Nagy öröm a torma a kertben,mert egy csoda-növény,remek,hogy "Kisvakond "így népszerűsíti!Kivàló íz-zamatanyaga miatt is kedvelt az ecetes torma,tormamàrtàs,illetve a savanyított termékek remek ízét,tartóssàgàt is a tormànak köszönhetjük.Mi teszünk el vele vörös mustot,ami ily módon egy évig NYERSEN fogyasztható! A tormàtól "murci-szerű"ízt kap,a must gyógyító beltartalmàt (RESVERATROL-t tartalmaz!)pedig sokszorozza. A torma kivàló hàzi antibiotikum,nàtha esetén inhalaló-szerként is használható..A tüdőbe jutva a gőze kénessavvà alakul,ez az alveolusok(tüdő- hólyagok)falàról levàlasztja a nyàkokat,így azt utàna könnyen felköhögjük.A légtisztító hatàsa a torma fogyasztàsakor is érvényesül,nàtha esetén csodàkat művel..Van egy receptem,ami minden szervben levő gyulladàsunkat kezeli,bàrki fogyaszthatja,aki a csípős ízt elviseli..Egyik fő alkotóeleme ennek is a torma.."Mellesleg"kivàló féreghajtó tulajdonsàga is ismert...,az àztatott levele,gyökere pedig a biotermesztésben hatàsos gombaölőszerként is használható. Ezen rendkívüli tulajdonsàgai miatt a torma méltàn érdemel az eddiginél jóval nagyobb figyelmet..!
Esetleg megosztaná a receptet? Megfáztam, és nagyon lassan gyógyúltam, de a legrosszabb az, hogy még három hét után van mit felköhögni. A tormát mi kifejezetten szeretjük, nem is hőkezeljük, de csak húsvét környékén lehet kapni, akkor szoktam készíteni egy nagyobb mennyiségű reszelt tormát.
Az immunerősítő gyulladàsgàtló csodaszerem.. Bàrki fogyaszthatja csecsemőtől aggastyànig,aki a csípős ízeket bírja.Műtétek előtt ugyanúgy abba kell hagyni,mint a vérhígítókat,mert szinte mindegyik növényi alkotó véralvadàsgàtló .. Mondanom sem kell,hogy a vérhígítókat helyettesítő szer is egyben ez a gyulladàsgàtló csodaszerem.. Az alàbbi adagok egyszerűen emelhetőek tetszés szerint. A felsorolt friss,nyers (ha lehet,bio)növényekből vegyünk egy egy evőkanàlnyit..: 1.torma 2.vörös,vagy lila hagyma 3.fokhagyma 4.gyömbér 5.késhegynyi őrölt chili paprika,v.darabka nyers erős paprika 6.kàvéskanàlnyi őrölt,v friss kurkuma Mindezeket a megtisztított,feldarabolt növényeket annyi 5%-os biológiai ALMA,v.borecettel turmixoljuk ki,amennyivel simàra eldolgozható (kb.2-3dl). Leszűrjük,a szűrleménybe tesszük a végén a por alakú kurkumàt. A màsik vàltozatban nem szűrjük,hanem rostostól fogyasztjuk. Kinek melyik vàltozat a jobb.Tehetünk hozzà négy-öt csepp citrom illóolajat is,ami még fokozza az antibiotikus hatàst! MINDIG RÀZZUK FEL FOGYASZTÀS ELŐTT! FELNŐTTNEK MEGELŐZÉSRE heti 2-3 alkalommal 1 evőkanàlnyi ajànlott. Bàrmilyen belszervi,vagy ízületi GYULLADÀS esetén 3-4-szer két evőkanàlnyi az ajànlott TERÀPIÀS adag . KISGYERMEKEK számára kàvéskanàlnyi, csecsemőknek mokkàskanàlnyi a mérték,amennyiben elfogadjàk mivelhogy nagyon csípős az íze.(Lehet citromfű teàba téve ,hígítva is adagolni). Az citrom illóolaj belélegezve,orr alà kenve , zsebkendőre cseppentve,szagolgatva, illetve pàrologtatóban nemcsak antiszeptikus,hanem kivàló hangulatjavító is egyben! teàba négy órànként két cseppet,nem többet(!)feltétlen hasznàljunk,csodàlatos hatàsa van! Csecsemőnek belsőleg ne adjunk,de kispàrnàra,mellkasára, kevés olajjal felvihetjük bőrpróba utàn...Bőrön keresztül is remekül kifejti a hatását!
Még egyszer köszönöm a videót! Az imént ástam ki a tavaly elvetett héjakból nőtt tormákat! Lenyőgöző, hogy ez a módszer tényleg működik! :) Azt megjegyezném, hogy a kiásás egy középkori kínzással ért fel! :D A növények fele szép nagyra megnőtt, ugyanakkor 8-10, végtelen karral rendelkező polipnak képzelte magát, minden irányba össze-vissza nyúlva, baromi mélyre lekúszva, szóval a lehetetlennel volt egyenlő a sérülésmentes kiszedés. (Agyagos a talaj, biztosan nem ástam fel elég alaposan.) A kerítés mellé ültetni sem volt olyan jó ötlet, mert szépen átmásztak a polipkarok oda is, így most a két szomszédnak is lesz tormája, szívesen! Na de a lényeg, hogy nagyon szép, egyenes dugványok azért lettek bőségesen, plusz néhány vaskos darab, ami bőven elég lesz a húsvéti sonka mellé. Kérdezném, hogy a dugványok mennyig tarthatók el elültetés nélkül? Vinnék a szüleimnek is, és postáznék barátnőmnek is, de előbbiekhez a látogatás még több mint két hét, utóbbi meg ugye posta. Illetve a saját kertemben sem feltétlenül ültetném őket vissza ma, mert ki kell találnom valami bakhátas vagy hasonló megoldást, hogy jövőre ne kelljen száz méter mélyre leásni :D Előre is köszönöm a választ, és még egyszer a videót magát is!
