Dodam jeszcze, ze odtworzona korona Chrobrego znajduje się na zamku w Starej Lubowli na Słowacji, symbolicznie przypominając o czasach, kiedy w czasie potopu szwedzkiego była tam ukryta (wtedy też te części Słowacji były De facto pod zarządem Rzeczypospolitej). Piękny zamek a i rekonstrukcja koron zdaje się być wspaniała, wykonana przez złotników z Nowego Sącza i wykorzystująca bardzo dokładną dokumentację korony z XVIII wieku a także zakupione… pruskie złoto pochodzące z początku XIX wieku, być może pochodzące z tej oryginalnej korony? To już nieco życzeniowe myślenie, ale historia warta poznania, a ponieważ przy dobrej pogodzie z Wawelu widać Tatry, to tak jakby zamek w Lubowli (położony zaraz obok w górach na Spiszu) i korona królów Polski ciagle jest rzut okiem od Katedry Koronacyjnej.
Dla architektury zaobserwowałem ten kanał kilka lat temu. Potem pokazaliście mi obrazy, teraz korony. Ciekawe dokąd dalej mnie zabierzecie. Czekam z zainteresowaniem.
Olbrzymie zainteresowanie Polaków koronacją króla Anglii świadczy o tym, że chcemy i potrzebujemy, jako społeczeństwo, takich wydarzeń. Miejmy nadzieję że sami będziemy kiedyś świętować koronację naszego monarchy. Korony koloru karolowego;
Super odcinek, bravo! Nie tylko ja wpadłam na tę analogię o królu Karolu i jego prezencie dla królowej Karoliny (w tym przypadku Kamili)😉Pozdrawiam serdecznie, jestem Państwa wielką fanką!🥰👍Wszystko mi się podoba: wiedza, poziom kultury i sympatyczni prezenterzy. Ale szczegślnie przemawia do mnie podłoże historyczne, które zawsze jest obecne w Państwa filmach.
Dziękuję za odcinek, jak zawsze wykonany na najwyższym poziomie! Temat wyczerpany maksymalnie, choć i tak czuję ze Radek mógłby go ciągnąć dalej i to godzinami 💖
Panie Radosławie, z ogromną przyjemnością zawsze Pana słucham, opowiada Pan pięknie. Kilka lat temu byłam w londyńskim Tower, i te królewskie skarby podziwiałam. Pozdrowienia dla Pana i Pani Natalii.
Uzupełnię, że do symbolicznej autentyfikacji zrekonstruowanej korony Chrobrego użyto przetopionego złota z zakupionych kilku złotych monet pruskich, do produkcji których Prusacy użyli złota z przetopionej korony polskiej.
Ten program jest niejako wisienką na torcie wieńczącą wczorajsze wydarzenie. Dziękuję. Tak sobie wczoraj myślałam patrząc na króla Karola w złotej Supertunice. Jego matka, królowa Elżbieta zmieściła się w niej bez trudu. Królowi Karolowi szata już się lekko rozchodziła. Kiedy nadejdzie czas na nowego króla to William się w niej nie zmieści-trzeba będzie wykonać replikę:) pozdrawiam Małgosia
Bardzo ciekawe, dziękuję. Zastanawiam się ile osòb zginęło w kopalniach podczas szukania tych diamentòw i innych kamieni.Resztę ,przemilczę.Pozdrawiam.
Korony koloru karolowego! Z tym, że chyba w Insygniach znajdujących się w Muzeum Narodowym w Wawie, sa kryształy górskie i pół szlachetne kamienie, które imitują te oryginalne. Polecam bardzo filmik o tym, na kanale Muzeum Narodowego w Warszawie, pod tytułem "Bliżej Sztuki #3 | Insygnia królewskie", gdzie Pan Kustosz bardzo ciekawie o tym opowiada :)
Dziękuję za ciekawy wykład. PS. Ja dziś oglądałem na Hradczamach kopię korony św. Wacława, swego czasu spoczęła na głowach czeskiej linii Jagiellonów, później zdobiła głowy Habsburgów, ostatnim koronowanym królem czeskim był Ferdynand zwany Dobrotliwym (1836). Oryginał jest w skarbcu katedry św. Wita. Czeka ...
@@goodidea_archi Tak, z okazji inauguracji nowego prezydenta. Ale mówi się o trwałym udostępnieniu. Ja bym się nie śpieszył, niech pozostanie czymś cennym z aurą odświętności.
