Jestem pod wrażeniem pana dykcji,poprawności językowej i erudycji.Z przyjemnością wysłuchałam cały odcinek,nie nudząc się ani chwili.Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Niech żyje król Radosław! Władca ciekawej oraz rzetelnej wiedzy architektonicznej na polskim yt :D Super odcinek, czekam na więcej ❤️ Proponuję odcinek ,,sezonowy,, pt. Zimowe rezydencje europejskich władców
Dwie korekty: o ile Kate i William zatrzymali apartament w pałacu Kensington, to juz w sierpniu przeprowadzili sie do Adelaide Cottage. Pałac Buckingham to nie serce, a mózg monarchii - sercem był zamek Balmoral. To tutaj królowa polowała, jeździła konno. Stad też, zapewne, taka, a nie inna decyzja o przedłużenie letniego pobytu - wiedziała, że gaśnie i chciał umrzeć właśnie tam i w Szkocji, która kochała. Pozdrawiam ciepło.
Pan prowadzący, jak zawsze pozytywnie uśmiechnięty.👌Dlatego, nie jestem w stanie odmówić sobie, na spędzenie kilka przyjemnych chwil w tak miłym towarzystwie. Pozdrawiam serdecznie🌹🌞🍀
Właśnie wróciłem z wycieczki z Londynu i dowiaduję się, że zrobiłeś odcinek o brytyjskich pałacach, jestem zachwycony! Fasada pałacu Buckingham jest niesamowita, robi wielkie wrażenie. Uwielbiam też architekturę angielską, zarówno tą sprzed setek lat (np. stare ulice Edynburga) jak i tą nową (np. Nitting Hill w Londynie). Moim zdaniem mógłbyś zrobić odcinek o architekturze edynburskiej lub architekturze ich domów szeregowych :)
Mamy zaplanowany bardzo ciekawy offtopik, którego część już nagraliśmy, a drugą część nagramy na zbliżającej się wystawie w Zamku Królewskim :) Będzie super! Dziękujemy i pozdrawiamy!
Super ciekawy odcinek. Warto dorzucić jedną ciekawostkę: Na Wyspie Wight w ogrodach letniej rezydencji Królowej Wiktorii "Osborne House" znajduje się rzeźba "Chłopiec z łabędziem" autorstwa Theodora Kalidego urodzonego w dzisiejszym Chorzowie, a będącego min. autorem rzeźby śpiącego lwa z warszawskiego Zoo. Kopie "Chłopca" znajdują się również w kilku polskich miastach jak Chorzów, Gliwice czy Legnica.
Uściślijmy ciekawostkę. "Śpiacy lew" Kalidego został odlany dla Bytomia, gdzie stanowił czesc pomnika mieszkańców powiatu bytomskiego poległych w wojnie francusko-pruskiej. Pod Warszawskie zoo trafił za komuny metodą grabieży. Bytom w końcu po długiej batalii odzyskał swą rzeźbę.
Bardzo dziękuję za pięknie przedstawiony temat. Jesteście Wielcy, choć mam wrażenie, że Pan Radosław nieco przychudł :-) Bardzo lubię Wasze opowieści o architekturze również jeśli są wplecione w bieżące wydarzenia. Dziękuję, że wróciliście i proszę o więcej tak dobrych niedzielnych wieczorów. Zdrówka!:-)
Nie pałacuj -nikt Tymczasem: Wielka Brytania i Zjednoczone Królestwo kilka dużych domów w samej stolicy 🙈😂😂😂 Swoją drogą bardzo ciekawy odcinek może więcej tego typu bo jak wiadomo to królów i książąt w Europie w cale tak mało nie jest . Ja w sumie czekam na rezydencje króla Hiszpanii i co może nikogo nie dziwić Szwecji która miała powiązania dynastyczne s polskimi Jagiellonami co ciekawe Królowa Elżbieta II także je miła i jej dzieci także mają oraz Danii która jest także blisko naszego kraju
Ciekawy odcinek. Drobna korekta a mianowicie obecnie tzn. od Karola III dynastia panująca nazywa się formalnie Windsor-Mountbatten. Wcześniej była to faktycznie dynastia Windsor (de facto sasko-koburska), ale mąż królowej Elżbiety Filip, książę Edynburga, choć nosił nazwisko Mountbatten, pochodził z dynastii Glücksburgów, więc de facto tak właśnie nazywa się obecna dynastia panująca w Wielkiej Brytanii.