Szép estét kívánok. Nagyon figyelmesen meg halgatam a drága üzenetet amit láttam a videódban. Soh nem csináltam ilyesmit de ki fogom próbálni én is. Köszönöm szépen a jó tanulságos tanitást. Az Úr Jézus Krisztus áldását kívánok a termésedre. Még egyszer nagyon szépen köszönöm. Minden jót kívánok neked és mindenkinek.
Köszönöm ezt a videót, végtelenül hálás vagyok érte, ugyanis nézegetem a hirdetéseket, hogy torma dugványt honnan szerezhetnék. Üzletben néha van tálcás kiszerelésben, de le van "fejelve" és azt gondoltam, hogy az már alkalmatlan szaporításra. Így már nem lesz akadálya annak hogy saját tormám legyen a kertben 🙂
Az ember mindig tanul! Soha nem gondoltam volna hogy igy is lehet szaporitani a tormat! Nalunk eltunt egy ideje a torma a kertbol de ezt meg fogom probalni! Koszi a videot!
Mindössze 3 éve kezdtem művelgetni a jelenlegi kertemet (munka mellett). Lassan, részletenként sikerül csak elhódítanom a gyomoktól. De én is készülök felszaporítani a tormát nagyobb mennyiségre a meglévő néhány tőről. Köszönöm szépen, hogy most igen hasznos ismereteket kaptam ehhez! 🤗
Nagyon meg orultem ennek a videonak/is/☺️Majd ki fogom probalni ahogy kiszabadutam a "galamb ducbol"😁.Nagyon jok a videok latszik h szivvel lelekkel csinalod.Csak igy tovabb.Isten Aldjon.
"Galambdúcos" lehetőség, ha vödörbe, vagy mély cserépbe ülteted. Egyszerű kerti földbe. :) Nálam még sitteszsákban is ül, vagy öt tő, mert szeretemmm :))
@@vikizsoter1666 Koszonoma tippet de egy kicsi lakasban elek New Yorkban ahol mar szinte mindenhol valamilyen palanta agaskodik😁 pl koktel paradicsom gyomber na es persze egyik delutan mandarin fogyasztast kovetoen gonoltam eggyet es foldbe nyomtam a magokat aminek koszonhetoen 10db kb 35cm es mandarin facskaim is lettek😁
Szép jó reggelt kívánok ! Nekem most jelent meg a videó , hálásan köszönöm a jó tanàcsokat a torma űltetését illetően ! Számomra nagyon hasznos volt ! Köszönöm !
Tormatermelő vidéken élek. Az én kertemben az előttem élők szintén tormáztak. Itt a faluban szinte mindenki ezzel foglalkozik. Így aztàn nekem - akarom vagy sem - a torma terem🤣. Itt bakhátba teszik és árasztják. Kiirthatalan.. de ahogy mondtad is, szükséges😊
@@judithszlenka6508 a bakhát egy magasított sor, aminek a két oldala egy-egy árok. Így a felhalmozott sor egy lazább szerkezetű, kúp, vagy trapéz alaku ágyás. Pl mikor burgonyát vetnek, ráhúzzák még a földet, az is bakhátban van így. Jajj nem tudom jobban körúlírni😁
Tisztelettel üdvözöllek. Ismét sokat tanultam. Az ecetes házi torma a gyengém. Egyszer egy lakodalomban szolgáltak fel a húsokhoz. Olyan íz orgiát soha nem éreztem. Ha már itt tartunk. Esetleg egy jó recept az ecetes tormára nincs a tarsolyodban? Köszönöm.
Köszönöm az információt. Nekem van egy nagy torma bokrom. Nagyon szép virágot hoz, és utána magot nevel. Kérdésem az lenne, hogy magról lehet-e szaporítani.
Üdv! Eddig azért nem mertem tormászkodni, mert azt olvastam, hogy hihetetlenül invazív. Szétterjed és elfoglalja a kertet. Nálad ez nem áll fenn? (Amúgy, a napokban teszünk el kisvakondos céklát, már vettem hozzá tormát és íme, pucolmánynak is immár lőn feladata!) Ilyen egy igazi, elhivatott tormatanár!
Aki hanyagul ássa ki, annak mindíg újra kinő. Ilyen szempontból nevezhető invazívnak. Az emberek 99%-a csak a vastag, felhasználásra alkalmas gyökeret szedi fel, így a beszakított, földben hagyott ceruza vastagságú gyökerek, amiket a videóban is látni, újra kihajtanak és idővel terjeszkednek. Ha azonban becsületesen leásunk, nem csak kifordítjuk a földből, akkor nincs vele gond. Annál is inkább fontos kiszedni a vékony gyökereket, mivel ezeket használhatjuk dugványnak. Sokan szándékosan beletörik a tormát a földbe felszedéskor, egy részét a földben hagyva "magnak" Abból viszont se szép egyenes gyökér, sem féregmentes gyökér nem lesz.
@@Kisvakondkert a férjem néhány évvel ezelőtt úgy döntött, hogy kiássa a tormát. Makacs ember lévén, úgy határozott, hogy márpedig nem adja fel. Egy jó bő félóra múlva kimentem megnézni, hogy mi a nyavalyát csinál ennyi ideig. Már egy köbméter föld volt körülötte, ő derékig a gödörben állt, de a gyökér végéig még nem jutott el. A telket tormástól vettük, hogy hány éve volt már ott, csak a jó ég tudja. Nem biztos tehát, hogy csak úgy hipp-hopp ki lehet ásni. Vakond, te honnan való vagy? "Céklát vettem a tegnap" A tegnap - ezt Erdélyben mondják így.
