítettem egy beton alapot és arra a tartó szerkezetet, hogy meglegyen a kellő távolság a faltól. (Erre is vannak ajánlásai a gyártóknak általában. kb. 40-50 cm)
    A csőre UV álló kaucsuk szigetelést "hánytak", létezik ebből is alu kasírozott és vastagabb, de az drágább lett volna. :D
    A szomszédba valószínűleg ugyanaz telepítette. Én ráfalaznék arra a kerítésre, mert így bezavar a 2 hőszivattyú egymásnak.
    Sokan nem gondolják, hogy a rosszul telepített, vagy hibásan beállított rendszer 20-50% többlett fogyasztást okoz!

  • @nyitrai1234
    @nyitrai1234 Год назад +3

    Ha ez hidrosplyt akkor leeresztő szelep kell vagy glikolos feltöltés hogy ne fagyjon el. Sok itt az ismeretlen azokat jó lenne először tisztázni vagy leírni valahova. Nagy gyártók megkövetelik a hóhatár fölé telepítést és lehet kapni gyári lábat is.

  • @GeriSoftStudio
    @GeriSoftStudio Год назад +33

    Én megjegyezném, hogy sem a hőszipka alatt, sem a klíma kültérik alatt nincs rezgéscsillapító gumibak. Az egész rezgést ráviszik az épület szerkezetére, amitől meg fognak bolondulni a lakók odabent.

    • @-Odiv-
      @-Odiv- Год назад +5

      "Ez ilyen, ez ennyit tud, kedves. Mi mondtuk, hogy a drágább Daikin-t vegye, mert az csendesebb"

    • @matenemeth3714
      @matenemeth3714 Год назад

      Az alá nem kell gumibak?

    • @luciasarosi6818
      @luciasarosi6818 Год назад

      Hallhatok ilyet más háztól? A falakbol mély zúgás amitől már aludni sem lehet? Engem ennyire zavar más meg alig halja. Kint szinte nem is hallható akkor hány méterre lehet egy ilyen?

    • @HVACtuner
      @HVACtuner Год назад

      Gumibakozásnak sok értelme nincs ebben a formában.
      Nem egy 500 köbcentis egyhengeres dugattyús kompresszor van benne feltételezem :D.
      A gumibak kiválasztása is külön szakma az hogy veszek egy valamilyet ami van a "bótba" az teljesen tudománytalan .
      A gumibak télen úgyis megkeményedik szal akkor semmit sem csillapít, csak így szoktuk, mert így van a gépkönyvben és így érvényes a gari, és nem mondhatják hogy nem tettünk meg mindent .... :)

    • @GeriSoftStudio
      @GeriSoftStudio Год назад +2

      @@HVACtuner szóval ha az évi 2 nap -15 fokos hidegben keményebb lesz és kevesebbet csillapít, akkor szarjunk bele, és ne tegyük fel, sőt fémesen fixen rögzítsük. Ez a komment felesleges és káros volt a részedről. Kivéve ha te is a kombiopeles létrás klímás vagy. Neked így a normál.

  • @csokasandor2783
    @csokasandor2783 Год назад +4

    Szia. A hóhatar 40 cm, ez előírás mivel nehezen olvasztja le, a fagyott eső esetén pláne.

  • @gaborvisnyei8528
    @gaborvisnyei8528 Год назад +1

    Erősáramú elektrotechnikus válaszol: betápvezeték jó lenne, csak gusztustalan, meg ugye a gégecsőre netán rá lépnek akkor mégsem oké, legalább gusztusosan vezette volna el egy dobozig, a dobozt meg falba bevési stb.

  • @emanacio
    @emanacio Год назад +4

    Elgondolkoztam, hogy egy házra 10-20cm hőszigetelést tesznek és egy fűtő csőre elég az 1cm .
    Valószínű a méretarány miatt van? :)

    • @ferencelias4682
      @ferencelias4682 Год назад

      Elég jó a hőszigetelő képessége, de egy gyapothélyat elbírt volna!
      Beton járdalap vagy c sín tartószerkezetre.

  • @FDToth2x
    @FDToth2x Год назад

    Sztem minden kteri egyseg atviszi a rezgest. Nekunk kb 4 metrrrevan a hazfaltol, kozvetleunl a keritesnel, de meg igy is hallani.
    Mondjuk nincs alatta kavics, az lehet oroblema?

  • @janoshudi9625
    @janoshudi9625 Год назад +2

    Nekem is hoszivattyum van Panasonic,gyárilag adtak hozzá 2db rezgés csillapitos beton talpat,valamint kavics ágyat kellett alá készíteni

  • @miklosgabor1
    @miklosgabor1 Год назад +1

    Hiányolom a rezgéscsillapítást a hőszivattyú alól. A hóhatár nincs meg és nem mellesleg a csövön lévő szigetelés sem UV álló. 1 éven belül lemálik róla.

  •  Год назад +4

    A hőszipka alá kellett volna egy külön kiallás és alá kavics rézsü, de a két klíma alá meg tálca, vagy azt is kavicságyra tenni, mert leolvasztáskor ott szép tócsa lessz aztán meg jég. Nekem két panát tettek fel magasra, és mikor jött a hideg akkor szembesültem vele, hogy folyik a lé mindenhol. De tálcát magam tettem fel alá ezek után, nem vártam meg a szakit.

