Krzysiek, bardzo starannie wykonana instalacja. Na każdym kroku widać, że wkładasz serce w robotę! Jako praktyk z prawie 30-sto letnim doświadczeniem w branży instalacji niskoprądowych pozwolę sobie na taki komentarz - przed wykonaniem takiej instalacji (niskoprądowej) konsultuj to z profesjonalistami (jeśli nie na budowie, to na forum Muratora lub Elektrodzie). Tu nieświadomie można popełnić wiele błędów. Jak przyjdzie co do czego i zabraknie jednego przewodu, to klient zapomni o całej fachowo wykonanej instalacji, tylko będzie psy wieszał za brak tego jednego przewodu. Mowa tu o np. brakującym piątym przewodzie koncentrycznym do anten (cztery do konwertera i piąty do anten RTV). Druga uwaga - przewody instalacji niskoprądowej ZAWSZE należy prowadzić z dala od instalacji elektrycznej. Minimalny odstęp tych instalacji, to 5 cm. Chodzi tu o zakłócenia i przepięcia w instalacji elektrycznej, które mogą mieć duży wpływ na instalacje niskoprądowe (włącznie z uszkodzeniami). W dobie wszechobecnych zasilaczy impulsowych (np. do oświetlenia LED) ma to szczególne znaczenie! Trzecia uwaga, to centrala systemu alarmowego nie powinna być w garażu (strefa opóźnienia), a manipulator w garażu nie powinien być przy bramie, tylko przy wejściu do domu (generalnie manipulator nie może być widoczny z zewnątrz przy otwartej bramie, czy drzwiach). Ponad to bierz po uwagę, że system alarmowy oparty tylko na wewnętrznych czujkach ruchu, to przeżytek. Obecny standard, to system obwodowy, czyli kontaktrony i czujki inercyjne. Do tego czujki gazu, dymu, zalania, itd. Warto podpytać kolegów z branży i mieć więcej do zaoferowania klientom :)
Witam. I to sie nazywa konstruktywna krytyka. Przewody koncentryczne zawsze wyrzuciłem 4 kiedys mi wlasnie jeden spec od anten powiedzial i zawsze wystarczyalo. Ale spoko rozdzielnia nie jest umiejscowiona w tym miejscu przypadkowo. Za sciana jest komin plmożna zawsze dołożyć jakis przewod szachtem. Co do ułożenia to wydaje mi sie ze przewody sa ekranowane po to by jie przenosić przepięć ale bede pamiętał na przyszłość. Alelarm robilem zgodnie z ustaleniami. Manipulator jest przy wejściu a drugi w garazu. Fajnie że sa jeszcze ludzie ktorzy potrafia normalnie wytłumaczyć a nie ubliżać od razu pozdr.
@@remont4you Tu jest schemat podstawowej instalacji TV+SAT na 4 TV: static.dipol.com.pl/images/images/info/000101111011153+.gif W domowej instalacji antenowej 5 przewodów koncentrycznych (żelowanych) do anten, to dziś standard. Stosowanie przewodów ekranowanych w instalacji domowej sieci komputerowej lub instalacji alarmowej, to błąd. Przewody ekranowane wymagają zastosowania osprzętu do uziemienia ekranów, co poza wyższym kosztem przewodów podnosi koszt całej instalacji, albo wręcz naraża klienta na nieprawidłowe wykonanie, bo nieuziemiony ekran przewodu działa jak antena ściągając zakłócenia. Jeszcze ważna sprawa, to jakość przewodów do instalacji teletechnicznych - coś, na co elektrycy przeważnie nie zwracają w ogóle uwagi. Przewody są układane pod tynk na kilkadziesiąt lat, więc ich jakość jest bardzo ważna! W hurtowniach elektrycznych rzadko kiedy są dostępne dobrej jakości przewody koncentryczne lub UTP. Polecam kupować takie przewody w specjalistycznych sklepach typu DIPOL lub konkretne przewody kupować w specjalistycznych sklepach internetowych. Jest kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę: w przewodach koncentrycznych: materiał z którego jest wykonana żyła i ekran (100 % miedzi, czy stal miedziowana), jakość ekranu (kilka drucików i cieniutka folia metalizowana, czy porządny, gęsty oplot), jakość izolacji (dielektryka i powłoki). W przewodach UTP podobnie, czyli materiał żył, grubość żył (niby standardowa, ale w wielu wykonaniach odbiega od normy), jakość izolacji, jakość wykonania (każda para ma inną długość skręcenia, czyli potocznie inną gęstość skrętu). Osobny temat, to sposób wykonania tych instalacji (minimalne promienie gięcia przewodów, sposób mocowania, temperatura podczas układania, brak skręcania przewodów wokół osi, itp.) Warto o tym poczytać, żeby wykonywać dobre instalacje. Tą wiedzą możesz zachwycić klientów i zawstydzić kolegów elektryków ;) Dobre jakościowo przewody, to np. TRISET, NETSET, DRAKA, ALANTEC Pozdrawiam
Możesz też zaproponować klientowi 9 koncentryków na maszt antenowy. Na jednym talerzu przy zamontowaniu zeza można odbierać z ASTRY i HOTBIRDA. + dodatkowy koncentryk do ewentualnego internetu - kiedyś montowałem taki zestaw z Plus'a ODU-INU. On jest po koncentryku.
Centralkę włamaniówki najlepiej montować w najtrudniej dostępnym miejscu wg. mnie. Co do koncentryków, to wiem że kabel jest kabel, ale zawsze można zastosować konwerter unicable
@@Slawomir-YT mógłbyś rozwinąć ekranowanie? My uziemiamy ekran z jednej strony np. dla przywodu manipulatora lub podcentrali i nie łączymy go z elektroniką urządzenia (nie podłączamy do masy). Wszystkie napotkane alarmy jeśli są podłączane inaczej obciążamy klienta kosztem i podłączamy właśnie w ten sposób. Nie widzę przeszkód żeby każdy kabel zrobić w ten sposób i każdy uziemić w centrali. Natomiast sieciowe kable ekranowane to zazwyczaj grube kable cat6, my stosujemy takie niepalne. Do 100m hulają na prędkości 1GB/s, to chyba lepiej niż standardowy cat5 i 100MB/s? Jestem ciekaw czy gniazdka się nie powyrywają i czy są przykręcone do sciany?
Instalacja estetycznie położona. Wiadomo, że ilu elektryków to tyle opinii. Instalacja przewodem YDYp jest technicznie łatwa do wykonania ale ja jakoś lubię wykonywać instalację w rurkach i wciągać przewody DY, jeszcze wykonując bruzdy w tak miękkim materiale. Wiele można w takiej instalacji uprościć wkuwając jedną rurkę niż kłaść np. 3-4 przewody YDYp. Sprawa tyczy się też zachowania kolorystyki przewodów, wykonując w rurkach jako komunikacyjne przewody do schodówek w całości są koloru fazowego a wykonując YDYp komunikacyjne są zazwyczaj wykonywane YDYp 3x1,5 i z tego przewodu niebieski i żółtozielony co jest trochę słabe :) Mam nadzieję, że chociaż w puszcze z łącznikiem izolujesz te przewody fazową izolacją :) Montując lampki schodowe nocne można dodać pierwszą puszkę jako elektroniczną SE wnękową, można tam wpakować zasilacz. Warto zrobić przepusty kablowe pod TV, żeby nie wisiał HDMI od szafki RTV i gniazdo 230V na sam TV koło uchwytu. Warto zrobić przepust kablowy z rozdzielni na strych na ewentualną fotowoltaikę. Pozdrawiam :)
dobra robota, fajnie że stosujesz dekielki do puszek, po tynkach nie ma problemu że gdzieś puszka zatynkowana. Dodał bym jeszcze w Salonie w ścianie korytka kablowe aby zamaskować przewody między gniazdkami a TV dla estetyki.
Ładnie i starannie zrobione, Panie krzyśku tynki niewiele dadzą jeżeli chodzi o wytrzymałość ściany. Jezeli się Pan obawia to radzę ponacinać co 5 cm ścianę kątówką i będzie dobrze.
W tym przypadku tylko rozdzielnice natynkowe. Kable powinny być wprowadzone do tych rozdzielnic przed tynkowaniem a same rozdzielnice zabezpieczone na czas prac tynkarskich. Po tynkowaniu doprowadzenie tak pozostawionych przewodów do porządku to masakra. Fajnie by było jakby Pan pokazał tą instalację po tynkowaniu. Pozdrawiam:)
Dobra robota . Znalazłam jeden przypadek w prowadzeniu przewodów w pomieszczeniu przed garażem. Tz ja bym inaczej puścił ale czy to jest błąd raczej nie. Instalacja bardzo ladna przejrzysta i tak ma być wykonana.
