A to ci ciekawostka , nie wiedziałem o tym. Za niedługo przez tą ekologię będzie ciężko dojechać autkiem z salonu pod dom bez jakiejś awarii. Dzięki za cenne info i pozdrawiam.
Mam VW cc z 2014 roku z małym przebiegiem w 2.0 TDI 177KM. Po obejrzeniu poszedłem sprawdzić będąc już pewnym,że mam taki płyn i zbiorniczek. Ku mojemu zaskoczeniu ucieszyłem się widząc napis G12. Odkręciłem zbiorniczek i się jeszcze upewniłem,że w środku nic nie ma. Nie mam adblue i tego udziwnienia w zbiorniku. Kupiłem udany silnik bez tych zbędnych dodatków. Ale film bardzo dobry, pokazuje jak bez potrzeby coraz bardziej komplikują konstrukcję.
Masz racje! Chodzi tutaj o ochronę środowiska. Nie dość, że wymieniasz płyn, to jeszcze musisz wymienić zbiorniczek, którego wyprodukowanie i utylizacja (czyli kąpiel w morzu) jest mniej szkodliwa dla środowiska.
Skoda Octavia 3 1.6 TDI z 2019 roku. Dowiedziałem się o tym dziadostwie pod koniec zeszłego roku, gdy w aucie przestało działać ogrzewanie. Okazało się, że woreczek rozszczelnił się i to gówno zatkało nagrzewnicę i zanieczyściło cały układ. Serwis Skody bawił się z tym prawie miesiąc, na szczęście w ramach gwarancji. Najpierw próbowali wypłukać układ. Procedura wygląda tak, że najpierw zostaje wymontowana nagrzewnica, mechanik powiedział, że gdyby zaczęli procedurę płukania z zamontowaną nagrzewnicą to zabili by ją do końca. Oczywiście procedurą płukania steruje komputer serwisowy podpięty do gniazda OBD2 auta i trwa ona kilka godzin, w tym czasie nagrzewnica płukana jest poza autem. Po odebraniu auta z serwisu ogrzewanie przestało działać po około 30 kilometrach. Serwis stwierdził, że trzeba wymienić nagrzewnicę, na szczęście w Octavii jest ona umieszczona w miejscu ze stosunkowo łatwym dostępem, więc nie trzeba demontować deski rozdzielczej. Po wymianie nagrzewnicy ogrzewanie działało przez około 70 kilometrów. Auto znów wróciło do serwisu i zostało w nim na jakieś dwa tygodnie, podejrzewam że procedurą płukania była przeprowadzona kilkukrotnie. Na razie jest ok. Wnioski- ekologia zajebista, czas na usunięcie awarii, procedura płukania, w trakcie której silnik pracuje bez produktywnie przez kilka godzin nie tylko na wolnych obrotach. Z tego co mówił mechanik, komputer serwisowy zwiększa i zmniejsza obroty silnika na zmianę, do tego nowa nagrzewnica. Produkty płukania trzeba zutylizować. Wniosek - wypieprzyć woreczek i zmieniać płyn chłodniczy regularnie - wyjdzie taniej. Ciekawy jestem ile kosztowało usunięcie awarii w moim aucie.
Właśnie wymieniłem fabryczny zbiorniczek - Mercedes W211 220 CDI 170 KM z 2008. Dokładnie to co opisuje Pan Arek, bardzo słabe ogrzewanie z powodu perforacji zbiorniczka z silikatem.
Nawet nie zwróciłem na to nigdy uwagi. A wystarczyło w zbiorniku zrobić plastikowy koszyczek na niego... Albo metalowy woreczek... Ale wtedy by się nie psulo. Rada jedna. Wywalić woreczek, zmienić płyn i ogień na tłoki. A wystarczyło dodać do płynu np extracol czy inny przeciwutleniacz i po sprawie.
"przewaga dzieki technice" smiech na sali!super firma - dieselgate,teraz cos znow z katalizatorami z bmw i jeszcze woreczki na deser!czekam na wiecej!!!
Dzięki za materiał. Byłem doradcą servisowym w VW w angli przez 7 lat i jest to znany problem. Te same objawy, zwykle w passatach ale i inne modele sie zdarzały. Oferowalismy płukanie oczywiście nie na gwarancji więc VW nie zna jeszcze problemu lub trzymają wodę w ustach. Mógłby to być potencjalnie kolejny drogi post recall tak jak w przypadku widelców selektora w DSG gdzie bez pytania często wymienialiśmy skrzynie jako "gest dobrej woli". Bacznie obserwuje jak to sie rozwinie jako fan marki. Dzieki za wyjaśnienie tematu.
Co do skrzyni to wyprodukowali z błędem jeden wałek sprzęgłowy inny wielo klin podobno wyprodukowali 50tys skrzyń zanim się zorientowali. Na szkoleniu z DSG szkoleniowcy wspominali . A jeden z uczestników potwierdził że nawet Passat jego ojca też to miał i na gwarancji po cichu wymienili skrzynie.
@@piotrprzepiora8677 zgadza sie, ten bubel tez wystepował ale mi chodzi o defekt megatronics ktory w końcu wyrabia widelec wybierający biegi. Jest to spowodowane tym ze ludzie często zmieniają z R na D lub odwrotnie zanim auto się w pełni zatrzyma. Wymieniłem dziesiątki takich przypadkow, głównie taksówkarze bo oni zawsze w pośpiechu. Urzytkownicy nie wiedzą ze DSG to manualna skrzynia sterowana elektronicznie i to co zwykły automat wybaczy tego DSG nie wytrzyma. Najlepiej sie w pełni zatrzymać i wtedy wybierać biegi. Dzieki, pozdrawiam.
