WZMACNIACZ W KLASIE A (J-FET/MOSFET) - CZY TO MA JESZCZE JAKI KOLWIEK SENS?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 сен 2024
  • Swoisty przewodnik po konstrukcji i budowie wzmacniacza AMP CAMP MINI pracującego w klasie A którego konstruktorem jest NELSON PASS. Dziękuje autorowi za udostępnienie projektu.
    Wyniki Pomiarów:
    Moc znamionowa: 2x5W dla 4 i 8 omów
    Pasmo przenoszenia BW=10Hz....100kHz +/-0.1dB
    THD vs Pout (bez zwory),
    2,0%THD dla 6W
    0,8%THD dla 5W
    0,6%THD dla 4W
    0,45%THD dla 3W (patrz film 27:07 korekta z 0,15%)
    0,25%THD dla 1W
    THD vs Pout (ze zworą),
    0,25%THD dla 5W
    Oczywiście 6P3S to nie pentoda a tetroda strumieniowa :)
    Żródła:
    Schemat i konstrukcja : www.firstwatt.....
    Książka "Wzmacniacze elektroakustyczne" WKŁ 1986 Autor: Maciej Feszczuk
    jm.plantefeve.p...
    www.diyaudio.c...
    Ścieżka dźwiękowa intro i outro: Aces Funk - autor: Alvin Risk z aplikacji iMovie Apple.
    Do odsłuchu wzmacniacza wykorzystano fragment utworu: Kelly's Blues (Live At The Blue Note, New York City, NY / March 17, 1990) Oscar Peterson Trio
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    A specific guide to the design and construction of the AMP CAMP MINI amplifier operating in class A, whose designer is NELSON PASS. Great thanks for the Designer for sharing this circuit.
    Measurements:
    Rated power: 2x5W for 4 and 8 ohms
    Frequency response BW=10Hz....100kHz +/-0.1dB
    THD vs Pout (no jumper),
    2.0%THD for 6W
    0.8%THD for 5W
    0.6%THD for 4W
    0.45%THD for 3W (see video 27:07 correction with 0.15%)
    0.25%THD for 1W
    THD vs Pout (with jumper),
    0.25%THD for 5W
    Sources:
    Diagram and construction: www.firstwatt.....
    The book "Electroacoustic Amplifiers" WKŁ 1986 Author: Maciej Feszczuk
    jm.plantefeve.p...
    www.diyaudio.c...
    Intro and Outro Soundtrack: Aces Funk - by Alvin Risk from Apple's iMovie app.
    A fragment of the song Kelly's Blues (Live At The Blue Note, New York City, NY / March 17, 1990) Oscar Peterson Trio was used for listening to the amplifier.

Комментарии • 38

  • @dpeees
    @dpeees Год назад +3

    Rewelacyjny odcinek. W szufladzie części do aleph mini oraz J czekają - dziękuję za motywację!

  • @Waldo_Ilowiecki
    @Waldo_Ilowiecki Год назад +5

    Że ktoś jeszcze pamięta Passa! Świetny odcinek. Zbudowałem kilka wzmacniaczy Passa, również ten malutki. Uwielbiam jego konstrukcje. Są takie minimalistyczne, przez co nie degraduje się dźwięk który jest bezkonkurencyjny. Przy doborze topowych producentów części, wzmacniacze brzmią bezkonkurencyjnie. Mam gdzieś w szafie końcówkę 2x35W, przy poborze mocy z gniazdka 600W. Teraz, przy cenach prądu, budowanie Passów jest drogim interesem 😂 .

    • @dawid.czaykowski2683
      @dawid.czaykowski2683  Год назад +1

      Mam podobną historię - zmontowane płytki od klona Alepha 30 i aż się boję bo trafo do tego cuda ma tez 600VA. Na niego tez przyjdzie kiedyś czas na YT.
      Na razie małżonce o tym nie wspominałem 😄

  • @zodiak865
    @zodiak865 Год назад +2

    Dobry film . Dzięki

  • @keeper1855
    @keeper1855 Год назад +1

    Dziękuje za świetny materiał.Właśnie buduje wzmacniacz PP z UL na E84L Dynaco che porównać pracę lamp EL84 z E84L i 6P14P-EB. Pozdrawiam...