Na razie chyba obowiązuje jednak ta deklaracja: www.thegazette.co.uk/London/issue/41948/supplement/1003 Dopóki Karol jej nie zmieni, to jest House of Windsor, a Mountbatten-Windsor są tylko ci potomkowie królowej i księcia Edynburga, którzy nie mają prawa do tytułu książęcego i HRH, wobec czego potrzebują używać nazwiska.
W sensie stricte genealogicznym - owszem. Ale precedens dla ciągłości nazwy domu panującego jest choćby w Niderlandach - panuje Dynastia Orańska-Nassau, mimo sekwencji trzech królowych, których mężowie wywodzili się z różnych rodów.
@@goodidea_archi Mi w pierwszym rzędzie przyszedł do głowy klasyczny casus Marii Teresy i Franciszka I Lotaryńskiego oraz wywodzącej się od nich dynastii habsbursko-lotaryńskiej. Stąd pewnie autosugestia dotycząca 'Windsor-Mountbatten'.
W serialu "The Crown" pokazany jest jakiś pałac, który pełnił funkcję "bloku dla rodziny królewskiej", czyli można powiedzieć, wielorodzinnego budynku z mieszkaniami w środku, w którym skoszarowano niektórych członków rodziny. Czy to właśnie pałac Kensington?
Jak widać nawet śmierć królowej ma swoje dobre strony - nowy odcinek w AIAGI. A trzeba przyznać, że jak na niemiecką dynastię mają całkiem dobry gust. PS. Z niecierpliwością czekam na okazję na odcinek o rezydencjach przywódców Rosji.
Dziękuję za świetny odcinek - bardzo pasjonujący temat - myślę, że dużym zainteresowaniem cieszyłby się film o innych rezydencjach należących do różnych europejskich monarchii/ monarszych rodzin. Pozdrawiam;
Inteligentny, niestały, szczery i emocjonalny cesarz Niemiec, Wilhelm II, który był świetnym obserwatorem powiedział kiedyś o postaci podobnego formatu jak Król Karol III Windsor, że powinien być farmerem i hodować rzepę, a nie rządzić imperium. Rzecz tyczyła się "Nicky'ego" Mikołaja II Romanowa. Ale jakoś mi nader pasuje do kontekstu. Co by nie powiedzieć o Elżbiecie II, to była ona "pełna majestatu". Jej syn zaś... no cóż... Intelektualistą wielkiego formatu to on nie jest. Nie ma w nim na dodatek za grosz majestatu... Oh God save history! God save your mad parade! Oh Lord God have mercy. All crimes are paid. God save us all.
Akurat w naszej dziedzinie Karol wykazał się wizjonerstwem na pokolenie do przodu. Kiedy zaczął promować idee sustainability w architekturze i urbanistyce, to wszyscy pukali się w głowy, że to nienowoczesne.
Nie wiem skąd te pomysły, Karol wydaje sie z całej rodziny najinteligentniejszy. Inna rzecz, że tam potrzeba niemej kukły, więc rzeczywiście do roli kompetnie nie pasuje.
@@goodidea_archi Bo idea sustainability jest z gruntu hipisowska. To takie malowanie kwiatków na asfalcie. Brzmi pięknie - takie prowadzenie firmy by zdecydowanie więcej wnosiła w środowisko, gospodarkę i społeczeństwo niż czerpała z tych obszarów. A jak to wygląda w praktyce? Weźmy na warsztat "high-tech". Taki Apple Inc. stworzył w Cupertino raj dla swoich programistów, designerów i inżynierów. Warunki pracy takie, że proszę siadać! Dbałość o ekologię i środowisko - wzorcowa! No i dbałość o wszelkie "human rights" - podobnie. Ale czy największy rekin biznesu w "Zmieni Obiecanej" Herman Buchholtz nie tworzył raju dla inżynierów i kierowników w swojej łódzkiej fabryce? U Buchholtza robole mieli generalnie przegwizdane. A w Apple? Ci są mniej szczerzy, a bardziej diaboliczni: Pozbyli się "brudnej" produkcji i przerzucili ją na barki chińskie (Foxcom). A tam? Jak donosiły źródła chińskie, w 2006 r. pracownice w foxcom były zmuszane do pracy po 15 godzin na zmianie i do 320 godzin pracy w miesiącu (cywilizowana norma to ok. 160 do 180). Przeciętna płaca zaś wynosiła tam 130 USD miesięcznie. W 2010 r. wypłynęła inna, gorsza afera: Jak doniósł dziennik Southern Weekly, w tymże roku zanotowano w tej firmie 9 prób samobójczych (z czego 7 udanych). Główną przyczyną było "młotkowanie" pracowników przez ochronę i kadrę kierowniczą. Toż robole u Buchholza mieli o niebo lepiej! Ot, polityka sustainability w całej okazałości! Jak u polskich chłopów - wywozimy "brudy" do "lasu" (krajów rozwijających się), no i u nas jest sustainabilitalnie! Czysto, ekologicznie i pięknie! Dosłownie to widać na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie plaże są zasłane tonami starych ubrań wysłanych tam z Europy w ramach "pomocy humanitarnej", a powietrze jest aż gęste od toksycznych dymów z palonych na świeżym powietrzu podzespołów elektronicznych. W ten sposób cwaniaki odzyskują metale szlachetne z tychże podzespołów. Napisałem: "All crime are paid". Ale powinno być: "all crime will be surely paid".