@@TheYamakasi007 Sory ale nie pamiętam symboli skrzyni i nie mam juz niestery dostępu do VW huba żeby Tobie to sprawdzić. Jesli możesz podaj jakim modelem z jakim silnikiem i z którego roku masz kłopot a postaram sie poradzić.
Pół roku temu wymieniałem u siebie zbiorniczek w Golf 7 bo te g... nie dało się wyjąć, są różne zbiorniczki w VAG-ach. Teraz śpię już spokojnie. W nowych rocznikach zrezygnował z tego VW.
nowoczesne płyny chłodnicze maja na tyle dodatków ,że bez problemu nie jest potrzebny żaden silikat, który robi więcej szkód niż pożytku. Moja chłodnica wody oraz wymiennik ciepła - nagrzewnica wytrzymała 20lat , następny wymysł żeby coś się popsuło i kasa leciała w serwisie
Bardzo fajny materiał.Auta V.A.G.wyprodukowane w 2015(brak informacji które modele) miały równiez zalany niewłaściwy płyn chłodniczy, ale sprawa zamiatana pod dywan.W mercedesie ten problem jest znany, przy uszkodzeniu pojemnika(granulat w układzie) serwis wycenia naprawę na kilkanaście tysięcy złotych.Pozdrawiam.
Dla osób szukających problemów z zatkaną nagrzewnicą, lub zatykającą się non stop - Golf VI, 1.6 TDI - leci do wymiany głodnica wody - to w niej jest SYF.
Dziesiątki lat silniki chodziły na zwykłym płynie chłodniczym lub nawet wodzie i było dobrze ale teraz oczywiście "ekologia" musiała wymusić jakieś głupoty na producentach samochodów jak te woreczki w zbiorniczkach. Paranoja.
No tak pod osłoną "Eco" auto żyje połowę krócej niż to "nie ekologiczne" ... a bezusterkowo nawet i krócej .... jakieś folie na kiepskie lakiery bo one są eco .... jakby te folie były produkowane bez emisyjne. Sama produkcja auta i jego utylizacja to znacząca emisja ... a przemysł truje świat najwięcej bo ma jakieś 77-75% udziału .... transport kołowy to Pikuś bo nawet do 10% nie dochodzi .... z transportu to trują nas samoloty i okręty.
W jaki sposób ekologia wymusiła na VAGu stosowanie tego ustrojstwa, skoro w innych markach tego nie ma? Nie pierwszy raz sami tworzą problem, za którego rozwiązanie zapłaci klient, takie Apple przemysłu motoryzacyjnego.
@@arekb5951 No nie wiesz … nowe zbiorniczki na drzewach rosną i raz na 4 lata trzeba wymieniać cześć która służyła kiedyś w aucie aż do zezłomowanie . Fabryka potruje trochę , transport dorzuci swoje i odpad.
@@krzysztofczaraj170 Tylko że w innych markach, a nawet w modelach VAG bez tego woreczka zbiorniczki też będą służyć do zezłomowania. Więc jeśli nie ma wymogu stosowania czegoś takiego, to po co to robić, szczególnie jeśli jest to część zawodna?
@@arekb5951 testowanie na klientach nowych rozwiązań które mają na celu zmniejszenie na papierze kosztu eksploatacji danego modelu auta. Ten sam cel na system stop start. Zmniejszenie na papierze ilości emitowanych spalin.
To się nazywa odchudzanie kosztów przy produkcji za pomocą użytych marnej jakości materiałów a potem kombinują jak przedłużać żywotność za pomocą woreczków z krzemianem paranoja. Czasy dobrej inżynierii minęły bezpowrotnie gdyż pokolenie współczesnych inżynierów nie wiadomo co ćpa ..... oto efekty ich prac. Miało być fajnie a wyszło jak zwykle :-)
To jest wpisane w planowe postarzanie produktu. po gwarancji kup nowe auto aby PKB dalej rosło, i rosły zyski korpo. a ty oraj całe życie na coraz to nowe auto aby sprostać coraz to nowym normom emisji spalin. dla ochrony klimatu.
@@vagsystem6621 mam niepozytywne doświadczenie z ASO w sprawie dsg, która od nowości wydaje z siebie dźwięki jakbym autobusem jechał. Mistrz serwisu nie ma podstaw do naprawy/wymiany skrzyni, choć przyznaje ze dźwięk występuje. Dyrektor dealera potwierdził, ze istnieje coś takiego jak lista znanych wad w rozmowie ze mną. Mój przypadek niestety nie jest na tej liście.
@@darekmistrz4364 Trudne pytanie... Ja akurat kupiłem toyotę z wolnossącym silnikiem. Szału nie ma jak chodzi o osiągi, ale przynajmniej nie muszę już dolewać oleju co 3 dni ani wymieniać łańcucha rozrządu co rok.
W MB do bodajze 2014 roku (nie wiem dokladnie od ktorego rocznika) w kazdym modelu niezaleznie benzyna czy diesel wystepowal silikat w zbiorniczku wyrownawczym plynu chlodzacego. w kwestii nowszych rocznikow brak mi informacji. Plukanie wymiennika ciepla jest to dosc czesto spotykane w samochodach marki VW jak i MB, przynajmniej na niemieckim rynku, naturalnie nie w ASO.
