Ahoj, klobouk dolů, to opravdu nemá obdoby. Když si představím toho času, co je k tomu zapotřebí ... Jsi prostě Král testů určitě na CZ scéně. Velký palec nahoru! Tvorbě zdar a ať se daří!
Jirko opět nejlepší zveřejněná - nejužitečnější znalostní báze vzešlá z Tvojí práce a záliby. Díky. Taky mám ještě dost přístrojů na 9v, nemyslím si, že se to v dohledné době změní, fungujou velmi dobře.
Super práce!!!! Patříš mezi nejpřínosnější autory, tvůrce užitečných aktualit v oboru!!! Chválím skromnost, stručnost a odzrojování, odkazy :-) . Díky Tom
Za toto video moc děkuji ,protože s těmito bateriemi bojuji už dlouho. Ano máš pravdu ,ještě je dosti přístrojů na 9V. Tak jsem teď o něco moudřejší ,a konečně chápu rozdíly ,který laik nikdy nezjistí.🙂
Velká pochvala za tento test. 9V baterie používám a ještě asi dlouho budu. Už tedy jen nabíjecí, donedávna jsem jich měl 5. Musel jsem ale dva kusy vyřadit, už byly špatné. Jednalo se o GP 200mAh (stáří 19 let) a Ansmann 250mAh (stáří 8 let). Zbyly mi dva kusy Tronic 200mAh baterií, už mají 10 let, a nějaká Celltron 200mAh. Tronic sice už mají 10 Ohm vnitřní odpor ale kapacita v pohodě a bez problému fungují, Celltron má jen 0,5 Ohm, kapacita taky v pohodě, ale ta je stará jen 3 roky. Chtěl jsem si koupit 2 kusy GP Recyko, ale možná ještě počkám na tvé životnostní testy. Ať se daří, odběr mám už dávno, tak dávám like.
Díky za test. 9V baterky používám hodně do mikrofonů. Koupil jsem, když IKEA loni vyprodávala alkalické baterie, 50 ks 9V Alkalisk tuším po 6 Kč za ks. Tak kdyby byl zájem je změřit, rád pár ks poskytnu.
Ahoj, tvé tvorby si opravdu cením, proto jsi první a zatím jediný, jehož tvorbu jsem se rozhodl podporovat finančně přímo. Rád bych ti k testu 9V aku věnoval novou, nikdy nepoužitou: GP ReCyko+ NiMH 15R8HB 150mAh 8,4V s kterými jsem naprosto spokojen. Dále bych ti rád zapůjčil k dlouhodobému testu čelovek: Lucifer M5 (s optikami, držákem na kolo...) Fenix HL60R Fenix HM51R (i s tím že tuhle čelovku bys mi nevrátil, protože tuhle čelovku chtěl zatím každý kdo jí kdy vyzkoušel. :) ) Budu rád když navážeš kontakt abych ti mohl alespoň tu baterii zaslal.
Já ještě jednou děkuji! Díky testu obměním stávající místo v šuplíku o lepší baterky.. 👍 Napadlo mě zda nebude výhodné u nabíjecích li-on/pol napájet nějaký malý spínač, který by prodloužil skladovatelnost nabytých baterek, nebo zda by šel případně zapojit mezi násobič napětí a zbytek nabíjecí ho obvodu, přerušením +nebo - větve do násobiče, je tam nějaký prostor u těch co jsi doporučoval?
Perfektní video, vše stručně popsáno. Já tyhle baterie nabíjím vlastnoručně vyrobenou nabíječkou, je to vlastně jen proudový zdroj z 2 tranzistorů a odporů, proud omezen na 10mA. Hlídám až napětí na baterii je uvedených 10V a pak to odpojím. Jenom bych se tě rád zeptal, ačkoliv to sem možná nepatří. Jak nabíjet klasické tužkové AA nebo AAA baterie 1,5V? Jedná se převážně o zinkouhlíkové ale občas a výjimečně i o Ni-Cd a Ni-Mh. Jak je nabíjet, pokud nemám žádnou proji nabíječku? Stačí nabíjet z vhodného zdroje, omezit proud nějakým odporem a hlídat konečné napětí, podobně jako u 9V? Díky, radši se zeptám než něco udělám 😉🙂
Pecka jako vzdy. Rad sleduju vase videa, kdyz nad necim badam. Bohuzel, dnes vi kazdej vsechno a pak to tak vypada. Muzu se zeptat na vase vzdelani? Ja mit takovy znalosti, tak netocim, ale prednasim. At se dari
Ahoj. Spomínal si nabíjanie nenabíjacích bateriek. Dám príklad. Mám z D.O. dve 3,0V lítiové baterky, také gombičky, CR2016, ich kapacita je asi 80mAh. Aký by bol vhodný nabíjací prúd a približný čas nabíjania? Obidve majú napätie asi 3,0V takže ešte nie sú mŕtve. Ďakujem.
@Amperak Vždycky když je někde řeč o 9V baterkách, tak říkám “nejhůř uložená energie je 9V baterie“. :D Říkal si to před lety ve videu s lifehacky a já to furt nosím v hlavě. :D
našel su využití u provozu modelových vláčku v analogu. Dal su konektory na kolejnice a vláček jezdil. Toto mě napadlo že se tento typ k tomuto dá využít. 4,5voltovky su na to taky použil a u některých lokomotiv je potřeba 9v minimálně.
Teď jsem schválně vzal jednu nedávno koupenou 9V, Zn.Goldmen, Super Heavy Duty. Zkusil jsem ji pro srandu zatížit bohužel jen 5mA (neměl jsem po ruce jiný rezistor), úbytek napětí byl 0,4V a tedy vnitřní odpor byl 80ohm 😳 jaký je běžný nebo průměrný vnitřní odpor těchto baterií? A maximální konečné napětí při nabíjení? Samozřejmě je mi jasný že je ta baterie kaput...
Prosím co jsou za typ ty proudové kleště k osciloskopu? Jestli to mohu vědět.Já teď sháním nějaké kleště a tyto jsem nikde nezahlédl. Mockrát děkuji za informaci.
6:09 detektor CO2 se nepoužívá. CO2 (oxid uhličitý - limonády a sifon) je neškodný. O dost horší je CO (oxid uhelnatý - jed). Ten se naváže už za velmi krátkou dobu na hemoglobin v krvi místo kyslíku a celkem rychle je člověk kaput. Jinak moc díky za test, moc mi v budoucnu pomůže.