@@katechrysso A videóban éppen azt mutatom, hogy mindíg egy évig van egy helyen. Egy fát is ki lehet gyökerestől ásni egy év után. 5 év után már nem. Párciumi vagyok. 🙂 Kíváncsi lettem: magyarországon hogy mondják, hogy tegnap?
@@Kisvakondkert nem használunk előtte névelőt. "Céklát vettem tegnap". A történetet a férjemmel pusztán az érdekesség kedvéért meséltem el. A fránya torma bizony sokszor tényleg szinte kipusztíthatatlan. De ez nem is baj, elfér. Én is állandóan otthagytam ahol van, bizony valóban férges és girbegurba, alig lehet megpucolni. Ezután így fogom én is csinálni, kösz a tippet.
Nagyon jó ötlet a héj dugványozása, nem gondoltam volna rá ! Gazdaboltban nem rég vettem oszlop-vagy más néven cölöp fúrót, 6-7 ezer Ft. A hosszú tormagyökér lefúrásához is ideális, nem csak cölöp ültetéséhez 🙂 Ide is pont jó lenne.
@@Kisvakondkert Köszönöm! Most kezdtem bele. Régebben, anyósnál volt egy nagy, öreg torma együttes. Húsvétkor mindig csak kihúztunk egy pár gyökeret és kész. Most meg nyáron alig kapni és drága, csúnya és öreg.
Az igaz, hogy a cseresznyelégy a földben telel, így valamennyire "találkozik" a tormával. De sajnos, hogy pár tormagyökér miatt elköltözne, azt nem hiszem. Félek, ez inkább szóbeszéd.
Tormát még nem termesztettem, pedig szerettem volna, hisz a piacon az egyik legdrágább zöldség. Mind kerestem, de tormamagot sehol sem találtam az üzletben. Egyáltalán, lehet magról is termeszteni? Ami az ültetést illeti, főleg a gyökerekét, második évben: a kapanyél helyett nem lenne megfelelőbb egy földfúró (vagy mi a neve...)? Mondjuk, egy olyan 10 cm-es átmérőjű... Azzal egy jókora mély lyukat lehet fúrni, és csak annyi földet kell megmozgatni amennyi szükséges (az első évben ásott sánccal szemben), s ugyanakkor fel is lazul a talaj, szemben azzal, ha kapanyéllel szúrunk lyukat, hisz a lyuk alján a föld tömörödik, éppen ott amerre a gyökér növekedni akar, és a gyökér körül sincs meglazítva a föld. Esetleg, akinek nagyon kötött a talaja, termesztheti bakhátban is?
Igen, bakhátban is lehet termeszteni, sőt a nagybani termesztésben csak bakhátban nevelik. Ennek fő oka a talaj lazaságán kívül a könnyebb kitermelhetőség. Ugyanakkor kiskerti nevelése esetén ne felejtsük el, hogy a torma akár egy méter mélyre is lemegy. Ha minden évben költöztetni szeretnénk a talajférgek miatt, akkor nem jó ötlet mélyre fúrt lyukban túl mélyre leengedni, mert nem lehet majd alaposan kiásni és újra kihajt. Márpedig minél tovább van egy helyen, annál férgesebb lesz. Ahogy az a videón is látható, fellazított talajba duggatom el, így a kapanyél nem tömörít. Nem leülepedett földbe verünk le izomból egy duggatófát, mert az csakugyan tömörít, hanem fellazított talajba szúrunk laza mozdulattal egy lyukat. Természetesen sok termesztési mód létezik, én csak azt mutattam be, hogy én hogyan készítem.
Nekem tavaj megtámadta a levelét a káposzta lepke. Csalánlével próbáltam permetezni, de nem sikerült megmenteni. Mindet lerágták. Benn hagytam a tormát. Tavasszal kiásom, meglátom mi maradt. Van a liszteske ellen valami jó megoldás? Sárgalappal is próbáltam...
Köszönöm. Épp most néztem egy korábbi videót, "Sárgul, foltos, szárad a paradicsom, burgonya, paprika, padlizsán levele - betegségek" Nagyon szépen mutatja a megoldást. Igazán hasznosak az itt látottak is!!! Köszönöm.
Szuper videó, most hoztam magammal tormát Dániába, mert itt nincs és gondolkodom hogy próbáljam termeszteni is nem csak megenni. Egy update légyszíves a másodéves tormáról? Edényben is lehet termeszteni?
@@Kisvakondkert hogy nez ki, mit lehet vele csinalni? Ujraultetni? Szetosztani? Hogyan volt gondozva? Egy shorts video is lehet nem muszaj teljess hosszaa youtube legyen
Köszönöm a videót! Márc. 29-én ültettem is a húsvétra reszelt torma héjából, meg mellédobtam a gyökerek felső 2 centijét is, biztos, ami biztos. Ma megtaláltam az első hajtást, így reménykedem, hogy sikeres volt a próbálkozás. Az időpontokkal vagyok csak kicsit összezavarodva. Az megfelelő, ha ezeket az elültetett darabokat jövő márciusig, áprilisig békén hagyom, akkor kiásom, és kinyerem a dugványnak való gyökérdarabokat? Vagy ezt a kiásást feltétlenül ősszel kell végezni?
Tisztelettel! Kérdésem lenne, hogy az év milyen időszakában lehet, kell kiásni és ültetni a tormát (hélyat és vagy a dugványt)? Lehet tavasszal február márciusban is? Köszönöm.
A tormahélyat bármikor elültetheti. Ősszel is és a húsvétit is. Amint megerősödik (ez egy szezon), ki lehet ásni és a talpgyökereket leszedni. Ez tavasszal és ősszel is elvégezhető. A lényeg, hogy legyen egy szezonja nőni, mielőtt kiássa.
Szeretlek nezni munkalgatni/hallgatni. Emlekszem arra, hogy Ilonka neni, szeretett osztalytarsam szeretett anyukaja, kidobalta a torma hejat a telek sarkaba, mint ` macskat xarni`. Ot idezve. Egy `erdo `alakult ki. Nem is lehetett kipusztitani, bar senki sem torekedett erre. Koszi az infot.
