RAW czy JPG? Co lepsze?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 янв 2025
  • Czy to prawda, że RAWy są dla tych, którzy nie umieją robić zdjęć, a "prawdziwy" fotograf robi piękne zdjęcia już w JPGach? A może to jest tak, że RAWy się przydają tym, którzy chcą obrabiać zdjęcia, ale "prawdziwa" fotografia jest wtedy, gdy oddaje rzeczywistość taką, jaką jest, a ta jest już na JPGach właśnie? A może to jest jeszcze inaczej?
    W tym filmie opowiadam o tym, czym jest plik RAW, jak go należy traktować i jakie możliwości daje względem plików JPG, czym te pliki się różnią i jakie mocne punkty ma każdy z nich :)
    ❤️Jeśli moje filmy Ci się podobają i uważasz je za wartościowe, będę wdzięczny za kawę lub inne dobro na Suppi:
    suppi.pl/igielfoto
    ⭐Luminar Neo:
    ⭐Promocja "Cyber Monday":
    ✅ skylum.evyy.ne...
    ⭐Dodatkowy kod rabatowy - 10 %:
    ✅ Igiel10
    ⭐A to link do ściągnięcia demo:
    ✅skylum.evyy.ne...
    ⭐Nowy program stworzony specjalnie do edycji portretów i retuszu skóry:
    ⭐Aperty:
    ✅skylum.evyy.ne...
    Mój sprzęt:
    🟨System pełnoklatkowy
    Panasonic Lumix S5 II:
    www.ceneo.pl/1...
    Sigma 28-70 f/2.8:
    www.ceneo.pl/1...
    TTArtisan 50mm f/1.4 ASPH:
    ttartisan.mysh...
    🟨System Micro 4/3
    Panasonic Lumix GH5:
    www.ceneo.pl/5...
    Ale sprawdź też:
    Panasonic GH5 II
    www.ceneo.pl/1...
    Olympus 12-40 f/2.8 Pro:
    www.ceneo.pl/2...
    Ale sprawdź też:
    OM 12-40 f/2.8 Pro
    www.ceneo.pl/1...
    Lumix 25mm f/1.7
    www.ceneo.pl/4...
    Sigma 16mm f/1.4:
    www.ceneo.pl/5...
    Sigma 56mm f/1.4:
    www.ceneo.pl/7...
    🟨Lampy błyskowe
    Quadralite Reporter 200 TTL Pro:
    www.ceneo.pl/9...
    Quadralite Stroboss 60 Evo TTL: www.ceneo.pl/5...
    🟨Lampy światła stałego
    Newell Pravaha Max:
    www.ceneo.pl/1...
    Newell Air Artha XL RGB:
    www.ceneo.pl/1...
    Quadralite VideoLed 1000:
    www.ceneo.pl/5...
    🟨Modyfikatory:
    Parasolka Quadralite 120cm:
    www.ceneo.pl/5...
    🟨Statyw:
    K&F SA 254 T2:
    www.ceneo.pl/1...

Комментарии • 28

  • @igielfoto
    @igielfoto  Месяц назад +4

    ❤Jeśli moje filmy Ci się podobają i uważasz je za wartościowe, będę wdzięczny za kawę lub inne dobro na Suppi:
    suppi.pl/igielfoto

  • @andrzejrzejak9125
    @andrzejrzejak9125 Месяц назад

    Dzięki za ciekawy i pouczający film ! Pozdrawiam i do następnego !