Heh, no właśnie wszystko, co Karol robił w architekturze było low-tech. Sustainability nie poprzez nasycenie technologią, ale przez trwałość i ponadczasowość rozwiązań. Urbanistyka - nie wieżowce w centrum, ale budowanie lokalnych społeczności w małych miasteczkach.
Czy był na kanale jakiś film o brytyjskiej architekturze? Zastanawia mnie na przykład, a nie znalazłem odpowiedzi w Internecie, czemu kościoły w angielskich wioskach są tak do siebie podobne.
W niemieckich wioskach też wszystko na jedno kopyto ;) A odpowiedź jest pewnie banalna - oszczędności :P Jak budynek miał cel czysto użytkowy, a nie wizerunkowy, to budowali jeden projekt wszędzie, żeby nie wydawać na architekta. Do tego "kierownik budowy" miał łatwiej, bo jeździł od wsi do wsi i budował wszędzie to samo.
Myśle ze dlatego ze wiele z nich powstało w tym samym czasie. Same wioski/miasteczka tez wyglądają podobnie. Tak samo jak domy są budowane według kilku szablonów, z tej samej cegły przez co architektura tutaj jest bardzo spójna co bardzo mi się podoba :)
wreszcie minęły wakacje. Witam, witam Panie Radku (: Jak zawsze w znakomitej formie z garścią mega ciekawych informacji. Dziękuję ślicznie za ten odcinek i czekam na modernizm (mam nadzieję ten nasz gdyński...). Pozdrawiam najserdeczniej Gosia
Reklamy wyświetlają się automatycznie i są dostosowane na podstawie plików cookie do osoby, która ogląda film. Przesyłający filmy na platformę nie mają żadnego wpływu na to, jakie reklamy wyświetlają się przed, w czasie, po i obok filmów.
Jedno co mnie zastanawia to czemu one są takie szare, brudne, wręcz dla mnie brzydkie. Nasze tutaj posiadłości królewskie i inne były 100 kroć ładniejsze, patrz nasz Zamek Królewski w Warszawie, Wawel w Krakowie a nawet Zamek w Malborku. Architektura brytyjska mi w ogóle nie podchodzi
Jestem pod wrażeniem pana dykcji,poprawności językowej i erudycji.Z przyjemnością wysłuchałam cały odcinek,nie nudząc się ani chwili.Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Niech żyje król Radosław! Władca ciekawej oraz rzetelnej wiedzy architektonicznej na polskim yt :D Super odcinek, czekam na więcej ❤️ Proponuję odcinek ,,sezonowy,, pt. Zimowe rezydencje europejskich władców
Dwie korekty: o ile Kate i William zatrzymali apartament w pałacu Kensington, to juz w sierpniu przeprowadzili sie do Adelaide Cottage. Pałac Buckingham to nie serce, a mózg monarchii - sercem był zamek Balmoral. To tutaj królowa polowała, jeździła konno. Stad też, zapewne, taka, a nie inna decyzja o przedłużenie letniego pobytu - wiedziała, że gaśnie i chciał umrzeć właśnie tam i w Szkocji, która kochała. Pozdrawiam ciepło.
Dziękuję za ciekawe informacje. Bardzo się cieszę, że wróciliście po pauzie!😊
Bardzo nam miło! Pozdrawiamy serdecznie!
