Van baj gazdagon a mi vályogházunkban is - Akasztják a hóhért :-)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 июн 2020
  • Hiányoltátok, hát jöjjenek a firss vályogtéma videók. :-) Belekezdtünk ismét a felújításba, javításba. Nem lesz könnyű dolgunk. Folyamatosan beszámolok majd a fejleményekről és költségekről is, hiszen rengeteg ilyen jellegű kérdést is kapok, hogy hogyan oldjuk meg és az mennyibe kerül. :-)
    Telefonszámom: 70/ 6 125-521
    Csak korlátozott időben tudunk beszélni, ami pár perc (5 perc), ezért a megértést köszönöm!
    200609

Комментарии • 59

  • @user-sk5mt5qm7r
    @user-sk5mt5qm7r 3 года назад +4

    Végre valaki, aki tud normálisan, helyesen magyarul beszélni. Köszönöm ezt az élményt.
    Sok hasznos tippet, trükköt is tudtam hasznosítani. Ezt is köszönöm.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  3 года назад

      👍

    • @szita2000
      @szita2000 2 года назад

      Mondjuk a neved is szépen leírtad.

  • @attiladorna1267
    @attiladorna1267 4 года назад

    Örülnék a további videóknak sokat segítenél evvel nekem is! Ugyan ilyen gondjaim vannak nekem is a házzal! Szeretem a videóidat lehet belőlük tanulni!

  • @gahara2675
    @gahara2675 4 года назад +2

    Szia!
    Alakul a kérdés sorozat:)
    Vályog ház szobája, lebetonozva..linoleum volt,de felszedve, szárad.
    Milyen padlozatot ajánlassz: ragasztó+ csempe járólap vagy pl.kismeretu tégla vagy laminált parketta, párnafa+hajopadlo. Hogy levegozzon, ne dohosodjon.
    Köszönöm!

  • @peterbaranyai123
    @peterbaranyai123 2 года назад

    Szia. Vályog falat vert falat mivel érdemes vakolni?

  • @istvannagy437
    @istvannagy437 4 года назад +3

    Köszönöm. Kíváncsi vagyok a javításokra.

  • @gahara2675
    @gahara2675 4 года назад

    Szia!
    Kérdésem: vályog ház, lábazat vizesedett, vakolat belül leverve- téglába is kissé belemarva-, kb.40 cm magasan. Kiszáradt, egyenlőre...
    Betapasszthatom gyári vályog vállalattal? 2 rétegben..
    Köszönöm

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад +1

      Amennyiben megtudod oldani a jó szellőzést, valamint nem túlságosan intenzív a fal nedvesedése, vagyis nemci fel túl sok nedvességet a talajból, akkor igen. Amennyiben túl sok nedvesség érkezik a falba, előfordulhat hogy nem lesz képes annyit ki párologtatni, valamint nem tud majd kiszáradni olyan gyorsan hogy ne penészedjen be a felület. Elég gyakori probléma fehér penész kialakulása. A teljes fal száradás után már lehet vékony rétegben felvinni a Vályog vakolat ot, oda kell figyelni nagyon megfelelő száradásra. Ez főleg beltérben jellemző kültérben nincs vele gond. Kültérben inkább a túl gyors száradása probléma.

    • @gahara2675
      @gahara2675 4 года назад

      @@nepazarolj köszönöm szépen!

  • @zoltanugi9114
    @zoltanugi9114 4 года назад +7

    Szia,remélem nem gond hogy le tegezlek,a Videòk által annyit időt töltesz az otthonomban hogy szinte egy régi barátnak tekintelek innen vettem a bátorságot!;), számomra nagyon hasznosak a videóid a vályog házakkal kapcsolatban,nem rég vettem egy dongolt falu házat és hála a videoidnak nagyjából kialakult az elképzelésem a javítás/felújítás terén és sokat tanultam tőled főleg az alapokrol így talán bagatell hibákat nem fogok elkövetni
    És a sok sok ötleted/véleményed nagyon hasznos volt és az különösen tetszik hogy részletesen keresed a problémáidra a megoldásokat ok-okozat összefüggéseket! Köszönöm hogy megosztod velünk a te problémáidat így inspirálva a nézőket a saját problémájuk megoldásának megtalálására.mint több helyen is írod nem vagy szakember és nem kell feltétlenül mindent készpénznek venni mert ezek a te megoldásaid de nekem nagyon hasznosak aki még nem élt vályogházban! Köszi és ne foglalkozz a buta komenntekkel akik csak személyeskednek mindenféle érv nélkül.
    Nem is tudom mit tudnék még hozzáfűzni, remélem még sok videót töltesz fel a jövőben, szép napot innen az "új" Tolna megyei hazambol!;)

  • @tiborsandor6562
    @tiborsandor6562 4 года назад

    👍

  • @zoltanlagzi4442
    @zoltanlagzi4442 4 года назад

    Egy olcsó nedvességmérőt ha veszek az is megfelel a célnak? akarok én is venni és mérni ...