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 27 дней назад +1

    Mała uwaga techniczna. Zdjęcie robimy właściwie zawsze matrycą. I żeby było hecniej format impulsów "zdjętych" z matrycy jest biegunowo odległy od pliku wynikowego! Zaś dopiero procesor aparatu* zapisuje informacje o naświetleniu matrycy i zapisuje je w wystandaryzowanej postaci - albo jako plik RAW (NEF), albo jako plik JPG, albo w obu jednocześnie. Poza tym całkowicie się zgadzam: najlepiej zapisywać w obu formatach: bezstratnym (jaki by nie był) i skompresowanym. I tu na placu boju pozostaje chyba tylko JPG, gdyż dziś osiągnął chyba już szczyt możliwości tkwiący w tym formacie i w zasadzie nie ma konkurencji. Przynajmniej ja jej nie znam.
    Nie ma co szkocić na kartę pamięci przyzwoitej pojemności, akurat ten nakład (relatywnie niewielki z resztą sprzętu) sowicie zapłaci nam w postprodukcji!!! Co wspaniale pan wykazał...
    * Proszę przy tym zauważyć, że zagadnienie nie jest ani banalne ani oczywiste. Firmy fotograficzne wciąż ścigają się w stworzeniu tegoż procesora tak, by był dość szybki, mało energożerny i pracował według nie tylko efektywnego algorytmu, ale by ten algorytm skutkował jak najlepszą jakością wyprodukowanego pliku. Użytkownik aparatu nawet w najdzikszych snach nie zdaje sobie sprawy jaką burzę wywołuje w elektronice aparatu naciskając spust migawki (jaka by ona nie była).
    I pomyśleć, że wszystkie współczesne aparaty cyfrowe mają wspólnego pra, pra, pradziadka: aparaty z bardzo długimi obiektywami ekspediowane na orbitę tę okołoziemską jako satelity szpiegowskie. O pardon!!!! Jako satelity meteorologiczne oczywiście. Jak zwykle, znowu mi się pomyliło! ;)))

  • @maciejgierden4432
    @maciejgierden4432 26 дней назад

    jakiś czas temu, za Pana radami wkroczyłem w świat RAWów i Luminara i obecnie nie wyobrażam już sobie pracy bez nich przy rodzaju fotografii, jaką "uprawiam", dziękuję 🙂

    • @igielfoto
      @igielfoto  26 дней назад

      cieszę się bardzo, że się przydały :)

  • @wieslawbuczek4299
    @wieslawbuczek4299 Месяц назад +2

    Doskonały materiał. Pozdrawiam.

    • @igielfoto
      @igielfoto  Месяц назад

      Dzięki, wzajemnie :)

  • @mg3289
    @mg3289 Месяц назад +3

    Dla seniorów powinny być dostępne środki zapachowe imitujące utrwalacze i wywoływacze ;). Czas przy postprodukcji byłby „milszy” ;). 👍

    • @jureknpl
      @jureknpl Месяц назад +1

      ale bez formaliny proszę. W latach osiemdziesiątych za intensywną pracę z kolorowymi materiałami ORWO i właśnie formaliną wywalono mnie z akademika.

  • @Perski2844
    @Perski2844 Месяц назад +1

    I właśnie na tej różnorodności postrzegania przez nas świata polega piękno i przestrzeń do realizacji zdjęcia/obrazu. Na to nakłada się jeszcze nasza kreatywność i potrzeba tworzenia wg własnych wizji. Pozostaje mieć nadzieję, że AI nie „zabije” tego wszystkiego swoją sztampą i algorytmizacją wszystkiego, w co wsadzi swoje paluchy :) Pozdrawiam serdecznie :)

  • @KRZYSZTOFPL
    @KRZYSZTOFPL Месяц назад +1

    Dziękuję za bardzo ciekawy materiał !
    Sam prowadzę skromny kanał i Pana podpowiedzi wiele mi dają w poznawaniu tajników fotografii 👍
    Wiem,że jest Pan fotografem,a czy podołałby Pan tematowi ustawień aparatu Panasonic Lumix S5 II w kwestii nagrywania filmów tymże aparatem ?

    • @igielfoto
      @igielfoto  Месяц назад +1

      Używam S5 II również do wideo, ale tu opieram się po prostu na ogólnych zasadach nagrywania wideo :) A co konkretnie by Pana interesowało?

    • @KRZYSZTOFPL
      @KRZYSZTOFPL Месяц назад

      @
      Generalnie używałem do tej pory do filmowania Canon LEGRIA HF G 70 a ten aparat jest moim pierwszym tak naprawdę , którego używam w tym celu ..
      W dużej mierze w pracy nagrywam wydarzenia wojskowe i uroczystości
      Mam wątpliwości do do swoich umiejętności,jeśli chodzi o nocne ujęcia , chociaż i w dziennych szału według mnie nie ma 😉