Jest kupa klejnotów, kontrowersyjne, bo sprawa kolonializacji, ale nie wszystkie kamienie, co uważane są, za szlachetne, ale w ubiegu lat stwierdzono, cze to są półszlachetne kamienie, mniej warte. Korona jest symbolem ciężaru, jaki musi władca nosić przez swoje całe życie! Co najmniej ej tutaj jest sprawiedliwość! 😫 Wielkie dzięki za udostępnienie oglądu! ❤🌹
Super odcinek :) Ale jest jeszcze jedna korona (koronacyjna), która spoczywała na skroniach polskiego króla - to Korona Anny Iwanowny, którą koronował się Mikołaj I.
Dodatkowa ciekawostka: zwrotu polskich regaliów domagała się od Prus po Kongresie Wiedeńskim XIX wieku Rosja, której władcy używali tytułu króla Polski. Do koronacji Mikołaja I na króla Polski w 1826 roku użyto wobec braku polskich regaliów korony Anny Iwanowny.
Odnośnie koronacji Karola, ciekawi mnie jedna rzecz mianowicie kolry dywanów/wykładzin w opactwie Westminsterskim. Były niebieskie i żółte. Czy miało to oznaczać solidarność z Ukrainą? A może symbolizowały coś innego? Lub ich kolory były dobrane losowo i nie miały znaczenia?
Nie ma to związku z Ukrainą. W czasie koronacji Elżbiety II w 1953 dywany w teatrze koronacyjnym również były błękitne i żółte, co w połączeniu z czerwienią szat, mundurów i tronów daje ogólną kolorystykę ceremonii taką, jak barwy w herbie Zjednoczonego Królestwa.
Bardzo mi się odcinek podobał, uwielbiam takie smaczki historyczne :D mam pytanie, dlaczego tron koronacyjny na którym siedział Karol III jest tak... podrapany i 'ozdobiony' napisami? I czy mi się zdaje, czy korona królowej Marii Józefy (15:25 - 15:27) jest malutka? A zatem jak utrzymała się na głowie?
Panie Radku, powinien Pan zrobić przy tej okazji odcinek o architektonicznych zainteresowaniach Karola III oraz jego osobistemu wkładowi w tzw. New Urbanism i zrealizowanej przez niego inwestycji - miasteczku Poundburry. Pozdrawiam serdecznie!
Alternatywnie jest jeszcze prywatna korona Kazimierza Wielkiego, która spoczywa z nim w jego wawelskim grobie. Swoją drogą ciekawe, czy doczekamy się jej wydobycia i ekspozycji?:)
@@Adam_131 W ogóle mamy sporo artefaktów w królewskich grobowcach, a jakoś nie bardzo chcemy je wyciągać W ogole polecam ksiazke "Klątwy, mikroby i uczeni" . Jest własnie o tym co zastano po otwarciu kilku grobowców😐
Juz ich nie ma -jako panstwa. I tak jest lepiej dla wszystkich. Na otarcie lez jest fakt ze ocalal Szczerbiec, miecz koronacjyny. Historia o malo co by oszczedzila tez "miecze Grunwaldzkie" , conajmiej raz udalo sie je uratowac. Niestety w czasie jednej z okupacji tez przepadly na zawsze.
To ciekawa koncepcja. Pewnie trzeba by było uzupełnić ją o kabłąki, aby miała formę korony zamkniętej, ale nawet to samo w sobie byłoby ciekawym wyzwaniem złotniczym. Dziękujemy za ciekawy komentarz i pozdrawiamy! :)
"ukoronowanie króla Karola Trzeciego" to już prawie "król Karol co kupił Królowej Karolinie...". Wszystko jak zwykle starannie wyłożone i zilustrowane z dokładnymi podpisami.
Dzień dobry. Rewelacyjny film, bogate informacje. Czy jest Pan pewien czy faktycznie korona jest wykonana z czystego złota, czyli z próby 999,99. Z mojego doświadczenia to raczej nie jest możliwe ponieważ chociażby same luty muszą być niższej próby, więc jeśli tak jest nie można powiedzieć, że przedmiot jest wykonany z czystego złota. W branży Złotniczej "czyste złoto " to jest określenie złota próby conajmniej 999,9. Pozdrawiam. Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki.
