Po godzinach - Technologiczne relikty [Syntezatorownia 22]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 30 июл 2024
  • Odcinek poświęcony technologiom i urządzeniom, bez których trudno było sobie jeszcze nie tak dawno temu wyobrazić tworzenie i nagrywanie muzyki, a dziś przechodzą do historii... Czy w dobie wirtualnych syntezatorów, efektów, czy wielośladowych magnetofonów zamkniętych w małym pudełku komputera korzystanie ze starych technologii ma jeszcze sens? I czy w ogóle ktoś jeszcze z tej technologii korzysta? Zapraszam na odcinek!
    00:00 Wstęp
    03:08 Syntezatory rackowe
    12:51 Sprzętowe procesory efektów
    22:30 Miksery analogowe
    30:46 Analogowe wieloślady
    36:29 Magnetofony DAT
    41:33 Stary sprzęt - dlaczego warto o nim pamiętać
    43:51 Podsumowanie
    Odwiedź i polub profil Syntezatorowni w serwisie Facebook:
    / syntezatorownia
    Serwis internetowy:
    www.syntezatorownia.pl
  • ВидеоклипыВидеоклипы

Комментарии • 33

  • @kubadogoory8288
    @kubadogoory8288 5 месяцев назад +3

    Super film. Po latach niesatysfakcjonujących eksperymentów na pc, znalazłem radość z brzmienia i swoją drogę twórczą z analogowa konsolą a&h. Kultura pracy analoga, gain staging i routing kabli daje mi kosmiczną satysfakcję , jest magia.

  • @solo1953
    @solo1953 Месяц назад +1

    Znakomity materiał.
    Dziękuję i pozdrawiam

  • @tommiilee
    @tommiilee 5 месяцев назад +2

    Fantastyczny odcinek. Bardzo dziękuję. Super pomysł na serię filmów o efektach hardware.

  • @sowamusicstudio
    @sowamusicstudio 3 месяца назад +1

    Dzięki za ten jakże inny ale ciekawy i nostalgiczny (dla mnie) materiał.Powinien okazać się bardzo użytecznym dla młodszego pokolenia.Mocno polecam.Pozdrawiam 🙂

  • @danzarz
    @danzarz 5 месяцев назад

    Dziękuję za ten niezwykle interesujący odcinek… przypomniał mi emocje, jakie towarzyszyły przy cięciu taśmy analogowej ponad 30 lat temu… nie było operacji „cofnij”, a sklejenie i cięcie milimetr dalej mogło zniszczyć całe nagranie. To nauczyło nas szacunku do finalnego produktu i pracy, jaka za tym się kryła.

  • @dariuszw522
    @dariuszw522 5 месяцев назад +1

    Fajny odcinek 👍 pozdrawiam

  • @prpoli44
    @prpoli44 5 месяцев назад +4

    Znakomity materiał.

  • @mirek6317
    @mirek6317 5 месяцев назад +1

    super! Dziękuję i pozdrawiam 👍

  • @tomaszwaldowski8577
    @tomaszwaldowski8577 5 месяцев назад

    Ogólnie super:) przyczepiłbym się jedynie do tych stołów analogowych i wielośladow. W profesjonalnych warunkach naprawdę ciężko trafić do studia gdzie np takiego stołu nie ma. To, dlaczego nie są tak popularne w zastosowaniach półprofesjonalnych są ceny tych dobrych wielkoformatowych urządzeń które startują od 200k a kończą się właściwie nigdzie:) aczkolwiek dla studio produkcyjnego (a takie sam osobiście prowadzę) stół średnioformatowy jest bardzo opłacalnym urządzeniem jeśli chodzi ilość np preampów mikrofonowych w stosunku do ceny. A jeśli chodzi o rynek - nowe urządzenia są nadal projektowane i wprowadzane, więc jest dla kogo. W zastosowaniach półprofesjonalnych - wiadomo, wszystko się zgadza, jest jak w materiale:) słuchawki, laptop, interface i ew jakaś mała klawiaturka. Z wielośladami - obecnie jest gigantyczny renesans nagrywania w technice analogowej. Oczywiście poza nieśmiałą próbą revoxa produkowania magnetofonów w obecnych czasach - jedyne maszyny które się do tego nadają mają po 30-60 lat. Natomiast wiele studiów próbuje obecnie takie urządzenia zakupić i używać ich hybrydowo, równolegle z domeną cyfrową. A taki studer 827 potrafi na rynku wtórnym kosztować już powyżej 120k. DAT np w porównaniu z tymi dwoma przykładami gra w innej lidze „zapomnienia”:) Pozdrawiam!

