Super rozmowa, bardzo mi się podoba ze Karol w kilku momentach kontrował Karolinę zamiast tylko przytakiwać. I bardzo się utożsamiam z tym co Karolina mówi pod koniec, że kazdy problem który zauważa, rozkminia w szerszym kontekście. Super usłyszeć kogoś kto tez tak ma
Bardzo ciekawy wywiad! Super Was się słuchało, nie wiadomo kiedy przeleciało te ponad 2 godziny 😮 Karolina i jej zespół robią kawał dobrej roboty w Tajfunach i kocham ich książki, a tu jeszcze się okazuje, że wydawniczyni ma podobne poglądy do moich i bardzo ciekawe spojrzenie na świat. Strasznie tęsknię za tajfunowym podcastem!
Japonia średnio mnie interesuje, ale Karolina wydaje się fajna i bardzo mi zaimponowało że poruszyła tak wiele tematów, których wiele ludzi nie chce dotykać.
Czytałam książkę, kupiłam w przedsprzedaży. ❤ Bardzo się cieszę na ten wywiad. ❤ Ogromny, ogromny szacunek dla Karoliny za księgarnię i wydawnictwo. ❤ Od początku kibicowałam i sledziłam losy wydawnictwa. Szacun za pasję i biznes książkowy, który kocha. Polecam swojej bibliotece ksiażki Tajfunów. ❤
mega mnie wciągnęła gościni, świetne literackie inspiracje. Śmiechnęłam parę razy, szczególnie na historię o podgrzewanej desce klozetowej. Bardzo cenna uwaga prowadzącego na temat rzeczonej deski ;-)
Świetna rozmowa, świetna rozmówczyni. W ramach ciekawostki: ja byłam w Bangladeszu na wakacjach (w 2018). Podróżowaliśmy w międzynarodową czwórkę (Polka, Portugalka, Nowozelandczyk i Anglik Bengalskiego pochodzenia), a przez trzy tygodnie w Bangladeszu spotkaliśmy tylko jedną inną parę turystów - i byli właśnie z Japonii. Pozdrawiam z Aotearoa.
Ja byłam w Japonii pod koniec lat 90 dwa razy i dwa razy o połowę za długo. Podejście do obcokrajowców a zwłaszcza do kobiet, nic się nie zmieniło. Bardzo dziękuję za rozmowę
Dzięki za wiedzę chęć podzielenia sie doświadczeniami stricte z Japonii. To mi uświadamiała dużo rzeczy których nie wiedziałem. Pewnie tak jak wielu Polaków znałem Japonię z tej „najlepszej” strony.
ooo dzięki o poruszenie wątku o wegetarianizmie w Japonii - do tej pory byłam przekonana, że akurat tam nigdy nie pojadę, bo umarłabym z głodu :P (trochę żartuję, po prostu kiedyś gdzieś oglądałam materiał, że niby w Japonii do wszystkiego co się da, dodają sos rybny :D ) Cały wywiad mega fantastyczny. Świetnie się słuchało.
Już wyszła z fascynacji jednym krajem, a robi to samo w stosunku do innych. Np. mówi, że w Danii byłoby łatwo pod względem dzieci/praca, a nie w Japonii czy w Polsce... Lol. Różowe okulary znów tylko na inny kraj 😂 ogólnie takie osoby, które ciągle na Polskę narzekają i idealizują inne kraje dobrze by "wyleczyły" się po prostu wyprowadzając się tam, jednak widzę, że jak przestają idealizować jeden to poszukają innego xd Polska nie ma łatwo z takimi ludźmi.. xd Poza tym dobrze, że ludzie przestają idealizować Japonię, ale zastanawia mnie jak można być takim naiwnym i wierzyć w propagandę, którą nam jakiś kraj sprzedaje. Pamiętam jak był szał na Japonię, a teraz jest na Koreę. Ci ludzie nie mają umiejętności krytycznego myślenia czy co... I te nasze rodzime feministki, które chcą do Korei... Serio?? I oglądają ich patriarchalne seriale i zachwyt... No nie rozumiem.
Jesli chodzi o literature japonską wydawaną w Polsce, to od siebie bardzo tez polecam serię Proza Dalekiego Wschodu od Państwowego Instytutu wydawniczego, głównie osobom, ktore sa zainteresowane bardziej klasykami literatury XX wieku
Kurcze,lezy u mnie od roku na polce książka japonskiego autora,którego czyta mi sie bardzo ciężko. I teraz sobie myślę, ze to moze tłumaczenie, bo sama fabuła jest interesująca
Bardzo interesująca rozmowa, tylko jedno mnie uwiera: skoro jest po polsku, to po kiego ... tyle wstawek angielskich? Mamy polskie odpowiedniki, więc o co w tym chodzi???
Moim zdaniem w tej rozmowie jest za dużo narzekania na Polskę. Moim zdaniem w naszym kraju żyje się relatywnie dobrze i bezpiecznie. Wiadomo że zawsze może być lepiej ale bez przesady…
Wywiad super, temat ciekawy, widac ze Karolina ma spora wiedze na temat Japonii. Tym ciekawiej bylo dla mnie, bo samemu jakos malo sie w tematy związane z tym krajem zagłębialem. NATOMIAST co mnie raziło, to powtarzanie i przesadne akcentowanie slowa "totalnie" przed co trzecim przymiotnikiem.