Nagyon tetszik. Azt szeretném megtudni, hogy ha árnyékban tényleg nő, akkor lakásban is nőne? Úgy, hogy a héjat egy mélyebb cserépfélébe tenném. De jó lenne, ha lehetne. Már csak rágondolni is jó.
Akkor nekünk ezért nem lett belőle semmi. Kaptunk dugványt, egyik végén srégre volt metszve, de nem tudtuk, hogy az a teteje, vagy alja kell legyen. Persze az nem jutott eszünkbe, hogy felét így, felét úgy ültessük
Szia! A forma az nem olyan hogy ha fel is szeded, akkor a bele szakadt gyökerek kihajtanak a következő nyáron? Úgy hallottam hogy ki sem lehet írtani... Szép napot!
De. Általában megmarad. Ennek előfeltétele azonban, hogy legyen a kertben. Sokaknak nincs. Ilyen újrakihajtott tormánál viszont sokszor két kellemetlenséget tapasztalni: egyrészt, ha mindíg ugyanott van, erősen féregrágta lesz, másrészt girbe-gurba, szerteágazó. Én ezért csinálom így és költöztetem kis csoportokban ide-oda minden évben. Szebb is, jobb is. 🙂
@@Kisvakondkert Csak az én véleményem hogy akármit ültetek, nem a forma a lényeg ha finom és egeszséges, így természetes! A kártevők már nagyobb gond! Nagymamám elültette egy helyre és onnantól évente csinált 2L toma reszeléket ami bitang erős volt, nem volt szét ültetbe. Nem volt gond vele, ha csak nem rágták a csigák a tetejét. Köszönöm a válaszod! (Idén, brutális chili termésem lett, készül a videó!) Szép napot!
Vettem a LIDL-ben torma gyökeret, gondolván, hogy lereszelem és a héjból pedig szaporítok. Nos ekkora csalódás még nem ért. Egyáltalán nem csípős, az íze inkább olyan mint a paszternáké, de tuti hogy torma mert az illata egyértelműen a tormáé. Mitől függ a csípőssége? Talaj, tárolás, érettség?
Fajta. Bután hangzik, de a jó torma nem fehér, hibátlan és szép. Ellenkezőleg. Helyi piacokon jellemzően romák árulnak olyan tormát, amit érdemes szaporítani.
Nagy öröm a torma a kertben,mert egy csoda-növény,remek,hogy "Kisvakond "így népszerűsíti!Kivàló íz-zamatanyaga miatt is kedvelt az ecetes torma,tormamàrtàs,illetve a savanyított termékek remek ízét,tartóssàgàt is a tormànak köszönhetjük.Mi teszünk el vele vörös mustot,ami ily módon egy évig NYERSEN fogyasztható! A tormàtól "murci-szerű"ízt kap,a must gyógyító beltartalmàt (RESVERATROL-t tartalmaz!)pedig sokszorozza.
A torma kivàló hàzi antibiotikum,nàtha esetén inhalaló-szerként is használható..A tüdőbe jutva a gőze kénessavvà alakul,ez az alveolusok(tüdő- hólyagok)falàról levàlasztja a nyàkokat,így azt utàna könnyen felköhögjük.A légtisztító hatàsa a torma fogyasztàsakor is érvényesül,nàtha esetén csodàkat művel..Van egy receptem,ami minden szervben levő gyulladàsunkat kezeli,bàrki fogyaszthatja,aki a csípős ízt elviseli..Egyik fő alkotóeleme ennek is a torma.."Mellesleg"kivàló féreghajtó tulajdonsàga is ismert...,az àztatott levele,gyökere pedig a biotermesztésben hatàsos gombaölőszerként is használható.
Ezen rendkívüli tulajdonsàgai miatt a torma méltàn érdemel az eddiginél jóval nagyobb figyelmet..!
Köszönöm szépen az igen hasznos információkat! 😊
Engem nagyon érdekelne az a recept. Megtennéd ķérlek, hogy közkinccsé teszed?
Esetleg megosztaná a receptet? Megfáztam, és nagyon lassan gyógyúltam, de a legrosszabb az, hogy még három hét után van mit felköhögni. A tormát mi kifejezetten szeretjük, nem is hőkezeljük, de csak húsvét környékén lehet kapni, akkor szoktam készíteni egy nagyobb mennyiségű reszelt tormát.
Az immunerősítő gyulladàsgàtló csodaszerem..
Bàrki fogyaszthatja csecsemőtől aggastyànig,aki a csípős ízeket bírja.Műtétek előtt ugyanúgy abba kell hagyni,mint a vérhígítókat,mert szinte mindegyik növényi alkotó véralvadàsgàtló ..
Mondanom sem kell,hogy a vérhígítókat helyettesítő szer is egyben ez a gyulladàsgàtló csodaszerem..
Az alàbbi adagok egyszerűen emelhetőek tetszés szerint.
A felsorolt friss,nyers (ha lehet,bio)növényekből vegyünk egy egy evőkanàlnyit..:
1.torma
2.vörös,vagy lila hagyma
3.fokhagyma
4.gyömbér
5.késhegynyi őrölt chili paprika,v.darabka nyers erős paprika
6.kàvéskanàlnyi őrölt,v friss kurkuma
Mindezeket a megtisztított,feldarabolt növényeket annyi 5%-os biológiai ALMA,v.borecettel turmixoljuk ki,amennyivel simàra eldolgozható (kb.2-3dl).
Leszűrjük,a szűrleménybe tesszük a végén a por alakú kurkumàt.
A màsik vàltozatban nem szűrjük,hanem rostostól fogyasztjuk.
Kinek melyik vàltozat a jobb.Tehetünk hozzà négy-öt csepp citrom illóolajat is,ami még fokozza az antibiotikus hatàst!