Co do mieszania płynów g13 z g12 evo to serwis skody np pozwala mieszać bo specjalnie dzwonilem co mnie zdziwiło skoro jest to inny środek który nie wymaga wkładu krzemianu. Ale Pan zaś nie wiedział czy wtedy wyciągać krzemian po takiej dolewce czy nie. G13 też nie mają już na serwisie bo został zastąpiony G12 evo. Wychodzi na to czy się chce czy nie trzeba będzie mieszać lub wymienić na nowy
W pierwszym jest możliwe, w drugim już nie możliwe jest wyciągnięcie tego ustrojstwa. Czyli zabieg celowy, typowy. Można wręcz powiedzieć, celowe postarzanie produktów. Kup Pan nowy zbiorniczek, nowy wymiennik ciepła, a nie usuwaj przyczyny. Jebani ekoterroryści. Ręce opadają...
Nie lac g12 bo wpier....caly uklad. G13 jest spoko. Ja mysle ze to jest po to gdybys dolal g12 zeby byl krzenian bo inaczej wycieki wszedzie. Szacun Adolf
cze super pomocny odcinek mam golfa 7 z wrzesnia 2013 rok produkcji sprawdzilem u siebie mam ten zbiorniczek z oznaczeniem mit silikat g13 ale nie widac woreczka czy spotkales sie moze z informacja ze go jeszce nie dawali ale oznaczenie tak ?dzieki pozdrawiam
Nie posiadam zbiorniczka z oznaczeniem mit silikat, nie mam zatem woreczka w środku ani widocznego między sciankami. Czy mogę używć G13 bez problemu czy ze wzgl na brak w/w i płynący czas wymieniac płyn co 4 lata?
Jeszcze zobaczycie że doczekamy się czasów gdzie święta trujca czyli Audi BMW i Mercedes królująca na rynku padnie na kolana. Bo będzie się prosić aby ktoś ich psujące się ciągle auta kupował. A wtedy ludzie zobaczą jakie samochody Japończycy robią już od lat trwałe i niezawodne, może nie tak luxusowe jak by tego ludzie oczekiwali ale to się zmieni.
Witam. Nie wiem czy u mnie jest.Skoda Superb 2.0 TDI 150 KM 2019 .Bede wymieniał rozrzad i przy okazji plyn. Moze wiesz ile plynu wchodzi do ukladu. Pozdrawiam
Arku, świetny materiał jak zawsze. Wikipedia podaje trochę inną kolejność numeryczną oraz datowanie wprowadzania poszczególnych typów płynów chłodzących, na podstawie tego zapisu można zauważyć że na przełomie ostatnich czasów wiele pism branżowych „pisze” artykuły odnosząc się(będąc zgodnym z) jakby do tego źródła. Czy możesz skonfrontować moją wypowiedź/pytanie, wspominając o Twoim źródle do w/w materiału? Jest to ciekawe ponieważ o rozbieżności w datach wprowadzania kolejnych płynów chłodzących spotykam się osobiście nie pierwszy raz. Pozdrawiam
Rok 2012 podałem nie sugerując się wprowadzeniem płynu G13, a w odniesieniu do występowania tego woreczka w zbiorniczku. Dlatego zaproponowałem w materiale jeśli ktoś ma dostęp do bazy producenta, aby sprawdził w których dokładnie modelach i silnikach był stosowany. Pozdrawiam
Co zrobić jak na zbiorniczku jest napisane G12, a w środku pływają dwa naboje krzemionkowe? Tylko je wywalić? Może wymienić na płyn G12 EVO (w instrukcji podane jest że powinien być płyn G13)? Płukać układ przy tym, czy nie trzeba? Samochód to Alhambra 2.0 Tdi 184 ps 2015 r.
Czy wg Cb przy jeździe 140 170 km/h, temp oleju osiąga 120°C jest to normalne czy raczej za dużo? Zaznacze że zbiorniczek wymieniłem, wcześniej poprzedni właściciel wymieniał już nagrzewnice. Co o tym myślisz?
Czy w momencie kiedy ten woreczek już się rozpuścił i cały granulat został wysypany do obiegu czy jest możliwość wypłukania w jakiś sposób układu czy należy w tym momencie kiedy samochód zauważalnie przestał grzać należy wymienić nagrzewnice czy uda się to jakoś wyczyścić poprzez płukanie? Mam Skodę kodiak z 2017 roku i właśnie borykam się z tym problemem serwis powiedział że należy wymienić nagrzewnica ale pytanie czy jestem w stanie w warunkach domowych zrobić to samodzielnie na przykład pukając układ? Bardzo przydatny materiał ❤
A to ci ciekawostka , nie wiedziałem o tym. Za niedługo przez tą ekologię będzie ciężko dojechać autkiem z salonu pod dom bez jakiejś awarii. Dzięki za cenne info i pozdrawiam.
I w ramach ekologii wymieniać wyrzucać i nowe produkować
Zgadza się, silikat miał utrzymać odpowiedni poziom PECHA w aucie,
żeby czasami za długo nie pojeździł...
Krzemian służy do ochrony i konserwacji aluminiowych części.