Mieszkam w Japonii i nie cierpię tego kraju. Nie lubię mentalności, nie lubię klimatu, nie lubię bardzo dużo rzeczy. Mieszkam tutaj tylko ze względu na pracę męża. Na szczęście już nie długo się wyprowadzamy. Są ładne widoki, ale w większości Japonia wygląda jak złomowisko. Prawdziwe Japońskie jedzenie jest okropne, a nawet kuchnia zachodnia jest zjaponizowana (to akurat kwestia subiektywna). Szczerze Polska jest wiele bardziej do przodu niż Japonia.
@ojtamojtam-il5zb Podejścia społeczeństwa do pewnych spraw. Eksponowanie pornografii ( i tak, wiem, że Japonia w micie została spłodzona i ich podejście do seksualności jest inne, nie znaczy, że mi się to musi podobać). Obce starsze kobiety podchodządze do Twojego małego dziecka w wózku, zaczepiając je i dotykając po policzkach (nie wymieniłabym tego, gdyby nie było notoryczne). Tak między innymi, bo za dużo by pisać. Jestem tu gościem i oczywiście dostosowuje się, ale nie znaczy to, że wewnętrznie musi mi się wszystko podobać. Z Ameryką mam podobny problem. Próbuję się doedukować, żeby zrozumieć, bo skoro już to jestem to uważam, że wypada. Nie zmienia to faktu, że to jest totalnie nie moja energia.
Gościni poinformowała świat o swojej diecie dopiero w 37 minucie wywiadu. Co za dyskrecja! Zwykle weganie deklarują swoje wybory żywieniowe po 5 minutach rozmowy.
W kontekście tego wieku zgody, to mogę się mylić, ale z tego co kojarzę to chyba było tak, że te 13 lat to były po prostu minimalny wiek jaki państwo pozwalało ustalić danej prefekturze, czy miastu(już nie pamiętam) a w rzeczywistości jest on różny w zalożności od miejsca i praktycznie nigdzie nie wynosił 13 lat, w większosci miejsc był chyba nawet wyższy niż zazwyczaj w Europie. Więc jak narzekamy na sesnacyjne budowanie wizerunku Japonii to uważałbym z takimi stwierdzeniami również.
No właśnie.I dlaczego stereotypy o brudnych japońskich damskich majtkach są be,a o stereotypach dotyczących kuchni niemieckiej,a w zasadzie bawarskiej to z uśmiechem, bo to już nic takiego.
Fajna rozmowa, choć nie zgadzam się z wyrażoną tu opinią, że świat rządzony przez kobiety byłby lepszy. Vide Monika Strzępka w teatrze czy inteligentne inaczej panie zasiadające w rządzie. Ludzie dzielą się na mądrych i głupich, dobrych i złych itp. itd. i płeć nie ma tu znaczenia.
Chciałam posłuchać, bo ciekawy temat, ale nie mogłam z uwagi na słowo „jakby” powtarzane non stop. Osoba, która pisze tak się wyraża? Aż dziwne. Musiałam wyłączyć niestety. A szkoda, bo zapowiadało się ciekawie.
Prof. Michał Rusinek ma książkę "Jak się dogadać?", o retoryce. Przedstawia w niej krok po kroku, że właściwie każdy w dłuższych wypowiedziach, jakby sam siebie nagrał, ma jakieś powtarzające się słowa, manieryzny, wtrącenia, przerywniki. To sztuka, którą długo i cierpliwie trzeba ćwiczyć - umiejętność wypowiadania się, prezentacji itp. Poza tym osoby, które mają "gadkę" i jadą jakby na "playu" gładko nie zawsze potrafią się odnaleźć w pisaniu, zbieraniu myśli i przelewaniu ich na papier. Niektórzy są o wiele lepsi w pisaniu natomiast, niż w wypowiadaniu się. Jest różnie. Posiadanie tych dwóch umiejętności razem jest rzadkie, bądź konieczne jest konkretne szkolenie się w tym. Co do łączenia sztuki wypowiedzi i pisania - można najlepiej zobrazować u akademików - jedni doktorzy, prof. mają dar, czy wyćwiczone wypowiadanie się, a inni za Chiny Ludowe nie...
oj tak , inna kultura ale bardzo wporzadku !!!--wiele mozna mowic na ten temat . znam tez troche mentalnosc tych ambitnych ludzi . podziwiam ich . jednak europejczycy tez musza tak ciezko pracowac jesli trzeba by pokazac wizytowke wypowiedzianego slowa co do jakosci i td .
Pokolenie jej rodziców raczej tak nie będzie uważało, ale jak przesuniemy to do dziadków to już nie brakuje tych, którzy twierdzą, że "za komuny było lepiej". I jasne można zignorować ich doświadczenie i uznać, że niewiedzą o czym mówią. Albo można przyjrzeć się dlaczego tak uważają i może są pewne aspekty PRLu, które wcale nie były złe i sprawiały, że ludzie lepiej go wspominają niż czasy po transformacji.
