Jaką krótkofalówkę wybrać? Czy warto kupić Baofenga?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • W komentarzach bardzo często pytacie - jaką krótkofalówkę wybrać na początek. W tym filmie próbuję w skrócie odpowiedzieć na to pytanie.
    #Baofeng #krótkofalówka #PMR

Комментарии • 195

  • @AnatolikosAnemos
    @AnatolikosAnemos Год назад +11

    Co do PMR, gdyby ktoś się zastanawiał co wybrać, żeby było bardzo dobre i LEGALNE, to szczerze polecam Midland G13. Ma przepisowe 0,5 W oraz zintegrowaną antenę. Jest to całkowicie prawilny radiotelefon PMR 446. Przy tym antenka jest długa (na około 1/4 fali) i wygląda na to, że idealnie zestrojona, żeby z przepisowych ograniczeń wycisnąć maksymalną skuteczność. Obejmuje zakres szesnastu kanałów, czyli całe aktualne pasmo PMR. Ma 100 komórek pamięci, w których można sobie zapisać różne kombinacje kanałów z tonami CTCSS, DCS, a nawet scramblerem, czyli maskowaniem mowy. Można ustawienia kanałów wstrzeliwać z komputera i przechowywać w plikach, jak w przypadku Baofenga. (Złącze akcesoryjne Kenwood.) Pewnym minusem jest brak obsługi w programie CHIRP. Jest dedykowana aplikacja w wersji tylko na Windows. (Całkiem sprawnie działa.) Dla większości to nie problem. Gorzej, jeśli ktoś używa Linuxa lub Maca. (Może z czasem twórcy Chirpa wprowadzą obsługę tego radia?) Ostatecznie, przecież w normalnym użytkowaniu taki radiotelefon programuje się raczej rzadko, a można i wcale. Wielkim plusem jest pojemny akumulator, który spokojnie wystarcza na dwa dni pracy.
    Cały radiotelefon stanowi solidną, niedużą (ale grubą) i dość masywną konstrukcję. Wypasione PeeMeRki motoroli, to przy nim jednak zabawki.
    Kosztuje około dwóch Baofengów UV82, zależy, jak się trafi. Dostępny pojedynczo. Może nie jest całkiem tani, ale uważam, że wart jest swojej ceny.
    Ponadto za godne uwagi uważam Retevisy RT27. Też prawilny PMR 446. Dość mały akumulator, ale za to możliwość ładowania z USB, więc np. powerbank. Duża antenka, trochę krótsza niż Midland G13. Głośny, wyraźny dźwięk. 16 kanałów na pokrętle. CTCSS, DCS i scrambler przez komputer, złącze Kenwood. Brak obsługi w Chirpie, dedykowany program pod windows. (Uważać na wersję programu, bo np. programem od tego samego radiotelefonu w wersji MURS zepsuje się radiotelefon w wersji PMR 446, niestety...) Radio lekkie, lżejsze od G13, bo mniejszy akumulator i delkatniejsza konstrukcja, ale też nie taka typowa zabawka. W ręce podobne wrażenie masy, jak Baofeng BF888. Cena około jednego Baofenga UV82 (za sztukę, choć zwykle sprzedawany w parach lub po sześć sztuk, nawet z ładowarką na sześć sztuk.)
    "Disclaimer":
    (To NIE JEST wpis sponsorowany. Dzielę się bezinteresownie własnym doświadczeniem.)
    Jeszcze raz dziękuję Autorowi za fajne filmy, miło pooglądać. Hej!

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  Год назад +4

      Dobry komentarz!

    • @kaloryfer666
      @kaloryfer666 Год назад +3

      Również polecam. Aż się dziwię, że ten radiotelefon nie jest jeszcze tak popularny jak Motorola T82. To jest taki bardziej rozbudowany (dzięki dostępnemu na stronie producenta oprogramowaniu) i dużo tańszy odpowiednik Motoroli XT420.

  • @jerzykryszczynski4892
    @jerzykryszczynski4892 2 года назад +7

    Dzięki za kolejny super film merytoryczny 🌞 Zauważyłem u wielu ludzi są posiadaczami Baofengow . Stały się popularne i tanie . Sam posiadam dwa Baofengi UV S9 i jestem bardzo zadowolony . Dzięki za mega film . Czekamy na kolejne spotkanie . Trzymaj się zdrowo 🇵🇱🌍 Chicago 🇵🇱

  • @legionpolski3855
    @legionpolski3855 Год назад +4

    Dziękuję za solidną dawkę wiedzy. Oczywiście zasubskrybowałem pański kanał. Rewelacja.

  • @stanislaw_m
    @stanislaw_m 2 года назад +35

    A moze czas najwyzsxy zmienic przepisy z czasow sowieckich i podniesc dopuszczalna moc PMR jak rowniez usunac nonsensowny zapis o integralnosci anteny z radiiem?

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +8

      To już trzeba apelować do ustawodawców, ale oni chyba mają ważniejsze rzeczy na głowie ;)

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 2 года назад +7

      A może zamiast wypisywać jakieś domniemane bzdury o czasach sowieckich, o których wiesz tyle co sobie w TV oglądniesz, to warto wcześniej zapoznać się z tematem? PMR (z ang. Private Mobile Radio), to Łączność radiowa przenośna / mobilna na krótkie odległości, dostępna praktycznie na całym świecie, a parametry techniczne są ustalane nie konkretnie w państwach miejscowym ustawodastwem a w danym regionie, w którym to państwo się znajduje. Nas, a w sumie całą Europę obowiązuje norma ETSI EN 303 405 (Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych - ang. European Telecommunications Standards Institute, ETSI - niezależny instytut standaryzacyjny, którego podstawowym zadaniem ETSI jest opracowywanie norm niezbędnych do stworzenia europejskiego rynku telekomunikacyjnego). My musimy swoje ustawodawstwo po prostu do takich międzynarodowych ustaleń dopasować! Tak więc daj sobie na wstrzymanie teksty o czasach sowieckich i nie rób sobie wstydu!

    • @stanislaw_m
      @stanislaw_m 2 года назад

      @@NecrosDeus a co ty taki uczulony na to sowieckie g*** jak czlowiek tego zbrodniczego systemu?

    • @piotrpiotr139
      @piotrpiotr139 Год назад +5

      ​@@NecrosDeusod kogo niezależny jest ten instytut 😂

  • @marekdarkacz4078
    @marekdarkacz4078 7 месяцев назад +3

    Szanowny Panie!
    Z wielkim zainteresowaniem obejrzałem wiele filmów, które Pan przygotował. Mało kto ma taką wiedzę jak Pan i potrafi tak przystępnie ją przekazać.
    Mieszkam w kraju, którego wiele terenów jest niezamieszkałych. Jak łatwo domyśleć się nie ma na tych obszarach łączności komórkowej. Niezbyt często, ale kilka razy w roku potrzebuję mieć połączenie na odległość 25-50 km. Podejrzewam, że żadna z krótkofalówek, które Pan zaprezentował na YT nie potrafi spełnić takiego wymagania. W moim kraju nie ma też żadnego sklepu specjalistycznego, który sprzedawałby sprzęt łączności radiowej i który mógłby przyjść mi z radą. Wiele sklepów internetowych proponuje krótkofalówki do łączności do 50 km (np.: UV 25 Pro Max). Obawiam się jednak, że ta informacja to jedynie przynęta handlowa, aby naciągnąć klienta. Czy wobec takiej sytuacji na rynku i przy takim, a nie innym prawie jestem "skazany" na zrobienie licencji krótkofalarskiej i kupno drogiego tranceiver'a? W młodości pracowałem na stacji klubowej SP4ZHT. Doskonale wiem, że krótkofalarstwo nie jest przeznaczone do przekazywania raportów, wiadomości z ekspedycji naukowych. Może jednak są jakieś urządzenia, które współpracując z zewnętrzną anteną masztową zapewnią czytelną łączność na wspomnianym dystansie?
    Będę wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedź i pomoc!
    Z poważaniem,
    Marek

  • @mariuszbrynkiewicz7038
    @mariuszbrynkiewicz7038 Год назад +1

    Drogi Łukaszu, nie mam siły już pisać. Każdy twój film jest ciekawy. Choć dużo wiem, to opowiadasz tak, że można słuchać i słuchać.
    Pozdrawiam /Alan

  • @MrGrubyperez
    @MrGrubyperez 2 года назад +3

    Ja zaczynałem swoją przygodę od cb radia 1996 roku, wtedy trzeba było mieć pozwolenie na cb tzw. Klare.
    Na dzień dzisiejszy uv10r na początek jest idealny.