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад +3

      Ezeknek az olcsó nedvességmérőt meg semmi más hasznuk nincs mint hogy arányokat mérünk vele. Valamint azt hogy ha elkezdünk szárítani egy falfelületet akkor hogyan változik a nedvesség tartalma. Nem feltétlenül érdemes ezekbe beruházni, ha meg kaparják a falat is érezhetően nedves akkor úgyis lehet tudni hogy baj van, általában ez a helyzet, ilyenkor akár műszer nélkül simán megállapítható a probléma.

  •  4 года назад +2

    Szuper hogy újra vannak vályogházas videók. Egy kérdésem lenne abban az esetben ha kívül is és belül is cementes vakolat került a falra, akkor feltétlenül fontos mind a két oldalról leverni a vakolatot vagy sokat segít ha legalább a külső részen lecserélem vályog vakolatra? Nyilvánvaló hogy egy lakott ház esetében a belső vakolat cseréje elég sok felfordulással járna, ezért első körben a fal külső részét javítanám és belül csak akkor ha feltétlenül szükség van rá.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад

      A ti esetetekben Nándi, mivel van vízszigetelés a falak alatt nincs értelme lecserélni a vakolatot. Mivel nem fog nedvességet felszívni a talajból a vályogfal, ezért kívülről teljesen fölösleges lecserélni a vakolóanyagot. Belülről azért lenne érdemes Vályog vakolatra cserélni, hogy részt vehessen a pára szabályozásban, ami nálatok korábban is probléma volt például a hálószobában. A pára szabályozásban egyébként is főleg a vakolat fölső két 3 cm-rel vesz részt. Mélyebben fekvő vályogtéglat már nem. Nálatok diszperziós festék már eleve megakadályozza a pára diffuziot . Tehát a külső vakolat cseréjét én nem látom fontosnak, ha együtt tudtok élni a problémával akkor a belsőt sem. Majd egy elkövetkezendő festés előtt esetleg érdemes lecserélni a vakolatot Vályog vakolatra. Amúgy gondolom annyit nem nyertek vele amennyi költségbe mindez kerülne.

    •  4 года назад

      @@nepazarolj Most tettem la a hajópadlót a szobába és a festés előtt a vályog falakról levakartam a diszperzitet, majd meszeltem ezeket a falakat. Egyelőre ennyit tudtam tenni bent, ami nem járt túl nagy költségekkel :) Sajnos a vakolat leverése tényleg nem biztos, hogy megérné.
      A probléma, hogy a kinti fal egy részén kopog a vakolat. Ha egyszer utolérem magam, akkor majd azon a részen megnézem mi történhetett, mitől vált el. Lehet túl sokáig vártam a nemesvakolat felvitelével és egyszerűen a cementvakolaton keresztűl túl sok nedvességet kapott a fal. De köszi a választ és várom a többi videót :)

  • @adminenburkollak9893
    @adminenburkollak9893 4 года назад

    Szia Én raknák egy vendég falat.
    Azt lehet vakplni ill Burkolni is.

  • @zoltanradai854
    @zoltanradai854 4 года назад +3

    Es ahol lyukak vanak odda mit raksz be

  • @zzzzz2903
    @zzzzz2903 11 месяцев назад

    Na kész van azóta? 😊

  • @killerbean2901
    @killerbean2901 10 месяцев назад

    Jól látható hogy az elöző tulajok ezt a hejséget használták házi füstölt áruk kiteritésére száritására és oda csepeget a sós lé a betonra

  • @TurulGlide
    @TurulGlide 2 года назад

    Szia:) gondoltam rá , hogy eljöhetnél megnézni nekem egy örökölt házat. Dolgozol esetleg Veszprém megyében?

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  2 года назад

      Az egész országot járom, igen.

    • @TurulGlide
      @TurulGlide 2 года назад

      @@nepazarolj emailen tudok írni neked?