  • @zsoltsipos212
    @zsoltsipos212 Год назад +5

    Nem vagyok Szaki, DE az nagyon szomorú, hogy egy ilyen Monoblock-os hőszivattyú ára és kivitelezési költsége 3-4 millió forint körül mozog és ennyi pénzért ez a szerencsétlen, ilyen munkát ad ki a kezéből!!!! Ha ez az én házam lenne, levágnám mindkét kezét, gusztustalan tróger munka! 😰😱

  • @rozsomak09
    @rozsomak09 Год назад +2

    40x40mm -es sikla sínből szoktunk neki álványt csinálni 50cm magasra emeljük fel 10cm vastag járdalapokra lefurva. A faltól valo távolság az akkor gond ha gyartói előirás mást mond. Garancia vesztéssel járhat ha nem a gépkönyv szerint van letelepítve.

  • @gabormeszaros8876
    @gabormeszaros8876 Месяц назад

    Szia! Minden téren megbukott a telepítés! Magasságotfőképpen a leolvasztásnál lezúdulo 0 fokos víz esetleges felfagyása miatt kell bitosítani. Minden hőszivattyú telepítési leírásában kölön felhívják a figyelmet a magasság meghatározására és a faltól való távolság is meg van adva! Ha magasabban lenne téve, nem lenne negatív hatással a másik gépre. Még számomra az is kérdés, hogy megfelel e a távolság a gép előtt! Hiányzik alóla a kavicságy és a készülék alól a rezgéscsillapító gumibakok. A hőszigetelés minimum 20 mm mindíg. A hőszivattyúknál a bilincsekhez külön erre a célra lehet kapni kemény szigeteléstuskót, hogy a hőszigetelés ne szakadjon meg. Kérdés még a vízoldalról fagyállóval van e töltve, mert ha nem, akkor hiányzik az elektromos fagyvédelem!
    Az elektromos kábeleket nem visszük a földön, hanem falon szerelve, hóhatár felett és a készülék közvetlen közelébe áramtalanító kapcsolót rakunk!

  • @istvanfejes7815
    @istvanfejes7815 2 месяца назад

    A hőszivattyúkkal jelenleg hasonló a helyzet, mint 10-15 éve a kondenzációs kazánokkal. A gépész szakma jelentős részét felkészületlenül érte az új technológiával járó tervezési, telepítési, üzemeltetési feltételek változása. Nagyon sok hibásan telepített kazán (nem, az nem annyi, hogy rákötök négy flexicsövet és kilógatom a "kéményt" a tetőn) ment tönkre néhány év alatt, aztán jól rá lehetett fogni, hogy a kondenzációs kazánok hitványak. Most hasonló folyamat zajlik. Már tervezői szinten is megjelenik a felkészületlenség. Több márka beüzemelőjeként elég sok szerelési, sőt tervezési hibával találkozom. Ha cinikus lennék, azt mondanám, hogy kiváló, néhány év múlva lesz munka bőben, mert sorra fognak hullani a hőszivattyúk. Olyan készülékek, amik amúgy 20-25 évet is elmennének, nem fognak menni feleannyit sem. A folyamatban több helyen is van csapda. A kollégák sok esetben nem tudják, hogy nem egészen úgy kellene szerelni. Vagy tervezni. Régi meggyőződések élnek és győznek. Pl. a rézcső, vagy a csőátmérők és hőcserélők méretezése (mintha kazánhoz lenne). A megrendelő elsősorban az árat nézi (mennyibe kerül a telepítés), nem tudja megítélni a mögöttes műszaki tartalmat. Rendben van, hogy az árverseny normális piaci dolog, de így ez a kivitelezőket is a gyorsabb/egyszerűsített munka felé viszi el. Valaki lejjebb már jelezte, hogy pl a 90 fokkal háttal szerelt másik készülék szívni fog. Szó szerint, azt a túlhűtött levegőt fogja szívni, amit emez előre kifúj - ez sajnos egyáltalán nem apróság, súlyos forintokat fog jelenteni az üzemeltetésben. Valóban, kevés a készülék háta mögötti távolság is. Nem megoldott a kondenzvíz sorsa. A folyadék csövekre húzott kaucsuk szigetelés túl vékony. Ezeket nehéz jól megcsinálni, de azért ilyen egyenesen futó csöveknél megoldható a vízmentes ragasztás. Azon felül ezeket be kell borítani valamivel, mert a kaucsuk nem UV álló. Ezen túl így nemcsak a készülék, hanem a folyadék csövek is a hóban fognak állni. Nedves közegben a hőszigetelő anyag szigetelési képessége erősen csökken. Hiányzik a készüléknél egy elektromos leválasztó kapcsoló. Nem látok rezgéscsillapítást a készülék alatt. El is fagyhat? Tehát víz van benne? Ha igen, akkor kellene lenni egy fagyvédő szelepnek, ami 3 fok alatt el tudja engedni a vizet, mivelhogy esetleges hosszabb áramszünet esetén akármilyen vastag hőszigeteléssel elfagy. A készülék fölé kellene valami tető (ez nem feltétlenül a gépész dolga, de jeleznie kell.) A készülék gépkönyve megtalálható az Interneten. 14. oldal: "Helyezze a készüléket a talajtól megfelelő távolságra, nehogy hó borítsa." Amúgy gépkönyv egyes részei arra engednek következtetni, hogy google fordítóval készült. A kivivelezőnek amúgy nem kötelező rosszul szerelni, akkor se, ha a gépkönyv hülye. Lenne egy fogadásom arra, hogy ebben az esetben a a házon belül a rendszerben is van egy sor szerelési hiba.