Świetny temat i pięknie opowiedziany. Dziękuję
No, jakim cudem przegapiłam ten odcinek? Dziękuję za dzisiejsze wskazanie.
Nareszcie wróciliście!!!!!!
Wspaniałe upamiętnienie Królowej i uhonorowanie Króla.
Cieszę się bardzo na 18., ale również śle urodzinowe serdeczności
Bardzo dziękujemy za miły komentarz! Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia w niedzielę w "superprodukcji"! :)
Ale się za Wami stęskniłam 😃
My też! Przez najbliższy czas będziemy co tydzień :)
Uwielbiam sluchac Pana
Bardzo dziękuję za ciekawe informacje ,z przyjemnością Pana słucham 😀
Pan prowadzący, jak zawsze pozytywnie uśmiechnięty.👌Dlatego, nie jestem w stanie odmówić sobie, na spędzenie kilka przyjemnych chwil w tak miłym towarzystwie. Pozdrawiam serdecznie🌹🌞🍀
Ależ Pan to fajnie robi. Słucham za każdym razem z rozkoszą.
Super odcinek 🇬🇧, a Pan Radosław coraz przystojniejszy💙🤍❤️ Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
❤❤❤😍
Król Karol! Dobrze Was znowu widzieć na You Tube! ♥️✨
I w najbliższym czasie będziemy co tydzień :)
Właśnie wróciłem z wycieczki z Londynu i dowiaduję się, że zrobiłeś odcinek o brytyjskich pałacach, jestem zachwycony!
Fasada pałacu Buckingham jest niesamowita, robi wielkie wrażenie. Uwielbiam też architekturę angielską, zarówno tą sprzed setek lat (np. stare ulice Edynburga) jak i tą nową (np. Nitting Hill w Londynie). Moim zdaniem mógłbyś zrobić odcinek o architekturze edynburskiej lub architekturze ich domów szeregowych :)
Edynburg? No to fajna architektura angielska.
Nareszcie! Choć nadrabiałem stare odcinki, miło zobaczyć wreszcie nowy. :) Proszę o więcej off-topiców! Zdrowia Panie Radosławie. :D
Mamy zaplanowany bardzo ciekawy offtopik, którego część już nagraliśmy, a drugą część nagramy na zbliżającej się wystawie w Zamku Królewskim :) Będzie super! Dziękujemy i pozdrawiamy!
@@goodidea_archi Nie mogę się doczekać! :) Pozdrawiam! :P
Stęskniłem się Panie Radosławie!
Bardzo się cieszymy na nowe odcinki. Lucyna i Michał :) pozdrawiamy
Pozdrawiamy Państwa serdecznie! :)
Bardzo ciekawy odcinek 😀 Powrót w świetnym stylu! ❤
Bardzo dziękujemy! Zapraszamy już w niedzielę na "superprodukcję"! :)
Dobrze Was widzieć po przerwie! ☺️
:) Bardzo nam miło! :)
Witam po wakacjach !!! Ależ czekałam 👋🏻
:)
Super ciekawy odcinek. Warto dorzucić jedną ciekawostkę: Na Wyspie Wight w ogrodach letniej rezydencji Królowej Wiktorii "Osborne House" znajduje się rzeźba "Chłopiec z łabędziem" autorstwa Theodora Kalidego urodzonego w dzisiejszym Chorzowie, a będącego min. autorem rzeźby śpiącego lwa z warszawskiego Zoo. Kopie "Chłopca" znajdują się również w kilku polskich miastach jak Chorzów, Gliwice czy Legnica.
Uściślijmy ciekawostkę. "Śpiacy lew" Kalidego został odlany dla Bytomia, gdzie stanowił czesc pomnika mieszkańców powiatu bytomskiego poległych w wojnie francusko-pruskiej. Pod Warszawskie zoo trafił za komuny metodą grabieży. Bytom w końcu po długiej batalii odzyskał swą rzeźbę.