Wypowiem się jako tynkarz . Nie dawać kabli więcej niż 5 koło siebie . Tynk nie ma się czego złapać i speka na kablach Okrągłe kable musza być wkute inaczej Jako inwestor sam będziesz je wkuwać
Hmm, utalentowany i miły facet to tu się zgodzę, ale na pewno miło nie ogląda się filmu gdzie kamera lata jak szalona. Czy ktoś kto wstawia tu filmiki myśli, że w jakimś celu je tu wstawia, że ktoś to będzie oglądać? Nie, po co, kamerka na głowę i kręcę to głową tak szybko jak potrafię, nie?
@@ANTYDEMOKRATA-7615 Większości to nie przeszkadza, jeżeli należysz do tego grona ludzi którym to przeszkadza, to dlaczego to oglądasz? Masochizm? Czy szukanie dziury w całym?
wszystko ok , ładnie i estetycznie , do czego można minimalnie się przyczepić to brak przerw między 2-3 przewody i 2 cm przerwy , ale jakość 9/10 super , ja z kolegą taką instalacje robimy w 2 dni jeżeli łączymy to przyjeżdzamy w 3 dzień . Jednak to nie ma dużego znaczenia . Pozdrawiam i super robota :)
Instalacja wykonana w miarę poprawnie: 1. Strefa ochronna w poziomie 30 cm na gniazdku, 15 cm nad puszka i 15 cm pod- za wysoko przewody nad gwiazdkami i na klatce schodowej, 2. Przewody nad oknem w chyba salonie na podciagu, inwestor wiesza karnisze i bach prądu brak - od wyłącznik w pionie wystarczy podejść na sufit i min 30 cm od ściany i po suficie i zawsze jest bezpiecznie, ale na serwisie nie zarobisz 😁. Ale ogólnie 👍
Z kuciem pod rozdzielnicę miałem podobny problem. Przekułem się do kuchni podczas wykuwania. Takie projekty budynków tera robią, że ściany czasem za cienkie tam gdzie powinny być trochę grubsze. Jeśli chodzi o odstępy pomiędzy kablami to ja robię minimum 1,5 cm,właśnie po to, żeby tynk chwycił. Natomiast puszki pod gniazdka i włączniki zostawiam luźne. Nie wiem jak proste są ściany, zostawiam to ludziom od tynków, niech dopasują sobie puszki pod siebie. Nie że by potem puszka była 1cm pod tynkiem, bo to katastrofa. To chyba każdy wie. A kabel koncentryczny może iść przy kablach napięciowych. Tak go skonstruowali, żeby był odporny na zakłócenia sieci energetycznej. Przecież główny sygnał leci rdzeniem. A ekran ekranuje zakłócanie głównego sygnału. No chyba, że ktoś przekombinował w podłączeniu koncentryka.
Mi osobiście się podoba ale dużo by pomogło mi i napewno innym jakie stosujesz przewody typu skretka kat 5-6-7 telewizyjne A++ firma, wysokości gniazdek ilość obwodów na pokój jakie będą kable do bramy i jakie itp.itd a tak pozatym to kawał dobrej roboty robisz.
Cześć, czy przed tynkami maszynowymi konieczne jest "zatopienie" kabli w ścianie/murze czy jeżeli tynki będą conajmniej grubości 1cm to nie ma to znaczenia? Jak to wygląda z Twojego doświadczenia :)
Przewody powinny być schowane w bruzdach. Tynk na bk jest nakładany na cienką warstwę więc jest bardzo prawdopodobne że po pewnym czasie na ścianach wyjdą sznity po przewodach.
@@remont4you co U Pana jest bzdurą..? To że powinno się nakładać tynk na cienką warstwę czy to że będzie widać ślad w miejscach prowadzenia przewodów oczywiście nie wszędzie , najprawdopodobniej w miejscach gdzie przewód będzie mocniej obciążany
Przebijanie przewodów przez tynk to nie kwestią ich obciążenia, a reakcja chemiczna tynku z izolacją. Jak się oszczędzi naprzewodach to tak się kończy. Mam w mieszkaniu 2cm tynku a kable widać od razu po malowaniu dobrymi farbami i nie ma znaczenia czy jest miejscowo prowadzony w bruzdach. Prędzej czy później wyjdzie bo deweloper przyoszczędził na kablu. Wiadomo że musi być zagłębione minimum 5mm, ale wrzucenie w bruzdę i głębokość 3cm też nie jest gwarantem nie przebijania.
wszystko bardzo ladnie :) ale...teraz w tym stanie scian chyba lepiej wycinac otwor na rozdzielnice ..jak cos sie posypie to jest to stan surowy i mozna zawsze cos poprawic , domurowac...po tynkowaniu jak cos sie posypie to moze byc trudniej..ale moze masz racje moze tynki na tyle wzmocnia polaczenia bloczkow :) Ogolnie dobra robota :)
O przekaźnikach schodowych już pisałem więc nie będę się powtarzał ☺ estetyka wykonania na plus 👍 ale brakuje mi m.in. zapasowych peszli na strych i skrętka przy samych przewodach to tak średnio ale działać będzie ☺ Aha ytong nie wypadnie jeśli nie wpadniesz na chama z wyburzeniowką ☺ pare otworow frezem takim jak pod puszki wiercisz i reszta już pojdzie łatwo 👍
@@remont4you nie bede się spierał ale jesli pustaki obciążone betonową płytą mają sie trzymać tylko na tynku i styropianie to trochę bałbym się w tym domu mieszkać ☺
Po takim "murowaniu" czesto wychodzą niespodzianki rysy pęknięcia ścian w miejscach takich jak: nadproża, kominy, szpalety, połączenia ścian zwlaszcza na bloczkacz bet kom 😒 i tutaj warto wszystko dobrze zagęścić (odbojowki, chodniki,podjazy) jeszcze przed etapem wykonczenia wnętrz. pozdrawiam
@@krzysztof__2446 skrętka to nie tylko komputer, to możliwość podłączenia dekodera, przesyłania obrazu zamiast HDMI i masa innych rzeczy
Год назад
Cześć, właśnie jestem na etapie planowania elektryki w swoim domu i mam dylemat. Jak lepiej będzie jak puszczę przewody, górą czy dołem? Mam wiązary i byłoby wygodniej górą, tylko zastanawiam się nad bezpieczeństwem, gdyż byłoby to przy drewnie i pewnie w jakimś ociepleniu, czyli wełnie itp. i pewnie w peszlach, natomiast podłoga, trochę później trudno układać styropian, co na moim miejscu byś wybrał?
Siema Krzysiu. Co sądzisz? Elektryk wyliczył nam materiał na wymianę instalacji na kwotę 5000+ robocizna na dom 70m. Generalnie? Kolega podrzucił nam pomysł, że możemy sami rozłożyć kable, zrobić gniazdka tam gdzie chcemy i wtedy elektryk wchodzi i podłącza wszystko do skrzynki. Co Sądzisz o tym? Podobno elektryk liczy za każdy punkt. Kolega mówi żeby te punkty samemu wykonać. Co doradzisz? Czy lepiej żeby elektryk zrobił to od A do Z ale zabulimy z 8-9k?
Cześć Krzysiek, co myślisz o korytowaniu (bruzdowaniu) wszystkich kabli w gazobetonie. Słyszałem opinie, że czasem widać różnice w odcieniu tynków jeśli się nie korytuje. Pozdrawiam Adam
@@remont4you i @Adajer Szukałem odpowiedniego komentarza do, którego mógłbym się podłączyć. Nie zrozum mnie źle. Robota wykonana starannie i super zrobiona jednak powinieneś uświadomić inwestora, że konieczne jest wbruzdowanie kabli. Takie położenie kabli nie z teorii i praktyki "bo wszyscy tak teraz robią byle szybciej" kończy się później spychologią i uciążliwościami dla inwestora. Tynki pękają i kable się odznaczają i nie ma bata. Później inwestor się buja. Czemu farba pęka, a bo gładzi było mało (1-2 mm cudów nie zrobi), źle zagruntowali. Czemu gładź pęka bo tynkarze, za mało tynku dali i za mało cementu (oczekujesz, że nawalą Ci 4-5 cm -zapomnij. Miejscami wyjdzie 3 cm a gdzie indziej 0,5 cm i kabel będzie lekko przykryty). Czemu tynku za mało, a bo murarze krzywo murowali kątów nie trzymali itd. zresztą panie siatka powinna być na takiej ilości kabli, a my jesteśmy od tynkowania, a nie siatkarze ;-). Wiem co mówię bo jako inwestor przez swoja niewiedzę mam tak właśnie zrobione jak na filmiku i wychodzą teraz mankamenty, których elektryk, tynkarz itd. już nie widzą bo wzięli kasę i poszli. Wystarczyło TYLKO dołożyć 1-2 dni roboty i dopłacić parę stówek i wbruzdować kable w gazobeton (idzie jak po maśle to nie ceramika) chociażby, żeby licowały się z pustakiem, a nawet 0,5 cm głębiej. Dlatego OSTRZEGAM i ODRADZAM komukolwiek kto chce tak zrobić jak na filmiku, chyba, że na kablach będzie płyty KG lub 4 cm tynku w każdym miejscu lub tynk i płytki.