  • @kovacsgaborl
    @kovacsgaborl Год назад +3

    Több probléa is van ezzel a telepítéssel. 1 a hóhatár fölé való kiemelés, minimum 40cm magasan kell elhelyezni a készüléket mert különben a kondenzvíz aláfagy és egy jégtömb lesz a készülék.
    2 a szigetelés egy egybefüggő felületet kéne képezzen, a bilincsel összeszorítva megszünik a szigetelő képessége.
    3 a gépet az épülettel egy szerkezetre elhelyezni nem ajánlott, mert a rezgéseket átviheti az egész házra ami "nagy zajjal jár".
    4 a készüléket mindenképp egy rezgésmentesítő gumibakra kell helyezni, ez az összecsavarozás nem megfelelő.
    5 a készüléket rövid oldalon minimum 40cm-re kell elhelyezni, hátsó részén (kondenzátor oldalról) minimum 60cm-re kell és a ventilátor oldalon legalább 60cm kell legyen szabadon de semmiképp ne tudja egy szomszédos készülék beszívni a kifújt levegőt.
    6 a rendszert egy ilyen monoblokk kialakításnál glykollal kell feltölteni és akkor nem tud elfagyni de hallottam olyat aki folyamatosan járatja a készüléket és nem fagyott le a rendszere az elmúlt 10 évben, cserébe viszont komoly energiát "füstölt" pazarolt el
    Ezek a monoblokk készülékek előnye, hogy "bárki" megvásárolhatja és telepítheti, így a hozzánem értő személyek is akik a telepítési utasítást sem olvassák el, cserébe "olcson" kivitelezik a munkát. Szerencsére, hamarosan a készülékek már hűtőközeg nélkül kerülnek forgalomba, és így csak képesített "szakember" tudja üzembehelyezni a készüléket. Sajnos az oktatási rendszer is elment rossz irányba és gyakorlati tudás nélkül nagyon sok klímaszerelő szakember lett az elmúlt 2-3 év alatt.
    A klímát és hőszivattyút egy közel olyan rendszerben kéne kezelni mint a gázt, hiába monoblokk rendszer, csak képesített személy "ellenjegyzésével" lehet vásárolni/üzembehelyezni.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Год назад +1

      Köszönöm!

    • @istvanfejes7815
      @istvanfejes7815 2 месяца назад

      Ha az R290-es monoblokkok hűtőközeg nélkül jönnek majd, akkor arra is kíváncsi leszek... A másik gond, hogy a hőszivattyú nem hűtőszekrény, hogy bedugjuk a konnektorba, oszt megy. Van körülötte egy rendszer, amiben benne van. A hőszivattyús kollégák egy része klímákról áll át hőszivattyúra és nem sokat tud a gépészeti részről. Nem az a gond, hogy 2-3 év alatt ne lehetne sok mindent megtanulni.

  • @greenenergy1815
    @greenenergy1815 Год назад +3

    Érdemes lett volna egy négylábú talpas konzolra tenni, akkor 40-50 cm lenne a járdától. Osztom az előttem szóló véleményét, a gumibakot elhagyni hiba. A szigetelés ugyan párazáró, (Lenne) de a golyónyomott alumínium borítás nélkül a galambok kb egy nyár alatt lecsipkedik az egészet. A bilincsek alá is létezik szigetelő gyűrű, de annak itt nyoma sincs. Kár érte, nem sokkal többe került volna szakszerűen megcsinálni.

  • @balazsnemeth5540
    @balazsnemeth5540 Год назад +5

    Az utcában van pár hely ahol ezzel fűtenek,szembe szomszéd most telepített ilyet ,ku...a hangos éjjel! Remélem nyáron ha hűt nem lesz ilyen hangos mert akkor a nyitott ablaknak lőttek!

    • @nexudes
      @nexudes Год назад +4

      Szolsz neki szoban, majd postan, utana jegyzonel kersz birtokvedelmet zajra. Eleg komolyan veszik, mi siman elertuk a tarsashaznal a szomszeddal szemben, szabadban uzemelo nagyteljesitmenyu kompresszor miatt. Homlokzatunktol 1m re határozták meg a hatarertekeket, amik eletszeruek, de alacsonyak. Azota nincs gepzaj.

  • @istvantakacs6401
    @istvantakacs6401 Год назад

    Ha jól látom ez egy úgynevezett monoblokos hőszivattyú. A készülékhez adnak telepítési útmutatót. A csövekben 40-64 fokos víz kering, ezért van 5-7 rétegű csővel szerelve. A kék cső a kondenz vizet vezeti el amit szivattyú is továbbíthat. Ezt meg kell nézni! Észrevételeim: cső szigetelés ha folyamatos lenne akkor is kevésnek tartom. A rögzítése is kétséges. A készülék a falra fúja a levegőt, a távolság elég. A készülék belsejében lehetnek a rezgés csillapítók, ránézésre. A készülék rezgése újonnan alacsony, de a legnagyobb gondom a járda. Legalább 10-15 cm vastag és min 1 m2 kellene lennie és a faltól min 15-20 cmre kell indulnia. Fontos hogy az összes rögzitési pontot le kell csavarni. A hóhatárt egy féltetővel lehet korigálni.

