Cześć my również już wcześniej zdecydowaliśmy że idziemy w loxone. Mam też pytanie czy siłowniki do podłogówki wybieracie z loxona, czy może planujecie zaryzykować i wybrać siłowniki innej firmy a później to zgrać z systemem ? Masz może jaką wiedzę czy istnieją kompatybilne rozwiązania jeszcze nie robiłem rozeznania rynku w tym zakresie ?
Nie planujemy sterować ogrzewaniem podłogowy inaczej niż na rotometrach. Doprowadziłem skrętki kat. 6A do każdego rozdzielacza, ale na samym początku nie planujemy podłączać tam siłowników. Gdybyśmy zdecydowali się na siłowniki Loxone to ta inwestycja wynioslaby nas 15 tysięcy, co nie wydaje się, żeby miałoby kiedykolwiek się zwrócić. Dodatkowo należy sobie odpowiedzieć na pytanie w jakim celu to robić. Sterowanie krzywą grzewczą i ustawienie rotometrów jest wystarczające. My np. nie zmieniamy temperatury w zależności od pory dnia - w dzień i noc mamy taką samą temperaturę.
Budujesz dom z automatyką i nie chcesz sterować ogrzewaniem??? Moim zdaniem duży błąd. Mam budynek na grentonie. W aplikacji mogę sterwać ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu. Pokoje nieużywane mają obniżoną temperaturę do 19 stopni, albo całkiem wyłączone. Temperatura i tak nie spada tam poniżej 19 stopni bo przecież rekuperacja nadmuchuje tam ciepłe powietrze (o tym nikt nie mówi) . Gdy przyjeżdżają goście wcześniej podnoszę tam temperaturę. Gdy chcę coś pomajsterkiwać w garażu to wieczorem poprzedniego dnia podnoszę tam temperaturę. Bezwładność podłogówki wymaga trochę czasu. Można sobie robić harmonogramy temperatur na każdy dzień tygodnia i na każde pomieszczenie. No i nie mam na ścianach tych badziewnych termostatów obok włączników światła. ;) Ustawienie przepływów na rotametrach jest bardzo trudne bo za dużo jest zmiennych. Temperatura wewnątrz i na zewnątrz (ostatnio nasza pogoda to rollercoster), krzywa grzewcza, gotowanie w kuchni, kominek (nie wiem czy planujesz), nawet silny wiatr ma wpływ na utrzymanie temperatury. A co do sterowania oświetleniem z czujników ruchu, ja mam wykorzystane czujki alarmowe. Jest lekkie opóźnienie, ale nie trzeba płacić za czujniki grentona.
Na początku chciałem zrobić automatykę na otwartym systemie typu DIY. Gdy wczytałem się w szczegóły to okazało się, że tylko oświetlenie jest tam proste do zrobienia, tzn automatyka typu włącz / wyłącz. W szczątkowej dokumentacji nie było nawet wyjaśnione jak podłącza się do systemu prosty sensor temperatury. W zasadzie podłączenie każdego sensora to mały projekt do ogarnięcia. W końcu zdecydowałem się na Loxona. Poza KNX to największe prawdopodobieństwo przetrwania kolejnych 2 lub 3 dekad na rynku ma ta firma.
Ja zdecydowalem sie na knx, nie jest to producent a system. Mam do wyboru i drogie rozwiazania jak i tanie (wieku producentow alarmów to wykorzystuje. Co zdecydowalo ? Mialem pewne pytania odnośnie jak moge wykorzystać system i tylko knx we wszyskich odpowiadał twierdząco.
A dlaczego nie Grenton? Wydaje mi się, że odpowiedziałem na pytanie dlaczego wybraliśmy Loxone. Można przeprowadzić porównanie do innych rozwiązań i zobaczyć różnicę 🙂 wszystko omówione jest na kanale do tej pory. Przede wszystkim czas.
Fajnie! Jestem blisko tej samej decyzji, z podobnych powodów. Zrobiłem szeroki research i Loxone wychodzi na najbardziej „user friendly” system ,nie tylko dla programisty. Niestety Ampio czy Grenton są znacznie mniej elastyczne (mimo niektórych marketingowych chwytów), a KNX ma w ogóle prehistoryczne założenia. Świat automatyzacji idzie do przodu i wydaje się że Loxone najbardziej za nim nadąża. Powodzenia!