@@monikabaranowska9162 no dokładnie, jedyne do czego móglbym się przyczepić to to, że kiedyś mężczyzna w Polsce mógł sam utrzymać rodzinę, bo nie kojarzę takich czasów kedykolwiek, w PRLu czy już po nim. To zawsze były jakieś ekstremalnie rzadkie przypadki.
w PRL wszystkim było jednakowo źle - było dużo mniejsze rozwarstwienie społeczne pod kątem ekonomicznym. Ludzie, których transformacja przeżuła i wypluła, tęsknią za PRLem.
@@AnnaNowakanks ja bym zaczął, że PRL to naprawdę dlugi okres, który wcale nie był jednakowy przez cały ten czas. Stąd też te różnice w postrzeganiu go przez pokolenia. Dlatego ci młodsi, postrzegają go częsiej jednoznacznie negatywnie, bo kojarzą głownie z Jaruzelem i stanem wojennym, niż ci starsi, którzy pamiętają np. Gierka.
Podobało mi się zestawienie tych tematów: - bezpieczna Polska więc super - bezpieczna Japonia więc super - niebezpieczna Anglia więc słabo - islamofobia zła - imigracja dobra 🤔
W ogóle pomyślałam sobie, że gdyby teraz miała te 20 lat i szła na studia to na 100% wybrałaby Koreę, bo teraz Korea modna. I w pewnym momencie wywiadu powiedziała - no kto by się spodziewał - że teraz Korea jest u niej na pierwszym miejscu i uczy się koreańskiego, i chciałaby tam mieszkać, i ogląda ich seriale czyli kupuje ich propagandę 😂😂 hmm... Ja chyba po prostu nie lubię i nie rozumiem tego typu ludzi 🙃
Masz na myśli ludzi, którzy chcą zajmować się tematem, który ich fascynuje? Bo ja tak odbieram. Myślę, że jest sporo osób, które tak decydują, na przykład o studiach. Ja uważam, że to akurat dobrze i fajnie,.że ludzie mogą zajmować się tym, co lubią.
@pptf9476 nie, nie mam na myśli takich ludzi. 😂 Szczerze czekam, aż np. Uzbekistan czy Kazachstan ogarną swoją propagandę... i alternatywki - takie inne od wszystkich - zaczną egzaltować się jaka literatura kazachska jest wspaniała i oczywiście przepiękny język, i na studiach języka kazachskiego miejsca wypełnione. To też Azja, czeka na ukochanie 😂 lol, ludzie łatwi do manipulacji 🙃
Karolina - rewelacja, natomiast reszta… Karol, błagam, przerywasz jej cały czas tylko po to, że popisać się, że się znasz i wiesz co to hiragana i katakana i jak jest w Japonii, w dodatku czego dziewczyna nie powie to jest ‚wow’ i wielkie pochwały, traktujesz ją jakby to był skarb narodowy i ewenement, że kobieta coś robi dobrze. W dodatku, błagam, tak duży kanał, a takie szambo w komentarzach, zacznij w końcu je moderować, bo to brak szacunku dla Twoich widzów i gości, że pozwalasz aby takie coś tu wisiało obok Twoich treści
Posłuchałem 10-15 minut, słabo merytorycznie, niby Pani jest ekspertką a nie potrafi podsumować niektórych oczywistych powodów dotyczących np gospodarki lub demografii, bardzo powierzchownoe, szkoda
Bardzo fajna opowieść. Taka inna, o Japonii, niż streotypowe. Do tego wypowiadana z bardzo przyjemną emfazą. Niestety feminizm pani Karoliny typowo bierno-agresywny: wszystko co złe ma rodzaj męski, wszystko co dobre, żeński. Troszkę ratowała się opowieścią o presji pokładanej na mężczyzn, ale i to wypowiedziała raczej, jako przyganę dla nich (mężczyzn). No i ta roszczeniowość: państwo (kraj, ojczyzna) "musi" dać to, czy tamto... A! Krytykuję, bo jestem mężczyzną. ;-)
Rzeczywiście dużo tego "jakby". Ale zastanawiam się co Twój komentarz ma wnieść? Przecież nikt nie cofnie się do przeszłości i nie nagra tego ponownie...
@@anerzka Komentujemy to, co widzimy i słyszymy. Temat super, a notoryczne powtarzanie słowa i wtrącanie go tam, gdzie nie powinno być - jest mocno denerwujące. Od osoby, która piszę oczekuje większej dbałości w wypowiedzi i jestem mocno tą niedbałością rozczarowana. Nie dałam rady przebrnąć do końca. I powyższy komentarz wnosi to, że słuchać się nie da, a Karol niech popracuje nad doborem gości, a gość nad swoimi wypowiedziami.
@sylwia3007 oczekujesz? To nie hotel 5-gwiazdkowy. To RUclips. Jak Ci się dana treść nie podoba zawsze możesz nacisnąć krzyżyk w górnym rogu i pójść do innych. 😉
Fajna rozmowa, ale niech ktoś mi wytłumaczy jak Polka przywołując zniszczenia po II WS odnosi sie do Drezna a nie do Warszawy?! Mylenie ofiary z oprawcą.
Chodzi o tzw. burze ogniwą, która w Europie była w Dreźnie i Hamburgu. A w Japonii z racji zabudowy drewnianej było o to łatwiej i prawie każde duże Japońskie miasto spłoneło w czasie 2WS. Na przykład w Tokio zginęło w wtedy więcej niż w wyniku zrzucenia bomby atomowej. Natomiast robienie z Japończyków ofiar trochę niedorzeczne.