Wyśmienita uczta architektoniczna. Czekam z niecierpliwością i głodem wiedzy na odcinek o rezydencjach następców św. Piotra
Dobry wybór naklejki na laptopa:)
Król Karol na kryzys mieszkaniowy nie może narzekać :-)
Pierwsza myśl w 2022 roku: Boże, jak to wszystko ogrzać? ;)
Dziękuję
Dziękujemy i serdecznie pozdrawiamy! :)
Bardzo dziękuję za pięknie przedstawiony temat. Jesteście Wielcy, choć mam wrażenie, że Pan Radosław nieco przychudł :-)
Bardzo lubię Wasze opowieści o architekturze również jeśli są wplecione w bieżące wydarzenia. Dziękuję, że wróciliście i proszę o więcej tak dobrych niedzielnych wieczorów. Zdrówka!:-)
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia już w najbliższą niedzielę w "superprodukcji"! :)
Nie pałacuj -nikt
Tymczasem: Wielka Brytania i Zjednoczone Królestwo kilka dużych domów w samej stolicy 🙈😂😂😂
Swoją drogą bardzo ciekawy odcinek może więcej tego typu bo jak wiadomo to królów i książąt w Europie w cale tak mało nie jest .
Ja w sumie czekam na rezydencje króla Hiszpanii i co może nikogo nie dziwić Szwecji która miała powiązania dynastyczne s polskimi Jagiellonami co ciekawe Królowa Elżbieta II także je miła i jej dzieci także mają oraz Danii która jest także blisko naszego kraju
Ciekawie pan opowiada.Fajny kubek!
Dziękujemy! 😍
Mają rezydencji prawie jak Obajtek❗
Ale to i tak nic w porównaniu do tego, ile miał rezydencji b. prezydent Gdańska.
Ciekawy odcinek. Drobna korekta a mianowicie obecnie tzn. od Karola III dynastia panująca nazywa się formalnie Windsor-Mountbatten. Wcześniej była to faktycznie dynastia Windsor (de facto sasko-koburska), ale mąż królowej Elżbiety Filip, książę Edynburga, choć nosił nazwisko Mountbatten, pochodził z dynastii Glücksburgów, więc de facto tak właśnie nazywa się obecna dynastia panująca w Wielkiej Brytanii.
Na razie chyba obowiązuje jednak ta deklaracja: www.thegazette.co.uk/London/issue/41948/supplement/1003 Dopóki Karol jej nie zmieni, to jest House of Windsor, a Mountbatten-Windsor są tylko ci potomkowie królowej i księcia Edynburga, którzy nie mają prawa do tytułu książęcego i HRH, wobec czego potrzebują używać nazwiska.
@@goodidea_archi W takim wypadku to moje niedopatrzenie. Choć z tego co rozumiem doszło de facto do zmiany dynastii w Zjednoczonym Królestwie.
W sensie stricte genealogicznym - owszem. Ale precedens dla ciągłości nazwy domu panującego jest choćby w Niderlandach - panuje Dynastia Orańska-Nassau, mimo sekwencji trzech królowych, których mężowie wywodzili się z różnych rodów.
@@goodidea_archi Mi w pierwszym rzędzie przyszedł do głowy klasyczny casus Marii Teresy i Franciszka I Lotaryńskiego oraz wywodzącej się od nich dynastii habsbursko-lotaryńskiej. Stąd pewnie autosugestia dotycząca 'Windsor-Mountbatten'.
W serialu "The Crown" pokazany jest jakiś pałac, który pełnił funkcję "bloku dla rodziny królewskiej", czyli można powiedzieć, wielorodzinnego budynku z mieszkaniami w środku, w którym skoszarowano niektórych członków rodziny. Czy to właśnie pałac Kensington?
Tak - Kensington.
Dziękuję , czekałem.
Za tydzień? Czuję się zaproszony 😁
Niezły timing 😄
Jak widać nawet śmierć królowej ma swoje dobre strony - nowy odcinek w AIAGI. A trzeba przyznać, że jak na niemiecką dynastię mają całkiem dobry gust. PS. Z niecierpliwością czekam na okazję na odcinek o rezydencjach przywódców Rosji.
Król Radosław! 😊
Haha! :) :D
Dziękuję za świetny odcinek - bardzo pasjonujący temat - myślę, że dużym zainteresowaniem cieszyłby się film o innych rezydencjach należących do różnych europejskich monarchii/ monarszych rodzin. Pozdrawiam;
Co ciekawe tak się składa że mieszkam na ulicy Balmoral Avenue 😀
Taki tam rodowy spadek z paroma hektarami 🥴
Dzięki za odcinek
Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
Czuję niedosyt. Czy będzie tak dokładne omówienie jak przypadku Zamościa? 🙁🤔
Król Karol:)
Ale Pan wypiękniał
❤❤❤😍
Czekam na zapowiedziane odcinki.