Wydawało mi się, że Grenton również umożliwia zintegrowanie się ze wszystkim. Jakie główne różnice zauważyłeś między nim a Loxone w kontekście integracji właśnie?
Oglądałem również Pana odcinek z rozdzielnicą i kablami. Czy rozważał Pan zastosowanie systemu LCN? Rozdzielnica była by o połowę mniejszą. Dużo mniej okablowania. LCN działa na jednej dodatkowej żyle w standardowym kablu. Instalator potrzebowałby tylko kilka dni na zaprogramowanie. Sam system jest rozwijany od 1992 roku, więc działa na rynku Smart home od ponad 30lat. Nie ma serwera, bo jest systemem decentralnym. Za pomocą polskiego modułu Domiq Base można go zintegrować z wieloma zewnętrznymi instalacjami.
@@tomaszlipski5591Cześć! Pierwsze słyszę o tym systemie. Chyba nie przyjął się za bardzo na naszym rynku. Nie wiem, nigdy nie widziałem by ktoś o nim wspomniał. Nie jestem fanem modułów dopuszkowych, chyba że nie ma innej opcji. Jeśli ktoś ma miejsce w rozdzielnicy, to moim zdaniem lepiej wrzucić moduły do rozdzielnicy. Przekaźniki to świerszcze ukryte w puszkach :) Bez drzwi w pomieszczeniu gospodarczym słyszę jak się załączają stojąc 15 metrów od nich w drugiej części domu.
@@ProgramistaNaBudowie W Polsce system jest montowany od 2004 roku. Zalety modułów do puszek to oszczędność kabli, mniejsza rozdzielnica, co przekłada się na oszczędności finansowe i czasochłonność robót. W instalacji sprowadzanej do rozdzielnicy musi Pan uruchomić system od razu. W systemie LCN można przygotować instalację pod Smart home i używać jako standardową, a po czasie dołożyć moduły i mieć smart. Przy ewentualnej awarii zakładamy zwykły włącznik i mamy światło, co jest nie do zrobienia w przypadku kabli w rozdzielnicy. Jak potrzebuje Pan więcej informacji, to można na stronie LCN poczytać.
I oczywiście moduły w LCN są na triakach, więc ściemniamy światło. To jest ciche rozwiązanie, bo nie ma tam przekaźnika, który hałasuje i ma tylko 2 stany.
Ciekawe jest to ze kiedyś widziałem Twój jeden film, a teraz jestem na etapie instalacji i wybrałem ten sam system tj. Loxone - tez mi odpowiada podejście i prostota, ten sam rekuperator oraz ta sama pompę ciepła :) tez czasami zastanawiam się czy jestem upierdliwy ;) czy wymagający - wiec dobrze spotkać ludzi którzy maja podobne wybory i czasami za dużo analizują ;)
Dzięki za tak miłe słowa! :) Chociaż pewnie dla niektórych upierdliwość i analizowanie to ujma, dla mnie to najwyższy komplement. Z rekuperatora jesteśmy bardzo zadowoleni, pompę ciepła w tym roku już sprawdzimy mieszkając (dopiero za rok będzie wiadomo czy jest wszystko dobrze). System Loxone póki co zakupiony, ale jeszcze w trakcie składania szafy. Powodzenia!
@@domprawiemyslacy tez uważam ze lepiej 2 dni dłużej pomysleć, niż poprawiać później tydzień. Uważam też, że zgodzenie się na kompromis później może kończyć się tym, że i tak należy poprawić.
miniserwer loxone jest kompatybilny z apple homekit, więc sterowanie głosowe po siri będzie jak najbardziej możliwe do zrobienia bez żadnego wysiłku :)
A widzales co jeden z instalatorow ma o nich do powiedzenia? ruclips.net/video/Zj-6SI9un4g/видео.html ma on jeszcze jeden film pokazujacy jakosc wykonania i tego jak daleko sa od innych standardow i to ze maja wszystko "wlasne"
Ale on instaluje tylko KNX i Loxona. Może jakość modułów Loxona jest słaba pod względem montażu ale w porównaniu do czego? Co on proponuje w zamian? A KNX jest nawet droższy niż Loxon. Poza tym KNX był zaprojektowany kilka dekad temu pod instalacje przemysłowe i to widać.