    • @ramirezraiders3855
      @ramirezraiders3855 2 года назад +1

      ja zaczynałem w 1990r z reczniaka ALAN 38 i antena 1/2 fali , a potem alan 87 i antena 5/8 . do dnia dzisiejszego kilka róznych anten oraz radii na cb i inne pasma ;-)

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +2

      Też miałem pozwolenia na CB radio - osobno do samochodu i do "bazy". Z numerami wywoławczymi :)

    • @marekem1364
      @marekem1364 6 месяцев назад

      @@SierraEcho Mialem i ja . Numery wydane przez PAR Olsztyn .To byly piekne czasy. Teraz na emigracji mam Presidenta Lincolna i sobie cos tam nasluchuje . Milosc do krotkofalarstwa nigdy nie umarla.

  • @Pueblo32
    @Pueblo32 2 года назад +3

    Super kanał. Mega przyjemnie się ogląda. Ja tematem radiowo-krótkofalarskim interesuję się od 2-3 lat. Właśnie jestem w trakcie kursu krótkofalowca i myślę, że pod koniec maja będzie egzamin :)
    O krótkofalówkach można by było rozmawiać i rozmawiać. Szkoda że nie przedstawiłeś w materiale innych marek niż Baofeng. Trochę filmów o nich już jest ( a w ostatnim czasie to nawet bardzo dużo 😀). I generalnie temat chyba jest wyczerpany.
    Pozwolenia.... wiadomo w Państwo prawa to i wszystko musi być w literze prawa. Ale.... no ale 😉
    Dodatkowo temat nasłuchów. Mówisz, że jak ktoś tylko nasłuchuje to może kupić sobie skaner. No nie do końca się z tym zgodzę. Ja swoją przygodę zaczynałem tylko z nasłuchem (służby) i zaczynałem od skanera. Najpierw Uniden 92, a potem Uniden 125. Fajne, szybkie, dużo można posłuchać.... lecz gdy zakupiłem krótkofalówkę to od razu usłyszałem więcej 😄, czułość, selektywność.... nie porównywalna do skanera ( no chyba że skanery za 2-3 tyś są lepsze to ok). Wiem, że miałeś na myśli pozwolenia odnośnie tych nasłuchów, lecz różnica jest znaczna - bynajmniej w moim przypadku.
    Elegancko się ogląda Twoje filmy. Widać, że wiesz o czym mówisz i działaj dalej....szkoda tylko że niektóre live'y są prywatne ;)
    73 dla Ciebie !

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +1

      Dzięki za miłe słowa. Jeśli chodzi o nasłuch to mam inne doświadczenie - może to zależy może od konkretnego egzemplarza skanera/radiotelefonu. Na Baofengach miałem odsłuch słaby, z zakłóceniami, przesłuchami z innych częstotliwości, natomiast na Unidenie UBC75XLT i UBC125XLT - rewelacja.

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +2

      A co do prywatnych live-ów, to są tylko takie próbne, podczas których sprawdzałem sprzęt. Nie ma na nich żadnej treści. Wszystkie pozostałe live-y są i będą publiczne.

  • @snajper94
    @snajper94 Год назад +1

    Profesjonalnie podejście i to mi się podoba

  •  2 года назад +1

    Wadą UV-82 jest to, że ustawienia pomijania kanału w trakcie skanowania możliwe jest tylko z poziomu programu lub przez jego skasowanie. Właściwie to w ogóle nie można edytować kanałów z poziomu samego TRX, można je jedynie zapisywać, ale nie ze wszystkimi opcjami.

  • @krzysztofskibniewski5608
    @krzysztofskibniewski5608 2 года назад +5

    Po pierwsze bardzo dziękuję za dzielenie się wiedzą. Bardzo to doceniam 👍 To może teraz jakiś film o proponowanych CB + anteny. Mi ogólnie brakuje jeszcze rozenania w dostępnych opcjach. Kako fachowiec, ma Pan tendencję do używania fachowych określeń i często nie rozumiem skrótów. Na tę chwilę najbardziej interesuje mnie to jakie rodzaje łączności mamy. Z filmu wynika, że są takie radia jak te prezentowane na początku. Ale co to za kategoria? Potem są CB i te małe bez pozwolenia. Może jest jakaś książka, lub strona co tłumaczy od początku te niuanse?

    • @Szemkel
      @Szemkel 2 года назад +3

      Radia z filmu to typowe urządzenia na pasma 2m, 70cm lub oba pasma na raz, wykorzystywane przez krótkofalowców, firmy itd. - do legalnego użytku wymagają pozwolenia radiowego. Bez pozwoleń masz CB i PMR446... W jakim sensie pytasz o rodzaje łączności, bo jest tego masa i można je dzielić wg różnych wariacji 🙂

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +1

      Będzie jeszcze sporo filmów dla początkujących. Najbliższy - o CB radiu właśnie.

  • @MrPonosify
    @MrPonosify 2 года назад +2

    Jakiś czas temu pisałem na innym twoim filmie o wybór między uv82 a uv10. Ostatecznie wybór padł na tyt th-uv98. Cena minimalnie wyższa a różnica znaczna.

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +1

      Napisz więcej - jakie wrażenia.

    • @MrPonosify
      @MrPonosify 2 года назад +1

      @@SierraEcho prawdziwe 10w co daje się odczuć bo testowałem w to z uv10. Tam gdzie baofeng nie dawał rady tyt działał. Jak dorzuciłem antenę bf-779l to w promieniu 6 km łączność bo akurat tak się poruszałem na 5tke. Ogólnie bardzo pozytywne zaskoczenie. Na tej samej antenie udało mi się zestawić połączenie na ok 23km z przemiennikiem. Mieszkam w kotlinie Kłodzkiej więc teren górzysty. Pozdrawiam

    • @MrPonosify
      @MrPonosify 2 года назад

      @@SierraEcho jedyny minus, że chirp go nie obsługuje. Obsługa świetna, bateria duża niż ta oszukana w uv10.

    • @jankomuzykant1844
      @jankomuzykant1844 2 года назад

      Cena 450zł vs. ~150zł to nie jest "minimalnie wyższa"
      Edit: Za UV82 ok. 300zł

    • @MrPonosify
      @MrPonosify 2 года назад

      @@jankomuzykant1844 możesz kupisz za 450 a możesz i za 375 i nawet jescze taniej.

  • @nocnyorzel1743
    @nocnyorzel1743 2 года назад +3

    Na początek to baofeng może być. Jak ktoś nie dysponuje większą gotówka na ten cel to baofeng zaspokoi jego potrzeby.

  • @JoeMcCohn
    @JoeMcCohn Год назад +3

    Sympatyczny z pana gość 🙋‍♂️

  • @tatuniek
    @tatuniek 2 года назад +2

    Jest subik i łapeczka!

  • @nocnyorzel1743
    @nocnyorzel1743 2 года назад +3

    Jak ja zaczynałem zabawę z radiem to wtedy nie było na polskim rynku chińskich radiotelefonów. Wtedy trzeba było kupić drogie radio japońskiej produkcji lub Alana ct 145 albo Rexona.

  • @Bartek-fp7ef
    @Bartek-fp7ef 2 года назад +3

    Z tym nasłuchem to potwierdzam bao się do tego nie nadaje za bardzo, lepiej kupić skaner tak jak powiedziałeś. Mi się udało kupić Unidena ubc 100xlt za 150 zł. Do tego jeszcze mamy gwarancję bezpieczeństwa że nie naciśniemy przez przypadek PTT i nie zakłócimy komuś łączności

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +2

      Masz 100% racji!

    • @MrMarek41
      @MrMarek41 2 года назад

      Baofeng podłączony do dachowej anteny jako radio nasłuchowe , zostaje zablokowane i niczego nie słyszy. Niestety jego odbiornik , jest bardzo niskiej jakości. Skaner jest do tego znacznie lepszy.

    • @delta110a
      @delta110a 2 года назад

      Bao można zaprogramować (tak jak i inne radia) aby wciśnięcie PTT nie uruchamiało nadajnika na wybranych cz-ściach. Na ręczniaka (drugi TRX) kupiłem Bao UV5R ale nie byłem z niego zadowolony (strasznie "szeroki"). Obecną rolę ręczniaka objął FT65 i z niego jestem zadowolony - różnica nieporównywalna (w kwestii selektywności i kilku pomniejszych detali). Stacja bazowa/mobilna FT818ND i to było pierwsze radio kupione przed zdobyciem licencji. Z mojego doświadczenia (i nie tylko mojego) lepiej chwilę poczekać i odłożyć kasę na coś lepszego (nawet używane) anieżeli kierować się tylko ceną. Pozdrawiam "Brać" amatorów - de M0OCP

  • @kwiatas66
    @kwiatas66 2 года назад +1

    No bardzo ładnie to porównałeś. A ja dalej nie wiem do czego służy SOS 😎? Myśle. Ze fajnym rozwiązaniem byłaby PMR+CB+GPS, chyba widziałem takie cudo na Ali.

