Napowietrzenie brzeczki nastawnej przed zadaniem drożdży

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 янв 2025

Комментарии • 48

  • @youtubixin
    @youtubixin 3 года назад +7

    Sebastian - nie podoba mi się ten sprzęt. Film naprawdę fajny, ale moim zdaniem trochę za dużo tego sprzętu. Może jak nabiorę więcej doświadczenia to się przekonam, ale obecnie to trochę przerost formy nad treścią. Skoro trzepaczka działa to po co bawić się w jakieś napowietrzanie w przepływie. John Palmer podał w swojej książce, że trzepaczka może niszczyć białka - nie podał żadnych badań potwierdzających ten fakt ani czy owe zniszczenia mają realny wpływ na piwo domowe. Dokupowanie sprzętu za kilkaset złotych do napowietrzania to zbędny wydatek. Chyba, że ktoś lubi mieć dobry sprzęt, a dobre piwo to dodatek do sprzętu. Ja polecam trzepaczkę - łatwiej utrzymać w czystości. Nie powiedziałeś czy ten sposób wniósł coś do Twoich wyrobów - nie wiem czy zakażenia z powietrza mogą mieć jakiś istotny wpływ na piwo - moim zdaniem nie - będzie ich mało.

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  3 года назад +5

      Hej, powiem tak nie uważam, że napowietrzenie w przepływie jest znacznie lepsze od innych rozwiązań przedstawionych na nagraniu, myślę że każdą tą metodą można osiągnąć pożądany efekt uszczęśliwienia drożdży. Ja widzę inną bardzo dużą przewagę, a mianowicie wygoda, ja robię transfer brzeczki i tak przez wymiennik ciepła więc dodaje ten moduł (koszt poniżej 100zł pomijam inhalator, który miałem) i od razu mam napowietrzoną brzeczkę, potem i tak wszystko czyszczę w przepływie NaoH, Kwasek itd... Nie wyobrażam sobie trząchnie fermentorem GF, użycie miksera też tam nie jest za wygodne. Jak widzisz ja przechodziłem te wszystkie metody i nie które nadal stosuje, ale ja lubię się rozwiać, ułatwić sobie prace.

    • @youtubixin
      @youtubixin 3 года назад +1

      @@BrowarDomowyStrzal W tym układzie to rozumiem.

  • @sawekm8025
    @sawekm8025 3 года назад +4

    Coraz lepsze filmy, a palmera to akurat żadna szkoda przeczytać w całości 💪🏻

  • @pioterr
    @pioterr 3 года назад +4

    Niedawno odkryłem Twój kanał i powiem szczerze, że od razu bardzo polubiłem :) Masz bardzo dużo patentów i rzeczy typu DIY i fajnie się to ogląda, bo ja np. jadę cały czas na garnku, napowietrzam mikserem i u mnie w domowym browarzem szczytem ekstrawagancji są tylko kegi :) Tak czy inaczej trzymam kciuki za rozwój kanału, bo jest potencjał - jesteś na pewno pierwszym piwowarem domowym w Polsce na YT z tak rozbudowanym browarem i, jak widać, pomysłami na dalszy rozwój :) Trochę przypomina mi to kanał BEER-N-BBQ by Larry gdzie też jest sporo contentu DIY - i tak trzymaj :)

  • @ryszardszulgo8839
    @ryszardszulgo8839 3 года назад +1

    Przejdź na systemy złączek pneumatycznych i węży. To jest system metryczny z gwintami calowymi BSW ,a nie calowy-wodny w wężach złączkach i drogi. Pneumatyczny typoszereg to proste, tanie i czyste rozwiązanie jest. Żadne trytki ,objemki itp. .. pneumatyka u mnie występuje w wyszynku i pneumatyce na wężach PE.

  • @meron1122
    @meron1122 3 года назад +3

    Cześć, klasycznie proszę o linki do szpeju z filmu :) Szczególnie kamienia i trójnika.

