Miből származik a körülöttünk lévő anyag tömege? - Dr. Kovács Tamás György előadása

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 янв 2025
  • "Miből származik a körülöttünk lévő anyag tömege?" - Dr. Kovács Tamás György egyetemi tanár (ELTE, TTK Elméleti Fizika Tanszék) előadása.
    A körülöttünk lévő anyagot az atommagokat alkotó nukleonok, valamint elektronok építik fel, a nukleonok pedig kvarkokból állnak. Az anyagot felépítő elemi részecskék tehát kvarkok és elektronok. Ezek össztömege azonban csak az anyag teljes tömegének töredékét adja. Az előadásban arról fogok beszélni, hogy a kvarkok közötti erős kölcsönhatás hogyan ad számot a tömeg döntő részéről, milyen módszerekkel lehet vizsgálni az erős kölcsönhatást, mik a kérdések és a legújabb eredmények ezen a területen.
    Honlap: www.liceumtv.hu
    LTV Anno - / ltvanno
    EKKE, Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, www.uni-eszterhazy.hu

Комментарии • 53

  • @neszmelyiilona5817
    @neszmelyiilona5817 Месяц назад +2

    Milyen jó ez a forma a valóság megértéséhez: líceum Tv. Időfizika, rezgőmozgás, csillagászat és ..... közeledünk...a Teremtő megértéséhez.
    Köszönöm szépen. Mindenki összerakhatja a saját megértését Magura kőköröktől : észlelés fontosságától kiindulóan, a Kárpát medencei ember kíváncsiságától eredeztetően.

  • @BlackHoleGeorge
    @BlackHoleGeorge 2 месяца назад +8

    A legjobb definíció, amit eddig hallottam: "A tömeg az energia tehetetlensegi mérőszáma." (Novobátzky Károly)

    • @baggionorberto6134
      @baggionorberto6134 2 месяца назад +3

      Vagy a nyugvó test energiája (David Gyula)

    • @baggionorberto6134
      @baggionorberto6134 2 месяца назад +1

      Nyugvó test energiája (David Gyula) C=1-es egység rendszerben E=m

    • @BlackHoleGeorge
      @BlackHoleGeorge 2 месяца назад

      ​@@baggionorberto6134a mozgó testé meg m = E, ahol m a (relativisztikus) tömeg, vagy egyszerűen a tömeg. Novobátzky ezt M-el jelölte, hogy ne legyen vita/félreértés. De persze ez csak a békesség kedvéért volt. 😅

    • @tgely
      @tgely Месяц назад

      @@baggionorberto6134 Vagy másképpen a *fizikai* tömeg arányos az őt összetartó erőkkel azaz az elemi _csoportkohéziókkal_ és fordítottan arányosan hat kölcsön a _saját térben_ mozgásának négyzetével.

    • @SonyAndersonLegionHero
      @SonyAndersonLegionHero Месяц назад

      ti lesztek lassan tehetetlenek.....

  • @TeslaElonSpaceXFan
    @TeslaElonSpaceXFan 2 месяца назад +3

    ❤❤

  • @gyulanagy7812
    @gyulanagy7812 Месяц назад +2

    Röviden: Nem tudjuk. Csupán olyan modelljeink vannak, amelyekben adott határok között adott pontossággal le tudjuk írni a látott, mért jelenségeket. Az előadás ez utóbbiakról szólt. Az előadó nem is kecsegtetett azzal, hogy lesz olyan modell amelyben minden körülmények között minden jelenség jól leírható.

  • @csabanandorfi429
    @csabanandorfi429 2 месяца назад +16

    Spoiler. a válasz: ,,nem tudjuk"... és ezt ő maga mondta ki több, mint egy órás gyötrelem után- a saját szájával!

    • @antal9873
      @antal9873 2 месяца назад +1

      Köszi. Megspóroltál 1h+

    • @Nanovich100
      @Nanovich100 Месяц назад +1

      Ne higgy neki! Kb 20 perc után már megtudod. A többi a kitekintés a jövőre és az esetleges alkalmazás pl neutroncsillagokta.