@@goodidea_archi Bardzo dziękuję za informację. Przepraszam za moją drobiazgowość, ale to dla mnie jest istotne. Tak tez trochę przypuszczałem, że to będzie próba stopu Au 0,916 (22K). Pozdrawiam
Ta historia z polskimi insygniami koronacyjnymi jeszcze bardziej utwierdza minie w przekonaniu że chyba mamy powody domagać się od niemiec ( spakobiercy prus) reparacji za zrabowane i zniszczone polskie dzieła sztuki jak widać nie tylko w czasie II WŚ ale już dużo wcześniej. Zaraz podniosą się głosy o tym że to bezsensowne żądania - ale jeżeli Indie , Pakistan, Afganistan, Iran i RPA mogą podnosić takie żądania w stosunku do XIX wiecznych i wcześniejszych rabunków to dlaczego Polska nie?
Z filmu wynika, że tylko w Indiach coś się na ten temat mówi, ale nie powiedzoano, że ktokolwiek w jakimkolwiek sądzie upomina się o te klejnoty. Więc mówić warto, nie zapominać warto, ale...
A będzie odcinek o Poundbury? Karol III interesuje się architekturą i urbanistyką, a to miasteczko jest jego dzieckiem i emanacją jego poglądów na te sprawy. Myślę, że warto by to omówić na tym kanale.
@@goodidea_archi Powiem coś niepopularnego lecz gdyby doszło by do restauracji Monarchii w Pl to ta Batorego była by najwłaściwszą. Ciężar gatunkowy i symboliczny ..... :)
A inne narody nie grabiły, toczyły wojen? Anglosasi wnieśli przynajmniej duży wkład ( jak również inne zachodnie kraje) do cywilizacji i też wiele dobrego uczyniły, nie tylko podboje i wojny.
@@goodidea_archi A czy Pan Radosław mógłby polecić jakąś literature o polskich insygniach i regaliach, ale tez moze zagranicznych? Do tej pory przeczytałem "Klątwy, mikroby i uczeni" o wawelskich grobowych regaliach :)
Król z pomocą królewskiego jubilera. Kiedy Karol wychodził z Opactwa, było widać, jak oddaje berło i jabłko jubilerowi, który trzyma je w czasie, gdy król wsiada do karety, po czym umieszcza jabłko i berło w uchwytach w karecie.
co to jest za tekst..pierwsza od 70 lat koronacja w starym stylu...nie pierwsza,tylko kolejna,w czasie tych 70 lat nie bylo w UK innej koronacji,zatem popelnil Pan błąd logiczny w wypowiedzi.
"koronacja" jakiegoś celebryty to nie ma nic wspólnego z prawdziwymi koronacjami czyli objęciem realnej władzy - teraz "król" brytyjski to taka Doda dla brytyjskich pudelków
@@Mrkrzyh nie zapominajmy , że w niewolnictwie - to zapoczątkowali Portugalczycy , Anglia wskoczyła na ich kolonie. Portugalia została zniszczona przez trzęsienie ziemi i musieli odbudować kraj. Algarve - to tam pomnik niewolnictwa afrykańskiego no i dziwnie płaskie miejscowości Monte Gordo i te koło granicy z Hiszpanią zgładzone i odbudowane po trzęsieniu.😮
Nie ma żadnego dokumentu, który "oficjalnie" tworzyłby tytuł "Queen Consort". Na zaproszeniu na koronację było już bez "consort", podobnie fanfara w czasie jej wejścia do Opactwa brzmiała "Vivat Regina Camilla", w monogramie jest tylko CR. BBC w materiałach o koronacji używa już wyłącznie słowa Queen.
Jest Radosław! Świetlisty jak diamenty i mój smutny cały dzień rozbłysnął. Dziękuję i pozdrawiam Radka, Natalię i wszystkich fanów Gajdo-Szcześniaków.
A to Jaś Fasola ich nie wykradł...😂.