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  3 года назад +3

      To ja standardowo ali.. szukaj "Diffusion Aeration Oxygen Stone 0.5 Micron and 2" a trójnik to znajdziesz nawet na alle.. szukaj "trójnik nierdzewny 1/2"

  • @wupe85
    @wupe85 3 года назад +2

    Najpopularniejsze pompki akwarystyczne mają od 50 do 400l na godzinę... Książka Palmera jest więc w tym przypadku niezbyt szczegółowa podając szczegółowy wynik...

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  3 года назад +3

      Też tak myślę, to samo dotyczy użytego kamienia czy 0,5 mikrona czy 2 mikrony, ale ten zabieg miał bardziej na celu podkreślenie różnic i wydajności powszechnie używanych metod.

  • @intruz4690
    @intruz4690 Год назад +1

    Gratuluję. Bardzo przydatny filmik, właśnie coś takiego majstrowałem w swoim browarze i natknąłem się na twój film. Masz może podaną wydajność (l/min) tego kompresora ?

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Год назад +2

      Dzięki. Z tego co znalazłem to są 2 wartości podawane Wydajność nebulizatora: 0,35 ml/min (tu chyba chodzi o wydajność podawania leku) i Wydajność nawiewu: 12 l/min (tu chyba bez obciążenia podajnikiem leku, więc to pewnie o te wartość pytasz)

  • @mateuszrosaniec7711
    @mateuszrosaniec7711 3 года назад +2

    Możesz podać parametry inhalatora? Poszukam jakiejś używki dla siebie, a właściwie dla piwesia :)
    Kiedyś chciałem zakupić ten zestaw do napowietrzania w przepływie, ale zawsze brakowało mi zapału. Teraz, po obejrzeniu Twojego filmu oraz nabyciu pompki do brzeczki oraz kilku i kilku pierdół, postanowiłem jednak porzucić alchemiczny blender ;) :)

  • @Soyacz93
    @Soyacz93 3 года назад +3

    Kanał z potencjałem. Coraz lepiej wypadasz przed kamerą. Pytanko. Planuje sobie pierwsze piwo z zacieraniem. Chce wrzucić na 0 minut chmiel, ale zastanawiam się czy mogę to wrzucić do hopspidera i zostawić go w brzeczce na czas chłodzenia, czy lepiej będzie jak ten chmiel na 0 minut wrzucę bezpośrednio do brzeczki? Pzdr

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  3 года назад +3

      Ja wrzucam na czas chłodzenia, dobrze jest przetrzymać w temp. około 80C, lepsza ekstrakcja olejków i nie powinno to dodać goryczki. Używając hopspider zwłaszcza na aromat powinno się sypnąć wieje chmielu, bo chmiel się tam zbija i nie koniecznie da z siebie wszystko.

    • @michadaniowski7464
      @michadaniowski7464 3 года назад +4

      Schłodź do 80 stopni. Wrzuć chmiel luzem. Mieszaj łyżką (która wcześniej się gotowała w brzeczce lub była odpowiednio zdezynfekowana) przez 20-30 min. Potem chłodź dalej, możesz cały czas mieszać, wtedy się będzie szybciej chłodzić. Jak będzie już odpowiednio niska temperatura (ok 30 stopni) nie ruszaj niczym w garze. Chmieliny i białka ładnie osiądą na dnie. Przepompuj rurką znad osadu. Oczywiście można też wrzucić do hopspidera i mieszać, efekt też będzie dobry, aczkolwiek moim zdaniem, nie maksymalny :) Baw się, testuj różne opcje. Ja przedstawiłem moją metodę jak jeszcze używałem garnka emaliowanego. Dawała zadowalające efekty.