EKOLOGIA - wiecej problemow, wiecej zanieczyszczen, wiecej odpadow. Ale kasa, kasa rosnie
żadna tam ekologia, tzw. ekologia to wyrywanie kasy przez rozmaitej maści cwaniaków-nierobów, kradzież po prostu.
Tu raczej zwykle postarzanie produktu- ma się po paru latach posypać.
No tak 5 lat użytkowania auta w zupełności wystarczy ;-), a potem niech się zatka chlodnica-nagrzewnica, pompa przegrzeje ;-)
Masz rację
partactwo przy projekcie w VW jest pojemnik na krzemiany plastikowy w formie naboju i nie ma problemu
Mam VW cc z 2014 roku z małym przebiegiem w 2.0 TDI 177KM. Po obejrzeniu poszedłem sprawdzić będąc już pewnym,że mam taki płyn i zbiorniczek. Ku mojemu zaskoczeniu ucieszyłem się widząc napis G12. Odkręciłem zbiorniczek i się jeszcze upewniłem,że w środku nic nie ma. Nie mam adblue i tego udziwnienia w zbiorniku. Kupiłem udany silnik bez tych zbędnych dodatków. Ale film bardzo dobry, pokazuje jak bez potrzeby coraz bardziej komplikują konstrukcję.
Masz racje! Chodzi tutaj o ochronę środowiska. Nie dość, że wymieniasz płyn, to jeszcze musisz wymienić zbiorniczek, którego wyprodukowanie i utylizacja (czyli kąpiel w morzu) jest mniej szkodliwa dla środowiska.
Robisz Pan dobrą robotę dzieląc się wiedzą z innymi
To nam poprawiło ekologię jak trzeba wymienić połowę podzespołów bo nikt o tym nie mówi. Super
Kolejna dawka cennych informacji👌👍
Skoda Octavia 3 1.6 TDI z 2019 roku. Dowiedziałem się o tym dziadostwie pod koniec zeszłego roku, gdy w aucie przestało działać ogrzewanie. Okazało się, że woreczek rozszczelnił się i to gówno zatkało nagrzewnicę i zanieczyściło cały układ. Serwis Skody bawił się z tym prawie miesiąc, na szczęście w ramach gwarancji.
Najpierw próbowali wypłukać układ. Procedura wygląda tak, że najpierw zostaje wymontowana nagrzewnica, mechanik powiedział, że gdyby zaczęli procedurę płukania z zamontowaną nagrzewnicą to zabili by ją do końca. Oczywiście procedurą płukania steruje komputer serwisowy podpięty do gniazda OBD2 auta i trwa ona kilka godzin, w tym czasie nagrzewnica płukana jest poza autem. Po odebraniu auta z serwisu ogrzewanie przestało działać po około 30 kilometrach. Serwis stwierdził, że trzeba wymienić nagrzewnicę, na szczęście w Octavii jest ona umieszczona w miejscu ze stosunkowo łatwym dostępem, więc nie trzeba demontować deski rozdzielczej. Po wymianie nagrzewnicy ogrzewanie działało przez około 70 kilometrów. Auto znów wróciło do serwisu i zostało w nim na jakieś dwa tygodnie, podejrzewam że procedurą płukania była przeprowadzona kilkukrotnie. Na razie jest ok. Wnioski- ekologia zajebista, czas na usunięcie awarii, procedura płukania, w trakcie której silnik pracuje bez produktywnie przez kilka godzin nie tylko na wolnych obrotach. Z tego co mówił mechanik, komputer serwisowy zwiększa i zmniejsza obroty silnika na zmianę, do tego nowa nagrzewnica. Produkty płukania trzeba zutylizować.
Wniosek - wypieprzyć woreczek i zmieniać płyn chłodniczy regularnie - wyjdzie taniej.
Ciekawy jestem ile kosztowało usunięcie awarii w moim aucie.
Przez przypadek trafiłem na ten kanał. Zapowiada się bardzo rzeczowo i konkretnie. Super odcinek!
Właśnie wymieniłem fabryczny zbiorniczek - Mercedes W211 220 CDI 170 KM z 2008.
Dokładnie to co opisuje Pan Arek, bardzo słabe ogrzewanie z powodu perforacji zbiorniczka z silikatem.
Ciekawy materiał ,dziękujemy . Polecam tym co wyznają zasadę ,że dolać można ale nie mieszać .
Witaj. Dziękuję za przekazanie cennej wiedzy. Pozdrawiam
Materiał jak zawsze wyjątkowo interesujący i merytorycznie przedstawiony 😁
Dziekuje, super ze pojawiaja sie tez inne marki samochodów :)
Jeszcze chwila i VW wymyśli specjalny olej do tłumików, plastikowe przewody hamulcowe albo specjalny płyn do wycieraczek. Przewaga dzięki serwisie.
Raczek przewaga dzieki "serwisowi" a nie "serwisie". Druga sprawa - przewody hamulcowe elastyczne sa, jak to nazwales, "plastikowe"
Super filmik. Właśnie takich ciekawostek brakuję trochę na polskim YT.
Tak!!! Kupujcie dojczland motor sport adolf czeka
Nawet nie zwróciłem na to nigdy uwagi.
A wystarczyło w zbiorniku zrobić plastikowy koszyczek na niego... Albo metalowy woreczek... Ale wtedy by się nie psulo.