Strasznie wulgarny człowiek, źle mówi o swoich widzach. Wyłączyłem filmik po 3 minutach, szkoda mi czasu na analizę takiego filmu 🙂 Rozumiem, że źle wyraża się o Loxone? Jeśli tak to tylko zachęta, żeby go zainstalować i sprawdzić czy jako amator sobie poradzę i jakie będą efekty. Oczywiście wszystko będzie publikowane na kanale 🙂
Tylko KNX. Absolutnie żaden inny system nie podniesie wartości domu jak zrobi to KNX. Kiedy za 20 lat przyjdzie Wam sprzedawać dom, to gorzko pożałujecie jeśli macie jakiś system DIY lub inny już-nie-wspierany-system. Wtedy wasz dom byłby więcej wart z instalacją tradycyjną.
Knx to standard, a nie system. W loxone też możesz zrobić wszystko na standardzie knx. Mam wrażenie, że nie obejrzałeś filmu do końca lub go nie zrozumiałeś 🤔
Zrozumiałem film. Chciałeś zainstalować system automatyzacji w domu, żeby z aplikacji w telefonie zaświecić i zgasić światło. "Knx to standard, a nie system" - czepiasz się :P z resztą właśnie ten argument jest przeciwko Loxone. KNX wyznacza europejskie normy w zakresie automatyki budynkowej. "W loxone też możesz zrobić wszystko na standardzie knx" - nie wiem, co na to odpowiedzieć :) że krzywą linię też można narysować prosto? Loxone to nie KNX. Przede wszystkim mają własny kabel (Loxone Tree), który zatynkujesz w ścianie. Na upartego będziesz mógł kiedyś przerobić to na KNX, ale choćby z uwagi na inne kolory przewodów, to już nie jest to samo i tak zatynkowana instalacja nie będzie tyle warta za ileśtam lat. Z resztą ja właśnie pisałem o podniesieniu wartości domu, a o tym mało kto myśli. Nie wiemy, co się wydarzy, ale na pewno instalacja KNX w domu będzie w cenie na długie lata. No i przede wszystkim Loxone to system zcentralizowany - wszystko pięknie, dopóki działa. Producent Ci tego nie powie, ale zcentralizowany system automatyki służy do zabawy, nie są to systemy na długie lata. Będziesz go wymieniał jak telefon. P.S. Obejrzałem właśnie film z okablowaniem w Twoim domu i rozumiem, że wszystkiego się uczysz i traktujesz to jako zabawę, dlatego nie mamy o czym rozmawiać. Dlaczego istnieją takie systemy jak Loxone i dobrze się sprzedają? Bo dobrze działają i świetnie się prezentują. Dzisiaj.
@@domprawiemyslacy informacje są w Twoim filmie: "Zmieniamy system domowej automatyki! Czemu rezygnujemy z Wago?" To po prostu kolejny zcentralizowany system. Za 3 lata opublikujecie film: "Zmieniamy system domowej automatyki! Czemu rezygnujemy z Loxone?" Jeśli Twoi odbiorcy lubią eksperymentować z różnymi systemami i wciąż je zmieniać, to nie będę się wtrącał...
Cześć my również już wcześniej zdecydowaliśmy że idziemy w loxone. Mam też pytanie czy siłowniki do podłogówki wybieracie z loxona, czy może planujecie zaryzykować i wybrać siłowniki innej firmy a później to zgrać z systemem ? Masz może jaką wiedzę czy istnieją kompatybilne rozwiązania jeszcze nie robiłem rozeznania rynku w tym zakresie ?
Nie planujemy sterować ogrzewaniem podłogowy inaczej niż na rotometrach. Doprowadziłem skrętki kat. 6A do każdego rozdzielacza, ale na samym początku nie planujemy podłączać tam siłowników. Gdybyśmy zdecydowali się na siłowniki Loxone to ta inwestycja wynioslaby nas 15 tysięcy, co nie wydaje się, żeby miałoby kiedykolwiek się zwrócić.
Dodatkowo należy sobie odpowiedzieć na pytanie w jakim celu to robić. Sterowanie krzywą grzewczą i ustawienie rotometrów jest wystarczające. My np. nie zmieniamy temperatury w zależności od pory dnia - w dzień i noc mamy taką samą temperaturę.