  • @Gaborkik
    @Gaborkik Год назад +5

    A napokban sok helyen kibuktak az ilyen hőszivattyú telepítések. A nedves, 0°C körüli időben sok leolvasztás melett a gép alatt szépen hízott a jégtakaró amíg az egész hőcserélő egy tömb jég nem lett, bizony min. 30cm-re fel kellene emelni.

  • @csababarber5755
    @csababarber5755 3 месяца назад

    Milyen hóban?

  • @kisa660
    @kisa660 Год назад +5

    Én idén telepítettem egy 14kw-os hajdut, viszont nálam olyan helyen van, ahova a hó sem esik be, így csak 10cm van a gép alatt. Nálam az olvadékvíz elvezetése a problémásabb, mert nem keveset termel. Jövőre át kell majd kicsit alakítani, addig kibírja a mostani felállás.

    • @gg630504
      @gg630504 Год назад +2

      14kw -> 14 kW
      10cm -> 10 cm

    • @dobosharom1888
      @dobosharom1888 Год назад +4

      @@gg630504 :D

    • @kisa660
      @kisa660 Год назад +5

      @@gg630504 Látom sikerült megragadni a lényeget.... sebaly, lessz ez még rószab is.

  • @demeterendre859
    @demeterendre859 Год назад

    Hogy a témához is hozzászóljak. Nekem ez a kivitelezés egy szakmáját nem szerető (legyünk túl rajta minélelőbb) , és hozzá nem értő munkájának tűnik. Előttem már leírták a hibákat, amit még én hozzá tennék, hogy az alacsony telpítéssel nem csak a hó, hanem a növényzet (lehulló falevelek stb) is fel tud halmozódni abban a sarokban ahol áll az a szerencsétlen kültéri. Nem tudom beszélt-e valaki az uralkodó szélirány és a tájolás jelentőségéről. A csövezés elvezétés megint probléma forrása,mert a kalorikus csöveket a ventillátor ebben a formában hűti. Ilyen mértékű szigeteléssel meg pláne. Nyilván a helyszín adta lehetőségek határt szabnak a telepíthetőség optimális megválasztására, de ez nem mentesíti a telepítőt a szakszerűtlen telepítés felelőssége alól. A rezgéscsillapító hiánya hosszútávon a csavarok,dűbelek fellazulását is eredményezni fogja,az egész télen üzemelő fűtőegység hangjáról nem is beszélve.

  • @zsoltzombory8553
    @zsoltzombory8553 Год назад +1

    A kondenzviz elvezető csőbe szoktak valami fűtőszalat rakni? Hiába szigeteltem le a csövet (mellesleg ennél külömbbül) akkor is belefagy a víz.

    • @steve_video
      @steve_video Год назад

      Igen. Van ilyen önszabályozós fűzőszál tizenwattostól ami fagypont alatt kezd csak el fűteni. Vicces mert pont tegnap este kezdett el vitatkozni velem egy klimás a facebookon, hogy az nem lehet, hogy a viz befagy a gyári kifolyócsőbe :)

    • @zsoltzombory8553
      @zsoltzombory8553 Год назад

      @@steve_video Eleve, mi az, hogy gyári kifolyócső? Vagy ha van ilyen, mitől különb, mint az én hőszigetelt csövem?
      Megfigyeltem, az épületgépész, klímás, sose érvel, megmagyarázza, hogy ezt használjuk (többesszám egyes személybe) akkor is, ha több 10 ezres, százezres árkülönbségről van szó. De ez már off, nem akarok elkanyarodni, szóval van ilyen fűtőszál, egyébként azóta láttam hasonló megoldást, közintézmény esővíz lefolyóján.

    • @steve_video
      @steve_video Год назад

      @@zsoltzombory8553 Az a kifolyó bigyó ami a klíma kültérik aljába van bepattintva, jó kis átmérőjű, vacak, erre mondta a "20éveszerelekklímákat" szaki, hogy abba nem fagyhat bele a viz, az lehetetlen. Ehhez képest minden klímás fórumon napi visszatérő kör ez "befagyott a viz, mit csináljak - bent van a gyári kifolyó? - igen - vedd ki"

  • @kisssdani
    @kisssdani Год назад +1

    Ez egy egyértelműen elnagyolt telepítés, viszont nem fog akkorát szívni a tulaj, mint ahogy sokan leírták. Hatásfokveszteség az lesz, viszont a mi éghajlatunknál nem lesz komolyabb baja valószínűleg a gépnek. De ha már a tulaj kifizette a telepítés díját, akkor jogosan elvárhatna egy ennél jóval esztétikusabb kivitelezést.