Dziękuję jak zawsze za profesjonalizm i emocje;)
Dodam jeszcze, ze odtworzona korona Chrobrego znajduje się na zamku w Starej Lubowli na Słowacji, symbolicznie przypominając o czasach, kiedy w czasie potopu szwedzkiego była tam ukryta (wtedy też te części Słowacji były De facto pod zarządem Rzeczypospolitej). Piękny zamek a i rekonstrukcja koron zdaje się być wspaniała, wykonana przez złotników z Nowego Sącza i wykorzystująca bardzo dokładną dokumentację korony z XVIII wieku a także zakupione… pruskie złoto pochodzące z początku XIX wieku, być może pochodzące z tej oryginalnej korony? To już nieco życzeniowe myślenie, ale historia warta poznania, a ponieważ przy dobrej pogodzie z Wawelu widać Tatry, to tak jakby zamek w Lubowli (położony zaraz obok w górach na Spiszu) i korona królów Polski ciagle jest rzut okiem od Katedry Koronacyjnej.
Uśmiechniętemu Panu dzięki. Życie staje się piękniejsze.
Korony koloru karolowego! Bardzo ciekawy odcinek, dzięki Kochani ❤
🤴🫅👑 ❤️❤️❤️ Dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie!
😂😂😂
Dla architektury zaobserwowałem ten kanał kilka lat temu. Potem pokazaliście mi obrazy, teraz korony. Ciekawe dokąd dalej mnie zabierzecie. Czekam z zainteresowaniem.
Oooo, to bardzo miłe słowa! Bardzo dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie!
Super opowieść. 👍
Bardzo przyjemnie się słucha. I ogląda... 😊
Dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy!
Dzień dobry! Nie mogłam się doczekać na spotkanie z Panem. A tu taki jubilerski temat. Pięknie dziękuję i pozdrawiam Państwa oboje.
Dziękujemy i również pozdrawiamy! :)
Dziękuję za kolejny, fantastyczny odcinek.
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie!
Jak zawsze bardzo dziękuję za odcinek! Korony koloru karolowego.
Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy serdecznie! :)
Jak zawsze fantastyczny i ciekawy materiał! pozdrawiam
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie!
Dziękuję, warto było posłuchać. I obejrzeć.
Doskonaly material .
Przepieknie prowadzona narracja.
Dziękuję za dużo ciekawostek
Polecamy się na przyszłość :) Pozdrawiamy serdecznie!
Wspaniały odcinek!
Dziękujemy za miłe słowa! :)
Myślę, że to świetny moment na Off Topic o Polskich regaliach ;)
kolejny rewelacyjny odcinek
Dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie!
Olbrzymie zainteresowanie Polaków koronacją króla Anglii świadczy o tym, że chcemy i potrzebujemy, jako społeczeństwo, takich wydarzeń. Miejmy nadzieję że sami będziemy kiedyś świętować koronację naszego monarchy.
Korony koloru karolowego;
Dziękujemy za komentarz i ciekawe spojrzenie. Ma Pan jaką propozycję odnośnie wyboru monarchy?
Super odcinek, bravo! Nie tylko ja wpadłam na tę analogię o królu Karolu i jego prezencie dla królowej Karoliny (w tym przypadku Kamili)😉Pozdrawiam serdecznie, jestem Państwa wielką fanką!🥰👍Wszystko mi się podoba: wiedza, poziom kultury i sympatyczni prezenterzy. Ale szczegślnie przemawia do mnie podłoże historyczne, które zawsze jest obecne w Państwa filmach.
Dziękuję za odcinek, jak zawsze wykonany na najwyższym poziomie! Temat wyczerpany maksymalnie, choć i tak czuję ze Radek mógłby go ciągnąć dalej i to godzinami 💖
Panie Radosławie, z ogromną przyjemnością zawsze Pana słucham, opowiada Pan pięknie. Kilka lat temu byłam w londyńskim Tower, i te królewskie skarby podziwiałam. Pozdrowienia dla Pana i Pani Natalii.
Korony koloru karolowego 😊
🤴🫅👑
Super film. Bardzo ciekawy.
Dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie!
Korony koloru karolowego
🤴🫅👑
Uzupełnię, że do symbolicznej autentyfikacji zrekonstruowanej korony Chrobrego użyto przetopionego złota z zakupionych kilku złotych monet pruskich, do produkcji których Prusacy użyli złota z przetopionej korony polskiej.
Nawet było nagrane o tym, ale wypadło, żeby nie komplikować :) Dziękujemy za uzupełnienie w komentarzu!