    • @igielfoto
      @igielfoto  Месяц назад +1

      @@KRZYSZTOFPL generalnie w filmie zaleca się 25 klatek/s przy migawce 1/50 sec, przysłonie i ISO dostosowanych do warunków. W warunkach nocnych dobrze jest wybrać mniej kontrastowy profil obrazu, np Natural. Można też lekko zmniejszyć kontrast i nasycenie w ustawieniach i zrobić swój profil, ale trzeba poeksperymentować, by trafiało to w naszą wrażliwość estetyczną ;) Jeśli chodzi o tryby automatyczne i półautomatyczne, też używam, ale tu wszystko zależy od warunków. W czasie dnia, gdy nie ma silnego słońca, całkiem dobrze może się sprawdzić tryb A (czyli preselekcji przysłony), jeśli tylko nie filmujemy szybko płynącej wody (np fontann), ptaków itp - wtedy lepiej wejść w ustawienia manualne i ewentualnie ISO ustawić na auto, migawkę przy 25 kl/sec ustawić na 1/50 sec, przysłonę zależnie od potrzeb. W warunkach dziennych automatyczny balans bieli sprawdzi się bardzo dobrze, w nocy lepiej ustawić samemu, zależnie od rodzaju oświetlenia i oczekiwanych efektów. To tak w największym skrócie :) Pełnoklatkowe bezlusterkowce oferują nieporównanie lepszą jakość od takich kamer, jak wspomniany Canon, ale wymagają innego podejścia choćby ze względu na obiektywy. A jakich obiektywów używa Pan do filmowania na S5 II?

    • @KRZYSZTOFPL
      @KRZYSZTOFPL Месяц назад +1

      @
      Cenne rady,za co dziękuję!
      Obiektyw w tej chwili kitowy,bo i aparat niedawno zakupiony i doświadczenie z nim małe ,ale myślę o zakupie w najbliższym czasie stałoogniskowej 50 mm 1.8

    • @igielfoto
      @igielfoto  Месяц назад +1

      @@KRZYSZTOFPL Chociaż s5 II na wyższych wartościach ISO radzi sobie bardzo dobrze, to w warunkach nocnych, jaśniejsze szkło może się przydać :)

  • @Amidekor
    @Amidekor Месяц назад +1

    Dziękuję bardzo.

  • @marcindudkowski4026
    @marcindudkowski4026 Месяц назад +1

    RAW - wszelakie informacje o obrazie, JPG - to "zupa z przyprawami" lub jak kto woli RAW sprofilowany przez producenta do wyboru z rożnymi zagadnieniami nieco upraszczając i "dając" radość z fotografowania bez wnikania w tematykę. RAW posiada duże pole do popisu w ingerencje obrazową jako całości. JPG jest produktem gotowym a za tym idzie mniej podatnym na ingerencje. Tutaj podeprę się tym że jestem kanoniarzem a swoje obrazy poprawiam oprogramowaniem kanona. Pliki RAW poprawiam wygląd zdjęcia spowodowanym fizyczną sferą obiektywu, czyli: beczki, wklęśnięcia, wypukłości. JPG po prostu będzie zniekształcone gdyż w programie nie można wprowadzić informacji o użytym obiektywie. Osobiście preferuję kolory naturalne wręcz pastelowe z naturalnym balansem bieli. Taka nie ingerencja w kolory odwdzięcza się podczas druku na papierze fotograficznym, w którym podczas procesu przetwarzania procesu drukarki kolory są wyostrzane, bardziej soczyste.

  • @piotrmarcin5123
    @piotrmarcin5123 Месяц назад +2

    Obrabiać oczywiście z RAW. Ale i JPG zapisany w 100% jakości spokojnie przyjmie delikatną obróbkę (np. clarity, cienie, korektę gamma, kontrast) i nie będzie absolutnie widać żadnych strat na jakości, ale delikatnie. Dużych mankamentów nie skoryguje się zadowalająco na JPG.
    Ale pełna zgoda z panem Przemysławem. Jest tak, jak pan wykłada.

  • @piotrmarcin5123
    @piotrmarcin5123 Месяц назад +3

    Ale przecież to co widzimy oczami to też jest obraz obrobiony przez oprogramowanie. Przez nasz mózg. Nie od dziś wiadomo, że różne stworzenia a nawet różni ludzie widzą świat odmiennie.

  • @mieczysawuczak5985
    @mieczysawuczak5985 Месяц назад

    Witam,czy zdjęcia RAW można obrabiać w pc nie posiadając odpowiedniego programu.Mam tylko 4 możliwości światło przejrzystość winieta kolor...

    • @igielfoto
      @igielfoto  Месяц назад +1

      Niestety nie, trzeba mieć do tego odpowiedni program. Nie muszą był płatne, są też darmowe, np RAW Therapee, ale użytkownicy narzekają często na trudną, nieintuicyjną obsługę. Do aparatów Panasonic można ściągnąć też damowy Silkypix 8 SE - fajny, ale o ograniczonych możliwościach. Obecnie chyba najsensowniejszą - bo świetnie wyposażoną i dość przystępną cenowo propozycją - jest Luminar Neo. W opisie filmu są linki do wersji demo (działa w pełni przez 7 dni) oraz do trwającej jeszcze obecnie promocji Cyber Monday.