Tyle gadania o feminatywach,a jakoś od kilkudziesięciu już lat prawie nikt nie używa staropolskiego określenia panny, np. panna Mikołajczykówna, Nowakówna, więc skąd ten ból teraz?
No nie wiem dlaczego szturmujących europejskie granicę wyznawców Islamu możemy traktować inaczej niż Ukraińców, którzy tego nie robią? Ci wielbiciele pokoju od NY przez Paryż po Madryt to byli wyznawcy Islamu Karolino czy Prawosławni?
Co to w ogóle za grupa "wyznawcy Islamu" xD. Oni nie mają jednej doktryny, ani papieża i skrajnie się od siebie różnią. Z polskimi Tatarami też masz problem bo islamiści?
co to w ogóle za żałosny komentarz? Karolina ukończyła studia i jest założycielką wydawnictwa książek, bez czytania raczej się takich rzeczy nie robi. zastanów się zanim cokolwiek napiszesz
Super rozmowa, bardzo mi się podoba ze Karol w kilku momentach kontrował Karolinę zamiast tylko przytakiwać. I bardzo się utożsamiam z tym co Karolina mówi pod koniec, że kazdy problem który zauważa, rozkminia w szerszym kontekście. Super usłyszeć kogoś kto tez tak ma
Bardzo ciekawy wywiad! Super Was się słuchało, nie wiadomo kiedy przeleciało te ponad 2 godziny 😮
Karolina i jej zespół robią kawał dobrej roboty w Tajfunach i kocham ich książki, a tu jeszcze się okazuje, że wydawniczyni ma podobne poglądy do moich i bardzo ciekawe spojrzenie na świat. Strasznie tęsknię za tajfunowym podcastem!
Japonia średnio mnie interesuje, ale Karolina wydaje się fajna i bardzo mi zaimponowało że poruszyła tak wiele tematów, których wiele ludzi nie chce dotykać.
Nie wiem co było pierwsze,wywiad dla Elle czy u Paciorka.Ale tu jest bardzo fajna,ale tam to jakiś koszmar był.
Mam kilka książek z tajfunów, więc miło było posłuchać. Polecajki książkowe zapisane. Karol dzięki za takich gości!
Wow! Czytalam kwiaty w pudelku (rewelacja) i znam Tajfuny, ale jakos nigdy nie pokojarzyłam ze to ta sama osoba - biorę się za oglądanie!!
Super, świetna gościni! Uwielbiam Tajfuny, zabieram się za słuchanie!
>gościni
xD
@@raver4410nowy w internecie?
Rewelacyjna rozmowa - wspaniała rozmówczyni. Zamówiłam 2 książki!
Czytałam książkę, kupiłam w przedsprzedaży. ❤ Bardzo się cieszę na ten wywiad. ❤ Ogromny, ogromny szacunek dla Karoliny za księgarnię i wydawnictwo. ❤ Od początku kibicowałam i sledziłam losy wydawnictwa. Szacun za pasję i biznes książkowy, który kocha. Polecam swojej bibliotece ksiażki Tajfunów. ❤
Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiety-rewelacyjny reportaż Karoliny!!
mega mnie wciągnęła gościni, świetne literackie inspiracje. Śmiechnęłam parę razy, szczególnie na historię o podgrzewanej desce klozetowej. Bardzo cenna uwaga prowadzącego na temat rzeczonej deski ;-)
Świetna rozmowa, świetna rozmówczyni.
W ramach ciekawostki: ja byłam w Bangladeszu na wakacjach (w 2018). Podróżowaliśmy w międzynarodową czwórkę (Polka, Portugalka, Nowozelandczyk i Anglik Bengalskiego pochodzenia), a przez trzy tygodnie w Bangladeszu spotkaliśmy tylko jedną inną parę turystów - i byli właśnie z Japonii.
Pozdrawiam z Aotearoa.
Cóż... ujmę to krótko: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Mnie się fajnie żyło w Japonii i mam super wspomnienia. Hough!
Ja byłam w Japonii pod koniec lat 90 dwa razy i dwa razy o połowę za długo. Podejście do obcokrajowców a zwłaszcza do kobiet, nic się nie zmieniło. Bardzo dziękuję za rozmowę
bardzo fajna i merytoryczna rozmowa ❤❤
Dzięki za wiedzę chęć podzielenia sie doświadczeniami stricte z Japonii. To mi uświadamiała dużo rzeczy których nie wiedziałem. Pewnie tak jak wielu Polaków znałem Japonię z tej „najlepszej” strony.
Super rozmowa!😊Bardzo lubię książki z Tajfunów, "Dziewczyna z konbini to mój ulubieniec!❤
Karolina super gość!
Najbardziej mi się w niej spodobało że powiedziała gorzką prawdę a nie ściemę
Zabieram się za słuchanie, tematyka niesamowicie interesująca! 🥰
W Polsce kobiety siedzą w domu i nie pracują? Chyba ktoś z nas żyje w jakiejś srogiej bańce.