@@jardam.8600 To ale píšete o CO. CO2 lidé a živočichové normálně vydechují. Rostliny ho zase naopak dýchají a přeměňují zpátky na kyslík. Běžně se používá jako krkací bublinky do limonád. Otevřete si jakoukoli učebnici chemie pro střední školy, bude to tam.
Čo sa týka bateriek Zinko uhlíkových a Alkalických. Nepomýlil si sa v tom, že Zinkouhlíkové nevytekajú? Nie je to náhodou naopak? Alkalické nevytekajú a dlho vydržia a majú väčšiu kapacitu než Zinkouhlíkové. Zinkouhlíkové vytekajú a majú menšiu kapacitu? Ďakujem.
Ahoj Jirko. Skvělý test. Škoda je, že jsi nevyzkoušel devítivoltovky Westinghouse. Nejvíce by mě zajímala jejich lithiovka (je o 50KČ levnějsí, než lithiová Varta). Baterie Westinghouse CR9V Lithium 9V Případně i lithiová Tinko (které moc nevěřím), která je jenom za 135KČ. Baterie lithiová 6F22 9V/1200mAh TINKO
Pěkná práce, zajímala by mně ta lithium baterie ta rozebrána šiml jsem si že má 2800 mAh jak jste tam říkal že má 4V a předělá to na 9V kolík má ve skutečnosti kapacitu, a hlavně kdybych ji předělal na 1.5V měla by výši kapacitu?
3x 9V do aku vrtačky jako 27V sistem a přidal bych kapacitu ale nevím jestli je dát samostatně a nebo aby kapacita protékala 27V obvodem, jako udělat samostatnou doménu na Volty a zvlášť kapacitu
Vubec nevim co pisete, ale odhaduju ze chcete napajet vrtacku z devitivoltovek, coz je samo o sobe velky nesmysl. Kdyz uz je potreba repas, tak aspon ty AA baterie pouzijte. Standardne se pouzivaji SubC, ale ty se musi objednavat.
Dobrej to co říkáte jé jasný, ale já experimentují . Mám plán s kapacitatorem a kondenzátorem a baterií , a že by to strčil do rozvaděče co má zásuvku na 24 voltů . Vono bito koplo a bylo by nabyto . Ještě to musím vymyslet nevím na kolik ten rozvaděč na 24V má jistič aph podle toho bych udělal kapacitu, jenom bych tím obešel relatko nějaký a nahazoval bych jistič kdyby to koplo při vypojení ze zásuvky
9V je prostě zlá baterie. Jsem zvukař a spousta zařízení kolem zvuku funguje na 9V baterie (efekty, snímače v kytarách, jednotky bezdrátových mikrofonů, jednotky odposlechu do uší interpretů). Žel nabíjecí to nebere pro nižší napětí a tím že člověk neví, jak je vlastně nabitá, tak je člověk mění ještě před vybitím, protože během koncertu to měnit nelze, nelze riskovat, že to umře během písničky. Fakt je nemám rád.
Hlavně brutálně drahá, ale díky poměru velikost/napětí užitečná a bohužel mnohdy nenahraditelná, jak ostatně Jirka zmiňuje. Jako možný řešení se nabízí Li-ion USB.
@@jiribekr rozmýšľam, čím nahradiť battery pack v lego technic, nakoľko zakaždým meniť 6xAA nimh, ktoré nevydržia bohvieakodlho, nie je výhra. Nestretli ste sa s niečím už vymysleným? Alebo radšej ísť cestou 9V akumulátorov, ako 6xAA...
9V baterie používám pouze v klasickém multimetru. Mám i socialistický ruční detektor vodičů nebo kovů (Dekov), používající tuto baterii, ale ten je jen už schovanej v šupleti. Jinak nejbezpečnější způsob jak vyrobit nabíječku na 9V baterie doma, je LM317 (tu má snad každý bastlíř v šuplíku) v zapojení zdroje napětí s omezením nabíjecího proudu, tedy CC/CV. Ostatně takhle fungují nabíječky Li-ion baterií. Nebo holt postačí už spomínaný 12V zdroj, a nabíjet přes vhodný odpor + 3 usměrňovací křemíkové diody pro sražení napětí na cca 10V 😉 myslíš že je velký risk takhle nabíjet i nenabíjecí 9V?
U srážení napětí na bližsí hodnotu a pak použít odpor je problém, že konečný proud už bude mrňavý, a posledních pár sedítek procent se hrzně protáhne. Když už, tak je fakt nejlepší nejdřív LM317 v režimu CC na 10mA a za ní LM317 na CV kolem 10,0V. To bude mít krásně ostrý předěl.
@@jiribekr ale uznávám že sražení napětí na bližší hodnotu a omezení proudu není zrovna vhodné, viz důvody které jsi zmínil. Ta LM317 je opravdu nejlepší řešení, vyzkoušeno hodněkrát. Navíc tím zapojením které zmiňuji, lze nabíjet téměř každou baterii. Jen nabíjecí proud je omezen i tou LM317 na cca "jen" 1,5A 🙄
Když už ten obvod, tak je lepší si to CC/CV dodržet hezky stabilní a ostrý. I pro test znovunabíjení alkalických AA baterek jsem si dělal osmikanálový CC/CV zdroj z celkem 16x LM317. Nemůžu si dovolit aby na konci nabíjení změknul, protože by to zdrželo test.
4,5v su v obchodech neviděl. Formáty D a C se moc nepoužívají. Ani AAAA formát či A23 které su velmi málo rozšířené, To su menší než AAA tuškovky. 9v se v běžných věcech málo používají. Nemám namysli měřiče které běžný člověk nemá. Jinak to je zajímavý test.
Vypada to, ze se behem posledniho roku na trhu vyloupla cinska 9V lithiova baterie TINKO 1200mAh. Da se koupit od 112,- Kc, vetsinou kolem 130,- a me by zajimalo, jak by obstala v tomhle testu? Premyslim koupit plasic Deramax Auto a do neho by mohla byt jak delana. Na webu eshopu Hadex maji ke stazeni i pdf se specifikaci a grafy, kdyby to nekoho zajimalo.
4,5V baterii jsem kromě starých svítilen jako daimon nikde neviděl. 4,5V baterie byly už od začátku zbytečnost. AA baterie a C baterie jsou (byly) prostě v mnoha ohledech lepší. Takže prostě vymřely. Pro provoz starých zařízení na 4,5V je nejlepší řešení redukce z 3x AA
VOLTCRAFT 6LR61 akumulátor 9 V Li-Ion akumulátor 500 mAh 7.4 V bez usb a bez samovybíjení. Velmi vhodná do bezdrátových mikrofonů apod, podstatě má stejně energie jako alkalické baterie asi na 5 hodin provozu.