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +1

      W jakim sensie SOS?

    • @konrad4s
      @konrad4s 2 года назад

      Czesc. Tez szukam reczniaka CB + PMR. Albo reczniak z samym CB, ale w cenie Baofengow.
      Jesli ktos zna temat i moze cos polecic to z gory dziekuje.

    • @kwiatas66
      @kwiatas66 2 года назад

      @@konrad4s @Sierra Echo Zrobiłem ostatnio mały resercz niestety nie wpadło mi nic co by miał wszystkie te funkcje (PMR+CB+GPS) natomiast znalazłem dwa egzemplarze. Pierwszy z nich to ABBREE AR-F8 GPS, niestety bez CB. Natomiast zastanawiająca dla mnie jest ta funkcja GPS (SOS) nie wiem czy radio ma wbudowany GPS czy korzysta z A-GPS po rzez podłączenie do telefonu) ale myślę, ze w tym modelu jest to wbudowany moduł GPS który umożliwia zapoznania sie z koordynatami w miejscu którym się obecnie znajdujemy. ( poprawcie mnie jeśli sie mylę). Drugie takie radio JIANPAI 8800 Plus tez GPS i tu dodatkowo z BT ale sadzać po komentarzach obie te funkcje nie działają.
      Jak jeszcze znajdę cos ciekawego to dam znac. Pozdr

    • @kwiatas66
      @kwiatas66 2 года назад

      @@SierraEcho obiecałeś mi kiedyś,ze przy recenzji UV-10R opowiesz o funkcji alarmu SOS i albo się nie doczekałem albo mi umknęło. Jeśli to drugie to z góry przepraszam.

    • @konrad4s
      @konrad4s 2 года назад

      @@kwiatas66 Moze ta funkcja to po prostu wysylanie sygnalu SOS (a jesli na odbiornik GPS to dodtakowo podaje pozycje)?

  • @Michal-SQ8NGO
    @Michal-SQ8NGO 2 года назад +1

    Witam ! Trzeba dodać że jeden nie tylko Baofeng ale są też takie matki Yaesu, ICOM i Kenwood. Które są droższe ala są bardziej selektywne to po 1 a podrògie lepiej wykonane

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад

      Masz rację. Jednak początkujący z reguły celują w najniższą półkę, a tam zwykle leżą Baofengi ;)

    • @AdamAdam-jd2lv
      @AdamAdam-jd2lv 7 месяцев назад

      ​@@SierraEcho witam czy ten sprzęt mozna słuchac radia i słuzyc jako radio.?

  • @Dajmos
    @Dajmos 2 года назад +3

    Walkie talkie to dla dzieci. Baofeng możesz ogarnąć czestotliwosci na różne czasy lub nawet trasy górskie. Te małe dla dzieci to śmiech na sali. Ciekaw jestem czy Pan poszedł by w góry z zabawka pmr. Na bank prędzej z baofengiem

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +1

      Używanie baofenga w paśmie PMR jest nielegalne w Polsce.

    • @jaroch0908
      @jaroch0908 2 года назад +2

      @@SierraEcho Masz racje, ale powielasz tylko informacje z internetu! Podaj przykład, gdzie ktoś za uzywanie Bao na pasmie PMR, a nawet na zakresach amatorskich bez licencji został za to ukarany przez UKE?

    • @micham5315
      @micham5315 6 месяцев назад

      Potrafisz czytać ze zrozumieniem ? Napisał ,że jest nielegalne a nie ,że ktoś został za to ukarany ! Nielegalne jest też śmiecenie w lesie a prawdopodobnie mało kto jest za to ukarany

  • @Glibrels
    @Glibrels 7 месяцев назад +1

    16 kanałów mają baofeng bf-t11.

  • @jarekdawid4775
    @jarekdawid4775 7 месяцев назад +1

    Jaka najlepsza krótkofalówka odblokowana waszym zdaniem?

  • @mateuszgramza
    @mateuszgramza 2 года назад +4

    Drogi Panie, myślę że w jednej kwestii się Pan pomylił. Nasłuch może prowadzić każdy bez względu na posiadanie lub nieposiadanie uprawnień. Nie można udostępniać nagrań z nasłuchu służb i nie można łamać zabezpieczeń kodowania cyfrowej korespondencji radiowej. Chyba że coś się niedawno zmieniło w prawie.

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 2 года назад +4

      Tak, zmieniło się. Przetoczyłeś starą interpretację Art. 267 Kodeksu Karnego [Bezprawne uzyskanie informacji]. Podsłuchiwanie jest przestępstwem przeciwko ochronie informacji dla ciebie nie przeznaczonej, po zmianach paragrafu 3, by karnie odpowiadać z tego artykułu 267 KK, nie trzeba już zakładać podsłuchów (nielegalnie oczywiście) czy łamać zabezpieczenia. Wystarczy po prostu słychać korespondencji w paśmie niepublicznym (chronionym), która nie jest dla nas przeznaczona. Na szczęście to, czy będziemy odpowiadać z tego artykułu zależy od osoby/podmiotu pokrzywdzonej/pokrzywdzonego.
      Na początku pominę temat legalnego czy nielegalnego używania urządzeń nadawczo odbiorczych a skupię się na temacie słuchania.
      Kodeks Karny:
      Art. 267. [Bezprawne uzyskanie informacji]
      § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
      § 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.
      § 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.
      § 4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie.
      § 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
      Zmianie uległ § 3, w którym dodano "albo innym urządzeniem", pod które to urządzenie podchodzi dosłownie wszystko na czym możesz słuchać. Dawniej faktycznie, jeżeli nie udostępniłeś osobom trzecim zasłyszanej korespondencji, ktoś nie złapał cię na słuchaniu, to jedynie można było liczyć na karę administracyjną w jakiejś tam finansowej wysokości od PAR/PIR.UKE. Tu trzeba dodać, że policjant słyszący swoich kolegów w radyjku gościa siedzącego w parku na ławce nie jest policjantem tylko osobą trzecią! Tak samo SOK'ista słyszący swoich kolegów w radyjku miłośnika kolei przechadzającego się po peronie, nie jest funkcjonariuszem SOK tylko osobą trzecią. W tym przypadku sądy skazywały nieszczęśnika z § 4 za udostępnianie informacji innej osobie. Policjant czy SOK'ista to właśnie "inne osoby"! Policjant jak fizycznie nie złapał cię na podsłuchiwaniu kolegów, to nawet jak miałeś wklepane do pamięci "kontrowersyjne" częstotliwości, to nic nie mógł zrobić. W sądzie sprawy umarzano, no bo z jakiego paragrafu miałaby być kara? Policja i prokuratura to jednak instytucje, które za wszelką cenę dążą do ukarania, i to za wszelką cenę. Jak cię złapali ze skanerem, to według policji i prokuratury to było urządzenie...podsłuchowe! (sic!). dokładnie takie samo jak "pluskwa"! Logiki w tym nie było, ale w policji czy prokuraturze o logiczne myślenie ciężko. Sądy oczywiście tej bzdury o jakimś podsłuchu nie kupowały i sprawy umarzały. Pewnie niemożność ukarania przez policję czy prokuraturę nieszczęśników posiadających cokolwiek do słuchania było powodem zmiany tego art. 267 KK. Do tego oczywiście dochodziła idiotyczna sytuacja, w której tzw. służby, pomimo XXI wieku i cyfrowej rewolucji, nadal miały łączność taką, którą każdy mógł podsłuchać. Nie ma co ukrywać, że do niedawna w takiej niechronionej łączności miałeś wszystko, łącznie z danymi wrażliwymi. W sumie, takim restrykcyjnym paragrafem służby starały się przykryć swoją nieudolność i zacofanie techniczne w temacie łączności. To jest niepojęte, ale jeszcze dziś w niektórych regionach policja (prewencja) nadaje w analogu, i to wcale niekoniecznie tylko na prowincji, bo i trafiają się miasta wojewódzkie! Niestety kolego. Dziś prawo jest tak skonstruowane, że nie możesz słuchać niczego, co nie jest przekazem publicznym. Nie możesz słuchać nawet lotnictwa, PKP, czy chociażby TAXI z ochroną. Niemniej jest § 5, który mówi: "Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego". Jeżeli policja "złapie" cię na podsłuchiwaniu "wieży" czy korespondencji z "podejściem", to nic ci nie mogą zrobić. Taka sama sytuacja jest np. na dworcu kolejowym. Nawet jeżeli zgłoszą to podmiotom "pokrzywdzonym", to szansa na uruchomienie § 5 jest znikoma, bo służby lotniska czy PKP nie będą zainteresowane ściganiem ciebie za ich podsłuchiwanie. Sprawa niestety nabiera rumieńców gdy zostaniesz złapany nie ze skanerem a z urządzeniem nadawczo odbiorczym. Jeżeli akurat służby lotniska czy PKP mają kłopot z żartownisiem bekającym im "po łączach", to staniesz się głównym podejrzanym, a tłumaczenie że tylko słuchałeś nic nie da. Raczej nie zdarzyło się, że osoba podsłuchująca skanerem częstotliwości pracę lotniska czy kolejarzy miała z tego powodu kłopoty, Natomiast były przypadki uruchomienia § 5 Art. 267 KK w przypadku złapania z urządzeniem nadawczo odbiorczym. Tak więc bezpieczniejszy jest skaner niż Baobrzdęk, niemniej trzeba pamiętać, że zgodnie z Art. 267 KK nie możemy słuchać niepublicznej korespondencji radiowej, a to czy w razie złapania nas na słuchaniu poniesiemy jakieś konsekwencje, to już decyduje osoba/podmiot, którego korespondencję słuchaliśmy. I trzeba to rozpatrywać w kategorii indywidualnych przypadków. Tak czy owak, nawet jeżeli policja złapie nas na podsłuchiwaniu np. PKP urządzeniem nadawczo odbiorczym na które nie mamy zezwolenia, to decyzje o ściganiu nas karnie podejmuje PKP, natomiast policja z natury zgłasza sprawę do UKE, która może nas ukarać finansową karą administracyjną do 1000 zł. Jest to kara za używanie urządzenia nadawczo odbiorczego bez wymaganego zezwolenia. Przypominam po raz kolejny, jest o tym mowa nawet w filmiku, że urządzenie nadawczo odbiorcze ma status "używane" zaraz po włączeniu. Nie jest ważne co na nim robimy, czy słuchamy, czy nadajemy, czy sobie grzebiemy w menu. Jeżeli nie mamy zezwolenia, to afiszowanie się z Baobrzdękiem na ulicy, słuchanie np. tylko krótkofalowców, to proszenie się kłopoty w postaci kary do 1000 zł od UKE. Pamiętajmy, że ta chińszczyzna parametry techniczne ma tragiczne. Słuchanie nikomu nic nie zrobi, ale używanie czegoś takiego np. do łączności w paśmie PMR, to proszenie się o dużo większe kłopoty niż ten "tysiak" od UKE, bo w tym momencie UKE kieruje sprawę do sądu z dwuletnim wyrokiem więzienia w tle. O co chodzi? O to, że ta chińszczyzna przy nadawaniu sieje na prawo i lewo, rozmawiając na jednej częstotliwości możemy zakłócać wiele innych. Jeżeli te zakłócenia będą destabilizowały pracę podmiotów korzystających z pasm chronionych, to pomimo że robimy to nieświadomie będziemy mieli kłopoty, i to w sądzie. Krótkofalowiec mający zezwolenie na korzystanie z urządzeń nadawczych i nadawczo odbiorczych nie będzie miał żadnych sankcji bo ma prawo konstruować/używać urządzenia eksperymentalne, które pracują różnie. W takim przypadku po namierzeniu krótkofalowca "zakłócacza" przez UKE, jest z nim przeprowadzana rozmowa wyjaśniająca a krótkofalowiec jest zobowiązany do zaniechania używania tego co jest powodem zakłóceń, lub poprawienia parametrów technicznych. Osoba niemająca zezwolenia (tzw. licencji krótkofalarskiej) ma kłopoty z kodeksu karnego. Tak samo w sądzie może wylądować osoba, która pomimo kary administracyjnej od UKE za używanie Baobrzdęka bez zezwolenia, zostanie ponownie na tym przyłapana. To się nazywa uporczywe używanie urządzeń nadawczych i nadawczo odbiorczych bez wymaganego zezwolenia, i nie dostajemy kolejne 1000 zł (do) tylko sprawa jest kierowana do sądu!