Rada jedna. Wywalić woreczek, zmienić płyn i ogień na tłoki. A wystarczyło dodać do płynu np extracol czy inny przeciwutleniacz i po sprawie.
bo w polsce mało kto się chce dzielić za darmo jakąś konkretniejszą przydatną wiedzą
@@krystiankrychu2507 Wiedza niestety kosztuje, nawet za szkołe trzeba placic grosze bo grosze ale trzeba.
"przewaga dzieki technice" smiech na sali!super firma - dieselgate,teraz cos znow z katalizatorami z bmw i jeszcze woreczki na deser!czekam na wiecej!!!
Nie, nie lepsze było hasło "Audi - Prawdziwe emocje " tja, chyba przy fakturze za serwis ;D
Kupować jeździć obserwować!
Dieselgate, ołówki pompy oleju, łańcuchy rozrządu z gównolitu. A te następne już "poprawione" 🤣
@@artkow7914oni tylko w kółko poprawiają od samego początku , co chwile zmiana konstrukcji😅
Po usunięciu woreczka zalać stary G12 po przepłukaniu układu i po problemie. Gretha how dare You
lub g 12+ lub g 13
@@krzysztofkochaczewski2203 A Kuler z K2 nie może być?
Pragnę cię Kochanie 😮
Presne tak
Dziękuje za materiał i chęć dzielenie się wiedzą.Jak zwykle konkretnie, rzeczowo i na temat . Super info. Pozdrawiam i proszę o więcej👍
Fajna informacja. Pozdrawiam
Dzięki za materiał. Byłem doradcą servisowym w VW w angli przez 7 lat i jest to znany problem. Te same objawy, zwykle w passatach ale i inne modele sie zdarzały. Oferowalismy płukanie oczywiście nie na gwarancji więc VW nie zna jeszcze problemu lub trzymają wodę w ustach. Mógłby to być potencjalnie kolejny drogi post recall tak jak w przypadku widelców selektora w DSG gdzie bez pytania często wymienialiśmy skrzynie jako "gest dobrej woli". Bacznie obserwuje jak to sie rozwinie jako fan marki. Dzieki za wyjaśnienie tematu.
Co do skrzyni to wyprodukowali z błędem jeden wałek sprzęgłowy inny wielo klin podobno wyprodukowali 50tys skrzyń zanim się zorientowali. Na szkoleniu z DSG szkoleniowcy wspominali . A jeden z uczestników potwierdził że nawet Passat jego ojca też to miał i na gwarancji po cichu wymienili skrzynie.
@@piotrprzepiora8677 zgadza sie, ten bubel tez wystepował ale mi chodzi o defekt megatronics ktory w końcu wyrabia widelec wybierający biegi. Jest to spowodowane tym ze ludzie często zmieniają z R na D lub odwrotnie zanim auto się w pełni zatrzyma. Wymieniłem dziesiątki takich przypadkow, głównie taksówkarze bo oni zawsze w pośpiechu. Urzytkownicy nie wiedzą ze DSG to manualna skrzynia sterowana elektronicznie i to co zwykły automat wybaczy tego DSG nie wytrzyma. Najlepiej sie w pełni zatrzymać i wtedy wybierać biegi. Dzieki, pozdrawiam.
Hej a wiesz jakich skrzyń dotyczył ten problem. Czy nie przypadkiem Dq381?
@@TheYamakasi007 Sory ale nie pamiętam symboli skrzyni i nie mam juz niestery dostępu do VW huba żeby Tobie to sprawdzić. Jesli możesz podaj jakim modelem z jakim silnikiem i z którego roku masz kłopot a postaram sie poradzić.
@@KredyTomala666 Hej dzięki. Silnik DKZA (Seat Leon 5F) z skrzynią DQ381
Pół roku temu wymieniałem u siebie zbiorniczek w Golf 7 bo te g... nie dało się wyjąć, są różne zbiorniczki w VAG-ach. Teraz śpię już spokojnie. W nowych rocznikach zrezygnował z tego VW.
nowoczesne płyny chłodnicze maja na tyle dodatków ,że bez problemu nie jest potrzebny żaden silikat, który robi więcej szkód niż pożytku. Moja chłodnica wody oraz wymiennik ciepła - nagrzewnica wytrzymała 20lat , następny wymysł żeby coś się popsuło i kasa leciała w serwisie
Dziękuję,jak zwykle super!Pozdrawiam
Bardzo fajny materiał.Auta V.A.G.wyprodukowane w 2015(brak informacji które modele) miały równiez zalany niewłaściwy płyn chłodniczy, ale sprawa zamiatana pod dywan.W mercedesie ten problem jest znany, przy uszkodzeniu pojemnika(granulat w układzie) serwis wycenia naprawę na kilkanaście tysięcy złotych.Pozdrawiam.
Dla osób szukających problemów z zatkaną nagrzewnicą, lub zatykającą się non stop - Golf VI, 1.6 TDI - leci do wymiany głodnica wody - to w niej jest SYF.
Dziękuję za dawkę rzeczowych informacji.
Witam. Może nagrałbyś filmik o Component Protection Jaka występuje w grupie vag ciekawy temat z tego jest. Pozdro
Jak zawsze super materiał. Wielkie dzięki za dzielenie się swoją wiedzą. Pozdrawiam.
Świetny kanał, życzę 100k subskrypcji do końca roku.