  • @wsciekymarek1300
    @wsciekymarek1300 9 месяцев назад

    Moc jest powalająca!

  • @franek229
    @franek229 Год назад +4

    dobra klasa d przy tych cenach prądu

    • @dawid.czaykowski2683
      @dawid.czaykowski2683  Год назад +1

      Rzeczywiście wielogodzinne słuchanie na wzmacniaczu pracującym w czystej klasie A który wygeneruje powyżej 35W na kanał, może okazać w dzisiejszych realiach drogim hobby, dlatego za jakiś czas na moim kanale będzie materiał o wzmacniaczach opartych o układy firmy Tripath. Zastawiam się jeszcze nad układami z seri TPA31XX, 32XX.Zobaczymy - coś postaram się zrealizować.

    • @MikeleKonstantyFiedorowiczIV
      @MikeleKonstantyFiedorowiczIV 2 месяца назад

      nie przesadzajmy ab też jeszcze ujdzie, no ale jak ktoś słucha często to może zabulić jak ma jakiś wzmacniacz 80w na kanał, o tych amplitunerach nie mówiąć.

  • @christopherkozlowski1679
    @christopherkozlowski1679 8 месяцев назад

    Brawo !

  • @marcin4051
    @marcin4051 Год назад +2

    Do kompa idealny

  • @jacekm
    @jacekm Год назад +1

    Kondensator C3 na + zasilania i C2 na wyjściu to nie 15k jak rezystor tylko uF ileś.... 5:18 - MECHNIKA I MONTAŻ, super, że robisz coś sam, pozdrowienia i sukcesów.

    • @dawid.czaykowski2683
      @dawid.czaykowski2683  Год назад

      Tak czasami Pass oznacza elementy w swoich projektach (schemat jest oryginalny), ale dzięki, że zwróciłeś na to uwagę ponieważ początkujący mogą być zdezorientowani. C3,C2-15000uF/35V. Pozdrowienia i również wszystkiego dobrego!

    • @jacekm
      @jacekm Год назад

      @@dawid.czaykowski2683 oooo I już konkrety 15000uF, można się domyślać 15k to 15000. Czy prąd spoczynkowy napewno jest ok 0,5A? Może 50mA?

    • @dawid.czaykowski2683
      @dawid.czaykowski2683  Год назад

      @@jacekm 0,41A w moim przypadku i to na kanał! Generalnie niewiele jak na wzmacniacze Nelsona Passa.

    • @jacekm
      @jacekm Год назад

      @@dawid.czaykowski2683 spore pobory mają te wzmacniacze. Czym się charakteryzują, że tak warto je robić? Lampowe brzmienie? Czy inna charakterystyka tego? Pozdrawiam.