  • @johnhajdu4276
    @johnhajdu4276 4 года назад +1

    Én a mészvakolat mellett tenném le a voksot, hozzáadott cement nélkül.
    Gyorsítható a kötés folyamata, ahogy korábban a meszeléskor a kommentben említettem.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад +2

      Valószínűleg végezni fogunk teszt vakolásokat, ezek után fogok dönteni hogy megfelelő gyorsasággal lehet-e dolgozni Vályog vakolattal, szárad majd olyan sebességgel amire szükség van? Ha nem akkor mindenképp mi is a mész vakolat mellett döntünk majd. Azért szeretnék vályoggal vakolni mert azt tudja igazán lekövetni a Vályog falat. Annak azonos a térfogat változása száradás után.

    • @johnhajdu4276
      @johnhajdu4276 4 года назад

      @@nepazarolj A mész esetében azt javasolják az egyik könyvben, hogy mivel nem kémiailag köt rá a vályogra, ezért segíteni kell, hogy rá tudjon kapaszkodni a falra. A tégla közöket be kell mélyíteni min 1cm mélyen. Sokszor a falazóhabarcs kitüremkedik aztán arra rávakolnak. Na ebben az esetben mélyíteni kell vagy vésni, vagy belekalapálni. Ezt mondjuk vályognál is ajánlják, de mészvakolatnál pláne kell. Fontos, hogy minden tégla felső éle ép legyen, az alsó éleket le lehet csapni kőműves kalapáccsal ezzel a közöket is ki lehet tisztítani. Így nehéz elmondani, a könyben az ábra segített. Ehhez hasonló tanácsot még sehol máshol nem olvastam a neten.

  • @zoltanhegymegi2311
    @zoltanhegymegi2311 4 года назад +1

    Úgy látom a szalonna, meg a kolbász már régen elfogyott a rúdról. :)

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад +2

      Sajnos igen. :-) Ez már egy lerágott rúd ...

  • @gmeszi.
    @gmeszi. 4 года назад

    🙄 eléggé megváltozott a kommetkezelésed.?! Ez már nem az a vitassuk meg.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад +16

      Az a helyzet hogy csak olyan emberekkel tudok érdemben beszélni, vitatkozni, aki befogadó az új információkat illetően. Sajnos a legtöbb komment ből az derült ki számomra hogy valamiről már megvan győződve az illető. Az az én gyakorlati tapasztalatom hogy ha valakinek van egy meggyőződése valami bement a fejébe, akkor azt onnan már senki többé ki nem veri. Tehát abszolút értelmetlen lenne bárkivel is vitába szállni.
      Azt pedig hogy valaki különböző címkéket aggat rám, nem túl barátságos módon kritizál, azt fölöslegesen várja el tőlem, hogy miután pofán vert oda fordítsam másik orcám is. Ha valaki nem segítő szándékkal közelít hozzánk, ez alatt értem az egész közösségünket, akkor továbbra is könyörtelenül törölni fogom a kommentet. Ez az gondolom teljes mértékben érthető hozzáállás. Nem is értem miért sértődik meg valaki azon, hogy megfogalmaz egy Nyomdafestéket nem tűrő kritikát majd megjegyzi hogy ugyan már miért töröltem le és miért nem bírom a kritikát. Én nem a kritikát nem bírom, hanem a rossz szándékot. 😉 nálunk van egy tábla falon, amin az áll: sosem lehet tudni hogy kinek van igaza, ám az teljesen egyértelmű ki a főnök. Ez itt az én csatornám, és ha valaki nem alkalmazkodik a a csoport stílusához, akkor annak semmi keresnivalója közöttünk. És könyörtelenül törölni fogom a kommentjeit.

  • @alexanderklein7933
    @alexanderklein7933 3 года назад

    Terméskő falnál nem mindig alkalmaztak habarcsot.

  • @andreaeglesz4639
    @andreaeglesz4639 4 года назад

    7:00

  • @kintverbal6513
    @kintverbal6513 3 года назад

    Nem igazán értem azt hogy nem lehet fürdőszobát kialakítani vertfalú vályogházban.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  3 года назад

      Lehet, csak annak következményei lesznek.

    • @kintverbal6513
      @kintverbal6513 3 года назад

      @@nepazarolj Nem értem, mi?

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  3 года назад

      Sár lesz a vertfalból. Csőtörésnél pedik leomlik a fal, jó esetben csak egy fal és nem az egész ház. Régóta tudjuk, hogy a vályognak a legnagyobb ellensége a víz, akkor miért is erőltetjük ezt? Ez nem más, mint orosz rulett.