No, chyba nie dokładnie ktoś słuchał😢😅
Świetny temat, świetna rozmowa :)
Wszystko super, tylko ta maniera mówienia z ciągłym "jakby" jest tak męcząca i rozpraszają uwagę, że aż momentami uszy bolą 😢
Uwielbiam takie rozmowy ❤
ooo dzięki o poruszenie wątku o wegetarianizmie w Japonii - do tej pory byłam przekonana, że akurat tam nigdy nie pojadę, bo umarłabym z głodu :P (trochę żartuję, po prostu kiedyś gdzieś oglądałam materiał, że niby w Japonii do wszystkiego co się da, dodają sos rybny :D )
Cały wywiad mega fantastyczny. Świetnie się słuchało.
Już wyszła z fascynacji jednym krajem, a robi to samo w stosunku do innych. Np. mówi, że w Danii byłoby łatwo pod względem dzieci/praca, a nie w Japonii czy w Polsce... Lol. Różowe okulary znów tylko na inny kraj 😂 ogólnie takie osoby, które ciągle na Polskę narzekają i idealizują inne kraje dobrze by "wyleczyły" się po prostu wyprowadzając się tam, jednak widzę, że jak przestają idealizować jeden to poszukają innego xd Polska nie ma łatwo z takimi ludźmi.. xd
Poza tym dobrze, że ludzie przestają idealizować Japonię, ale zastanawia mnie jak można być takim naiwnym i wierzyć w propagandę, którą nam jakiś kraj sprzedaje. Pamiętam jak był szał na Japonię, a teraz jest na Koreę. Ci ludzie nie mają umiejętności krytycznego myślenia czy co... I te nasze rodzime feministki, które chcą do Korei... Serio?? I oglądają ich patriarchalne seriale i zachwyt... No nie rozumiem.
Typowe, ojkofobia to jedna z głównych cech takich feminoidów.
Uwielbiam rozmowy z Karoliną!
Ale super babka, naprawdę miło mi się jej słuchało
Jesli chodzi o literature japonską wydawaną w Polsce, to od siebie bardzo tez polecam serię Proza Dalekiego Wschodu od Państwowego Instytutu wydawniczego, głównie osobom, ktore sa zainteresowane bardziej klasykami literatury XX wieku
dej na spotifaja!
Fantastyczna rozmowa. Gość-bajka.
"Jakby jestem jakby weganką, także jakby..." - boże widzisz inie grzmisz. Julkowy poziom julkowych mądrości.
Jakby, rozmawiajcie jakby albo po polsku, albo jakby po angieksku, bo mieszanie tego jakby jest bez sensu i brzmi źle. Jakby.
Odnośnie zakupów go jest polski sklep z kosmetykami itp maja tez jakies drobnostki-wabisabi ; a także posrednik strona- zenmarket.
Ciekawa rozmowa!😌
Pozdrowienia 🤗
Jeju jaka Pani Karolina jest urocza
Jeśli przymknąć oko na te wycieczki feministyczno-progresywne, to wychodzi bardzo ciekawy wywiad, z fascynująco odmalowaną Japonią.
Podpisuję się pod tą definicją feminizmu! Bardzo dobry wywiad.
Kurcze,lezy u mnie od roku na polce książka japonskiego autora,którego czyta mi sie bardzo ciężko. I teraz sobie myślę, ze to moze tłumaczenie, bo sama fabuła jest interesująca
kasia mietczynski. to nawet nie jest ona
Świetna rozmowa!
Bardzo interesująca rozmowa, tylko jedno mnie uwiera: skoro jest po polsku, to po kiego ... tyle wstawek angielskich? Mamy polskie odpowiedniki, więc o co w tym chodzi???
Świetny merytoryczny wywiad! Karolina słucha się ciebie wspaniale!
Ooo jaka wspaniala rozmowa
Moim zdaniem w tej rozmowie jest za dużo narzekania na Polskę. Moim zdaniem w naszym kraju żyje się relatywnie dobrze i bezpiecznie. Wiadomo że zawsze może być lepiej ale bez przesady…
Bardzo ciekawe. :-)
Wywiad super, temat ciekawy, widac ze Karolina ma spora wiedze na temat Japonii. Tym ciekawiej bylo dla mnie, bo samemu jakos malo sie w tematy związane z tym krajem zagłębialem. NATOMIAST co mnie raziło, to powtarzanie i przesadne akcentowanie slowa "totalnie" przed co trzecim przymiotnikiem.
Mieszkam w Japonii i nie cierpię tego kraju. Nie lubię mentalności, nie lubię klimatu, nie lubię bardzo dużo rzeczy. Mieszkam tutaj tylko ze względu na pracę męża. Na szczęście już nie długo się wyprowadzamy.
Są ładne widoki, ale w większości Japonia wygląda jak złomowisko.
Prawdziwe Japońskie jedzenie jest okropne, a nawet kuchnia zachodnia jest zjaponizowana (to akurat kwestia subiektywna).
Szczerze Polska jest wiele bardziej do przodu niż Japonia.
A mogłabyś rozwinąć temat mentalności? Czego konkretnie nie lubisz? Bardzo mnie to interesuje.
@ojtamojtam-il5zb Podejścia społeczeństwa do pewnych spraw. Eksponowanie pornografii ( i tak, wiem, że Japonia w micie została spłodzona i ich podejście do seksualności jest inne, nie znaczy, że mi się to musi podobać). Obce starsze kobiety podchodządze do Twojego małego dziecka w wózku, zaczepiając je i dotykając po policzkach (nie wymieniłabym tego, gdyby nie było notoryczne). Tak między innymi, bo za dużo by pisać.