    • @csabanandorfi429
      @csabanandorfi429 Месяц назад

      @@Nanovich100

    • @karvak1492
      @karvak1492 Месяц назад +2

      Mert ha a jó fizetett tudos 1 órán át elmagyarázza, hogy miért nem lehet tudni, akkor megtanuljuk töle mint a tudomány mai állását erre a témára. De ha én nem tudom ugyanezt, akkor leültetnek: 1 es, hivd be szüleidet mert nem tanulsz.

  • @loveisthekey
    @loveisthekey Месяц назад +1

    2:01 hibás ábra

  • @sakkmatt
    @sakkmatt 2 месяца назад +3

    Newton első törvénye, más néven a tehetetlenség törvénye : Meglöktem a lendkerekes autómat. Utána már ment magától. És ha nem lenne súrlódás? Keresd a tömegben a lendkereket!

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 Месяц назад

      ...ne a lendkereket keresd, mert lendkerék akkor van, ha valaki megcsinálja erre a célra... a Föld nem lendkerék, mégis leesik a dinnye a fáról, ha onnan ejted le, nem ?...
      ... tehát akkor mi a tömeg ?... na, hát erre mondta ez a szegény stájn, hogy a görbe tér... és a sok tudatlan ezt el is hiszi, mert piszi...

    • @laszlobizsok26
      @laszlobizsok26 Месяц назад +1

      ...na mikor törli ezt is az " M intelligencia" ?...

  • @istvanando3643
    @istvanando3643 28 дней назад

    Megjegyzem: Hogy ha az ősrobbanás egyetlen pontjából indulunk ki (amelyek Planck-hossznyi távolságra vannak), akkor ott a kvarkok azért állnak össze, mert azok kvantumjai körbezárnak egy adott kis teret. Ezt hasonlítsuk össze az áramtermelés során keletkező elektronnal, illetve az elektron keletkezés előtti pillanattal, amikor annak kvantumja szintén körbezárja saját kizárt terét. Miért teszi ezt? Mert az ősrobbanás során csak elenyésző pontszerű, de folyton sugárzó kvantumok szerveződnek kvarkokká, és az ősrobbanás terét kitöltő kvantumpontok erre kényszerítik azokat. A energia formáció közti energia sűrűség (a kvarkok és atommagok, elektronok, illetve a szabad kvantumpontok) különbség legalább 51 nagyságrendű - a szabad kvantumpontok javára. Az élet szerveződése, kiemelten az idegrendszer közvetlensége bizonyitóan igazolja állításomat, mert a zárt idegpályákon belül futó impulzusokat a rendszerbe foglalt kvarkok adják. Az állandó mágnes erővonalaiban is szabad kvarkok vannak, a mezőelméletek nem tisztázták pontosan azok energiájának mivoltát, miben létük formáját. Maxvell után automatikusan elfogadták a mezők létét...

  • @janoscsatlos0676
    @janoscsatlos0676 2 месяца назад

    10^5N szerintem nem egy elefánt súlya…! 10.000kg tömegű elefánt? Inkább 2 nagy elefánt …csak a “skálázás” miatt egyébként nagyon jó előadás..!

  • @istvanando3643
    @istvanando3643 28 дней назад

    Én az egyszerűbb magyarázat elvéből indultam ki, amely egybecseng a biológiai önszerveződés részleteivel.

  • @SonyAndersonLegionHero
    @SonyAndersonLegionHero Месяц назад

    quant tömegben érdekesebb a dolog... de jó így is.

  • @zsolttamas1035
    @zsolttamas1035 Месяц назад

    Azt akarja mondani hogy a gluontól

  • @sakkmatt
    @sakkmatt 2 месяца назад

    Mi köze van a tömegnek a tehetetlenséghez? Miért nem tudja elfújni a Napszél a Földet (Napkörüli gyorsabb pályára)? A vas-golyó mozdításához a világűrben energia kell. Utána a végtelenbe utazásához nem kell energia. A törvény is csak ennyit tud róla?