    • @dawid.czaykowski2683
      @dawid.czaykowski2683  Год назад +2

      @@jacekm Żeby te ustrojstwa opisać muszę się cofnąć do końca millenium - to jest dłuższa historia. W okolicach 2000r jeden z moich Przyjaciół powiedział mi, że zbudował stereofoniczny wzmacniacz w klasie "A" o mocy 2x10W na jednym mosfecie wzmacniajacym - drugi mosfet był źródłem prądowym zasilającym ten tranzystor wzmacniający.
      3 tranzystory na kanał (2xIRFP i jakiś ZTX z tego co pamiętam). Pobór prądu na 1 kanał ponad 2A.Radiatory od tego były ogromne i żebrowane. Wyjście na głośnik również przez kondensator. Następnie powiedział mi, ,że preamp do tego też jest na 1 mosfecie mocy IRF6XX - zapytałem o szumy - jakie szumy? 😀. A THD - odpowiedź ze 2% dla całości przy kilku W. Z tego co pamiętam wtedy schemat był publikowany w EP lub w EDW.
      Tym wzmacniaczem był "ZEN amp" Nelsona Pass'a - konstrukcja single ended. No to kolega rzekł - "wpadaj zobaczysz jak to gra". Pomyślałem sobie, że coś tak prostego nie może dobrze zagrać. I teraz uwaga: w tamtych latach mój system nie był najgorszy - poza kilkoma wykonanymi samodzielnie - w tym wzmacniacz mocy z RE z lat 60 na 4xEL84 (transformatory wyjściowe kupowałem jeszcze od Pana Floriana na Warszawskim Wolumenie, a trafo zasilające było nawijane w firmie TELTO), słuchałem na wszystkim, ciągle porównywałem, przełączałem komponenty zestawu - szukałem złotego środka, ale głównymi moimi wzmakami była yamaha a-760 Mk II i fatastyczny amplituner Carver MXR-130.
      Pojechalem do kolegi - setup był prosty ZEN, preamp "bride of zen",odtwarzacz DVD 'Panasonic" jako źródło i kolumny Visaton Couplet. Pierwsza płyta którą zarzuciliśmy to była YELLO "Motion Picture" - autentycznie koparę zbierałem przez dwa tygodnie - nie słyszałem lepszego dźwięku, i wtedy przestałem być audiofilem - został we mnie tylko elektronik 😀. Każdy gatunek muzyki brzmiał fantastycznie - rock, poważna a organowa po prostu bajka.
      Potem mi odbiło na punkcie marki Revox, ale to już inna historia. Dźwięk wzmacniaczy DIY opracowanych przez PASS'A (praktycznie wszystkich) jest bardzo szybki, dynamiczny z lekkim ociepleniem (większa zawartość 2-giej harmonicznej, ot taki lekki lampowy charakter) - nie potrzeba wprowadzać żadnej regulacji - korekcji tonów, bas natomiast jest bardzo nisko schodzący - ale to zależy też od kolumn. Żeby przybliżyć sylwetkę Passa to projektował on wzmacniacze dla takich firm jak Nakamichi, ADCOM, Treshold i Pass Labs oraz na początku swojej kariery pracował w ESS z Dr. Heilem (ten od przetworników-głosników AMT, air motion transformer). Poza tym na stronach passdiy.com i firstwatt.com masz projekty z opisami - autor udostępnia je za free. Na pewno wybierzesz coś dla siebie. Zachecam do zbudowania we własnym zakresie.

  • @czary44
    @czary44 7 месяцев назад

    Dziękuję za film i czekam na coś lampowego SE, może na EL34 lub KT88 :)
    Proszę o informację czym mierzył Pan THD w czasie rzeczywistym. Bo to że jest to soft Pico Scope 6 to widać, a urządzenie z nim współpracujące to coś dedykowanego do tego softu? Co to jest? :)

    • @dawid.czaykowski2683
      @dawid.czaykowski2683  7 месяцев назад +1

      @czary44 Pomiar THD, THD+N były wykonane oscyloskopem picoscope 2204, źródłem sygnału wejściowego do wzmacniacza był generator z urządzenia ST1700B.
      Drugi pomiar był wykonany starym, ale dobrym analogowym urządzeniem ST1700B firmy Sound Technology.

  • @anioekgarbaty8977
    @anioekgarbaty8977 Год назад

    6:10 - A propos masy wyprowadzonej na czerwone gniazdo, czy są dostępne jakieś informacje, zelecenia, normy na ten temat? Wydaje mi się, że czarny kolor powinien informować o niższym potencjale, a czerwony o wyższym. Dla prądu stałego na wyjściu wzmacniacza (ujemna elektroda kondestatora) będzie mimo wszystko wyższy potencjał niż na masie (0V) więc gniazdo powinno być czerwone, a na masie czarne.

    • @dawid.czaykowski2683
      @dawid.czaykowski2683  Год назад +2

      Bardzo dobre pytanie i liczyłem, że ktoś o to zapyta. Potencjał na wyjściu wzmacniacza będzie wyższy względem masy - to prawda, ale najbardziej zależało mi na podkreśleniu, że wyjście jest z minusa kondensatora - i na wypadek gdybym chciał zmienić układ na SE wtedy konfiguracja zacisków będzie poprawna.
      W oryginalnym projekcie wyście wzmacniacza ma znak (+) natomiast masa ma znak (-) i ok, ale jeżeli przyjrzymy się innym projektom PASSA w klasie A np. (AMP CAMP czy PLH) to okazuje się, że wyjścia wzmacniacza z kondensatora zaznaczone są znakiem (-) ponieważ te układy odwracają fazę - szczególnie układ ze wspólnym źródłem - cytat z autora "We will note that Common-Source operation intrinsically inverts the phase of the amplified signal, and so we have reversed the polarity of the output terminals to account for that"(Nelson Pass projekt AMP CAMP AMP). Z kolei można przestudiować także schematy starych urządzeń audio z wyjściami głośnikowymi typu DIN (diodowe) i tam już bywało różnie, w zależności od producenta. Z kolei układy zasilane symetrycznie zawsze mają wyjście na zacisku (+) a masę na (-).Ten wzmacniacz nie wprowadza przesunięcia fazowego, ale jak włączy się przed nim preamp typu "bride of zen" co też uczynię, który przesuwa fazę wtedy też taka konfiguracja może być zasadna.