Jest jedna rzecz na którą warto zwrócić uwagę: przewody bez bruzdowania należało by rozsunąć na pewną szerokość zwłaszcza jeśli jest ich kilka obok siebie bo w przeciwnym razie w miejscach takiego zagęszczenia przewodów pojawia się rysy na tynku. Niezależnie od tego jaki to będzie. Nawet tradycyjny tynk grubości 2 cm na tak dużej ilości kabli obok siebie będzie pękał. I tutaj jeszcze dodam że nie jest to kwestia przebarwienia itp tylko przyczepności do podłoża w tym przypadku PVC z kabli przypiętych złączka co pewien czas do ściany. Poza tym super pozdrawiam
Właśnie chciałem zapytać jak z trzymaniem tynku kiedy tyle przewodów leci jeden obok drugiego. Nie sądziłem ze tynk będzie pękał. Bardziej zakładałem że całkiem odpadnie bo nie ma się jak chwycić ściany na dużym odcinku.
Wnioskuję, że instalacja bez projektu tak jak i rozdzielnica. Właściciel idzie po prostu na skróty. Żeby móc projektować sieci elektryczne trzeba mieć budowlane uprawnienia elektryczne (nie mylić z uprawnieniami SEP)
Połóż w salonie peszelki do audio 4.1, łatwiej później rozprowadzić kable do głośników. Dobry pomysł z dodatkowym przyciskiem stacjonarnym do zamykania siłownika bramy. Nie wiem czy osadzanie puszek na stałe teraz jest dobrym pomysłem, tynkarz sam ustawi równo do płaszczyzny ściany. Co będzie jak tynk będzie grubszy o 1cm. wszystko trzeba będzie wykuć?
Sprawa osadzania puszek została już dawno wyjaśniona, co zakończyło się tym, że osadzenie puszek należy do obowiązku elektryka, choćby ze względu na poprawne i kompletne zakończenie wykonania i sprawdzenia instalacji. Zważywszy na to, że skoro elektryk nie musi obsadzać puszek, to tynkarz nie musi obsadzać narożników bo zrobi to szpachlarz, który nie musi szlifować gładzi bo zrobi to malarz, który na koniec zakłada osprzęt, a później trzeba jeździć i poprawiać. Niech każdy robi swoją robotę od początku do końca i tak jak należy, wtedy każdy będzie zadowolony.
@@Kenq92 Jak tynkarz wypoziomuje swoje krzywe ściany listwami do których zrobi tynk w tedy będzie wiadomo ile puszka ma wystawać. Elektryk nie jest od osądzania ile tynku ma być na ścianie.
Dla mnie jest ok wiadomo każdy elektryk zrobił by coś inaczej po swojemu ważne że są zachowane piony poziomy kabli wysokości, sluszna uwaga kolegi ze między nisko pradowka powinien być odstęp a 230 pozdrawiam :)
Cześć, mam pewną zagryzkę, ciągnę nową instalację elektryczną ale jednoczenie będzie ciągnięta też instancja centralnego ogrzewania i mam sytuacje taką, że rury z wodą będą szły w ścianie ok, 5 cm od podłogą i muszę te kable elektryczne pociągnąć nieco wyżej, i tu mi się nasuwa kilka pytań na które mam problem najeździć jednoznaczną odpowiedz: - czy kable elektryczne i instalację wodną mogę prowadzić w jednej bruździe, czyli kable nad instalacją wodną - czy jest określona jakaś odległość instalacji wodnej od elektrycznej - czy kable muszą być dodatkowo w peszlu w przypadku bliskiej odległości od instalacji wodnej. Dzięki.
Głupie pytanie laika, ale przewody na ścianach jak w tym przypadku są na wierzchu (nie zw bruzdach) to czym się je "zakrywa", taką centymetrową warstwą tynku/gładzi?
proszę o opinię za dwa tygodnie zabieram się za robienie instalacji elektrycznej, plan jest taki, że będę ją robił z teściem który jest elektrykiem, że tak powiem starszej daty. Ma doświadczenie w instalacjach. Pierwsza rzecz jaką na wstępie mi powiedział to, ze DYTem on mi tej instalacji nie zrobi - dla niego tylko peszel się liczy. I teraz nie wiem czy mam się z tego cieszyć czy smucić? Osobiście bliżej mi do tej drugiej opcji bo uważam, że nie warto kuć tych ścian (zwłaszcza że mam pustak ceramiczny). jako argumenty podaje: łatwiejsza naprawa przewodów, większa wytrzymałość na grzanie/przeciążenie, lepsza ochrona przewodów przed uszkodzeniem i jeszcze jeden którego nie mogę zrozumieć jako laik: że robiąc peszlem można zaoszczędzić na przewodach (mniej zużywa się przewodów) - kiedy coś takiego może mieć miejsce?
Koncentryk i skrętki powinieneś poprowadzić oddzielnie w odległości od kabli elektrycznych. Już nie poprawiaj - rób tak na przyszłość. Inwestor nie zauważy 😀
Elegancko wygląda. Ja osobiście aż tak ładnie nie robię . Wydaje mi się że w miejscach gdzie jest więcej kabli warto je wpuścić w bruzdę, Druga uwaga to nigdy nie kładę w jednej wiązce kabli prądowych z sygnałowymi.(np. utp, coax). Obsadzone puszki nie będą przeszkadzać tynkarzom?
No i wyszło całkiem ładnie. 2 rzeczy tylko do poprawy (według mnie) 1. Czemu te łączniki do oświetlenia tak wysoko? Czy inwestor nie planuje dzieci ? 🤔😹. Nawet dorosłym łatwiej jest włączyć biodrem lub nawet kolanem jak ręce zajęte 2 przewody na klatce trochę tak ze skosa niezbyt ładnie przy takim prowadzeniu przewodów na ścianie daj na dzwi rozdzielnicy kieszeń samoprzylepną przezroczystą i wpakuj tam zdjęcia z każdego pomieszczenia ładne kolorowe (nie na telefon bo się skasuje lub telefon zmienia) koszt moze 20zł a zawsze to bardzo dobry ekekt końcowy. Ja tak robię i kazdy dziękuję. Edit jak ścianka lipa to bruzdownicą nacinamy w kostke i otwór jest pod rozdzielnice. Popularna hager volta wymaga 90mm do połowy idzie bruzdownicą a potem widelcem można w ytongu wyskrobać 😀
Dzieki. wyłączniki standardowo na 140 cm. Może tak wyglada ale tam będzie dużo styropianu pod wylewkę. Fajny pomysł z tymi zdjęciami. 👍 Sory za ostatnią dyskusję ostatnio przepracowany jestem 🍻
Cześć, mam małe pytanko, dlaczego obwody gniazdowe są prowadzone.. jak dla mnie dość wysoko (norma pokazuje inaczej ;)), przewód na środku przy gniazdach TV uważam za duży błąd, poza tym całkiem fajnie to wygląda😉
Teraz instalacje i osprzet sa sa bezprzewodowe ! .. Wlaczniki adresowalne a magistrala bus zastepuje WLZ ... haha .. ale tylko na forach budowlanych .. Szacun ..23 lata w El .. po 5 letnich ZSE nr1 w Krakowie .. Badzcie Zdrowi !! A i USMP uchwyty same wskakuja po laserze ..
wygląda fajnie. Jak bardzo doradzasz klientowi w trakcie ustalania takich rzeczy? Czy jakieś głupie pomysły odrzucacie uzasadniają to? Czy w obecnych czas warto ciągnąć dodatkowe kable na zapas pod zasilanie klimy i lub fotowoltaiki aby potem nie kuć?
Nie jestem Polakiem, ale byłem niedawno w Polsce i odwiedzałem budowę. Zaskoczył mnie fakt że elektryk kładzie kable przed tynkarzem. We Włoszech, gdzie mieszkam, zawsze widziałem że najpierw murarz kładzie puste peszle do gniazd i skrzynek, a potem tynkarz lub kafelkarz zaczyna wykańczanie. Dopiero na końcu, czy prawie na końcu, przychodzi elektryk aby wciągnąć kable do tych rur... Rzeczywiście, tak jest szybciej, łatwiej i wygląda schludniej. Zastanawiam się jednak co się robi kiedy trzeba zmienić kabel czy jakoś rozbudować system (np przyniesienie nowego kabla do anteny satelitarnej, czy dodać przełącznika do jakiejś lampy). Wygląda jednak na to że wtedy niestety trzeba kuć tynk...
Jak ma się sprawa z antenami do tv, chodzi mi o to że każde połączenie do pokoju, trójnik, złączka to tłumienie w około 3dcb i prowadzenie takiego przewodu zmusza nas do specjalnego zasilacza czy to ma sens skoro zasilacz czasami kosztuje 200zl?
Krzysiek może coś więcej o instalacji teletechnicznej. Głównie punkt multimedialny w salonie bądź sypialni. Skąd te koncentryki dochodzą i skrętki? Jest jakaś rozdzielnia przystosowana do takiej instalacji? Ogólnie świetna robota. Pozdrawiam.