Witam Panie Arku
Dzięki temu materialowi zorietowalem sie dlaczego w mojej B klasie został wlany g11
Dziesiątki lat silniki chodziły na zwykłym płynie chłodniczym lub nawet wodzie i było dobrze ale teraz oczywiście "ekologia" musiała wymusić jakieś głupoty na producentach samochodów jak te woreczki w zbiorniczkach. Paranoja.
No tak pod osłoną "Eco" auto żyje połowę krócej niż to "nie ekologiczne" ... a bezusterkowo nawet i krócej .... jakieś folie na kiepskie lakiery bo one są eco .... jakby te folie były produkowane bez emisyjne.
Sama produkcja auta i jego utylizacja to znacząca emisja ... a przemysł truje świat najwięcej bo ma jakieś 77-75% udziału .... transport kołowy to Pikuś bo nawet do 10% nie dochodzi .... z transportu to trują nas samoloty i okręty.
W jaki sposób ekologia wymusiła na VAGu stosowanie tego ustrojstwa, skoro w innych markach tego nie ma? Nie pierwszy raz sami tworzą problem, za którego rozwiązanie zapłaci klient, takie Apple przemysłu motoryzacyjnego.
@@arekb5951 No nie wiesz … nowe zbiorniczki na drzewach rosną i raz na 4 lata trzeba wymieniać cześć która służyła kiedyś w aucie aż do zezłomowanie . Fabryka potruje trochę , transport dorzuci swoje i odpad.
@@krzysztofczaraj170 Tylko że w innych markach, a nawet w modelach VAG bez tego woreczka zbiorniczki też będą służyć do zezłomowania. Więc jeśli nie ma wymogu stosowania czegoś takiego, to po co to robić, szczególnie jeśli jest to część zawodna?
@@arekb5951 testowanie na klientach nowych rozwiązań które mają na celu zmniejszenie na papierze kosztu eksploatacji danego modelu auta. Ten sam cel na system stop start. Zmniejszenie na papierze ilości emitowanych spalin.
Rzeczowo i jasno powiedziane....musze dac suba..pozdrawiam
Dzięki za fachowe informacje.
Pozdrawiam , dobry materiał , na pewno skorzystam z wiedzy, przy problemach 👍
Dawno dawno temu producenci samochodów dążyli do bezawaryjności aut.teraz robią wszystko żeby servisy nie stały puste a portfele nie były pełne.
Witam Panie Arku
Super materiał i ciekawa u sterka.
Pozdrawiam Krzysiek z Norwegi
To się nazywa odchudzanie kosztów przy produkcji za pomocą użytych marnej jakości materiałów a potem kombinują jak przedłużać żywotność za pomocą woreczków z krzemianem paranoja. Czasy dobrej inżynierii minęły bezpowrotnie gdyż pokolenie współczesnych inżynierów nie wiadomo co ćpa ..... oto efekty ich prac. Miało być fajnie a wyszło jak zwykle :-)
Na szczęście w mojej Skodzie Superb nie ma już woreczka, ale dzięki za film, bardzo pomocny! Leci sub 👌👌👌👍👍👍🤝🤝🤝
To jest wpisane w planowe postarzanie produktu. po gwarancji kup nowe auto aby PKB dalej rosło, i rosły zyski korpo. a ty oraj całe życie na coraz to nowe auto aby sprostać coraz to nowym normom emisji spalin. dla ochrony klimatu.
Ja mam zbiornik z ( mit silikat ) Skoda Superb 2.0 FSI 280 km 2017 rok.
płyn ma wytrzymać całe życie silnika :D To może nie zmieniajmy oleju w silniku tylko sypmy wapno :D
Skoda Octavia 2016 1.4 150km zwykły zbiorniczek. Silnik CZDA.
Ja już wyjąłem. Mam spokój.
Pracuję w ASO i nigdy nie słyszałem takiej ciekawostki.
W ASO liczy się tylko to, co producent uznaje za usterkę. Jak nie ma na oficjalnej liście, to znaczy, że to nie usterka, a stan obecnej techniki :)
Bo auta > 5 letnie nie serwisowane w ASO.
@@sybalor to nie jest tak do końca jak opisujesz. Nie na czegoś takiego jak lista usterek producenta.
@@krzysztofczaraj170 są i dużo starsze a te 5+ też robimy codziennie.
@@vagsystem6621 mam niepozytywne doświadczenie z ASO w sprawie dsg, która od nowości wydaje z siebie dźwięki jakbym autobusem jechał. Mistrz serwisu nie ma podstaw do naprawy/wymiany skrzyni, choć przyznaje ze dźwięk występuje. Dyrektor dealera potwierdził, ze istnieje coś takiego jak lista znanych wad w rozmowie ze mną. Mój przypadek niestety nie jest na tej liście.
Kolejna ekologiczna ,,bomba"
Nawet zbiorniczek zepsuli
Niedługo płyn do spryskiwaczy będzie tylko do danej marki auta )))
G13 zastąpili G12 EVO więc już po problemie😀.
Mogłeś rozciąć ten woreczek, bo ciekawy jestem jakiej wielkości są te kuleczki z silikatu.
Jak dobrze, że sprzedałem vw i kupiłem normalny samochód...
A które samochody teraz są normalne?
Dokładnie, który w miarę nowy samochód, jest teraz normalny?