Bohužel jsem nenašel informaci ohledně zkorovodání alkalických baterií a kontaktů ve spotřebiči. Můžeš dát nějakou informaci jak to řešíš? Nedaří se mi ty kontakty naletovat. Díky za tvůj čas Jirko! Ať se daří.
@@jiribekr Take tak praktikuji a uvazuji i k tem detektorum koure. Diky tvym neuveritelne dokonalym testum ale zvazuji ze by bylo lepsi pouzit i BMS kvuli ochrane pred vybitim. Nebo by stacilo neco jednodussiho jen na cut-off, pokud budu nabijet v nabijecce s balancerem?
Neplést si označení baterie a akumulátor, to není totožné ;) jinak do měřáku jsem kupoval před pěti lety GP lithium 800mha za 230,- a až letos jsem ji musel vyměnit tak jsem vzal Camelion 1200 za 115,- v akci a vypadá také slibně
Zeptám se, z čeho se skládá 9V blok? Mnoho stejných 1,2 nebo i 1,5 voltových článků. Jak se nazývá soubor stejných celků? Baterie. Jinak test přemýšlím že by mohl časem pokračovat.
nabíjet jízdou autem baterky mi nepřijde zas tak blbí. Dieselove motory slouží k pohánění klikové hřídele. Ta pohání generátor a vyrábí elektřinu. To je u pohonu na fosilní tekutá paliva normální. Takto fungují diesel a naftové automobily. diesel elektrické vlaky. Letadla, lodě atd.
Detektory na stropě bývají nejčastěji detektory kouře ;) ty jsou totiž u nově kolaudovaných domů povinné, zatím co detektory CO povinné nejsou, a tak je doma moc lidí nemá. Taky jsou častěji vidět v nástěnném provedení s displejem, který zobrazuje koncentraci.
@@Petr_MB reaguje, aspoň ten co mám já je hodně citlivej (každopádně se nikdy nestalo, že by začal houkat bezdůvodně). Ale mě by nikdy nenapadlo uvnitř kouřit, a na to, abych ho odpojoval, mám asi sebe i svůj dům moc rád :)
Co se týče tý fake číny, je tu snadné řešení. Spousta digitálních kuřáků ujíždí na malých jednorázových cigaretách a po vybití baterie ji zahodí. Jenže ona má v sobě přesně takhle malou 400 mAh lionku :) Takže když je budete sbírat, dají se paralelně další dvě přidat a už je tu celkem slušných (na 9 V baterii) 1200 mAh 😛
@@lukasosladil7537 Myslíte? 😀 Shlédněte si video ještě jednou a pozorněji. Můj tip se týkal navýšení kapacity baterie. Jak je řečeno ve videu, v pouzdře je PCB s elektronikou, která se stará o nabíjení. Vzhledem k tomu, že je z výroby vložena jen jena baterie, tak při přidání další, musí být paralelně, jak jsem již psal. Což, jak možná víte, celkové napětí nezmění, ale zvýší se možnost proudového odběru. Pokud chcete zvyšovat napětí, tak se zdroje zapojují sériově. Oba způsoby však zvyšují kapacitu. A teď ještě k tomu vašemu 8,2 V napětí: předně může být i více jak 8,4 V (při sériovém zapojení) a mrkněte na video ješte jednou a ještě více pozorněji. PCB obsahuje i boost konvertor, který zvyšuje napětí na potřebnou hodnotu - zde na 9 V. Do AA a AAA baterií je zase vložen step down konvertor nebo napěťový regulátor pro 1.5 V. A jen pro doplnění, zařízení, které je navrženo na provoz z 9 V baterie, by mělo fungovat bez problémů na dvě 3,7 V lionky v sérii, protože 9 V baterie je vybitá až někde při 6,5 V, takže zařízení bude spolehlivě pracovat i při 7 V. A asi to bude i výhodnější na výdrž, když vezmete v potaz fakt, že 9 V alkalická baterie má kapacitu nějakých 500 - 600 mAh. Zde je však i nevýhoda trvalého odběru elektroniky baterie. I tak, vzhledem ke kapacitám a cenám, bych nabíjecí variantu označil za lepší a efektivnější - můj názor, nikoli dogma :) Suma sumárum, k ničemu byl spíše váš komentář.
@@lukasosladil7537 Odpověď nebyla míněna jako rada, ale vysvětlení. Ale pokud si necháte poradit, jen a jen dobře. Nevím, jak moc jste elektrotechnicky vzdělaný, ale podle odpovědí soudím spíše na samouka, což chválím, protože elektrotechnika a elektronika jsou skvělé a zajímavé oblasti. Zkusím tedy trochu vaše postřehy rozebrat tak, aby to bylo pochopitelné i pro laiky. Pokud vaše zařízení navrhované pro provoz z 9 V zdroje pracuje nejlépe při 12 V, pak nechápu, proč se zabýváte 9 V baterií, u které podle vás dosáhne napětí přes 10 V (pro info - ani náhodou) a je tedy pro vaše zařízení též nedostatečná. Za další, elektrotechnikovi dojde, že pokud 9 V zařízení má pro svůj spolehlivý provoz potřebu 12 V zdroj, je něco špatně. Dám vám několik tipů, co s tím můžete udělat.
@@lukasosladil7537 Na sériově vyráběných zařízeních je uvedeno, na jaké napětí jsou konstruovány a jaký je jejich proudový odběr, respektive, jaké napětí a jaký minimální proud má dodat jejich napájecí zdroj. Dejme tomu, že na vašem zařízení je napsáno 9 V DC/500 mA a většinou i polarita konektoru. Použitý zdroj, pak musí splňovat stejné napětí a polaritu a minimálně musí dodat uvedený proud. Tedy pokud máte správně polarizovaný zdroj 9 V DC/2 A můžete jej bez obav použít. V případě zdroje 9 V DC/250 mA se bude zařízení chovat nespolehlivě. Doporučuji zdroj zatížit výkonovým odporem (jak velkým, vám řekne Ohmův zákon) nebo elektronickou zátěží a stejným proudem, jaký je uveden na zařízení. Pokud klesne napětí pod uvedenou hodnotu zdroje, není dostatečně tvrdý pro provoz s vaším zařízením a je potřeba použít jiný zdroj.