Budujesz dom z automatyką i nie chcesz sterować ogrzewaniem???
Moim zdaniem duży błąd.
Mam budynek na grentonie. W aplikacji mogę sterwać ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu. Pokoje nieużywane mają obniżoną temperaturę do 19 stopni, albo całkiem wyłączone. Temperatura i tak nie spada tam poniżej 19 stopni bo przecież rekuperacja nadmuchuje tam ciepłe powietrze (o tym nikt nie mówi) . Gdy przyjeżdżają goście wcześniej podnoszę tam temperaturę. Gdy chcę coś pomajsterkiwać w garażu to wieczorem poprzedniego dnia podnoszę tam temperaturę. Bezwładność podłogówki wymaga trochę czasu. Można sobie robić harmonogramy temperatur na każdy dzień tygodnia i na każde pomieszczenie. No i nie mam na ścianach tych badziewnych termostatów obok włączników światła. ;)
Ustawienie przepływów na rotametrach jest bardzo trudne bo za dużo jest zmiennych. Temperatura wewnątrz i na zewnątrz (ostatnio nasza pogoda to rollercoster), krzywa grzewcza, gotowanie w kuchni, kominek (nie wiem czy planujesz), nawet silny wiatr ma wpływ na utrzymanie temperatury.
A co do sterowania oświetleniem z czujników ruchu, ja mam wykorzystane czujki alarmowe. Jest lekkie opóźnienie, ale nie trzeba płacić za czujniki grentona.
Gdzie kupujesz loxona?
Producent ma swój sklep.
Witam, świetna seria o automatyce. Ktore czujniki ruchu loxona słabo sie sprawdzały ? A jakiej firmy zamieniliscie ?
Na początku chciałem zrobić automatykę na otwartym systemie typu DIY. Gdy wczytałem się w szczegóły to okazało się, że tylko oświetlenie jest tam proste do zrobienia, tzn automatyka typu włącz / wyłącz. W szczątkowej dokumentacji nie było nawet wyjaśnione jak podłącza się do systemu prosty sensor temperatury. W zasadzie podłączenie każdego sensora to mały projekt do ogarnięcia.
W końcu zdecydowałem się na Loxona. Poza KNX to największe prawdopodobieństwo przetrwania kolejnych 2 lub 3 dekad na rynku ma ta firma.
Ja zdecydowalem sie na knx, nie jest to producent a system. Mam do wyboru i drogie rozwiazania jak i tanie (wieku producentow alarmów to wykorzystuje.
Co zdecydowalo ? Mialem pewne pytania odnośnie jak moge wykorzystać system i tylko knx we wszyskich odpowiadał twierdząco.
Ja też zdecydowałem się na KNX. Według mnie nie ma nic lepszego.
A dlaczego nie Ampio?
A dlaczego nie Grenton? Wydaje mi się, że odpowiedziałem na pytanie dlaczego wybraliśmy Loxone. Można przeprowadzić porównanie do innych rozwiązań i zobaczyć różnicę 🙂 wszystko omówione jest na kanale do tej pory.
Przede wszystkim czas.
A czy nie trzeba być certyfikowanym instalatorem, zeby kupić, zalozyc i skonfigurowany lexone?
nie :) ale oczywiście lepiej skorzystać z usług takiej osoby, jeśli nie ma się pojęcia o elektryce i automatyce :)
Fajnie! Jestem blisko tej samej decyzji, z podobnych powodów. Zrobiłem szeroki research i Loxone wychodzi na najbardziej „user friendly” system ,nie tylko dla programisty. Niestety Ampio czy Grenton są znacznie mniej elastyczne (mimo niektórych marketingowych chwytów), a KNX ma w ogóle prehistoryczne założenia. Świat automatyzacji idzie do przodu i wydaje się że Loxone najbardziej za nim nadąża. Powodzenia!
Wydawało mi się, że Grenton również umożliwia zintegrowanie się ze wszystkim. Jakie główne różnice zauważyłeś między nim a Loxone w kontekście integracji właśnie?