MINDIG RÀZZUK FEL FOGYASZTÀS ELŐTT!
FELNŐTTNEK MEGELŐZÉSRE heti 2-3 alkalommal 1 evőkanàlnyi ajànlott.
Bàrmilyen belszervi,vagy ízületi GYULLADÀS esetén 3-4-szer két evőkanàlnyi az ajànlott TERÀPIÀS adag .
KISGYERMEKEK számára kàvéskanàlnyi,
csecsemőknek mokkàskanàlnyi a mérték,amennyiben elfogadjàk mivelhogy nagyon csípős az íze.(Lehet citromfű teàba téve ,hígítva is adagolni).
Az citrom illóolaj belélegezve,orr alà kenve , zsebkendőre cseppentve,szagolgatva,
illetve pàrologtatóban nemcsak antiszeptikus,hanem kivàló hangulatjavító is egyben!
teàba négy órànként két cseppet,nem többet(!)feltétlen hasznàljunk,csodàlatos hatàsa van!
Csecsemőnek belsőleg ne adjunk,de kispàrnàra,mellkasára,
kevés olajjal felvihetjük bőrpróba utàn...Bőrön keresztül is remekül kifejti a hatását!
@@katalinmathenepaksi5916 Mégiscsak megtaláltam a receptet, addig böngésztem újra meg újra. Nagyon köszönöm, köszönjük.
Még egyszer köszönöm a videót! Az imént ástam ki a tavaly elvetett héjakból nőtt tormákat! Lenyőgöző, hogy ez a módszer tényleg működik! :)
Azt megjegyezném, hogy a kiásás egy középkori kínzással ért fel! :D A növények fele szép nagyra megnőtt, ugyanakkor 8-10, végtelen karral rendelkező polipnak képzelte magát, minden irányba össze-vissza nyúlva, baromi mélyre lekúszva, szóval a lehetetlennel volt egyenlő a sérülésmentes kiszedés. (Agyagos a talaj, biztosan nem ástam fel elég alaposan.) A kerítés mellé ültetni sem volt olyan jó ötlet, mert szépen átmásztak a polipkarok oda is, így most a két szomszédnak is lesz tormája, szívesen!
Na de a lényeg, hogy nagyon szép, egyenes dugványok azért lettek bőségesen, plusz néhány vaskos darab, ami bőven elég lesz a húsvéti sonka mellé.
Kérdezném, hogy a dugványok mennyig tarthatók el elültetés nélkül? Vinnék a szüleimnek is, és postáznék barátnőmnek is, de előbbiekhez a látogatás még több mint két hét, utóbbi meg ugye posta. Illetve a saját kertemben sem feltétlenül ültetném őket vissza ma, mert ki kell találnom valami bakhátas vagy hasonló megoldást, hogy jövőre ne kelljen száz méter mélyre leásni :D
Előre is köszönöm a választ, és még egyszer a videót magát is!
Hűtőszekrény fiókjában eltartható sokáig kiszáradás nélkül.
hálás köszönet,@@Kisvakondkert :)
Super! Köszönöm! A leveléből finom tőltikét is készíthetünk😊
Ez új volt számomra, köszönöm szépen.
Köszönet nagyon szeretjük a tormát és a jó tanácsokat üdv
Děkuji za bezvadné vysvětlení👍
Letos Vaše rady použiji.!!
Děkuji za pozornost! Přeji Vám hodně štěstí!
Szép estét kívánok. Nagyon figyelmesen meg halgatam a drága üzenetet amit láttam a videódban. Soh nem csináltam ilyesmit de ki fogom próbálni én is. Köszönöm szépen a jó tanulságos tanitást. Az Úr Jézus Krisztus áldását kívánok a termésedre. Még egyszer nagyon szépen köszönöm. Minden jót kívánok neked és mindenkinek.
Köszönöm! Viszont kívánom!
AranyArany emdr
Meghoztad a kedvemet a torma ültetéshez😊Szép termés, gratulálok!! Köszi a videót 🤗
Szép napot kívánok neked is 🤗
Köszönöm ez igen hasznos, újra hasznosított ültetès 🍀
Jajj de örülök ennek a videonak is!Vegre lessz tormank.Köszönet a szuper videokert!
Ez nagyon klassz, sokat tanulok Tőled! Köszi.
Köszönöm ezt a videót, végtelenül hálás vagyok érte, ugyanis nézegetem a hirdetéseket, hogy torma dugványt honnan szerezhetnék. Üzletben néha van tálcás kiszerelésben, de le van "fejelve" és azt gondoltam, hogy az már alkalmatlan szaporításra. Így már nem lesz akadálya annak hogy saját tormám legyen a kertben 🙂
Köszönöm szépen én is a videót
Az ember mindig tanul! Soha nem gondoltam volna hogy igy is lehet szaporitani a tormat! Nalunk eltunt egy ideje a torma a kertbol de ezt meg fogom probalni! Koszi a videot!
Aztaaa😮nagyon hasznos volt,nem is tudtam hogy így is lehet...🙂
Köszönjük szépen, ismét egy hasznos útmutatót kaphattunk.
Nagyszerű ötlet! Köszönöm szépen!
Mindössze 3 éve kezdtem művelgetni a jelenlegi kertemet (munka mellett). Lassan, részletenként sikerül csak elhódítanom a gyomoktól. De én is készülök felszaporítani a tormát nagyobb mennyiségre a meglévő néhány tőről.
Köszönöm szépen, hogy most igen hasznos ismereteket kaptam ehhez! 🤗
Régóta áhítoztam egy ilyen videóra!Nagyon köszönöm!
Megint tanultam 👍😊Gratulálok a szép munkához , köszönöm a hasznos videót 🙏😘
Köszönöm, nagyon hasznos lesz. Szep munkat kívánok.