    • @ervinfilemon2858
      @ervinfilemon2858 Месяц назад +1

      A KOZMIKUS TÖMEG MINT ELLENENERGIA DINAMIKUS VISSZAHATÁS GYORSULÁSI AKADÁLYT virtuális féket eredményez az energiahaladási gravitációs útvonalakon ! a tömegközéppontok körúl megfordulnak a ható és ellenható mezők fotonhullámai teljeshullámú fázislemaradásokban / lásd mágnesmező impulzus besűrűsödés a vákuumenergia nullpontátmenetben /

    • @sakkmatt
      @sakkmatt Месяц назад

      @@ervinfilemon2858 Ellenenergia? Tehetetlenséget okoz a tömegben de a gyenge gravitációra nem hat? A vacum semmiben miért hullámzik a foton? A víz analógia ez esetben nem magyarázat. És a víz miért hullámzik ha bedobok a kavicsot?

    • @ervinfilemon2858
      @ervinfilemon2858 Месяц назад

      @@sakkmatt AZ IMPULZUS MEGMÉRETTETÉSEK KOZMIKUS TÉRIDŐÁTFEDÉSEKBEN HATNAK ÉS RELATÍV SAJÁTIDŐKET HORDOZNAK , ---SZÉLES ELEMI TÖMEG ÉS FOTON ENERGIATRANSZFORMÁCIÓS TARTOMÁNYBAN a tömeg állóhullámú energiamérlege a gravitációs tér NULLPONTI ENERGIAHULLÁM ÁTMENETÉRE IGYEKSZIK SZINKRONIZÁLÓDNI ami ugyancsak relatív állóhullámú a szinkron hullámátmenetek virtuális tömegei tömegközéppotjai is is semlegesnek látják egymást DE CSAK NYUGALMI ÁLLAPOTBAN a tömegek relatív mozgásállapotának hiányában MÁGNESMEZÖ kötöttség a magasabb és alecsonyabb dimenziókban KOHARENCIA ESETÉN NEM MUTAT DINAMIKUS HATÁST A TESTEK ÚGY HATNAK EGYMÁSRA , HOGY KÖLCSÖNÖSEN FOTONOKAT CSERÉLNEK Sok kérdésedhez kevés a fizikai alaptudásod ! ! ! FIGYELD ÉS ISMERD MEG Turcsányi Zoltán akadémikus videóit ITT A YOU TUBEN lásd . bevezetés a kvantumfiziukába

    • @ervinfilemon2858
      @ervinfilemon2858 Месяц назад

      AKI CSAK A MODERN TUDOMÁNY DOGMÁIT ÉS TABUIT KÖVETI ÉS FIGYELI nagy nagy tisztelettel AZ GARANTÁLTAN HÜLYÉN FOG MEGHALNI ! de lelke rajta és jó szórakozást hozzá mert a tudomány története tévedések sorozata melyben a fájó csak az , AMIKOR NEM ELÖRE MEGYÜNK

  • @bjoshua1980
    @bjoshua1980 2 месяца назад +2

    Szerintem ez a lényeg: "gyorsan mozgó ionok => nagy mágneses tér";
    Szerintem a mozgás hozza létre a gravitációt (és így a tömeget, de ez csak földi relativ tömeg), nem kellene figyelmen kívül hagyni, hogy a föld felszínen kb 460 m/s sebességgel keringünk a föld tengelye körül, a föld a nap körül kb 30 km/s sebességgel, a napunk kb 260km/s sebességgel kering a tejútban (és a tejútrendszer meg kb 600 km/s sebességgel mozog)... és mindennek van töltése... a földet körülvevő elektromos teret idén fedezte fel a NASA. Tesla már kisérletezett vele a múlt században, de hivatalosan csak most tudjuk...
    Minden elektromágnesesség, csak még nem értjük pontosan hogyan. Az atomok felépítésére már létezik egy (atomi) gyűrű elmélet, ami lehetséges magyarázatot ad az atomok felépítésére az elektronokkal együtt, de még a kovalens kötésekre is, és teljesen elektromágnesesen.