  • @iemjoy1
    @iemjoy1 Год назад

    Szemre az a 1,5- 2 cm közti armaflex vagy zárt cellás szigetelés is elbírna többet az előre menő visszatérőre, illetve egy időjárási körülményeket jobban viselő második réteget is javasolnék, a hóhatár feletti telepítés alap kéne, hogy legyen, a körbe járhatóság pedig a szervíz/karbantartás szempontjából lenne racionális

  • @rxtx1979
    @rxtx1979 Год назад +1

    A gégecsövek a falra rögzítve jobban mutatnának, pár db műanyag, tipli, csavar, egy-két fúrás. Nem nagy munka megcsinálni és nem a földön kígyózik.

  • @dalloszsolti
    @dalloszsolti Год назад +1

    Érdekes egyébként, hogy szinte az összes gyártó a Daikintól a Panasonicon át a Vaillantig úgy mutogatja a hőszivattyúit a honlapján (főleg a monoblokkosokat), hogy csak le vannak téve a járdára. Aztán persze az apróbetűs részben ott a megjegyzés a távolságokról, de úgy érzem kicsit Ők is ludasak, mert így a laikus tulaj, ha kap egy ilyen telepítést nem feltétlenül fog gyanút, mondván a prospektusban is pont így nézett ki.

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Год назад

      Így van! Vagy talán a monoblokkosat mediterrán országba szánják?

    • @azrael834
      @azrael834 Год назад

      GREE hőszivattyúknál határozott 30cm hóhatárt írnak elő. A Monoblokk hőszivattyúból fagyállófolyadék megy a házba a hőcserélőig, ezért elfagyás nem lehetséges. Hátránya hogy a fagyállófolyadék hőátadásán veszteség keletkezik. Amikor egy ilyen festett fémvázat közvetlenül betonra csavaroznak a rohadás pár éven belül megkezdődik. A víz kapillárisan beszivárog a beton és lemez közé. Mindenképpen gumibak vagy rezgést elnyelő speciális konzolok kellenek alá.

  • @istvantakacs6401
    @istvantakacs6401 Год назад

    1 nap próbaüzem 0 fok alatti külső hőmérsékleten. Termosztát +30 fokra állítva. Éjszaka zaj mérés és hőmérséklet mérés az egységen és minden kiderül.

  • @mrlaszlo6757
    @mrlaszlo6757 Год назад

    Ennél nagyobb mono blokosat is láttam talajra telepíteni van mikor ez csak így lehet kivitelezni különböző okok miatt és a tulaj minden kepp ezt akár be kötni

  • @csehszlovakze
    @csehszlovakze Год назад +2

    kíváncsi leszek, hogy ez egy "rendes" hőszivattyú-e, vagy csak egy inverteres klíma... a jenkiknél pl. az utóbbi is -az air- a heat pump kategóriába tartozik.

    • @GyulaPalfi
      @GyulaPalfi Год назад +2

      Miben más a "rendes" hőszivattyú egy klímától? Miben tér el a működésük fizikai alapelve?

    • @laikuspolihisztor
      @laikuspolihisztor Год назад +6

      Leginkább mindenhol hőszivattyúk közé tartozik az inverteres hűtő-fűtő klíma. Levegő-levegő hőszivattyú a neve.
      A videóban ez egy monoblokk víz levegő hőszivattyú.
      Az érdekes, hogy egy ennyire könnyen telepíthető eszközt hogyan sikerült ilyen szarul kivitelezni.

    • @davidnagy4552
      @davidnagy4552 Год назад +7

      Elárulok egy nagy titkot: a minden háztartásban megtalálható hétköznapi hűtőszekrény is egy hőszivattyú... Ahogy az "inverteres Klíma" is.

    • @csehszlovakze
      @csehszlovakze Год назад +1

      @@GyulaPalfi a "rendes" hőszivattyúnak a földbe is be vannak vezetve a hőcserélői

    • @GyulaPalfi
      @GyulaPalfi Год назад

      @@csehszlovakze, bocs te kevered a halmazokat. A víz-viz hőszivattyú egy fajtája a hőszivattyúknak. A klíma pedig levegő-levegő típusú.

  • @smallcure
    @smallcure Год назад

    Faltól lehetőleg 30 cm-re de már a 15-20cm is megfelelő és ha egy sík betonalapra helyezzük, ahhoz képest 10cm-re meg kell emelni, de melegen ajánlott valamilyen gumit a lábak alá rakni.

  • @zoltanszacsko6318
    @zoltanszacsko6318 Год назад +4

    Ez kérlek alássan, a szedd szét, és kezd elölről kategória!

  • @barnabasgaspar1555
    @barnabasgaspar1555 Год назад +6

    Na ezt már nagyon várom.
    3KW -os Panasonic hőszivattyú van a 120nm -es házamba beépítve, csak padlófűtéssel.
    Télen havi 1500KW ot fogyaszt, viszont 23-24 fok fölé képtelen a lakást felmelegíteni.

    • @catcharmy4426
      @catcharmy4426 Год назад +1

      3 kw? Mi jövőre építkezünk és a gépész nekünk 9kw os hőszivattyút számolt ki 120nm-re. Nyilván számít a szigetelés mennyisége is nálad.

    • @barnabasgaspar1555
      @barnabasgaspar1555 Год назад +3

      @@catcharmy4426 Van szigetelés, de a 3KW kevésnek tűnik. Szomszédba 200nm re 15KW-osat basztak fel.

    • @Kisuke686
      @Kisuke686 Год назад +1

      3kw 120nmre lófasz esti fénnyel.