@@darekmistrz4364 Trudne pytanie... Ja akurat kupiłem toyotę z wolnossącym silnikiem. Szału nie ma jak chodzi o osiągi, ale przynajmniej nie muszę już dolewać oleju co 3 dni ani wymieniać łańcucha rozrządu co rok.
Świetny kanał, zaczynam subskrybować 🙂
A to ci ciekawostka 😁 pozdrawiam
Vw passat/ skoda superb kod silnika DFCA 190KM/400NM posiada zbiorniczek z mit silikat.
Robiłem rozrząd i zmieniłem płyn na g12 i zbiorniczek dałem już bez woreczka 2.0tdi
Ciekawostka 👍👍💪💪👊👊
Pozdrawiam 🧀decznie.
Jak zawsze ciekawy film
Bardzo przydatna była by informacja jakiego środka należało by użyć do usunięcia osadów z układu chłodzenia
Granatu!
@@tomekf9284 Próbowałem, ale nie wchodzi
@@zdzisawdardzinski7673Otwórz maskę , wrzuć granat i zamknij😅
Super materiał, proszę więcej 👍
czyli rozumiem że po usunięciu silikatu wystarczy wymienić płyn na G12 evo i będzie git
W MB do bodajze 2014 roku (nie wiem dokladnie od ktorego rocznika) w kazdym modelu niezaleznie benzyna czy diesel wystepowal silikat w zbiorniczku wyrownawczym plynu chlodzacego. w kwestii nowszych rocznikow brak mi informacji. Plukanie wymiennika ciepla jest to dosc czesto spotykane w samochodach marki VW jak i MB, przynajmniej na niemieckim rynku, naturalnie nie w ASO.
Mam Mercedesa w639 z roku 2005, zbiornik jest zapożyczony od VW, i też mam woreczek. Nie udało się go wyjąć, a rozpruć, przez co zawartość usunąłem
Golf 7 1,4 TSI 2014 rok. Brak granulek ale na zbiorniczku g13
Co do mieszania płynów g13 z g12 evo to serwis skody np pozwala mieszać bo specjalnie dzwonilem co mnie zdziwiło skoro jest to inny środek który nie wymaga wkładu krzemianu. Ale Pan zaś nie wiedział czy wtedy wyciągać krzemian po takiej dolewce czy nie. G13 też nie mają już na serwisie bo został zastąpiony G12 evo. Wychodzi na to czy się chce czy nie trzeba będzie mieszać lub wymienić na nowy
Mialem ten woreczek skoda superb 3 1.8 tsi wyciaglem go juz pekal na rogu
VAG to jedna wielka awaria.Czasy Golfów MK2 już dawno minęły.
Ale ci producenci celowo spieszyli te auta
Po to żebyś musiał po 5 latach kupić nowe.
Ekologia, czego nie rozumiesz :P
Właśnie na to wychodzi, że chcą ułatwić i zwiększyć trwałość. A że później ludzie kombinują i nie robią jak fabryka chciała to są problemy
@@Tuszek90 - Dobrze by było , żeby ten ( ekoprojektant ) chodził z palcem w dupie )) ekologicznie !
@@piotrchudziak4270 rozsmieszyles mnie 😂
raczej regulacje unijne ich do tego zmuszają
W pierwszym jest możliwe, w drugim już nie możliwe jest wyciągnięcie tego ustrojstwa. Czyli zabieg celowy, typowy. Można wręcz powiedzieć, celowe postarzanie produktów. Kup Pan nowy zbiorniczek, nowy wymiennik ciepła, a nie usuwaj przyczyny. Jebani ekoterroryści. Ręce opadają...
Nie po raz pierwszy lepsze jest wrogiem dobrego
Niestety mam ten zbiornik z woreczkiem - Octavia III, 1.6 tdi 77KW 2015r, wersja silnikowa (CLHA).
Koncertowy przykład spier... układu chłodzenia. Tak moi Drodzy-VAG nawet to zepsuł.
Dziękuję ! SUB leci !
A bulgotanie po zgaszeniu auta w nagrzewnicy, może być tym spowodowane?
Czy w VW passat z 2015 TDI roku może być ten woreczek też??
Co ile wymieniać płyn, żeby aluminium nie korodowało przy 3 zbiorniczku?
Płyń nie jest jakiś tam drogi ja przy każdej wymianie rozrządu i Płyń wymieniam i mam spokój!
Temat typowego zebrania członków biura projektowego VW ag:
"Co by tu jeszcze zjebać" 🤣🤑
Fabia 3 2018 rok 1.0 TSI 110 KM i bez silikonu.
Czy rozwiązaniem tej sytuacji jest usunięcie granulatu oraz przejście na płyn starszego typu G12 ?
Też właśnie o tym pomyślałem.
Producent zaleca tylko stosowanie płynu g13 lub nowszego g12evo.
Nie lac g12 bo wpier....caly uklad. G13 jest spoko. Ja mysle ze to jest po to gdybys dolal g12 zeby byl krzenian bo inaczej wycieki wszedzie. Szacun Adolf
Rozwiązaniem tej sytuacji jest wypieprdzielenie tego szajsu i zmiany płynu co 3 lata. Lać tylko G13!!!