  • @digitized_music
    @digitized_music 4 месяца назад

    Zgadzam się z każdym słowem

  • @adamradkiewicz6790
    @adamradkiewicz6790 5 месяцев назад +4

    Bardzo ciekawy odcinek

  • @jarokol5408
    @jarokol5408 5 месяцев назад

    Meega material,przegład technologi,brakuje jeszcze formatu i sprzętu MiniDisc,ktory używam po dziś dzień,ale szacun wielki za ten odcinek,zreszta oglądam wszystkie

  • @piotrczerny5042
    @piotrczerny5042 5 месяцев назад +4

    Dziękuję za interesujący odcinek. Ciekawie, przekrojowo poprowadzona narracja, choć - z oczywistych względów - mocno skrótowa.
    Zabrakło mi w tym odcinku co najmniej kilkunastu znaczących urządzeń - jak choćby procesora pogłosowego Yamaha REV-1 (z pamiętnym, "odjechanym" pulpitem sterującym), cyfrowego miksera Yamaha DMC-1000, magnetofonów DAT Tascam z serii DA, z flagowym DA-60 (choć sama firma Tascam została wspomniana w filmie przy okazji magnetofonów DAT, ale zdecydowanie chciałoby się więcej na ten temat). Nie wspomniano też o cyfrowych mikserach innych producentów, a trochę ich było na rynku w tamtych czasach.
    Zupełnie pominięta została kwestia wielośladowych magnetofonów cyfrowych w różnych formatach: ADAT, DA-88 czy szpulowy, cyfrowy format DASH - a to przecież bardzo interesujący kawałek historii przemysłu fonograficznego.
    Oczywiście nie sposób poruszyć wszystkich wątków w jednym filmie - to jasne. Autorowi należą się podziękowania za interesujące wprowadzenie w ten gigantycznie obszerny temat, z prośbą, aby w kolejnych filmach (na jakie czekam z niecierpliwością) dodawał nowe urządzenia i opowiadał ich interesujące historie.
    Jeśli mogę, to polecam znakomitą książkę opisującą dawne technologie studyjne: "Muzyka Elektroniczna" autorstwa prof. Włodzimierza Kotońskiego. Książka ta istnieje w dwóch, dość mocno różniących się od siebie wersjach: wydanie pierwsze z roku 1989, gdzie bardzo obszernie omówiono klasyczne techniki studia analogowego oraz drugie wydanie - z roku 2002, w którym część poświęcona studiu analogowemu została nieco zredukowana, ale w zamian jest sporo informacji na temat pracy w realiach cyfrowych. Obydwie wersje polecam z całego serca.
    Raz jeszcze bardzo dziękuję za interesujący materiał i mam nadzieję na następne :)

    • @danzarz
      @danzarz 5 месяцев назад

      Rownież polecam tą książkę… I nie tylko dlatego, że aby ją kupić, musiałem cały miesiąc pracować w studenckiej spółdzielni pracy gdzieś w drugiej połowie lat osiemdziesiątych… swoją drogą, czy dziś ktoś poświęciłby miesiąc pracy na to, aby kupić książkę?

    • @piotrczerny5042
      @piotrczerny5042 5 месяцев назад +1

      Nie wiem czy aż miesiąc, ale czasem - owszem - dość długo trzeba pracować na wymarzone książki.
      Nie jest Pan odosobniony w tej kwestii :) @@danzarz

    • @danzarz
      @danzarz 4 месяца назад

      @@piotrczerny5042 Faktycznie, może nieprecyzyjnie się wyraziłem, zarobiłem wtedy jako uczeń liceum ok. 20 tyś., za tą książkę dałem 8 tyś. (tyle jest napisane do dziś na tylnej okładce), a pozostała kwota poszła na inne książki o podobnej tematyce. Książkę tą chciałem już wcześniej kupić, a nawet wówczas częściowo już ją przeczytałem w księgarni muzycznej, ale z racji ceny musiałem na to poczekać... to były czasy, gdy najpierw się zbierało fundusze, a potem płaciło. :)

    • @piotrczerny5042
      @piotrczerny5042 4 месяца назад +1

      A swoją drogą - myślę, że warto byłoby zrobić coś w rodzaju spisu książek dotyczących tej tematyki, których przecież jest całkiem sporo na naszym rynku (choć nie wszystkie są warte polecenia - to inna sprawa). Przecież poza "Muzyką Elektroniczną" prof. Włodzimierza Kotońskiego jest jeszcze sporo innych książek. Sam mam dość niezłą - jak sądzę - biblioteczkę dotyczącą tej tematyki, ale przecież zawsze warto znać/wiedzieć więcej. @@danzarz

    • @danzarz
      @danzarz 4 месяца назад

      @@piotrczerny5042 Świetny pomysł! Moim zdaniem Syntezatorownia byłaby dobrym miejscem na prezentację takich publikacji. Na stronie mógłby znaleźć się taki dział, a tu, na kanale YT może odcinki z prezentacją takich książek. @Syntezatorownia