Nemám je rád zejména proto, že je výrobci cpou do zařízení, kde nemají devitivoltovky co dělat. Ten Amprobe je tak uchlastaný, že by měl mít 6xAAA. Kvůli výrobcům, kteří se snaží co nejvíc ušetřit pak musíme na 9V utrácet nekřesťanské peníze, nebo řešit nabíjecí baterie. Bohužel v takové velikosti jsou i s nimi problémy. Proto jsem tento test dělal. Abych lidem ulehčil trápení.
No ja si to myslim taky, dnesni elektronika bezi na 5/ 3.3v a spis se to snizuje, takze 9v baterie jsou pro me prezitek. Pro me uz je ale prezitek treba i lion, velice nebezpecne baterky, takze dokud to budou lidi podporovat a delat tomu reklamu, tak to zrejme nezmizi.
Li-ion a prezitek? No nevim, ja osobne bych v dnesni dobe volil multimetr s 18650 spis nez multimetr s LiFePO4, kvuli dostupnosti baterek :D za pet deset let bych zase volil LiFePO4
Jenze to je presne ono, kdyby zacali delat 18650 lifepo, tak liony kazdej vyhazi. Az vyleti do vzduchu par domu a aut, tak to asi casem stejne zakazou. Proste se potrebuje jen doprodat stara technologie, takze se to bude roky sudlat a za par let se to nahradi. Myslim, ze bastliri by tohle nemeli podporovat. Koupil jsem si na aliku par 18650 lto, docela by ma zajimalo jak predelat charger modul z lionu na lto, abych to mohl otestovat. Chapu, ze maj s baterkama kseft, ale to me nezajima.
Li-ion jsou uplne v pohode, staci se k nim chovat jako clovek. Li-po, to je nebezpecnej hajzlik, a Li-HV je zase uz pomalu kurvitko, ale Li-ion, obzvlast INR s niklem misto kobaltu jsou cajk
Sice se nerad opakuju, ale budu muset - velká pochvala za čas, energii a trpělivost, kterou jsi na tom strávil! :)
Ahoj, klobouk dolů, to opravdu nemá obdoby. Když si představím toho času, co je k tomu zapotřebí ... Jsi prostě Král testů určitě na CZ scéně. Velký palec nahoru! Tvorbě zdar a ať se daří!
Jirko opět nejlepší zveřejněná - nejužitečnější znalostní báze vzešlá z Tvojí práce a záliby.
Díky.
Taky mám ještě dost přístrojů na 9v, nemyslím si, že se to v dohledné době změní, fungujou velmi dobře.
Děkuji. Neskutečný obdiv mám vůči Vám jakožto kmet. + Like
Jirko, fakt DOST DOBRÁ PRÁCE ... Klobouk dolů a palec nahoru!
Super práce!!!! Patříš mezi nejpřínosnější autory, tvůrce užitečných aktualit v oboru!!! Chválím skromnost, stručnost a odzrojování, odkazy :-) .
Díky Tom
Dakujem Jurko, za tvoju tvorbu a hlavne za cas ktory pri testoch stravis
Za toto video moc děkuji ,protože s těmito bateriemi bojuji už dlouho. Ano máš pravdu ,ještě je dosti přístrojů na 9V. Tak jsem teď o něco moudřejší ,a konečně chápu rozdíly ,který laik nikdy nezjistí.🙂
Velká pochvala za tento test. 9V baterie používám a ještě asi dlouho budu. Už tedy jen nabíjecí, donedávna jsem jich měl 5. Musel jsem ale dva kusy vyřadit, už byly špatné. Jednalo se o GP 200mAh (stáří 19 let) a Ansmann 250mAh (stáří 8 let). Zbyly mi dva kusy Tronic 200mAh baterií, už mají 10 let, a nějaká Celltron 200mAh. Tronic sice už mají 10 Ohm vnitřní odpor ale kapacita v pohodě a bez problému fungují, Celltron má jen 0,5 Ohm, kapacita taky v pohodě, ale ta je stará jen 3 roky. Chtěl jsem si koupit 2 kusy GP Recyko, ale možná ještě počkám na tvé životnostní testy. Ať se daří, odběr mám už dávno, tak dávám like.
Ty životnostní zkoušky budou tipuju nejdřív za rok, spíš dýl
Ahoj Jirko. Tvá videa jsou vždy zajímavá, užitečná a patří k těm nejlepším. 😊
Vy jste Blázen! Obrovský respekt za odhodlanost dělat takové videa. Díky moc, je to úžasný.
Díky, díky díky! Baterky vždycky byly taková šedá zóna, fajn že tam někdo přináší světlo 🙂
Máš dosť zaujímavé videá a aspoň sa z nich dačo naučím nové.
Díky!
Díky za test. 9V baterky používám hodně do mikrofonů. Koupil jsem, když IKEA loni vyprodávala alkalické baterie, 50 ks 9V Alkalisk tuším po 6 Kč za ks. Tak kdyby byl zájem je změřit, rád pár ks poskytnu.
Super, moc děkuji. Aspoň vím co příště koupit do mého multimetru
Ahoj, tvé tvorby si opravdu cením, proto jsi první a zatím jediný, jehož tvorbu jsem se rozhodl podporovat finančně přímo. Rád bych ti k testu 9V aku věnoval novou, nikdy nepoužitou:
GP ReCyko+ NiMH 15R8HB 150mAh 8,4V
s kterými jsem naprosto spokojen.
Dále bych ti rád zapůjčil k dlouhodobému testu čelovek:
Lucifer M5 (s optikami, držákem na kolo...)
Fenix HL60R
Fenix HM51R (i s tím že tuhle čelovku bys mi nevrátil, protože tuhle čelovku chtěl zatím každý kdo jí kdy vyzkoušel. :) )
Budu rád když navážeš kontakt abych ti mohl alespoň tu baterii zaslal.
Ahoj, díky moc za nabídku, e-mail v informacích o účtu nemáš veřejně, tak mi prosím napiš na jiri.bekr@gmail.com
Super díky, po delší době test který může využít více lidí :-)
Nádhera, posílám na účet drobný příspěvek!
