JDG czy jednoosobowa sp. z o.o.? Co wybrać, kiedy nie chcemy mieć wspólników?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 ноя 2024

Комментарии • 10

  • @rysstepowy1050
    @rysstepowy1050 2 месяца назад +1

    Bardzo wartościowy materiał. Dodatkowo bardzo przyjemnie się go słucha. Sam jestem na etapie podjecia decyzji o przekształceniu JDG w Sp z o.o. i bardzo pomogl mi ten vlog. Dziekuje i pozdrawiam.

    • @biznesteka
      @biznesteka  2 месяца назад

      Dziękuję bardzo, to cenne dla mnie usłyszeć, że ten materiał się Panu przydał :)

  • @Daniel-cx7od
    @Daniel-cx7od 10 месяцев назад +2

    Polecam popracować nad dźwiękiem i montażem a merytorycznie bardzo fajny materiał👍

    • @biznesteka
      @biznesteka  10 месяцев назад

      Dziękujemy za podpowiedź.Nad dźwiękiem pracujemy, pierwsze filmiki pokazały nam co nie działa, teraz będziemy ulepszać. Cieszymy się, że merytorycznie odcinek się podoba, to dla nas jest absolutnie najważniejsze :)

  • @lukaszwiesyk87
    @lukaszwiesyk87 10 месяцев назад

    Wspominała Pani, ze w przypadku jednoosobowej spółki z o.o. składka zdrowotna wynosi miesięcznie niezależnie od osiąganego dochodu 2 000 zł. Proszę o wskazanie podstawy prawnej z której to wynika. Wydaje mi się, że wysokość składki zdrowotnej jest analogiczna dla jednoosobowej spółki z o.o. jak i spółki z o.o. w której występuje kilku wspólników.

    • @biznesteka
      @biznesteka  9 месяцев назад +2

      Szanowny Panie, składka zdrowotna dla jedynego wspólnika spółki z o.o. jest obliczana od podstawy stanowiącej kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS za IV kwartał roku poprzedniego. W 2024 roku jest to kwota 7.767,85 PLN czyli 9% tej kwoty to 699,11 PLN (w 2023 roku była to kwota 626,93), jest to kwota stała w skali miesiąca. W wyliczeniach 2.000 PLN odnosiłam się do całych obciążeń składkami ZUS oraz składką zdrowotną, która w 2023 roku wynosiła w sumie 1943,47 lub 2045,41 (obecnie 2184,42 lub 2299,43) w zależności od zgłoszenia się do dobrowolnej składki chorobowej.
      Obciążenia te są stałe - składka zdrowotna wyliczana jest od stałej podstawy, tak samo jak składki społeczne płacone od minimalnej podstawy.
      Jedyny wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlega składkom społecznym (bez możliwości skorzystania z ulgi na start, małego ZUS i małego ZUS plus), składce zdrowotnej (ustalonej w zryczałtowanej wysokości) oraz składce na Fundusz Pracy. Składki są w tym przypadku należne z tytułu samego bycia wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o.
      W przypadku spółki z o.o. w której jest kilku wspólników nie ma obowiązku odprowadzania Zus, chyba że wspólnik np. zawiera umowę o pracę lub zlecenie ze spółką.

      Pełna podstawa prawa:
      Obwieszczenie
      Obwieszczenie w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku w czwartym kwartale 2023 roku
      Samo podleganie pod ubezpieczenia wynika z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 5 pkt 21 ustawy z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
      Na mocy art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1009 ze zm.) - dalej u.s.u.s. - do kategorii osób uprawnionych zalicza się między innymi osoby prowadzące pozarolniczą działalność.
      W myśl art. 8 ust. 6 pkt 4 u.s.u.s. za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się między innymi wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.
      Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1285 ze zm.) - dalej u.ś.o.z. składki zdrowotne opłacają osoby prowadzące pozarolniczą działalność
      Na mocy art. 82 ust. 5 pkt 1 u.ś.o.z. jednym z rodzajów działalności podlegającej składkom zdrowotnym jest działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
      W art. 81 ust. 2 u.ś.o.z. ustawodawca postanowił, że podstawę wymiaru składek zdrowotnych stanowi kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego.
      Skoro wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. podlega składkom społecznym - podlega też składkom na Fundusz Pracy - zob. art. 104 ust. 1 pkt 3 ustawy z 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 690 ze zm.).

  • @p.m.s.5005
    @p.m.s.5005 8 месяцев назад

    Witam
    Bardzo ciekawy materiał . Zastanawiam się jak najkorzystniej jest wypłacać środki ze spółki z o.o. ( 2 udziałowców po ok. 50% udziałów ) przy jednoczesnym zatrudnieniu każdego udziałowca na umowę o pracę na 1/4 lub 1/8 etatu. Czy można w takim przypadku wynająć spółce samochód lub nieruchomość i będzie to objęte tylko podatkiem dochodowym .Chodzi o to , aby nie płacić od pozostałych wypłat składki zdrowotnej i innych składników do ZUS.

    • @biznesteka
      @biznesteka  8 месяцев назад

      Dziękujemy :) Polecamy obejrzeć odcinek o tym jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o. ruclips.net/video/lphlTudjql8/видео.htmlfeature=shared lub zapoznać się z naszym ebookiem, w którym omówiliśmy 12 sposobów jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o. - optymalnie i legalnie biznesteka.pl/jak-wyplacac-pieniadze-ze-spolki-z-o-o/

  • @misiek963
    @misiek963 5 месяцев назад

    Czy jest gdzieś dostępny film prokurent samoistny w jednoosobowej sp z o.o. i jego uprawnienia?

    • @biznesteka
      @biznesteka  5 месяцев назад

      Nie mamy takiego filmu, ale dziękujemy za podpowiedź. Co Pana interesuje szczególnie w tym zakresie?