Bardzo nam miło! Do zobaczenia już wkrótce! :)
Inteligentny, niestały, szczery i emocjonalny cesarz Niemiec, Wilhelm II, który był świetnym obserwatorem powiedział kiedyś o postaci podobnego formatu jak Król Karol III Windsor, że powinien być farmerem i hodować rzepę, a nie rządzić imperium. Rzecz tyczyła się "Nicky'ego" Mikołaja II Romanowa. Ale jakoś mi nader pasuje do kontekstu. Co by nie powiedzieć o Elżbiecie II, to była ona "pełna majestatu". Jej syn zaś... no cóż... Intelektualistą wielkiego formatu to on nie jest. Nie ma w nim na dodatek za grosz majestatu...
Oh God save history!
God save your mad parade!
Oh Lord God have mercy.
All crimes are paid.
God save us all.
Akurat w naszej dziedzinie Karol wykazał się wizjonerstwem na pokolenie do przodu. Kiedy zaczął promować idee sustainability w architekturze i urbanistyce, to wszyscy pukali się w głowy, że to nienowoczesne.
Nie wiem skąd te pomysły, Karol wydaje sie z całej rodziny najinteligentniejszy. Inna rzecz, że tam potrzeba niemej kukły, więc rzeczywiście do roli kompetnie nie pasuje.
@@goodidea_archi Bo idea sustainability jest z gruntu hipisowska. To takie malowanie kwiatków na asfalcie. Brzmi pięknie - takie prowadzenie firmy by zdecydowanie więcej wnosiła w środowisko, gospodarkę i społeczeństwo niż czerpała z tych obszarów. A jak to wygląda w praktyce? Weźmy na warsztat "high-tech". Taki Apple Inc. stworzył w Cupertino raj dla swoich programistów, designerów i inżynierów. Warunki pracy takie, że proszę siadać! Dbałość o ekologię i środowisko - wzorcowa! No i dbałość o wszelkie "human rights" - podobnie. Ale czy największy rekin biznesu w "Zmieni Obiecanej" Herman Buchholtz nie tworzył raju dla inżynierów i kierowników w swojej łódzkiej fabryce? U Buchholtza robole mieli generalnie przegwizdane. A w Apple? Ci są mniej szczerzy, a bardziej diaboliczni: Pozbyli się "brudnej" produkcji i przerzucili ją na barki chińskie (Foxcom). A tam? Jak donosiły źródła chińskie, w 2006 r. pracownice w foxcom były zmuszane do pracy po 15 godzin na zmianie i do 320 godzin pracy w miesiącu (cywilizowana norma to ok. 160 do 180). Przeciętna płaca zaś wynosiła tam 130 USD miesięcznie. W 2010 r. wypłynęła inna, gorsza afera: Jak doniósł dziennik Southern Weekly, w tymże roku zanotowano w tej firmie 9 prób samobójczych (z czego 7 udanych). Główną przyczyną było "młotkowanie" pracowników przez ochronę i kadrę kierowniczą. Toż robole u Buchholza mieli o niebo lepiej! Ot, polityka sustainability w całej okazałości! Jak u polskich chłopów - wywozimy "brudy" do "lasu" (krajów rozwijających się), no i u nas jest sustainabilitalnie! Czysto, ekologicznie i pięknie! Dosłownie to widać na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie plaże są zasłane tonami starych ubrań wysłanych tam z Europy w ramach "pomocy humanitarnej", a powietrze jest aż gęste od toksycznych dymów z palonych na świeżym powietrzu podzespołów elektronicznych. W ten sposób cwaniaki odzyskują metale szlachetne z tychże podzespołów. Napisałem: "All crime are paid". Ale powinno być: "all crime will be surely paid".
Heh, no właśnie wszystko, co Karol robił w architekturze było low-tech. Sustainability nie poprzez nasycenie technologią, ale przez trwałość i ponadczasowość rozwiązań. Urbanistyka - nie wieżowce w centrum, ale budowanie lokalnych społeczności w małych miasteczkach.
@@goodidea_archi Mocno dyskusyjne czy małe miasteczka są sustainable.
Jest jeszcze Hampton Court. Za Tudorów używany najczęściej.
W tym filmie zajmujemy się aktualnymi siedzibami. Historycznych jak Hampton Court jest jeszcze więcej
Czy był na kanale jakiś film o brytyjskiej architekturze? Zastanawia mnie na przykład, a nie znalazłem odpowiedzi w Internecie, czemu kościoły w angielskich wioskach są tak do siebie podobne.