Já ještě jednou děkuji! Díky testu obměním stávající místo v šuplíku o lepší baterky.. 👍
Napadlo mě zda nebude výhodné u nabíjecích li-on/pol napájet nějaký malý spínač, který by prodloužil skladovatelnost nabytých baterek, nebo zda by šel případně zapojit mezi násobič napětí a zbytek nabíjecí ho obvodu, přerušením +nebo - větve do násobiče, je tam nějaký prostor u těch co jsi doporučoval?
defakto by mohlo jít přímo odpojit li-pol baterku od destičky, pak nebude žrát ani BMSka
Pěkné a poučné video, díky👍
tebe by měli pozlatit.. díky za velmi užitečné informace
Perfektní video, vše stručně popsáno. Já tyhle baterie nabíjím vlastnoručně vyrobenou nabíječkou, je to vlastně jen proudový zdroj z 2 tranzistorů a odporů, proud omezen na 10mA. Hlídám až napětí na baterii je uvedených 10V a pak to odpojím. Jenom bych se tě rád zeptal, ačkoliv to sem možná nepatří. Jak nabíjet klasické tužkové AA nebo AAA baterie 1,5V? Jedná se převážně o zinkouhlíkové ale občas a výjimečně i o Ni-Cd a Ni-Mh. Jak je nabíjet, pokud nemám žádnou proji nabíječku? Stačí nabíjet z vhodného zdroje, omezit proud nějakým odporem a hlídat konečné napětí, podobně jako u 9V? Díky, radši se zeptám než něco udělám 😉🙂
NiMH - trickle charging, cca 0,05C - 0,1C
ZnC - nedá se kloudně nabíjet
Alkalické - zrovna na to téma renderuji video
Pecka jako vzdy. Rad sleduju vase videa, kdyz nad necim badam. Bohuzel, dnes vi kazdej vsechno a pak to tak vypada. Muzu se zeptat na vase vzdelani? Ja mit takovy znalosti, tak netocim, ale prednasim. At se dari
Dokoncene vzdelani je jen maturita s vyznamenanim na stredni prumce, a dva certifikaty Cisco. Nedokoncene pak 3 roky na VUT.
Ahoj. Spomínal si nabíjanie nenabíjacích bateriek. Dám príklad. Mám z D.O. dve 3,0V lítiové baterky, také gombičky, CR2016, ich kapacita je asi 80mAh. Aký by bol vhodný nabíjací prúd a približný čas nabíjania? Obidve majú napätie asi 3,0V takže ešte nie sú mŕtve. Ďakujem.
Thanks!
Ahoj Jirko, opět super video, dost si mi s věcma pomohl, jen mě zajímá k čemu tam máš to lifepo ? Na solár ?
jojo
@@jiribekr super, budou o ní videa ?
asi ne, je to amateřina :D
@@jiribekr to je snad každá fve co není od firmy, taky mám amatérskou a možná budou videa
Tá Varta Longlife sa dá zohnať aj lacnejšie, u nás v potravinách myslím že ešte stále pod 2€.
Zase super video😄😄👍👍
kdes šlohl lifepo?
jinak 9V baterie je nejhuře uložená energie. nahrazuji ji dvěma liion články v serii
Od beránka, na tvé doporučení 😁
@Amperak Vždycky když je někde řeč o 9V baterkách, tak říkám “nejhůř uložená energie je 9V baterie“. :D Říkal si to před lety ve videu s lifehacky a já to furt nosím v hlavě. :D
Parada!
našel su využití u provozu modelových vláčku v analogu. Dal su konektory na kolejnice a vláček jezdil. Toto mě napadlo že se tento typ k tomuto dá využít. 4,5voltovky su na to taky použil a u některých lokomotiv je potřeba 9v minimálně.
Dekuji moc za test!
Moholi by ste spraviť návod na tú nabíjačku na 9V batérie Dikes 😉😉
Dík moc za test
Teď jsem schválně vzal jednu nedávno koupenou 9V, Zn.Goldmen, Super Heavy Duty. Zkusil jsem ji pro srandu zatížit bohužel jen 5mA (neměl jsem po ruce jiný rezistor), úbytek napětí byl 0,4V a tedy vnitřní odpor byl 80ohm 😳 jaký je běžný nebo průměrný vnitřní odpor těchto baterií? A maximální konečné napětí při nabíjení? Samozřejmě je mi jasný že je ta baterie kaput...
Prosím co jsou za typ ty proudové kleště k osciloskopu? Jestli to mohu vědět.Já teď sháním nějaké kleště a tyto jsem nikde nezahlédl. Mockrát děkuji za informaci.
Ty jsou od hanteka
Hantek CC-650
6:09 detektor CO2 se nepoužívá. CO2 (oxid uhličitý - limonády a sifon) je neškodný. O dost horší je CO (oxid uhelnatý - jed). Ten se naváže už za velmi krátkou dobu na hemoglobin v krvi místo kyslíku a celkem rychle je člověk kaput. Jinak moc díky za test, moc mi v budoucnu pomůže.
CO2 v žádném případě není neškodný. Koncentrace 5-10 % způsobí bezvědomí, koncentrace nad 20 % úmrtí.
@@jardam.8600 To ale píšete o CO. CO2 lidé a živočichové normálně vydechují. Rostliny ho zase naopak dýchají a přeměňují zpátky na kyslík. Běžně se používá jako krkací bublinky do limonád. Otevřete si jakoukoli učebnici chemie pro střední školy, bude to tam.
Díky za super data
Čo sa týka bateriek Zinko uhlíkových a Alkalických. Nepomýlil si sa v tom, že Zinkouhlíkové nevytekajú? Nie je to náhodou naopak? Alkalické nevytekajú a dlho vydržia a majú väčšiu kapacitu než Zinkouhlíkové. Zinkouhlíkové vytekajú a majú menšiu kapacitu? Ďakujem.
Alkalické vytecou v 80% případů, zinkouhlikove vytect nemohou, ostatně se jim říká suchý článek
@@jiribekr Ďakujem za vysvetlenie. Nech sa ti darí.
Ahoj Jirko. Skvělý test. Škoda je, že jsi nevyzkoušel devítivoltovky Westinghouse. Nejvíce by mě zajímala jejich lithiovka (je o 50KČ levnějsí, než lithiová Varta).
Baterie Westinghouse CR9V Lithium 9V
Případně i lithiová Tinko (které moc nevěřím), která je jenom za 135KČ.
Baterie lithiová 6F22 9V/1200mAh TINKO
Na ake napetie mam skusit nabijat 9V alkalicku baterku? Prud si spominal 10mA. Dik. Uziticne video 👍
pro CC/CV bych dal 10,0V. Pro řešení s odporem pak 12V
super video
Ahoj, můžu se zeptat po kolika cyklech umřely ty tužkovky z Kauflandu?