    • @kintverbal6513
      @kintverbal6513 3 года назад +1

      @@nepazarolj Jó pár parasztház felújításban vettem részt de ha a szigetelés a falak alatt jó. Ha alá van normálisan falazva,össze van forrasztva a szigetelő anyag, az aljzatbetonok szintén le vannak szigetelve... Normálisan nem egy aládobott fóliával akkor simán kilehet alakítani vizes helységeket. A legtöbb probléma az épület folyamatos mozgásával van. Mintha élne az épület. Ezért kell a vakolást például a legtökéletesebben elvégezni. Mi nádszövetelünk. A drótot általában 20X20-as négyzetben helyezzük el szigorúan függőlegesen vezetve, úgy tart, másképp nem . Ha szárazak a falak akkor a nád sokkal jobb mint a horganyzott csirkeháló például. Azt a mész megeszi. Sokan ott rontják el hogy ritkán vezetik a a nádon a drót felfogatást, annak rögzítésekor és idővel feltáskásodik a vakolat. De a legnagyobb probléma a túlzott cement használat vakoláskor. Az lemerevíti a vakolatot. Ténylegesen nem keletkezik kémiai kötés a föld és a cementes mészhabarcs közt. Ezért felesleges cementes anyaggal dolgozni. Ott a felületi tapadás keletkezik csak, és arra a legtökéletesebb a mész habarcs, minimális cementtel. Nekem 175 literes keverőgépem van s a nádszövetre a gúzolóanyagba fél lapát cementet szoktunk rakni. ahogy haladunk a rétegekkel ami nem lehet 3 cm nél több, úgy javítjuk cementtel a habarcsot de a másod, harmad rétegbe sem kerül annyi cement mint egy hagyományos téglafalnál. Ismétlem , ha száraz a fal bármit kilehet alakítani benne. A víz minden szerkezetet károsít csak a vert falú falaknál a leglátványosabb. Viszont ami irigylésre méltó egy parasztházban , az a klímája. A vertfalú házakat szigorúan csak meszelve. Glettelés nélkül ( főleg azért mert köztudott ( vagy mégsem) a gipsz mérgező hatása. Hogy mik vannak? Ha tehetném én egy vasalt beton sávalapra építenék egy vert falú házat s csak ott használnék műgyantabázisú anyagot ahol muszáj , egyébhelyeken csakis mész, meszelés.

  • @alexitoyoutubekanaal3451
    @alexitoyoutubekanaal3451 2 года назад

    9:00 nekünk is olyan van ...

  • @barnaotlex399
    @barnaotlex399 Год назад

    Halli szeretnék kérdezni

  • @Nepi01
    @Nepi01 4 года назад

    Északi fal szerintem megsüllyedt. Tisztán látszik. Mi van ha egyszer csak kidől a fal. Tényleg ennyire nem aggaszt körben a “repedés“? Szerintem eltűnt a fal alól a teherviselő talaj!

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад +1

      Na pont ezért óva intek mindenkit, attól, hogy fotók vagy videók vagy elbeszélés alapján mondjon véleményt. :-) Tudom, hogy folyamatosan ez megy a vályogházas fórumokon, ami nagyon veszélyes játék szerintem. Feltártuk az alapozást és úgy tűnik nem az északi fal süllyedéséről van szó. Helyesebben nem csak arról. A fal alapja terméskő és nagyon masszív, sőt az alsó kő sor túlnyúlik a falak szélességén is, ami nagyon jó ötlet, mert így még nagyobb felületen támaszkodik.
      A problémát úgy tűnik több alkotó elem együttállása okozza. Ugyanis a két egymással találkozó fal, a válaszfal és a főfal nem ugyanazt a rétegrendet és alapozást kapta. :-( Az válaszfalnak nincs kő alapja és sekélyebb is az alapozása. naná, hogy elváltak egymástól. Továbbá az északi fal nincs bekötve a főépületbe, ami nem is lenne gond, hiszen annak is teljesen más a rétegrendje és alaptest mélysége. Ám nem lett megfelelően kialakítva a csatlakozás sem.
      Nos azért nem izgulok, amiatt, hogy kidől a fal, mert kifelé nem mozdultak el úgy tűnik, a repedések csalókák. Ám még hátra van a külső falfelület és a külső alapozás feltárása, tehát biztosat csak ezek megléte után tudok majd mondani én magam is. :-) A fal stabil, az alapon repedés nincs, tehát nagy baj nincs. Ezt az állapotot stabilizáljuk, megteszünk minden óvintézkedést, hogy a fal ne dölhessen ki semmilyen körülmények közt.