Ten program jest niejako wisienką na torcie wieńczącą wczorajsze wydarzenie. Dziękuję. Tak sobie wczoraj myślałam patrząc na króla Karola w złotej Supertunice. Jego matka, królowa Elżbieta zmieściła się w niej bez trudu. Królowi Karolowi szata już się lekko rozchodziła. Kiedy nadejdzie czas na nowego króla to William się w niej nie zmieści-trzeba będzie wykonać replikę:) pozdrawiam Małgosia
To dlatego bo średnio ludzie rosną co raz wyżej, bo mamy lepszą dietę niż np 100 lat temu
BARDZO INTERESUJĄCY film!
Dziękujemy!
Bardzo ciekawe, dziękuję.
Zastanawiam się ile osòb zginęło w kopalniach podczas szukania tych diamentòw i innych kamieni.Resztę ,przemilczę.Pozdrawiam.
świetny film! fajnie było się o tym dowiedzieć, bo właśnie nad tym się zastanawiałam podczas oglądania koronacji. super wytłumaczone , dzięki bardzo
O, to cieszymy się, że trafiliśmy z tematem :) Pozdrawiamy serdecznie!
❤Lubomirski bylby tym krolem Polski zapewne. Na kazdym rogu i na zamkach byliby restauratorzy i kustosze muzealni.
Bardzo ciekawe!
Bardzo ciekawe :) Dziękuję.
Korony koloru karolowego! Z tym, że chyba w Insygniach znajdujących się w Muzeum Narodowym w Wawie, sa kryształy górskie i pół szlachetne kamienie, które imitują te oryginalne. Polecam bardzo filmik o tym, na kanale Muzeum Narodowego w Warszawie, pod tytułem "Bliżej Sztuki #3 | Insygnia królewskie", gdzie Pan Kustosz bardzo ciekawie o tym opowiada :)
Tak, kameryzacja to imitacje.
Dziękuję za ciekawy wykład.
PS. Ja dziś oglądałem na Hradczamach kopię korony św. Wacława, swego czasu spoczęła na głowach czeskiej linii Jagiellonów, później zdobiła głowy Habsburgów, ostatnim koronowanym królem czeskim był Ferdynand zwany Dobrotliwym (1836). Oryginał jest w skarbcu katedry św. Wita. Czeka ...
Bardzo dziękujemy za komentarz! Oryginał Korony św. Wacława chyba raz na jakiś czas jest prezentowany publicznie, prawda?
@@goodidea_archi Tak, z okazji inauguracji nowego prezydenta. Ale mówi się o trwałym udostępnieniu. Ja bym się nie śpieszył, niech pozostanie czymś cennym z aurą odświętności.
Wow! Super odcinek 👍 Gratuluję!
Bardzo dziękujemy za miły komentarz! Pozdrawiamy serdecznie! :)
Jak zawsze film z klasą! Pozdrawiam
Bardzo dziękujemy za komentarz i miłe słowa! Również pozdrawiamy!
Pozdrawiam cieplutko 😀
Bardzo ciekawy odcinek, dzieki :)
Bardzo dziękujemy za miły komentarz! Pozdrawiamy serdecznie!
Jest kupa klejnotów, kontrowersyjne, bo sprawa kolonializacji, ale nie wszystkie kamienie, co uważane są, za szlachetne, ale w ubiegu lat stwierdzono, cze to są półszlachetne kamienie, mniej warte. Korona jest symbolem ciężaru, jaki musi władca nosić przez swoje całe życie! Co najmniej ej tutaj jest sprawiedliwość! 😫 Wielkie dzięki za udostępnienie oglądu! ❤🌹
Dziękuję
Bardzo ciekawy film! Czekam na off-topic. :P Zdrowia!
No to już był trochę offtopik :) Mało architektury dzisiaj, raczej rzemiosło artystyczne :)
@@goodidea_archi W takim razie wyrażę się ściślej... Potrzebuję filmu o sztuce!! Pozdrawiam. :P
Super odcinek
Dzień dobry wszystkim tu obecnym
Super odcinek :) Ale jest jeszcze jedna korona (koronacyjna), która spoczywała na skroniach polskiego króla - to Korona Anny Iwanowny, którą koronował się Mikołaj I.
Pod względem jezykowym najtrudniejszy odcinek 😊
Haha :D
Najpiękniejszą koronę dla królów wymyślili podczas rewolucji francuskiej 🥰 Jedyna różnica że zakłada się ją na szyję, a nie na głowę
Nawet w tym Anglicy wyprzedzili Francuzów o półtora wieku :/
To może Niemcy jako spadkobiercy Prus powinni zwrócić Polsce klejnoty zrabowane na Wawelu?
