Przewody do automatyki domowej! Ile kosztują i jaką topologię wybraliśmy?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024
  • 🟢 Subskrybuj kanał: tiny.pl/wrg9s
    🔵 Instagram: / dom_prawie_myslacy
    🔴 Kontakt z nami: dom.prawie.myslacy@gmail.com
    Czas na podsumowanie przewodów do automatyzacji, które zostały rozłożone u nas w domu. Koszty oraz topologia omówione w materiale powyżej.
    Rozdziały:
    0:00 Wstęp

Комментарии • 29

  • @maniakpj
    @maniakpj 10 месяцев назад +3

    Ciekaw jestem czy ta separacja przewodów niskonapieciowych to jest wogule potrzebna, sygnał alarmowy to tylko potencjał, a magistrale to zazwyczaj jakis przemysłowy protokół odporny na zakłócenia. W automatyce przemyslowej nie ma mowy o separacji. Co do przewodow sieciowych, to tez mi się wydaje ze jeśli się pojawia zakłócenia to przy aktualnym jeden gigabicie tez będą nie zauwazalne, bo i tak nigdy cala predkosc nie bedzie wykozystana.

    • @danielsiola
      @danielsiola 8 месяцев назад

      Według mnie nie, w przemyśle wszystko idzie na jednym korycie i działa - tylko wyjątki stwarzają problemy.

    • @happyinstallerpl
      @happyinstallerpl 7 месяцев назад

      Popraw mnie jeśli się myślę, ale czy w automatyce kable sygnałowe typu skrętka nie są czasem ekranowane ?

  • @ProgramistaNaBudowie
    @ProgramistaNaBudowie 9 месяцев назад

    7:00, przekrój skrętki i innych takich przewodów telekomunikacyjnych podaje się w mm. Cat 6A ma 0.57 mm co przekłada się na 0.2582 mm2. W przypadku cieńszej żyły wystarczy odizolować większy odcinek i zrobić takie jakby oczko, które pogrubi żyłę i wtedy skręcić we wtyku i też będzie trzymało.

  • @blofeld1410
    @blofeld1410 7 месяцев назад

    Witam, Panie Dominiku chciałem zapytać o montaż skrętki pod czujnik wilgotności i temperatury u Pana w domu. Pewnie jest ich kilka ale proszę napisać jaki jest powód ich instalowania. Tzn założenie rozumiem by monitorować te parametry ale co oprócz tego. Czy jeśli w łazience będzie wysoka wilgotność to coś ma się konkretne zadziać? Na co te czujniki mają wpływ? Na rekuperacje? podłogówkę sterowaną.... jakie zadanie mają wykonywać prócz info o tych parametrach ?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  7 месяцев назад

      Łazienka - podgrzewanie lustra, żeby nie parowało + rekuperacja - wyższy bieg.
      Wszystko będzie omawiane gdy dojdziemy do momentu ich programowania :)

  • @StoooQ
    @StoooQ 4 месяца назад

    Pytanie. Czy w kazdym pomieszczeniu będziesz mial czujniki temperatury? W podlodze i na wysokosci wylacznikow czy inne rozwiazanie?

    • @StoooQ
      @StoooQ 4 месяца назад

      I drugie pytanko
      Jakie kable kładłem do głośników. Bo wyglądało to na zwykły taki instalacyjny ;)

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  4 месяца назад

      Czujniki temperatury na ścianach. Nie widzę sensu w podłodze przy ogrzewaniu wodnym i PC.
      Kable do głośników - ydyp 2x2.5. Stosowałem nkt, bo miały dobre parametry i trzymały deklarowany przekrój. Do głośników ogólnie nie ma specjalnych przewodów, trzeba doprowadzić miedziane.

  • @Cacek47
    @Cacek47 9 месяцев назад

    Do czujek temperatury, wilgotności i ruchu zastosowałem skrętkę czy przewód alarmowy?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  9 месяцев назад

      Skrętka kat. 6 lub 6A. Do czujników alarmowych oraz kontaktronów - kabel alarmowy 6x0,5

