Mózg zakochany w stresie - Wojciech Glac, Tydzień Mózgu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 янв 2025
  • „Mózg zakochany w stresie” - prof. Wojciech Glac (Uniwersytet Gdański) , Tydzień Mózgu 2023, 14 marca, Instytut Nenckiego
    Stres, choć jednoznacznie kojarzy się z negatywnym stanem prowadzącym do zaburzeń zdrowia psychicznego i fizycznego, w istocie jest bardzo korzystną, adaptacyjną reakcją aktywowaną w mózgu w obliczu wyzwania. Wyzwanie to nie musi być związane wyłączenie z zagrożeniem, ale również z potencjalną korzyścią. Stres więc jako reakcja pozwala nam nie tylko wychodzić cało z opresji, ale również odnosić sukcesy. A więc skoro stres towarzyszyć może stanowi oczekiwania na przyjemność, podtrzymywać gotowość na odniesienie korzyści, to czy może być wręcz pożądany? Czy nasze mózgi i my sami możemy pokochać stres? Przyjrzyjmy się niedostrzegalnej jasnej stronie stresu, by dodała trochę blasku tej nader widocznej ciemnej jego stronie. Być może zakochamy się w stresie.
    Dr hab. Wojciech Glac, profesor Uniwersytetu Gdańskiego jest neurobiologiem, którego wielką pasją jest popularyzacja wiedzy o mózgu. Ma na swoim koncie ponad 600 wykładów popularnonaukowych i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, od ponad 10 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście, a za swoją działalność popularyzatorską otrzymał prestiżową nagrodę Popularyzatora Nauki w w kategorii Naukowiec w konkursie "Popularyzator Nauki" Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
    Tydzień Mózgu 2023 finansowany jest w ramach projektu „ Tydzień Mózgu przez cały rok” dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki nr projektu SONP/SN/549411/2022 kwota dofinansowania 81 500 PLN całkowita wartość projektu 90 600 PLN.

Комментарии •