A ja mam pytanko (nie czepianie się) czemu nie bruzdujesz przy montażu kabli na ścianach? Jest to jakoś uwarunkowane, kiedy powinno się robić bruzdy pod kabel, a kiedy nie trzeba ? Dzięki za odpowiedź 👍🏻
Ja przewaznie bruzduje, ale zawsze trzeba obejrzec inwestycje przed robota i sprawdzic sciany poziomica. Przyjrzyj sie jak krzywe sa sciany na tej inwestycji. Sufity tez, nawet tworca filmu o tym wspomina.... Tam tynku poszlo pewnie po 3 cm jak nie wiecej. Wiec kable po wierzchu w tym przypadku beda i tak dobrze przykryte tynkiem. Zgodnie z przepisami kable powinny byc przykryte min 5mm warstwa tynku.Tutaj kazdy tynkarz powie ze to za malo i bedzie mial racje, bo nie raz sie zdarzylo ze kable wypadaja z tych uchwytow, pozatym kable sa zbyt blisko siebie i tym moze pekac bo nie ma powiazania ze sciana a tylko z kablami. Nie wiem czym jest to dyktowane u nas w Polsce, zapewne kosztami. Kazdy policzylby dodatkowo za kucie czy bruzdowanie scian. Co kraj to obyczaj. W stanach wszystko leci w rurkach stalowych no ale widamomo oni maja ulatwienie bo domy z zapalek, w Holandii wszystko leci w rurkach z tworzywa sztucznego i nie ma zmiluj. Nasi sasiedzi Niemcy kiedys wszystko puszczali w rurkach. Pozdrawiam
A co to jest wg Ciebie punkt elektryczny? Każda puszka i każdy wystający kabel na lampę? Jak jednym łącznikiem włącza się 2 wiszące lampyto ile to punktów? 1,2 czy 3?
Czy instalacja elektryczną może iść na chudziaku i czasami miejscami stykać się z instalacja wodną? A to wszystko pod 10cm styropianu ?? Nie wiem jak to rozplanować
Tynkarze nie chcą puszek ,bo trzeba je zatynkowć a to dla nich za dużo materiału. Kiedy niema puszek ściągają po kablach jest oszczędność materiału a to im pasuje. Wiem co piszę bo sam jestem tynkarzem.
Stary piękna robota. Na tej budowie gdzie jestem elektryk zrobił instalację. Ręce opadają. Ten elektryk powinien ci buty czyść i prosić żebyś go fachu nauczył.👍😁
Ja nie jestem elektrykiem z zawodu ale robię takie rzeczy bo podobie jak ciebie irytowało mnie podejście elektryków i hydraulików i zacząłem sam to robić. Oczywiście nie wszyscy są tacy. Na tej robocie co może widziałeś film z mokrymi ścianami były 4 ekipy elektryków i jedna na drugich narzekała. Dziś jeden z naszej ekipy montował łamy zrzucił eseje od oświetlenia to w niektórych gniazdkach prądu nie było ... cuda na kiju mówię ci ... pozdr.
@@remont4you Tak widziałem! Dlatego szacun za tą robotę mimo że nie jesteś elektrykiem. Ja w swoim życiu naprawdę spodkalem świetnych elektryków i hydraulików szacun dla nich. Ale większość robi to tak że żal patrzeć, wiesz o czym mówię. Takie filmy fajnie się ogląda. Trzymaj tak dalej 👍
Fajna robota podoba mi się :D Nie wie m czy puszczałeś skrętki lub telewizje na suficie ale mogłeś zabezpieczyć w peszlach ze względu na to nie osuzkujmy sie chwila nie uwagi lekkie nacięcie i jest problem (zazwyczaj ja tak daje) lub wypuszczenie na strych. A tak fajnie estetyka jest i ladnie wygląda jak się patrzy ;)
no własnie, i co teraz kto za to zapłaci itp. wg mnie dobrze zrobiłeś, czym argumentowali to tynkarze ? powiedz jeszcze jako elektryk ile razy spotkałeś się z tym że tynkarze zatynkowali jakąś puszkę i przychodziłeś szukać i wykuwać, bo ja to widzę co drugą robotę.
@@remont4you Jak wcześniej wspomniałeś, że są zdjęcia instalacji i na pewno projekty, więc z odnalezieniem puszki nie ma problemu. Uważam, że puszki powinni obsadzać tynkarze, ponieważ ściany nie zawsze są idealnie pomurowane i nie wiesz ile puszkę wystawić. Raz dają tynku więcej raz mniej, a pierścienie na puszki to jest wyście awaryjne. Tutaj mógłbym doradzić, wykucie bruzdy z rozdzielnicy na poddasze (przez sypialnie - to niedużo kucia) i wstawienie peszla z pilotem. Przyda się na przyszłość do fotowoltaiki. Pozdrawiam
Krzysiek, bardzo starannie wykonana instalacja. Na każdym kroku widać, że wkładasz serce w robotę! Jako praktyk z prawie 30-sto letnim doświadczeniem w branży instalacji niskoprądowych pozwolę sobie na taki komentarz - przed wykonaniem takiej instalacji (niskoprądowej) konsultuj to z profesjonalistami (jeśli nie na budowie, to na forum Muratora lub Elektrodzie). Tu nieświadomie można popełnić wiele błędów. Jak przyjdzie co do czego i zabraknie jednego przewodu, to klient zapomni o całej fachowo wykonanej instalacji, tylko będzie psy wieszał za brak tego jednego przewodu. Mowa tu o np. brakującym piątym przewodzie koncentrycznym do anten (cztery do konwertera i piąty do anten RTV). Druga uwaga - przewody instalacji niskoprądowej ZAWSZE należy prowadzić z dala od instalacji elektrycznej. Minimalny odstęp tych instalacji, to 5 cm. Chodzi tu o zakłócenia i przepięcia w instalacji elektrycznej, które mogą mieć duży wpływ na instalacje niskoprądowe (włącznie z uszkodzeniami). W dobie wszechobecnych zasilaczy impulsowych (np. do oświetlenia LED) ma to szczególne znaczenie! Trzecia uwaga, to centrala systemu alarmowego nie powinna być w garażu (strefa opóźnienia), a manipulator w garażu nie powinien być przy bramie, tylko przy wejściu do domu (generalnie manipulator nie może być widoczny z zewnątrz przy otwartej bramie, czy drzwiach). Ponad to bierz po uwagę, że system alarmowy oparty tylko na wewnętrznych czujkach ruchu, to przeżytek. Obecny standard, to system obwodowy, czyli kontaktrony i czujki inercyjne. Do tego czujki gazu, dymu, zalania, itd. Warto podpytać kolegów z branży i mieć więcej do zaoferowania klientom :)
Witam. I to sie nazywa konstruktywna krytyka. Przewody koncentryczne zawsze wyrzuciłem 4 kiedys mi wlasnie jeden spec od anten powiedzial i zawsze wystarczyalo. Ale spoko rozdzielnia nie jest umiejscowiona w tym miejscu przypadkowo. Za sciana jest komin plmożna zawsze dołożyć jakis przewod szachtem. Co do ułożenia to wydaje mi sie ze przewody sa ekranowane po to by jie przenosić przepięć ale bede pamiętał na przyszłość. Alelarm robilem zgodnie z ustaleniami. Manipulator jest przy wejściu a drugi w garazu. Fajnie że sa jeszcze ludzie ktorzy potrafia normalnie wytłumaczyć a nie ubliżać od razu pozdr.
@@remont4you Tu jest schemat podstawowej instalacji TV+SAT na 4 TV: static.dipol.com.pl/images/images/info/000101111011153+.gif
W domowej instalacji antenowej 5 przewodów koncentrycznych (żelowanych) do anten, to dziś standard.
Stosowanie przewodów ekranowanych w instalacji domowej sieci komputerowej lub instalacji alarmowej, to błąd. Przewody ekranowane wymagają zastosowania osprzętu do uziemienia ekranów, co poza wyższym kosztem przewodów podnosi koszt całej instalacji, albo wręcz naraża klienta na nieprawidłowe wykonanie, bo nieuziemiony ekran przewodu działa jak antena ściągając zakłócenia.
Jeszcze ważna sprawa, to jakość przewodów do instalacji teletechnicznych - coś, na co elektrycy przeważnie nie zwracają w ogóle uwagi. Przewody są układane pod tynk na kilkadziesiąt lat, więc ich jakość jest bardzo ważna! W hurtowniach elektrycznych rzadko kiedy są dostępne dobrej jakości przewody koncentryczne lub UTP. Polecam kupować takie przewody w specjalistycznych sklepach typu DIPOL lub konkretne przewody kupować w specjalistycznych sklepach internetowych. Jest kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę: w przewodach koncentrycznych: materiał z którego jest wykonana żyła i ekran (100 % miedzi, czy stal miedziowana), jakość ekranu (kilka drucików i cieniutka folia metalizowana, czy porządny, gęsty oplot), jakość izolacji (dielektryka i powłoki). W przewodach UTP podobnie, czyli materiał żył, grubość żył (niby standardowa, ale w wielu wykonaniach odbiega od normy), jakość izolacji, jakość wykonania (każda para ma inną długość skręcenia, czyli potocznie inną gęstość skrętu).