    • @mateuszgramza
      @mateuszgramza 2 года назад +2

      @@NecrosDeus to powiedz mi jakim cudem nadal funkcjonują takie portale jak websdr z polskimi sdrami, które bez przeszkód słuchają służb? Myślę że to jest po prostu nadinterpretacja paragrafu, który został niewłaściwe sformułowany

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +4

      Prawo telekomunikacyjnege mówi, że urządzenia wyłącznie do odbioru nie wymagają pozwolenia. Natomast co do cytowanego poniżej art. 267 KK to moim zdaniem nie ma on zastosowania do otwartej, nieszyfrowanej korespondencji radiowej. Tak samo możesz staną na ulicy obok policjanta, który rozmawia z dowódcą przez telefon lub radio - niby ta informacja nie jest dla Ciebie preznaczona, ale jednak ją słyszysz. Nie przełamujesz żadnych zabezpieczeń.

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 2 года назад +1

      @@mateuszgramza Nadinterpretacja? Niewłaściwe sformułowania? Temat jest bardzo prosty, no ale jeżeli masz inne zdanie no to nawet adwokat Ci nie będzie potrzebny w razie czego, z pewnością wszystkich przekonasz do swoich racji. 😃
      Co do polskich SDR' ów. To bardzo ciekawe co piszesz. Do tej pory nie natrafiłem na takiego, który coś by odbierał poza amatorskimi pasmami. Napiszę szczerze, że nawet pierwsze słyszę. Temat dość ciekawy. Możesz podać namiary na takie SDR'y? Chyba wiele osób będzie Ci bardzo wdzięczna za linki do nich, ze "służbami" na czele nawet! 😁

    • @mateuszgramza
      @mateuszgramza 2 года назад +2

      @@NecrosDeus to co napisałeś to są twoje wnioski? Jesteś prawnikiem? Jeśli nie to skąd taka interpretacja? Żadna niekodowana transmisja prowadzona na ogólnodostępnych częstotliwościach nie jest tajna. Korespondencję służb możesz podsłuchać na każdym kroku. Choćby stojąc obok sokisty albo podczas kontroli policyjnej. To co piszesz to jest jakaś paranoja człowieka z manią prześladowczą 😉 Nie raz stałem z radiem obok sokisty, strażaka czy strażnika miejskiego. Nawet całkiem niedawno. Nikt mi nic nigdy nie powiedział. Skąd ty to wziąłeś? 😳

  • @lukaszstocki6998
    @lukaszstocki6998 2 года назад +2

    Warto wspomnieć, że na wielu aukcjach niby są już zaprogramowane na 446 ale to gówno prawda. Koniecznie trzeba to zweryfikować!

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +1

      Tak, robiłem o tym film - ruclips.net/video/8Ma9_eVHxbg/видео.html
      Moje według sprzedawcy miały być zaprogramowane na PMR446, a były "w cały świat" - między innymi na okolice 460 MHz.

  • @andrzej-krause
    @andrzej-krause 5 месяцев назад

    Nie znam się kompletnie na krótkofalówkach, więc nie wiem, czy pytanie jest na miejscu.
    Chcę kupić kilka sztuk do łączności między ekipą nagrywającą video w plenerze a operatorem miksera video. Wymagania: członkowie ekipy muszą mieć słuchawki w uchu i cały czas móc słyszeć komunikację od operatora. Sami odzywają się bardzo rzadko (jeżeli coś np. nie działa), ale mikrofon nie powinno być częścią urządzenia, tylko słuchawki i tak samo jego włącznik.
    Zasadnicze pytanie: czy da się zabezpieczyć komunikację przed postronnymi słuchaczami? Na przykład szyfrować w locie nadawać w jakimś małodostępnym paśmie? Czy jest możliwość wydzielenia sobie pasma? I jaka krótkofalówka to obsłuży/jakiej cechy szukać, wybierając model?

  • @Kiler94
    @Kiler94 Год назад +2

    Baofeng uv 82 jest najlepszy

  • @UndergroundPassion
    @UndergroundPassion 2 года назад

    Moje wiadomości zapewne wpadły do spamu- messenger. Pisałem na stronę oraz Andrew Mike. Pozdrawiam.

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад

      Jeszcze nie zaglądałem na messengera dzisiaj. Na pewno Ci odpowiem.

  • @quasararm1874
    @quasararm1874 Год назад +1

    Którego Baofenga wybrać teraz ?? Da się?? Czy po prostu za dużo ich już jest? Zatem będzie ciężki wybór.

  • @izabelakwiatkowska3962
    @izabelakwiatkowska3962 2 года назад +2

    Bardzo dziękuję 😊
    Mnie interesuja modele które można naladowac przez USB z power banka. Czy byłby Pan uprzejmy coś pokazać coś na czasy w których może nie być prądu w gniazdku?