  • @prod_crisu
    @prod_crisu 5 месяцев назад +2

    super odcinek, super kanał - zostaje na dłużej! 😎

  • @robertc3892
    @robertc3892 Месяц назад +1

    Dziękuje za materiał. W przyszłości chętnie posłuchałbym o ciekawych syntezatorach zza wschodniej granicy jak Formanta Polivoks czy też Altiar 231. Oczywiście jeśli znajdzie pan chwilkę. :)

    • @Syntezatorownia
      @Syntezatorownia  Месяц назад

      Bardzo dobry pomysł! Na pewno taki odcinek kiedyś zrobię!

  • @krzysztofwaclawski9002
    @krzysztofwaclawski9002 4 месяца назад

    Super odcinek. Proszę kiedyś zrobić odcinek o kontrolowaniu parametrów syntezatorów sprzętowych kontrolerami midi. Może coś o sekwencerach? Np jak to się robiło na takim Korgu n364 czy podobnym. Pozdrawiam serdecznie

  • @Musica-Biblia
    @Musica-Biblia 5 месяцев назад +2

    Dla mnie to taki „powrót do przyszłości” ! Świetnie zrobiony odcinek 👏….Jakby ktoś nie wiedział ,reverb to echo …😎😂

    • @Musica-Biblia
      @Musica-Biblia 5 месяцев назад +2

      Dodam jeszcze taką ciekawostkę że móje pierwsze nagranie „wielo-ścieżkowe” powstało na domowym szpulowcu „ ARIA” miała taką możliwość zgrywania kanału lewego na prawy i odwrotnie ,nie kasując poprzedniego nagrania.Po trzech nakładkach dżwięk z ledwością się przebijał …Ale frajdę miałem 😎

    • @CzeslawGra.
      @CzeslawGra. 5 месяцев назад

      ​@@Musica-BibliaRównież "przerabialem" to na Arii 😁.
      A jeszcze lepszy efekt był, kiedy nagrywając końcówki taśm na jednym i drugim kanale w mono, po odtworzeniu w stereo (zapomniałem wcisnąć przełącznik) usłyszałem świetny kawałek elmuzyki 🤣🤣🤣. Nagrywałem którąś audycję p. Kordowicza z 3 PR - nawet zmiany tempa i tonacji były "synchroniczne" 😉

    • @Musica-Biblia
      @Musica-Biblia 5 месяцев назад

      @@CzeslawGra. - fajnie powspominać takie pierwsze "mixy" 😁

    • @filipgolewski5357
      @filipgolewski5357 5 месяцев назад

      Z tą drobną różnicą, że echo (delay) ma długi czas powrotu dźwięku, a pogłos (reverb) zdecydowanie krótszy - o ile oba efekty może generować jeden sprzęt, o tyle w domenie cyfrowej efekty te się jednak odróżnia, a nawet składa ze sobą

  • @namanualu3167
    @namanualu3167 5 месяцев назад

    Super film, może teraz coś o technologii fsk?

  • @romekglowacki
    @romekglowacki 5 месяцев назад

    :-)

  • @tomixq
    @tomixq 4 месяца назад

    Co jest grane? 1700 subskrybentów 1500 wyświetleń a tylko 110 lajków HELOOOOO Dawać lajki.
    Skoro wszystko cyfrowe jest bee to dlaczego na końcu nośnikiem do archiwum był DAT? A skoro DAT to wniosek jest prosty, cyfra jest doskonała bo świetnie zachowuje artefakty systemów analogowych i wystarczy każdy ślad analogowy przegrać do DAW i w nim dokonać zgrania albo wysłać każdy ślad na analogowy mixer i na nim zrobić mix. Co to dzisiaj dla cyfry wysłać 128 śladów. Jest wiele sposobów na uzyskanie brzmień analogowych w systemach cyfrowych, a VST zaczynają świetnie podrabiać te systemy, w tym 12 czy 14 bitowe przetworniki.

  • @kasimasi6747
    @kasimasi6747 5 месяцев назад

    te potencjometry cenowo stanowią dzisiaj 99% ceny tych stołów mikserskich.

  • @afikcjainternetarchive4775
    @afikcjainternetarchive4775 5 месяцев назад

    nazbyt łatwy proces twórczy powoduje, że mózg nie działa tak kreatywnie, jak należy i daje to nie za fajny efekt.
    Muzyka bez muzyków, nie jest muzyką, a cyfrowy świat tworzy takie coś w praktyce, odsłuch dźwięków a nie artystów.

  • @PS-kr1zr
    @PS-kr1zr 5 месяцев назад +2

    Pozdrawiam.