Osobny temat, to sposób wykonania tych instalacji (minimalne promienie gięcia przewodów, sposób mocowania, temperatura podczas układania, brak skręcania przewodów wokół osi, itp.)
Warto o tym poczytać, żeby wykonywać dobre instalacje. Tą wiedzą możesz zachwycić klientów i zawstydzić kolegów elektryków ;)
Dobre jakościowo przewody, to np. TRISET, NETSET, DRAKA, ALANTEC
Pozdrawiam
Możesz też zaproponować klientowi 9 koncentryków na maszt antenowy. Na jednym talerzu przy zamontowaniu zeza można odbierać z ASTRY i HOTBIRDA.
+ dodatkowy koncentryk do ewentualnego internetu - kiedyś montowałem taki zestaw z Plus'a ODU-INU. On jest po koncentryku.
Centralkę włamaniówki najlepiej montować w najtrudniej dostępnym miejscu wg. mnie. Co do koncentryków, to wiem że kabel jest kabel, ale zawsze można zastosować konwerter unicable
@@Slawomir-YT mógłbyś rozwinąć ekranowanie? My uziemiamy ekran z jednej strony np. dla przywodu manipulatora lub podcentrali i nie łączymy go z elektroniką urządzenia (nie podłączamy do masy). Wszystkie napotkane alarmy jeśli są podłączane inaczej obciążamy klienta kosztem i podłączamy właśnie w ten sposób.
Nie widzę przeszkód żeby każdy kabel zrobić w ten sposób i każdy uziemić w centrali. Natomiast sieciowe kable ekranowane to zazwyczaj grube kable cat6, my stosujemy takie niepalne. Do 100m hulają na prędkości 1GB/s, to chyba lepiej niż standardowy cat5 i 100MB/s? Jestem ciekaw czy gniazdka się nie powyrywają i czy są przykręcone do sciany?
Instalacja estetycznie położona. Wiadomo, że ilu elektryków to tyle opinii. Instalacja przewodem YDYp jest technicznie łatwa do wykonania ale ja jakoś lubię wykonywać instalację w rurkach i wciągać przewody DY, jeszcze wykonując bruzdy w tak miękkim materiale. Wiele można w takiej instalacji uprościć wkuwając jedną rurkę niż kłaść np. 3-4 przewody YDYp. Sprawa tyczy się też zachowania kolorystyki przewodów, wykonując w rurkach jako komunikacyjne przewody do schodówek w całości są koloru fazowego a wykonując YDYp komunikacyjne są zazwyczaj wykonywane YDYp 3x1,5 i z tego przewodu niebieski i żółtozielony co jest trochę słabe :) Mam nadzieję, że chociaż w puszcze z łącznikiem izolujesz te przewody fazową izolacją :) Montując lampki schodowe nocne można dodać pierwszą puszkę jako elektroniczną SE wnękową, można tam wpakować zasilacz. Warto zrobić przepusty kablowe pod TV, żeby nie wisiał HDMI od szafki RTV i gniazdo 230V na sam TV koło uchwytu. Warto zrobić przepust kablowy z rozdzielni na strych na ewentualną fotowoltaikę. Pozdrawiam :)
dobra robota, fajnie że stosujesz dekielki do puszek, po tynkach nie ma problemu że gdzieś puszka zatynkowana.
Dodał bym jeszcze w Salonie w ścianie korytka kablowe aby zamaskować przewody między gniazdkami a TV dla estetyki.
super robota, moj znajomy mówi mi że ogarnia taka robote w jeden dzien, tylko potrzebuje 10 ludz i pozamiatane, pozdrawiam ;)
Ładnie i starannie zrobione, Panie krzyśku tynki niewiele dadzą jeżeli chodzi o wytrzymałość ściany. Jezeli się Pan obawia to radzę ponacinać co 5 cm ścianę kątówką i będzie dobrze.
szacun. Rozprowadzić sensownie przewody to nie takie hop siup :)
Sporo zrobiliście w ciągu 6 dni.W silce to idzie jak nóż w masełko.Pozdro.
Mózg mi się zlasował oglądając to. Mistrzowsko!!
Estetycznie,ładnie,w czasach że się ludziom nie chce i nie ma fachowców to podwójne gratki
W tym przypadku tylko rozdzielnice natynkowe. Kable powinny być wprowadzone do tych rozdzielnic przed tynkowaniem a same rozdzielnice zabezpieczone na czas prac tynkarskich. Po tynkowaniu doprowadzenie tak pozostawionych przewodów do porządku to masakra. Fajnie by było jakby Pan pokazał tą instalację po tynkowaniu. Pozdrawiam:)
Świetna robota, podziwiam za cierpliwość. "Inwestor sami nie wie co jeszcze będzie" - rozwala mnie to na łopatki.
kwiatek w salonie na oknie, robi robote :)
Dobra robota . Znalazłam jeden przypadek w prowadzeniu przewodów w pomieszczeniu przed garażem. Tz ja bym inaczej puścił ale czy to jest błąd raczej nie. Instalacja bardzo ladna przejrzysta i tak ma być wykonana.
👏 tez podobnie robie tylko wcinam w sciane troche cegly lub pustaka sie połknie☺ pozdrawiam serdecznie
I dobrze robisz bo u mnie tak robili elektrycy jak na filmie i po dwóch latach widać na ścianie gdzie idą kable, odbarwienia tzw.
bo sie powinno bruzdowac@@piotrwisniowski2001
Wypowiem się jako tynkarz . Nie dawać kabli więcej niż 5 koło siebie . Tynk nie ma się czego złapać i speka na kablach
Okrągłe kable musza być wkute inaczej Jako inwestor sam będziesz je wkuwać
wzruszyłem się z wrażenia, good job :D
Brawo. WIdać że masz wiedzę i Ci "się chce". Oby więcej takich wykonawców.
bardzo cię lubię jesteś mądrym utalentowanym facetem miło się ogląda twoje filmy
Dzięki podbudowujący jest twój komentarz 🍺
Hmm, utalentowany i miły facet to tu się zgodzę, ale na pewno miło nie ogląda się filmu gdzie kamera lata jak szalona. Czy ktoś kto wstawia tu filmiki myśli, że w jakimś celu je tu wstawia, że ktoś to będzie oglądać? Nie, po co, kamerka na głowę i kręcę to głową tak szybko jak potrafię, nie?
@@ANTYDEMOKRATA-7615 Większości to nie przeszkadza, jeżeli należysz do tego grona ludzi którym to przeszkadza, to dlaczego to oglądasz? Masochizm? Czy szukanie dziury w całym?
Piękna robota, to lubię
Napewno nie rozpadnie przy kuciu,pustak napewno pęknie no na fudze ,klej bardzo mocno trzyma ,bardziej niż zaprawa pozdrawiam
wszystko ok , ładnie i estetycznie , do czego można minimalnie się przyczepić to brak przerw między 2-3 przewody i 2 cm przerwy , ale jakość 9/10 super , ja z kolegą taką instalacje robimy w 2 dni jeżeli łączymy to przyjeżdzamy w 3 dzień . Jednak to nie ma dużego znaczenia . Pozdrawiam i super robota :)
Dziekuje 🍻
I bym chciał zobaczyć waszą estetykę po 2 dniach. Bo żeby taki domek zrobić fajnie i estetyczne to 4 . 5 dni.
Jakieś grubości kable ? I jakie ilości
Instalacja wykonana w miarę poprawnie:
1. Strefa ochronna w poziomie 30 cm na gniazdku, 15 cm nad puszka i 15 cm pod- za wysoko przewody nad gwiazdkami i na klatce schodowej,
2. Przewody nad oknem w chyba salonie na podciagu, inwestor wiesza karnisze i bach prądu brak - od wyłącznik w pionie wystarczy podejść na sufit i min 30 cm od ściany i po suficie i zawsze jest bezpiecznie, ale na serwisie nie zarobisz 😁.
Ale ogólnie 👍
Strach kuć pod rozdzielnicę w nowym domu? To się inwestor zdziwi.... Ale kable ładnie położone :)
Umiem to robić. Dobra robota.
świetna robota, estetycznie, dokładnie, bez partactwa - pozdrawiam ;)
Przewód idacy od gniazdek tv pionowo do góry to lipa... O właśnie powiedziałeś że ustalone z klientem ^^
Z kuciem pod rozdzielnicę miałem podobny problem. Przekułem się do kuchni podczas wykuwania. Takie projekty budynków tera robią, że ściany czasem za cienkie tam gdzie powinny być trochę grubsze. Jeśli chodzi o odstępy pomiędzy kablami to ja robię minimum 1,5 cm,właśnie po to, żeby tynk chwycił. Natomiast puszki pod gniazdka i włączniki zostawiam luźne. Nie wiem jak proste są ściany, zostawiam to ludziom od tynków, niech dopasują sobie puszki pod siebie. Nie że by potem puszka była 1cm pod tynkiem, bo to katastrofa. To chyba każdy wie. A kabel koncentryczny może iść przy kablach napięciowych. Tak go skonstruowali, żeby był odporny na zakłócenia sieci energetycznej. Przecież główny sygnał leci rdzeniem. A ekran ekranuje zakłócanie głównego sygnału. No chyba, że ktoś przekombinował w podłączeniu koncentryka.