@@N.P.T.R.Z już to widzę jak zwykły użytkownik będzie zmieniał ten płyn co 3 lata
cze super pomocny odcinek mam golfa 7 z wrzesnia 2013 rok produkcji sprawdzilem u siebie mam ten zbiorniczek z oznaczeniem mit silikat g13 ale nie widac woreczka czy spotkales sie moze z informacja ze go jeszce nie dawali ale oznaczenie tak ?dzieki pozdrawiam
Woreczek jest niewidoczny. Po rozcieciu zbiorniczka go zobaczysz
Patrz człowiek cały czas się uczy :) nie widziałem o takich cudach. Ta ekologia nas zabije finansowo :p
Nie posiadam zbiorniczka z oznaczeniem mit silikat, nie mam zatem woreczka w środku ani widocznego między sciankami. Czy mogę używć G13 bez problemu czy ze wzgl na brak w/w i płynący czas wymieniac płyn co 4 lata?
Jeszcze zobaczycie że doczekamy się czasów gdzie święta trujca czyli Audi BMW i Mercedes królująca na rynku padnie na kolana. Bo będzie się prosić aby ktoś ich psujące się ciągle auta kupował. A wtedy ludzie zobaczą jakie samochody Japończycy robią już od lat trwałe i niezawodne, może nie tak luxusowe jak by tego ludzie oczekiwali ale to się zmieni.
A ja dolałem ok 200ml G12+ do G13? I co teraz powinienem to spuścic i zalalc nowy?
Witam.
Nie wiem czy u mnie jest.Skoda Superb 2.0 TDI 150 KM 2019
.Bede wymieniał rozrzad i przy okazji plyn.
Moze wiesz ile plynu wchodzi do ukladu.
Pozdrawiam
Arku, świetny materiał jak zawsze. Wikipedia podaje trochę inną kolejność numeryczną oraz datowanie wprowadzania poszczególnych typów płynów chłodzących, na podstawie tego zapisu można zauważyć że na przełomie ostatnich czasów wiele pism branżowych „pisze” artykuły odnosząc się(będąc zgodnym z) jakby do tego źródła. Czy możesz skonfrontować moją wypowiedź/pytanie, wspominając o Twoim źródle do w/w materiału? Jest to ciekawe ponieważ o rozbieżności w datach wprowadzania kolejnych płynów chłodzących spotykam się osobiście nie pierwszy raz. Pozdrawiam
Rok 2012 podałem nie sugerując się wprowadzeniem płynu G13, a w odniesieniu do występowania tego woreczka w zbiorniczku. Dlatego zaproponowałem w materiale jeśli ktoś ma dostęp do bazy producenta, aby sprawdził w których dokładnie modelach i silnikach był stosowany. Pozdrawiam
Czyli się zgadza jednorazowe auto 5 lat recykling! Dlatego starsze auta u Niemca droższe!
Skoda octavia i vw up nie maja woreczka. Pewnie jest to tylko w dieslach
Mam 2 auta i oba mają silnik 2.0 BiTDI 240 koni 2017 i 2019 i żaden tego nie ma. Mam je od nowości chyba że nie oznaczone bo zaglądam i nic nie ma
Co zrobić jak na zbiorniczku jest napisane G12, a w środku pływają dwa naboje krzemionkowe? Tylko je wywalić? Może wymienić na płyn G12 EVO (w instrukcji podane jest że powinien być płyn G13)? Płukać układ przy tym, czy nie trzeba? Samochód to Alhambra 2.0 Tdi 184 ps 2015 r.
U mnie w Golfie 7 1.6 TDI clha jest zbiorniczek z napisem mit silikat ale woreczka już nie ma :D
Pewnie w chłodnicy się schował :P
To teraz ogień jeździć obserwować!
Bardzo ciekawe informacje, ciekawy i wyczerpujący materiał!! Pozdrawiamy i zapraszamy do nas!!
Jak mi zapcha ibmam wymienić chłodnice i nagrzewnice to pytam się tyk ecoterorystow czy to będzie ekologiczne?
Prośba podawaj tekstem, oznaczenia np zbiorniczków i woreczków również pod filmem ;-)
Te woreczki trafiały się też w chłodnicach znanych marek😀😀
wymieniam płyn co dwa max 3 lata i nie ma problemu :)
Czyli zaraz po zakupie należy wyciągnąć to coś ze zbiorniczka.
Musze kupić VAGine gdzie nie ma problemów.;-)
Czyli jak woreczek pęknie to oznacza że auto już swoje przejechało i ma iść na złom? 🤣
Tak! Jak u człowieka worek jebn. e kaplica!
Czy wg Cb przy jeździe 140 170 km/h, temp oleju osiąga 120°C jest to normalne czy raczej za dużo?
Zaznacze że zbiorniczek wymieniłem, wcześniej poprzedni właściciel wymieniał już nagrzewnice. Co o tym myślisz?
Ja w 1.6 TDI przy takich prędkościach mam 95-100 stopni. Miałem 115-120 ale zmieniłem olej na L Moly 4200 i temperatura spadła.
Czy w momencie kiedy ten woreczek już się rozpuścił i cały granulat został wysypany do obiegu czy jest możliwość wypłukania w jakiś sposób układu czy należy w tym momencie kiedy samochód zauważalnie przestał grzać należy wymienić nagrzewnice czy uda się to jakoś wyczyścić poprzez płukanie? Mam Skodę kodiak z 2017 roku i właśnie borykam się z tym problemem serwis powiedział że należy wymienić nagrzewnica ale pytanie czy jestem w stanie w warunkach domowych zrobić to samodzielnie na przykład pukając układ?
Bardzo przydatny materiał ❤