    • @pawechodzicki6220
      @pawechodzicki6220 Месяц назад +1

      Ja zachęcam do korzystania z darmowych programów. Oprócz wspomnianego RAW Therapee, świetny jest także Darktable. Jeśli chodzi o intuicyjność obsługi (czy też jej brak), to jest jak z wszelkimi opiniami wygłaszanymi przez osoby przyzwyczajone do określonego interfejsu, czy określonych narzędzi. Każdego programu trzeba się najpierw nauczyć obługiwać, poznać mocne i słabe strony zaszytych narzędzi.

  • @misiomisioo2811
    @misiomisioo2811 Месяц назад

    hmm ja tam zawzwyczaj i tak zaipisuje jedneo w "rawie" drugie w jpg z profilem ktory lubie a nastepnie sie przesiewa jak zdjecie jest dobre i mi sie podoba zostawiam oba jak zdjecie jest fajne ale wymaga obrobki to zostawaim raw jesli zdjecie jest slabe lub takie sobie albo fajne ale nie zamierzam tego drukowac czy wykorzystac al ema wartosc sentymentalna to zostawiam jpg to potrafi sporo miejsca oszczedzic na dysku ... w sumie s5/ii profile kolorow sa co najmniej przyzwoite i jesli balnas bieli ustawimy dobrze to cierzko sie przyczepic i jest co najmniej poprawnie Hasselblad to to nie jest :D ale nie ma na co narzekac ci od sony czy cannona lub nikona czy fuji maja troche gorzej ale najwieksza zmora sa zachody i wschody slonca kiedy fotografujemy pod slonce i chcemy olac wartosc artystyczna a zalerzy nam na naturalnym wyglqadzie i tym aby pierwszy plan byl poprawnie oswietlony a jednoczesnie chcemy miec jak najmniejsze przepalenia na niebie szczerze zostaje albo bracketing albo filtr tutaj nawet raw nie pomaga zbytnio owszem pierwszy plan rozjasnimy ale nadal wyglada to nieco sztucznie zwlaszcza jak musimy podbic to mocniej to pojawia sie szum ,z tym ze bracketingu nie lubie bo nie ma oprogramowania ktore by pozwlaly na pelna kontrole co chemy zachowac a co nie na poszczegolnych zdjeciach mozna co prawda zrobic to recznie bawiac sie warstwami ale to zajmuje sporo czasu pomimo iz efekty takiej zabawy sa swietne :) a zestwu filtrow nie nosze na codzien . i szczerze do dzisiaj nie znalazlem dobrego rozwiazania pomaga troche panasonicowe programowe podbicie dynamiki choc w rzeczywistosci jest to jej splaszczenie i przez to troche gubimy w zalerznosci od sceny . jestem ciekaw czy masz na to jakos sposob ? choc obawiam sie ze nie istnieje i zostaje filtr albo bracketing. a film merytorycznie bardzo dobry podobnie jak przyklady mimo wlasnej wierdzy na ten temat ogladnelo sie go przyjemnie i ciekawi mnie czy korzytales kiedys z anfinity photo zwlascze ze jest jescze tanszy niz luminar nie wymaga abonentu i czesc osob sobie bardzo chwali niemniej chetnie bym poznal twoja opinie na jego temat jesli taka posiadasz..

  • @wojtekmt6387
    @wojtekmt6387 Месяц назад

    Bo trzeba się uczyć robić zdjęcia. Wtedy nie siedzisz nad każdym zdjęciem pół godziny (lub więcej) machając suwaczkami. Można przecież w aparacie ustawić wszystko na "0", a zdjęcie zrobić sobie potem suwaczkami na komputerze. Takie fotografowanie Was cieszy? Ja jestem aktualnie po prawie 20 latach fotografowania na RAW-ach na "cyfrowym detoksie", robię JPEG-i i obrabiam je minimalnie lub wcale. Wykorzystuję możliwości aparatu i zdjęcia są ok prosto "z puszki". "Skintony rozjaśnione" z dodanym zanikaniem to nie fotografia. To traktowanie zdjęcia jako materiału wyjściowego do grafiki komputerowej. Nie dotyczy to oczywiście zawodowców.