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +1

      Będzie odcinek o zasilaniu awaryjnym. A to jest radiotelefon ładowany z powerbanka - ruclips.net/video/C77ZFviWZIE/видео.html

  • @asdasdasdasd-yy2we
    @asdasdasdasd-yy2we Год назад

    Cześć,
    1) czy te "zabawkowe" PMR-ki mogą współpracować z tymi radiotelefonami zaprezentowane w filmie (UV-82 lub uv-10r i 888s)?
    2) Czy po za zintegrowaną anteną, mocą urządzenia brakiem menu te pmr-ki i radiotelefony różnią się czymś szczególnym?
    3) Czy radiotelefony 888 można podłączyć do większej anteny lub anteny zewnętrznej?
    4) Co jest potrzebne do zaprogranowania 888 (czy to jest jakiś plik edytowalny .txt jak np. w kamerach chińskich) Pytam bo w różnych ofertach na aliexpress jest jakieś cd z oprogramowaniem a ja pracuję pod linuxem więc programy dla windows mogą być kłopotliwe.
    Pozdrawiam, dzięki za ciekawe filmy

    • @Tomek.K.C
      @Tomek.K.C Год назад +1

      Tak te "zabawkowe" współpracują

  • @ramirezraiders3855
    @ramirezraiders3855 2 года назад +1

    Witam wszystkich ja mam Baofenga UV-5R a ostatnio nabyłem Baofenga P15UV , bardzo podobne radia . pomysł na jakis kolejny odcinek to antena RYBAKOV . Pozdrawiam wszystkich i koleżeńskie 73 ;-)

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад

      Antena Rybakova chodzi za mną od dłuższego czasu. Już wkrótce... ;)

    • @ramirezraiders3855
      @ramirezraiders3855 2 года назад

      @@SierraEcho za.mna także wspomniałem ostatnio na czacie o rybakovie, staram się być na każdym livie gdyż temat krótkofalowców jest mi bardzo interesujący.

  • @Ryszard1000
    @Ryszard1000 2 года назад +1

    Witam, moim zdaniem uv-82 to król wszechstronności a 888s prostoty jak się go dobrze zaprogramuje a lepiej sprawdzić co tam w pamięci drzemie bo nie koniecznie 446 PMR a często do tego celu kupują go nieświadomi nabywcy, bez pozwolenia to np Motorolka TLKR T40 (fajnie się sprawdzały w górach parę lat temu) Baofengi BF-T3 na małe paluszki AAA(w motoroli też można było zamiennie używać paluszków ze stockowym akumulatorkiem) BF-T6 itd, CB to jedynie stacjonarnie albo w autku bo ręczniaki na to pasmo są toporne i drogie moim zdaniem. Były swego czasu pozwolenia radiowe do kupienia na pasma 2m i 70cm o dużych dystrybutorów Baofenga w Polsce, ten proceder jeszcze istnieje? Jest legalny taki zakup? Jak się Pan odnosi do tej kwestii bo tak na cito mi się przypomniało a to zawsze jest jakaś furtka dla spragnionych mocy :) Materiał oczywiście z klasą i merytoryczny, pozdrawiam.

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +3

      UKE stwierdziło, że sprzedaż takich pozwoleń jest nielegalna. Tu jest oficjalne stanowisko w tej sprawie - uke.gov.pl/blog/pozwolenie-radiowe-tanio-sprzedam,13.html

  • @markem3420
    @markem3420 2 года назад +1

    O zaletach i wadach tylko przy pierwszym radiu, a potem nic. Interesowały mnie wady 10R. Z zalet - ponoć można ładować go z USB ale żadnego przewodu jeszcze nikt nie pokazał...

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад

      W komplecie nie ma przewodu do ładowania przez USB. Moim zdaniem te radia są bardzo do siebie podobne, więc ciężko wymienić jakieś poważniejsze wady/zalety.

    • @markem3420
      @markem3420 2 года назад

      @@SierraEcho O.K. Oferty w sieci pokazują ten przewód ale nikt go nie dołącza do zestawu. Trudno taki zrobić samemu? Musi być jakiś specjalny?

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад

      @@markem3420 Prawdę mówiąc nie interesowałem się tym tematem, ale myślę, że to nic skomplikowanego i łatwo można go zrobić.

    • @markem3420
      @markem3420 2 года назад +1

      @@SierraEcho Fajnie by było, bo w terenie łatwiej o dowolne gniazdo USB niż pod ładowarkę sieciową.

  • @adam0pi
    @adam0pi 6 месяцев назад +1

    Pozdrowienia od Sapera. Z jego kanału się dowiedziałem o Twoim kanale. Mam pytanie. W budżecie wymienionych boafebgow którego zakupić n dzień dzisiejszy. UV 17e plus ładowany USB c. Ale też UV 9r wodoodporny co przemawia do mnie. Co polecisz ? MoE być inna firma.

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  6 месяцев назад +1

      Wszystkie Baofengi mają tą samą elektronikę, różnią się detalami, takimi właśnie jak wodoodporność czy złącze USB. Aktualnie środowisko krótkofalowców przerzuciło się z Baofengów na Quanshengi i też polecam, np. model UV-K5 lub K6

    • @adam0pi
      @adam0pi 6 месяцев назад

      Dziękuje za sugestie :)@@SierraEcho

  • @krzysztofsas
    @krzysztofsas 8 месяцев назад

    Dobry, czy UV10R można wejść na pasmo CB radio?

  • @PortalAuditor
    @PortalAuditor 2 года назад +2

    Dziękuję za odpowiedź :)
    Jeszcze pytanko. Co się stanie, jeżeli przez kabelek odblokuję w Baofengu częstotliwości i wpiszę sobie od 0 do 99999GHz Czy mogę w ten sposób uszkodzić radio, jeżeli wejdę na taką dziwną częstotliwość jak 1Hz albo 100THz i nacisnę nadawanie?

    • @8thspirit
      @8thspirit 2 года назад +3

      Nie. Ograniczenia techniczne nie pozwolą na wyjście poza maksymalne pasmo obslugiwane przez czipa w radiu.

    • @PortalAuditor
      @PortalAuditor 2 года назад

      @@8thspirit a jakie jest minimum i maximum?

    • @8thspirit
      @8thspirit 2 года назад

      @@PortalAuditor W zależności od producenta może to być 136-480MHz Niektóre podają 520, ale to pewnie bajki. Nie pamiętam na jakich częstotliwościach blokują mi się radia, ale będzie to mniej więcej w takich granicach.

    • @Ryszard1000
      @Ryszard1000 2 года назад +2

      Każdy radiotelefon ma zakres częstotliwości który obsłuży sprzętowo a że wpiszesz programowo częstotliwość to nawet jak Ci ją wyświetli to nie będzie i tak na niej pracował, najczęściej słyszałem o walce z Baofengiem żeby pracował w paśmie CB i lotniczym ale to niestety niewykonalne przynajmniej moim zdaniem bo a to pasmo nie takie a to modulacja...

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 2 года назад +1

      @@Ryszard1000 Chińszczyzna, ta również od Yeasu w postaci FT 4X czy FT 65, jest budowana o chipy do Walkie Talkie pokroju RDA 1846S. Ze specyfikacji technicznej wynika że obsługuje częstotliwości:
      134 - 174 MHz
      200 - 260 MHz
      400 - 520 MHz
      Transceiver oparty o taki chip, będący kompletnym torem nadawczo odbiorczym FM będzie pracował tylko i wyłącznie w podanych zakresach częstotliwości. Nie ma fizycznej możliwości zmuszenia radia opartego o taki chip do pracy np. w częstotliwościach lotniczych, na dodatek taki chip ma tor FM, więc nie da się odbierać w modulacji AM, charakterystycznej dla łączności lotniczych. To po prostu jest niemożliwe. Te budżetowe Yaesu są właśnie oparte o ten chip, dlatego nie mają pasma AIR, o co niektórzy mają pretensję. Niestety, są pewne ograniczenia techniczne/parametryczne wynikające po prostu z konstrukcji, i w sumie nic się nie da zrobić by to przeskoczyć.

  • @MK-zr1jm
    @MK-zr1jm 2 года назад +1

    👍

  • @dawka6335
    @dawka6335 2 года назад +2

    Ja mam Baofenga UV-9R Plus i powiem szczerze, że jest fajne, ale chciałbym mieć coś mniejszego, bo ten model jest strasznie duży w porównaniu do UV-82 czy UV-5R

    • @chudy150
      @chudy150 2 года назад

      UV-9R Plus jest wymiarowo takie samo, jak UV-82.

    • @dawka6335
      @dawka6335 2 года назад

      @@chudy150 Używałem UV-82 dosyć dużo i wydawało mi się, że jednak jest większe, ale mogę się mylić

    • @chudy150
      @chudy150 2 года назад

      @@dawka6335 UV-9r plus jest tylko bardziej prostokątne.

  • @ZERUBARIEL
    @ZERUBARIEL 9 месяцев назад +1

    Chicago..ZNAJDZIESZ ZNAJDZIESZ MNIE-????