Na 300 cyklech pokles na 900 mAh. Na 400 cyklech už jen 800 mAh.
Pěkná práce, zajímala by mně ta lithium baterie ta rozebrána šiml jsem si že má 2800 mAh jak jste tam říkal že má 4V a předělá to na 9V kolík má ve skutečnosti kapacitu, a hlavně kdybych ji předělal na 1.5V měla by výši kapacitu?
Je to přibližně v převodním poměru 1:3
3x 9V do aku vrtačky jako 27V sistem a přidal bych kapacitu ale nevím jestli je dát samostatně a nebo aby kapacita protékala 27V obvodem, jako udělat samostatnou doménu na Volty a zvlášť kapacitu
Vubec nevim co pisete, ale odhaduju ze chcete napajet vrtacku z devitivoltovek, coz je samo o sobe velky nesmysl. Kdyz uz je potreba repas, tak aspon ty AA baterie pouzijte. Standardne se pouzivaji SubC, ale ty se musi objednavat.
Dobrej to co říkáte jé jasný, ale já experimentují . Mám plán s kapacitatorem a kondenzátorem a baterií , a že by to strčil do rozvaděče co má zásuvku na 24 voltů . Vono bito koplo a bylo by nabyto . Ještě to musím vymyslet nevím na kolik ten rozvaděč na 24V má jistič aph podle toho bych udělal kapacitu, jenom bych tím obešel relatko nějaký a nahazoval bych jistič kdyby to koplo při vypojení ze zásuvky
9V je prostě zlá baterie.
Jsem zvukař a spousta zařízení kolem zvuku funguje na 9V baterie (efekty, snímače v kytarách, jednotky bezdrátových mikrofonů, jednotky odposlechu do uší interpretů). Žel nabíjecí to nebere pro nižší napětí a tím že člověk neví, jak je vlastně nabitá, tak je člověk mění ještě před vybitím, protože během koncertu to měnit nelze, nelze riskovat, že to umře během písničky. Fakt je nemám rád.
Pro mě berné jsou alkalické Varty. Nikdy jsem je nedobíjel.
@@caltapavel to je na nabíjacích baterkách najväčšie svinstvo.
@@caltapavel Z toho důvodu jsou tam napsaný i napětí všech baterií, a proto jsem mluvil o 6 a 7 článkových NiMH.
@@jiribekr Aha. To jsem nenapsal, že právě na tom testu je super. Děkuji
Hlavně brutálně drahá, ale díky poměru velikost/napětí užitečná a bohužel mnohdy nenahraditelná, jak ostatně Jirka zmiňuje. Jako možný řešení se nabízí Li-ion USB.
Zdravím, videa sú veľmi poučné. Nebola by možnosť pri step up meniči doplniť vypínač na jeho odpojenie, aby sa zabránilo samovybíjaniu akumulátora?
pár lidí si to dodělávalo
@@jiribekr rozmýšľam, čím nahradiť battery pack v lego technic, nakoľko zakaždým meniť 6xAA nimh, ktoré nevydržia bohvieakodlho, nie je výhra. Nestretli ste sa s niečím už vymysleným? Alebo radšej ísť cestou 9V akumulátorov, ako 6xAA...
pokud 6x NiMH nevydrží, tak záleží co je to za nimh baterky
Vzhľadom na svoju kapacitu vydržia, avšak hľadám riešenie s dlhším a stabilnejsim výkonom.
Lithium s BMSkou a step down měničem dá nejvíc konzistentní výkon
9V baterie používám pouze v klasickém multimetru. Mám i socialistický ruční detektor vodičů nebo kovů (Dekov), používající tuto baterii, ale ten je jen už schovanej v šupleti. Jinak nejbezpečnější způsob jak vyrobit nabíječku na 9V baterie doma, je LM317 (tu má snad každý bastlíř v šuplíku) v zapojení zdroje napětí s omezením nabíjecího proudu, tedy CC/CV. Ostatně takhle fungují nabíječky Li-ion baterií. Nebo holt postačí už spomínaný 12V zdroj, a nabíjet přes vhodný odpor + 3 usměrňovací křemíkové diody pro sražení napětí na cca 10V 😉 myslíš že je velký risk takhle nabíjet i nenabíjecí 9V?
U srážení napětí na bližsí hodnotu a pak použít odpor je problém, že konečný proud už bude mrňavý, a posledních pár sedítek procent se hrzně protáhne. Když už, tak je fakt nejlepší nejdřív LM317 v režimu CC na 10mA a za ní LM317 na CV kolem 10,0V. To bude mít krásně ostrý předěl.
@@jiribekr LM317 ti na to zapojení stačí jedna. Schéma zapojení najdeš na internetu nebo u Danyka 🙂
@@jiribekr ale uznávám že sražení napětí na bližší hodnotu a omezení proudu není zrovna vhodné, viz důvody které jsi zmínil. Ta LM317 je opravdu nejlepší řešení, vyzkoušeno hodněkrát. Navíc tím zapojením které zmiňuji, lze nabíjet téměř každou baterii. Jen nabíjecí proud je omezen i tou LM317 na cca "jen" 1,5A 🙄
Když už ten obvod, tak je lepší si to CC/CV dodržet hezky stabilní a ostrý. I pro test znovunabíjení alkalických AA baterek jsem si dělal osmikanálový CC/CV zdroj z celkem 16x LM317. Nemůžu si dovolit aby na konci nabíjení změknul, protože by to zdrželo test.
na tu tabulku si možeš dať watermark cez celú plochu nejakou šedou farbou aby to nenarušilo čitatelnosť textu
4,5v su v obchodech neviděl. Formáty D a C se moc nepoužívají. Ani AAAA formát či A23 které su velmi málo rozšířené, To su menší než AAA tuškovky. 9v se v běžných věcech málo používají. Nemám namysli měřiče které běžný člověk nemá. Jinak to je zajímavý test.
Moc děkuju za tento test; ale za to si nic nekoupíte. 😀 A protože baterie něco stojí, poslal jsem Vám 100 Kč.
Vypada to, ze se behem posledniho roku na trhu vyloupla cinska 9V lithiova baterie TINKO 1200mAh. Da se koupit od 112,- Kc, vetsinou kolem 130,- a me by zajimalo, jak by obstala v tomhle testu? Premyslim koupit plasic Deramax Auto a do neho by mohla byt jak delana. Na webu eshopu Hadex maji ke stazeni i pdf se specifikaci a grafy, kdyby to nekoho zajimalo.
a existuje jeste neco na 4,5V ploche baterie ?? krome starych poctivych svitilen ??