Dodatkowa ciekawostka: zwrotu polskich regaliów domagała się od Prus po Kongresie Wiedeńskim XIX wieku Rosja, której władcy używali tytułu króla Polski. Do koronacji Mikołaja I na króla Polski w 1826 roku użyto wobec braku polskich regaliów korony Anny Iwanowny.
🙏❤️🇵🇱
Odnośnie koronacji Karola, ciekawi mnie jedna rzecz mianowicie kolry dywanów/wykładzin w opactwie Westminsterskim. Były niebieskie i żółte. Czy miało to oznaczać solidarność z Ukrainą? A może symbolizowały coś innego? Lub ich kolory były dobrane losowo i nie miały znaczenia?
Nie ma to związku z Ukrainą. W czasie koronacji Elżbiety II w 1953 dywany w teatrze koronacyjnym również były błękitne i żółte, co w połączeniu z czerwienią szat, mundurów i tronów daje ogólną kolorystykę ceremonii taką, jak barwy w herbie Zjednoczonego Królestwa.
@@goodidea_archi dzięki za info🙂
Bardzo mi się odcinek podobał, uwielbiam takie smaczki historyczne :D mam pytanie, dlaczego tron koronacyjny na którym siedział Karol III jest tak... podrapany i 'ozdobiony' napisami? I czy mi się zdaje, czy korona królowej Marii Józefy (15:25 - 15:27) jest malutka? A zatem jak utrzymała się na głowie?
Panie Radku, powinien Pan zrobić przy tej okazji odcinek o architektonicznych zainteresowaniach Karola III oraz jego osobistemu wkładowi w tzw. New Urbanism i zrealizowanej przez niego inwestycji - miasteczku Poundburry. Pozdrawiam serdecznie!
O Poundbury mówimy w naszym seminarium "Wstęp do architektury": kursy.goodidea.archi/product/wstep-do-architektury/ Zapraszamy!
Koronację przespałem 😅 Pozdrawiam serdecznie z Tokio 😊
Fascynujacy kanal ,❤️
Bardzo dziękujemy! :) Pozdrawiamy serdecznie!
Alternatywnie jest jeszcze prywatna korona Kazimierza Wielkiego, która spoczywa z nim w jego wawelskim grobie. Swoją drogą ciekawe, czy doczekamy się jej wydobycia i ekspozycji?:)
A po co je wydobywać? Są kopie w Skarbcu Katedralnym na Wawelu i są eksponowane.
@@antiquus1 ale w skarbcu katedralnym są tylko kopie z brązu, a oryginały są w grobowcu@
@@Adam_131 W ogóle mamy sporo artefaktów w królewskich grobowcach, a jakoś nie bardzo chcemy je wyciągać W ogole polecam ksiazke "Klątwy, mikroby i uczeni" . Jest własnie o tym co zastano po otwarciu kilku grobowców😐
Ciekawe ciekawe
Fajne
No tak, architektura koron- czy można się było tego spodziewać😂?!
Dawno nie było nic z serii ulice i kamienice - z mojej strony nietypowa propozycja: Bydgoszcz, bardzo niedoceniane miasto
Oj nieładnie, Prusacy, nieładnie!🤬
Juz ich nie ma -jako panstwa. I tak jest lepiej dla wszystkich.
Na otarcie lez jest fakt ze ocalal Szczerbiec, miecz koronacjyny.
Historia o malo co by oszczedzila tez "miecze Grunwaldzkie" , conajmiej raz udalo sie je uratowac. Niestety w czasie jednej z okupacji tez przepadly na zawsze.
Krolowa Elżbieta byla bardzo ladna w koronie
Mam takie pytanko
Czy do koronacji nie możnaby było użyć naszej zachowanej korony książęcej z XIII wieku z Płocka
To ciekawa koncepcja. Pewnie trzeba by było uzupełnić ją o kabłąki, aby miała formę korony zamkniętej, ale nawet to samo w sobie byłoby ciekawym wyzwaniem złotniczym. Dziękujemy za ciekawy komentarz i pozdrawiamy! :)
"ukoronowanie króla Karola Trzeciego" to już prawie "król Karol co kupił Królowej Karolinie...".
Wszystko jak zwykle starannie wyłożone i zilustrowane z dokładnymi podpisami.
Dzień dobry.
