SKRYTÁ SÍLA: 6. Strečing a kompenzace | Hanibal.cz

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 авг 2022
  • Šestý díl seriálu Skrytá síla: bit.ly/skryta_sila_6-yt
    Jak je to s protahováním a jeho efektivitou v dlouhodobém spektru? Kuba Novotný vám vysvětlí cíl stretchingu, jeho podstatu a důležitost pro váš lezecký rozvoj!
    Stránka celého seriálu: bit.ly/skrytasila-yt
    Námět a obsah: Kuba Novotný
    Dramaturgie, kamera a střih: Jan Šimánek
    Modelka: Kateřina Brouzdová
    / punkaca
    Produkce: Ondřej Vacek / Hanibal sport
    Koprodukce: Jungle sportpark Letňany (www.jungleletnany.cz) / jungleletnany
  • СпортСпорт

Комментарии • 10

  • @Macchiatobaer
    @Macchiatobaer 16 дней назад

    Please add subtitles to the rest of the videos. :)

  • @davidjanda9573
    @davidjanda9573 Год назад +3

    Ahoj Kubo,
    Prosím můžeš mi vysvětlit funkci tricepsu při posilování bicepsu ve flexi v loketním kloubu? Vůbec tomu nerozumím, k čemu by měl triceps který je na druhé straně paže sloužit ... Samozřejmě dojde k jeho slabší aktivaci, ale rozhodně nejde mluvit o posilování. Mimo to je při posilování izolovaným cvičením zaměřeném na např. biceps, žádoucí aby byl triceps co nejméně aktivní a tím mohl být co nejvíce stimulován biceps pomocí větší zátěže.
    Prosím o opravdu pokud je mé chápání problematiky zcestné ... možná na to univerzitní hodiny biomechaniky a fyziologie nestačí.
    Děkuji

    • @jakubnovotny1625
      @jakubnovotny1625 Год назад +4

      Ahoj Davide, nevím, jestli je diskuze pod youtube videem nejefektivnější způsob dovysvětlení. Navrhuji spíš osobní setkání. Nicméně pokud by to nebylo možné mám dotaz já, abych mohl lépe zodpovědět. Co je cílem izolovaného cvičení zaměřeného např na biceps? Pokud je odpověď maximální síla např bicepsu, tak se dostáváme ale k tomu, jaká má tato izolovaná cvičení negativní vedlejší účinky a jestli je to skutečně nejeftivnější cvičení pro zesílení komplexního pohybu kterým lezení je. K té antagonii. Říká se, že biceps dělá flexi a triceps extenzi. Ano, u velmi nekoordinovaných jedinců to tak možná je. U většiny, ale dochází k aktivaci obou svalů zároveň při obou pohybech. Když se podíváš na předloktí světové špičky, odlišují se od průměrných lezců, tak, že flexory i extenzory jsou podobně naposilované. Když se podíváš na předloktí běžné lezecké populace, jsou výrazně vyvinuty flexory. A tento výsledek bych nevysvětloval na 10 minut kompenzací, nehledě na to, že ji ti hobíci často dělají také.
      V bojových sportech tuto synergii cíleně trénují těmi pomalými pohyby. Pomalé jsou proto, že jsou bržděné. Při koaktivaci antagonistů v synergii totiž dochází k vycentrování kloubů, které umožňuje větší silové přírůstky. Pokud bude biceps, nebo jakýkoliv jiný agonista pravidelně pracovat bez antagonisty, bude docházet k vychýlení kloubu spojeného s tímto svalem. To potom povede k tomu, že část svalů, která by jinak mohla pohyb zesílit a urychlit (synergisti) bude pracovat proti pohybu (tak aby zastabilizovala kloub). Nehledě na to, že mozek neumožní využít plnou kapacitu agonisty v případě špatně postaveného kloubu.
      Tak to by byl takový úvod do toho. Jak říkám, bude asi lepší se potkat a ukázat si to naživo na sobě.

  • @Variant86
    @Variant86 Год назад +6

    Velmi pozorně jsem to zhlédl, ale o strečingu ani kompenzaci jsem se nedozvěděl zhola nic 😀 Asi jsem natvrdlý...

    • @antoninrulik6369
      @antoninrulik6369 Год назад +9

      No, video na me pusobi jaksi chaoticky. Jakoby natocili hodinu materialu a sestrihali z toho 5min video. Ale hlavne teda se podle me autori poradne nerozhodli jestli ma video byt prednaska, nebo rady pro zacatecniky.