  • @nocnyorzel1743
    @nocnyorzel1743 2 года назад +2

    Jak tam ktoś na skanerze słucha to pół biedy. Ale najgorzej jak masa ludzi przeszkadza na przemiennikach amatorskich lub innych pasmach kf.

  • @PortalAuditor
    @PortalAuditor 2 года назад +1

    Wybrałem UV-82 Chińcyk właśnie pakuje razem z kabelkiem. więc pewnie za jakieś 2-3 tygodnie dojdzie, ktoś wie ile idzie paczka z Chin? Jak zamawiałem kieszonkową popielniczkę to szło 3 tygodnie :( Wszystko przez Sierra Echo, zaraziłeś mnie.

    • @XenLin
      @XenLin 2 года назад

      Aliexpress ? Jaka forma dostawy?

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад

      Do mnie ostatnio paczki z Chin idą poniżej 2 tygodni. Sorry, mam nadzieję, że nie zostanę objęty kwarantanną ;)

  • @rreekkddaa
    @rreekkddaa Год назад

    Proszę mi doradzić model uv g30 czy s22 baofeng?

  • @user-zg7qt6tw9q
    @user-zg7qt6tw9q 4 месяца назад

    PMR scrambler

  • @kowind
    @kowind 5 месяцев назад

    Ile kosztuje te 1 radio. Bym kupił, jaki ma zasięg?

  • @mietekkowalski935
    @mietekkowalski935 2 года назад +2

    Witam posiadam skaner Aor 8200 mk2 Jaka antene by Pan polecil do tego urzadzenia? Pozdrawiam.

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +1

      Bardzo fajny sprzęt! Antena zależy od tego czego chcesz słuchać - jakie pasma, częstotliwości.

    • @mietekkowalski935
      @mietekkowalski935 2 года назад +1

      @@SierraEcho Oczywiscie sluzby jak najbardziej 😊

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +1

      Czyli okolice 145-175 MHz? Jeśli tak to polecam antenę X-30. Krótka, niedroga ale dość skuteczna. Jeśli chcesz sam zrobić, to dobra będzie Ground Plane - ruclips.net/video/iUvaHNUX2Ck/видео.html

    • @mietekkowalski935
      @mietekkowalski935 2 года назад +1

      @@SierraEchoTak 145-175 i pewnie cos tam moze jeszcze😊To jeszcze pytanko czy chodzi o antene Diamonda X30 czy Radiora X30? Wiem ze np Radmorowska palka byla tez chwalona😊W krotkofalarstwo sie nie bawie ale kiedys bawilem sie w CB radyjko w koncowym w sumie okresie swietnosci tego urzadzonka. Ech to byli piekne czasy🤗🤗

    • @mietekkowalski935
      @mietekkowalski935 2 года назад +1

      @@SierraEcho Witam to jeszcze raz zapytam o jaka dokladnie antene chodzi x-30?

  • @jakubjakub2593
    @jakubjakub2593 Год назад

    W takim razie jaki skaner wybrać przy budżecie ok 200 zł?

  • @krzysiek2402
    @krzysiek2402 7 месяцев назад

    Mam pytanie. Posiadam dwie krótkofalówki. Baofeng 888s i radtel 470L. I teraz jest problem bo nadawanie z baofenga odbiera radtel a nadawanie z radtela niby baofeng odbiera bo zielona dioda się zapala podczas nadawania ale nic nie słychać w baofengu ani głosu ani szumu tylko zapala się zielona dioda. W czym może być problem? 3:37

    • @sylwiazmuda9837
      @sylwiazmuda9837 6 месяцев назад

      Ten drugi ma zablokowane fale PMR Nie polaczysz się z radiotelefonem z PMR

  • @adamgromada2537
    @adamgromada2537 Год назад

    Szukam czegoś do pracy przy sprawdzeniu zasilania

  • @marzenka80
    @marzenka80 2 года назад +2

    Czy był filmik o bramkach Frn.

    • @8thspirit
      @8thspirit 2 года назад

      Witam frnowicza. Jaki serwer?

    • @Ryszard1000
      @Ryszard1000 2 года назад +2

      Bramki FRN to bardzo dobry temat a co do PMR to omówienie kanałów i do czego służą + kody jakie na którym też dobry temat, bo w cb każdy wie, że 19-nastka to np drogowy itd. a w PMR?

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад

      Nie było jeszcze.

  • @user-bv8eb4oq9i
    @user-bv8eb4oq9i 4 месяца назад

    Witam. A czy jeśli posiadam licencję UKE to czy z radiotelefonów może korzystać moja żona albo dzieci aby połączyć się ze mną lub abym ja mógł połączyć się z nimi będąc daleko od siebie? Jak to jest? Bardzo serdecznie dziękuję i pozdrawiam Ciebie oraz wszystkich widzów i fanów krótkofalarstwa

    • @tsundere9224
      @tsundere9224 Месяц назад

      to chyba logiczne że nie tak samo jak z prawem jazdy

  • @martynabiernacka1021
    @martynabiernacka1021 Год назад

    Ojej, ja już chyba nic nie wiem, bardzo prosiłabym o pomoc ;)
    Chce kupić mężowi Baofenga, myślałam o uv5r, chociaż teraz jeszcze o tych pmrkach Motoroli. Mąż będzie używał ich w pomieszczeniach, w salach koncertowych i filharmoniach, także warunki pogodowe nie straszne, odległości tez nie specjalnie duże, ewentualnie wzmacniane metalowe ściany i kurtyny mogą stanowić problem i ok 12h na stand by. Czy jesteście w stanie polecić mi coś pasującego? Dodam ze kontakt mają utrzymać 3 osoby

    • @kaloryfer666
      @kaloryfer666 Год назад

      Motorola T62 powinna dać radę.

  • @etsi1232
    @etsi1232 Год назад

    czy krótkofalówki różnych firm się łączą

  • @katarzynaszczepankowska7773
    @katarzynaszczepankowska7773 2 года назад

    A jak sam sobie taką zrobię , to też pozwolenie.

  • @przemo803
    @przemo803 2 года назад

    poproszę jakiś przykład radia cb przenośnego. polecacie zwykły pmr czy jednak klasyka baofeng?

  • @bumbox1027
    @bumbox1027 2 года назад +1

    Pytanie:
    Czy istnieje urządzenie które może odbierać i nadawać na cb i pmr?
    Obojętne czy ręczne samochodowe czy domowe

    • @XenLin
      @XenLin 2 года назад

      Istnieją urządzenia "all-band". Przykład Yaesu FT-857D.

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад

      Tyle, że FT-857 to radiotelefon krótkofalarski i nie można nim legalnie nadawać na PMR. Na paśmie CB chyba też nie, nie pamiętam, czy można w nim zejść z mocą na AM-ie do 4 watów.

    • @XenLin
      @XenLin 2 года назад +1

      Zgodnie z notką katalogową.
      160-6m 25W
      2m 12.5W
      70cm 5W.
      W każdym przypadku wymagana będzie licencja.

    • @delta110a
      @delta110a 2 года назад

      @@XenLin Chętnie bym kupił ale nowego 857d. Z tego co wiem to ten model nie jest już produkowany od conajmniej 2 lat i jest dostępny z "drugiej" ręki. Można trafić dobre radio albo bubel :)

    • @delta110a
      @delta110a 2 года назад

      @@SierraEcho Jeżeli dowolny TRX pracowałby tylko i wyłącznie w paśmie CB z dopuszczalną mocą to prawo nie zabrania użycia takiego urządzenia (nielegalne jest używanie TRX na cz-ściach na które nie posiadamy pozwolenia, a z samej definicji PMRa taki TRX nie mógłby być używany na tym paśmie przez osobę bez licencji - co nie wyklucza pasma CB :). Sam zastanawiałem się nad odblokowaniem mojego 818 aby zjechać na 27MHz :). Pozdrawiam serdecznie.

  • @ajgo_r7818
    @ajgo_r7818 Год назад

    Czestochowa 435,435

  • @Ir_Ek
    @Ir_Ek 2 года назад

    Jaki jest sens kupowania tych psudo pmr czy tego 3r? Na pewno nie cena. Jeśli można kupić 5r czy 82 to za 100 - 120 zł to po kiego marnować kasę na te pozostałe?

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +1

      Zaletą 3R są miniaturowe rozmiary. PMR są legalne.