Rewelacyjny film, bogate informacje.
Czy jest Pan pewien czy faktycznie korona jest wykonana z czystego złota, czyli z próby 999,99. Z mojego doświadczenia to raczej nie jest możliwe ponieważ chociażby same luty muszą być niższej próby, więc jeśli tak jest nie można powiedzieć, że przedmiot jest wykonany z czystego złota. W branży Złotniczej "czyste złoto " to jest określenie złota próby conajmniej 999,9.
Pozdrawiam. Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki.
Ma Pan rację, 22 karaty.
@@goodidea_archi Bardzo dziękuję za informację. Przepraszam za moją drobiazgowość, ale to dla mnie jest istotne. Tak tez trochę przypuszczałem, że to będzie próba stopu Au 0,916 (22K). Pozdrawiam
Na przyszłoroczny primaaprilis proponuję opis korony z burger kinga - chyba najbardziej znane insygnia w Polsce :D
Ta historia z polskimi insygniami koronacyjnymi jeszcze bardziej utwierdza minie w przekonaniu że chyba mamy powody domagać się od niemiec ( spakobiercy prus) reparacji za zrabowane i zniszczone polskie dzieła sztuki jak widać nie tylko w czasie II WŚ ale już dużo wcześniej. Zaraz podniosą się głosy o tym że to bezsensowne żądania - ale jeżeli Indie , Pakistan, Afganistan, Iran i RPA mogą podnosić takie żądania w stosunku do XIX wiecznych i wcześniejszych rabunków to dlaczego Polska nie?
Z filmu wynika, że tylko w Indiach coś się na ten temat mówi, ale nie powiedzoano, że ktokolwiek w jakimkolwiek sądzie upomina się o te klejnoty. Więc mówić warto, nie zapominać warto, ale...
A będzie odcinek o Poundbury? Karol III interesuje się architekturą i urbanistyką, a to miasteczko jest jego dzieckiem i emanacją jego poglądów na te sprawy. Myślę, że warto by to omówić na tym kanale.
O Poundbury mówimy w naszym seminarium "Wstęp do architektury": kursy.goodidea.archi/product/wstep-do-architektury/ Zapraszamy!
Panie Radku, święty Edward nie był królem brytyjskim, był królem angielskim. Pozdrawiam❤
A Anglia leży na Wielkiej Brytanii. Później jest mowa o europejskich koronach, a przecież nie było nigdy króla Europy.
@@goodidea_archi No tak jeśli trzymać się nazwy wyspy ale na Wielkiej Brytanii podówczas w X wieku istniało kilka królestw
Korona Kamili pasuje jak świni kolczyki.
Na pierwszy plan korony wychodzi rubin - łacińskie "rubeus" - czerwony.
... który w istocie jest spinelem :)
Monarsza moszna - można? Można!
Korony koloru koralowego
Karolowego :) 🤴🫅👑
Szkoda, że nie wspomnieliście o Szczerbcu, to jest dopiero rarytas :)
Ale z której strony nie patrzeć, nie jest koroną :)
@@goodidea_archi Ale był ważnym insygnium koronacyjnym oznaczającym władzę sądowniczą.
Idealnie nadałby się więc do odcinka "Ważne insygnia koronacyjne oznaczające władzę sądowniczą" :)
Są ,też na upartego korony pośmiertne . Na głowie Batorego leży takowa . W trumnie.
I jeszcze korona hełmowa, ale to takie wicekorony.
@@goodidea_archi Powiem coś niepopularnego lecz gdyby doszło by do restauracji Monarchii w Pl to ta Batorego była by najwłaściwszą. Ciężar gatunkowy i symboliczny ..... :)
do koronacji używa się jednej korony, a nie dwóch koron. drugą koronę, imperialną tylko się zakłada później w zakrystii.
Hmm ... dość ekskluzywne "robocze" nakrycie głowy 😁
Te korony to prawdziwy obraz anglosasow. Grabiez, wojna i smierc!
A inne narody nie grabiły, toczyły wojen? Anglosasi wnieśli przynajmniej duży wkład ( jak również inne zachodnie kraje) do cywilizacji i też wiele dobrego uczyniły, nie tylko podboje i wojny.
A ta druga korona nie jest złota?
Jest, ale jest bardzo ażurowa, to właściwie filigran z kamieniami szlachetnymi.