Dobra robota, ja jednak preferuje chowanie przewodów w bruzdach, wiem co mówię bo jestem elektrykiem
Super wykonanie👍👍
Wszystko elegancko pozdrawiam
Bardz fajnie i na temat.
Mi osobiście się podoba ale dużo by pomogło mi i napewno innym jakie stosujesz przewody typu skretka kat 5-6-7 telewizyjne A++ firma, wysokości gniazdek ilość obwodów na pokój jakie będą kable do bramy i jakie itp.itd a tak pozatym to kawał dobrej roboty robisz.
Nie jestes pierwszy który o tym wspomina. Przy następnej okazji nagram cos wiecej. Tunisie spieszyłem przed tynkarzami :)
Cześć, czy przed tynkami maszynowymi konieczne jest "zatopienie" kabli w ścianie/murze czy jeżeli tynki będą conajmniej grubości 1cm to nie ma to znaczenia? Jak to wygląda z Twojego doświadczenia :)
Wygląda to tak że za jakiś czas wszystkie miejsca tam gdzie idą kable będzie widać
Przewody powinny być schowane w bruzdach. Tynk na bk jest nakładany na cienką warstwę więc jest bardzo prawdopodobne że po pewnym czasie na ścianach wyjdą sznity po przewodach.
Bzdura ....
@@remont4you co U Pana jest bzdurą..? To że powinno się nakładać tynk na cienką warstwę czy to że będzie widać ślad w miejscach prowadzenia przewodów oczywiście nie wszędzie , najprawdopodobniej w miejscach gdzie przewód będzie mocniej obciążany
Przebijanie przewodów przez tynk to nie kwestią ich obciążenia, a reakcja chemiczna tynku z izolacją. Jak się oszczędzi naprzewodach to tak się kończy. Mam w mieszkaniu 2cm tynku a kable widać od razu po malowaniu dobrymi farbami i nie ma znaczenia czy jest miejscowo prowadzony w bruzdach. Prędzej czy później wyjdzie bo deweloper przyoszczędził na kablu. Wiadomo że musi być zagłębione minimum 5mm, ale wrzucenie w bruzdę i głębokość 3cm też nie jest gwarantem nie przebijania.
@@pawelc3181głupoty gadasz w niektórych przypadkach nie trzeba bruzdować
@@remont4you Robisz tak jak powinno być
wszystko bardzo ladnie :) ale...teraz w tym stanie scian chyba lepiej wycinac otwor na rozdzielnice ..jak cos sie posypie to jest to stan surowy i mozna zawsze cos poprawic , domurowac...po tynkowaniu jak cos sie posypie to moze byc trudniej..ale moze masz racje moze tynki na tyle wzmocnia polaczenia bloczkow :) Ogolnie dobra robota :)
O przekaźnikach schodowych już pisałem więc nie będę się powtarzał ☺ estetyka wykonania na plus 👍 ale brakuje mi m.in. zapasowych peszli na strych i skrętka przy samych przewodach to tak średnio ale działać będzie ☺
Aha ytong nie wypadnie jeśli nie wpadniesz na chama z wyburzeniowką ☺ pare otworow frezem takim jak pod puszki wiercisz i reszta już pojdzie łatwo 👍
Oj wypadnie wypadnie. Te sciany sie naprawde licho trzymają. Pozdr.
@@remont4you nie bede się spierał ale jesli pustaki obciążone betonową płytą mają sie trzymać tylko na tynku i styropianie to trochę bałbym się w tym domu mieszkać ☺
Kawał dobrej roboty 😉
Po takim "murowaniu" czesto wychodzą niespodzianki rysy pęknięcia ścian w miejscach takich jak: nadproża, kominy, szpalety, połączenia ścian zwlaszcza na bloczkacz bet kom 😒 i tutaj warto wszystko dobrze zagęścić (odbojowki, chodniki,podjazy) jeszcze przed etapem wykonczenia wnętrz. pozdrawiam
2:24 czy ten przewiert 10 cm od włącznika jest do niego czy do tego po drugiej stronie ściany?
1:23 jeżeli są takie sekcje gdzie kable są tak gęsto to tynk bedzie się tam dobrze trzymał?
Noooo mega Panie 👍✋😀
A od czego są te koncentryki i skrętki ? Czy to jest jeszcze używane ? i po co aż tyle ?
@@krzysztof__2446 skrętka to nie tylko komputer, to możliwość podłączenia dekodera, przesyłania obrazu zamiast HDMI i masa innych rzeczy
Cześć, właśnie jestem na etapie planowania elektryki w swoim domu i mam dylemat. Jak lepiej będzie jak puszczę przewody, górą czy dołem? Mam wiązary i byłoby wygodniej górą, tylko zastanawiam się nad bezpieczeństwem, gdyż byłoby to przy drewnie i pewnie w jakimś ociepleniu, czyli wełnie itp. i pewnie w peszlach, natomiast podłoga, trochę później trudno układać styropian, co na moim miejscu byś wybrał?
Dobra robota 😎
Siema Krzysiu. Co sądzisz? Elektryk wyliczył nam materiał na wymianę instalacji na kwotę 5000+ robocizna na dom 70m.
Generalnie? Kolega podrzucił nam pomysł, że możemy sami rozłożyć kable, zrobić gniazdka tam gdzie chcemy i wtedy elektryk wchodzi i podłącza wszystko do skrzynki. Co Sądzisz o tym?
Podobno elektryk liczy za każdy punkt. Kolega mówi żeby te punkty samemu wykonać. Co doradzisz? Czy lepiej żeby elektryk zrobił to od A do Z ale zabulimy z 8-9k?
Cześć Krzysiek, co myślisz o korytowaniu (bruzdowaniu) wszystkich kabli w gazobetonie. Słyszałem opinie, że czasem widać różnice w odcieniu tynków jeśli się nie korytuje. Pozdrawiam Adam
To jak tynkarze sadza zbyt małą ilość tynku ale ogólnie ja nie widzę potrzeby :)
@@remont4you i @Adajer Szukałem odpowiedniego komentarza do, którego mógłbym się podłączyć. Nie zrozum mnie źle. Robota wykonana starannie i super zrobiona jednak powinieneś uświadomić inwestora, że konieczne jest wbruzdowanie kabli. Takie położenie kabli nie z teorii i praktyki "bo wszyscy tak teraz robią byle szybciej" kończy się później spychologią i uciążliwościami dla inwestora. Tynki pękają i kable się odznaczają i nie ma bata. Później inwestor się buja. Czemu farba pęka, a bo gładzi było mało (1-2 mm cudów nie zrobi), źle zagruntowali. Czemu gładź pęka bo tynkarze, za mało tynku dali i za mało cementu (oczekujesz, że nawalą Ci 4-5 cm -zapomnij. Miejscami wyjdzie 3 cm a gdzie indziej 0,5 cm i kabel będzie lekko przykryty). Czemu tynku za mało, a bo murarze krzywo murowali kątów nie trzymali itd. zresztą panie siatka powinna być na takiej ilości kabli, a my jesteśmy od tynkowania, a nie siatkarze ;-). Wiem co mówię bo jako inwestor przez swoja niewiedzę mam tak właśnie zrobione jak na filmiku i wychodzą teraz mankamenty, których elektryk, tynkarz itd. już nie widzą bo wzięli kasę i poszli. Wystarczyło TYLKO dołożyć 1-2 dni roboty i dopłacić parę stówek i wbruzdować kable w gazobeton (idzie jak po maśle to nie ceramika) chociażby, żeby licowały się z pustakiem, a nawet 0,5 cm głębiej. Dlatego OSTRZEGAM i ODRADZAM komukolwiek kto chce tak zrobić jak na filmiku, chyba, że na kablach będzie płyty KG lub 4 cm tynku w każdym miejscu lub tynk i płytki.
Jest jedna rzecz na którą warto zwrócić uwagę: przewody bez bruzdowania należało by rozsunąć na pewną szerokość zwłaszcza jeśli jest ich kilka obok siebie bo w przeciwnym razie w miejscach takiego zagęszczenia przewodów pojawia się rysy na tynku. Niezależnie od tego jaki to będzie. Nawet tradycyjny tynk grubości 2 cm na tak dużej ilości kabli obok siebie będzie pękał. I tutaj jeszcze dodam że nie jest to kwestia przebarwienia itp tylko przyczepności do podłoża w tym przypadku PVC z kabli przypiętych złączka co pewien czas do ściany. Poza tym super pozdrawiam
Właśnie chciałem zapytać jak z trzymaniem tynku kiedy tyle przewodów leci jeden obok drugiego. Nie sądziłem ze tynk będzie pękał. Bardziej zakładałem że całkiem odpadnie bo nie ma się jak chwycić ściany na dużym odcinku.
ty tak serio ?