Jestem tu gościem i oczywiście dostosowuje się, ale nie znaczy to, że wewnętrznie musi mi się wszystko podobać. Z Ameryką mam podobny problem.
Próbuję się doedukować, żeby zrozumieć, bo skoro już to jestem to uważam, że wypada. Nie zmienia to faktu, że to jest totalnie nie moja energia.
Gościni poinformowała świat o swojej diecie dopiero w 37 minucie wywiadu. Co za dyskrecja! Zwykle weganie deklarują swoje wybory żywieniowe po 5 minutach rozmowy.
Popatrz, a ty jedyne co miałeś do powiedzenia na temat dwugodzinnej rozmowy, to czyjeś wybory żywieniowe.
to prawda --na podlodze siedzienie i jedzenie Japonskie --hm ...swietne i tez chcrzan jest bardzo popularny
-masz adhd?
-tak
-ale nieruchowe? tylko gestykulujesz
jezus xD ale żenada
W kontekście tego wieku zgody, to mogę się mylić, ale z tego co kojarzę to chyba było tak, że te 13 lat to były po prostu minimalny wiek jaki państwo pozwalało ustalić danej prefekturze, czy miastu(już nie pamiętam) a w rzeczywistości jest on różny w zalożności od miejsca i praktycznie nigdzie nie wynosił 13 lat, w większosci miejsc był chyba nawet wyższy niż zazwyczaj w Europie. Więc jak narzekamy na sesnacyjne budowanie wizerunku Japonii to uważałbym z takimi stwierdzeniami również.
Wspaniała rozmowa, dziękuję za wszystkie wątki, szczególnie za palestyński i islamofobiczny
Jakby, jakby i jakby - gościnia pewnie ma ogromną wiedzę, ale…… jakby, jakby i jakby zabiły wywiad
No właśnie.I dlaczego stereotypy o brudnych japońskich damskich majtkach są be,a o stereotypach dotyczących kuchni niemieckiej,a w zasadzie bawarskiej to z uśmiechem, bo to już nic takiego.
Jakby ciekawa rozmowa, ale jakby to ciągłe JAKBY nieco odbiera przyjemność słuchania..
Czy Pani w 13 minucie stara się powiedzieć, że dawniej w Polsce żyło się lepiej, a teraz to młodzi mają tak ciężko?
Fajna rozmowa, choć nie zgadzam się z wyrażoną tu opinią, że świat rządzony przez kobiety byłby lepszy. Vide Monika Strzępka w teatrze czy inteligentne inaczej panie zasiadające w rządzie. Ludzie dzielą się na mądrych i głupich, dobrych i złych itp. itd. i płeć nie ma tu znaczenia.
Może to chodziło o Japonię i starców w rządzie.
Przy tym świetle Pan Paciorek ma siwe włosy...
Chciałam posłuchać, bo ciekawy temat, ale nie mogłam z uwagi na słowo „jakby” powtarzane non stop. Osoba, która pisze tak się wyraża? Aż dziwne. Musiałam wyłączyć niestety. A szkoda, bo zapowiadało się ciekawie.
Prof. Michał Rusinek ma książkę "Jak się dogadać?", o retoryce. Przedstawia w niej krok po kroku, że właściwie każdy w dłuższych wypowiedziach, jakby sam siebie nagrał, ma jakieś powtarzające się słowa, manieryzny, wtrącenia, przerywniki. To sztuka, którą długo i cierpliwie trzeba ćwiczyć - umiejętność wypowiadania się, prezentacji itp. Poza tym osoby, które mają "gadkę" i jadą jakby na "playu" gładko nie zawsze potrafią się odnaleźć w pisaniu, zbieraniu myśli i przelewaniu ich na papier. Niektórzy są o wiele lepsi w pisaniu natomiast, niż w wypowiadaniu się. Jest różnie. Posiadanie tych dwóch umiejętności razem jest rzadkie, bądź konieczne jest konkretne szkolenie się w tym. Co do łączenia sztuki wypowiedzi i pisania - można najlepiej zobrazować u akademików - jedni doktorzy, prof. mają dar, czy wyćwiczone wypowiadanie się, a inni za Chiny Ludowe nie...
cała rozmowa świetna, tylko to "chcem" męczące....
Dla mnie „jakby” mówione na potęgę i używane bez sensu.
wszędzie dobrze gdzie nas nie ma, razi to jakby, jakby jakby , jakby strasznie to źle brzmi, pozdrowionka
👍👍👍
W polsce jest już coraz więcej żłobków ,ale ceny ich są kosmiczne ;(
Pani gość nie sprawia wrażenia złej osoby, ale wydaje się dosyć mocno zakompleksiona z powodu rzekomego mniejszego uprzywilejowania swojej płci.
A ty sprawiasz wrażenie zarówno zakompleksionej jak i złej osoby. Mniejsze uprzywilejowanie nas nie zakompleksia tylko wkur*ia. Pozdrawiam
Po spojrzeniu na miniaturkę myślałem, że to Kasia- uderzające podobieństwo
Kojarzę tego typa z niebieskich banknotów
Zaprosisz Anetę Korycińską?
oj tak , inna kultura ale bardzo wporzadku !!!--wiele mozna mowic na ten temat . znam tez troche mentalnosc tych ambitnych ludzi . podziwiam ich . jednak europejczycy tez musza tak ciezko pracowac jesli trzeba by pokazac wizytowke wypowiedzianego slowa co do jakosci i td .