    • @ervinfilemon2858
      @ervinfilemon2858 Месяц назад

      NO ÉS AKKOR MÉG AZ IS LÉNYEGES , HOGY A GRAVITÁCIÓS TÖMEG - TÉR KOORDINÁTÁNK " FÉNYSEBESSÉGGEL SZÁGULD " qlyan palacsintája a térnek ami NEM ÉLÉVEL , HANEM LAPJÁVAL ESIK ! ! ! ÉS KOZMIKUS SUGÁRNYOMÁSOK HAJTJÁK PRÉSBEN TARTVA

    • @laszlotanko5462
      @laszlotanko5462 Месяц назад +1

      Véleményem szerint földünk dinamoként működik. Adva van a külső szilárd köpeny,valamint a belső folyékony magma. A folyékony magma gyorsabban forog középpontjához képest,mint a szilárd köpeny. Súrlódás lép fel,amely aztán mágnesesteret generál. A mikor a belső mag ráver egy kört a külsőre,felcserélődik a mágneses pólus. Végül is feszültség indukálódik. Úgy vélem, Teslának is ezzel kapcsolatban voltak tervei,áram ellátással kapcsolatban. Jómagam látok benne relációt. ✨💥✨

    • @bjoshua1980
      @bjoshua1980 Месяц назад +1

      @laszlotanko5462 ezt egy sógömbbel próbálják modellezni, és külső mágneses teret használnak, amit nem tudtak eddig kiiktatni.
      De nem is értem miért akarják elhagyni, mikor a nap mágneses tere is jelen kell legyen...

    • @laszlotanko5462
      @laszlotanko5462 Месяц назад +1

      @@bjoshua1980 Ilyesmire Einstein azt mondja,kozmikus állandó. 😂😂😂💥

  • @peterhajzer6659
    @peterhajzer6659 Месяц назад +2

    Ez csak a másodlagos anyag tömege, de az is csak fikció. Az elsődleges anyagról fingunk sincs.

    • @karvak1492
      @karvak1492 Месяц назад +2

      Légnemü anyag a fing, elenyészö tömeggel ugyan, de maximális gyorsulással menekülnek töle.

  • @karvak1492
    @karvak1492 Месяц назад +3

    Vagyis. Mija fasztul ijen nehéz ez?

    • @karvak1492
      @karvak1492 Месяц назад +3

      addig értettem csak, hogy "köpési energia"

    • @ervinfilemon2858
      @ervinfilemon2858 Месяц назад +1

      azért ilyen nehéz , mert aki kitalálta egy kicsit több esze volt mint nekünk RÁADÁSUL MÉG TÖBB IDEJE IS VOLT RÁ ! ! 4 NEM GONDOLOD ? ? ?

    • @zoltansinka7521
      @zoltansinka7521 27 дней назад

      Tele van lőszerrel

  • @csabanandorfi429
    @csabanandorfi429 Месяц назад +2

    Úgy tűnik, egyre többünknek tűnik fel, milyen megélhetési- alibitudós iparág él vígan az adónkból. 😕

    • @ferenctatrai8725
      @ferenctatrai8725 Месяц назад +2

      Ez az alibitudós iparág fedezte föl többek között a röntgensugárzást, amivel ma meg tudják nézni, hogy az odavert csontodat hogyan rakják helyre, vagy az ultrahangot, amellyel megállapítják, hogy van-e daganat a beleidben. Jobb lenne, ha az elveszett adódat a lombkoronasétányokban keresnéd! Okosember!

  • @gezakiss1104
    @gezakiss1104 Месяц назад

    Kitaláció! Sci-fi szekta propaganda

    • @ferenctatrai8725
      @ferenctatrai8725 Месяц назад

      Kérlek, ezt fejtsd ki bővebben! A sci-fi-t is, a szektát is, és a propagandát is! Nagyon kíváncsivá tettél!