Oglądałem również Pana odcinek z rozdzielnicą i kablami. Czy rozważał Pan zastosowanie systemu LCN? Rozdzielnica była by o połowę mniejszą. Dużo mniej okablowania. LCN działa na jednej dodatkowej żyle w standardowym kablu. Instalator potrzebowałby tylko kilka dni na zaprogramowanie. Sam system jest rozwijany od 1992 roku, więc działa na rynku Smart home od ponad 30lat. Nie ma serwera, bo jest systemem decentralnym. Za pomocą polskiego modułu Domiq Base można go zintegrować z wieloma zewnętrznymi instalacjami.
@@tomaszlipski5591Cześć! Pierwsze słyszę o tym systemie. Chyba nie przyjął się za bardzo na naszym rynku. Nie wiem, nigdy nie widziałem by ktoś o nim wspomniał. Nie jestem fanem modułów dopuszkowych, chyba że nie ma innej opcji. Jeśli ktoś ma miejsce w rozdzielnicy, to moim zdaniem lepiej wrzucić moduły do rozdzielnicy. Przekaźniki to świerszcze ukryte w puszkach :) Bez drzwi w pomieszczeniu gospodarczym słyszę jak się załączają stojąc 15 metrów od nich w drugiej części domu.
@@ProgramistaNaBudowie
W Polsce system jest montowany od 2004 roku. Zalety modułów do puszek to oszczędność kabli, mniejsza rozdzielnica, co przekłada się na oszczędności finansowe i czasochłonność robót. W instalacji sprowadzanej do rozdzielnicy musi Pan uruchomić system od razu. W systemie LCN można przygotować instalację pod Smart home i używać jako standardową, a po czasie dołożyć moduły i mieć smart. Przy ewentualnej awarii zakładamy zwykły włącznik i mamy światło, co jest nie do zrobienia w przypadku kabli w rozdzielnicy. Jak potrzebuje Pan więcej informacji, to można na stronie LCN poczytać.
I oczywiście moduły w LCN są na triakach, więc ściemniamy światło. To jest ciche rozwiązanie, bo nie ma tam przekaźnika, który hałasuje i ma tylko 2 stany.
Ciekawe jest to ze kiedyś widziałem Twój jeden film, a teraz jestem na etapie instalacji i wybrałem ten sam system tj. Loxone - tez mi odpowiada podejście i prostota, ten sam rekuperator oraz ta sama pompę ciepła :) tez czasami zastanawiam się czy jestem upierdliwy ;) czy wymagający - wiec dobrze spotkać ludzi którzy maja podobne wybory i czasami za dużo analizują ;)
Dzięki za tak miłe słowa! :) Chociaż pewnie dla niektórych upierdliwość i analizowanie to ujma, dla mnie to najwyższy komplement. Z rekuperatora jesteśmy bardzo zadowoleni, pompę ciepła w tym roku już sprawdzimy mieszkając (dopiero za rok będzie wiadomo czy jest wszystko dobrze). System Loxone póki co zakupiony, ale jeszcze w trakcie składania szafy. Powodzenia!
@@domprawiemyslacy tez uważam ze lepiej 2 dni dłużej pomysleć, niż poprawiać później tydzień. Uważam też, że zgodzenie się na kompromis później może kończyć się tym, że i tak należy poprawić.
Tylko KNX na taki domek . Wago to typowy PLC On jest w pełni programowalny super sterownik.
Dziwi mnie to że Loxon sprzedał Ci lub sprzeda ci sterowniki Skoro nie jesteś instalatorem . Tylko instalator może kupić i założyć Loxone.
Ja zerezygnowałem z Loxon na rżecz KNX
Poprawna decyzja. Niezalezny standard swiatowy, i coraz lepsze fantastyczne produkty.
Wywnioskowałem z filmu że jesteś użytkownikiem urządzeń Apple. Nie myślałeś żeby automatykę oprzeć na HomeKit?
miniserwer loxone jest kompatybilny z apple homekit, więc sterowanie głosowe po siri będzie jak najbardziej możliwe do zrobienia bez żadnego wysiłku :)
A widzales co jeden z instalatorow ma o nich do powiedzenia? ruclips.net/video/Zj-6SI9un4g/видео.html
ma on jeszcze jeden film pokazujacy jakosc wykonania i tego jak daleko sa od innych standardow i to ze maja wszystko "wlasne"
Ten instalator to powinien iść do terapeuty a nie publikować filmy na YT.