  • @ProgramistaNaBudowie
    @ProgramistaNaBudowie 9 месяцев назад

    2:50 Jedna skrętka do wysterowania 10 siłowników? Przy odkręcaniu naraz wszystkich, będziesz potrzebował puścić prąd ok. 2-2,5 A, a to wydaje się dużo na jedną żyłę... Chyba, że planujesz te siłowniki zasilane bateryjnie, ale baterie to raczej dla spuźnialskich co zapomnieli o przewodach. Ja u siebie wprowadziłem 4 skrętki do takiego rozdzielacza na 8 siłowników, bo nie byłem wtedy pewien jakie są wymagania. Teraz wiem, że to za dużo na siłowniki DC, ale wtedy nie byłem pewien. Jedna żyła ma przekrój 0,25 mm2 a taki siłownik loxone valve tree wymaga 0,26 do 0,34 mm2 na jeden siłownik. Czyli powiedzmy, że jedna żyła to tak bardzo na styk, jeszcze trzeba wziąc pod uwagę napięcie zasilania oraz odległość, czyli spadek napięcia. Nie jestem elektrykiem, ale u siebie przeznaczyłem dwie żyły (jedną parę) na siłownik. A ten stałoprądowy od Salusa potrzebuje trochę więcej prądu. Ogólnie teraz stwierdzam, że doprowadzenie samej skrętki to nie był najlepszy pomysł. Lepiej było doprowadzić tam prąd przemienny, kilka przewodów 0,75 mm2 czy coś i sterować zmienno-prądowymi siłownikami. Nie potrzeba wtedy zasilacza i tak naprawdę nic nie tracisz. No i wracając jeszcze do tej jednej żyły, to jeszcze musi być żyła z masą i ona przecież musi wytrzymać obciążalność równą sumie obciążalności pozostałych żył z napięciem zasilającym.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  9 месяцев назад

      Odpowiedź jedna: Loxone :) tak, jeden kabel wystarczy. Właśnie dlatego zdecydowałem się na gotowe rozwiązanie od firmy, która oferuje swoje produkty, żeby nie mieć takich rozkmin i problemów w przyszłości.
      Dodatkowo na samym początku nie planuję innego sterowania pompą ciepła niż krzywa grzewcza. Nie ma to dla nas sensu - lubimy mieć taką samą temperaturę zarówno w dzień jak i w nocy :)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie 9 месяцев назад

      @@domprawiemyslacyOkej, ale jak do jednej skrętki podłączysz 10 siłowników sterowanych niezależnie?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  9 месяцев назад

      ​@@ProgramistaNaBudowie skrętka dochodzi do pierwszego siłownika, a później mostkuję kolejne. Ogranicza mnie tylko maksymalna liczba urządzeń na jednym rozgałęzieniu kabla (technologia loxone tree).
      tutaj dokumentacja: www.loxone.com/plpl/kb/silownik-tree/
      Ogólnie banalnie proste w podłączeniu tylko cena zawrotna, więc nie jest to na szczycie mojej listy (o ile w ogóle się na niej pojawi), bo zamontowanie siłowników do całego domu kosztowałoby prawie 15k pln.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie 9 месяцев назад

      @@domprawiemyslacy Ah, czyli automatyka steruje już ilością otwieranych naraz siłowników. Okej, super, to fajnie :) Edit: No tak, bo to jest magistrala Tree, więc system odwołuje się do konkretnego siłownika po jego identyfikatorze i dla niego przesyła informacje. Ten moduł integrujący Tree wbudowany w siłownik ma swój przekaźnik i się załącza lub też nie. Dlatego też on tyle kasy kosztuje. No, ale można to opędzlować jednym przewodem. U siebie chciałem jednak bardziej uniwersalnie zrobić, dzięki czemu też na tańszych, ale dobrych siłownikach, choć tez nie wiem kiedy i czy w ogóle podłączę jakieś siłowniki. Zobaczymy po zamieszkaniu.

  • @mateo7603
    @mateo7603 10 месяцев назад

    Z uprawnieniami SEP już nie jest tak prosto, trzeba mieć potwierdzone doświadczenie lub szkołę. Też chciałem zrobić ale spóźniłem się.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  10 месяцев назад +1

      Wystarczy mieć własną firmę i wtedy nie trzeba mieć żadnego z powyższych :)