Wnioskuję, że instalacja bez projektu tak jak i rozdzielnica. Właściciel idzie po prostu na skróty. Żeby móc projektować sieci elektryczne trzeba mieć budowlane uprawnienia elektryczne (nie mylić z uprawnieniami SEP)
Jak się nazywają fachowo te opaski, które trzymają przewody elektryczne w ścianie? To się wwierca do ściany?
Połóż w salonie peszelki do audio 4.1, łatwiej później rozprowadzić kable do głośników.
Dobry pomysł z dodatkowym przyciskiem stacjonarnym do zamykania siłownika bramy.
Nie wiem czy osadzanie puszek na stałe teraz jest dobrym pomysłem, tynkarz sam ustawi równo do płaszczyzny ściany. Co będzie jak tynk będzie grubszy o 1cm. wszystko trzeba będzie wykuć?
Jak będzie wiecej tynku to spokojnie dłuższe wkręty i tez bedzie ok, są też przedłużki na te puszki ;)
Sprawa osadzania puszek została już dawno wyjaśniona, co zakończyło się tym, że osadzenie puszek należy do obowiązku elektryka, choćby ze względu na poprawne i kompletne zakończenie wykonania i sprawdzenia instalacji.
Zważywszy na to, że skoro elektryk nie musi obsadzać puszek, to tynkarz nie musi obsadzać narożników bo zrobi to szpachlarz, który nie musi szlifować gładzi bo zrobi to malarz, który na koniec zakłada osprzęt, a później trzeba jeździć i poprawiać.
Niech każdy robi swoją robotę od początku do końca i tak jak należy, wtedy każdy będzie zadowolony.
@@Kenq92 Jak tynkarz wypoziomuje swoje krzywe ściany listwami do których zrobi tynk w tedy będzie wiadomo ile puszka ma wystawać. Elektryk nie jest od osądzania ile tynku ma być na ścianie.
@@witoldszydowski8169 Dlatego ktoś mądry wymyślił pierścienie dystansowe i dłuższe wkręty do mocowania osprzętu i problem z głowy :)
@@Kenq92 Świetnie, kto poniesie dotatkowe koszty źle obsadzonych puszek (wkręty , pierscienie, dodatkowa robocizna). Zapewne inwestor.
Dla mnie jest ok wiadomo każdy elektryk zrobił by coś inaczej po swojemu ważne że są zachowane piony poziomy kabli wysokości, sluszna uwaga kolegi ze między nisko pradowka powinien być odstęp a 230 pozdrawiam :)
Dlaczego przewody idą po ścianie, a nie W ścianie?
Cześć, mam pewną zagryzkę, ciągnę nową instalację elektryczną ale jednoczenie będzie ciągnięta też instancja centralnego ogrzewania i mam sytuacje taką, że rury z wodą będą szły w ścianie ok, 5 cm od podłogą i muszę te kable elektryczne pociągnąć nieco wyżej, i tu mi się nasuwa kilka pytań na które mam problem najeździć jednoznaczną odpowiedz:
- czy kable elektryczne i instalację wodną mogę prowadzić w jednej bruździe, czyli kable nad instalacją wodną
- czy jest określona jakaś odległość instalacji wodnej od elektrycznej
- czy kable muszą być dodatkowo w peszlu w przypadku bliskiej odległości od instalacji wodnej.
Dzięki.
Głupie pytanie laika, ale przewody na ścianach jak w tym przypadku są na wierzchu (nie zw bruzdach) to czym się je "zakrywa", taką centymetrową warstwą tynku/gładzi?
Cześć mam dużo przewodu 3x1.5 i czy mogę go położyć podwójnie żeby podłączyć sobie łączniki świecznikowe / schodowe ?
śmiało
Przewody koncentryczne razem z przewodami elektrycznymi? Hmmm. Polecam poczytać na ten temat
Robota super. Ale proponowałbym wszystkie kable dołem .
proszę o opinię
za dwa tygodnie zabieram się za robienie instalacji elektrycznej, plan jest taki, że będę ją robił z teściem który jest elektrykiem, że tak powiem starszej daty. Ma doświadczenie w instalacjach. Pierwsza rzecz jaką na wstępie mi powiedział to, ze DYTem on mi tej instalacji nie zrobi - dla niego tylko peszel się liczy. I teraz nie wiem czy mam się z tego cieszyć czy smucić? Osobiście bliżej mi do tej drugiej opcji bo uważam, że nie warto kuć tych ścian (zwłaszcza że mam pustak ceramiczny).
jako argumenty podaje: łatwiejsza naprawa przewodów, większa wytrzymałość na grzanie/przeciążenie, lepsza ochrona przewodów przed uszkodzeniem i jeszcze jeden którego nie mogę zrozumieć jako laik: że robiąc peszlem można zaoszczędzić na przewodach (mniej zużywa się przewodów) - kiedy coś takiego może mieć miejsce?
Na górze można było dać trochę w lewą no a na dole trochę w prawą ale ogólnie bardzo dobrze
Witam mam pytanie czy kabel elektryczny do przełącznika światła może iść nad drzwiami i w słupku bocznym drzwi??
Koncentryk i skrętki powinieneś poprowadzić oddzielnie w odległości od kabli elektrycznych. Już nie poprawiaj - rób tak na przyszłość. Inwestor nie zauważy 😀
Jest jakaś okreslona odległość w jakiej powinny się je prowadzić?
@@karolzukowski4697 dla ekranowanych min. 5cm dla nieekranowanych min. 20cm. Mówi o tym norma PN/EN-50174-2.
@@cdsmarcin co za świat.. a ja chciałem choć troszkę odizolować przecięcia jakimś sreberkiem czy coś.. to mi elektryk powiedział że nie ma potrzeby🔥
@@cdsmarcin Od 19 lat polskie normy są nieobowiązkowe. Tyle.
Z doświadczenia ci powiem ,że na domkach nie ma to żadnego znaczenia. Na przemysłowce owszem.
Rozdzielnia to pomieszczenie w ktorym znajduje sie rozdzielnica.
Elegancko wygląda. Ja osobiście aż tak ładnie nie robię . Wydaje mi się że w miejscach gdzie jest więcej kabli warto je wpuścić w bruzdę, Druga uwaga to nigdy nie kładę w jednej wiązce kabli prądowych z sygnałowymi.(np. utp, coax). Obsadzone puszki nie będą przeszkadzać tynkarzom?
czy tu były zamontowane zewnętrzne rolety elektryczne?
No i wyszło całkiem ładnie.
2 rzeczy tylko do poprawy (według mnie)
1. Czemu te łączniki do oświetlenia tak wysoko? Czy inwestor nie planuje dzieci ? 🤔😹. Nawet dorosłym łatwiej jest włączyć biodrem lub nawet kolanem jak ręce zajęte
2 przewody na klatce trochę tak ze skosa niezbyt ładnie przy takim prowadzeniu przewodów na ścianie
daj na dzwi rozdzielnicy kieszeń samoprzylepną przezroczystą i wpakuj tam zdjęcia z każdego pomieszczenia ładne kolorowe (nie na telefon bo się skasuje lub telefon zmienia) koszt moze 20zł a zawsze to bardzo dobry ekekt końcowy. Ja tak robię i kazdy dziękuję.
Edit jak ścianka lipa to bruzdownicą nacinamy w kostke i otwór jest pod rozdzielnice.
Popularna hager volta wymaga 90mm do połowy idzie bruzdownicą a potem widelcem można w ytongu wyskrobać 😀
Dzieki.
wyłączniki standardowo na 140 cm. Może tak wyglada ale tam będzie dużo styropianu pod wylewkę.
Fajny pomysł z tymi zdjęciami. 👍
Sory za ostatnią dyskusję ostatnio przepracowany jestem 🍻
Czy mocowałeś kable do ściany ?
👍Pozdrawiam :)
Cześć, mam małe pytanko, dlaczego obwody gniazdowe są prowadzone.. jak dla mnie dość wysoko (norma pokazuje inaczej ;)), przewód na środku przy gniazdach TV uważam za duży błąd, poza tym całkiem fajnie to wygląda😉
Teraz instalacje i osprzet sa sa bezprzewodowe ! .. Wlaczniki adresowalne a magistrala bus zastepuje WLZ ... haha .. ale tylko na forach budowlanych .. Szacun ..23 lata w El .. po 5 letnich ZSE nr1 w Krakowie .. Badzcie Zdrowi !! A i USMP uchwyty same wskakuja po laserze ..
Ja starej daty.gdzie są laczenia przewodow(puszki te co pod sufitem się kiedyś dawało)?
Dziś się tak nie robi
wygląda fajnie. Jak bardzo doradzasz klientowi w trakcie ustalania takich rzeczy? Czy jakieś głupie pomysły odrzucacie uzasadniają to?
Czy w obecnych czas warto ciągnąć dodatkowe kable na zapas pod zasilanie klimy i lub fotowoltaiki aby potem nie kuć?
Jakimi gwozdziami przebijasz blaszki do mocowania przewodów?