  • @grzegorzkozowski9133
    @grzegorzkozowski9133 9 месяцев назад

    ależ ma sens jako alternatywa dla pompy ciepła.

  • @piotrmarek3207
    @piotrmarek3207 Год назад

    Jesli już wspomniałeś o wzmacniaczu lampowym to pewnie słyszałeś o wzmacniaczu lampowym Krzysztofa Bielewicza opartego na Sansui Au70, co sądzisz o tym projekcie.

    • @dawid.czaykowski2683
      @dawid.czaykowski2683  Год назад +1

      Projekt warty uwagi - obejrzałem chyba wszystkie odcinki Reduktora Szumu na ten temat - "wzmacniacz marzeń". Na plus jest zmniejszenie oddziaływania filtra "loudness" na dźwięk niż ma to miejsce w oryginalnym AU70. Autor włożył bardzo dużo pracy i czasu w ten projekt więc urządzenie na pewno jest dopracowane. Co tu więcej napisać - klasyka gatunku. Jeżeli chodzi o jeden z moich następnych projektów to będzie to lampowy Single ended o mocy do 5W na kanał - zobaczymy jak to wyjdzie 🙂

  • @darekniewazne7759
    @darekniewazne7759 Год назад

    Szukam jakiegoś wzmacniacza dla siebie. Jak po czasie oceniasz tą konstrukcję wzmacniacza odsłuchowo ? Chodzi mi nie tyle o dźwięk jak o przyjemność słuchania muzyki z niego - są wzmacniacze które ładnie brzmią ale po 3 godzinach stają się męczące - czy możesz pod tym kontem ocenić tą konstrukcję ? Skoro zestawiłeś REVOX o mocy 2x50W z tym maleństwem to proszę o ocenę jaki pokój jest w stanie nagłośnić to maleństwo, salon 5x5 (albo inaczej w jakim pomieszczeniu ty to słuchałeś)? Jakie kolumny miałeś podpięte pod ten wzmacniacz?

    • @dawid.czaykowski2683
      @dawid.czaykowski2683  Год назад

      @darekniewazne7759 Dziękuję za to pytanie. Ten wzmacniacz użytkuję praktycznie cały czas w pomieszczeniu 12m2 w następującej konfiguracji - Volumio opatre o RPI, preamp bufor b1 (również konstrukcja Pass'a) oraz małe kolumny na bazie Telefunken TL41(obudowa compact).Dźwięk bardzo dynamiczny i nie jest męczący. Podłączałem też ten wzmacniacz w pokoju ok 18m2 do kolumn Magnat Monitor A i mimo małej mocy dawał radę. Każdy gatunek muzyki brzmi dobrze na tym wzmacniaczu - symfoniczna, elektroniczna, hard rock, metal, jazz.

    • @darekniewazne7759
      @darekniewazne7759 Год назад

      @@dawid.czaykowski2683Dzięki za info. Zaintrygowałeś mnie tym brzmieniem... Mam na razie B&W302 jeszcze i na razie z tym musi to działać. Jako że NELSON PASS jest twórcą tej konstrukcji czy nie kupić Nakamichi TA-2E - lepiej wygląda niż obudowa DIY zwłaszcza że chciałbym to używać w salonie. Pozostaje jeszcze jako alternatywa zakup zestawu AMP CAMP AMP - wszystko ładnie spasowane i wygląd który w tym przypadku ma dla mnie znaczenie... Ja planuję podpiąć do tego DAC'a który będzie strumieniował z TIDALa.