4,5V baterii jsem kromě starých svítilen jako daimon nikde neviděl. 4,5V baterie byly už od začátku zbytečnost. AA baterie a C baterie jsou (byly) prostě v mnoha ohledech lepší. Takže prostě vymřely.
Pro provoz starých zařízení na 4,5V je nejlepší řešení redukce z 3x AA
VOLTCRAFT 6LR61 akumulátor 9 V Li-Ion akumulátor 500 mAh 7.4 V bez usb a bez samovybíjení. Velmi vhodná do bezdrátových mikrofonů apod, podstatě má stejně energie jako alkalické baterie asi na 5 hodin provozu.
Co jsi myslíš o testování 9v baterií jazykem?
dá se +- poznat jestli je nabitá na třetinu, dvě třetiny, nebo plná, ale nic víc
Vyplácí se 9v formát? Když nejvíc su rozšířené AA a AAA baterky.
9V Form factor se nevyplatí, ale když ho nějaký výrobek používá, no tak nejde jinak
Bohužel jsem nenašel informaci ohledně zkorovodání alkalických baterií a kontaktů ve spotřebiči. Můžeš dát nějakou informaci jak to řešíš? Nedaří se mi ty kontakty naletovat. Díky za tvůj čas Jirko! Ať se daří.
Mně na ně jde většinou pajet s nekorozivni pájecí kapalinou. Případně zkusit je oškrabat.
Neslo by to prerobit na iny typ baterie? Toto by som nedal neznasam 9v dve 18650 a mas pokoj na pol roka....
Jak u čeho, třeba kdysi dávno mě štval hladový Metex a tomu dvě 18650 nestačily, potřeboval 3x18650. Měl je přilepené na zádech.
@@jiribekr Take tak praktikuji a uvazuji i k tem detektorum koure. Diky tvym neuveritelne dokonalym testum ale zvazuji ze by bylo lepsi pouzit i BMS kvuli ochrane pred vybitim. Nebo by stacilo neco jednodussiho jen na cut-off, pokud budu nabijet v nabijecce s balancerem?
Pekna prace
Neplést si označení baterie a akumulátor, to není totožné ;) jinak do měřáku jsem kupoval před pěti lety GP lithium 800mha za 230,- a až letos jsem ji musel vyměnit tak jsem vzal Camelion 1200 za 115,- v akci a vypadá také slibně
Zeptám se, z čeho se skládá 9V blok? Mnoho stejných 1,2 nebo i 1,5 voltových článků. Jak se nazývá soubor stejných celků? Baterie.
Jinak test přemýšlím že by mohl časem pokračovat.
Můžu ty 9v nabíjecí baterie nabíjet 8.8v trafem a odporem 1800 ohm?
dal bych trafo na vyšší napětí a odpor menší, klidně třetinový
@jiribekr Ale vyšším napětím bych tu baterii přebíjel. Ne?
NiMH se dá nabíjet tzv. Trickle charge metodou, kdy do ní cpeme hodně malý proud, zpravidla menší než 1/10C a ona přebytek protopí
Prosim jen fotku ty usb baterky jak umi otg litr? Nemuzu to najit
Zkus do vyhledávání zadat : "9V 6F22 Micro USB 1200mAh"
Jako když Baal mučil O´Neilla 😃
zabudol si na jednu veľmi kvalitnú značku 9v 1A presne od novoty nenabíjateľná
jakou?
@@jiribekr tesco
když jsem byl naposled v tescu, žádnou 9V tesco jsem tam neviděl
@@jiribekr asi sa prestali virabat
Jak mohu baterii vybít?
Moje nabíječka takovou funkci nemá.
Mám je dát do baterky a svítit, dokud se baterie nevybije?
čímkoliv, jen si pohlíat sponí napětí. Vyrábí se i velmi laciné zátěže, které umí UVP
Nevím co na to odborník, ale já jako laik to tak dělám.🙂
@@jiribekr
Jaká by měla být spodní hranice napětí?
@@zoltanvass1566 Osobně bych volil kolem 6-7 voltů.
@@jiribekr
Děkuji pane Bekr!
Jako vy bateriím nikdo tak dobře nerozumí. Rád se na vás dívám.
nabíjet jízdou autem baterky mi nepřijde zas tak blbí. Dieselove motory slouží k pohánění klikové hřídele. Ta pohání generátor a vyrábí elektřinu. To je u pohonu na fosilní tekutá paliva normální.
Takto fungují diesel a naftové automobily. diesel elektrické vlaky. Letadla, lodě atd.
Ty detektory na stropě , o kterých mluvíš v 06:08 nejsou CO2, ale CO.
aha, dobré vědět :)
Oxid uhličitý vs oxid uhelnatý, nemýlím-li se.🙂
Detektory na stropě bývají nejčastěji detektory kouře ;) ty jsou totiž u nově kolaudovaných domů povinné, zatím co detektory CO povinné nejsou, a tak je doma moc lidí nemá. Taky jsou častěji vidět v nástěnném provedení s displejem, který zobrazuje koncentraci.
@@janpohl9426 Zajímavej nápad ty povinný detektory kouře. Takže protáhnout barák přes kolaudačku a zase odpojit, nebo to na cigáro nereaguje?