W niemieckich wioskach też wszystko na jedno kopyto ;) A odpowiedź jest pewnie banalna - oszczędności :P
Jak budynek miał cel czysto użytkowy, a nie wizerunkowy, to budowali jeden projekt wszędzie, żeby nie wydawać na architekta. Do tego "kierownik budowy" miał łatwiej, bo jeździł od wsi do wsi i budował wszędzie to samo.
Myśle ze dlatego ze wiele z nich powstało w tym samym czasie. Same wioski/miasteczka tez wyglądają podobnie. Tak samo jak domy są budowane według kilku szablonów, z tej samej cegły przez co architektura tutaj jest bardzo spójna co bardzo mi się podoba :)
Pałac św. Jakuba przypomina dworzec główny PKP we Wrocławiu z tymi wieżyczkami
Dobre oko! To dlatego, że wrocławski dworzec był wzorowany właśnie na angielskiej architekturze czasów dynastii Tudorów.
Wnętrzami Pałacu Kensington można się nieco rozczarować. Niektóre ściany pokryte są malunkami udającymi trzeci wymiar. Trochę mało to reprezentacyjne.
...czyli malarstwem iluzjonistycznym - to był szczyt mody w baroku :)
@@goodidea_archi Sąsiaduję ze ścianami "normalnymi" i sprawiają wrażenie szkicu, czegoś niezrealizowanego. Przynajmniej takie odniosłem wrażenie.
👍👍👍
😍❤
Wspaniale!
Król Karol 😀
🤴
domagam się odcinka oddzielnego dla każdego obiektu wymienionego w filmie
czy będą jeszcze odcinki o nowoczesnych i starszych wieżowcach?
Tak :) planujemy je na 25 września i 16 października :)
😁👍
👍👍👍
Hatfield house Ponoć tez należy do nich
A nie do siódmego markiza Salisbury?
😀😀😀
:D
wreszcie minęły wakacje. Witam, witam Panie Radku (: Jak zawsze w znakomitej formie z garścią mega ciekawych informacji. Dziękuję ślicznie za ten odcinek i czekam na modernizm (mam nadzieję ten nasz gdyński...). Pozdrawiam najserdeczniej Gosia
Król Karol
🤴
Seamaster? :)
Zgadza się, dobre oko! :)
Czy to ta księżniczka Anna z Gatcombe Park, która spadła z konia?
Dokładnie ta. Ona spadła z konia, ale jej córka już nie i zdobyła srebrny medal na olimpiadzie :)
@@goodidea_archi Wow. Szacun. Pozdrawiam p. Natalię i p. Radosława.
Tesknilem!!
😍
:))
:D
Trochę mało architektury w programie o architekturze. Zabrakło omówienia detali tych wszystkich przybytków.
Panie toż to okupacja krócej trwała niż wasza przerwa wakacyjna ;D
Ale dlaczego mój ulubiony i ekskluzywny kanał poprzedzają reklamy firmy kooperującej z Rosja (ta budowlana, na literę L)???
Reklamy wyświetlają się automatycznie i są dostosowane na podstawie plików cookie do osoby, która ogląda film. Przesyłający filmy na platformę nie mają żadnego wpływu na to, jakie reklamy wyświetlają się przed, w czasie, po i obok filmów.
bez was to jak bez tlenu
Jak zwykle genialny wykład,ale za monarchiami ,a w szczególnosci brytyjskimi paso.ytami nie przepadam
Pałac Putina przecież lepszy.
Real time marketing
Nieźle się darmozjadom powodzi. Z innej beczki, Panie Radku, kiedy będzie wznowienie Archistorii?
Nie możemy obiecać, że będzie na pewno, ale jeśli będzie, to w listopadzie przyszłego roku.
@@goodidea_archi Lepiej późno niż wcale, dzięki :>
Jedno co mnie zastanawia to czemu one są takie szare, brudne, wręcz dla mnie brzydkie. Nasze tutaj posiadłości królewskie i inne były 100 kroć ładniejsze, patrz nasz Zamek Królewski w Warszawie, Wawel w Krakowie a nawet Zamek w Malborku. Architektura brytyjska mi w ogóle nie podchodzi
Zapomniales o Osbourne House!
Film dotyczy obecnych rezydencji. Osborne House od dawna nie jest królewską rezydencją.
Król Karol
🤴