    • @jakubnovotny1625
      @jakubnovotny1625 Год назад +5

      @@antoninrulik6369 Celý ten seriál videí by měl nějak komplexně obsáhnout prevenci zranění. Cílovou skupinou jsou hobící, co si chodí cca 1x,2x týdně zalézt a víc než čísla je zajímá, jak se se budou moct hýbat jejich oblíbeným způsobem (ať už je to jen lezení, nebo i jiné sporty) dalších x let bez bolestí a zranění. Předpokládáme, že taková skupina se již s nějakým strečinkem nebo radami od fyzioterapeuta setkala, takže nepotřebuje projít jednotlivé cviky (my ani nemůžeme vědět, co který konkrétní lezec potřebuje a ukazovat 20 cviků nikoho bavit nabude), spíš by pro ně bylo dobré zasadit ty informace, které mají, do širšího rámce. Takže se bavíme o tom, jak se postavit na stupy, tak aby se nám nezkracovaly svaly kolem kyčlí, jak chytat chyty, tak aby jsme si neodvařili lokty a záda a podobné principy pak i převedli do strečinku a kompenzace. Chápu, že jestli tohle byl první díl, je to těžko stravitelné, při tvorbě jsme ale počítali s tím, že se ty termíny opakují v seriálu už po x-té, takže by to snad mělo jít lépe. Obecně nám nejtěžší při tvorbě odhadnout znalosti naší cílové skupiny, abychom nenudili, tím co už ví a zároveň se nepohybovali v termínech nebo teoriích, které jsou těžší na pochopení. V kontextu těch kritérií, která jsme se snažili udržet mi to přijde dobrý, ale je samozřejmě otázka, jestli to tak přijde i většině sledujících.

    • @fairjan8122
      @fairjan8122 Год назад

      ​@@jakubnovotny1625 Děkuji za přínosná videa. Přemýšlel jsem o tom, kdo má být cílová skupina. Váš příspěvek mi to osvětlil. Jelikož patřím do cílové skupiny, dovolím si poskytnout zpětnou vazbu - samozřejmě vzorek jedné osoby je absolutně nedostatčný a mohu být naprosto mimo mísu. :) Videa mi připadají rozhodně přínosná a inspirativní. Formát délkou i způsobem příjemný. Největší problém mi ale činí odborná terminologie. Tenzor, extendor, flexor apod. je samozřejmě odborně správné označení, ale jakožto člověk medicínou nepolíbený (mám technické vzdělání) si musím otevírat wikipedii, což samozřejmě přeruší niť myšlenek a vstřebání informací je pak daleko složitější. V tomto videu bylo třebas hezky ukázáno pohybem "flexor" a "extenzor," ta jasnost názorné ukázky dělá třebas pro mě mě obrovský rozdíl. Děláte nějakou kontrolu pochopení/zpětné vazby s cílovou skupinou jakožto součást zpracování videa? Každopádně děkuji za Vaši tvorbu, i když například pro mě krapet hůř stravitelné, jedná se o jednu z mála sérií na kterou jsem na dané téma narazil a dávala mi odpovědi na mé otázky.

    • @jakubnovotny1625
      @jakubnovotny1625 Год назад

      Ahoj, díky za zpětnou vazbu! Nějakou zpětnou vazbu máme, jak moc je relevantní, je otázka.

  • @pavelbelik6174
    @pavelbelik6174 Год назад +3

    Jsem zmaten... vím že teda strečing a kompenzace nemam dělat, ze si tim spis ublizim a nevyresim pricinu... ale nevim co místo toho.... a dokonalou postůru jsem během dospělosti zahodil, takže mam smolíka?

    • @jakubnovotny1625
      @jakubnovotny1625 Год назад +1

      Kdepak. Jen to chce trochu víc práce. Nicméně strečink a kompenzace je třeba dělat, jen v takovém gardu, aby ladili s pohybovou korekcí (a ještě musí probíhat ta vědomá pohybová korekce). Např. Vojtova metoda se s malými dětmi cvičí 4x denně mj proto, že po 20-30 minutách cvičení pak tělo zůstává další 2 hodiny v nových oporách. Čili asi úplně nejefektivnější by bylo cvičit 4x denně 20-30 minut.