❤
Czemu nie ma timestampów?
jak można tak głupoty gadać że naszym rodzicom lepiej się żyło w czasach PRL, gdzie wszystkiego brakowało . niż dzisiaj nam
Pokolenie jej rodziców raczej tak nie będzie uważało, ale jak przesuniemy to do dziadków to już nie brakuje tych, którzy twierdzą, że "za komuny było lepiej". I jasne można zignorować ich doświadczenie i uznać, że niewiedzą o czym mówią. Albo można przyjrzeć się dlaczego tak uważają i może są pewne aspekty PRLu, które wcale nie były złe i sprawiały, że ludzie lepiej go wspominają niż czasy po transformacji.
Można, wiele osób tak uważa, także moi dziadkowie. Skoro ludzie tak myślą, to bez względu na to, co o tym myślimy należy to brać pod uwagę.
@@monikabaranowska9162 no dokładnie, jedyne do czego móglbym się przyczepić to to, że kiedyś mężczyzna w Polsce mógł sam utrzymać rodzinę, bo nie kojarzę takich czasów kedykolwiek, w PRLu czy już po nim. To zawsze były jakieś ekstremalnie rzadkie przypadki.
w PRL wszystkim było jednakowo źle - było dużo mniejsze rozwarstwienie społeczne pod kątem ekonomicznym. Ludzie, których transformacja przeżuła i wypluła, tęsknią za PRLem.
@@AnnaNowakanks ja bym zaczął, że PRL to naprawdę dlugi okres, który wcale nie był jednakowy przez cały ten czas. Stąd też te różnice w postrzeganiu go przez pokolenia. Dlatego ci młodsi, postrzegają go częsiej jednoznacznie negatywnie, bo kojarzą głownie z Jaruzelem i stanem wojennym, niż ci starsi, którzy pamiętają np. Gierka.
Podobało mi się zestawienie tych tematów:
- bezpieczna Polska więc super
- bezpieczna Japonia więc super
- niebezpieczna Anglia więc słabo
- islamofobia zła
- imigracja dobra
🤔
W ogóle pomyślałam sobie, że gdyby teraz miała te 20 lat i szła na studia to na 100% wybrałaby Koreę, bo teraz Korea modna. I w pewnym momencie wywiadu powiedziała - no kto by się spodziewał - że teraz Korea jest u niej na pierwszym miejscu i uczy się koreańskiego, i chciałaby tam mieszkać, i ogląda ich seriale czyli kupuje ich propagandę 😂😂 hmm... Ja chyba po prostu nie lubię i nie rozumiem tego typu ludzi 🙃
Masz na myśli ludzi, którzy chcą zajmować się tematem, który ich fascynuje? Bo ja tak odbieram. Myślę, że jest sporo osób, które tak decydują, na przykład o studiach. Ja uważam, że to akurat dobrze i fajnie,.że ludzie mogą zajmować się tym, co lubią.
@pptf9476 nie, nie mam na myśli takich ludzi. 😂 Szczerze czekam, aż np. Uzbekistan czy Kazachstan ogarną swoją propagandę... i alternatywki - takie inne od wszystkich - zaczną egzaltować się jaka literatura kazachska jest wspaniała i oczywiście przepiękny język, i na studiach języka kazachskiego miejsca wypełnione. To też Azja, czeka na ukochanie 😂 lol, ludzie łatwi do manipulacji 🙃
Karolina - rewelacja, natomiast reszta… Karol, błagam, przerywasz jej cały czas tylko po to, że popisać się, że się znasz i wiesz co to hiragana i katakana i jak jest w Japonii, w dodatku czego dziewczyna nie powie to jest ‚wow’ i wielkie pochwały, traktujesz ją jakby to był skarb narodowy i ewenement, że kobieta coś robi dobrze.
W dodatku, błagam, tak duży kanał, a takie szambo w komentarzach, zacznij w końcu je moderować, bo to brak szacunku dla Twoich widzów i gości, że pozwalasz aby takie coś tu wisiało obok Twoich treści
Oto problem 33 letniej dziewczynki.
Posłuchałem 10-15 minut, słabo merytorycznie, niby Pani jest ekspertką a nie potrafi podsumować niektórych oczywistych powodów dotyczących np gospodarki lub demografii, bardzo powierzchownoe, szkoda
Kurczę, no właśnie mam problem, bo jest mało konkretnie i się wszystko strasznie rozmyło. Druga połowa to tak nawet nie wiem o czym była 😅
Akurat na Tajwanie Japonia jest uwielbiana.
minuta 13-14
1:28:28 Czekam na gościa, który powie, że w domu "Ja nie gotuję".
A potem doda LOL.
I będzie miał pochwały w komentarzach.
LOL
A gdzie sa pochwały w komentarzach?