5:30 Nie powinien być wiekszy dystans pomiędzy kablami? Tynk nie będzie trzymał się ściany.
Jest git
Ładna robota, ile Ci z tym zeszło i czy w samemu robiłeś czy w kilka osób?
Mówił, że w dwie osoby sześć dni kładli przewody.
@@artgtartgt264 No da się. Ja robiłem mojej Cioci coś podobnego 2 tygodnie, tylko sam.
Witam,, a jaka nazwa projektu domu? Bo patrząc wydaje mi się że buduję taki sam.. I chcem zaczerpnąć kilka rozwiazan okablowania,, pozdrawiam
👌👍CACUSZKO
Jedno pytanko. Dlaczego włączniki świateł do łazienki są od strony korytarza a nie w samej łazience?
Takie ustalenia
Nie jestem Polakiem, ale byłem niedawno w Polsce i odwiedzałem budowę. Zaskoczył mnie fakt że elektryk kładzie kable przed tynkarzem. We Włoszech, gdzie mieszkam, zawsze widziałem że najpierw murarz kładzie puste peszle do gniazd i skrzynek, a potem tynkarz lub kafelkarz zaczyna wykańczanie. Dopiero na końcu, czy prawie na końcu, przychodzi elektryk aby wciągnąć kable do tych rur...
Rzeczywiście, tak jest szybciej, łatwiej i wygląda schludniej. Zastanawiam się jednak co się robi kiedy trzeba zmienić kabel czy jakoś rozbudować system (np przyniesienie nowego kabla do anteny satelitarnej, czy dodać przełącznika do jakiejś lampy). Wygląda jednak na to że wtedy niestety trzeba kuć tynk...
Jak ma się sprawa z antenami do tv, chodzi mi o to że każde połączenie do pokoju, trójnik, złączka to tłumienie w około 3dcb i prowadzenie takiego przewodu zmusza nas do specjalnego zasilacza czy to ma sens skoro zasilacz czasami kosztuje 200zl?
Krzysiek może coś więcej o instalacji teletechnicznej. Głównie punkt multimedialny w salonie bądź sypialni. Skąd te koncentryki dochodzą i skrętki? Jest jakaś rozdzielnia przystosowana do takiej instalacji? Ogólnie świetna robota. Pozdrawiam.
A ja mam pytanko (nie czepianie się) czemu nie bruzdujesz przy montażu kabli na ścianach? Jest to jakoś uwarunkowane, kiedy powinno się robić bruzdy pod kabel, a kiedy nie trzeba ? Dzięki za odpowiedź 👍🏻
Ja przewaznie bruzduje, ale zawsze trzeba obejrzec inwestycje przed robota i sprawdzic sciany poziomica. Przyjrzyj sie jak krzywe sa sciany na tej inwestycji. Sufity tez, nawet tworca filmu o tym wspomina.... Tam tynku poszlo pewnie po 3 cm jak nie wiecej. Wiec kable po wierzchu w tym przypadku beda i tak dobrze przykryte tynkiem. Zgodnie z przepisami kable powinny byc przykryte min 5mm warstwa tynku.Tutaj kazdy tynkarz powie ze to za malo i bedzie mial racje, bo nie raz sie zdarzylo ze kable wypadaja z tych uchwytow, pozatym kable sa zbyt blisko siebie i tym moze pekac bo nie ma powiazania ze sciana a tylko z kablami.
Nie wiem czym jest to dyktowane u nas w Polsce, zapewne kosztami. Kazdy policzylby dodatkowo za kucie czy bruzdowanie scian. Co kraj to obyczaj. W stanach wszystko leci w rurkach stalowych no ale widamomo oni maja ulatwienie bo domy z zapalek, w Holandii wszystko leci w rurkach z tworzywa sztucznego i nie ma zmiluj. Nasi sasiedzi Niemcy kiedys wszystko puszczali w rurkach. Pozdrawiam
Jakiej firmy gniastka włączniki????
ŁO PANIE ILE TAM KABLI, JAK W NASA
A co to jest wg Ciebie punkt elektryczny? Każda puszka i każdy wystający kabel na lampę? Jak jednym łącznikiem włącza się 2 wiszące lampyto ile to punktów? 1,2 czy 3?
Gniazdo =jeden punkt
Wył. +lampa= jeden punkt
Dwa wył. schodowe +lampa =dwa punkty
Itd itp
Przedscianke robisz aby ocieplić ściankę kolankową od lanego betonu ?
Czy instalacja elektryczną może iść na chudziaku i czasami miejscami stykać się z instalacja wodną? A to wszystko pod 10cm styropianu ?? Nie wiem jak to rozplanować
W peszlach chyba może
Ladnie zlozone, pozdro :)
Ile metrów i jakich przewodów poszło na tą budowę? Pytam z ciekawości.
u mnie w domu jak robiłem niskie prądy to poszło mi około 1500m skrętki, 500 koncentryka i ytdy pod alarm ok 500m
Krzysiu dekielków niema w hurtowni bo jest koronawirus heheh zdolny to ty jesteś krzychu 👏👌
Jacek Rosiński żebyś wiedział podobno producent polski ale jaka surowiec z Chin płynie i dupa ....
@@remont4you dlatego mówię jaja teraz będą zanim to wszystko ruszy po tym wirusie trochę świat jest niestety uzależniony i to bardzo od Chin
Instalacja spoko tylko czemu nie podłogą? tylko tak porozrzucane po ścianie...
Prosze Pana czy robi Pan jakis test wszystkiego przed tynkami?
Tak
Tynkarze nie chcą puszek ,bo trzeba je zatynkowć a to dla nich za dużo materiału.
Kiedy niema puszek ściągają po kablach jest oszczędność materiału a to im pasuje.
Wiem co piszę bo sam jestem tynkarzem.
Kable bez korytowania, nie boisz się przebić cieni w miejscach położenia przewodów po tynkowaniu, szpachlowaniu i malowaniu?.
Nie
@@remont4you z wieloletniego doświadczenia wiem, że kolor farby też ma znaczenie w takich sytuacjach.
Stary piękna robota. Na tej budowie gdzie jestem elektryk zrobił instalację. Ręce opadają. Ten elektryk powinien ci buty czyść i prosić żebyś go fachu nauczył.👍😁
Ja nie jestem elektrykiem z zawodu ale robię takie rzeczy bo podobie jak ciebie irytowało mnie podejście elektryków i hydraulików i zacząłem sam to robić. Oczywiście nie wszyscy są tacy. Na tej robocie co może widziałeś film z mokrymi ścianami były 4 ekipy elektryków i jedna na drugich narzekała. Dziś jeden z naszej ekipy montował łamy zrzucił eseje od oświetlenia to w niektórych gniazdkach prądu nie było ... cuda na kiju mówię ci ... pozdr.
@@remont4you Tak widziałem! Dlatego szacun za tą robotę mimo że nie jesteś elektrykiem. Ja w swoim życiu naprawdę spodkalem świetnych elektryków i hydraulików szacun dla nich. Ale większość robi to tak że żal patrzeć, wiesz o czym mówię. Takie filmy fajnie się ogląda. Trzymaj tak dalej 👍
Pytanie . Rekuperacja będzie w tym domu?
👌👍💪
👍
Na niektórych skrzyżowaniach przewodów to tynkarze chyba będą złorzeczyć, że za bardzo odstają zakręty. Ile tu jest przewidziane cm tynku?
makuszko na zakrętach przewody są podkute. Nie nachodzą jeden na drugi pozdr.
@@remont4you t
Fajna robota podoba mi się :D Nie wie m czy puszczałeś skrętki lub telewizje na suficie ale mogłeś zabezpieczyć w peszlach ze względu na to nie osuzkujmy sie chwila nie uwagi lekkie nacięcie i jest problem (zazwyczaj ja tak daje) lub wypuszczenie na strych. A tak fajnie estetyka jest i ladnie wygląda jak się patrzy ;)
🍺
widzę że puszki wklejone, ja też wkleiłem i chłop od tynków powiedział że się nie wkleja. Teraz wyrywam.
no własnie, i co teraz kto za to zapłaci itp. wg mnie dobrze zrobiłeś, czym argumentowali to tynkarze ?
powiedz jeszcze jako elektryk ile razy spotkałeś się z tym że tynkarze zatynkowali jakąś puszkę i przychodziłeś szukać i wykuwać, bo ja to widzę co drugą robotę.
@@remont4you Jak wcześniej wspomniałeś, że są zdjęcia instalacji i na pewno projekty, więc z odnalezieniem puszki nie ma problemu. Uważam, że puszki powinni obsadzać tynkarze, ponieważ ściany nie zawsze są idealnie pomurowane i nie wiesz ile puszkę wystawić. Raz dają tynku więcej raz mniej, a pierścienie na puszki to jest wyście awaryjne. Tutaj mógłbym doradzić, wykucie bruzdy z rozdzielnicy na poddasze (przez sypialnie - to niedużo kucia) i wstawienie peszla z pilotem. Przyda się na przyszłość do fotowoltaiki. Pozdrawiam