Köszönöm szépen. Pont jókor néztem meg 🙂
Köszönöm a tippet.
Köszönöm szépen nagyon tanulságos volt hallgatni kí próbálom én is.
Köszönöm a videót. Néhány héttel ezelőtt pont azon gondolkodtam, hogy hogyan tudnék néhány tormát ültetni.
El kell rakni egy kis káposztát! 🙂 Mindjárt lesz alapanyag is a tormához.
Nagyon meg orultem ennek a videonak/is/☺️Majd ki fogom probalni ahogy kiszabadutam a "galamb ducbol"😁.Nagyon jok a videok latszik h szivvel lelekkel csinalod.Csak igy tovabb.Isten Aldjon.
"Galambdúcos" lehetőség, ha vödörbe, vagy mély cserépbe ülteted. Egyszerű kerti földbe. :)
Nálam még sitteszsákban is ül, vagy öt tő, mert szeretemmm :))
@@vikizsoter1666 Koszonoma tippet de egy kicsi lakasban elek New Yorkban ahol mar szinte mindenhol valamilyen palanta agaskodik😁 pl koktel paradicsom gyomber na es persze egyik delutan mandarin fogyasztast kovetoen gonoltam eggyet es foldbe nyomtam a magokat aminek koszonhetoen 10db kb 35cm es mandarin facskaim is lettek😁
Szép jó reggelt kívánok ! Nekem most jelent meg a videó , hálásan köszönöm a jó tanàcsokat a torma űltetését illetően ! Számomra nagyon hasznos volt ! Köszönöm !
Köszönöm, nagyon hasznos volt, kipróbálom😊
Tormatermelő vidéken élek. Az én kertemben az előttem élők szintén tormáztak. Itt a faluban szinte mindenki ezzel foglalkozik. Így aztàn nekem - akarom vagy sem - a torma terem🤣. Itt bakhátba teszik és árasztják. Kiirthatalan.. de ahogy mondtad is, szükséges😊
Itt az eper a divat. 🙂 Kb 600 hektáron nyomatják a megyében.
Mit jelent,hogy "bakhátba,"teszik ? Köszönöm a választ.
@@judithszlenka6508
hu.wikipedia.org/wiki/Bakh%C3%A1t
ruclips.net/user/results?search_query=bakh%C3%A1tk%C3%A9sz%C3%ADt%C3%A9s
@@judithszlenka6508 a bakhát egy magasított sor, aminek a két oldala egy-egy árok. Így a felhalmozott sor egy lazább szerkezetű, kúp, vagy trapéz alaku ágyás. Pl mikor burgonyát vetnek, ráhúzzák még a földet, az is bakhátban van így. Jajj nem tudom jobban körúlírni😁
Köszönöm a magyarázatot. Megértettem.
Köszönjük szépen
Köszönöm a feltöltést. Végre egy hasznos videó a sok szemét között.
Pont jó ! Kōszōnōm az ōtletet!
Köszi!
Köszönöm
Jó-tartalmas volt a magyarázat. Ma lemásoltam a munkádat. Jövőre folytatom.
nagyszerű! köszönöm!
Nagggyon jó!!!!👍☝️
Köszönöm!
Szuper!
❤😊❤
Tisztelettel üdvözöllek. Ismét sokat tanultam. Az ecetes házi torma a gyengém. Egyszer egy lakodalomban szolgáltak fel a húsokhoz. Olyan íz orgiát soha nem éreztem. Ha már itt tartunk. Esetleg egy jó recept az ecetes tormára nincs a tarsolyodban? Köszönöm.
Hogyne volna 🙂 Húsvétra szoktam készíteni 4-5 hét decis üveggel. Majd felteszem ezt is, ha ezzel piszmogok. 🙂
@@Kisvakondkert Hálám örökké üldöz. :)
Köszönöm az információt. Nekem van egy nagy torma bokrom. Nagyon szép virágot hoz, és utána magot nevel. Kérdésem az lenne, hogy magról lehet-e szaporítani.
Nem. 🙂 A torma magjai terméketlenek.
Üdv! Eddig azért nem mertem tormászkodni, mert azt olvastam, hogy hihetetlenül invazív. Szétterjed és elfoglalja a kertet. Nálad ez nem áll fenn? (Amúgy, a napokban teszünk el kisvakondos céklát, már vettem hozzá tormát és íme, pucolmánynak is immár lőn feladata!) Ilyen egy igazi, elhivatott tormatanár!
Aki hanyagul ássa ki, annak mindíg újra kinő. Ilyen szempontból nevezhető invazívnak. Az emberek 99%-a csak a vastag, felhasználásra alkalmas gyökeret szedi fel, így a beszakított, földben hagyott ceruza vastagságú gyökerek, amiket a videóban is látni, újra kihajtanak és idővel terjeszkednek. Ha azonban becsületesen leásunk, nem csak kifordítjuk a földből, akkor nincs vele gond. Annál is inkább fontos kiszedni a vékony gyökereket, mivel ezeket használhatjuk dugványnak. Sokan szándékosan beletörik a tormát a földbe felszedéskor, egy részét a földben hagyva "magnak" Abból viszont se szép egyenes gyökér, sem féregmentes gyökér nem lesz.
@@Kisvakondkert Ah so... Akkor hát ez lesz a temesztési metódus! Köszönjük ezt a tippet (is)!
@@Kisvakondkert a férjem néhány évvel ezelőtt úgy döntött, hogy kiássa a tormát. Makacs ember lévén, úgy határozott, hogy márpedig nem adja fel. Egy jó bő félóra múlva kimentem megnézni, hogy mi a nyavalyát csinál ennyi ideig. Már egy köbméter föld volt körülötte, ő derékig a gödörben állt, de a gyökér végéig még nem jutott el. A telket tormástól vettük, hogy hány éve volt már ott, csak a jó ég tudja. Nem biztos tehát, hogy csak úgy hipp-hopp ki lehet ásni. Vakond, te honnan való vagy? "Céklát vettem a tegnap" A tegnap - ezt Erdélyben mondják így.