    • @haruframing
      @haruframing Год назад +5

      nem ártott volna tervezőt igénybe venni, aki kiméretezi tisztességesen. Amúgy a 24 fok miért nem elég? Te mennyit akarsz?

    • @gg630504
      @gg630504 Год назад +5

      3KW -> 3 kW
      120nm -> 120 m² vagy 120 m2
      1500KW -> 1500 kW ( = 1,5 megawatt ) teljesítmény. Az energia lehet 1500 kWh.

  • @olvasofej
    @olvasofej Год назад +1

    Azt nem értem, hogy a 2 klima külső egységet minek tette tök magasságba, hogy a kültériből csöpögő viz ne áztassa el a falat?
    De hát azt úgyse fogják télen használni arra vették a hőszivattyút, nyáron meg a beltériből csöpög majd ki a kondenzviz, azt meg Isten se tudja hova vezeti ki.
    Vagy a beltérit is tők magasságba tette fel belül a falra?
    Az egy dolog, hogy ráirják hogy max csőhossz 25m , szint különbég meg 10m, attól még van egy optimális távolság, elrendezés (északi tájolás), kondenz viznek lejtés, stb.
    Az egy dolog, hogy a kivitelezés szakszerűtlen, hiányos, de ami a legnagyobb gond, hogy nem lett megtervezve.
    Az hogy valakinek milyen fűtési, vagy/és hűtési rendszerre van szüksége, az nem a vevő elképzelésétől függ, hanem a ház tulajdonságaitól:
    pl. szobák mérete, höszigetelése (falak, padló, plafon), le van-e betonozva, szobák tájolása, elhelyezhető-e egyáltalán oda a készülék pl. gázcső vagy áramvezetékek miatt, mennyi készülék kell, mekkora teljesitményű, mennyit fog ez összesen fogyasztani, birja-e azt a hálózat vagy bőviteni kell, ha h-tarifa lesz, hol lesz majd az óra, megfelel-e az épület a tüzvédelmi előirásoknak, egyáltalán lesz-e pénze a vevőnek minderre, lehet hogy egy jobb hőszigeteléssel és pár kissebb teljesitményű, olcsóbb géppel sokkal jobban járna, stb.
    Tehát számos olyan dolog lett volna, amit alaposan végig kellett volna gondolni mielőtt kifizette azt a rengeteg pénzt
    És ami a legszomorúbb, hogy ha a kedves megrendelő igy tett volna, már a tervezés fázisánál kibukott volna a "szakember" hozzá(nem)értese.

  • @attila2017
    @attila2017 Год назад +3

    A telepítés így teljesen szakszerűtken. Legalább 30cm-re kellett volna felemelni a talajszinttől. A leolvasztás miatt télen egy jégtömb lesz belőle. A hűtőköri csövezés szigetelésére pedig aluszalagot kellett volna tenni. A betáp oldalra pedig kültérre helyezhető villamos leválasztó kapcsolót kellett volna felhelyezni a kültéri könnyű áramtalanítása érdekében ha erre esetleges javítás során szükség lenne. Látszik a gyors és hanyag munkavégzés a telepítésen.

  • @NemethNandor
    @NemethNandor Год назад +1

    Köszönjük az észrevételeket, sokat lehet belőle tanulni. Ami az én véleményem:
    * Láttam már olyan napelemtáblát, amin nem volt ablaktörlő hó esetére. Szerintem hőszivattyú esetén sem feltétlen kell erre méretezni, de ezek után ezt a részt én is komolyabban venném.
    * Az ötrétegű csőben nyilván nem hűtőközeg, hanem faagyálló folyadék kering, legalábbis a tanulmányaim alapján R32-nél én 40 bar fölött nyomáspróbáznám a hűtőkört, amit egy átlag ötrétegű cső nem bír ki. Ha nem lenne rajta hőszigetelés, akkor is eljárna a rendszer. Nyilván igényesebb, ha foglalkozunk a veszteségek csökkentésével, de a tulajnak nem feltétlenül fog feltűnni az ebből adódó szerintem max. 20-30% hatásfok csökkenés. Megjegyzem, ennél vastagabb hőszigetelések a gépben sincsenek, legfeljebb igényes kivitelezéssel, amit én ugyanúgy veszteségnek gondolok.
    * A hőszigetelést megeszi az UV, meg az állatok is bele tudnak kezdeni, azt én beburkoltam volna valamivel. Az látszik, hogy megtanulták, hogy itt szükség lehet a párazárásra nyáron, hiszen zárt cellás szigetelést használnak :D

    • @NemethNandor
      @NemethNandor Год назад

      Amúgy egy kis fejszámolás alapján max. 300W veszteség mehet el a bekötő csöveken.

    • @rozsomak09
      @rozsomak09 Год назад

      @@NemethNandor /óra ?

    • @NemethNandor
      @NemethNandor Год назад

      @@rozsomak09 óránként 300Wh = 0.3 kWh, és csak akkor, ha működik a hőszivattyú. Ez felső becslés, ahol bele becsültem, hogy a szigetelés nem tökéletes.

    •  Год назад

      Ez szerintem egy monoblokkos hőszivattyú. Nem kell nyomáspróbázni a hűtőkört.