  • @remotepeak
    @remotepeak 8 месяцев назад

    Apeluję do Ciebie o rozsądek w sprawie uprawnień SEP. Zapewne ostro mnie ukrócisz za to wtrącanie się (młody, nieśmiertelny, a dziadersy się nie znajo), ale wiem co piszę. Jestem elektrykiem, ale nie robię w usługach instalacyjnych, więc chleba mi nie zabierasz. Za to widziałem już gościa który już się nie podniósł po "prostej elektrycznej robocie". Uczestniczyłem też w ekspertyzach spalonych instalacji elektrycznych (hale i budynki), obsługiwanych przez każdego w firmie, kto umiał trzymać śrubokręt (bo przecież to proste).
    Gdzieś napisałeś, że elektryka to nie "rocket science". Bagatelizujesz to, choć się na tym nie znasz. Cytuję Twój komentarz pod innym wpisem: "maksymalne obciążenie tych przewodów to 450/750V, także nawet jak spadnie o połowę to dalej jest więcej niż wystarczająco". Każdy elektryk po takim tekście będzie rwać włosy z głowy.
    Ja rozumiem własnoręczne kładzenie kabli pod sporadycznym nadzorem / konsultacjami z zawodowcem. Taka oszczędność Ci się chwali. Ale zastanów się szczerze, po co Ci uprawnienia SEP. Chcesz całkiem pozbyć się elektryków, samemu zamknąć inwestycję i samodzielnie podpisać papiery? Tak bardzo nisko cenisz swoje i rodziny bezpieczeństwo?

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  8 месяцев назад

      Po to się wykonuje na sam koniec pomiary instalacji :)
      dodatkowo skąd pomysł, że nie mam uprawnień bądź, że z nikim mojej instalacji nie konsultuję?

    • @remotepeak
      @remotepeak 8 месяцев назад +1

      @@domprawiemyslacy Przecież sam mówisz w filmie (1:22), że nie jesteś elektrykiem, nie jesteś automatykiem, ale rozważasz zrobienie sobie uprawnień. Plus do tego wspomniane przeze mnie Twoje wypowiedzi o 400/750V, które wskazują, że się nie znasz na tym. Jak już wspomniałem, widziałem spalone instalacje a ich przyczyny są na prawdę różne.
      Słuchaj, to jest Twoja sprawa a ja jestem tylko jakimś anonimowym gościem. Dlatego nie będę Ciebie więcej namawiał do bardziej poważnego podejścia do tematu. Ale może znajdzie się na przykład jakiś znany youtubowy elektryk, który coś (np. film) tu jeszcze dorzuci (wiadomo że jeden obraz jest więcej wart niż tysiąc słów :). Powodzenia.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  8 месяцев назад

      ten film już ma trochę czasu, a komentarz o którym piszesz jeszcze więcej 😊 nauka trochę mi zajęła, ale dalej podtrzymuję swoje zdanie na temat elektryki - jest prosta.

  • @PoSwojemu
    @PoSwojemu 10 месяцев назад

    nie rozumiem czemu nie ukatwic sobie pracy i wprowadzac odizolowany juz przewód do puszki. Nie dosc ze pozniej do tylkowania lepiej sie go uklada to tez jest mniejsza szansa na uszkodzenie go. Moin zdaniem separacja nie ma sensu, nikt w przemysle nie separuje obwodow az tak, fakt w korytach są oddzielne komory ale juz do szafy i w szafie wszystko sie schodzi w całość. Lepiej zainwestować w przewody ekranowane i cos na ten temat wiedzieć. Puszczam np cat 7 na kamery u nas tylko dla ekranowania ( oddzielnie kazda para oraz caly przewód) razem z przewodami od falownikow itp i nie ma problemów.

    • @ukaszxktos5397
      @ukaszxktos5397 7 месяцев назад

      Separuje, separuje, jednak z zdecydowanej większości połączenia falownik-napęd, od komunikacji. Separowanie w domu to wyciąganie kasy z inwestora.

  • @dgregd
    @dgregd 10 месяцев назад

    Hej, zasilanie do tabletu który będzie wisiał na ścianie jest? Mój elektryk polecił mi specjalny zasilacz dedykowany do tabletów podłączonych na stałe do kabla.

    • @domprawiemyslacy
      @domprawiemyslacy  10 месяцев назад +1

      nie będzie wisiał żaden tablet :) To nie nasz styl. Plus ładowanie tabletu można ograć automatyzacją w takim przypadku :)

    • @WidzP
      @WidzP 9 месяцев назад

      @@domprawiemyslacy Też nie rozumiem tych tabletów na ścianie, nie prościej mieć app w telefonie? A Wy jaki macie pomysł na to? Czy proste funkcje (ciszej/głośniej muzyka; zmień utwór; zmień stację; +/- ogrzewanie ) będą sterowane głosowo?

  • @Marcin-ht4ev
    @Marcin-ht4ev 7 месяцев назад

    Inatalacja katastrofa !! Ta Twoja "automatyzacja".... powodzenia w "na pewno będziesz miał wolność" :-):-)