  • @piotrwozniak419
    @piotrwozniak419 3 года назад +1

    Jaki zaworek stosujesz do regulacji przepływu? Tez mam problem z nadmiarem piany przy napowietrzaniu kamieniem i inhalatorem

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  3 года назад

      Ja używam zaworka takiego jak do systemu filtracji wody, został mi taki nadmiarowy i się sprawdził

  • @Piotr21429
    @Piotr21429 3 года назад +1

    Witam, jak włożyłeś ten kamień do tego trójnika? 😁 Lub raczej jaki trójnik kupiłeś, też mam ten kamień ale trzymanie go w fermentorze jest uciążliwe a w przepływie przed wymiennikiem kiedy brzeczka jest gorąca super pomysł 😁

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  3 года назад

      Hej, ten kamień jest z gwintem bit.ly/30RgJyF i jest umieszczony za wymiennikiem nie napowietrzysz gorącej cieczy tak łatwo.

  • @przemysawkula6349
    @przemysawkula6349 3 года назад +1

    Co to za filterek powietrza? Pod jaką nazwą go szukać?

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  3 года назад +2

      Hej, szukaj na ali.. "Inline Sanitary Air Filters for Aeration"

    • @przemysawkula6349
      @przemysawkula6349 3 года назад

      @@BrowarDomowyStrzal jasne, dziękuję bardzo!

    • @przemysawkula6349
      @przemysawkula6349 3 года назад +2

      @@BrowarDomowyStrzal Za sensowne pieniądze znalazłem na allegro pod hasłem "filtr ssaka medycznego" :)

  • @MarcinKlimus
    @MarcinKlimus 3 года назад

    Fajnie byłoby gdybyś powiedział dokładniej po co napowietrzać i przy jakich gatunkach piw ma to większe znaczenie a kiedy niski PPI wystarcza.

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  3 года назад +2

      Optymalne jest miedzy 8-12 ppm dla każdego stylu piwa (ppm można wyrazić też procentowa jako 0,0001%, wiec rozmiar warki nie ma tu znaczenia) - co prawda w mocniejszych piwach (gęstszych) zalecał bym górną granice, ale w warunkach domowych i tak nie jesteś wstanie zweryfikować ile tlenu rozpuściło się. Tymi metodami tak naprawdę nie jesteś wstanie przesadzić z natlenieniem brzeczki (poza czystym tlenem) więc można używać bez żadnych obawa, mogą tylko pomóc.

  • @Miodowy
    @Miodowy Год назад +1

    Czym tak naprawdę skutkuje niewystarczające napowietrzenie brzeczki? Nigdy nie przykładałem do tego zbyt wielkiej uwagi (zaledwie jednokrotne przelewanie) i tak się zastanawiam czy mógłbym coś zyskać na tym polu, bo jakichś szczególnych objawów niedoboru nigdy nie zidentyfikowałem.

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Год назад +1

      Drożdże w początkowej fazie wykorzystuję tlen do namnażania i dominują środowisko, , komfortowe warunki. Kiedy zaczyna brakować tlenu zaczyna się fermentacja beztlenowa (produkują alkohol i CO2) jest to dla nich stresujące. Mała ilość tlenu w początkowej fazie może doprowadzić do tego, że nie zdominują środowiska (podatność na infekcje), fermentacja alkoholowa zacznie się szybciej, ale zbyt mała ilość drożdży może doprowadzić to tego, że piwo nie dofermentuje do końca, mała ilość drożdży dużo cukrów brak tlenu bardzo stresujące warunki, produkcja nie pożądanych aromatów.

  • @34poldek
    @34poldek 3 года назад +1

    Cześć Seba, masz bardzo fajne rozwiązania w swoim browarze, mam w związku z tym pytanie. Składam sobie sterowanie temperaturą w fermentorze i nie mogę nigdzie dostać osłony czujnika temperatury o średnicy 10mm - aby idealnie(szczelnie) pasował do korka pokrywy w fermentorze, by móc kontrolować temperaturą fermentacji brzeczki. U Ciebie widzę taką osłonę którą wsuwasz w wieko pokrywy fermentora(na innym filmie(. Czy mógłbyś podesłać jakieś namiary na sklep który to sprzedaje? Znalazłem coś takiego ale o średnicy 8mm, ale jest za luźne... . Byłbym wdzięczny. Pozdrawiam.