    • @Ir_Ek
      @Ir_Ek 2 года назад

      @@SierraEcho z tych 5 co prezentujesz, żadnego nie można używać jako PMR. Płacąc podobne kwoty za 888 , 82 czy 5 to zakup 888 jest całkowicie nieuzasadniony przez zwykły kłopot z używaniem/programowaniem. A to najmniejsze.... Dodajmy do 82 lub 5 tę taką małą antenkę i już jest niewiele większe od tego 3r. No umówmy, wcale nie jest takie miniaturowe :) Reasumując. Żeby używać każdego z tych urządzeń i tak w zasadzie trzeba mieć zezwolenie. Najbardziej praktyczne i użyteczne są 82 i 5 przy podobnej cenie. O tej malutkiej prawdziwej PMR nie mówię. Każdy wie do czego taki sprzęt się nadaje. Pisałem jedynie w kontekście tych trzech modeli. Żeby nie było, oglądam Twoje filmy bo dużo można z nich się nauczyć, także dobra robota,pzdr

  • @jerzynekdob7240
    @jerzynekdob7240 2 года назад +1

    Rzuca pan skrotami i pojeciami o ktorych przecietny czlowiek nic niewie

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад

      OK, chętnie wyjaśnię. Jakie na przykład?

    • @jerzynekdob7240
      @jerzynekdob7240 2 года назад +1

      @@SierraEcho tryb pamięci, tryb częstotliwości, przeprogramować częstotliwości, PTT Irak dalej.ktos kto nie jest krótkofalowcem to jak ma przeprogramować częstotliwości jeśli nawet nie wie po co są te przyciski, a co dopiero gdyby miał coś przeprogramowac .dam panu przykład najlepiej przemawia do mnie coś co ma tylko jeden kanał na jedną częstotliwość i żeby nic nie programować, a pan pokazuje że podłącza do komputera i wyskakuje tam dziesiątki różnych zeczy, o czym my mówimy?

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад

      @@jerzynekdob7240 Te radiotelefony, które się programuje i ustawia częstotliwości są przeznaczone dla krótkofalowców. Dla ludzi, którzy chcą podstawowej łączności bez wnikania w szczegóły techniczne są przenzaczone krótkofalówki PMR - w nich tylko trzeba wybrać jeden z 8 lub 16 kanałów przełącznikiem lub pokrętłem i można korzystać.

  • @alek60
    @alek60 8 месяцев назад

    Co by groziło za używanie boifeng bez pozwolen?

    • @tsundere9224
      @tsundere9224 Месяц назад

      to zależy jeśli byś nadawał tym sprzętem na paśmie PMR to raczej nic ci nie zrobią bo pasmo PMR jest pasmem niestrzeżonym a jeśli byś nadawał na pasmach strzeżonych typu na częstotliwościach służb czy na pasmach krótkofalarskich to UKE szybko by cię namierzyło i groziła by ci grzywna i konfiskata sprzętu

  • @ten3mareczkos
    @ten3mareczkos Год назад

    Czy posiadając pozwolenie radiowe, można nadawać z mocą 1W-5W na PMR446?

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  Год назад +1

      Niestety nie

    • @glodekmic
      @glodekmic Год назад

      @@SierraEcho czytałem, że baofengi (przynajmniej niektóre) można ustawić na moc 0,5w. Czy w przypadku ustawienia takiej mocy + pozwolenie radiowe sprawia, że baofengiem możemy legalnie wjechać na PMR?

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  Год назад +1

      @@glodekmic Nie. Legalnie na PMR można używać tylko fabrycznych radiotelefonów PMR.

    • @glodekmic
      @glodekmic Год назад

      @@SierraEcho wielkie dzięki. W takim razie muszę kupić dedykowane PMR (na pewno się przyda). Chciałbym też pobadać (nasłuchiwanie) inne częstotliwości więc zastanawiałem się nad baofengiem (niska cena, nie żal gdy mi się to nie spodoba). Niestety do baofenga należałoby dodać koszt uprawnień aby być zgodnym z prawem (wolałbym na spokojnie wyjść na spacer ze sprzętem). Skanery, które widziałem niestety mają ceny x razy baofeng. Czy znasz może jakiś skaner, który cenowo chociaż trochę by się zbliżył do baofenga (wliczając koszt potrzebnego pozwolenia)?

  • @pawegt6879
    @pawegt6879 4 месяца назад

    właczanie bao jest nie legalne bez uprawnień ciekawe

  • @xawierymorgan4611
    @xawierymorgan4611 5 месяцев назад

    Jak ktoś chce coś lepszego i chce dołożyć trochę grosza to jest taka firma jak Tet.

  • @Kamusx12
    @Kamusx12 2 года назад

    Czemu np uv82 nie nadaje się do nasłuchu służb?

    • @tsundere9224
      @tsundere9224 9 месяцев назад

      nie tylko UV82 ogólnie wszystkie modele baofengów nie nadają się do nasłuchu oczywiscie jest to opinia autora głównie dlatego że baofeng to urządzenie nadawczo odbiorcze które wymaga pozwolenia radiowego po drugie można przypadkowo włączyć nadawanie na częstotliwościach na których nie wolno nadawać drógi problem można rozwiązać wyłączając nadawanie przy pomocy programu CHIRP oczywiście nie wszystkie modele baofengów są obsługiwane przez ten program więc trzeba o tym pamiętać

  • @rotorfpv4117
    @rotorfpv4117 Год назад

    Chcę kupić BAOFENG UV-5R - dwie sztuki. Łatwo jest "sparować"? Czy po prostu tu i tu ustawiam tę samą częstotliwość? Nie mam licencji. Chcę używać okazjonalnie z żoną w terenie. Ew. słuchać sobie kogoś tak z nudów ;)

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  Год назад +1

      Bez licencji nie możesz używać tego radiotelefonu

    • @rotorfpv4117
      @rotorfpv4117 Год назад

      @@SierraEcho no to nabede licencję

  • @sliwa4204
    @sliwa4204 2 года назад +1

    A co Pan powie o antenie x200 na kominie podpiętej do Baofenga UV 5R

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +1

      A do czego ma służyć?

    • @sliwa4204
      @sliwa4204 2 года назад

      @@SierraEcho Nasłuch ogólnie 13m nad ziemią

  • @slawomirpiatek6500
    @slawomirpiatek6500 Год назад

    Same rozmowy to za mało teraz wszystko ma kamery laptopy tablety smartfony krótkofalówka też powinna mieć kamerę powinna być możliwość videorozmowy przez krótkofalówkę.

  • @staruchstaruchiewicz1995
    @staruchstaruchiewicz1995 3 месяца назад

    A taki skaner jest 100 legalny?

    • @tsundere9224
      @tsundere9224 Месяц назад

      jeśli jest to urządzenie służące tylko do odbierania sygnału to tak

  • @setcien
    @setcien 2 года назад +1

    Czemu zawsze Baofeng ?

    • @torpeda1883
      @torpeda1883 2 года назад +3

      Bo tanie, w miarę dobre, dzięki czemu nadają się na początek zabawy z krótkofalarstwem

    • @setcien
      @setcien 2 года назад

      A co powiesz o retevis? . Parę dni temu zakupiłem. Przyznam że się nie znam . Oglądam na YT wszystkie filmy poświęcone krótkofalarstwu.

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад +2

      O Baofengi jest najwięcej pytań. Inne marki też będą :)

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад

      Będzie recenzja RA685 jeszcze w tym tygodniu. Osobiście bardzo mi się podoba.

    • @setcien
      @setcien 2 года назад

      A może coś o programowaniu w retevis rt 667 z PC bo tam klawiatury brak 😉

  • @AkiWataru
    @AkiWataru 2 года назад +4

    W sumie beka że na CB nie trzeba pozwolenia a na małe radio tak xD

    • @torpeda1883
      @torpeda1883 2 года назад +2

      No taka krótkofalówka ma moc podobną do typowego radia cb. Takie baofengi mają 5 w mocy, a na cb chyba jest limit 4 waty w modulacji am. Także taki baofeng ma możliwość nadawania na różnych częstotliwościach, w przeciwieństwie do cb w którym masz z góry ustawione kanały.