    • @NemethNandor
      @NemethNandor Год назад +1

      @ Nekem is annak tűnt

  • @istifusti1435
    @istifusti1435 Год назад

    Ezt sem normális szakember szerelte gratulálok . Mi zsalukőre rakjuk és úgy gumilábakra pluszba.

  • @MrJohn0107
    @MrJohn0107 Год назад +2

    elgondolkodtató, hogy egy hőszivattyú mellé még két klímát is felszereltek, biztos, ami tuti, de leginkább intő jel.

    • @szorptorp4258
      @szorptorp4258 Год назад +2

      Láttam ilyet...2.5 milliós bosch hőszivattyú, a felső emeleten meg 2 bazi nagy split klíma...és így is meleg van fent...na az sem egy passzívház 🤣

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Год назад +2

      Hat ez sem az…

    • @SzakiEllenor
      @SzakiEllenor  Год назад

      Padlofutes van. Így klima is kell, mert mivel hűteni?

    • @AttilaR87
      @AttilaR87 Год назад +1

      Én a padlóval hűtöttem idén 17 °C os víz volt a minimum amit keringetett a szivattyú. Három gyerek van a háznál és nem fáztak fel. Jövőre annyit módosítok az üzemeltetésen ,hogy csak este 11-től reggel 5-ig fog menni 15-16 °C on a jobb hatásfok miatt.

  • @istvanrogacs2222
    @istvanrogacs2222 5 месяцев назад

    majd ha lesz hó lapátol , a szomszéddal eggyütt, gyalázat a szigetelés, 40 cm gyári konzol van megvehető ,

  • @andrasszeibert8792
    @andrasszeibert8792 Год назад

    Ezen egyértelműen látszik, hogy így szoktuk alapján készült. Hiszen ugye a Ferinél is így csinálták!

  • @janospapp536
    @janospapp536 Год назад

    Tulaj biztosan szívni fog. Tegnap jött a nagy bejelentés a napelemes elszámolás változásával kapcsolatban...

  • @zotansteier1522
    @zotansteier1522 Год назад +1

    Ez egy Baxi Arugia 9M replika van hozzá gyári rezgéscsillapító láb

    • @3m3ricus
      @3m3ricus Год назад

      Az is Midea gyártmány...

  • @igotafastcar
    @igotafastcar Год назад

    Amit nem ertek meg soha, hogy aki nem ert hozza az miert szol a temahoz?
    Valaha levetkozzuk meg azt is, hogy "10-15 centi"? Van egy gepkonyv amiben le van irva. Nevetseges, hogy allandoan varial es okosabb mindenkinel is a magyar...
    A telepites pedig kokany munka.
    Pont ahogy eszrevetted:
    Hohatar fole kell hiszen nem fog mukodni kulonben.
    A villanyszereles resze pedig abszolut rossz es helytelen.
    Az a cso nem kulterre van. Nem UV allo.
    A benne levo vezetek sem hiszem kulterre valo lenne.
    Rogziteni kell a vezetekeket vagy kabeltalcat hasznali.

  • @MrFordShelby
    @MrFordShelby Год назад

    Én nem vagyok szakmabeli, vagyis nem értek hozzá, de még laikus szemmel is több dolog egyből elkezdte szúrni a szemem, melyek valószínűleg a telepítés korrekciójának kérésére sarkaltak volna.

  • @Kiljah
    @Kiljah Год назад

    A többi készülék elhelyezési "ajánlat" sem térhet el nagyon (14. oldal): www.westen.hu/wp-content/uploads/2021/10/hu-Installation-and-owner-Manual_compressed-1_compressed.pdf

  • @To_Pal
    @To_Pal Год назад +3

    Ha nem tiltja a gépkönyv, akkor el is áshatod a földbe, akár meglepően mélyen...

  • @endremurvai6136
    @endremurvai6136 Год назад +1

    Ok, hogy függetlenítik a gáztól a tulajdonosok a házaikat. De mivel fogják megoldani 2030-ig, hogy 0% fosszílis energiafelhasználásúak legyenek, tehát mivel fogják kiváltani a hálózati villamos energiát?

    • @GyulaPalfi
      @GyulaPalfi Год назад

      Napelemmel - de meglepne, ha újat tudtam volna mondani.

    • @CsImre
      @CsImre Год назад +1

      @@GyulaPalfi Főleg ilyenkor, decemberben.

    • @GyulaPalfi
      @GyulaPalfi Год назад

      @@CsImre, bizony lehet 100 %-ban önellátó napelemmel is egy ház.

    • @endremurvai6136
      @endremurvai6136 Год назад

      @@GyulaPalfi Nem újdonság. De a lakosság nagyon kis része fog tudni leválni a vezetékes hálózatokról. A kormány meg Brüsszelre, bármire hivatkozva azt a kisebbséget is el fogja lehetetleníteni, nehogy jól érezze magát az akkori kiszolgáltatott világban. Ha mégsem politikai módszerekkel operálnának, biztosan megvan már erre is a kidolgozott forgatókönyv.
      Lásd: covid, háborús vészhelyzet, üzemanyaghiány, élelmiszerhiány generálása stb.