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  3 года назад +3

      Hej, ja kupiłem rurkę nierdzewną 10mm o ściankach 1mm na alle.. można znaleźć, zaspawałem i wyszlifowałem.

    • @34poldek
      @34poldek 3 года назад

      @@BrowarDomowyStrzal zespawać nie dam rady, ale może zalutować.. ?

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  3 года назад +2

      @@34poldek Nierdzewki raczej nie polutujesz, na ali... można znaleźć coś takiego, "Thermowell Thermocouple"

    • @34poldek
      @34poldek 3 года назад

      @@BrowarDomowyStrzal Trzeba długo czekać. A jeśli zastosowałbym miedzianą osłonę sondy, czy to zaszkodzi brzeczce.. - z uwagi na właściwości chemiczne i możliwość relacji.. ?

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  3 года назад +2

      @@34poldek Myślę, że jakbyś zadbał o kondycje tej miedzi (nie była by zaśniedziała) to raczej nic się nie stanie.

  • @marcinb7533
    @marcinb7533 3 года назад +1

    Ten trójnik z regulatorem przepływu gdzieś kupiłeś cały gotowy czy składałeś z różnych części? Możesz podać jakiś link do sklepu? Mam taki nebulizator i już jakiś czas temu myślałem nad wykorzystaniem go.

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  3 года назад +2

      Jak montowałem filtr RO do wody to zamówiłem kilak dodatkowych elementów i wykorzystałem do tego, więc musiał byś u sprzedawców tych system poszukać.

  • @Maux19
    @Maux19 2 года назад

    Dezynfekcja kamienia z stali nierdzewnej tylko NaOH ? Czy innymi środkami ma to sens np. Nadwęglan Sodu, NaOH, Starsan ?

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  2 года назад +2

      Myślę że można unikał bym tylko środków na bazie chloru. Ja robię w przepływie NaOH i potem kwasek cytrynowy.

  •  2 года назад

    Hej masz może link do tego filtra białego założonego przed kamieniem ?

  • @furiosan
    @furiosan 3 года назад +1

    Wydaje mi się że napowietrzanie powinno być za nie przed wymiennikiem. Rozpuszczalność gazu w cieczy zależy od jej temperatury.
    Z drugiej strony chłodzenie następuje tuż po napowietrzeniu więc chyba to powietrze ma kiedy się rozpuścić.
    W warunkach domowych raczej nie mamy jak tego sprawdzić :/

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  3 года назад +2

      Hej, napowietrzanie jest na wyjściu z wymiennika (Wort out), jest tak jak piszesz gorącej brzeczki nie ma sensu napowietrzać bo jest gorsza rozpuszczalność gazów wyższych temp.

  • @MK-hr5yv
    @MK-hr5yv 10 месяцев назад

    Seba jak dlugo napowietrzasz 20 litrowa brzeczke tym kamieniem?

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  10 месяцев назад

      Hej, nie wiem bo ja to puszczam w przepływie, jak przelewam do fermentora pewnie kilka minut.

  • @arturkomosinski7745
    @arturkomosinski7745 Год назад +1

    Cześć Sebastian mój psychiatra dał mi tabletki nasenne. Jak nie pomogą polecił Twój kanał. Nie wiem skąd wiedział? Przy tym filmie klamał płakałem ze śmiechu muszę mieć taki inhalator z zaworkiem i trójnikiem. Może coś do niego dodam poza tlenem. Nie przestawaj pozdro

    • @BrowarDomowyStrzal
      @BrowarDomowyStrzal  Год назад +1

      Powiedź jak to w końcu jest, narzekasz, ironizujesz, a jednak wracasz, to w końcu dobre te filmiki czy jednak nudne?