    • @Nepi01
      @Nepi01 4 года назад

      @@nepazaroljMegnyugtató , hogy komolyan veszed a problémát a videóból ez nem derült ki számomra. Néhány évvel ezelőtt hasonló állapotú fal omlott össze egyik éjjél Csömörön. Szerencsére személyi sérülés nem történt. Lényeg, hogy hiába hívtam fel a figyelmét a teherviselő talaj komoly problémájára a saját egója hagyta végűl cserben az illetőt. Segítő szándékkal írok mert aggódom látottak miatt. Remélem az eső és a talajvíz elvezetés megvan oldva a falak mentén kívül, körben.

    • @Nepi01
      @Nepi01 4 года назад

      U. I: Na ez a baj álltalában az utólag hozzáépítésekkel. Ezek szerint elég komoly a probléma mert a két fal teherviselő alapja nincs összekötetésben ráadásul különböznek is. Helyedben lebontanám az egészet de legalábbis semmi esetre sem lehet lakhatási céljából már használni ebben a formában. Felelőtlenség lenne. Szerintem!

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад

      Igen, pont ezért is hívom fel a figyelmet mindig arra, hogy sokszor egy ártatlannak tűnő repedés is lehet veszélyes , ám van mikor a durva kinézetű sem jelent nagy problémát . Én biztonsagi játékos vagyok, nem kockáztatok semmivel, sőt túl is biztosítom inkább magam. Ezért jók az ilyen totális feltárások is, hogy tovább tanulhassunk belőle .😁 köszi a jó szándékú figyelmeztetést , aggódást ! 👍

  • @tamasbudai6122
    @tamasbudai6122 4 года назад

    Ismerős szàmomra a probléma,úgy hogy tudom lesz vele munkàd.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад

      Igen, ahogy haladunk úgy látom én is hogy egyre több meló lesz vele. 🤪

  • @gaborsikur9347
    @gaborsikur9347 3 года назад +2

    Szerintem a legjobb megoldás konténer dozer kombinációja pénz kidobás költeni rá

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  3 года назад

      :-) Ez szerintem igen pazarló hozzáálllás lenne, hiszen mióta felújítottam a helyiséget, nagyon jól teszi a dolgát, mint raktár. És ha akartam volna, akkor 100 e ft alatt megúszom a javítást. Csak a kísérletezgetés miatt kerül ennél kicsit többe.

    • @gaborsikur9347
      @gaborsikur9347 3 года назад +1

      Sajnos ezt én már végig jártam jóbban jártam volna építeni egy teljesen új házat

  • @mundomando5051
    @mundomando5051 3 года назад

    ... Tudni illik, hogy a sók zárják az áramkört... ... ...

  • @henrythelegendary5838
    @henrythelegendary5838 4 года назад +5

    nem értem, ez a helyiség a szerves része a lakóháznak, vagy valami hozzátoldás? ha ez a fő épületben belül van, akkor megdöbbentő, hogy így hagytad évek óta, miközben hirdeted az igét. mondom ezt vályogház tulajdonosként. nálam a lomtárban is a földről lehetne enni, olyan állapotban van minden. ja, a falaim is nyíl egyenesen futnak mindenhol, csibehálós megoldással lett anno vakolva 8 éve, azóta is gyönyörű állapotban vannak.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад +8

      Ez a főépület mellett van, a volt istálló mellett. :-)
      Egyébként miért ne hagytam volna lomtárként így, mikor amint látod alig pár réteg meszelés volt rajta, a betonon sem látszott különösebben semmi akkor. Egy kimeszelt épületrész volt. Nem hirdetem az igét, csupán megosztom a saját gyakorlati tapasztalataimat. Másokkal ellentétben én egyszer sem állítottam, hogy, amit mondok az kőbe vésett törvény. :-)

    • @henrythelegendary5838
      @henrythelegendary5838 4 года назад

      a videóból úgy jött le, hogy a lakóház egyik helyiségéről van szó, nem a fő épület mellettiről. de lehet, hogy csak én értelmeztem rosszul.

    • @henrythelegendary5838
      @henrythelegendary5838 4 года назад +3

      ne érts félre, nem kötekedni akarok veled, csak sokszor nem látom a munkáid mögött az igényességet. a múltkori műfű is kiverte a biztosítékot nálam.

    • @puttonyG
      @puttonyG 4 года назад

      @@henrythelegendary5838 gondolom mindent legjobb tudása/belátása szerint csinál. Ezt pedig megosztja velünk. Ennyi

  • @raytry69
    @raytry69 4 года назад

    Érdekes, hogy a fát annak ellenére megtámadták a rovarok, hogy be volt meszelve.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад

      Igenm ez sajnos azt bizonyítja, hogy a mész nem véd a szu ellen. :-(