@@katechrysso A videóban éppen azt mutatom, hogy mindíg egy évig van egy helyen. Egy fát is ki lehet gyökerestől ásni egy év után. 5 év után már nem.
Párciumi vagyok. 🙂 Kíváncsi lettem: magyarországon hogy mondják, hogy tegnap?
@@Kisvakondkert nem használunk előtte névelőt. "Céklát vettem tegnap". A történetet a férjemmel pusztán az érdekesség kedvéért meséltem el. A fránya torma bizony sokszor tényleg szinte kipusztíthatatlan. De ez nem is baj, elfér. Én is állandóan otthagytam ahol van, bizony valóban férges és girbegurba, alig lehet megpucolni. Ezután így fogom én is csinálni, kösz a tippet.
Köszi
Még talán annyit. Mihez kezdhetek a tormával, húsvéti ételeken kìvül? Köszönöm a segìtséget. Sziasztok.
Uborka berakás, káposzta berakás, cékla berakás, stb.
Én mindig a tetejét vágtam le és azt ültettem el újra. Nem gondoltam hogy így is működik, a héjjal, meg a gyökér darabokkal. Majd kipróbálom.
Mulțumesc
Oké, de honnan kell beszerezni az ELSŐ tormát...?
Akárhonnan: zöldséges, piac, stb
Nagyon jó ötlet a héj dugványozása, nem gondoltam volna rá !
Gazdaboltban nem rég vettem oszlop-vagy más néven cölöp fúrót, 6-7 ezer Ft.
A hosszú tormagyökér lefúrásához is ideális, nem csak cölöp ültetéséhez 🙂
Ide is pont jó lenne.
Túl hosszú gyökeret nem érdemes elültetni, ha nem gépesítve lesz felszedve, mert igen nehéz lenne egyben felszedni.
@@Kisvakondkert Köszönöm!
Most kezdtem bele. Régebben, anyósnál volt egy nagy, öreg torma együttes. Húsvétkor mindig csak kihúztunk egy pár gyökeret és kész. Most meg nyáron alig kapni és drága, csúnya és öreg.
@@gyulanemes6721 És nem olyan az íze, amilyen kellene legyen. Igen, így van.
Zseniális 👍
Hallottam olyat hogy valaki cseresznye fa tövében ülteti, így nem lesz kukacos a cseresznye, van ennek igazság alapja?
Az igaz, hogy a cseresznyelégy a földben telel, így valamennyire "találkozik" a tormával. De sajnos, hogy pár tormagyökér miatt elköltözne, azt nem hiszem. Félek, ez inkább szóbeszéd.
Tormát még nem termesztettem, pedig szerettem volna, hisz a piacon az egyik legdrágább zöldség. Mind kerestem, de tormamagot sehol sem találtam az üzletben. Egyáltalán, lehet magról is termeszteni?
Ami az ültetést illeti, főleg a gyökerekét, második évben: a kapanyél helyett nem lenne megfelelőbb egy földfúró (vagy mi a neve...)? Mondjuk, egy olyan 10 cm-es átmérőjű... Azzal egy jókora mély lyukat lehet fúrni, és csak annyi földet kell megmozgatni amennyi szükséges (az első évben ásott sánccal szemben), s ugyanakkor fel is lazul a talaj, szemben azzal, ha kapanyéllel szúrunk lyukat, hisz a lyuk alján a föld tömörödik, éppen ott amerre a gyökér növekedni akar, és a gyökér körül sincs meglazítva a föld. Esetleg, akinek nagyon kötött a talaja, termesztheti bakhátban is?
Igen, bakhátban is lehet termeszteni, sőt a nagybani termesztésben csak bakhátban nevelik. Ennek fő oka a talaj lazaságán kívül a könnyebb kitermelhetőség. Ugyanakkor kiskerti nevelése esetén ne felejtsük el, hogy a torma akár egy méter mélyre is lemegy. Ha minden évben költöztetni szeretnénk a talajférgek miatt, akkor nem jó ötlet mélyre fúrt lyukban túl mélyre leengedni, mert nem lehet majd alaposan kiásni és újra kihajt. Márpedig minél tovább van egy helyen, annál férgesebb lesz. Ahogy az a videón is látható, fellazított talajba duggatom el, így a kapanyél nem tömörít. Nem leülepedett földbe verünk le izomból egy duggatófát, mert az csakugyan tömörít, hanem fellazított talajba szúrunk laza mozdulattal egy lyukat.
Természetesen sok termesztési mód létezik, én csak azt mutattam be, hogy én hogyan készítem.
Kedves Kisvakond! Lehet, hogy figyelmetlen voltam. A dugványt bármelyik évszakban el lehet ültetni, vagy csak ősszel? Köszönöm!
Lényegében bármikor, mindössze annyi történik, hogy következő évben később vagy korábban lesz vastag.
Nekem tavaj megtámadta a levelét a káposzta lepke. Csalánlével próbáltam permetezni, de nem sikerült megmenteni. Mindet lerágták. Benn hagytam a tormát. Tavasszal kiásom, meglátom mi maradt.
Van a liszteske ellen valami jó megoldás? Sárgalappal is próbáltam...
Ragacsos lap és szappanos vizzel történő levéltörlés. Ezek a legjobbak.
Köszönöm.
Épp most néztem egy korábbi videót, "Sárgul, foltos, szárad a paradicsom, burgonya, paprika, padlizsán levele - betegségek"
Nagyon szépen mutatja a megoldást.
Igazán hasznosak az itt látottak is!!! Köszönöm.
Szuper videó, most hoztam magammal tormát Dániába, mert itt nincs és gondolkodom hogy próbáljam termeszteni is nem csak megenni. Egy update légyszíves a másodéves tormáról? Edényben is lehet termeszteni?