    • @AkiWataru
      @AkiWataru 2 года назад +2

      @@torpeda1883 też prawdą

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 2 года назад

      ​@@torpeda1883 Może nie do końca tak jest. Droższe radia CB mają możliwość nadawania na dowolnej częstotliwości w zakresie możliwej konstrukcyjnej pracy oczywiście. Wybór "czterdziestek" też masz, więc...Po drugie, przedziały częstotliwości które są udostępniane bez zezwolenia wszystkim, przedziały częstotliwości objęte licencjonowaniem, są dobierane według pewnych kryteriów technicznych i użytkowych. Dostępne modulacje i moce też. W tym wszystkim nie ma przypadku, to są nawet ustalenia globalne, międzynarodowe. Na CB nie potrzeba zezwolenia bo ani moc, ani techniczne realia użytkowania tego typu sprzętu nie są w stanie wyrządzić żadnej szkody w eterze. Wypasione wielometrowe anteny, "dopały" po 100 W, to tak naprawdę w masowej skali istniało tylko w Polsce, i to tylko w latach 90'tych. Tylko w Polsce na każdym bloku było po kilka wielometrowych anten. Za granicą takie stacje były rzadkością a CB używało się przede wszystkim jako radiotelefonu podręcznego i mobilnego. To nie był czas masowej telekomunikacji komórkowej, więc to się sprawdzało wyśmienicie. W CB nawet jeżeli techniczne coś pójdzie nie tak, walniesz kilkaset watów, czy będziesz miał całkowicie rozkalibrowane radio, to co najwyżej wejdziesz w szkodę na pasmie CB i tylko Twoi koledzy będą mieć do Ciebie pretensje. Te 4 W przy modulacji AM/FM oraz 12 W (PEP) przy amplitudzie SSB, przy normalnym użytkowaniu są mocno ograniczone do niewielkiego obszaru, a nadawanie w jakikolwiek sposób nie jest w stanie zakłócić pasm chronionych. Sytuacja komplikuje się w przypadku zakresu VHF/UHF, w których to znajdują się liczne zakresy częstotliwości przeznaczone dla komunikacji profesjonalnej. Nieuprawnione nadawanie na tych częstotliwościach to jeden problem, drugi problem to bardzo duża podatność urządzeń VHF/UHF na generowanie harmonicznych, krótko pisząc, nie nadajesz tylko na ustawionej częstotliwości. Takim radiem, siejącym na lewo i prawo jest np. ta tania chińszczyzna, która chyba na terenie UE nie jest dopuszczona do użytkowania. Było tam jakieś stanowisko UKE w tej sprawie, ale jak to wygląda na dzień dzisiejszy nie wiem, zainteresowani niech sobie sami info w Necie poszukają. Takie harmoniczne interferują z częstotliwościami na których nadają użytkownicy profesjonalni, robi się małe, a czasem nawet duże "sianko" w eterze. Więcej. Pewne częstotliwości to już nawet nie nadawanie/odbiór, to częstotliwości pracy różnych urządzeń, w tym np. medycznych. Świadome lub nieświadome zakłócanie pracy tych urządzeń może zagrażać zdrowiu a nawet życiu. Dlatego właśnie w pobliżu niektórych urządzeń nie można używać sprzętu nadawczego, nawet telefonów komórkowych. Na przykład rozruszniki serca były, teraz już trochę niej, bardzo wrażliwe na dość szerokie spektrum częstotliwości. Osoby z rozrusznikiem serca miały w ogóle zakaz przebywania w pobliżu nadajników radiowych, i to nawet małej mocy. Aparatura na OIOM też była bardzo podatna na zakłócenia radiowe. Teraz to się zmienia bo technika poszła do przodu, ale zasady przydzielania częstotliwości, modulacji, mocy, obowiązują nadal. Tak naprawdę to najchętniej wyrzucono by radioamatorów z pasma VHF/UHF, właśnie dlatego, że oni i ich urządzenia są przyczyną wielu problemów w pasmach chronionych. Pasmo 4 m (70-70,5 MHz) jest dopuszczone tylko w niektórych krajach, i to na zasadzie drugorzędności. Na paśmie UHF krótkofalowcy mają swoje częstotliwości (pasmo 70 cm). Mogą tam sobie nadawać. Są różne kategorie "licencji", są przydzielone różne pasma, różna moc. Zakłada się, że osoba, która zdała egzamin w UKE posiada minimalną wiedzę, która gwarantuje chociażby próbę przestrzegania przepisów i zasad kultury. Ja mam "1" i mogę nadawać na UKF z mocą 500 W. Ja zdaję sobie sprawę z konsekwencji używania niedoskonałych technicznie urządzeń nadawczych, wiem jakie to może przynieść skutki. Na tym kanale, również na innych, to co wyosiują ludzie to po prostu przeraża. Na chińszczyźnie, która nie jest dopuszczona do użytkowania na terenie EU, zestawiają sobie linie radiowe, i problemem nie jest jak zdobyć "licencję", tylko czy Baobrzdęka podłączyć do anteny pokroju X50, czy jebn...ąć od razu X300! Na tym kanale już były pytania jak taką linię na 6 km zestawić. Właśnie z takich powodów, możliwość zakłócania pracy różnych urządzeń, zakłócania pracy podmiotom profesjonalnym, wprowadzono np. "licencję" by ograniczyć możliwość wystąpienia takich rzeczy poprzez ograniczenie dostępu do pasma radiowego technicznie zielonym osobnikom. O tych "zielonych" nie zapomniano, jak chcą się bawić to niech się bawią tymi "łoki toki" na konkretnym wycinku pasma z małą mocą i urządzeniami uniemożliwiającymi podniesienie parametrów nadawczych. Dlatego parametry urządzeń PMR mają taką a nie inną specyfikację! Takie parametry mają właśnie zapobiegać celowemu lub nieświadomemu zakłócaniu pasm/częstotliwości chronionych. Stąd właśnie te 0,5 W, stąd właśnie praca tylko na określonych częstotliwościach, stąd właśnie praca na urządzeniu z anteną zintegrowaną z radiem! Takie parametry umożliwiają zabawę tylko regionalnie, góra kilkaset metrów, w porywach kilka km na otwartej przestrzeni. I tak ma być! Osoba mająca "licencję" powinna sobie z tego wszystkiego zdawać sprawę. Jeżeli taka osoba z "licencją" używa Baobrzdęka do PMR, daje te 3-3,5 W (bo tyle z tych 5R wychodzi, wali to w antenę X200, to "licencja" powinna być natychmiast zabrana! W przypadku osób nielicencjonowanych takie zabawy to norma. W Niemczech za takie zabawy grożą dotkliwe kary, w Polsce to tylko do 1000 zł, a w praktyce to mało kto nawet 100 zł dostał. W USA to już ociera się o kryminał! Po to są "licencje", po to są określone pasma do konkretnego użytku, po to są określone modulacje i moce, by w przestrzeni radiowej panował porządek. Trzeba pamiętać, że eter to również środowisko pracy/komunikacji wielu osób/firm, to również środowisko pracy wielu profesjonalnych urządzeń. Radioamatorzy w tym środowisku zawsze byli na zasadzie drugorzędności i pozwala nam się z eteru korzystać na zasadzie "łaski"! Dziś już nie ma takich dyskusji, ale młodszym kolegom przypomnę, że ze dwie dekady temu była duża ochota by krótkofalowcom to i owo pozabierać, a to co zostanie to jeszcze okroić! Przypomnę, że w latach 90'tych w Polsce trwały dyskusje by w ogóle na posiadanie/zakup sprzętu nadawczego, nadawczo odbiorczego, było wymagane zezwolenie (tak jak na broń! Ostatecznie stanęło tylko na tym, że zezwolenie potrzebne jest tylko na używanie. Tak więc nie jest to "beka" że na CB nie potrzeba zezwolenia a na "małe radio" tak. Taki CB'ista walący 100 W (lub 500 W) nie wyrządzi takich szkód w eterze jak gość z siejącym po wielu częstotliwościach 3'watowym Baobrzdękiem podpiętym do anteny 3x5/8 fali, albo pod wieloelementowe Yagi, a wszystko co z tego wylatuje prosto wali w OIOM pobliskiego szpitala, zakłócając pracę aparatury pod którą być może jego sąsiad leży. Należy dziękować Bogu, że "dopałki" 100 W na UKF są w cenie 1000 - 3000 zł, bo ja sobie tego nie wyobrażam jak to by niektórzy swoją chińszczyznę pod to podpinali. A po komentarzach/zapytaniach pod takimi kanałami jak ten, to naprawdę można się wiele rzeczy spodziewać.

  • @t1czer
    @t1czer 11 месяцев назад

    No właśnie - skaner kontra baofeng. Skaner od 200zł, baofeng od 60zł.

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  11 месяцев назад +1

      Cena w tym przypadku jest wyznacznikiem jakości i możliwości ;)

  • @Maniekchwdp1
    @Maniekchwdp1 2 года назад +3

    Jesteśmy zgubieni przez takich jak ty! W psełdo rządzie wały lecą na miliardy a ten się boi rozmawiać przez krótkofalówke.😓

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад

      Ja się boję? Nie przypominam sobie, żebym coś takiego powiedział...

    • @Maniekchwdp1
      @Maniekchwdp1 2 года назад

      @@SierraEcho Mam nadzieję! Proszę zrobić film z obsługi uniden 125 jak to nie problem. Pozdrawiam!

    • @SierraEcho
      @SierraEcho  2 года назад

      @@Maniekchwdp1 OK. Będzie taki film.

    • @Maniekchwdp1
      @Maniekchwdp1 2 года назад

      @@SierraEcho Z góry dziękuję!🙂 Mam go ale zielony z obsługi... Napewnno będzie miał dużo wyświetleń bo mało jest o nim filmów.

  • @tomaszszlitkus1099
    @tomaszszlitkus1099 4 месяца назад +1

    do brzegu.........