    • @dawid.czaykowski2683
      @dawid.czaykowski2683  Год назад

      @@darekniewazne7759 TA-2E jak byk STASIS :) - można brać tym bardziej, że to NAK.(jakość wyrobów Nakamichi jest bardzo dobra - tak na marginesie 10 lat temu miałem ZX-7 w towarzystwie Carvera MXR-130 który był niezłym rzeźnikiem). Co do radosnej twórczości DIY to akurat brałem co miałem pod ręką - ale opcja ze wzmacniaczem AMP CAMP SE z diyAudioStore też jest ok - cena nie jest wygórowana tym bardziej, że za 350USD masz wszystko ładne i pięknie dopasowane. ACA możesz też zmostkować - wtedy musiałbyś nabyć dwie sztuki, ale wtedy robi się już drogo. Zastanawiałem się jeszcze nad Tripathem TA2022 lub T-AMP od SureAudio, ale to klasa T więc zupełnie inna bajka.

  • @marekwafel8651
    @marekwafel8651 Год назад

    Czy ten wzmacniacz dobrze zagra z słuchawkami? Konkretnie 60 omowymi Koss Porta Pro?

    • @dawid.czaykowski2683
      @dawid.czaykowski2683  Год назад +1

      Wzmacniacz na wyjściu jest w stanie wyprodukować 8V RMS dla 8 omów więc dla słuchawek trzeba zastosować dzielnik napięcia na rezystorach oraz układ opóźnionego włączenia obciążenia jako zabezpieczenie przed stanami nieustalonymi które dla słuchawek mogą być zabójcze, ale jest inna konstrukcja Passa poza wzmacniaczami z serii Aleph - jest nim ACP+ który jest wzmacniaczem słuchawkowym lub może pełnić funkcję przedwzmacniacza dla linii takich jak CD, TUNER, AUX. Nie będzie się tak grzał. Projekt jest dostępny na firstwatt.com.

  • @sylwiaterlicka2445
    @sylwiaterlicka2445 4 месяца назад

    2×5wat.Och...ałeś co ja se tym wygutke Nagłośnie?

    • @MikeleKonstantyFiedorowiczIV
      @MikeleKonstantyFiedorowiczIV 2 месяца назад

      5w spokojnie nagłośni jedno pomieszczenie albo 2 z otwartymi drzwiami z jakimiś kolumnami o wysokiej głośności. Sam teraz używam wzmacniacza z głośnika bt jak sobie na telefonie ogląda, podłączyłem do głośnika i wbrew pozorom całkiem nieźle gra. Gdyby chłop chciał zrobić wzmaka 25w na kanał to musiałby płacić za prąd 1000w i chłodnice od poloneza instalować

  • @tomekb5017
    @tomekb5017 Год назад

    Dzień dobry. Przymierzałem się ostatnio do zakupu tego testera DCA Pro czy może Pan zdradzić gdzie Pan zakupił? Na znanej chińskiej stronie jest sporo tańszy , ale mam pewne obawy...Czy może Pan polecić żródło zakupu tranzystorów aby nie kupić podróbek?

    • @dawid.czaykowski2683
      @dawid.czaykowski2683  Год назад

      Dzień Dobry. Dystrybutorem testerów Peak Electronic Design są następujące firmy: Farnell, Digi-Key Electronics, RS Components LTD. Może Pan także spróbować zakupić przez stronę producenta o ile wyślą do PL. Jeżeli chodzi o zakupy podzespołów takich jak tranzystory to także należy szukać w tych firmach oraz w TME (w zasadzie ma Pan wtedy pewność, że podzespoły pochodzą bezpośrednio od producentów półprzewodników).

  • @pasmanpasmanski5405
    @pasmanpasmanski5405 Год назад

    Teoretycznie ten wzmacniacz nie powinien dobrze grać. Potwierdzają to pomiary wykonane na filmie. Natomiast jest ekstremalnie prosty, w sam raz żeby się trochę pobawić. Pozdrawiam serdecznie.

    • @tadekrafa4121
      @tadekrafa4121 Год назад +4

      To jest taki właśnie paradoks w audio , że konstrukcje , które są elektrycznie prawie doskonałe , parametry mają pod kreskę , potrafią zagrać nijako . A takie na pierwszy rzut oka i miernika słabe, potrafią wnieść taką wartość dodaną do sygnału audio ,że brzmi to naprawdę dobrze. To samo odnosi się do kolumn głośnikowych.