@@Petr_MB reaguje, aspoň ten co mám já je hodně citlivej (každopádně se nikdy nestalo, že by začal houkat bezdůvodně). Ale mě by nikdy nenapadlo uvnitř kouřit, a na to, abych ho odpojoval, mám asi sebe i svůj dům moc rád :)
Co se týče tý fake číny, je tu snadné řešení. Spousta digitálních kuřáků ujíždí na malých jednorázových cigaretách a po vybití baterie ji zahodí. Jenže ona má v sobě přesně takhle malou 400 mAh lionku :) Takže když je budete sbírat, dají se paralelně další dvě přidat a už je tu celkem slušných (na 9 V baterii) 1200 mAh 😛
Díky za radu ale 9v baterie ma i pres 10v to co radíš ty má 8.2v takže k ničemu
@@lukasosladil7537 Myslíte? 😀 Shlédněte si video ještě jednou a pozorněji. Můj tip se týkal navýšení kapacity baterie. Jak je řečeno ve videu, v pouzdře je PCB s elektronikou, která se stará o nabíjení. Vzhledem k tomu, že je z výroby vložena jen jena baterie, tak při přidání další, musí být paralelně, jak jsem již psal. Což, jak možná víte, celkové napětí nezmění, ale zvýší se možnost proudového odběru. Pokud chcete zvyšovat napětí, tak se zdroje zapojují sériově. Oba způsoby však zvyšují kapacitu. A teď ještě k tomu vašemu 8,2 V napětí: předně může být i více jak 8,4 V (při sériovém zapojení) a mrkněte na video ješte jednou a ještě více pozorněji. PCB obsahuje i boost konvertor, který zvyšuje napětí na potřebnou hodnotu - zde na 9 V. Do AA a AAA baterií je zase vložen step down konvertor nebo napěťový regulátor pro 1.5 V. A jen pro doplnění, zařízení, které je navrženo na provoz z 9 V baterie, by mělo fungovat bez problémů na dvě 3,7 V lionky v sérii, protože 9 V baterie je vybitá až někde při 6,5 V, takže zařízení bude spolehlivě pracovat i při 7 V. A asi to bude i výhodnější na výdrž, když vezmete v potaz fakt, že 9 V alkalická baterie má kapacitu nějakých 500 - 600 mAh. Zde je však i nevýhoda trvalého odběru elektroniky baterie. I tak, vzhledem ke kapacitám a cenám, bych nabíjecí variantu označil za lepší a efektivnější - můj názor, nikoli dogma :)
Suma sumárum, k ničemu byl spíše váš komentář.
@@jantrisko Děkuji pane chytrej ale moje zařízení na 9v pracuje nejlepe s 12v dekuji za radu
@@lukasosladil7537 Odpověď nebyla míněna jako rada, ale vysvětlení. Ale pokud si necháte poradit, jen a jen dobře. Nevím, jak moc jste elektrotechnicky vzdělaný, ale podle odpovědí soudím spíše na samouka, což chválím, protože elektrotechnika a elektronika jsou skvělé a zajímavé oblasti.
Zkusím tedy trochu vaše postřehy rozebrat tak, aby to bylo pochopitelné i pro laiky.
Pokud vaše zařízení navrhované pro provoz z 9 V zdroje pracuje nejlépe při 12 V, pak nechápu, proč se zabýváte 9 V baterií, u které podle vás dosáhne napětí přes 10 V (pro info - ani náhodou) a je tedy pro vaše zařízení též nedostatečná.
Za další, elektrotechnikovi dojde, že pokud 9 V zařízení má pro svůj spolehlivý provoz potřebu 12 V zdroj, je něco špatně. Dám vám několik tipů, co s tím můžete udělat.
@@lukasosladil7537 Na sériově vyráběných zařízeních je uvedeno, na jaké napětí jsou konstruovány a jaký je jejich proudový odběr, respektive, jaké napětí a jaký minimální proud má dodat jejich napájecí zdroj. Dejme tomu, že na vašem zařízení je napsáno 9 V DC/500 mA a většinou i polarita konektoru. Použitý zdroj, pak musí splňovat stejné napětí a polaritu a minimálně musí dodat uvedený proud. Tedy pokud máte správně polarizovaný zdroj 9 V DC/2 A můžete jej bez obav použít. V případě zdroje 9 V DC/250 mA se bude zařízení chovat nespolehlivě. Doporučuji zdroj zatížit výkonovým odporem (jak velkým, vám řekne Ohmův zákon) nebo elektronickou zátěží a stejným proudem, jaký je uveden na zařízení. Pokud klesne napětí pod uvedenou hodnotu zdroje, není dostatečně tvrdý pro provoz s vaším zařízením a je potřeba použít jiný zdroj.
Mi multimetr vychlastá jednu zinkouhlíkovou baterku za více než půl roku.
Chce to měřit víc horlivě ;)
@jiribekr Co prosím znamená horlivě?
něco jako dychtivě
@@jiribekr Zase nevím co to je, ale zjistím si to sám. Neumím Češtinu asi . 🤣
Jo, chce to měřit víc horlivě aby se to vybilo rychleji. Ale já tolik meměřím😀.
Neljpépe vždy slouží ta nejlevnější alkalicka baterie 9V co jde koupit
Nejlépe slouží ta baterie, která je pro dané použití nejvhodnější
Tohle mi moc nedava smysl, proc to delas. Rikal jsi, ze nemas rad 9V baterie. Spis bych uvital test ups modulu.
Nemám je rád zejména proto, že je výrobci cpou do zařízení, kde nemají devitivoltovky co dělat. Ten Amprobe je tak uchlastaný, že by měl mít 6xAAA.
Kvůli výrobcům, kteří se snaží co nejvíc ušetřit pak musíme na 9V utrácet nekřesťanské peníze, nebo řešit nabíjecí baterie. Bohužel v takové velikosti jsou i s nimi problémy.
Proto jsem tento test dělal. Abych lidem ulehčil trápení.
No ja si to myslim taky, dnesni elektronika bezi na 5/ 3.3v a spis se to snizuje, takze 9v baterie jsou pro me prezitek. Pro me uz je ale prezitek treba i lion, velice nebezpecne baterky, takze dokud to budou lidi podporovat a delat tomu reklamu, tak to zrejme nezmizi.
Li-ion a prezitek? No nevim, ja osobne bych v dnesni dobe volil multimetr s 18650 spis nez multimetr s LiFePO4, kvuli dostupnosti baterek :D
za pet deset let bych zase volil LiFePO4
Jenze to je presne ono, kdyby zacali delat 18650 lifepo, tak liony kazdej vyhazi. Az vyleti do vzduchu par domu a aut, tak to asi casem stejne zakazou. Proste se potrebuje jen doprodat stara technologie, takze se to bude roky sudlat a za par let se to nahradi. Myslim, ze bastliri by tohle nemeli podporovat. Koupil jsem si na aliku par 18650 lto, docela by ma zajimalo jak predelat charger modul z lionu na lto, abych to mohl otestovat. Chapu, ze maj s baterkama kseft, ale to me nezajima.
Li-ion jsou uplne v pohode, staci se k nim chovat jako clovek. Li-po, to je nebezpecnej hajzlik, a Li-HV je zase uz pomalu kurvitko, ale Li-ion, obzvlast INR s niklem misto kobaltu jsou cajk
Ďakujeme.
Super video a díky! Jen tak dál.
Díky!
Díky!
Díky!
Díky!
Díky!
Díky!
Díky!
Díky!