Nem tudom, hogy mit tudnék mutatni egy videóban a másodéves tormáról. 🙂
@@Kisvakondkert hogy nez ki, mit lehet vele csinalni? Ujraultetni? Szetosztani? Hogyan volt gondozva? Egy shorts video is lehet nem muszaj teljess hosszaa youtube legyen
Köszönöm a videót! Márc. 29-én ültettem is a húsvétra reszelt torma héjából, meg mellédobtam a gyökerek felső 2 centijét is, biztos, ami biztos. Ma megtaláltam az első hajtást, így reménykedem, hogy sikeres volt a próbálkozás.
Az időpontokkal vagyok csak kicsit összezavarodva. Az megfelelő, ha ezeket az elültetett darabokat jövő márciusig, áprilisig békén hagyom, akkor kiásom, és kinyerem a dugványnak való gyökérdarabokat? Vagy ezt a kiásást feltétlenül ősszel kell végezni?
Nem. Tavasszal is lehet.
@@Kisvakondkert köszönöm!
A tormától megse tudsz szabadulni...kisebb dugvány is jó az 5 centis is kihajt
A héj is kihajt. A dugvány lényege nem a szaporítás, hanem a megfelelő hosszúságú és vastagságú gyökér elérése.
Tisztelettel! Kérdésem lenne, hogy az év milyen időszakában lehet, kell kiásni és ültetni a tormát (hélyat és vagy a dugványt)? Lehet tavasszal február márciusban is? Köszönöm.
A tormahélyat bármikor elültetheti. Ősszel is és a húsvétit is. Amint megerősödik (ez egy szezon), ki lehet ásni és a talpgyökereket leszedni.
Ez tavasszal és ősszel is elvégezhető. A lényeg, hogy legyen egy szezonja nőni, mielőtt kiássa.
Dziękuję bardzo zabieram się do pracy pozdrawiam
🙂
Dzięki wypróbuje na jesień.
Powodzenia! Będzie działać dobrze! 🙂
Tiszteletem ! Kérdésem hogy lehet e magról termeszteni a tórmát ? Köszönöm !
Rizómáról, tehát gyökérről szaporítják.
Igazából bakhátban kell a tormát termeszteni. A bakhát az egy hosszanti dombocska. Kiskertben is kivitelezhető.
Pontosítanék: nagytételes gépesített termelésben általában bakhátban termesztik. 🙂
Szeretlek nezni munkalgatni/hallgatni.
Emlekszem arra, hogy Ilonka neni, szeretett osztalytarsam szeretett anyukaja, kidobalta a torma hejat a telek sarkaba, mint ` macskat xarni`. Ot idezve.
Egy `erdo `alakult ki.
Nem is lehetett kipusztitani, bar senki sem torekedett erre.
Koszi az infot.
Nagyon kedves! Köszönöm!
Nagyon tetszik. Azt szeretném megtudni, hogy ha árnyékban tényleg nő, akkor lakásban is nőne?
Úgy, hogy a héjat egy mélyebb cserépfélébe tenném. De jó lenne, ha lehetne.
Már csak rágondolni is jó.
Soha nem próbáltam. Nevelni minden bizonnyal lehet cserépben, de a gyökér nem hiszem, hogy cserépben jól fejlődne.
@@Kisvakondkert Köszönöm szépen.
Akkor nekünk ezért nem lett belőle semmi. Kaptunk dugványt, egyik végén srégre volt metszve, de nem tudtuk, hogy az a teteje, vagy alja kell legyen. Persze az nem jutott eszünkbe, hogy felét így, felét úgy ültessük
Igen, így jelzik, hogy melyik a teteje, alja.
Szia!
A forma az nem olyan hogy ha fel is szeded, akkor a bele szakadt gyökerek kihajtanak a következő nyáron?
Úgy hallottam hogy ki sem lehet írtani...
Szép napot!
De. Általában megmarad. Ennek előfeltétele azonban, hogy legyen a kertben. Sokaknak nincs. Ilyen újrakihajtott tormánál viszont sokszor két kellemetlenséget tapasztalni: egyrészt, ha mindíg ugyanott van, erősen féregrágta lesz, másrészt girbe-gurba, szerteágazó. Én ezért csinálom így és költöztetem kis csoportokban ide-oda minden évben. Szebb is, jobb is. 🙂
@@Kisvakondkert így van. Nekem is férges lett vagy girbe gurba. Köszönöm a videót.
@@Kisvakondkert Csak az én véleményem hogy akármit ültetek, nem a forma a lényeg ha finom és egeszséges, így természetes!
A kártevők már nagyobb gond!
Nagymamám elültette egy helyre és onnantól évente csinált 2L toma reszeléket ami bitang erős volt, nem volt szét ültetbe.
Nem volt gond vele, ha csak nem rágták a csigák a tetejét.
Köszönöm a válaszod!
(Idén, brutális chili termésem lett, készül a videó!)
Szép napot!
Vettem a LIDL-ben torma gyökeret, gondolván, hogy lereszelem és a héjból pedig szaporítok. Nos ekkora csalódás még nem ért. Egyáltalán nem csípős, az íze inkább olyan mint a paszternáké, de tuti hogy torma mert az illata egyértelműen a tormáé. Mitől függ a csípőssége? Talaj, tárolás, érettség?
Fajta. Bután hangzik, de a jó torma nem fehér, hibátlan és szép. Ellenkezőleg. Helyi piacokon jellemzően romák árulnak olyan tormát, amit érdemes szaporítani.
Köszi ezzel is tanultam!Eddig úgy ültettem,hogy lefektetve betakartam,és semmi nem lett,csak egy bozontos semmi!
Az a bozont jó dugványnak. Minden bozont egy új torma lesz 🙂.
Köszönöm!
Köszönöm!