Pomijajac formę i poziom jego filmów pokazuje słabe wykonanie loxone a mnie zastanawia ile w tym prawdy
Ale on instaluje tylko KNX i Loxona. Może jakość modułów Loxona jest słaba pod względem montażu ale w porównaniu do czego? Co on proponuje w zamian? A KNX jest nawet droższy niż Loxon. Poza tym KNX był zaprojektowany kilka dekad temu pod instalacje przemysłowe i to widać.
Strasznie wulgarny człowiek, źle mówi o swoich widzach. Wyłączyłem filmik po 3 minutach, szkoda mi czasu na analizę takiego filmu 🙂
Rozumiem, że źle wyraża się o Loxone? Jeśli tak to tylko zachęta, żeby go zainstalować i sprawdzić czy jako amator sobie poradzę i jakie będą efekty. Oczywiście wszystko będzie publikowane na kanale 🙂
Tylko KNX. Absolutnie żaden inny system nie podniesie wartości domu jak zrobi to KNX. Kiedy za 20 lat przyjdzie Wam sprzedawać dom, to gorzko pożałujecie jeśli macie jakiś system DIY lub inny już-nie-wspierany-system. Wtedy wasz dom byłby więcej wart z instalacją tradycyjną.
Knx to standard, a nie system. W loxone też możesz zrobić wszystko na standardzie knx. Mam wrażenie, że nie obejrzałeś filmu do końca lub go nie zrozumiałeś 🤔
Zrozumiałem film. Chciałeś zainstalować system automatyzacji w domu, żeby z aplikacji w telefonie zaświecić i zgasić światło.
"Knx to standard, a nie system" - czepiasz się :P z resztą właśnie ten argument jest przeciwko Loxone. KNX wyznacza europejskie normy w zakresie automatyki budynkowej.
"W loxone też możesz zrobić wszystko na standardzie knx" - nie wiem, co na to odpowiedzieć :) że krzywą linię też można narysować prosto? Loxone to nie KNX. Przede wszystkim mają własny kabel (Loxone Tree), który zatynkujesz w ścianie. Na upartego będziesz mógł kiedyś przerobić to na KNX, ale choćby z uwagi na inne kolory przewodów, to już nie jest to samo i tak zatynkowana instalacja nie będzie tyle warta za ileśtam lat.
Z resztą ja właśnie pisałem o podniesieniu wartości domu, a o tym mało kto myśli. Nie wiemy, co się wydarzy, ale na pewno instalacja KNX w domu będzie w cenie na długie lata.
No i przede wszystkim Loxone to system zcentralizowany - wszystko pięknie, dopóki działa. Producent Ci tego nie powie, ale zcentralizowany system automatyki służy do zabawy, nie są to systemy na długie lata. Będziesz go wymieniał jak telefon.
P.S. Obejrzałem właśnie film z okablowaniem w Twoim domu i rozumiem, że wszystkiego się uczysz i traktujesz to jako zabawę, dlatego nie mamy o czym rozmawiać.
Dlaczego istnieją takie systemy jak Loxone i dobrze się sprzedają? Bo dobrze działają i świetnie się prezentują. Dzisiaj.
@@marcinbastrzyk2189 to skoro "dlatego nie mamy o czym rozmawiać." to nie pisz więcej xD Andrzej, to ty dzwonisz.
Sam robie instalacje na tym u siebie w domu
Nie bierz loxone, jest kupa informacji o nim ze jest badziewny
Skąd te informacje i gdzie je znajdę?
@@domprawiemyslacy informacje są w Twoim filmie: "Zmieniamy system domowej automatyki! Czemu rezygnujemy z Wago?"
To po prostu kolejny zcentralizowany system. Za 3 lata opublikujecie film: "Zmieniamy system domowej automatyki! Czemu rezygnujemy z Loxone?" Jeśli Twoi odbiorcy lubią eksperymentować z różnymi systemami i wciąż je zmieniać, to nie będę się wtrącał...
@@marcinbastrzyk2189 xDDDD przeczytaj komentarz na który odpowiadam i może zrozumiesz mój komentarz
Najlepsza możliwa decyzja. Będziesz zadowolony, zobaczysz :)