@@goodidea_archi ok,dzięki za odpowiedź:)
BLEEEEH, arystokracja.
Niestety, monarchia Rewolucji, w średniowiecznym - przynajmniej częściowo - anturażu.
Jaki był Polski akcent? Wolno mi się filmik ładuję
Skąd masz taką wiedzę o tych koronach?
O regaliach, gemmologii i ceremoniale koronacyjnym mamy całą półkę książek w pracowni :)
@@goodidea_archi A czy Pan Radosław mógłby polecić jakąś literature o polskich insygniach i regaliach, ale tez moze zagranicznych? Do tej pory przeczytałem "Klątwy, mikroby i uczeni" o wawelskich grobowych regaliach :)
Podstawowa literatura do polskich regaliów: Rożek, Michał, Polskie koronacje i korony, Kraków 1987; Lileyko, Jerzy, Regalia Polskie, Warszawa 1987
@@goodidea_archi Bardzo dziękuje i pozdrawiam ❤
Koh-I-noor powinien wrocic do Czech 😊
Hahaha :)
a to była koronacja dwóch osób ? nie wiedziałam
Tak, podwójna koronacja.
Rex +Regina = Korona/ny
KKKiKK :D
:D
A korony grobowe?
Istnieją, jest jeszcze korona hełmowa. Ale to takie wicekorony. :)
Mistrz drugiego planu trzepie jakis materiał albo wzywa pomocy :P
Tam prześcieradło sąsiada wisi :)
Kto na króla Polski?
Karakan pierwszy zwany małym
A kto zdejmuje tą koronę z głowy króla? On sam czy wołają biskupa?
Król z pomocą królewskiego jubilera. Kiedy Karol wychodził z Opactwa, było widać, jak oddaje berło i jabłko jubilerowi, który trzyma je w czasie, gdy król wsiada do karety, po czym umieszcza jabłko i berło w uchwytach w karecie.
co to jest za tekst..pierwsza od 70 lat koronacja w starym stylu...nie pierwsza,tylko kolejna,w czasie tych 70 lat nie bylo w UK innej koronacji,zatem popelnil Pan błąd logiczny w wypowiedzi.
Ale były inauguracje panowań w innych krajach, które nie są już w starym stylu.
@@goodidea_archi patrząc przez ten pryzmat to prawda.
polskie korony zostaly przetopine na Marki Pruskie wiec trzeba je odtworzyc
Do wykonania replik, o których mowa w filmie wykorzystano złoto z pruskich monet, w których hipotetycznie mogło być złoto z polskich koron.
Nie chce nic o nich widziec 🥺🙈😈👹
Ale się nalupili
XXI w. rok 2023 a angole bawią się jeszcze w królowanie i caly ten kicz z tym związany XDD
...a w polskim Sejmie posłowie modlą się o deszcz. Przyganiał kocioł garnkowi :)
To nie jest Karol.
Cromwell to była świnia
"koronacja" jakiegoś celebryty to nie ma nic wspólnego z prawdziwymi koronacjami czyli objęciem realnej władzy - teraz "król" brytyjski to taka Doda dla brytyjskich pudelków
a co do diamentów w koronie i berle to kojarzą się tylko z chciwością Anglików i wyzyskiem Murzynów i kompletnie z niczym więcej
@@Mrkrzyh nie zapominajmy , że w niewolnictwie - to zapoczątkowali Portugalczycy , Anglia wskoczyła na ich kolonie. Portugalia została zniszczona przez trzęsienie ziemi i musieli odbudować kraj. Algarve - to tam pomnik niewolnictwa afrykańskiego no i dziwnie płaskie miejscowości Monte Gordo i te koło granicy z Hiszpanią zgładzone i odbudowane po trzęsieniu.😮
Oficjalnie to królowa małżonka, a nie królowa.
Nie ma żadnego dokumentu, który "oficjalnie" tworzyłby tytuł "Queen Consort". Na zaproszeniu na koronację było już bez "consort", podobnie fanfara w czasie jej wejścia do Opactwa brzmiała "Vivat Regina Camilla", w monogramie jest tylko CR. BBC w materiałach o koronacji używa już wyłącznie słowa Queen.
@@goodidea_archi Ok. Faktycznie od koronacji ma tytuł królowej.
Warto sprawdzać takie rzeczy, zanim będzie się kogoś publicznie poprawiać.
Tą polską korona wygląda jak z odpustu 😄