    • @GyulaPalfi
      @GyulaPalfi Год назад

      @@endremurvai6136, a technológiai fejlődést nem érdekli a magyar politikai rendszer - átgázol rajta. S ha a magyarok nem akarnak megrekedni a XX. században, akkor tesznek róla, hogy a politika ne tudja őket foglyul ejteni.

  • @gabod8344
    @gabod8344 Год назад

    Engem inkabb az zavarna, hogy a vizszigetelt labazaton vezettek a csoveket a belterbe. 😮

  • @belakun3988
    @belakun3988 Год назад

    több 100ezres terméket sikerült összetaknyolással telepíteni....végülis,nem a szaki pénze bánta...

    • @attilamarki5757
      @attilamarki5757 Год назад

      ja a felelőségbiztosítása fogja fedezni a garanciális költségeket. :-)

  • @dobosatis
    @dobosatis Год назад

    Erre egy laikus is azt mondaná, hogy trehány, jóóóvanaz, haladjunk, spóroljunk... Ha beszarik vissza kell jönni legalább.

  • @tamaspsc1581
    @tamaspsc1581 Год назад +2

    Faltól 50cm,hóhatár 40cm

  • @3m3ricus
    @3m3ricus Год назад +2

    Pfff, na jó... Nincs megemelve a készülék, kispórolták a gumibakot és persze nem látható, hogy a cseppvíz elvezetés hogyan van megoldva, ha egyáltalán meg van oldva.
    Ez egy monoblokkos változat, nem kell hozzá F-gáz vizsga, ami látszik is a telepítés körülményein. Le merem fogadni, hogy ez egy Westen felirattal ellátott Midea készülék.
    A telepítés kürölményeit látva azon is lehet gondolkozni, hogy vajon megfelelő teljesítményű az épülethez vagy sem.

    • @igotafastcar
      @igotafastcar Год назад

      Nem kell hozza? :D
      Persze, az R32 ami benne van az nem szamit.
      Ne irjal mar hulyeseget.
      Hozza sem erthet senki csak vizsgaval.

    • @SzentiD
      @SzentiD Год назад

      A cseppvíz elvezetés látszik,nem az a kék színű cső ami a falra és a lábazatra csorgatja majd a vizet?3:33

    • @3m3ricus
      @3m3ricus Год назад

      @@SzentiD A cseppvízelvezetés a készülék alján szokott lenni, kb. a gép aljának közepén. Ez a kék cső inkább a biztonsági szelephez van kötve, ha a fűtési rendszerrel gond lenne.

    • @3m3ricus
      @3m3ricus Год назад +1

      @@igotafastcar Nos! Igen, monoblokkos telepítéséhez NEM kell, mivel az R32 körbe nem nyúlsz bele. Ha viszont szét kell szedni az R32 kört, akkor oda már kell az F-gáz jogosultság. Szóval, te írsz hülyeségeket.

    • @igotafastcar
      @igotafastcar Год назад

      @@3m3ricus
      Egy split klimat ki sem takarithatsz vizsga nelkul.
      Ezeket meg kotozgeted be es azt sem tudod beuzemelesnel mit kellene vizsgalni?
      Nincs benne gaz?
      Vagy szivarog akkor majd 2 ev mulva megnezi valaki? :D

  • @xsonzoloster
    @xsonzoloster Год назад

    A munka ocsmány pocsadék, úgy, ahogy van.

  • @takacsnimrodrudolf
    @takacsnimrodrudolf Год назад +1

    Földre soha!!!!

    • @steve_video
      @steve_video Год назад

      Nem is földre rakták, hanem betonra. Egyébként a hőszivattyúk normális helye itt lenne, csak nem betonnak kellene középen lenni hanem kavicsnak. Bár kb ugyanilyen elhelyezéssel van hőszivattyú a daikin honlapján is.

  • @rolandsebok3057
    @rolandsebok3057 Год назад +9

    Üdvözlöm.
    A felhasználói és telepítői kézikönyve teljesen leírja a telepítés módját.
    14. oldalon olvasható a telepítési követelmények.
    www.westen.hu/wp-content/uploads/2021/10/hu-Installation-and-owner-Manual_compressed-1_compressed.pdf

    • @tocha69
      @tocha69 9 месяцев назад

      Pontosan! 6.1 alatt található a lényeg, miszerint:
      1. Hozzon létre nagy előtetőt.
      2. Hozzon létre egy tartóalapot.
      Helyezze a készüléket a talajtól megfelelő távolságra,
      nehogy hó borítsa.

  • @expamandro
    @expamandro Год назад

    trehány munka!

  • @tamaspsc1581
    @tamaspsc1581 Год назад

    Ja ès alatta kavicságy......

  • @istifusti1435
    @istifusti1435 11 месяцев назад

    Ez egy rossz telepítés

  • @To_Pal
    @To_Pal Год назад

    A tökig érő hó mindig f@sza!

  • @matenemeth3714
    @matenemeth3714 Год назад +9

    Pontos típus, utána gépkönyv, benne van minden!!! Az tuti higy így nem jó!teljesen jol látod! www.westen.hu/wp-content/uploads/2021/10/hu-Installation-and-owner-Manual_compressed-1_compressed.pdf

    • @matenemeth3714
      @matenemeth3714 Год назад +1

      7.2! Se gumi szőnyeg, se a minimum 100mm tartó aljzat, nem mellesleg kitér a hóhatárra!