Kasia Mecinski, to nawet nie jest ona
Bardzo fajna opowieść. Taka inna, o Japonii, niż streotypowe. Do tego wypowiadana z bardzo przyjemną emfazą. Niestety feminizm pani Karoliny typowo bierno-agresywny: wszystko co złe ma rodzaj męski, wszystko co dobre, żeński. Troszkę ratowała się opowieścią o presji pokładanej na mężczyzn, ale i to wypowiedziała raczej, jako przyganę dla nich (mężczyzn). No i ta roszczeniowość: państwo (kraj, ojczyzna) "musi" dać to, czy tamto...
A! Krytykuję, bo jestem mężczyzną. ;-)
O golonce i piwku nie wspomnieliście 😋.
Za duzo slowa "jakby".. ciezko sie tego slucha.
Rzeczywiście dużo tego "jakby". Ale zastanawiam się co Twój komentarz ma wnieść? Przecież nikt nie cofnie się do przeszłości i nie nagra tego ponownie...
@@anerzkaale w przyszłości może zwrócić na to uwagę, bo to faktycznie dość irytujące
I te angielskie wstawki bez sensu.Czemu na świecie jest tyle ZAJEBISTYCH rzeczy a tak mało interesujących czy fajnych?
@@anerzka Komentujemy to, co widzimy i słyszymy. Temat super, a notoryczne powtarzanie słowa i wtrącanie go tam, gdzie nie powinno być - jest mocno denerwujące. Od osoby, która piszę oczekuje większej dbałości w wypowiedzi i jestem mocno tą niedbałością rozczarowana. Nie dałam rady przebrnąć do końca. I powyższy komentarz wnosi to, że słuchać się nie da, a Karol niech popracuje nad doborem gości, a gość nad swoimi wypowiedziami.
@sylwia3007 oczekujesz? To nie hotel 5-gwiazdkowy. To RUclips. Jak Ci się dana treść nie podoba zawsze możesz nacisnąć krzyżyk w górnym rogu i pójść do innych. 😉
Borze, jakośc obrazu i ilość klatek... Za dużo, mózg nie nadąża!
Ciekawe, ale płytkie...
ooo tak --przesiaklas kobieto Japonskim baaardzo
Fajna rozmowa, ale niech ktoś mi wytłumaczy jak Polka przywołując zniszczenia po II WS odnosi sie do Drezna a nie do Warszawy?! Mylenie ofiary z oprawcą.
Takie porównanie, bo może chodzi o to, że Japonia i Niemcy byli bardziej po tej samej stronie konfliktu?
Os berlin rzym tokio
Chodzi o tzw. burze ogniwą, która w Europie była w Dreźnie i Hamburgu. A w Japonii z racji zabudowy drewnianej było o to łatwiej i prawie każde duże Japońskie miasto spłoneło w czasie 2WS. Na przykład w Tokio zginęło w wtedy więcej niż w wyniku zrzucenia bomby atomowej. Natomiast robienie z Japończyków ofiar trochę niedorzeczne.
Dużo głupot ale 15:15 chyba najlepsze.
Dlaczego ta pani ma obcy akcent? Mieszka poza Polska?
Uczyła się na Oxfordzie, zna doskonale japoński. Zawsze, ale to zawsze gdzieś tam użytkowanie języka innego trochę zmienia polski akcent.
Cześć gonciarz
Tyle gadania o feminatywach,a jakoś od kilkudziesięciu już lat prawie nikt nie używa staropolskiego określenia panny, np. panna Mikołajczykówna, Nowakówna, więc skąd ten ból teraz?
Ta Pani jest niewidoma?
Nie, ma ADHD i patrzenie w oczy jest dla niej trudne.
Polecam wysłuchać wywiadu z Dr Jarosławem Jóźwiakiem można bardzo dużo dowiedzieć się o ADHD tzw hiperaktywność...
No nie wiem dlaczego szturmujących europejskie granicę wyznawców Islamu możemy traktować inaczej niż Ukraińców, którzy tego nie robią? Ci wielbiciele pokoju od NY przez Paryż po Madryt to byli wyznawcy Islamu Karolino czy Prawosławni?
Co to w ogóle za grupa "wyznawcy Islamu" xD. Oni nie mają jednej doktryny, ani papieża i skrajnie się od siebie różnią. Z polskimi Tatarami też masz problem bo islamiści?
ciężko się ogląda, choć rozmowa ciekawa, jak rozmówczyni ciągle patrzy w stół..
Ale pamiętajmy, że są osoby neuroatypowe, którym patrzenie w oczy sprawia dosłownie fizyczny i psychiczny
ból
@@wlosownictwo 😂😂😂
To nie oglądaj tylko słuchaj :)
@@poohoff?! Empatia, mówi ci to coś???
@@metalsonn To socjopata, nie oczekuj od niego empatii.
czy ona ma maturę? musi zacząć czytać, nauczy się mówić po polsku.
co to w ogóle za żałosny komentarz? Karolina ukończyła studia i jest założycielką wydawnictwa książek, bez czytania raczej się takich rzeczy nie robi. zastanów się zanim cokolwiek napiszesz
Warto zachować taki brzydki komentarz dla siebie.
Ty się naucz pisać i słuchać ze zrozumieniem facet. Ja jakoś nie mam problemu ze zrozumieniem Karoliny. Szacunku też się naucz do innych
Napisał człowiek, który sam za bardzo nie potrafi pisać poprawnie.
@@Astharoth dokładnie
❤